Nog de Burgerwaoht. werkman, wel degelijk een werkman was, benieuwd om een bal der rijkemans wereld te zien. Daarop hebben eenige kwibussen hem meegenomen en geregaleerd. Welnu, bij was de levendige moraal van het leest. Niet verblind door den glans van het bal niet verlegen bij zijne nieuwe vrien den met matigheid drinkende gelijk een ware filosoofkalm blijvende in het volle der wallebakkerij en brasserij verwondert, zonder gramschap en zon der minachting, sprak hij eenvoudig en met gezond verstand en gaf bewijs van veel vastheid en karakter. Verwonderd was hij, ja De brutale en vuile woorden die hij heorde, maak ten indruk op hem hij herhaalde meer dan eens Hoe is dat het plezier van goed opgevoede heeren als gijzijt Bees tigheden zeggen, en dat nog wel aan.... vrouwen Hoe is 't Gods mogelijk Wat hem het meeste tegenslak was jonge meisjes te zien, bij al die noten krakers en kaalkoppen. Dai is walgelijk, zegde hij. Als men u, meisjes, ziet zooals gij zijt, zoo wel gemaakt en met uwen ouderdom.... En dan met zoo'n oude apen aang... Ik at nog liever droog brood heel mijn levin De schoone meisjes lachten, maar zij waren toch in haar eigenliefde gepikt. Een der oude heeren werd kwaad en vierp den werkman het woord vuile kerel toe maar de slag was toch raak geweest. Men nam den filosoof meê om te avondmalen in eene naburige taveern. Daar kreeg men ruzie en een van die vriendelijke heeren sloeg met een cham- pagneflesch eenen zijner makkers op het hoofd. Toen vielen vorket en mes den man uit de handen. Neen, zegde hij nu heb ik er genoeg van. Ai ik zoo'n dingen zien, kan ik niet meer eten. Als die menschen zich zóó amuseeren Schoelies doen het niet anders. De man was opmerkelijk, als men nazag hoe hij in zijne eenvoudige klee ding, zijn eerlijk gezicht, met zijne on wankelbare kalmte, zich ging wagen in die verwaarloosde en verhakkelde zwarte habieten, die ingezonken gibusssen, die bemorstte hemdborsten en die verzopen tronies. Wij hopen, zegt de Patrie van Brugge, dat de filosoof van de Gazette nu ook eens eene andere proef zal nemen als bij de ketjes van Brussel. Hij zou een bezoek kunnen afleggen in onze werkmanskrin gen en patronagies hij zou onze be zoekers van St-Vincentius kunnen verge zellen,of eenig ander goed werk ziendeen wij zijn er zeker van dat hij met een be teren indruk zal naar huis gaan dan na zijn bezoek bij de welgekleedde voyous, bij de bals van den Muntschouwburg. RECHTERLIJKE KRONIJK. Vervalsc.hte boter.Het verbrekingshof heeft eene zeer belangrijke beslissing ge nomen. Het beroepshof had 49 boterverkoopers. die hunne waar met margarine gemengd hadden, vrijgesproken van de straf, die hen door de korrektionneele rechtbank was opgelegd. Het verbrekingshof heeft het vonnis van 't beroepshof bekrachtigd. De vermen ging der boter geschiedde niet met be- standdeelen die voor de gezondheid scha delijk zijn en van dat oogenblik is het aan de zorg van de policie overgelaten dat het bedrog geen plaats hebbe. Wanorders te Oostende. 