RECHTERLIJKE KRONIJK. l)i ama van Stambrugge. Onze le zers zullen zich nog de bijzonderheden herinneren, van het gevecht tusschen wildstroopers en de jachtwachters van den prins de Ligne, en waarbij dooden en gekwesteu bleven. Vrouwen van gedoode wildstroopers hebben eenen eisch tot schadeloosstel ling voorgebracht. l)e zaak werd maandag voor het be roepshof behandeld en eene menigte ge tuigen werden ondervraagd. Velen der getuigenissen zijn zeer tegenstrijdig aan elkander. Het schijnt dat de handelwijze der jachtwachters van den prins verre van onberispelijk is geweest, ten minste vol gens de verklaringen der gendarmen. Een der gedoodde boeren was, naar het schijnt en door en door braaf man, wien men niets ten laste kan leggen dan zijnen ontembaren drift voor de jacht en de wildstroeperij, iets wat schier aan het geheele dorp eigen is. De betichte jachtwachters zijn vrijge sproken. Denderleeuw den 27 Februari 1888. Dat anderen den lijklof zeggen van groote mannen, van rijken en geleerden, van goeden ot boozen, en de boozen worden dikwijls meest geprezen ik wil heden mijne smart,door het afsterven van eenen nederigen werkman, gevoeld, be daren met de levensbrief te schrijven van den goeden vriend die door allen zoo zeer betreurd wordt. Fredericus Van den Brande, hier en in de omstreken van ouds wel bekend onder den naam van Kolieken, werd te Dender leeuw geboren en was de jongste van een talrijk huisgezin. Met de godsdienstige gevoelens erfde hij van zijne ouders, voor allen schat, de liefde, de plicht, de nood zakelijkheid van het werk. Ook van zijne teederste jongheid, gedurende bijna zes tig jaren, waren hij en de zijnen, het dagelijks biooden hun bestaan aan zijnen handenarbeid verschuldigd. Eerlijk ge wonnen gematig en spaarzaam verbruikt. Kostbare en zeldzame hoedanigheden die hier vereenigd waren. Nooit faalde hij aan God, noch aan zijne meesters en in den zeer langen strijd om het leven in dit soms bitter doch gelijkkig bestaan, vol bekommernissen en onzekerheid, bleef hij zijne klanten getrouw en verwisselde nooit, in den lijd dat de werkmanstoe stand hoog geklommen was, tegen groote maar tijdelijke winsten, zijnen ouden plaatselijken maar redelijken dagloon. Door al zijne handelingen was hij als een toonbeeld van den kristenen werkman en zooveel te waardiger dat denzelve, op onze tijden van maatschappelijke ontbin ding, nog zelden aangetroffen wordt. Zie daar de werkman. Moet ik ook de trouwe vriend en gezel, de onbesprekelijke echtgenoot en huisva der afschilderen In bezit van eenige bekwaamheid, boven zijnen stand en bo ven zijnen tijd, dank aan eigene pogingen en zelfsondericht, begaafd met eene natuurlijke en geoefende gemanierdheid, was Ons geestig Kolieken in de beste huizen ontvangen onthaald en gevierd maakte dikwijls alleen het vermaak en leven eens gezelschap uit en verwekte geestigheid waar koele zwaarmoed heerschte. Als lid der Kerzangers Maat schappij van dewelke hij altijd gedurende bijna oG jaren deelmaakte, laat hij on- uitwischbare herrinneringen van zijne broederlijke en ongestoorde omgangen... En in het huisoudelijk leven Hoor eene ontroostbare weduwe hoor vijf wel op gevoede kinderen, de liefde, de verslaafde liefde, de rustelooze bezorgdheid melden van eenen echtgenoot, van eenen vader die slechts rust genoot wanneer vrouw en kinderen gelukkig waren en hij voor hen niets meer verrichten kon. Kolieken in uw leven heb ik menig maal om uwe spreekkraan te openen en uwe geestigheid op te wekken, u getergd, gekwollen