NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 1 Maart 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N° 2256. TROUWKLEED. ABONNEMENTPRIJS AWOXCEMMUJS Politiek overzicht. Toestand tier schatkist. Herinneringen van het jaar 1814. Hoe ongelukkig Een goede brief. (D. v. z. a.) DE DENDERBODE. jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,2a voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 8' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlque Snnnt. VKI.ST. ïf> FEBRUARI 1888. Kiezingen in Frankrijk. In zeven verschillige departementen moesten zon dag 11. wetgevende kiezingen plaats heb ben in de Hautes-Alpes, waar M. Flou- rens kandidaat is in de Marne in de Cöte d'Or, waar een zetel is opengevallen door de benoeming van M. Sadi-Carnot tot president der republiek, en in de Loire, Loiret, Maine-et-Loire en Haute Marne. De konservatieven kwamen op in de Loiret en de Maine-et-Loire. In de Loire zijn twee republiekanen gekozen in de Loiret een republiekaan en een radikaal. In de Marne werd M. Bourgeois, radikaal, gekozen, terwijl generaal Boulanger 16,000 stemmen be kwam. In Maine-et-Loire is gekozen ge neraal de Lacretelle, monarchist, in ver vanging van M. Chevalier, overleden monarchist. De Matin zegt dat den tarief-oorlog met Italië heden woensdag zal beginnen de Journal ofjiciel kondigde dijnsdag de nieuwe wet op de italiaansche produkten af. De italiaansche gezant heeft aan M.Flou- rens gevraagd ot Frankrijk geene verzach ting kon brengen in het nieuwe tarief,dat door de Kamers is gestemd. M. Flouretis heeft weigerend geantwoord en gezegd dat het tarief bepaald was aangenomen. Het overlijden van den jeugdigen prins Lodewijk van Baden heeft voor Zuid- Duitschland eene politieke beteekenis. De gezondheidstoestand van den erfprins toch laat veel te wenschen over, en daar hij na een drijjarig huwelijk nog geene kinderen heeft, zou derhalve ter eeniger tijd de katholieke linie derHohenzollerns in Baden op den troon kunnen komen Dat is van des te meer belang omdat het koninkrijk Wurlemberg, bij de aanhou dende ziekte des konings, in een derge- lijken toestand verkeert. Engeland. Inden Constitutional Club, te Londen, voerde markies Salisbury zaterdag het woord. Hij zegde dat men niet te veel belang mag hechten aan de leste kiezingen. Indien die ten gunste der Glaöstonianen zijn uitgevallen, dan is dit omdat de liberalen met een effektmakend program voor den dag komen De konservatieven moeten echter hardnekkig de gedachten der ierschgezinde separa tisten bestrijden, want moesten die zege pralen, dan zou Engeland vervallen tot den rang van België We weten niet wat de edele lord be doeld. en wat hem met minachting mag hebben doen spreken over België. In alle geval België is nog zoo laag niet, dat er eene politiek-Salisbury zou kunnen toe gepast worden Rusland-Oostenrijk. Het wordt Be vestigd dat Oostenrijk wel genegen schijnt met Ruslar.d te onderhandelen over de bulgaarsche kwestie,doch op voorwaarde dat men te St-Peterburg eerst een pro gram opmake, inhoudende de geheele oplossing der bulgaarsche kwestie. En geland en Italië zouden reeds kennis ontvangen hebben van Oostenrijk's ant woord op de russische voorstellen. In de ofticieele kringen te Berlijn wordt beweerd dat de nieuwe houding van Rusland, en zijne toestemming om met de mogendheden te onderhandelen, ver schuldigd zijn aan eene rechtslreeksche tusschenkomst van den grijzen keizer Wilhelm bij den czaar. In een eigenhandigen brief, waarvan generaal von Werder