NIEUWS- EN AANIOMQlGlilGSBLAQ VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 12 Februari 1888, 10 centiemen per nummer. 123te Jaar, N° 2251. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. TROUWKLEED. Landbouw. Bewariug dei- eieren. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PCTTIi-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Fulque .Sunna. AS IS?, M FEBRUARI 1888 Duitschland. Redevoering van prins Bismark, De zitting van den Rijksdag werd Maandag ten 1 uur geopend. De toeloop van volk, binnen en buiten het paleis, is overgroot. Prins Wilhelm, kleinzoon van den keizer, bevindt zich inde keizerlijke loge, met zijnen neet, prins Leopold. Al de diplomatieke tribunen zijn bezet. Van het begin der zitting is prins von Bismark in de zaal aanwezig en onmid- delijk na de opening verleent de voor zitter hem bet woord, nadat als volgt de dagorde was vastgesteld. Eerste lezing van het ontwerp tot leening van 280 millioen mark, bestemd lot bet dekken der uitgaven voor uitrus ting en wapening van de nieuwe verster king van landwehr en landsturm. PRINS BISMARK. Ik denk niet nog nieuwe redenen te kunnen bijbrengen, om de noodzakelijkheid van het tegen woordig ontwerp te bewijzen- Ook is het daarvoor niet dat ik het woord neem, maar om te spreken over denalgemeenen toestand van Europa. Ik kan mij bepalen bij de herhaling van hetgeen ik verleden jaar hier zegde. De toestand is sindsdien weinig veran derd. Alsdan vreesden wij den oorlog met Frankrijk, Sedert is in Frankrijk een vredelievende Voorzitter gekozen en de vredelievende gevoelens hebben de over hand behaald. Ik kan dus de openbare denkwijze ge ruststellen in dezen zin dat, van den kant van Frankrijk, het vooruitzicht vredelie vender is. Eveneens, wat Rusland be treft, is mijn gevoelen nog juist hetzelfde dat ik alsdan uitdrukte, toen ik zegde dat wij hoegenaamd geenen aanval van Rus land te vreezen hadden. Men mag den loestend nietbeoordeelen volgens de gevoelens door de dagbladen uitgedrukt. Ik hecht geen het minste be lang aan de oordeelvellingen der Russi sche drukpers. Ik heb volle vertrouwen in het woord van Czaar Alexander. In den grond is de toestand niet anders dan in 1879. De samentrekking der Rus sische troepen op den grens kan gevaar lijk schijnen, doeh ik denk niet dat dit eene reden zij voor eenen Russischen of Europeesche oorlog. Rusland heeft er geen belang bij. Prui sische ol Oostenrijksch provinciën te veroveren. Mijn vertrouwen gaat zelfs zoover dat, volgens mij, zelfs een oorlog met Frankrijk niet noodzakelijk eenen oorlog met Rusland voor gevolg zou hebben. HET Herinneringen van het jaar 1814. DOOK P. CAUTEREELS, Pr. «o»— (S« Vervolg.) IV. In dic|)e stilzwijgendheid had de weduwe de lezing van den brief aanhoord, en zoodra zij vol trokken was deed zij hein weder op zijne plaats leggen en sprak dan verder Ja, Charlotta, Hendrik is dood het is zoo ang reeds geleden dat die brief mij is toegeko men ik heb sedert dien niets meer van hem ver nomen.... de goede jongen is dood.... hij is ge storven zonder te weten wal hij ouvrijwillig aan zijne moeder beeft doen lijden.... Spreken wij daar niet van, Anna... die herinneringen zijn te droevig voor u... O neenZij ontlasten mijnen boezem... Charlotta, ik heb u dit reeds verhaald, niet waar Eens was ik rijk ik leefde in eenen voorspocdigcn toestand met mijnen echtgenoot die mij te vroeg werd ontnomen en mij een enkel kind overliet, den ongelukkigen Ilciidrik. Eerst verloor ik mijnen rijkdom door rampen, en later Sedert lange jaren vertrouwd met de buitenlandsche politiek, heb ik mij een oordeel kunnen vormen. Ik meen dat het Russisch gouvernement voornemens is bij de aanslaande Europeesche crisis, zijne stem op krachtige wijze ie doen hooren. Het is daarom dat hel zijne krijgsmacht