140 beschul digden zijn voor de korrektioneele recht bank van Brugge gedaagd. Zij zijn in drie afdeelingen gesplist. De eerste betreft de mannen die te genstand boden aan de overheid, de twee de degenen die de engelsche sloep Violet aanrandden en de derde betreft de man nen, die het bureel van M. Dossaer poog den te vernielen. Uit de ondervraging der getuigen blijkt dat de jenever voor een groot deel, de opstoker der onlusten is geweest. Een der voornoemste getuigen, een brigadier, verstaal geen woord vlaamschü Zijne bajonnet werd verwrongen en daar de meuigte hem zoodanig in 't nauw bracht, dat hij zijn leste uur meende tc zien naderen, loste hij drie schoten. (Zou de menigte hem wel verstaau heb ben toen hij zijne sommatiën deed In ons nummer van 30 Juni 1887, heb ben wij eene tabel meegedeeld getrokken uit het vertoog over den bestuurlijken toestand onzer provincie, waaruit blijkt dat de Burgerwacht van Aalst, slechts 400 wachten en 46 officieren telt, 't zij 50 manschappen per compagnie. Nu, het nummer 4 van 't koninklijk besluit van 18 Juni 1848, stelt vast dat de gewone sterkte van eene compagnie op 100 manschappen is bepaald en dat in de steden welke meer dan eene com pagnie hebben, de Burgerwacht zal ver deeld worden der wijze dat de compa gniën ten meeste 150 en ten minste 75 manschappen lellen. Alleen wanneer de Burgerwacht eener stad of gemeente geen 75 maar ten minste 60 manschappen telt, kan zij ook eene compagnie uitma ken. Een ministerieel besluit van 48 Augus- ti 1848 N* 42,482, beslist dat wanneer er ergens meer dan eeu compagnie beslaat, de Burgerwacht moet verdeeld worden derwijze dat iedere compagnie ten minste 75 manschappen telt. Indien wij het cijfer 446 van 't provin ciaal vertoog aaunemen, dan zouden wij hier te Aalst, slechts 6 compagniën van 75 of 4 van 110 manschappen mogen hebbeo en nu heden bestaan er 8 die verre ziju van 't minimum van 75 man schappen te bereiken. En men zegge niet dat het mogelijk is de algemeene getalsterkte onzer Burger wacht te vermeerderen, want wij tellen bier te Aalst, in verhouding onzer bevol king, zooveel manschappen als te Gent en een derde meer als te St. Nicolaas. St. Nicolaas met eene bevolking van 27.245 zielen telt slechts 317 wachten en wij met eene bevolking van 22,891 zielen 446 Waarlijk wij begrijpen niet waarom zekere hooggeplaatste heeren onzer vrien den aan het bestaan van twee bataljons en 8 compagniën houden, wanneer zij weten dat het tegenstrijdig is aan alle wettelijke voorschriften en dat uit die wetsmiskenningen eene schandalige geld verspilling voortspruit Wij konnen het niet raden?. Is het misschien om onze stad doen groot te schijnen, in de oogen van andere ste den In dit geval is het eene dwaas heid die ons duur te staan komt, daar zij jaarlijks 12 a 1300 franks in wissen en roeien doet verknoeien, zonder eenig voordeel voor T algemeen welzijn Bij elke kiezing voor Senaat, Volkska mer, Provincie en Gemeenteraad, heb ben onze achtbare gekozenen ons telken male de plechtige belofte gedaan, uit alle hunne krachten mede te werken tot de uitroeiing van alle misbruiken en geld- verkwistingen. Thans heden komen wij hen hunne plechtige belofte herinneren en hen, in naam van 't Aalstersche kiezerskorps, vragen dat zij van allen hunnen invloed zouden gebruik maken bij 't ministerie om tot de herinrichting onzer Burger wacht op den voet van een bataljon te geraken en zoo doende, jaarlijks eene som te sparen van 12 1300 franks die, wie zou het durven betwisten, een vele betere en nuttigere besteraming zou krij gen dan heden Dagboek. In de maand April 1751 deed 't Magi straal van Aalst eene openbare aanbe steding voor 't maken van verscheyde careelhovens tot hel bouwen van een Rasphuys voor de deugenieten, het welk soude gebauwd worden buyten de Sautstraete veste in de Veldekens doch dit Rasphuis w«rd niet tot stand gebracht, omdat de stad Geerardsbergen er tegen was en er dan van hoogerhand was verbod gedaan. Het koorn goldt alsdan 18 stuivers 't vat. In 'l zelfde jaar 1751 was