drager was, zou de keizer van Duitschland aan den czaar den wensch hebben uitgedrukt de bul gaarsche kwestie voor zijne dood gere geld te zien. Verklaring des ministers in de zitting van vrijdag. Ziehier in welke bewoording M. Beer- naert vrijdag den uitmuntenden geldelij- ken toestand der schatkist te kennen gaf: Mogelijk zal de Kamer niet zonder be langstelling de voornaamste cijfers verne men waarin de gansche financieele toe stand wordt samengevat. De uitslagen van het dienstjaar 1885 zijn nu definitief gekend zij bieden een ie kort (leste liberaal dienstjaar) aan van 745,548 fr. 56 c. Voor het dienstjaar 1886, voorzag het leste verslag over den toestand derschat- kisl een batig slot van 189,899 fr. 25 c. Lil voorzichtigheid was ik beneden de waarheid gebleven. Het overschot zal waarschijnlijk 2,150,599 fr. 55 c. berei ken. Nochians zullen de ontvangsten, welke op 320,169,728 fr. worden geraamd, slechts omtrent 515,900,000 fr. opbren gen, dus eene misrekening an 4,300,000 fr., maar deuitgavenzullende313,750,000 fr. niet te boven gaan, wal ten slotte, na aftrek van eenige bijkomende kredieten, een te vernietigen krediet van 5,900,000 frank zal laten. (Zeer wel, rechts.) Ik ga over tot het dienstjaar 1887. Volgens de reeds bekende uitslagen zal het batig slot van dat dienstjaar nog mer kelijk onze eerste ramingen overtreffen, HET DOOK P. CAUTEREELS, Pr. «O» (9« Vervolg.) Vroeger telde de weezc veel vriendinnen onder de kantwerksters zij kwamen des zondags tiaar bezoeken op straat lachten zij haar vroolijk te gen in alle noodwendigheden stonden zij tiaar ter hulp... Dit alles was nu veranderd. Chartotta was ver laten door hare stielgcnootcn zij las bittere ver- wijtingen op het aanschijn der kantwerksters, die in plaats van haar te groeten, haar met spot beje genden, en dikwijls had zij beledigende woorden achter baren rug hooren uitspreken. De wceze kon zich dit raadsel niet uitleggen zij wist immers niet dat Sophia bij den jood Smictz baar met vervolging had bedreigd. Zij is een loonbcderfster Dit zal haar rouwen 1...Zoo had Sophia uitgeroepen, en eenige uren later hadden al de kantwerksters van het kwartier ccnc samenzwecring gesmeed legen Charlotta, met liet inzicht van haar tc verachten en in alles te benadeelen. Als vrouwen, door nijd vervoerd, samenspan nen om eene vrouw te vervolgen, dan is die ver- -olging blind cn wreed, dan eindigt zij slechts aan den ondergang ecner ongelukkige. Dit ook was bij de kantwerksters besloten ge worden ten opzichte van Charlotta, cn dit besluit zou nu volvoerd worden. De weezc, zonder de oorzaak der vervolging tc kennen, begreep uit de woorden en gebaarden barer vorige gezellinnen dat zij bel slachtoffer van nijd cn afgunst moest worden, en bij dit gedacht treurde haar gemoed. Anna bemerkte dc droefgeestigheid die zich in heldere kleuren op Charlotta's verbleekt gelaat kwam afschetsen, cn op hare beurt wilde zij troosteressc worden cn bet harteleed der weezc verzachten. IJdele pogingen de dochter zuclitie en kwijnde van den morgen tot den avond het scheen dat dc droefheid haar alras zou ten grave brengen. Charlotta, sprak de weduwe op zekeren avond, morgen vroeg zullen wij wederom eene offerkeers naar Hanswyck dragen. O. L. V. heeft ons altijd geholpen, zal zij ditmaal ons verla ten Wij zullen gaan.... zuchtte dc wceze. Terwijl zij den dag nadien in den tempel van Hanswyck om troost en versterking smeebten, sloop ceu vuile, grijze bedelaar in den Kauwen- ik bad een oversehol van 7,435,055 frank