NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 8 Maart 1888, 10 centiemen per nummer. 428te Jaar, N° 2238 TROUWKLEED Onzijdigheid. In Congo. ARONNEMENTPRIJS ANNONCEIVPRIJS Politiek overzicht. De leening van den Congo. Burgerwacht. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde bO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. —De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saw. AELSTj 7 MAART 1888. Frankrijk. Men meldt uit St Peters burg aan Ie Matin De daling inden prijs der roebels houdt hier meer de aandacht gaande dan de bulgaarsche kwestie. De Grashdanine raadt de koopliê van de weerde der troebels te erkennen in dien de Duitschers geen vertrouwen hebben in hunne verantwoordelijkheid, dat zij er dan de gevolgen van dragen. Bonapartisten. In de Salie Lévis beeft eene vergadering plaats gehad van keizerrijksgezinden, waarop MM.Lejeune en Mitchel het woord voerden, Zij zegden dat de bonapartisten op hun eigen moes ten werken en een oproep doen aan den volkswil. De vergadering ging uiteen onder den kreet. Leve de keizer Engeland. Uit Turijn wordt gemeld dat de voornaamste landbouwers en een aantal nolabelen eene maatschappij zul len stichten, met een kapitaal van 15 millioen, voor de verzending van land- bouwvoortbrengselen naar Engeland en Amerika. Dijnsdag jl. hebben in Nederland de algemeene kiezingen plaats gehad en met ongeduld en nieuwsgierigheid wordt den uitslag afgewacht daar aldaar, even als hier in Belgie, de liberale partij doorhare verbitterende schoolpolitiek het vaderland naar den afgrond voerde. Bulgaarsche kwestie. De korrespon- dent van de Times te Parijs meldt, dat de russische gezant te konstantinopel, graaf de Nelidoft aan de Porie eene tweede, thans dringender nota overhandigd zou hebben, waarbij verlangd wordt dat de Porte aan prins Ferdinand officieel ken nis geve, dat zijne tegenwoordigheid te Sofia onwettig is. Frankrijk zou, naar hij meldt, andermaal dezen stap hebben on dersteund. Uit Weenen wordt aan de Times ge meld, dat indien het waar is dat Rusland vast besloten is, aan geene oplossing zijne toestemming te geven, welke niet op ondubbelzinnige wijze zijn overwicht in Bulgarië erkent, men te Weenen den toestand hoogst ernstig zou achten, daar Oostenrijk's buitenlandsche politiek als grondslag heefl de onafhankelijkheid der Balkanstaten. Van andere zijden wordt uit Bulgarië vernomen dat prins Ferdinand te Weenen heeft laten weten, dat hij onmiddellijk Sofia zal verlaten indien al de mogend heden eensgezind den wensch daartoe uitdrukken. In Afrika. Op het oogenblik dat, naar allen schijn, de Abyssiniers den HET Herinneringen van het jaar 1814. DOOR P. CAUTEREELS, Pr. «O» (tO Vervolg.) Dit is een ongeluk dochtergij zult er niets Lij verliezen. Hoé lang werkt gij nu reeds aan dit kleed Het is van daag de negende dag, mijn heer... 'i I)an zult gij door spoed en vlijt het weldra voltooid liehbon Dc gelaatstrekken van den jonkheer verander den eensklaps... Hij had een gerucht gehoord aan de deur... dc klink werd opgelicht... Anna trad binnen... aanval tegen de Italianen gaan wagen is het niet onbelangrijk hier meê te deelen, welke legermacht den Negus tegen de 36,000 man italiaansche troepen kan te velde brengen. Volgens de berekeningen van de Jiifor- mais het abyssinische leger als volgt samengesteld lijfwacht van den Negus, 5000 man korps van den ras (generaal) Alloela 25,0u0 man korps van den