het reeds den 2* en 3* Juni dat men begon de pata- ters en de Roomsche boonen te planten. De Roomsche boonen mislukten maar de pataters waren beter. Gedurende de tweede helft der maand Juni was het uitnemende heet en ver der had men goed weder tot 15 Juli, bij zooverre dat de veldvruchten nog rede lijk waren. Het sloorzaal werd alsdan verkocht tegen 20 1/2 stuivers 't vat. Op 18 Juli werd bekend gemaakt dat het op de volgende heiligdagen toegela ten was te werken mits obligatie van misse te hoorei»St Mathijs, St Joseph, 3* Paaschdag, St Philippus en Jacobus, H. Kruisvinding. 3* Sinxendag, O L V. Visitatie, St Maria-Magdalena, St Jacob, St Laurentius, St Bartholomeus, St Ma theus, St Michiel, SS. Simon en Judocus, St Andries, St Thomas, 2 leste kerstda gen te weten, St Joannes evangelist en Allerkinderendag. Te rekenen van 15 Juli regende het bijna alle dagen zoo dat men den schoe- keloen en het koorn tusschen de vlagen moest inhalen. De regen bleef aanhou den tot rond den 10 Augusli. Al het koorn was geschoten en 't oud koorn gold 19 stuivers en later tot 22 stuivers 't vat, en dat was eene buitenwone duurte. Dan hield het eenige dagen op van regenen en den 12 Augusli begon men met hoop van droogte de masteluin op te binden. Doch in de nacht van 13 tot 14 ontstond er zulk een verschrikkelijk onweder dat de menschen dachten dat de wereld verging en het regende zoo geweldig dat men by nae noyt sulkx gesien en heeft want 't water heeft over de groote brugge 't hoes geloopen a 't welk ik mijn leven niet hebbe gewe- ten. Den 16 Augusli begon de larwe te schieten en dan is bet beginnen te droo- gen zoo dat 't laatste van den oogst nog droog kon binnengedaan worden, 't Bol- lezaat werd gezaaid half Oogst. Gansch de maand September behalve van den 5 tol den 12 regende het en bleef het regenen tot den 12 October. Op de scheldemeerschen dreven geheele vrach ten toemaat weg. Met 1 October begon men de haver te pikken daar het nog al eene fraaien dag was, doch 's nachts begon het weêr te regenen tot 's anderdags 's middags, zijnde de groote Baafmismerkt te Aalst. Er waren dien dag ter merkt 5 k 6 peer- den, weinig koeien, geen enkel vigge en zeer weinig graan, want, zegt onze dag- boedschrijver, altyt regen waer over de menschen beginnen te suchten, want d# peerden staeu ledig, den torf staet en rot. liet loof en deugt niet, de coyen weiden verkocht voor 2 en 3 v pont groot, jae voor 7 en 8 guldens om a de schaersheyd wille, de haver staet en sctiiet en rot in de hoopen, de tarwe geld 30 st. 't cooren 22 st. den schoe- keioen 15 st Den 5 dito is onse leste haver gepikt, d'eerste is aan een ge- a wassen gelyk werk, den regen duert nog alle dagen enz. Den 12 heeft het beginnen te droogen zoo dat wy den 13 wat hebben beginnen te saeyen op claverland. De Roomsche boomen golden alsdan 19 stuivens den zak. Volk»k4m«t. In zitting van donderdag is de waal Carlier van Bergen niet hevigheid uitgevallen tegen de Vlaamsche Academie en vraagde nare af schaffing. Heden, zegt hij, zal mijne vraag niet aan hoord worden, doch ik hoop wel, als de liberalen terug aan 't bewind komen die afschaffing onmid- delijk zal gebeuren. Nooit werd er in de kamer eene onbehendigere bedreiging geuit, daar zij ons toont dat de liberale waalsche partij onze nationale Vlaamsche taal nogmaals zal vertrappen, en ons, Vlamingen nogmaals, op 't taalgebied, als een over wonnen volk behandelen. De oorzaak die tot dezen uitval aanleiding gaf, is dat de Vlaamsche Academie eenen prijskamp heeft