TROUWKLEED. HET Herinneringen van het jaar 1814. zaamlieid, bedienden en werklieden dik wijls doorzenden, en zoo gebeurt het dan, dat die lieden dikwijls gedwongen zijn de hand uil 'e steken om geholpen en ondersteund te worden. Daarbij, het is toch maar kristene plicht uwe aankoopen te doen in dat midden, dat nog getuigt van vlaamsch, zedig en eerlijk leven, en men heeft het recht niet zijn fransche wispelturigheid te voldoen, met zijne aankoopen bij pom- madeheerkens en parijsisohe juffertjes te gaan doen. Dat men niet afkomemet de belache lijke uitvluchten, men kan zich hier niets aanschaffen Weihoe, in Antwerpen, de grootste, de schoonste en degelijkste stad van 't land, zou niet, in hetgeen men noodigheeft, kunnen voorzien? a Men moet Antwerpen niet uit, zeg gen wij nog eens, om welke werken ook te doen. Blijft dan in uw midden, doet uwe aankoopen bij dat bij uitstek goed Anlwerpsch vlaamsch publiek, en dat zal dan ook met twee handen alle prijsbare inrichtingen voor weldadigheid steunen wij denken dat deze eenige regels de volle uitdrukking zijn van gansch het vlaamsch werkend Antwerpen In den grond is er veel waarheid in dit artikel, en het zou noodig zijn dat onze hooge standen hel hier te Aalst en overal in aanmerking namen. Wij hebben reeds meer dan eens in dien zin gesproken tot nu toe niet heeft willen toegeven aan de dringendste vragen zijuer vrien den. Deze kortzichtigen zien in deze kandi datuur enkel Brugge-zeeliaven. Zij vergeten zonder twijfel dat in het kort tijdverloop dat M. De Maere in de Kamer zat, hij zich deed kennen door eene redevoering, in welke hij beweerde te bewijzen dat hel vlaamsch ras ver standelijk op eenen lageren voet stond. Als zijne vrienden die redevoering ver geten hebben, hij toch zal ze niet verge ten zijn, en hij loont nu doorzicht te heb ben als hij zich niet meer voorstelt aan de keuze van de afstammelingen van Breydel en De Coninck. Eene dergelijke kandidatuur zou eene uildaging zijn, het vlaamscheland toege worpen. (Handelsblad.) RECHTERLIJKE KRONIJK. Rechterlijk schandaal. - Onder dezen titel lezen wij in het Journal de Charleroi het volgende: Een ongelooflijk feit kwam verleden vrijdag, tijdens de zitting van het assisen hof, aan den dag. In deze zitting verscheen J. B. Catrain van Jumet, die zekeren avond, zonder eenige uitdaging, verscheidene revolver schotten loste op personen die zich in de herberg van zijne schoonmoeder en schoonbroêr bevonden, Raffin Hennaut werd gedood. Toen het dossier van deze zaak aan M den prokureur-general werd overhandigd stond hij verwonderd over bet zonder linge feit, dat Catrain ten leste werd ge legd en bevool een nieuw onderzoek vooral een onderzoek naar den geestes toestand van den beschuldigde. M. Sonnet, adjunkt-kommissaris.werd gelast het voorgaande van Catrain te on derzoeken en hij verzamelde iu een pro ces verbaal de zoogezegde verklaringen van een tiental werkliê en potions der koolmijn van La Roebelledie allen hier op uitkwamen dat Catrain een slechterik was, die door iedereen gevreesd werd. Steunende op het proces-verbaal, schreef de prokureur-generaal in de be schuldigingsakle dat de belichte een hevig en wraakzuchtig karakter had. Voor al was hij hieraan onderhevig wanneer hij gedronken had.Dan werd hij gevreesd door iedereen, vooral door de porions der mijn, van de plaats waar hij bijzon dere wacht was. Men begrijpt het ernstige van die be schuldiging, üe verdediger pleitte de onverantwoordelijkheid, als