verbitterd. Dit was mijn ver zet en ook het uwe. Ik heb u leeren ken nen van binnen en van buiten en in al de gesteltenissen van uw lever. eh wel bij de uiterste sluiiingvan onze veertig jarige onderhandelingen, door de aandoe ning getroffen, schrijf ik u deze getuige nis, welke door al die welke u kenden zal bevestigd worden Gij hebtvolgens staal, uwe zending hier op aarde vol- maaklelijk vervuld, voor samenleving en Gods glorie gearbeid, geleden en gestre den ook mochtet gij zonder schrikken den gang der Eeuwigheid intreden die u in het verblijf der Gelukzaligen bracht alwaar wij hopen u te zullen wederzien. Moehte deze welverdiende lofspraak de bedrukte famillie vergoeden voor den smaad haar door onvoorzichtigen en gemeenen straatklap aangedaan en die, ik zeg het vlakaf, niet waardig is aan hoord te worden. J. V. Dagboek. Het bezoek van eenen bisschop of generaal van een kloosterorde was in de verledene eeuw een buitengewoon feit. Zoo treffen wij in ons dagboek de be schrijving aan des bezoeks van den gene raal der Capucienen aan onze stad in October 1751. Wij schrijven het verhaal letterlijk over Op den 12* dito is tot Aelst in het t capicynen Clooster geariveert hunnen generael met synen secritaris en twee freers met dry muylesels de broeders sittende elk op eenen en de 3' met hun begasie, ende den generael met nog andere paters syn gebrogt in koeytsen van Gend ende soo voorts van Roomen en van clooster tot clooster geheel het cristendom door, die van Gend hebben hem gebrocht naer Aelst,maer d'heeren van het Magistraet vau Aelst met nog andere heeren hebben hem metcoetsen ingehaelt tot omtrent Oordegem en hij heeft geseten in de koets van Mijnhr Ralenende geweest tot 5 koetsen, den borgemeester Vaillin was aen het hoofd met syne koets, ende de studen- ten van Aelst alle te peerde en al aerdig gekleed reden rond de koets van den generaal, ende aen het hoofd eenen met den standaert van 0. L. V. van de werf. de complimenten syn gedaen door den heere greffier van Aelst G. «VandeDonck, den 15® dito is hij (de t generaal,) vertrokken naer de abdye van Affligem en tot Aelst syn hem te ge- moet gecomen 150 mannen van omtrent de selve abdye, en in de abdye is hem komen besoeken onsen aerdsbisschop t van Mechelen ThomasPiiilippusd'Alsa- t ce de Bossu, enz. enz. en van daar is hij (altijd de generaal) vertrokken naer Brussel Op 16 October, zegt verder onzen dag boekschrijver, hebben wij over de vier dagwant haver gebonden en ingedaen, synde nog geheel goet. Wij hebben er niets tegen dat't Verbond wel eens dal of gene van ons dagboek overneemt, maar waarom niet aangewe zen dat men het uit Den Denderbode heeft geknipt ALLERHANDE NIEUWS. Vlaamsch in den gemeenteraad van Brussel. In de zitting van maandag werd door M. Allard eene interpellatie gedaan, om te protesteeren legen het besluit van den burgemeeeter, waardoor bevolen wordt dat het onderwijzend per- sonneel verplicht is, binnen een bepaal den tijd in staat te zijn lessen in de twee talen te geven. Die maatregel, zegde M. Allard geeft een merkelijk voorrecht aan de Vlamin gen en Flaminganten. Hel College gaat een gevaarlijken weg op, den weg der onwettigheid, want de beslissing strijdt met den geest der koninklijke besluiten. Zoo doende levert men ons onderwijs aan de vlaamsche beweging over, zegde M. Allard. De redenaar viel geweldig uit tegen hetgeen hij de overdrijving der Vlamin gen noemt, en wil niet dat men het vlaamsch als eene nationale taal behan- dele Het College en verscheide