ras Agos, 16,000 mailkorps van den ras Area-Selasie, zoon van den Negus 20,000 man en korps van den ras Mikael 20,000 man. In 't geheel 86,000 man. Dat de Italianen het er dus niet gemak- lijk zullen hebben, blijkt uit die cijfers alleen. De Vrijmetselarij, gelijk iedereen nu genoegzaam weet, heeft niets anders in den zin dan God en Godsdienst te vernie tigen en den mensch gelijk te maken aan het dier dat in alles slechts de voldoening zijner lusten zoekt. Geene middelen heeft zij ontzien om dit doel te bereiken. Maar op zekeren dag werd zij ongeduldig de vooruitgang der goddeloosheid was te traag, zoo zij meende, wat gedaan Het nieuwe middel was weldra gevonden men zou met de kinderen beginnen men zou overal scholen trachten te stichten zonder godsdienst en zonder christenezedenleer. De kinderen zoo opgevoed zouden dan vanzelfs geus, goddeloos, vrijdenkers en vooral vnjlevers zijn. Allerbest merkte een mortelbroeder op maar wij moeten voorzichtig zijn. Zeggen wij openlijk scholen zonder gods dienst dan zullen wij geene of bitter wei nig kinderen hebben. Wij moeten hier weer wat vastenavond spelen, en een masker aandoen. Wij zullen zeggen onzijdige scholen dat woord klinkt wat fatsoenlijker, de ouders zullen er zoo bang niet van zijn. Zoo gezegd zoo gedaan. In 't eene land vroeger, in 't andere later begon men on verpoosd te werken en zulke scholen op te richten, De catholieke geestelijkheid, die, God dank, veel te slim is om door al de mor- telbroederkens der wereld te samen om den tuin geleid te worden, zag van eerst af wat er schuilde trok het masker af en toonde zonneklaar dat onzijdige scholen niets anders zijn noch kunnen zijn dan ongodsdienstige scholen, scholen van ze denbederf en maatschappelijken onder gang. Klaarziende en weldenkende ouders begrepen hunne herders, schichtteden zelf scholen, en vrijwaarden hunne kin deren tegen 't gevaar. Andere integen deel, sloten hunne ooren voorde verma ningen hunner geestelijkheid. Zij wilden slimmer zijn, en leverden hunne schaap jes over aan den wolf. Helaas Hoe zijn zij gevaren Daar zwijgen zij over maar duizende vaders en moeders zuchten binnen de huismuren over het gedrag hunner kinderen. Eenige ©ogenblikken kan hij zijne gemoedsbe weging intoomen, on als onverschillig de weduwe aanschouwen weldra toch was de onsteltenis zijne harten te groot tranen sprongen uit zijne oogen en snikkend viel hij om den hals van Anna, her haalde malen uitroepende Moeder Moeder herkent gij mij niet meer!...» Als door den bliksem getroffen stonden de twee vrouwen verbaasd op hem te staren... Hij ging voort met weenen, trok een koperen beeld van O. L. V. van Hanswyck van onder zijn borstkleed te voorschijn, en toonde het aan Anna... Dan rol den er ook tranen over de wangen van Charlotte... dan verbleekte de weduwe die met bevende han den en stom van verwondering, het koperen beeld vastgreep en aanschouwde... Langen tijd hcerschtc cr stilte in dc woning de verrassing, ofschoon door den schepcnc voorbereid, was tc hevig, dc blijdschap tc groot, en dc gcmoedsontstcllcnis hield dc tong bewccgloos in den mond. Inderdaad die jonge heer was Hendrik, dc zoon der arme weduwe... hij was die aanvoerder der Tot les dergenen, die tot nu toe on danks al het licht dat over die droeve zaak verspreid is, nog stekeblind schij nen, zullen wij het zwijgen der bedrogen ouders, door de stem van 't gerecht ver vangen. Zij spreekt immers zoo