hebbende Catrain gehandeld onder den invloed van zijne slechte neigingen. Maar die regels vielen in de handen van den bestuurder der mijn, die nooit over den beschuldigde te klagen had. Hij riep zijne porions bijeen riep M. Sonnet er bij en deze was nu verplicht te beken nen dat hij geen enkelen porion onder vraagd had. Dit heeft M. Sonnet in de zitting op nieuw bekend. Men kon denken wat slag die verkla ring in de zitting teweeg bracht. Het is te hopen dat de rechterlijke overheid door dit feit zal opgewekt zijn, om voortaan de onderzoeken der policie met grootere nauwgezetheid na te gaan. K1ESKRONIJK Kiezing te Brugge. Üe kiezing van Brugge is op den 27 dezer maand bepaald. Onze vrienden hebben reeds, gij weet het. hunnen kandidaat de advokaal De Clercq, gemeenteraadsheer. De liberalen welen niemand vooruit te zetten dan M. De Maere-Limnander, die DOOR P. CAUTEREELS, Pr. «o»— uv Ver vols.) V. Een Amsterdamsche Jood. Den dag na dit gesprek was Charlotta vroeger dan naar gewoonte opgestaan zij had zoo zacht mogelijk hare slaapkamer geopend en ook den sleu tel op de huisdeur met alle voorzorg gesteken om geen gedruis te maken en den slaap der weduwe niet te storen. Zij stapt nu naar buiten en rieht zich met snelle schreden naar de Schipstraateene groote papie ren doos hangt aan haren ariu. Misschien, dacht zij, zal ik nog lang moeten waehten... Wie weet of Mijnheer Smietz reed swak- ker zal zijn Die rijke heeren staan zoo vroeg niet op... Als Anna maar niet alles ontdekt... WETTELIJK BESLUIT. M. P. Liessens, ontvanger der directe belastingen tot Steenliuyse-Wynhuyse wordt in dezelfde hoedadigheid benoemd lot Herdersem, in vervanging van den beer De Buysscher A, welke naar de ont- vangerij van Haeltert is overgegaan. CORRESPONDENTIE. Ontv. Ir. van den E. H. I). T. te B. over 1887. Gemeenteraad. Zitting van dijnsdag 44 februari om 41 ure voormid dag. Afwezig M. Leo Gheeraerdls, Schepen. De Raad gaat vooreerst over tol de be noeming van een Schepen, in vervangin^ van den betreurden heer Frans De Wolf. overleden. De geheime stemming geeft den vol genden uitslag M. baron Paul Bethune, wordt verko zen met 44 stemmen en een wit briefje, De heer baron Bethune, legt onmidde- lijk in handen van den heer Burgemees ter-voorzitter, den vereischten eed af, Verder houdt de Raad zich onledig met 't onderzoek van verscheidene zaken en onder anderen met dit van de plans, bestek en kohier van lasten voor de aan besteding der herstellingswerken van den oostergevel (Leopoldstraat) van ons oude Stadhuis. In geheime zitting wordt de heer Pros per Keppens, tot liet ambt van bediende ter Sekretariaat benoemd. Militieraad. De zittingen van den Militieraad des arrondissements Aalst, zullen in deze stad gehouden worden, ten Stadhuize, Militiezaal, op de volgende dagen, telkens ten 9 ure voormiddag. 2SC kanton, Maandag 12 Maart Aalst. Dijnsdag 13 Woensdag 14 Donderdag ib Vrijdag 16 Zaterdag 17 Maandag 19 Dijnsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Moorsel. Lede. Oordegem. Stccnh.