NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 5 Februari 1888, 10 centiemen per nummer. 428te Jaar, N* 2529. TROUWKLEED. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Scholen. Politiek overzicht. Herinneringen van liet jaar 1814. T Bekwaamheidkiezers. Huwelijken der soldaten. DE DENDERBODE. jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,23 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen oj» 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdagen vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqae Saia. ■■Mi) ii;i!iWil!,!|ll|l ,j ,miii ii bij de ontvangst van de iersche pelgrims. De zegepraal der iersche zaak is enkel nog maar eene kwestie van tijd. Sedert de groote Gladstone de verzoening tus- schen Engeland en Ierland tot zijn levens doel heeft gemaakt, heeft een groote om mekeer in Engèland plaats gehad door eene kalme én weerdige houding zullen de Ieren aller harten winnen. Redevoering van Bisynark. Het. is waarschijnlijk heden zaterdag, dat prins Bismark in den duitschen Rijksdag, bij de bespreking der nieuwe legerwet het woord voeren zal over den algemeenen toestand van Europa. Eene konferencie heeft vrijdag plaats gehad tusschen prins Bismark en de voorname partijhoofden in 't Parlement, er in begrepen die van het centrum. Al wie zich met de politiek bezighoudt, wacht met ongeduld op de woorden van den ijzeren kanselier. Wat zullen de woorden van den groo- ten staatsman verkondigenVrede of oorlog Vrede zal het natuurlijk zijn maar welken vrede Gelijk we dien te genwoordig bezitten, met voortdurende wapeningen en eene onophoudende ver meerdering der soldaterij. Natuurlijk zal Bismark ook wat ontrust stoken, en zoo doende zijne 280 milioen mark den Rijksdag weten te ontfutselen. Aangezien de geuzendrukpers altijd terugkomt met haar hondermaal weér- legd deuntje der vernietiging van het openbaar onderwijs, is het goed van lijd tot tijd den wezenlijken toestand eens onder oogen onzers lezers te bren - gen. De volgende opsomming van dien toe stand ontleenen wij aan eene voordracht onlangs met grooten bijval te Verviers gegeven, door M. Goblet, advokaat te Luik In geheel het land zijn 793 gemeente scholen meestal door de gemeenten zelve afgeschaft. Maar die scholen waren nutteloos, want zij hadden geene of slechts zeer weinig leerlingen. On danks deze afschaffingen en dank aan de nieuwe wet, tellen de gemeeutescholen thans 57,000 leerlingen meer d:tn in 1884. De afgeschafte ledige scholen zijn vervangen geworden door 1537 aangeno- mene scholen, bijgewoond door 100.000 leerlingen". Daaruit blijken dat het open baar onderwijs thans 798 scholen en 217,000 leerlingen meer telt dan onder de wet-Van Humbeeck. Men werpt daartegen op dat, volgens eene liberale statistiek, welke sletfhis eeu zeer gering vertrouwen verdient 1691 gemeenten hunne uitgaven voor hei onderwijs met 2.400,000 frank heb ben vermeerderd en dat slechts 880 ge- AF.I.ST. 4 FEBRUARI 1888. Frankrijk. Fransche Kamer. De Temps wijdt een hoofdartikel aau de leste redevoering van baron de Mackau, voorzitter van de Union de droites fver- eenigde rechterzij,) in de Kamer. Baron de Mackau had doen uitschijnen dat het land vermoeid is van dat wille keurige republiekeinsche stelsel, dat Frankrijk naar den afgrond leidt eene ontbinding, gevolgd door eenealgemeepe kiezing, zou eene groote konservatieve meerderheid naar de Kamer sturen. De Temps deelt die meening niet, wel integendeel het algemeen stemrecht, zegt het blad, kan het der rechterzij niet vergeven dat zij steeds eenedobbelzinnige rol heeft gespeeld. Eene algemeene kie zing zou, tot het heil van het land, de rechterzij der Kamer gevoelig verminde ren de konservatieven zouden niet meer tellen in de Kamer en de republiek vol komen meester zijn. Men ziet, de redeneering van den Temps is kostelijk. Wat de drie millioen konservatieve kiezers van Frankrijk aan gaat, die lellen niet. 