luid en zoo klaar dat het ons onmogelijk schijnt haar met te hooren. lil een duitsch schrif'ije getiteld Chris- tene opvoeding in de Staatsscholen, leest menjiet volgende Het meestendeel der geletterden is lot ongeloof en godver- geleiheid vervallen geen spoor meer van christelijk leven alles bestaat in dezen regelleef zonder God, maar met welgemanierdheid. Nu, 't is in zulke familiën dat men can- didaten gaat zoeken voor'topenbaar on derwijs. Maar ziet nu ook wat er van kiooo™ officiéeI van 19 septem- ze^*' a"een i'1 Pruisen, van 1869 tot 1881, het getal zelfmoorden on der leerlingen van 10 tot 20 jaar geklom men is tot 2C0 per jaar. En. ijslijk is 't om zeggen, dat het toenemen dier euvel daden vooral te bemerken is bij kinderen van 10 tol 15 jaar.Op zeven jaar tijds telt i?£"£WEE DUIZEND, ZES HONDERD EEN EN ZESTIG aanslagen op dezeden!! Het gelal euveldaden en misdrijven ten ioSTlo van aankoraende jongelingen, dat in 1»<8 tot 13,313 beliep, is in 1881 ge- tot NEGENTIEN DUIZEND, DRIE HONDERD DRIE EN VIJFTIG Zoo zit het met de jonkheid inDnitscli- land, en dit alles heeft men te danken aan de onzijdige scholen. Wat welspre kende les voor onze belgische ouders Hoe schoon komt de ondervinding hier gehjk geven aan onze bisschoppen en priesters, die met zoo'n heiligen iever onze onzijdige scholen bestrijden Mochten alle ouders er naar luisteren en diep in hun hart prentende vermaning van den geleerden en godvruchtigen bis schop van Luik, die in zijnen laatsten omzendbrief zegde Een der zwaarste plichten der katholieken, plicht van prie sters en wereldlijken, plicht van gezag voerende personen en van enkele bur gers, is voorzeker liet katholiek onder wijs overal te ondersteunen, en alle pogingen aan te wenden, opdat dit on derwijs eerbied en liefde voor den gods dienst inboezemt en nergens op onver sehilligheid uitloope...,. Vaders en moeders, wij beroepen ons op uw hart en op uw geweien. God heeft u kinderen geschonken, opdat gij ze Hem eens zou- det teruggeven gij moet hun door eene christene opvoeding het eeuwig leven bezorgen, gij zult er bij Gods rechterstoel voor instaan, en uwe eigene zaligheid zal van de hunne afhangen. K. S. Onder dezen titel vertalen wij uit Le Lravailleur Van alle plaatsingen die gij kunt doen, lieve lezers, zijn de zekerste, ik heb het u dikwijls herhaald, de in bewa- Doodshoofde.n geweest die, gelijk wij vroeger za gen, hare woning had doon bewaken gedurend het verblijf der bondgenooten in Mechelen... Dc lezer weet dat Hendrik, met geweld in het fransche leger ingelijfd, in Hasselt hel vaandel van Napoleon had verlaten, en met eenigen zijner bel gische gezellen hij de Pruisen in dienst was getre den. Zij hadden voor den slag vau Leipzig malkan deren beloofd standvastig de krijgsmacht van den franse hen Keizer te zullen bevechten zoolang er een leger aan den dwingeland zoo overblijven, en daarom hadden zij er hunne eer in gesteld noch met hunne houders, noch met hunne vrienden in betrekking tc treden, alle hindernis willende ver mijden die zich tegen hun moedig besluit zou heb ben kunnen verzetten. Mannen van zulken aard zijn echte oorlogslie den zij kunnen niet missen zich te verheffen. Hendrik onder anderen legde in den slag van Leipzig eene zoo onverschrokken dapperheid aan den dag dat hij de pluuls bekwan van ccnen ge- snenvelden onderoflicicr, en een weinig later als bevelhebber aan hel hoofd der Doodshoofden mocht