raadsleden lieten echter dien uitval niet zonder pro testeeren voorbijgaan. MM. André en Buis hebben M. Allard duchtig op zijne plaats gezet en met de puntjes op de i bewezen dat hij.... abuus was. Na eene levendige beraadslagingen werd het vraagpunt naar de sekties ver zonden. Dood van kapitein Van de Velde en luitenant Warlomont. Eene schrikke lijke tijding, zegt de Gazette van Gent, is zaterdag avond aangekomen. Twee offi cieren van het belgisch leger, kapitein Lieven Van de Velde, en luitenant Karei Warlomont, zijn in Congo overleden. Kapitein Van de Velde is te Geut, al waar zijn ouden vader en zijne familie woont, zeer bekend en telde er talrijke vrienden. Het is hij die ons den jongen negerprins Sakala aanbracht en hem als leerling in onze middelbare school deed opnemen. Het is hij die hier in verschil lende maatschappijen, zeer boeiende voor drachten gaf over Congo. Op verzoek der gentsche afdeeling van het Willemsfonds hield hij er alhier in het Metershuis en in verschillende steden, waar afdeelingen van het Willemsfonds bestaan. Kapitein Van de Velde was een dapper, verkleefd, edelmoedig soldaat geene moeilijkheid kon hem afschrikken. Hij deed drie reizen naar Congo. Bij zijn eerste verblijf aldaar werd hij opperbe velhebber van Vivi benoemd en was hij de voornaamste agent van Stanley. Het was tijdens dit verblijf dat hij de stand plaats van Manyanga stichtte en den loop der Quilliou-rivïer naging. Bij zijne tsveede reis in 1885 maakte hij in gezelschap van den ingenieur Pe- tilbois van Luik het plan op van den rechteroever van den Congostroom. Hij kwam op het einde van 1885 naar België terug en zijne vrienden, die opmerkten hoezeer zijne gezondheid verzwakt was, deden alles om te beletten dat hij nog naar Congo terugkeerde. Het hielp niet. Den 23 oclober 1887 verliet de onverschrokken landonderzoe- ker opnieuw Antwerpen aan boord van den stroomer la Lys. Ditmaal Was hij ge last om het bestuur te gaan op zich nemen van de strijdkrachten te Stanley-Falis en om Tippo-Tib te gaan bewaken. Het is te Leopoldville dat kapitein Van de Velde aan buikloop overleden is. Hij was nau welijks 38 jaar oud. Zijne dood is een harden slag voor zijnen ouden, blinden vader het is zijn tweede zoon. die ginds ver het leven laat. Over eenige jaren im mers overleed in Congo luitenant Van de Velde, in den jeugdigen ouderdom van 25 jaar. Het is ook een harde slag voor den jongen Sakala, die aan kapitein Van de Velde zeer gehecht was en hem als een tweeden vader eerde en beminde. Luitenant Karei Warlomont. was te Brussel den 18 november 1857 geboren en was dus 30 jaar oud- Hij vertrok den 2 februari 1887 naar Congo en vervulde er eerst het ambt van secretaris van den algemeenen gouverneur later werd hij aangesteld bij het toezicht over de lijn van Vivi naar Masyanga, en daarna bij het kommissariaat van het distrikt Lou- koungo. Daar hij ziek werd, riep men hem naar Boma terug, en het is daar dat hij overleden is als adjunct van den be velhebber der openbare macht. Karei Warlomont was de zoon van dokter Warlomont, voorzitter der akade- mie van geneeskunde. Een bediende der gevangenis heeft ontdekt dat Marie Moermans het middel bezat om in hare gevangenis met Vander Zande eene briefwisseling ie onderhou den. Hij beeft namelijk een tamelijk lan gen brief ontdekt, die zij op haren zak doek geschreven had en die door hare moeder met bet wekelijksche wascligoed werd afgehaald en dan waarschijnlijk aan den onwndbaren dief ter hand ge steld. Het parket heeft dezen