't Is het stelsel Wij alleen, en niemand anders. De socialisten in Duitschland. Men verzekert dat de bondsregeering van Zwitserland een blaam zal stureh naar Zurich, wegens de meêdeétingen die zij gedaan heeft, over de handelingen der duitsche .geheime policie, aan de socia listische Rijksdag-afgeveerdigden Bebel en Singer. De zaak Haupt eju Schroder, werpt in derdaad een zonderling licht op de poli tiek der duitsche regeering, en de socialist Bebel hééft in den Rijksdag dingen gezegd, waartegen de rijkskanselier, met al zijn verstand, niets zal weten op te antwoor den. De duitsche pers heeft gemakkelijk te schrijven van komplolten tegen de rust, anarschisten, dynamiet, enz. Doch wan neer het uitkomt dat de grootste anar chisten in het buitenland, geheime duit sche agenten zijn,dan zwijgt zij voorzich tig. De duitsche regeering is kwaad op Zwitserland en is voornemens diploma tische onderhandelingen aan te gdan. Wij gelooven dat Duitschland zich daarvan wel wachten zou, want moest Zwitserland het dossier der zaak Haupt en Schroder bekend rhaken, er zou niet weinig ge lachen worden De houding der duitsche regeerir.g in zake der socialisten wet is ook meer dan zonderling. Over een 6tal weken kwam HET DOOR P. CAUTEREELS, Pr. —«O» (5e Vervolg.) Ja, ja, Charlotta, gij hebt eenen woeligcn nacht moeten doorstaan gij hoeft mij dit niet uit te leggen ik heb tot in mijne woning liet gevloek en het getier kunnen hooren van de wilde Pruisen die bij p verbleven... Charlofta, cr is u zeker niet veel overgebleven van huisraad cn voed sel Niets Niets Anna Alles is geplunderd, en daar mijne schaarsehe keuken hunnen wolvenhonger iiict kon stillen, zijn zij in woede geraakt.,,. Gij weet genoeg. Anna did er in deze ongelukkige tijden niets bij mij te vinden is dan hetgeen de mildadigheid mij schenkt,... Ja, Charlotta, het was een afgrijselijke nacht.... De Heer heeft mij ditmaal willen spa ren >i Zulks verwondert mij, Anna de spraak ging dat cr geen enkel huis zonder soldaten zou zijn; al de inwoners van den Kaiiwenberg hebben er ieder twee of dry, en sommigen nog meer in zij met eene wet voor die echt pruisisch was. Men zal ons van geene voorliefde jegens de socialisten verdenken, maar zulke strenge wetten zijn onweerdig van een beschaafd volk. Dat deed dekatholiekeredenaar Windt- horst in den Rijksdag ook uitschijnen, en Bismark die zich niet eens durfde laten zien, onder voorwendsel dat hij zenuw pijnen heeft moest wel bezwijken voor het verhond van alle weldenkende lieden. De rijkskanselier had meer gevraagd dan hij kon krijgen, hij bekomt minder dan hij had zoo is de gang der wereld Duitsche Rijksdag. In den duitschen Rijksdag had woensdag de bespreking plaats van het ontwerp ter verlenging van het wetgevend mandaat van 3 op 5 jaren. Graaf BEHR ontwikkelde dit voorstel en zegde dat het hier geene partijkwestie gold, doch wel liet belang van den Staat. Dr WINDHORST bestreed het ont werp, op grond dat de bevolking— voor al in deze moeilijke tijden het recht heeft hare meening te doen kennen over de handelingen van den Rijksdag. Dr BAMBERGER vreest dat het ont werp de react ioiinaire richting: versterken zal. M. von BENN1NGSEN is niet van dit gedacht. Eene onderbreking van een cen trumlid, doet den spreker wiens ver trouwelijke betrekkingen met den rijks kanselier gekend zijn liet volgende zeggen Daar een partijgenoot van M. Wind- horst zoo dringend verlangt, dat ik de vraag omtrent het bestaan van een drei gend oorlogsgevaar niet met stilzwijgen voorbijga, zoo wil ik ten minste eenige punten in het