-Wijnh. Herzcle. Haeltert Idegem. Sottegem. Geerardsbergen. ÏS'inove. Meeibeke. ALLERHANDE NIEUWS. - De Vastenavonddagen zijn hier met het gewoonlijk nachthwijd en getier afgeloopen. Üe danszalen op Hoogstraat en Molendries werden druk bezocht vooral door de werkende klas Op zekere oogenblikken krioelde het op die plaatsen van gemaskerden waaronder de meisjes in meerderheid zijn. Eu men zegt dan dat het slechten lijd is Men heeft ons werkmeisjes aangewe zen die de eene 30 en de andere 60 franks hebben gehangen aan eene karnavals- ploenje 't Zijn oprechte zottinnen Voor 't overige stippen wij met eene zekere voldoening aan, dat geene erger lijke schandalen zijn bestatigd geweest. Hier en daar onstonden er vechtpartijen meestal zonder kwade gevolgen. Een der helden van een gevecht 't welk zondag nacht op den Molendries plaatsgreep werd nogthans nog al erg mishandeld. Een werkman van een kasserollen- fabriek te Laken is Zaterdag morgend in eenen ketel met gesmolten glas gevallen. In erbarmelijkeu toestand, met brand wonden over het geheele lichaam, werd de ongelukkige in het gemeentegasthuis gebracht. i Charlotta bedroog zich 3Iijnhccr Simetz was rijk, maar ook hij was een handelaar, of beter ecu doortrapte opkooper van alles wat ccnigc waarde had, van welke stof, welk gebruik, welke soort het an ook mochte wezen... en zulke lieden zijn voor bunnen handel 's morgens vroeg en 's avonds laat te been... Mr. Smietz was een Amsterdamsche jood on langs naar Alechelcn gelokt door hoop op groote instcnhij begreep immers dat de befaamde kantwerksters dier stad veel hadden moeten weg leggen tot dat er betere tijden kwamen. Het gebrek zou nu elkeen dwingen te verkoopen en aan gerin ge prijzen zou men gaarne de afgewerkte kanten leveren. Als men sinds jaren zonder loon heeft ge werkt, schijnt het weinige dat men ontvangt over vloedig te zijn. Op dien toestand had mijnheer Smietz zijne hoop gevestigd, en in Mechelcn aan gekomen, gaf hij aanstonds zich uit voor eenen buitengewonen opkooper van Mcchclsche kanten en ten dien einde liet hij gedrukte berichten rond dragen bij al de kantwerksters die berichten be loofden de herstelling der nijverheid, en de ver hooging de prijzen. Zulk een was er in de handen van Charlotta gevallen en een kreet van vreugd was hare borst ontsnapt .Nu, riep zij, nu zal ik alles kunnen herstel len zonder de goede Anna te moeten bedroe ven Morgen vroeg reeds zal ik gaan Eu 's avonds laat, terwijl de weduwe lag te sla pen, opende de weeze heel zachtjes de schuif De ongelukkige statieoverste van Hal, die op zoo treurige wijze onvrijwillig de dood van zijne dochter veroorzaakte, schijnt waarlijk voorliet ongeluk geboren te zijn. Verleden jaar zag hij onder zijne oogen zijne twee jonge zoontjes door oenen trein verpletteren. Het ministerie heeft een wetsont werp voorgedragen, waarbij een buiten gewoon krediet gevraagd wordt van 700,000 fr. voor het ministerie van land bouw, ter afkoop van wegen en gecon- cedeerde bruggen, alsook voor land bouwprijskampen in 1888. Alzoo zullen de tolgenden verdwijnen, die op deze wegen geplaatst zijn, en die voor den landbouwer dikwijls eene zware belasting zijn, bij het vervoer van wat hij noodig heeft. Ook het inrichten van prijskampen, ter opkweeking van vee en peerden, de beste manier van leuling, enz, zal een groot goed voor den landbouw zijn. oOC.OOO fr. wordt besteed om door den Staat" de provincie en de gemeen ten. koncessie-wegen te zien afkoopen 200,000 fr. voor het inrichten van prijs kampen. De lndcpendance meldt dat M. Jans- sens, sedert drie maanden burgemeester van Oostende, zijn omslag heeft gegeven om gezondheidsreden. Zonderlinge redding.In het huis van eenen kleermaker te'La HestrefChar- leroi) ontstond brand. De man, die aan de twee beerien gebrekkelijk is, werd ver wittigd door een klein meisje, eene wees, die uit haren slaap gewekt was door den rook. De ongelukkige, de