durven uitschrijven over de vrijheden welke wij, Belgen, vóór 1785) beza ten. De waarheid,mag dus volgens de liberalen niet gekend worden en 'tzijn zij die zich hier als licht- dompers vertoonen. Maar zie, volgens de liberale leering brachten de Sansculotten, die vermaledijde bloedhonden, roovers en brandstichters der jaren 5K), ons de vrijheid cn het gaat, dank zij hooger bedoelden prijskamp, andermaal bewezen worden dat wij hier meer vrijheden bezaten dan men er ons bracht en dat wij zelfs zekeren onzer bestaande vrijheden zagen inkrimpen en vervangen door de gricvcndste aller slavcrnijen. Wij hebben aan de Sansculotten niets tc danken, neen, maar hen te vcrmallcdijdcn, ja Wij zijn overigens nieuwsgie rig te hooren hoe de liberale flaminganten die han delwijze van hunne waalsehe partijgenoten Car- lier-Bara en O zullen beoordeelen.... Verder werd de algemeene beraadslaging over 't budjet van Landbouw, Nijverheid, enz. gesloten en tot de be spreking der artikelen overgegaan. De hecrBeer- naert deedt eenige mededeefingen betrekkelijk den flnancieelen toestand over den welken wij in ons volgend nummer zullen handelen. ALLERHANDE nieuws. Aan onze geachte abonnenten. Wij berichten onze ge achte abonnenten welke voor 't verloopen jaar 1887 nog niet betaald hebben dat wij kortelings door den postbode eene kwiltanlie zullen laten aanbieden. Wij hopen dat allen op eerste aanbod zullen gelieven te betalen ten einde ons verder werk en onkosten te spa ren. De Eerw. H. Anthonus, Pastoorvan Welle heeft zijn eervol ontslag bekomen. Een beenhouwer van Schaarbeek bij Biussel, die niet getrouwd is en zijne avonden buiten 'shuis doorbrengt, heeft hierdoor de dieven gelegenheid gegeven uit zijnen winkel een half schaap, een kwartier os en andere lekkere brokken weg te rooven, zijnen lessenaar, kisten en kassen open te breken, 5 tot 600 frank en eene menigte andere voorwerpen te stelen. Onderweg ontmoetten zij eenige personen die stonden te klappen. Toen wierpen zij de stukken vleesch weg en gingen op den loop. Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 105 melkkoeien, 27 ossen, 22veerzcu, 18 jonge ossen, 67 varkens, 110 jonge varkens. Hiervan zijn verkocht: 84 koeien. 23 ossen, ISveerzen, 13 jonge ossen, 52 varkens, 98 jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, fr. 175 os sen, 280; veerzen, 190; jonge ossen, 100 varkens, 90 jonge varkens 40. Ter veemarkt van Brugge werden deze week te koop gesteld 27 stieren, 59 ossen, 95 koeien en 71 veerzen. Hier van zijn verkocht21 stieren, 49 ossen, 84 koeien en 69 veerzen. aan de volgende prijzen: stieren, fr. 150 a 425; ossen, fr. 150 535 vette koeien, Ir. 195 k 425 melkkoeien, fr. 225 k 510 veerzen, fr. 145 k 400. MeR schrijft uit Esschen aan het Handelsblad Sedert een veertiental dagen hebben wij hier eene nieuwe soort van kolonis ten, die in het verblijf onzer gemeente veel genoegen schijnen te hebben. Het zijn Syriërs, die op eene vermoedelijke reis naar Amerika werden tegengehouden of teruggedreven en alzoo hier zijn te recht gekomen. Door de zorgen der gemeente-overheid en onder toezicht der policie. zijn de on- gelukkigen heel gastvrij gelogeerd in de ruime lokalen der gewezen katholieke school, waar hun al het noodige milde- lijk toegedeeld wordt. Zij vormen drie familiën, bestaande uitmannen, vrouwen en kinderen, te samen 18 personen zij komen van dicht bij den berg Libanon en spreken de arabische taal. Geen enkel woord in eene andere taal kunnen zij met onze bewoners wisselen. Men begrijpt dus