zoover mogelijk naar het Westen wil sturen. Wellicht rekent Rusland op eene aan staanden omkeer in de Oostersehe kwes tie. om onmiddelijk met eene grootere krachtdadigheid tusschen te komen. Men wil misschien de diplomatische eischen doelmatiger maken, met ze te onder steunen door een leger dat gereed is om te velde te trekken. Wat ons betreft, wij komen, in alle geval, slechts in tweeden rang in de Oostersehe kwestie. Sedert 1848, zijn de betrekkingen tus schen Rusland en Pruisen meer dan eens dreigend geweest en 'l zijn altijd de kalmte en de eerlijkheid der Pruisische staatkunde, welke de noodlottige gevol gen hebben vermeden vaneenen toestand, waarvan het gevaar in den vreemde niet bekend was Van 1869 af was de toestand zóó, dat iedereen ons aanzette de wapens optene- men. Ik heb stillekens gewacht tol dat men ons kwam aanvallen en ik meen wel gedaan te hebben. Ondanks al de voorleekens van het tempeest is er eene zekere kalmte out staan, dank aan de nauwere betrekkingen tusschen de drie Keizers doch toen, evenals als nu, zijn wij genoodzaakt ge weest onze legermacht te vermeerderen en interichten, om desnoods daar te staan als eene machtige natie, in staat om door hare eigene krachten haar gezag te doen gelden, haren invloed, hare waardigheid en haar grondgebied te ver dedigen. Zekere oorlogzuchtige neigingen, zoo wel in Frankrijk als in Rusland nood zaken Duitschland zich op voet van ver dediging te stellen. Pruisen is altijd welwillend geweest jegens Rusland en ik heb altijd die vrien delijke betrekkingen onderhouden. On danks dat, zijn de gevoelens van Rus land te onzen opzichte verkoeld. Ik zeg dat, om de reden uitteleggen waarom wij liet bondsgenootschap met Oostenrijk hebben gesloten, De openba ring daarvan is noch een ultimatum, noch eene bedreiging het traktaat is de uit drukking van de gelijkheid van belangen der onderteekenaars, zooals liet traktaat met Italië de uitdrukking is van een ge voel van zelfbehoud, tegen een gemeen - zaam gevaar en het teeken van gemeen zame pogingen voor het behoud van den vrede. De oorlogen worden niet gevoerd uit haat, anders zou Frankrijk den oorlog verklaren aan Italtë en aan iedereen. moest ik mijnen Hendrik verliezen door den oor log. Hij was 20 jaren oud toen de fransche krijgs macht ons vaderland kwam bezetten al de jonge lingen, bekwaam om de wapenen te dragen werden dan opgeroepen onder bel oorlogsvaandel... Hen drik was mijn ecnigsle steun zonder hem moest ik leven in armoede, sterven van verdriet.... Reeds was bet bevel der inlijving afgekon digd geheclc wagens met wapenen en soldaten- klecderen werden in de stad gevoerd... en weldra zou de noodlottige dag komen op welken het wree- de bevel moest ten uitvoer gebracht worden... zou Hendrik, die dierbare, die cenigc zoon, zou hij uit de armen ccncr behoeftige weduwe worden gerukt om op hel slagveld zijn jong bloed te gaan vergic- Charlotta, wal waren de dagen lang, de nachten onstuimig die er verliepen tot dat eindelijk liet noodlottig uur sloeg In de naburige straten had men reeds al de jongelingen opgelicht en met dwang onder de wapenen gesteld.... Aan Hendrik bad men nog niet gedacht.... Zou men hem verge ten hebben Zou zijn naam ontsnapt zijn aan de onmeêdoogcndc opzoekers... Moeder, sprak hij, de hemel beschermt ons neen, ik zal u niet moeten verlaten - Mijn zoon, Iaat. ons bidden en hopen liet gevaar is verwijderd maar nog niet ganscb voor bij... Orij dagen verliepen ec aldus wij hingen tusschen hoop en vrees Hendrik hield zich schuil den kelder om van niemand te worden gezien daar ging ik hem troosten, cn daar ook girig ik uit zijne samenspraak den troost putten die zoo noodig was aan mijnen geprangden boezem... Ein- De legermacht waarover wij beschik ken zullen, hopen wij het, de openbare