brief/akdoek in beslag genomen. Een nieuwe diefstal, Joor de mannen dier bende gepleegd, heeft de policie in beweging gebracht en eene huiszoeking noodzakelijk gemaakt. Op verzoek van de fransche justicie heeft men te Molenbeek een persoon aangehouden, die in den nacht van 14 op 15 dezer maand te Saint-Maur, in Frankrijk, eene gruwelijke misdaad zou gepleegd hebben. De aangehoudene is onder belichting van landiooperij in de gevangenis opgesloten, en ter beschik king van het bevoegde gerecht gesteld. De kiezing van M. De Clercq tot volksvertegenwoordiger van Brugge heelt maandag plaats gehad. Daar de liberale partij niet opkwam, werd er schiergeene beweging in de stad opgemerkt. 767 stemmen waren er op den kandidaat uitgebracht. Moedige ouderling. Men weet dat de gemeente Ruddervoorde, in West- Vlaanderen den oudsten kiezer van Bel gië tusschen hare inwoners telt, namelijk de honderdjarige M. Van Renterghem. Dat die man nog kloek en moedig is, blijkt uit het volgende In den loop der verledene week dron gen dieven in zijne woning. M. Van Ren- teghem, die een zeer fijn gehoor heeft, nam zijnen revolver, schoot en trof eenen der indringers. Hij vatte hem bij den kraag en leverde hem aan de policie over. En zeggen dat de man 105 jaren oud is. HOLLAND. Het nederlandsch blad Meier. Cl., meldt de volgende treffende geschiede nis Te W... woont een man die drij ver- kens in 't kot zitten heeft. Het verkenskot is dicht tegen het huis, en men kan de verkens zeer wel liooren knorren, natuurlijk meest als zij honger hebben. In de laatste dagen merkte de boer op, dal de verkens 's avonds als zij bun eten reeds gekregen hadden, even knor rig bleven als te voren. «x Dien ten gevolge gelastte hij zijnen knecht, des avonds als hij bet eten ge bracht had, zich in de nabijheid le ver bergen, zoo dat hij bet oog op den ver- kensbak kon houden, om te zien wat er gebeurde. Na eenen oogeblik wachtens, zag de knecht iemand naar dien bak komen, die met eene kan het verkenseten uitschepte. De man verdween er meê, en de knecht verhaalde aan zijnen baas wat hij gezien had, De baas zeide Daar moet ik meer van weten, en hij gelastte den knecht den volgenden avond weêr de wacht te houden en den man na te gaan. De knecht hJeef weêr op post. Dezelfde persoon kwam terug, nam nog maals het verkenseten weg,en verdween. i De knecht ging hem stilletjes ach terna, zag de deur van eene arme hut opengaan, en door het raam, dat geene houten afsluiting had, zag hij de kan op het vuur warm maken, daarna op tafel zetten, en door de huisgenooten werd de verkenskost geëten Nu wist de knecht genoeg en vertelde zijnen baas wat k*| gezien had. Deze ging zelf naar het huisgezin toe en zorgde voor beter eten, ook in de toekomst. Dit verhaal doet de ronde, en de namen der personen worden genoemd. Dat er tegenwoordig, ook in den omtrek van Eindhoven, groote armoê en gebrek wordt geleden, valt niet te betwijfelen. FRANKRIJK. Een boschbewoner. Over eenige da gen is te Fontaiuebleau een zonderling man, Nazareth-genaamd, gestorven. Over vele jaren, men weet niet van waar te Fontainebleau aangekomen, ves tigde hij zich in hel bosch. Zijne kleeding bestond uit lompen, en zijne wit-gele haarlokken waren in zonderlinge schik king op zijn hoofd gebonden, zoodat hij weldra de algemeene aandacht gaande maakte. Hij koos zich in het bosch vierboomen, waarvan hij de onderste takken te samen bracht, en bouwde daarop zijne woning. Zonder eenige hulp had bij al de materi alen voor zijnen nest omhoog gehaald, en toen