lichtstellen. De onthullin gen aan gene zijde van den Rhijn hebben ons overtuigend doen zien, dat wij het vorige jaar tweemaal geheel onverwachts aan een aanval van Frankrijk hebben blootgestaan. Door het ontslag van gene raal Boulanger en de aftreding van den president Grévy zijn die zaken aan het licht gekomen. Dat Boulanger zijn wil niet heeft doorgedreven, hebben wij voor al aan de bedachtzaamheid van den toen - maligen president Grévy te danken gehad. Ik meen dat die zaken genoeg bekend zijn, en dan spreekt men nog van het op een dwaalspoor gebracht volk, van i politieke invloeden De stemmen, die zich van dergelijke uitdrukkingen be dienen, moesten toch, na deze onthullin gen, zwijgen (Zeer juisten bijval.) Ge looft gij dan dat \yij eerst thans weer onverhoeds voor het oorlogsgevaar ge steld zijn Bestaat de vrees daarvoor niet reeds sedert jaren (Zeer juistEnhéefi dit ons niet in de noodzakelijkheid ge bracht, om ons leger met 3/4 millioen man weer te versterken den kost moeten nemen hoe zijt gij toch alleen van die plagerij vrij gebleven 't ls eene zaak, Charlotta, die ik mij niet kan uitleggen als door de (.usscheukumst van den Heer.,.. Hij heeft mij ditmaal willen sparen «O ja, gij iiadt vroeger immers reeds genoeg geleden uw aandeel in de rampen des oorlngs was reeds zwaar genoeg... Gij bedoelt hel lot van mijnen Hendrik, niet waar Ccharlotta, van mijnen armen Hendrik die uw speelmakker is geweest De Heer heeft zijne lieve ziel s Overvloedige tranen stroomden over de wangen der weduwe Charlotta bemerkte dat zij dit gevoe lige moederhart door eeuo hittere herinnering had getergd zij veranderde dan ook aanstonds den loop der samcuspraak, en zegde met blijmoedige stem Welaan Anna, na lijden komt verblijden alles is toch voor mij geene schade geweest zie, hier is een goudstukdat een oOicicr die dezen mor gen mij van de drij baldadige gasten heeft verlost, mij in de hand stak het is eene goude kroon, denk ik het zal dus voldoende zijn om alles wat te herstellen in niljn huis. En dan maar op Gods genade voort, Anna de oorlog zal niet eeuwig du. ren er zal wel een tijd komen op welken ik op nieuw voor mijn kantkussen zal mogen zitten. De wedu we staarde met verbaasheid op de. gou den munl A Charlotta riep zij, is die zwarte officier ook bij u geweest Hij droeg een doodshootd op Daar M. von Bennigsen steeds gewoon is bij beraadslagingen over buiten) andsche vraagpunten bijzonder terughoudend te zijn, zoo maakten zijne woorden veel ontroering in den Rijksdag. Rusland. Oorlogstoebereiding in Rus- tand. De Daily News verneemt uit Odessa dat de russische regeering bezig is Libau te maken tot eene oorlogshaven van eersten rang. De handelskamer te Bakoe, die op den Transkaspischen spoorweg toezicht houdt, heeft bij den Senaat geklaagd over hut geheel militaire karakter van genoem de spoorweglijn, waardoor de Midden- Aziatische handel zwaarbenadeeld wordt. In Ierland. Voor de eerste maal sedert zijne verdrukking heeft Ierland woensdag twee Engelschen als koningen ontvangen, en hun eene betooging ge bracht, zooals sedert dagen van O'Conuell geene meer gezien was. Die betooging betrof, M. John Morley, oud minister voor Ierland in 't kabinet Gladstone en de markies Ripon, oud-onderkoning van Indië. Het was de liberale purtij van Engeland die, door den mond van twee harer talentypl^te Staat^nannen, vrede en broederliefde kwam verkondigen in het zustereilaud, op het oogenblik dal de regeering met de meeste strengheid hare hatelijke politiek doordrijft. Bij hunne aankomst te Kingstown door de algeveerdigden der nationale partij verwelkomd, answoordde lord Ripon, dat het doel hunner reis was de eendracht tusschen Engeland en Ierland te herstel len, en den band tusschen beide