NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 9 Februari 1888, 10 centiemen per nummer. 42Bte Jaar, IN0 2^50: TROUWKLEED. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS t Politiek overzicht. Herinr. -"ineen van het jaar 1814. De liberalen en'l zevende gebod. (lel liberaal programma. Landbouw. Plechtige inhuldiging van de nieuwe zaal des Werk- manskring DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijvingi eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tégen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Munm. AFit&'K. FEBRUARI 1888. Ooslenrijksch-duitsch verdrag. In de geheeleeöropische pers is er nog maar enkel Spraak van de openbaarmaking van het oostenrijksch duitsch verdrag, geza- mentlijk te Berlijn en te Weenen. Het is niet te loochenen de toestand is bedenkelijk en de ontroering is zoo groot, dat zij tot alles kan aanleiding geven. De ministerieele bladen, zoo te Berlijn als te Weenen, zijn eensgezind om te verklaren dat deze openbaarmaking geen oorlogzuchtig karakter heelt, doch enkel dient om te doen zien dat Oostenrijk en Duitschland ten koste van alles den vrede willen behouden. Men kent nu den inhoud van het duitsch oostenrijksch verdrag. Welk is nu diegene van het verdrag met Italië Indien dit verdrag ook zoo stellig is, dan mag het gezegd worden dat den vrede voor altijd verzekerd is, wanneer de drie mogend heden innig den vrede genegen zijn. Van diplomatieke zijde wordt verze kerd dat de ezaar reeds van verleden jaar vertrouwelijk kennis heeft genomen van de overeenkomst tusschen de twee keizerrijken. Wordt liet verdrag thans openbaar gemaakt, dan is dit om de oor logspartij in Rusland een weinig tot be daren en tot overwegen te brengen. Kortom, uit den toon der dagbladen is over 't algemeen op te maken dat er, nog wel geen ultimatum, maar toch eene ernstige waarschuwing gegeven is. In Rusland. De pers- en de openbare meening zijn zeer achterhou end in Rus land. De dagbladen deelen de openbaar making meê van het oostenrijksch-duitsch verdrag, doch onthouden zich van alle beschouwingen. Ongetwijfeld wil men de redevoering afwachten, die prins von Bismark van daag of morgen in den Rijksdag moet uitspreken. Die redevoering, welke reeds met zoo veel ongeduld werd verwacht, heeft nut, ia den tegenwoordige» toestand,duizend voudig in belang toegenomen. Prins van Bismark heeft maandag bij de opening van dén Rijksdag zijne ver wachte redevoering over het buiten- landseh politiek uitgesproken De duitscbe drukpers. Al de dagbladen zonder onderscheid van kleur doen het grootsch'e karakter van voii Bismark's redevoering uitschij nen, alsook de vaderlandscheeensgezind- HET DOOR P. CA JTEREELS, Pr. (4e Vervolg.) Anna de weduwe. De woning van Anna werd van dag tot dag sedert dc verccniging der weduwe met dc vlijtige weeze, al meer en meer het verblijf van een stil, een huiselijk geluk, van rust en vrede. Op wel stand of overvloed waa wal»juist het geluk, dier beide vrouwen niet gegrond inderdaad, ofschoon dc handel in kantwerken sinds het einde der jam merlijke oorlogstijden had hernomen, zijnen vroe- geren bloei kon lijj niet teenemaal meer terug krijgen, mits van toen af de voortbrengsels der fabrieken hunnen noodlottigcn invloed reeds deden wegen op het handwerk der kundige arbeiders. Daar, waar te voren behendigheid van noode was, waar vlijt gepaard met kunst aan elkeen in het bijzonder een gevoegelijk bestaan kon verschaffen, daar werd dc kunst nu door stoomtuigen, het wtlzijn van iedereen arbeider vervangen door de opgehoopte winsten van eenige ondernemers, rijk heid, waarmeê de Rijksdag het ontwep heeft gestemd. De Norddeutsehe