het werk verricht was, maakte die nieuwe Robinson eene leêr met eenen staak, zooals men er in de vogelkooien aantreft. Daarmede klom hij naar boven, en wanneer hij binnen was trok hij de ladder omhoog, zoodat men hem bijna niet meer kon bereiken. Dat zonderling luchtkasteel werd aan al de vreemdelingen, die naar de stad kwamen, als eene curiositeit getoond, De genaamde Joseph L..., 32 jaar oud, wonende op den Boulevard de la Vileltc, te Parijs, hield verleden dijnsdag namiddag op de quai de laRapée de voor bijgangers staan en wilde met hen wed den dat hij in de Seine zou springen en er in blijven. De menschen, ziende dat de man dron ken was, zetten hunnen weg voort zon der hem te antwoorden. Eindelijk werd Joseph L... kwaad en riep uit Ehwel! Ik wet met... mijn eigen zeiven... dat ik in het w... water zal springen a Hij klom op de borst veer der brug Tolbiacen sprong inderdaad in de Seine. Eenige scheepslieden sprongen hem ach terna eu gelukten er in, hem levend op den oever te brengen. Maar door de overgroote koude had Joseph L... het bewustzijn verloren en hij werd in zeer bedenkelijken toestand naar het Sl-Antoniusgaslhuis gebracht. Is het een zonderling gedacht met zijn eigen zeiven eene wedding aan te gaan van in het water le springen, het is ook niet alledaags zich op eene bran dende stoof, tot boven toe met kolen ge vuld, slapen te leggen. 'tls nochtans hetgeen vrouw D. in haar logement, rue du Paradis, 49, te Parijs, dooddronken zijnde, gedaan heeft. Zoo braadde zij langzaam sedert eeni ge ©ogenblikken, toen de geburen, den rook langs de deurspleten ziende uitko men en den reuk van verbrand vleesch gewaar wordeude, de deur instampten. Vrouw D... was reeds in erbarmelijken toestand haar rechter arm was bijna gansch verkoold, en hare kleederen en haren stonden in brand. Een geneesheer in aller haast geroe pen, beval de overbrenging naar het hos pitaal Lariboisière waar de afzetting van den arm noodig geoordeeld werd. Sneeuw. Langs alle kanten wor den ongelukken gemeld door de over vloedige sneeuw veroorzaakt. In Frank rijk, Spanje, Zwitseland en Engeland is de toestand nog immer dezelfde. Bijna al de buitenlieden zitten in hunne dorpen gesloten en kunnen de steden niet bereiken. De gemeenschap met de treinen is al- lermoeielijkst. In Spanje is een lokomo- tief door eenen sneeuwval omgeworpen andere, die de treinen ter hulp gezonden waren, zijn onder een 8 meters dikke laag sueeuw begraven. Verscheideue personen zijn verdwenen. In het Kanaal liggen 400 schepen van alle natiën voor anker, die ler oorzaak van het slecht weder niet kunnen ver trekken. Drie heldinnenOver eenige da gen moest een deurwaarder de meubelen aanslaan van zekeren Dubuisson, mulder te Rimbeaucourt. De ambtenaar had zich door den veld wachter en den zegelbewaarder der ge meente doen vergezellen. Wanneer de drie mannen bij den mul der aankwamen, werden zij afgewacht door drie vrouwen, elk met eenen sabel gewapend het waren Mad. Dubuisson en hare twee dochters, die lien met den dood bedreigden zoo zij hunne meubelen durfden aanraken. De driemannen namen op het zicht der vrouwen spoedig de vlucht. Men zal ongetwijfeld den molen regel matig moeten belegeren ten einde de wette kunnen uitvoeren. Gevecht met de wolven. In de om streken van Sarlat loopen thans talrijke wolven rond. Dinsdag lest heeft men er verscheidene op het grondgebied van Proissans, St-André en Marquay gezien. Den volgenden nacht drongen zij in den hof van het seminarie en vielen de honden aan. Een