landen nauwer toe te halen. De markies besloot met te zeggen dat het tijd was pen einde te stellen aa.n de verdrukking en aan het geweld het is tijd aan Ierland het self- government te geven waarop het reent heeft. De weg van Kingstown naar Dublijn was voor beide staatsmannen een ware zegetochtvan heinde en ver was de bevolking toegestroomd om hen te ver welkomen en toe te juichen. Doch te Dublijn greep ter hunner eer eene reusachtige betuiging plaats. Al wat Ierland aan politieke mannen teltverte genwoordigers van allé rangen en alle standen, magistratuur, burgerij, geeste lijkheid, al de gilden en werkliênmaat- schappijen, meer dan 100,000 man ineen woord, verdrongen zich 's avonds in de straten, om M. Morley en markies Ripon te ontvangen, Hel volk van Ierland heeft de twee Engelschen doen zien dat bet hoegenaamd geene vijandschap gevoelt voor Engeland hel wil vrij en onalhan- kelijk zijn, ziedaar alles. De redevoeringen, die de twee hooge bezoekers zullen uitspreken zijn ons nog niet gekend, doch zeker is het dat zij het iersche volk tot rust en kalmte zullen aanmanen. Dat heeii ook de Paus gedaan den hoed, niet waar Hij was lang van gestalte, zijn aanschijn was geheel en gansch achter eenen dichten baard verboi^fn.- Charlotta, hij is hel die mijn huis heeft doen sparenhij schonk mij twee gouden krooncn..» Hij sprak ylaamsch, niet waar Hij weende, dunkt mij, tocu hij mij zag... Hij heeft mij omhelsd, Charlotta, en het was alsof de borst van eenen zoon tegen uiijn moederhartc klopte Hij drukte mij de liand, Anna, en het was alsof de hand van eenen broeder die eener zuster aanraakte Wat wondere dingen toch Charlot ta, mij dunkt dat de Heer bijzondere inzichten op ons heeft... Laat ons zijne goedheid loven... En weduwe en weeze zonken op de knieën en baden lang om God te dunken voor eene uitste kende weldaad die zij voorgevoelden maar nog niet kenden. Ja, het hart des menschen is vol geheimen niet zelden beerscht daarin een onuitlegbaar voor gevoelen van vreugd of smarte dal ons dwingt, zonder dat wij de oorzaak daarvan ontdekken, ons te verblijden of te treuren, en in zulke om standigheden keert het christene hort zich tot Goiif om zijne hulp af te smecken tegen het nakende gevaar, of om Hem te danken voor de nog onbe kende weldaad. Lang hadden zij in stilte gebeden, toen Anna eensklaps de stern verhief en de weeze toeriep Charlotta, gij hebt mij zoo dikwijls gehol pen in vroegere dagen als de kantwerkersstiel nog niet was ten ouder gegaan dan hebt gij dikwijl-? uw brood inet mij verdeeld, dikwijls mijne klee deren gezuiverd cn opgemaakt, dikwijls mijne, woning gereinigd, cn als eene dier ziekten zoo* eigen aan mijnen ouderdom, mij kwam neerwer pen op een bed ven lijden, dan hebt gij u naast mijne sponde geplaatsten mij bezorgd zoo goed en, zoo liefderijk als eene dochter hare moeder kan bezorgen... O Charlotta, ik ben verheugd u nu' mijne dankbaarheid te kunnen beluigen.... Neem de twee gouden kroouen die de zwarte officier mij scjiouk uauveerd ze, ze komen u toehersteld al de schade u door de Pruisen toegebracht Neem ze aan. Charlotta, mijn hart zal vrede heb ben, want hut zal eenen plipht van dankbaarheid hebben gekweten... De weeze was achteruit gedeinsd onder den aandrang der goede weduwe die op alle wijzen poogde de goudstukken tusschen de vingeren of kleederen van éharlotta te doen glijden... Neen, Annariep deze, gij zijt oud en krank, dit geld hebt gij meer noodig dan ikM» Neem dan toch de helft, Charlottaalles heb ik nu niet noodigneem dan toch eene kroon, en koop daarvoor nieuwen huisraad...) Nooit, uooit, Anna de aalmoes die ik zelf heb licb ontvangen is voldoende daartoe Gelijk vroeger, door een gebed... Ach goed en deugdzaam kind, mocht ik u mijne