dood ziende aan komen, vond nog kracht genoeg om zich tot aan den trap voort te sleepen, en daar gekomen, liet hij zich van boven naar be neden rollen, Hij kwam gelukkig zonder wonden en slechts een weinig gekneusd in de kel derkeuken te recht, waar hij, zonder de zelfopoffering van eenen gebuur, levend verbrand zou zijn. Het huis werd de prooi dar vlammen met al wat het bevatte, en nog drie naastgelegen huizen werden beschadigd. M. Fabri, provinciaal raadsheer en lid der bestendige deputatie van Luik is zaterdag nacht in een afgelegen straatje van Dison in een keldergat gevallen. Hij was op den slag dood. FRANKRIJK. Gedwongen soldatendienst. Over eeni ge dagen doorzocht een pachter van Montgazin een zijner voorraadschuren, waar hij bijna nooit den voet zetgroot was zijne verwondering toen hij daar eenen geldbeugel, 18.90 fr. inhoudende een paar schoenen en een soldatenhals doek vond. Hij meende dat een of ander misdadi ger zich in de schuur verborgen had men zocht en vond eindelijk eenen jon geling die geen teeken van leven meer gaf. Men diende hem de noodige zorgen toe en rond den avond kwam hij tot zich- zelven. Hij zegde dan Casimir Auroux te hee- ten, soldaat bij het 88° linie-regiment, in garnizoen te Mirande. Na het eindigen van zijn verlof had de ongelukkige de strengheden van den soldatendienst niet meer durven trotseeren de adjudant deed hem dagelijks alle soorten van mis handelingen ondergaan en maakte hem hel leven ondragelijk. Hij zegde dat hij reeds verscheidene dagen zonder eten was en slechts des nachts de schuur verliet om water te halen. Zijne krachten uitgeput zijnde, was hij in het hooi blijven liggen en wachtte, tot de dood hem van zijn lijden kwam ver lossen. Auroux gelijkt aan een geraamte, men vreest veel voor zijn leven. De on gelukkige is te Toulouse geboren en sedert verscheidene jaren door zijne moeder verlaten. Waar gaan wij heen. Georges D.. wonende in de rue de l'Assomption te Pa rijs, is slechts 14 jaren oud, maar kent reeds grootemenschen streken. Voor eenigen tijd verliet hij het ouderlijk huis, na zich meester gemaakt te hebben van 6 banknoten van 400 fr. welke hij ver teerde met eene jonge juffer, die bij in het Eden-theater ontmoette. Toen de centen op waren moest bij natuurlijk huiswaarts keeren, waar voor zeker het vette kalf voor den terug ge- cener kas die met afgewerkte kanten was opge- uld zij nam daaruit drij stukken die zij nauw keurig onderzocht en plaatste ze iu eene papieren •os, zeggende Dit zal genoeg zijn eene kroon per stuk zal die koopman mij gaarne geven dat maakt ondcrhalve kroon om weer te leggen, en onder- halve kroon om van te leven tot dat er hetere tijden komen. Charlotta was dus nog verre van gelukkig te zijn ofschoon er uiterlijk vreugde op hare wan- gcr blaakte terwijl zij voor haar kantkussen zat, inwendig woonde er kommer in haar harte, en om het geluk der weduwe niet te stooren bedekte zij haren angst achter eenen helderen schijn van vroolijkhcid. Inderdaad Charlotta werkte gedurig zij ver vaardigde vele en kostelijke kantstukken Anna dacht dat deze alle waren besteld, en betaald wer den door rijke menschen... Eilaas de langdurige oorlog had de geldbronnen der maatschappij zoo zeer uitgeput dat er nog niemand in Mechclen aan eenen aankoop prachlvoorwcrpcn mocht denken. De vruchten van Charlolta's arbeid bleven buiten de weet der weduwe, in de kas liggen. Er ontbra ken middelen tot bestaan. Zelfs had de weeze reeds, niet zonder