jongeling van 13 lot 14 jaar oud, keerde des avonds uit het bosch terug, met zijn geweer gewapend tegen alle on geval. In de nabijheid van Bost Maury gekomen hoorde hij opeens het geroep wolven wolven Hij verborg zich aanstonds achter het struikgewas en loste twee schoten op den wolf, die naast hem voorbijliep. Het dier. alhoewel doodelijk gekwest. had nog de kracht op den knaap toe te sprin gen, toen een jongeling van het dorp kwam toegeloopen, en den wolf een he- vigen slag op den kop toebracht. Nog niet geveld, zou hij op zijne twee tegenstrevers toespringen, toen de kleine Npury, die intusschen zijn geweer had kunnen herladen, een tweede schot loste en het dier dood op den grond uitstrekte. Verschrikkelijk drama. Uit een hotel der rue Labot, te Parijs, sleeg vrij dag nacht een wanhopig hulpgeroep. Het was 3 ure in den morgend. Hulp hij dood mij klonk het door het huis. De geburen erkenden aanstonds de stem van Louise Durand, geboren Ger main die sedert eenige maanden met ha ren jongen man, koffiehuisbediende, eeni ge kamers van het hotel bewoonde. Wanneer de geburen bijkwamen hoor den zij niets meer dan een dof geratel zij vonden het slachtoffer op zijn bed, met doorstoken keel en nevens liet bed haar man, met verdwaalde blikken ziju bebloed mes rondzwaaiende. M. en Mad. Grisart, bloedverwanten van het slachtoffer, vingen met den moor denaar een hevige worsteling aan, waar in Mad. Grisart eenige onbeduidende wonden ontving. Eindelijk konden zij Louise Durand aan den razende ontrek ken en brachten haar op hunne kamer. Gedurende een geheel uur bleef Du rand in den .gang heen en weer loopen, in zijn hemd. met zijn bebloed mes in de hand. Eindelijk verliet hij het huis. Een uur later vonden de policieagenten onder de tafel, aan de deur van eenen wijnkoopman in ne rue Lafayette, een man in zijn bloed badende. Het was Durand, die de hand aan zich- zelven geslagen had. Men beeft hem naar liet gasthuis Lariboisière gebracht, waar hij eenigen tijd nadien gestorven is. Wat Mad. Durand betreft, deze is ins gelijks naar het hospitaal gebracht en zij wordt door de geneesheereri reeds bui ten gevaar geacht, alhoewel zij voor im mer de spraak zal verloren hebbeu. Die moord is gepleegd in een aanval van jaloezie, ENGELAND. Vreeselijke brand. Te Dudley, bij Londen, is maandag nacht in het ge sticht van den schoenkoopman Joseph Russell, een hevige brand uitgebersten. Het vuur is ontstaan in eene middenka mer van het gebouw en heeft zich zoo spoedig ontwikkeld, dat M. Russell, Mej. Ellen Russell en eene dienstmeid niet meer konden ontsnappen. Wanneer de pompiers aankwamen waren de drie rampzaligen reeds dood de lijken waren gansch verkoold. De familie Russell bewoonde slechts sedert tien dagen het huis, en het was de eerste maal dat M. Russell er sliep. Mej. Elisa Russell, de eenige overle vende der familie, was er in gelukt door 't venster op het dak van een naburig huis te springen, na vruchtelooze pogin gen le hebben aangewend om de onge- f lukkige slachtoffers te redden. Een pompier heeft haargevonden.meer Ji dood dan levend, bijna van koude be zwijkende. Men vreest voor haar eene doodelijke ziekte. DUITSCHLAND. Toestand van den kroonprins. De dok tors Kussmaul en Bergmann zullen eerst daags San Remo verlaten. De eerste heeft verklaard dat niet een ademhalingsorgaan aangerand is, de tweede is van gevoelen dat zijne tegen woordigheid nutteloos is van het oogen- blik dat de behandeling onder het volle dige bestuur van doktor Mackenzie blijft. De kroonprins