rijden. ringgevingen op de Spaarkas. Ik ben geen voorstander der waarden op loten, gij weet waarom evenwel heb ik u de buurtspoorwegloten aangehaald omdat zij buiiengewoue voordeelen aanbieden zonder u aan te zetten er van te koopen, heb ik u gezegd Wilt gij volstrekt de kans wagen, geeft bun de voorkeur. De leening van den Congo is even voor- deelig en biedt dezelfde zekerheid aan. Indien eenigen onder u zich hebben laten bekoren door de leeningen van Brussel of van Antwerpen, dat zij zich spoedig ontmaken van hunne loten om aan de Congo-leening te onderschrijven. De winstkansen zijn oneindig grooter eti de prijs der loten is minder groot. Ook raad ik den koop aan, aan personen die thans eenige kleine besparingen bezitten, die zij niet van zin zijn in de Spaarkas te storten. Aan hen, die geen beschikbaar kapitaal hebben, zal ik integendeel zeg gen Wacht u van uw spaarboekje te raken, want gij waagt het zekere voor bet onzekere. Ik meen, lieve lezers, mij tot lieden in mijne raadgevingen voorzichtig genoeg getoond te hebben ik heb u afgekeerd van de loten van Brussel toen zij verkocht werden tegen 98 franken vandaag gel den zij nog fr. 95,75 op hetzelfde tijd stip heb ik de loten der tramwegen aan geprezen zij golden 105 franken zij gestegen tot 107,12. De finantieele bladen raadden juist het tegenovergestelde aan Verkoopt de tramloten, kreten zij, en koopt er van Brussel Sloeg ik den nagel niet op den-kop met u aan te zetten naar hen niet te luis teren Nog een woord aangaande de leening van den Congo. Als goede vaderlanders, zullen vele onzer medeburgers het zich ter iiarle trekken door hunne ouderscbrij- ving, aan deze groote onderneming mede te w erken. Op deze wijze zullen zij hunne belangstelling laten blijken vooreen werk van christelijke beschaving en vooruit gang, aan hetwelk onze Koning persoon lijk verscheidene millioenen heeft opge offerd. Onder alle opzichten schijnt mij den bijval der leening verzekerd. Toen verleden jaar ftl. Dupont naar Congo vertrokken is, heb ik u geschreven dat hij een goud-ader ging zoeken. Zoo als gij zult begrepen hebben, was dit figuurlijk gesproken ik wilde zeggen dal de grond van Congo verborgen schat ten bevat, die weerdig zijn de europische kapitalen te lokken. Ik heb mij niet bedrogen M. Dupont heeft ontdekkingen gedaan en hij is pre oies op tijd teruggekomen, op liet oogen blik dat de leening van 150 millioen uit geschreven werd. Verre van mij de waarheid te loochenen van 't geen M. Dupont ontdekt heeft. Ik verwijt hem alleen dat hij er te veel gedruis overmaakt en ik vrees dat er veel zal af le korten zijn opdegoocliel - schilderij, die hij ophangt van de door hem bezochte plaatsen. Zekere stalen van mineralen, die hij meebracht, werden aan bevoegde chi- misten ter onderzoek gegeven en de uit slag is niet zeer schitterend. Als de andere kasseien door het ont- leedvat getrokken zijn, wat zal er van overblijven? Laat ons niet vergeten dat Atrika het land is der spiegel-, der luchtbeelden maar als de geleerden zich laten beet nemen, zijn zij minder teverontschuldigen dan de eerste sterveling de beste. |k spreek hier in het belang der waar heid, want ik waardeer den hoogeren kant van het atrikaansche werk, zijne be schavende weerde, en ik hoop rechtzin nig dat bet gelukken zal. Maar men moet zich niet laten vaneen aan begoochelingen aehler deze komen de misrekeningen en misschien de ont moediging I Expeditie. Vier