aarzelen, de anderhalve kroon van den zwarten ruiter die men had gespaard voor eenen slechten dag, aan voedsel besteed, zonder dat Anna zulks wist. Die goede vrouw zou zich te zeer bedroeven, dacht Charlotta, indien zij dien ongelukkigen toestand kende. vonden zoon niet geslacht werd. Zijn va der diende hem eene strenge les toe en plaatste hem als bureeljongen bij M. L, rue Laffitte. Over eenige Jagen werd hij door zij nen patroon gelast een postmandaat van 400 fr. te gaan halen onze vogel kwam niet meer terug en eene klacht werd bij den policie-kommissaris ingediend. Ziehier wat er was voorgevallen Ge orges, eens in liet bezit van de banknoten, trok weer naar het Edentheater daar deed hij eene nieuwe verovering en ver teerde weêr tot den laatsten cent der 400 frank. Die jongen heeft waarlijk veel aanleg... voor de galg. DU1TSCHLAND. Woning van prins Bismark.— In de Wilhelmsirasse, te Barlijn, staat een zwaar gebouw, zonder sieraad opgetrok ken, en aan de buitenzijde van alle ver siering ontbloot, 't Is de woning van prins von Bismark. Ter rechterzijde verheftzich het prach tig hotel van Stornsberg, wiens hande lingen over eenige jaren zooveel gerucht maakten ter linkerzijde de woning van prins Radaiwil, een katholieke Pool, die, wanneer. Bismark tegen den Paus streed en de bisschoppen gevangen nam, voor zeer verdacht gehouden werd. 't Is uit oorzaak dezer nabuurschap dat Bismark eens tegen eenen vreemden gezant zeg de «Ik ben hier juist als Jesus op den Kalvarieberg, tusschen twee moorde naars. In de loge, nabij den ingang bevindt zich een deurwaarder, met eenen stok van tamboer-majoor gewapend. Achter het huis strekt zich een zeer grooten hof uit, een soort van park, waarin de kanselier dikwijls, met de han den op den rug, rondwandelt. De eerste plaats waar men van uit de voorkamer binnentreedt, dient tot eet zaal. Men noemt ze de chineesche zaal, omdat zij het geborduurde zijde, ooster- sche vrouwen en fabelachtige vogelen verbeeldende, behangen is. Op een klein tafeltje plaatst men eiken morgend een klein gebraden kieken en eene flesch Bor- deauxwijn, voor de bezoekers, die hon ger hebben. Daarachter is de biljartzaal in herin- neringsmuseum herschapen de biljart, met zijn groen overtrek bekleed, is met snuisterijen en geschenken van allen aard overdekt waartusschen rijk inge lijste diplomas van eereburgerschap, enz. De derde plaats, slechts door twee vensters verlicht, trekt bijzonderlijk de aandacht op zich, want het is de werk plaats van den kanselier. De schrijftafel is zeer eenvoudig in mahoniehout, met schuiven voorzien. M. von Bismark zet zich gewoonlijk in een grooten zetel en zijn seeretaris neemt het over hem op een leeren stoel plaats. Recht over de schrijftafel, hoven een klein meubel, hangt het portret van Mej. Joanna von Bismark, eenige dochter vaii den kanselier, eene schoone brunette, met weelderige haarlokken en schoone zwarte oogen, In die werkkamer slaat geene bibliotheek daarentegen vindt men er eene volledige verzameling meer schuimen pijpen, militaire hoofddeksels, sabels, leeren handschoenen, enz. Een buitengewoon breede sofa bevindt zich in het kabinet M. von Bismark is ge woon er zich na zijn middagmaal op het te strekken, om de dagbladen te lezen. Het kabinet is in gemeenschap met de slaapkamer van den kanselier, slechts van één venster voorzien een blauwzij den scherm is vóór het overgroot bed geplaatst. Het salon van Mevr. von Bismark grenst insgelijks aan het