denkwijze, de Beurs en de drukpers be daren. Dank aan het wetsontwerp zal het be wustzijn onzer macht ons niet beletten onze vredelievende pogingen voortlezet- ten wij zullen trachten onze oude be trekkingen met Rusland te behouden, doch wij zullen niemand achterna hopen. Rusland moet de rechtzinnige houding van Duitschland in de Bulgaarsche kwes tie erkennen indien Rusland er ons toe uitnoodigt, zullen wij hij den Sultan zijne rechten, voortvloeiende uit het traktaat van Herlijn, ondersteunen. Dank aan de wetsontwerpen thans aan den Rijksdag voorgelegd, zullen wij in staat zijn op iedere onzer grenzen, de Russische en de Fransche, een millioen goede soldaten te plaatsen en er 70,000 in liet binnenland te behouden. Moest ik zeggen dat de oorlog langs beide kanten te vreezen is, gij zoudt zon der aarzelen een milliard stemmen. Niet één tegenstrever zou zich daartegen dur ven verzetten. Ook zijn wij alleszins overtuigd dat de zegepraal onze wapenen zou bekronen. Duitschland vreest nie mand dan God alleen Duilsche Rijksdag. Ende nu is liet gedaan Woensdag heelt de Rijksdag in derde lezing, zonder de minste bespre king het wetsontwerp op den dienstplicht aangenomen. Prins Bismark heeft zijne 700,000 soldaten meer en de honderden millioenen om hun geweeren en kanons te geven. Daarna kwam de bespreking van liet nieuwe ontwerp op den parlementairen zittijd. Met 183 stemmen tegen 95 - nationaal-liberalen en rijkspartij tegen centrum en progressisten nam de Rijksdag het ontwerp aan. Hel werd ver dedigd door li. von Henningsen, en be streden door MM. Windthorst en Rickert. Engeland. Hel engelsch Parlement. Donderdag 9 februari, heeil te Londen de opening plaats van liet engelsche Par lement. In eenen lesten kabinetsraad heeft het ministerie-Salisbury zijn pro gram vastgesteld. Van hunnen kant zullen MM. Gladstone en Parnell vergaderingen houden melde leaders hunner partijen, om hunne gedragslijn gedurende den nieuwen zittijd le bepalen. Bij de bespreking van het adres tot antwoord op de troonrede, zal het mini sterie voorzeker ondervraagd worden over de buitenlandsche politiek der re geering. Natuurlijk zal eene interpellatie over Ierland aanleiding geven tot storm achtige zittingen zoodat er koren op den molen blijft voor de dagbladschrijvers. delijk deden de fransche bestuurders, bemerkende dat nog een groot getal jongelingen zich versteken hielden, eene nieuwe opzoeking, en om beter te gelukken beloofden zij eene belooning van vijf kroonen aan eiken burger die den schuilhoek van eenen afwezigen jongeling zou aandkiiden.... Iii onze nabuiirt woonde een dronkaard, 'een ongods dienstige man die voor een weinig geld zijne eer en zijn leven zou hebben ten paude gesteld. Hij leeft nog, Charlotta, en men noemt hem Marten den Waalnog maar ccnige dagen geleden heb ik hem ontmoet iiuilcude gelijk een dier langs de straten de dronkenschap heeft hem walgelijk, afschuwelijk gemaakt.... Oie hatelijke man ver toonde zich op eenen morgen geheel vroeg in mijne woning hij was vergezeld van twee fran sche dragonders die den blanken sabel in de band droegen Deze vrouw heeft eenen zoon, met name Hendrik, sprak de vuige verrader hij is nog niet in het leger... Ik verschrikte bij die woorden en bleef wec- nend op eenen stoel zitten terwijl de dragonders mijne woning doorzochten, cn eindelijk mijnen Hendrik uit den kelder haalden. Dan vloog ik op mijne knicn voor hen ik baden smeekte, ik zegde hun hoe ik eene arme weduwe was, hoe ik zonder mijnenzoon van gebrek zou moeien omkomen!.. Oocli de dragonders lachten met mijne tranen betaalden vijf kroonen aan Marlen den Waal, cn stieten mijnen Hendrik vooruit die w eldra op liet stadhuis in een soldatenpak werd gesteken, cn met een twintigtal andere jongelingen, onder het geleide van vijf fransche