zegt dat zulks niet al leen het bewijs is datgansch het duitsche volk de politiek van den kanselier goed keurt, maar ook dat het bereid is in alle omstandigheden zijnen plicht te doen. O© Irantche pers. Gaulois Hij is een groot genie, die Bismark maar ik heb liever met den man te doen die het koren doet groeien, dan met hem die graven delft, zij mogen dan nog zoo grootsch zijn. Figaro beschouwt de redevoering van den kanselier als vredelievend, maar niet geruststellend, daar zij niet de kleinste verzekering van den gewenschten vrede, niet de minste hoop voor de toekomst bevat, Journal des Débats is van oordeel dat de redevoering Europa zal gerust stellen. De laai van den kanselier is vredelie vend. La Paix. De redevoering verrast ons niet. Zij is gelijk wij die verwachten. La Lanterne. De zedeles van deze rede voering is dat wij onmiddelijk moeten gereed zijn.|Rusland zal dezelfde gevolg trekking maken. Geene gramschap noch zwakheid,maar standvastigheid en waak zaamheid De Radical zegt dat het gezond oordeel een defensief verbond tegen den dwinge land noodzakelijk maakt. De Inlransigeanl zegt dat de redevoe ring bewijst dat het Duitsch Oostenrijksch verbond tegen Frankrijk gericht was. De engelsche drukpers. De Daily Telegraph ziet niets in de re devoering dat Rusland of Frankrijk kan verontrusten en de zienswijze van den prins-kanselier moet de algemeene goed keuring en de bewondering van eiken Engelschman wegdragen, die de woorden op de lippen heeltNeen, geef ons den vrede De Morning Post zegt dat de redevoe ring een geruststellenden indruk maakt in geheel Europa. Niemand zal aan de innigheid zijner denkbeelden twijfelen, daar niemand den toestand van Europa beter kent dan hij. De Standard is van gedacht dat de redevoering eene ontgoocheling voor Oos tenrijk is. Men zal daar vinden dat Duitschland zich te veel opoffert om niet met Rusland in onmin te komen. De re devoering heeft den toestand eerder ver donkerd dan opgehelderd. Al de mogendheden beschouwen ove rigens de woorden van den kanselier als gunstig aan het behoud van de vrede en de mogelijkheid der uitbersting van eenen oorlog, is voor goed van kant gesteld. genoeg om een fabriek op ie richten. Men herinnere zich onder anderen, welke in Mcchelen, voor de noodlottige invoering der kant- wevcrijcn, de toestand was der arbeidende klas, en door eene vergelijking met hetgeen wij heden daags zien, kan men men zich een denkbeeld vor men vau het verlies door de fabrieken overal aan de werklieden toegebracht. Een ambachtsman was vroeger een weiingezeten burger, eene kantwerk ster verdiende het dubbel van hetgeen zij kon verteeren dc stoffen met de hand gemaakt, kost ten duurder, doch zij waren beter en sterker ten dien tijde verzamelde zich het geld nog niet in dc handen eeniger gelukkige ondernemers de werk man was nog geen slaaf vao een stoomtuig er was overvloed bij dc volksklas, en een kundige wever of verwer was een persoon van aanzien en achting. Houden wij liet oog op dien toestand, en wij zul len niet meer verwonderd zijn, op de roemrijkste bladzijden onzer vaderlandsche geschiedenis dc hamen te vinden van ambachtslieden zoo machtig, zoo invloedrijk dat zij het lot van geheel een volk in de handen droegen. Aan de kantfahrieken was het nu ook toe te wijten dat Charlotta, in plaats van eeuen rijken loon te verdenen, niet dan door aanhoudende neerstig- hcid kon voorzien in de noodwendigheden van het stilte huisgezin. Edoch, wij herhalen het, het is niet de overvloed dien men moet aanschouwen als de grondsteen van het huiselijk geluk in de nederige wouing van deu vlijtigen en rechtvaardigen arbeider zijn minder bronnen