Officiers van het belgische leger (een kapitein en drie luitenants) zullen naar Congo vertrekken, waar zij de ledige plaatsen gaan aanvullen van MM. Van de Velde en Warlomont. Zij hebben dienst genomen op dezelfde voorwaarden als deze lesten zij verlie zen noch hunnen rang, noch hunnesoldij inliet, belgische leger; zij worden be schouwd als zijnde in verlof. v.erlof wordt ieder zes maanden, dij ministerieel besluit, vernieuwd. (Bez. korresp. Handelsblad.) Napoleon zat een jaar later gevangen op Sint- HclenaEuropa vierwierf eindelijk den langgc- wcnschtcn vrede, en Hendrik dacht aan zijne moe der. Door de tussehenkomst van den heer Schepene vernam hij de onheilen die haar hadden getroffen en leerde hij ook de goede Charlolla te kennen. Eenige weken nadien kwamen al de kantwerk sters van den Kauwenberg op de dorpels harcr woningen staan, en dc blikken niet afkeerende an een schoon rijtuig dat voor dc woning van Anna iiad stil gehouden, spraken zij malkandcrcn toe Wat zegt gij van Charlotta?... Dat heet. geluk iiehhen Het schijnt dal Hendrik schatrijk is Het heeft een pensioen van duizende gul dens Zoo zou ik ook willen de bruid zijn Ziet, ziet daar kooit zij buiten niet haren Hendrik De Dcndergalm, met permissie, geachte lezers, en ge weet waarom, bespreekt onze bemerkingen betrekkelijk de herin richting onzer Burgerwacht op een ba taljon. Indien wij de Burgerwacht aanvallen, zegt t vuilblad, 't is dat wij ze willen doen verdwijnen, misschien omdat er onder onze opstellers zijn die er geen deel kunnen van maken Zie zoo is T, dat is nu eens juist den nagel neven den kop geslagen Neen, wij willen de Burgerwacht niet doen verdwijnen, ten andere dat bestaat in onze macht niet, maar wat wij willen, t is een onwettelijke toestand doen ophouden en aldus een einde brengen aan eene schandalige geldverspilling. Voor 't overige, wij zoowel dan iemand weten dat de Burgerwacht, onmisbaar is in eene nijverige stad als de onze, waar de werklieden in meerderheid zijn en dus volksoploopen meer dan elders ie vreezen vallen. Wij verklaren het ronduit: neen, wij willen de Burgerwacht niet doen \erdwijnen, maar wij willen ze ingericht zien volgensde wettelijke voorschriften... wij willen haar ook onder 't bavel zieü staan ran Aalslenaren door de wachten vrijitjk aangewezen, Zieidaar onze mee- inng, wal men er ook over denken mag Onbetwistbaar tolt onze Burgerwacht geen genoegzaam getal manschappen om Hue prachtig is dit trouwkleed W al ia dat een schoon kantwerk Ziel eens hoe helder die roozentuiien zich oplossen op de blauwe zijde van liet onderkleed Hoe zwierig zijn die krullende ranken Wat fraaie boord Alles leeft, alles schit tert in dit werk «Kent gij «Ie geschiedenis van dit kleed niet Charlotte heeft het zelf gemaakt Sophia? de-nijdige deed liet stelen door Marlen dc Waal en ais iiaar eigen werk verkoopeu aan den jood SmieLz Hendrik, toen hij uit l»ai ij> kwam, heelt den dief stal ontdekt de jood is weggevlucht, Sopia en Marlen zitten iu dc gevangenis, eu Charlotta, nu dc bruid van Hendrik geworden, viert hare brui loft versierd met liet prachtig trouwkleed dat zij zelf vervaardigde... - Wat zal Charlotta gelukkig zijn En Anna dan, den moeder van Hendrika Niemand zal zeggen dat zij dit geluk ge stolen hebben... Na lijden komt verblijden, volgen» dc beschikking Gods, hier reeds op aarde of later •n de eeuwigheid EINDE.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1