ruiters, naar Hasselt werd Hel Yatikaan en Rusland. De Paus lieetl verleden vrijdag zijn antwoord doen toekomen op het telegram, door den czaar aan den H. Vader gezonden en dal aan liet Vatikaan werd afgegeven door bemiddeling van den Franschen gezant. Het antwoord heeft denzelfden weg ge volgd. De Paus zou, naar liet schijnt, er de hoop in hebben uitgedrukt weldra de betrekkingen te zien aanknoopen tus schen Rusland en den 11. Stoel. Invoerrechten op het vee. De Moniteur heeft, in zijne tabel der handelsbeweging, de opbrengst medege deeld der invoerrechten op het vee, ten gevolge van de toepassing der wet-lki- mont. Deze invoerrechten hehben opgebracht ten millioen 232 duizend p auk. welke som zal gebruikt worden tol kredieten nuttig voor den landbouw, zooals hulpgelden aan de buurtwegen, liet landbouw-ou- derwijs, enz. Ziedaar reeds een eerste voordeel aan deri landbouw toegebracht. Ook zijn de in- en uitvoer van vee verminderd, zoo dat de landbouwer gemakkelijker zijne verkoopbare beesten op de irilandsche markten verzet en alzoo ontsnapt aan de invoerrechten in Frankrijk en in Duitsch land geheven. Daarentegen heeft de bevolking van de wet niets te lijden gehad, aangezien de prij en van hei vee eerder gedaald dan wel geklommen zijn. Ziedaar de uitwerksels der wet, die door de liberalen eene uilhongcringswet werd genaamd. De kweek der trehpeerden. De konink lijke maatschappij der Belgische vee kweekers, welke alle dagen meer en meer toeneemt en waarvan de betrekkin gen sedert een jaar op eene ontzaglijke wijze vermeerderd zijn, roept de aandacht van de veekweekers op liet nut dat er bestaat om zijne voortbrengsels op den Belgischen Stud Book (stamboek) te laten inschrijven, zonder uitstel. Over eenige jaren was het kvveeken der hees ten, eene bron van rijkdom voor den landbouw maar daar het bijna door al de landbouwers in voege gebracht werd, waren de markten te overvloedig voor zien en bijgevolg verminderde de winst. Het kweeken van peerden. is nu integen deel in vollen bloei Italiën, Duitschland en bijzonderlijk Amerika, betwisten el kander om zoo te z.-ggeii onze peerden en wijl de trok meer en meer toeueemi, is den landbouwer van winst verzekerd. Inderdaad het is met den peerden- gezonden... Uitzinnig van droefheid volgde ik zijne schreden, CliarloUa ik ging met hém zoo verro mijne krachten dit toelieten... God alleen weel boe •el tranen ik langs den weg heb gestrooid Ik im dan eindelijk afscheid en schonk hém tot laatste gifl liet koperen beeld van O. I.. V. \an Hanswyck... bij droeg dit in liet leger terw ijl zijne moeder dagelijks voor hem in Haiiswu-k ging bid den... Van week tot week zond Hendrik mij tijdin gen dit duurde aldus eenige maanden lang later werd die briefwisseling in eens afgebroken ik rnam niets meer van liein. Gij kunt oordcelcn wat achterdocht, wat vrees dan mijnen boezem kwamen verscheuren Terwijl ik onophoudelijk weende, traden op eenen vroegen morgen twee fransche soldaten mijne woning binacn zij verklaarden mij dat Hendrik uil Hasselt was weggevlucht, dal bij zich had versteken eu bijgevolg als deserteur den kogel had verdiend. Dan doorzochten zij mijn buis, bra ken al mijn hiiismeuhclen open, doorboorden met sabels de twee slaapsteden die ik nog bezat, cn niemand vindende, volbrachten zij het wrecde be vel dat alsdan werd uitgegeven de ouders der zo nen, die zich versteken hielden, werden uitgeplun derd en gevangen gezet. Zij bonden mij dan de handen mei boeien te zamen, cn deden mij aldus ooggetuige zijn van dc openbare verknoping mij ner meubelen. Hetgeen gcenc koopers vond wérd lot spaanders gekapt, en toen wci-d ik als eene misdadige naar het gevangcnliuis gebracht, en in een klein vierkantig hol opgesloten waar nauwe lijks hel dagUelit tot mij kon naderen.... kweek niet gelijk