vau onrust en zorgen, meer redenenen Houd u van stelen en onrechtveerdig leven, leert ons het zevende gebod. Deze leering nemen de liberalen aan wanneer het hunne persoonlijke belangen betreft, doch verwerpen ze wanneer het de goe deren en waarden van Kerk en klooster geldt. De roofzucht van kerkelijke goederen is hij onze hedendaagsche liberalen eene overerfelijke plaag immers hunne voor vaders in bijna alle eeuwen hebben, onder dit opzicht, de leering van 't ze vende gebod verworpen. De liberhaterij zou vekwijnen, moest ze ophouden van papen te vreten en aan haren roofzucht van geestelijke goederen vaarwel zeggen. De liberale drukpers gaf dezer dagen haar onverkropte spijt te kennen over de ongelukkige omstandigheid dat hare meesters nu heden 't bewind niet in handen hadden, nu vooral, dat er zulke schoone gelegenheid was om eens met volle handgrepen in de kerkelijke geldkist te kunnen putten. Wij willen spreken van de waarden door Bernard aan Z. H. den Bisschop van Doornijk ontstolen en die door den Staat in bewaring waren genomen. Volgens die p.yhpJJw liberale men - schen, zou de Staat de waarden moeten behouden hebben, in plaats 'van ze aan Z. H. den Bisschop terug te geven. En waarom Omdat die waarden zonder meester zijn, 't is te zeggen, aan niemand toebe- hooren en dat ze bij gevolg, van rechts wege den Staat toebehooren. Welk armzalig gezeever toch In ons land bestaan duizenden verschil- lige maatschappijen van liefdadigheid, van verspreiding van politieke leerstelsels van vermaak, tot bevordering van kunst en wetenschappen waarop de Staat geen de minste toezicht uitoefent. Veronderstellen wij dat de schatbe waarder van een dezer maatschappijen of vereenigingen, bij voorbeeld, deze van Taal en Vrijheid, met de kas opsteekt, later geknipt wordt en dat de waarden nog in zijn bezit gevonden door den Slaat ergens tot bewaring worden gegeven, zou de Staat hei recht hebben zich dit geld toe te eigenen, heeren liberalen En wij hooren u allen luidkeels roe pen, heeren liberalen, leden der Maat schappij, neen, duizend maal neon, dat geld is de eigendom der Maatschappij, het behoort haar toe en het haar ontne men ware diefstal, ware zonde tegen 't zevende gebod I... Ehwel, geëerde lezers, dit is juist het geval van 'i geen in 't bisdom van Door nijk is voorgevallen, Bernard was eene ontrouwe kassier, die met het geld van 't Bisdom naar Amerika overstak, hij van voldoening en vreugde te vinden, dan wel in de gulden paleizen der rijkaards. Er is iets zoo zoet, iets voor andere lieden zoo onbesefbaar, in bet genoegen van cenen werkman die door ziju arbeidsloon in al de noodwendigheden van zijn huisgezin kan voorzien zijn verlangen strekt zich niet verder uit, en zoo bestaat er voor hem eene tevredenheid die mimi- door groote en plcttcrende onheilen kan gestoord worden. Zulke rust, zulk genoegen proefde nu de goede Charlotta sedert hare vereeniging niet de oude weduwe. Zij moest arbeiden, ja, aanhoudend voor haar kantkussen zitten om het geld lol haren on derhoud noodig te kunnen verzamelen doch zij wist dat dc necrstighcid haar daarin zou doen ge lukken hierdoor verdween alle vrees, alle achter docht uit hare harte, en hare vroolijkheid verge noegde Anna en maakte haren ouderdom gelukkig. 