aangekondigd welnu, bel zal niet min der dan 12 millioen en half bedragen. (Herhaalde goedkeuringrechts. De ontvangslen. op 314,421,809 frank eraamd, zullen niettegenstaande de ge stemde verminderingen van lasten, onge veer 323,059,000 frank beloopen. Die meerdere opbrengst is ten grooten deele te danken aan de spoorwegen, wier ker ontvangsten met 6,46l,000fiankhoo- ger waren dan die van het vorige jaar, en onze ramingen met 5,928,000 Irank heb ben overtroffen. De voorziene uitgaven, daarin begrepen zekere aanvullende kredieten aan de be grooting van spoorwegen, door de toene ming van 't verkeer noodig geworden, beliepen 314,078,755 (r. 86 c. Alles meé gerekend zullen ze weeral voor ongeveer 5,400,000 fr. kredieten to v rnietigen la ten. Over de begrootingen van 1888, met wier onderzoek de Kamer zich thans bezig houdt, heb ik niets nieuws te mel den. De Kamer weet dat de begrootingen zijn aangeboden met een overschot van 5,876,850 fr. 97 c. Dit cijfer heeft voor de reeds gestemde begrootingen slechts zeer kleine wijzigingen ondergaan. De begrootingen voor 1889 worden aangeboden met een batig slot van 9.095,855,97 fr. en nochtans hebben wij ze in de zelfde voorwaarden van voorzie!» tigheid als de vorige begrootingen opge maakt. De inkomsten en middelen wor den op 322.348,702 frank geraamd, en daar dit cijfer in 1887 reeds overtroffen werd, tnag men volgens den gewonen gang der zaken, er op rekenen dat de meerdere opbrengst twee jaar later veel aanzienlijker zal wezen. Van den anderen kant is het noodig de geraamde uitgaven welke op frank 515,239.848,08 geschat worden, te volle- digen met een element welks bedrag voor alsnog niet met zekerheid kan bepaald worden. Ik bedoel de toeneming der be grooting van openbare schuld voor den dienst der kapitalen in 1880, die wij ten behoeve der buitengewone begrooling moeien ontleenen. Over al die punten zullen de stukken, welke ik de eer heb neêr te leggen, aan de Kamer meer omstandige inlichtingen geven. De inleidende noia welke die stukken vergezeld, eindigt met de volgende woor den De financieele toestand, dien wij uit eengezet hebben, zal aart de Kamer be vredigend schijnen en hij wordt, van den anderen kant, bevestigd door 't verslag over den toesland der schatkist. Toch blijft hel noodig met de meeste zuinigheid te handelen. Niet alleen moe ten er groote openbare werken onderno men of voortgezet worden maar zonder te spreken van wenschelijke verminde ringen van lasten, zullen destudiën.door de regeering ondernomen, om zekere maatschappelijke toestanden te verbete ren, baar waarschijnlijk bewegen om aan de wetgeving nieuwe uilgaven voor te stellen. (Zeerwel zeer wel rechts.) t Üe geuze drukpers vermaakt zich nog somwijlen met op merkwaardige wijze te spreken van den ellendigen toesland der ofticieele onderwijzers. Doch, er moet al iets gedaan worden om zijn tijd om te krijgen, al is het dan ook met zotten klap te vertellen. Wij laten hier, volgens den Palriolt een feit volgen waarover wij de geuzen scribenten aanraden al hunne tranen te laten vloeien. Mmc Brosse, geboren Mathilde Hauset, was officieele onderwijzeres te Incourt. Hare school, niet bijgewoond zijnde, be ging de gemeenteraad de misdaad gezeg de nietsdoende juffer in beschikbaarheid te stellen met een wachtgeld van 1,200 franken. Dat was schrikkelijk wreed, niet waar t\lme Brosse echter, als moedige en kloeke vrouw, wist ziclt uit den slag te trekken. Zij oefent thans dc bediening uit van kassierster in eene restauratie van Leuven, waar haarman