ook hunne vreugde, toen zij verleden week zich in het ara- bisch konden onderhouden met eenen professor der oostersche talen, uit Brus sel naar hier gezonden. Onze Syriërs zijn heel braafzij zijn kristenen en weten zulks te kennen te geven door het woord Christio des zon dags gaan zij vroom ter kerk en bidden heel godvruchtig. Verder houden zij zich bezig met het maken van paternosters, medaliën en andere godvruchtige voor werpen of snuisterijen, welke zij te koop aanbieden. Groote liefhebbers van roo- ken, doen zij zulks ep turksche wijze, gezamentlijk rond den algemeenen tabaks pot gezeten. Ik vond bet gepast, heer hoofdopstel ler, u deze inlichtiugen te zenden, omdat het menige en uwer lezers kan verwon deren. in hel uiterste noorden van Belgie een syrische kolonie te gaan zoeken, in afwachting dat zij verder worde doorge zonden. In den avond van 21 dezer heeft de gendarmerie van Puurs, twee personen aangehouden, die valsche franks met de beeldtenis van Napoleon III 1868, en van de fransche republiek 1872 hadden uitge geven. Zij hadden op hunne aanhouding nog 46 valsche franks in hun bezit. De aangehoudenen zijn twee gebroeders, Bernard en Autoon Kaak, 41 en 21 jaar oud. Zij zijn van bollandschenoorsprong. In alle geval, de gebroeders Kaak zijn kaak zooals men te Antwerpen zegt. Moord te Deerlyk. In 't begin de zer week werd gemeld dat eene gruwe lijke misdaad gebeurd was in de gemeen te Deerlijk, bij Kortrijk. Ziehier inlichtingen over dit feit Pieter Desclée had een meisje, de ge niamde Deglorie, len huwelijk gevraagd maar de broers van bet meisje verzenen zich tegen die vereeniging en zij zochten twist, overal waar zijDescléeontmoelten. Zondag avond, na eene hevige ruzie, 1;ebben zij den jongeling bij middel van stokslagen gedood. Aangehouden, hebben zij volledige be kentenissen gedaan. De beide daders zijn vaders, de eene van zes en de andere van vier kinderen. In eene nabijgelegene gemeente van Brugge, werd dezer dagen eeu kind naar den doop gebracht. Dat is nu niets zeld zaams maar wel dat de vader, de peter en de meter allen D'Hoop heetten. Dat mag men inderdaad een zelJzamen doop heeten. De kleine gemeente Signeulx, gele gen op het uiterste punt der fransche grens, is het looneel geweest van een akelig drama, Eene weduwe leefde daar met haren zoon, een gewezen soldaat van het fransche leger. De vrouw had eene ongeneesbare ziekte. Een belgisch ge neesheer die haar verzorgde, had reeds te verstaan gegeven dat indien de twee ongelukkigen eenige schikkingen te ne men hadden, zij daarmee niet meermoes- leri wachten; daar het einde van de zieke naderde. Twee dagen na die waarschu wing bleef de deur der woning gesloten. Men drong binnen en vond de twee on gelukkigen naast elkander elk aan eene kram hangen. Beiden waren dood. Kolossale smokkelarij. In den loop der verledene week heeft men te Welken- raadteen smokkelarij ontdekt van alkooi. De Gazette de Liéye deelt over deze ontdekking breedvoerige bijzonderheden meê. De wijze waarop de smokkelarij ge beurde is naar het schijnt geheel nieuw en vveerdig om gemeld te wordeu. Ziehier hoe men te werk ging. In de statie van Longdoz kwamen uit NVelkenraadt een aantal vaten olie aan, bestemd voorM. D..., van Luik. De douanen onderzochten de vaten, openden het bomgat en bevonden dat zij inderdaad tot onder toe met olie gevuld waren. Maar een douanier heeft ook eenen neus, en gelijk hel behoort, gewoonlijk een uitmuntenden reuk. Zoo kwam het dat eer» hunner eenen sterken alkoolreuk gewaar werd. Hij