is gebeterd met het goed wedervoor het uiterlijke is hij echter veel verandert. Zijne familie, die den rouw draagt over den hertog van Baden, heeft dijnsdag eene groote wandeling gedaan. Men seint uit San Remo aan de Matin: Na den kroonprins te hebben onder zocht heeft doktor Kussmaul al de ver schijnselen eener luchtpijpontsteking j vastgesteld. Alle gedacht van eene teering I moet ter zijde gesteld worden. De prins heeft na een onderzoek met de hoorbuis een pijnlijk zenuwtoeval ge kregen en is daarna in slaap gevallen. De hoest verminderd. De fluiming is verminderd de prins is zeer zwak. Eene geheimzinnige zaak.Het assi senhof van Elherfeld heeft zich deze week beziggehouden met eene dubbele misdaad, over vele jaren in geheimzinnige omstandigheden gepleegd, en die eene groote opschudding veroorzaakte. De echtgenooten Joest, eigenaars, zon- j der kinderen, werden in hunne woning te Solingen vermoord gevonden. Slechts twee dagen na den manslag werd de misdaad ontdektdoor eene buur- vrouw, wiens aandacht was opgewekt door het geschreeuw en het springen tegen deuren en vensters, eener kat, in t liet huis opgesloten. De misdaad was ongetwijfeld op het uur van het avondmaal voltrokken, want de overblijfselen stonden nog op de ta fel ook hadden de slachtoffers geenen tijd gehad van om hulp te roepen daar niemand iets gehoord had. Vijf jaren later bekende een veroor deelde dief, zooals hij zegde door wroe- ging gedreven, zijne plichtigheid aan die 1 misdaad aan den aalmoesenier der ge I vangenis. De priester verzweeg natuur f lijk die bekentenis, onder het geheim dei biecht gedaan, tot dat de veroordeelde eindelijk op deopenbaring aandrong. Het onderzoek der zaak was zeer langdurig, daar de medeplichtigen moeilijk op te sporen waren, en eene voor de assiser I gekomen, loochende Kampmann opnieu" t aller, zeggende: dat hij die bekenten-!; enkel had gedaan om uit de gevange' :s van Jauer te geraken. Men vond eindelijk den zoogezegden medeplichtige hij heette Fürst en niet J Forst maar deze was medeplichtig aan eene gansch andere misdaad. Er werd eene getuige gevonden, eene vrouw van 80 jaren, aan wien twee kerels de mis daad hadden verteld, en zelfs van de kat hadden gesproken,die schreeuwend tegen de vensters sprong. De getuige noemde de twee kerels bij hunnen spotnaam. Het waren Kampmann en een zekere Kimpel; deze leste gelukte er in nog eenigen tijd aan het gerecht te ontsnappen. Kaufmann werd in october 1886 tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld, en nu is Kimpel tot dezelfde straf verwezen. ZWEDEN EN NOORWEGEN. Door hel ijs. Personen, die door het ijs zakken, dus leest men in de noor- j weegsche Wesllandsche Tidende, moeten nooit met de handen den ijskant vast pakken, daar hunne beenen dan onder liet ijs geraken wanneer de handen los laten of het zwakke ijs breekt, dan volgt het lichaam dezelfde richting. Men moet integendeel de tegenwoor- I digheid van geest hebben zich dadelijk op den rug te werpen. De beenen drijven dan naar boven en het bovendeel van het lichaam schuift als van zelf op bet ijs. JAPAN. Eene reuzin. Volgens berichten in de dagbladen van Japan, moet daar te genwoordig eene buitengewone reuzin in leven zijn. Zij is twaalf jaar en vijf maanden oud en iets langer dan twee meters. Evenre dig aan hare lengte is ook het gewicht, dat over de honderd kilogram bedraagt, terwijl de afmeiing harer handen 22 cen timeters en die van hare voeten 37 cen timeters beloopeu.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2