zelf opperkok is, en het gelukkige echtpaar voegt de twee jaarwedeen welke het van dit gas tronomisch gesticht optrekt bij het vette* pensioen dal het van de goede gemeente Incourt inpalmt. Wat de belastingbetalers dezer plaats betreft, zij zijn verwittigd geworden dat de gemeenteraad het bedrag der opcen tiemen met 5 t. ti. vermeerderd beeft en zulks om te kunnen voortgaan bet wacht geld van Mme Brosse te blijven betalen. Wat wilt men er aan doen.elkeen heeft zijn lot in deze wereld ft" Brusselsche bladen (de Patriote en le Peuple) hebben gemeld dat een der se- kretarissen van de Werkkommissie, M. Cl». Morisseau, tot officier der Leopolds orde was benoemd. M. Morisseau heeftin eenen welspre kende brief aan die bladen doen zien dat zij zich vergisten, daar hij zelfs nog geen ridder is maar hij hoopt in zijn volgend leven nog genoeg voor de werkende klas te kunnen doen, om dien eevetitel te ver dienen. Vervolgens somt M. Ch. Morisseau de reeds bekomene uitslagen op van 't on derzoek der kommissie 1® Wet op de nijverheid-en werkraden, berg voort, zag langs alle kanten rond, en nie mand in de straat ontdekkende, nam bij eenen baak, opende dc deur van Anna's woning, wikkel de bet trouwkleed in eenen linnen doek hem daar toe gegeven, en verdween eer het daglicht ont waakte. liet was Marlen dc Waalhij stapte haastig voort naar de Schipstraat cn naderde tot de deur van den Jood Smictz waar Sophia hem afwachtte deze nam lachend liet pak uit zijne handen cn trad in bij den jood... De wraak was voltrokken door een schelm stuk Wat waren zij droefgeestig, Anna cn Charlotta, toen zij te zamen uit de kerk van Hanswyck we- keerden Hoe zwaar woog liet voorgevoelen van eene ramp die beiden ging treffen op hare bedruk te gemoederen t En weldra ontdekten zij de uit gestrektheid van die ramp zij naderden tot hare woning en zagen dc deur open staan toen zij bin nen traden stonden zij pal, als met verlamming geslagen Het kostelijke kleed, de prijs van Charlotta's arbeid, de steun van de hoop der we duwe op hetere dagen, was gestolen Sprakeloos vielen zij elk op eenen stoel, cn tra nen rolden over beider wangen... Doch welke verandering ontstond er plotse lings in het gemoed van Charlotta Zij stond recht, vaagde het vocht nit hare oogen, en Anna bij den arm nemende, lichtte zij haar op, zeggen de Kloek aan, Anna Het verlies is niet on herstelbaarWij worden beproefd, welnu dé die den arbeider het middel aan de hand geeft om op kalme wijze zijne grieven le doen kennen en zijne belangen le verde digen. 2° Wet op de onvervreemdbaarheid der werkloonen, die den werkman be schermt tegen gewetenlooze schuldei- schers. 5° Wet op de betaling der werkloonen, die hem het loon in klinkende munt in zijne handen doet stellen. 4° Wetsontwerp op den vrouwen- eu kinderarbeid in mijnen, fabrieken, enz. 5° Wetsontwerp op de goedenmannen- radem dat voorde werkliè liet algemeen stemrecht, ter vorming van deze raden, beoogt. Voege men er hij 1° Dat de regeering heeft bijgedragen tot het inrichten van 15 beroepscholen eu leergangen en dat 20 andere inrich tingen van dien aard op dit oogenblik in onderzoek zijn Dat zij een krediet aan de Kamers vraagt voor huishoudscholen 8° Dat een wetsontwerp op de werk manswoningen binnen kort zei neerge legd worden 4° Alsook een ontwei'p ter herziening der wet van 1851, op de maatschappijen van ouderlingen bijstand 5° Dat liet vraagpunt vau verantwoor delijkheid der patroons in zake van on gelukken of anderszins binnen kort zal lesproken worden. In