kabinet, 't Is eenvoudig een gang, met familieportretten versierd en met rood damasten rustbanken en ze tels gemeubeld. De vertrekken der prin ses bestaan uit twee eenvoudige kamers, uitzicht gevende op den hof, en die in gemeenschap zijn met het salon. Iu de kamer van Mevr. von Bismark staat in plaats van eene traditioneele spiegelkas een brandkoffer. Eens toonde de groote kanselier de vertrekken zijner vrouw aan saxische muziekanten en zegde, de brandkas too- nende Gij ziet dat mijne vrouw de kas houdt, en ik raad deze onder u, die ge trouwd zijn aan, te huis hetzelfde tedoen, 't is een onfeilbaar middel om te sparen.» Dit was de bron van den kommer der kantwerk ster, en dit werd de oorzaak barer blijdschap toen zij het bericht van Mijnheer Smietz had gele zen nu immers zon er middel zijn om te verkoo pen en om alles tol stand te brengen. De blijde gedachten vervulden den geest van Charlotta, toen zij naar de woning van den jood heenstapte. Zij was verwonderd reeds zoo vroeg licht aan de ramen te zien cu vol hoop belde zij aan. In de tegenwoordigheid gebacht van Mijnheer Smietz opende zij hare doos en legde hem drij kantstukken voor die hij met veel oplettendheid over zijne hand liet glijden. De jood zegde niets, maar had Charlotta hem in het aanschijn durven bezien, zij zou onder zijnen gedwongen ernst de teekenen eeuer diepe bewondering hebben vinden liggen. -( Twee kroonen geef ik voor die drij stnk- jcs.... sprak Mijnheer Smietz. Ach goede heer dat is nu toch geen loon Elk stuk heeft mij drij weken arbeid gekost. Laat zien... laat zien... sprak de jood, terwijl bij op nieuw de kanten met aandacht on derzocht en nauwelijks zijne bewondering kon inhouden.... Ondertusschen was Charlotta begonnen met hem te zeggen Ik ben maar eene arme weeze, Mijnheer roeger kon ik door mijnen arbeid goed mijnen kost winnen, maar dc oorlog heeft mij van alles beroofd, alsook eene oude arme weduwe die bij mij inwoont en die niets meer kan verdienen,,. Het ontvangslsalon is het grootste vertrek men vindt er eenvoudige, bur gerlijke meubelen, zonder eenig karakter; geen enkel kunstwerk, niet ééne schil derij. Het eenige wal de aandacht opwekt is de tafel met hare zware koperen plaat, waarop de vrede van Versailles getee- kend werd. ENGELAND. Een huwelijk... per stoom. Een ro mantiek huwelijk is dijnsdag lest te Lime rick (Ierland) in de kerk der Dominaka- nen gevierd. Oyer eenige dagen werd een jong huis schilder naar een nabijzijnd kasteel ge zonden, met eenige andere werklieden, om er eenige herstellingen uit te voeren. De eenige dochter van den kasteelheer werd verliefd op den schilder, een jong en schoon man. Het beeldschoon meisje, is moedig als eene amazone, neemt deel aan al de groote jachten van den omtrek en is in de hooge wereld dier streek zeer bemind. Hare ouders waren bepaald tegen haar huwelijk, maar, zonder een oogenblik te aarzelen, maakte zij hare persoonlijke bezittingen te gelde en vertrok naar Li merick, waar haar verloofde haar af wachtte. Denzelfden dag nog trouwde zij in de kerk der Dominikameu aldaar. s Avonds vertrokken de jonggehuw den naar Dublijn, vanwaar zij naar Lon den zullen reizen, om verder scheep te gaan naar Australië. Zal men nu nog zeggen dat wij niet in express leven Twee hoeden Een weinig ge kende bijzonderheid over de zittingzaal van het Lagerhuis, in Westminster Palace, is de volgende Ten gevolge van den onbehendige» aanleg der gebouwen, is er in het Lager huis geene plaats