't Was schoon voorwaar langs dc openstaande deur cenen oogslag tc werpen op die jonge vrouw, die, schittcreud door den blos der jeugd en gfan- sciid door den luister der kuischheid, daar zoo opgeruimd baren arbeid voorzette, onder het zin- gep van lofliederen vlug cu neersb'g hare bobijnen dooreen zwierde, en van tijd tot tijd cenen blik verhief van bet kantkussen, om hem tc werpen op de oude weduwe die van verre den arbeid naging met alle uitdrukkingen van genoegen. Zoo begon de arbeid met het eerste morgen licht, zoo duurde bij voort tot dc laatste avond schemering. Dan schoof Charlotta haar kussen ter Zijde zij bereidde haastig de tafel, plaatste zich naast de wedpwe, en onder liet nemen van het werd geknipt en veroordeeld en 't gou vernement gat de waarden terug aan dezen ten wiens nadeele zij gestolen werden. Voegen wij er nog bij dat deze terug gave slechts gebeurde dan na het advies gevraagd te hebben der hoogst geplaatste magistraten, welk advies luidde dal zij, volgens alle regels van recht en eerlijk heid aan Z. H. den Bisschop van Door nijk, moest gedaan worden. Maar regels van recht en eerlijkheid gelden er bij de liberalen niet wanneer er van kerkelijke of kloosterlijke goede ren spraak is, deze zijn immers, volgens de geusche leerstelsels slechts bestemd om gestolen en geroofd en dan met lieh- tekoeien en ander vuil ongediert in slem perijen verbrast te worden. Nog eene bemerking ten slotte de liberalen verwerpen de leering van 't ze vende gebod tot zoolang zij de geestelijke goederen niet hebben kunnen inpalmen, doch zoohaast zij er in bezit van zijn dan nemen zij de leering aan, dan ver kondigen ze de zelve met volle monden als een der eerste punten van de alge- meene zedeleerHoe venwonderlijk toch M. Bara, de hedendaagsche leider onzer liberalen deed ons, in zijne rede voering der verledene week, bet toekom stig liberaal programma kennen, in an dere woorden, bij maakte ons bekend met de wijze op de welke de liberalen zouden lyjqdelen moest het kiezerskorps hen terug aan 't bewind brengen. Dit programma luidt als volgt I. Geene verdraagzaamheid, geene ge- matigheid II. Krachtdadige liberale politiek III. Herziening der Grondwet, zoohaast mogelijk Dus Oorlog tegen de Kerk en de Geestelijk heid Oorlog tegen onze godsdienstige vrij heid Oorlog tegen onze katholieke kerk hoven Oorlog tegen het vrije onderwijs Oorlog tegen al wie anders durft den ken en humielen dan de liberalen Oorlog tegen onze Grondwet de katholieken buiten de wet gesteld en als slaven behandeld Oorlog, oorlog, oorlog, altijd oorlog alle dagen, alle uren Belgie verdeeld in twee kampen, in overwinnaars en in overwonnenen.... en van daar doudelijke vijandschap tusschen de kinderen van 'teene en 't zelfde vader land avondmaal begon een dier gesprekken over het verledene die zoo gemakkelijk en zoo dikwijls voortvloeien uit harten die door rampen werden getroffen, en na dit lijden, weer vrede genieten. Om geheel de geschiedenis der arme weduwe te leeren kennen, deelen wij liier den lezer een dier avondgesprekken mede. Charlotta, 't is zou lang reeds geleden dal wij nog spraken over mijnen armcu Hendrik.... o Ach Anna dagelijks bidden wij toch den lieer voor de rust zijucr ziele c Ja, maar dit is voor ceu moederhart niet voldoende, Churlotta, als ccnc moeder eenen eeni- gen zoon heeft verloren, dan spreekt zij geerne over dit verlies zulke gesprekken vertroosten haar.... Waarom toch altijd diezelfde wonden doen bloeden l'w Hendrik is in den Hemel Dit gave God, Charlottahij was een deugdzame jongen hij beminde mij zoo vurig.... daarom moeten wij van hem spreken, Cliariotta.... sedert drij, vier weken hebben w ij gecncn enke len zijner brieven anecr gelezen.... Dan voldeed Charlotta aan deu wensch der we duwe zij naderde tot eene kas, trok eene lade open, en nam daaruit een tiental brieven die met zorg in een papier waren gewikkeld zoo dikwijls waren zij overlezen geworden dat de letters reeds onduidelijk waren doch Charlotta wist den in houd schier van huiten Moeder, welken brief moet ik