maakte zijne oversten met zijne ontdekking bekend en deze ver wittigde het gerecht. Ten gevolge daarvan bood een policie- ofticier zich in de woning van M. D. aan en nam hem in hechtenis. Het bedrog werd ontdekt en men werd gewaar dat de gesmokkelde alkooi voor omtrent 12,000 fr. rechten zou moeten be talen, wat eene veroordeeling tot 120,000 fr. kan ten gevolge hebben. Maar het schijnt dat bet niet de eerste levering van dien aard is, die er plaats heeft. De hoeveelheid opleverde... olie zou reeds verscheidene honderdduizenden liters bedragen. Wil men nu weten hoe het de smokke laars gelukte alkool in olievaten te ver zenden. De vaten hadden van buiten den gewo nen vorm, maar van het bomgat liep eene buis naar den bodem van hel vat, die be neden breeder uitliep Dit maakte dat de douaniers hunne baget in het vat konden steken, en zelfs rond wenden, zonder iets anders te ontdekken dan olie. Maar buiten die buis was hel overige der vaten met alkool gevuld. Die hoeveel heid bevatte de 9/10 van den geheelen in houd. (Nadere bijzonderheden.) Zooals wij hooger zegden was het den eersten keer niet dat dergelijke smokke larij plaats had. Het was namelijk reeds de drie en-twiutigste waggon, die alzoo gesmokkeld, aan hetzelfde adres uit Ham burg aankwam. De waggon was reeds, na hel onder zoek, gereed om de reis voort te zetten toen de verificateur hem op het aandrin gen van eenen douanier op nieuw deed openen. 't Was eerst toen dat de smokkelarij ontdekt werd. De winter sleeptVoor de vierde maal brachten Vriezeman en Sneeuwman ongegeneerd ons een bezoek. 't Is vooral de sneeuw, die van de jare haren witten dons komt uitsrekken over stad en dorp. In de Ardennen, en vooral in het ar rondissement Neufchkleau, ligt er over vloedig sneeuw. Op de baan van NeufchAteau naar Ber- trix, ligt hij bij plaatsen vier lol vijf voe ten dik. Met al dat, geraken de wolven uitge hongerd die nog in de ardeensche bus- schen wonen. Deze roofdieren verlaten hunne schuil hoeken, cfm tot op de hoeven en dicht de woningen door te dringen. Daar rooven zij alles waar ze maar kunnen aangeraken, om hunnen razen- den honger te stillen. 't Is alzoo dat zij bij de weduwe Fon taine, (zeker te Neufchateau.) 4 geiten en 6 schapen hebben geroofd. De menschen bewaken zorgvuldig hoe ven en stallen maar toch richten de wolven hunne ï'ooverijen aan. Men eischt luide, dat er in de streke van Neufchateau klopjachten op de wol ven zouden ingericht worden. Trouwens moet de sneeuw er nog een poosje liggen; deze wolvestrekenziju eene ruïne voor velen. De wolven zouden ten anderen wel tot in de dorpen kunnen doordringen en ook menschen te keere gaan. —Strenge winters.— De hevige koude der maand Februari wordt met recht als buitengewoon aanzien. Eenige Inatko- mende winters van vi oegere jaren dienen te dezer gelegenheid aangestipt te wor den. Gedurende den winter van 1783-84, vroos l»et eeu-en-twïntig dagen in dé maand Maart. Gedurende den winter van 1796-97 vroos het veertien dagen in Februari en veeriien in Maart. Gedurende den winter van 1803-04, vroos het vieren twintig dagen in Febru ari en Maart* 6edurende den winter >'3n 1807-08. vroos het zeventien dagen in Februari en en negentien in Maart. Daarna hebben wij nog de laatkomen- de winters van 1813-14, 1820 2) en -1826 27. De winter van 1830 wordt aanzien als zijnde buitengewoon hevig geweest, liet vroos zes en zeventig dagen. De sneeuw bleef dertig dagen lang lig gen. Het was ook een late winter de groote koude begon maar rond den 12 Januari. Binst