voor de 670 afgeveer- digden welke geroepen zijn om het land te vertegenwoordigen. Daaruit volgt dat, moesten al de afge- veerdigden opkomen, velen aan de deur zouden mogen staan. Degenen welke nu eene plaats wil hebben om een rede naar te hooren ol deel te nemen aan de bespreking, zijn verplicht zeer vroeg te komen en eenen zetel in te nemen. Om te doen zien dat die zetel is ingenomen, zetten zij hunnen hoogen hoed op die plaats. Maar verleden jaar had nu de dienst doende sergeant at arms, belast met de ïolicie der zaal, opgemerkt dat zekere eden met twee hoeden kwamen, een op het hoofd, een andere onder hunnen overjas. Deze leste legden zij op eenen zetel, en zoodoende konden die slimme wetgevers het paleis verlalen en terug komen wanneer zij willen, zeker van eene plaats open te vinden. Nu is er een strenger toezicht uitge oefend en hel gebruik der twee hoeden wordt streng verboden. OOSTENRIJK. Onverwacht weerzien. Een drijtal jaren geleden verdween uil de provincie Posen een koopman, die nog maar on langs getrouwd was. Hij liet zijne vrouw aan haar lot over en nam haar bruid schat, ten bedrage van bijna 40,000 fr. meê. Alle pogingen om hem te achterha len waren vergeefs, hij was scheep ge gaan naar Amerika. Sedert werd van den ontrouwen echtgenoot niets meer ver nomen. In de maand october van het vorige jaar kreeg de verlatene vrouw lust haar dierbaren man eens op te sporen, niet om zijnen persoon, maar om zijn geld. Er werd een list bedachtmen plaatste in de Amerikaansche dagbladen een oproeping, volgens welke den on trouwen ridder een aanzienlijke erfenis was ten deel gevallen. Voor nadere in lichtingen moest hij zich aanmelden aan een zeker adres te New-York. De list gelukte en spoedig kreeg de vrouw in Posen bericht, dat haar man in Chicago leefde en daar getrouwd was. De verlatene dacht op wraak, en in het lest van december 4887 ging zij naar Amerika en begaf zich na aankomst aldaar, met een agent van policie naar Chicago, naar hel opgegeven adres. Men kan zich de aangename verrassing van den trouwloozen kerel voorstellen Hij moet zich nu voor het gerecht ver antwoorden wegens veelwijverij. Door deze en meer andere woorden poogde Charlotta den heer Smietz tot medelijden over te halen doch de jood liet zich door een geheel ander gevoelen bewegen, dit cener rijke winst. Dochtertje, sprak hij, gij weet dat dc tijden nog niet gunstig zijn tol het verkoopen van prachtstukken nochtans wil ik voor u iets doen, ik zal eene kroon geven per stuk... Charlotta had haar doel bereikt zij stemde bereidwillig in bet aanbod toe en ontving uit de dc handen van mijnheer Smiclz dc drij kroonen die haar toekwamen «Ik zie, ging deze voort, dat gij eene brave dochter zijt; ik verlang u te begunstigen hebt gij nog veel afgewerkte kanten Goede heer, antwoordde Charlotta, ik heb deze twee laatste jaren gedurig gewerkt, en bijna niets kunnen verkoopen nog vier en twintig zulke kanten liggen gemaakt in mijne schuif... Ik wil ze allen koopen aan den zelfden prijs... Charlotta aarzelde in het begin zou zij op twee jaren tijd maar zeven cu twintig kroonen hebben kunnen verdienen Gij moet wel bemerken, sprak mijnbeer Smietz, dat ik zulk aanbod cnkelijk doe met liet inzicht van u tc begunstigen er zijn zoo veel afgewerkte stukken in alle steden te vinden, dat de nijverheid nog lange jaren in slechten toestand zal verkecren dc eerste arbeid zal bijna niets op brengen... Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2