dochter noemen En mocht ik u den naam geven van moe meenten dezelfde uitgaven met 415,000 frank verminderd hebben. Doch men mag niet vergeten 1* Dat het openbaar onderwijs 217,000 leerlingen en /98 scholen meer telt 2S Dat de Staat 2,800.000 frank be spaart óp zijne schooluitgaven 3* Dat onder de liberalen het onderwijs van éénen leerling 53 frank kostte, ter wijl het nu, ondanks de ovprgroote verr meerdering der schoolbevolking, slechts 51 frank kóst. Een ander verwijt dat de liberalen tegen de schoolwet van 4884 hebben uitgebracht, is dat geheel het openbaar onderwijs, bij middel der aanneming zou overgaan in handen der Broeders. Welnu, liet getal der aangenomen® Broedersscholen beloopt tot hët schrik verwekkend getal van... 17, voor geheel het land. Voegen yvij daarbij dat die 17 Broeders- scholen opder de beste lagere scholep van geheel het land mogen gerekend wor den en zicb in den Staatsprijskamp sctijf- tér.e^ heob^n onderscheidend' Wij vernemen met genoegen dal er, volgens een Lpxegtburgsch blad, een ont werp van kieshervprming bestaat, het welk nog in deze zittijd zal besproken worden. Dit ontwerp ontneemt het stemrecht aan de zoogenaamde bekwaamheidskie zers, die hunne bekwaamheid aan hup bedrijf ontleenen, zooals de bedienden der openbare besturen, de meestergasten ploegbazen, enz. Alleen de bekwaram- heidkiezers bij exaam en de dragers van een diploom zouden kiezers blijven. Ook zou de verplichting een certificaat van schoolbijwoning voor te léggen Inge schat t worden. Eindelijk, en bier is de grooie hervor ming, zou men aan bet oud ontwerp v^n wijlen den beer Malou, de bepaling ont leenen, waarbij de opcentiemen ten voor- deele der provincie en der gemeente ge heven, en welke door het gouvernement worden ontvangen, medegerekend wor- deu voor de volmaking van den kiescijnp. Deze bepaling zou betgetalderalgemeene kiezers aanzienlijk vermeerderen. Alg. Belang, 'M>» De minister van oorlog heeft per om zendbrief, aan de korpsoversteti laten welen pal zij gemachtigd ziifl, bij toe passing van het 4#reet van hpvve- lijksverijol toe te staan aan de tnilictgnen van de kategQi'ie der ontslagene# van dienst in vredeslipL die niet vajjeu ondfr de toepassing van eenen oproep tol wer- kelijken dienst. der Mijne moeder heb ik te jóng verloren, ik heb zc niet gekend... Mijn eenig kind, mijnaivileBdaik heeft de wreede oorlog weggemaaid... Zoo drukte de weduwe en de weezo zidi beurte lings de gevoelens uit die in hare harten lugcA aan de zuivere liefde dier bekte harten ontbrak er ccti onmisbaar voorwerpde moeder bad geen kind om hel te liefkozen het kind had geeuc mocf der om haar te bcminueu. Charlotta keerde ju iiare wooing niet uttCS we der van dien dag af noeiude zij Anna hare 109e* der, en beide vonden weder hetgeen zij verlozen hadden liefde, rust, tevredenheid. iioe veranderde op korten tyd bet huidje van Anna 1 Hare dochter, gelijk zij Chaf/pUp uu heet te, wc,'kte ijjet vlijt en vreugd pjp.alJps .te rui veren cu op te schikken hetgeen oud en versleten vu*. Werd vernieuwd, en zoo zuinig werd alles aapge- Ipgd dat pien nog anderhalve kroon bespande tegen eenen slechten dag, Inderdaad, depvcro^fht van Napoleon ging verbrijzeld worden door den heldenmoed der bondgenootep op eeepp Uugdu- rigen oorlog zou pen lang gewensebte vrede vol gen de liaudel, de nijverheid zouden ecpjgen bloei hernemen en liet kantkussen, daebt Charlotta, zou ouder hare vlijtige vingeren wederom gewrtych. ten voortbrengen, die redelijk voldoupde Londen zijn voor iiarcu onderhoud, alsook voor dien der weduwe, door dep ouderdom nu maebpjuoq ge- worhen om zich zelve het noodige voedsel ep de kicediug te verschaffen. Wocni vgp*T«k»T.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1