den winter van 1852-53 vroos het en twintig dagen in Februari en der tien in Maart. De winter van 1709 was de strengste waarvan er in ons land geweten is hij deed zich ook door gansch Europa ge voelen. De Adriatische Zee vroos gedeel telijk toe en Venetië was met het vaste land verbonden. De wolven gepraamd door den honger, kwamen tot binnen Pa rijs. Het is gedurende dien winter van 1709, dat tweeduizend soldaten van Ka- rel XII, koning van Zweden, die de bele gering onderstonden, van koude bezwe ken. HOLLAND. Vergifteying door worstenbrood. Te Leiden, in Holland, zijn zeven personen door het eten van worstenbroodjes ver giftigd. Uit het onderzoek is gebleken dat de vorsten trichienen bevatten. Het var- kensvleesch kwam van Noordwijke bin nen. Volgens de leste berichten bevinden de slachtoffers zich, dank aan de spoedige zorgen, buiten alle gevaar. FRANKRIJK. Brand der Hallen te Parijs. Nadere bijzonderheden.) De fruithandelaars en andere kooplie den, wier goederen in den brand geble ven ziju, hebben aan den municipalen raad eene petitie gezonden, waarin zij aan de stad schadeloosstelling voor hunne verliezen vragen. Zij merken op dat het ongeval grooten- deels aan de nalatigheid van het gemeen tebestuur is toe te schrijven, daar de kel dergaten niet genoegzaam bedekt waren en de brandbuizen, bij gebrek aan water niet konden gebruikt worden. De raad schijnt opzichtens die vraag nog al gunstig gestemd te zijn. ENGELAND* Sneeuw. De sneeuwstorm duurt in Engeland immer voort de gemeenschap is in de middendislrikten onderbroken evenals in het Noorden, Oostenrijk, Spanje, Frankrijk en Zwitserland liggen allen onder eene dikke sneeuwlaag be graven. Men zou er zich in de uitgestrekte steppen van Siberië wonen. ITALIË. In Abyssinië.— De missie der Lazaris ten in Abyssiniën heeft nog altijd hevige vervolgingen te lijden. Volgens eenen brief van den eerw, pa ter Picard, werd hun missiehuis te Keren, op 25 Augustus van het afgeloopen jaar door eene bende van 500 abyssinische soldaten omringd, die alle katholieken ge vangen namen. De priesters en semina risten werden naar den koning te Asma ra geleid, terwijl de grijsaards' de reli gieuzen en katholieke huisgezinnen, na gijzelaars gegeven te hebben, in vrijheid werden gesteld. Voor den koning gekomen, werden al* le gevangenen ondervraagd. Een zangon derwijzer, aan wien men tot driemaal toe gevraagd had welke de ware Kerk is, ant woordde onverschrokken De katho lieke Kerk. Hij werd, op 's konings be vel, door twee honderd stoksingen vree- selijk verminkt. Zelfs de schismatieken fluisterden elkander in het oor Dat is de ware godsdienst. Wij zouden zooveel niet kunnen verdragen- Achterna ontving de helfdhaftige belij der de liefderijkste zorgen, zou dat hij, na eene maand van vreeselijke pijnen, omtrent geheel genezen was. Daarna werden de christenen vrijge laten, op acht-en-twintig kinderen na, die eventwel, na elf dagen gevangenschap, ook in vrijheid werden gesteld. Slechts éen monnik wordt nu nog gevangen ge houden. CHINA. De hoofdkerk van Peking.— Daar de nieuwe katholieke hoofdkerk van Peking nu xoltooid is, gaf de bisschop den 14 Januari, dal is twee maanden vóer den bepaalden tijd, de kathedraal aan het cbi- neesch gouvernement terug. Bij deze ge legenheid en om de missionnarissen zij ne tevredenheid te betuigen, deed de keizer bun eene som van 30,000 taëls ge worden, welke hij gevoegd heelt bij de schadeloosstelling die zij reeds ontvin gen.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2