het vervolg van zijn artikel zegt M. Morisseau dal liet werk der kommissie niet gemakkelijk is. Wetten voorstellenen besluiten maken kost moeite en studie, een bewijs daar van is dat Bismark vijfmaal opiiieuw moest beginnen, om de wet op de assu rantiën doorgedreven te krijgen, namelijk in 1871, in 1876, in 1881, in 1882 eti in 1884. Hel leste der twee hooger genoemde bladen had op de dekoratie die het meld de, ene min ol meer ondeugende zin speling gemaakt, die naar het wilsonisrae rook. Maar men ziet de ledei» van de Werkkommissie verslonden hetzóó niet beproeving komt van God, wij hebben die ver diend Charlotta was eene moedige dochter die uit zuivere godsdienstgevoclcns, eene kracht, eene sterkte kon putten die haar boven alle smarten en rampen verhieven. Bij het treffen van den legen, spoed, hij den eersten slag van liet jammer kon zij wei ceuigc tranen storten, doch zoodra dc slag was neergevallen, vond hare ziel steeds nieuwe krach ten om dien af te worstelen. Zij had getreurd over den afgunst, barer gezellinnen, zij had geweeud over het verlies van de vruchten haar arheids, maar nu het ongeluk daar was, nam zij hel aan uit dc handen van den Heer, en stond recht om het le herstellen. Dien dag nam zij haren toevlucht lot de gerechts dienaars die vele, doch vruchteloozc opzoekingen deden het trouwklucd was vóórhaar verloren Tegen den avond was zij uitgegaan, cn keerde van een magazijn weder met eene groote hoeveel heid linnendraad die inen haar tegen latere beta ling had geleverd. Een uur nadien vlogen de bobijen op nieuw dooreen en vormden dezelfde bloemen die wij vroeger op het trouwkleed hebben bewonderd. VIII. Eene verraesiiif?. Sopliia-dc-nijdigc (zoo heette zij. zelfs hij hare vriendinnen) zat op de straat voor haar kantkus sen het weder was schoon en lokte ook dc doch ters der nabuurt naar buiten. HANDEL EN NIJVERHEID. Op matigen zandgrond zaaide een landbouwer te Kooien (Nederland) bet verleden jaar, bij wijze van proef 2 1/2 liters rijst en oogste daarvan ruim een halven liektoliter. Gerekend naar rogge, gerst en haver, is de rijstbouw veel voordeeliger wat de hoeveelheid aangaat. Om groen te voederen, komt de rijst- plant ook zeer geschikt voor. Men zal die proef dit jaar op groote schaal hernemen. Sophia, zoo sprak er eene weet gij het groot nieuws De jood Smictz is dezen nacht uit Mccliclcn opgetrokken... Wat gij zegt riep Sophia vcrblcekcnd van angst. Zijne woning is gesloten men heeft mij verteld in de Schipstraat, dal hij zonder iemand tc verwittigen terug over de grenzen is ge lucht... Zegt men niet waarom hij is verdwe nen Men kent de cigentlijkc rede van zijn ver trek niet. Er is sedert een paar dagen een rijke heer in dc stad aangekomen men heeft hem ver- schiiiige keeren hij den jood zien in en uitgaan, cn dc laatste maal was hij vorgczcld van gerechts dienaars... Die woorden ontstelden Sophia zoo zeer dut zij al hare lidmaten voelde heven. Fii wat zegt gij van Marten dc Waal f vervolgde eene andere kantwerkster, hij is dezen morgen vroeg uitzijn huis gehaald eu naar de gevangenis gebracht... niemand in de uubuurt weet nog waarom... Nu liep eene koortsachtige rilling over dc wan gen van Sophia zij slaakten eenen diepen zucht cn stamelde het woord Verradenuit. De kant werksters zouden hare ontroering bemerkt heb ben, zoo niet plotselings aller aandacht op eenen bejaarden heer ware gevallen, die den Kauwenberg instapte en zichtstreeks naar de woning van Anna begaf. (Wordt vooitcczet.)

De Denderbode | 1888 | | pagina 1