met andere nijverheden die in een ander land kunneu ingevoerd worden liet peerd welk onder eene vreemde luchtstreek leeft, verliest rui drie of vier geslachten zijne kenmerkende hoedanigheden en dwingt den kooper opnieuw tot het echt ras weder te kee- ren. Dus geenen korlslondigen trok, een handel welke steeds vermeedert naarmate onze trekpeerden in de verre landen ge kend worden. Doch, indien onze goede peerden diere verkocht worden, eischen de vreeraden welke ze koopen er den oorsprong van ie kennen, ten einde getuigschriften te kunnen leveren otn den verkoop hunner peerden als Belgische peerden te verge makkelijken, en weigeren hardnekkig dezen welken op den S. B. B. (Belgischen stamboek) niet opgeschreven staan. Een tweede punt welke men moet in acht nemen, het is dat een groot getal liefhebbers zich rechtstreeks tol de maat schappij der veekweekers wenden, om de noodige inlichtingen le bekomen over den koop hunner peerden, en men kan hun niet antwoorden bij gebrek aan in lichtingen van vvege de kweekers. Het is dus noodig dat deze aan de maa schappij de lijst zenden der peerden welke zij te verkoopen hebben, met de nauwkeurige opgav»-. van den ouderdom, grootte, kleur en bijzondere kenteekens. De koopers vermeerderen, het getal peerden vermindert. Aan de peerden- kweekers, van zooveel te kweeken als het mogelijk is want een nieuw tijdperk van voorspoed begint voor den peerden- keek in Belgiën. Onze huisvrouwen weten heel goed dat de kiekens op zekere tijdstippen niet leggen als zij willen broeien, als zij vervederen, als het te koud is. Het ware dus zeer belangrijk dat de huisvrouwen het middel le barer be schikking hadden om de versche eieren te bewaren. Alzoo zouden zij haren voor raad gedurende hei tijdperk van over vloed kunnen op doen. Verscheidene doenwijzen van bewa ring zijn aangeduid geworden, maar wei nigen hebben goede uitslagen geleverd. Op den buiten leggen de huisvrouwen de eieren in liet graan, in de asch, in de kalkmelk, tnz. Onlangs heeft eene tentoonstelling van bewaarde eieren in Engeland plaats ge had. L>e eerste prijs werd gewonnen door een lot, bewaard in zeer lijn gruis liet smalste einde van hel ei was naar onder geplaatsttwee, welke gebroken werden waren goed en het wit had noch reuk noch smaak. Hemel Hemel Wal lijden zuchtte Cliarlotla... Ik verbleef daar twee maanden lang. ()n- deitussclicn bad Hendrik mijden brief geschreven dien gij daar straks gelezen bobt later vernam ik nog dal mijn zoon waarlijk in Hasselt zijn regi ment had verlaten om hij de bondgenooten dienst te nemen.. Gciukkiglijk kende hij dc rampen niet die zijne moeder hadden getroffen hij zond im mers altijd zijne hricven naar het huis waarin ik Jaatsl met hem woonde eene goede vrouw had zich daar nu gevestigd, cn door list kon zij mij bestellen al w al Hendrik schreef. Een weinig latei- kon zij over mijnen toestand spreken aan eenen menschlieveiiden schepene dezer stad, die bij liet bestuur van boog vermogen was door zijn toe doen, Charlotta, werd ik verlost uil de gevangenis.. Zonder dal ik u kende kwam ik dan mijne woning vestigen naast de uwe in uwe inildadigheid vond ik den stcuii weder dien ik in Hendrik had ver loren... God verlaat loeit nooit zijne dienaars Cliar lotla. De stem der goede weduwe werd meer en meer ontroerd naarmate zij deze lotgevallen verhaalde eindelijk de weeze aanschouwende, zag zij tranen vloeien over de wangen der jonge dochter dan ook kon zij de hare niet meer weerhouden, en beiden weenden eenige stonden in stilte. Hel waren tranen van vertroosting ge,stort over verleden ongelukken. Later vielen dc vrouwen op de knien, zouden een gebed ten hemel voor de lafenis van Hendriks ziele, en begaven zich samen ter rust. Woaor voortgezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1