u lieden le zen Den laaUtcn, mijn kind, hij hehetsl Hen- Wat zou liet een leventje in België wezen Nu, katholieken,wij zijn verwittigd Wij vragen het aan alle redelijke lie den, 't is gelijk tot welke politieke denk wijze zij toebehooren is dit programma wel van aard om de onafhankelijkheid onzes vaderlands te bewaren, om den vrede te doen heerschen zoo noodzake lijk tol de herleving van landbouwnijver heid en koophandel die reeds te lang kwijnen Aan u, kiezers, is bet hierover uit spraak te doen Teekens aan welkt men eene goede melk beest kennen kan. De kop moet lang zijn de muil breed de tong gekleurd, bruin of zwart de neusgaten groot en ook niet wit, maar gekleurd; het lichaam lang, de rug recht de buik mag door gezakt zijn de beenen moeten dun zijn en sterk, de ribben rond, de steert lang en dun, aan het uiteinde met eene pluis voorzien. De uier dient onder den buik vooruit te komen de spenen moeten glad en goed ontwikkeld zijn. De ruimte boven den uier, tusschen de twee bilna den wat men den melkspiegel noemt, biedt eene bijzonderheid aan van groot belang de naren loopen er van onder naar boven op den bil loopen zij inte gendeel van boven naar onder. Hoe groo- ter de melkspiegel is, hoe meer melk de koei geelt. Een gunstig teeken is nog bet bestaan tusschen de bilnaden vap enkele schilden, afgezonderde plaatsen met de aangeduide bijzonderheid der hareu. De hoeven moeien gekleurd zyn witte hoe ven lijden gemakkelijker, zoowel als eene witte tong, aan de blaarziekte de huid moet los op het lichaam liggen. Bij de goede melkbeesten vindt men gewoon lijk, achter de horens, een zeer diepen put door eenen smalleu rand van het ach terhoofd gescheiden. Gelijk wij het meermalen hadden aan gekondigd had Zondag jl. de plechtige inhuldiging der nieuwe zaal plaats. Reeds van vóór vijf ure, had eene talrijke me nigte de ruime zaal bezet. Wij zeggen ruime en dat is hier wel 't gepaste woojrd, want nergens hèbtiétl wtj'ëehe ruiihère zaal ontmoet.De gansche zaal levert eenen overheerlijke» aanblik op en strekt tot eere van den beer Julius Goelhals, bouw kundige. Om 5 1/4 ure werd Z. 8.' MQr. Lam- brechts, vergezeld van onzen E. H. Pas toor-Deken De Blieck en den E. H. Roe- landts, leeraar aan 't seminarie door de heeren Bestuurleden desKrings ontvangen driks vaarwel aau zijne moeder.,. Charlotta plaatste zich naast de weduwe en door de blikkering der laatste zonnestralen verlicht las zij met heldere en ontroer dp stemme - Waarüe Moeder. Deze brief is geschreven door dc liand van uwen zoon Hendrik die waarschijnlijk deze we- reld reeds zal verlaten hebben vooraleer zijn geschrift u zal toekomen. Wij zijn iu optochi tegen hel fransche leger morgen zullen wij slag leveren nabij Leipzig onze oversten zijn voor- nemens tot den laatsten hunner soldaten in dit spel tc wagen en door een bloedig gevecht het bezit van Europa aan de franschen te ontruk- ken. Er is groote kans dat uw Hendrik dien dag i* liet lot van duizend anderen zal moeten onder- gaanZijne dood moogt gij dan niet betrcu- o. reu, Moeder, want hij zal gesneuveld zijn in dc volbrenging zijner plicht, in de verdediging van bet recht, en hij is blijde te kunnen sterven voor eene goede «aak..,. Vaarwel dus, Waarde Moeder zoo gij bin- ncu de veertien dagen geen andor nieuws van mij ontvangt dan moogt gij verzekerd wezen dat ik naar de andereWereld zal vertrokken zijn die eeuwige reis zal ik ondernemen gelijk gij mij k dit hebt aanbevolen, iu het gezelschap vau O, I,. Vrouw wier koperen beeld, mij door u gescbon- ken, nog altijd mijne borst beschermt,.,. l'w Hemmue. Woedt voom gezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1