NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. L, Zondag 11 Maart 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N° 2259. ARONAEMENTPRMS ANIVONCEIVPRIJS Politiek overzicht. Dood van Keizer Wilhelm. Wekeiijksclie marktdag cn rondleurders. Verslag Verkoop van geneesmiddelen. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,23 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nanij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. i' Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3° bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. €uique ftuum. AELST. 10 MAART 1888. Vrijdag morgend om 8 1 /2 ure voor middag lieeft Keizer Wilhelm het lijdelij ke met het eeuwige verwisseld. De kroonprins werd onmiddelijk als keizer uitgeroepen onder den titel van Frederik III, doch uit hoofde zijner zie kelijkheid is zijn zoon Prins Wihelm met het regentschap gelast. De Kroonprins, is heden zaterdag uit San Remo naar Ber lijn vertrokken. Al de leden der keizerlijke familie welke zich te Berlijn bevonden omringden het sterfbed van den ouden keizer. Het lijk met een wit laken overdekt, bevindt zich in de vorstelijke slaapkamer, welke schitterend verlicht is. De uitdrukking der wezenstrekken van den overledene zijn zeer kalm en zacht. Eene dichte en bedroefde menigte ver drong zich voor het paleis weinige oogen- blikken na dat de dood des keizers ge kend was. De leden der keizerlijke familie verlie ten het paleis om 10 ure. Des avonds werd een pleehtfge dienst in de doodkapel gecelebreerd, Keizer Frederik-Wilhelm werd geboren den 22 Maart 1797 en ging dus binnen weinige dagen, zijn 91 jaar, bereiken. Een der grootste figuren van Europa verdwijnt dus met hem van het militaire en staalkundige tooneel. Kiezingen in Nederland. De stand der verkiezingen donderdag namidag ten half vier was als volgt Van de 84 distrikten was de uitslag in 76 bekend. Gekozen zijn reeds 33 liberalen, waarvan nieuwe ieden (Enschedé, Leiden, Rotterdam en Ut recht 2). 20 katholieken, waarvan nieuwe leden (Grave, Oosterhout, Veghel en Zevenber gen). 18 anli-revolutionnairen. waaraan drie nieuwe leden (Ridderkerk, Berhum en Sneek, Zulten). 1 Konservatief. nieuw lid (Den Haag). Herstemd moet worden in 21 districten over 22 zetels. In 19 dier districten staan 19 liberalen tegenover 7 antirevolutionairen, 8 katho lieken, 2 konservatieven (Alkmaar en >'s Hage), 1 radikaal (Winschoten) en 1 sociaal democraat (Schoterland) Heldt tegenover Domela Nieuwenhuis. Ver- -der moet in 2 distrikten worden herstemd tusschen antirevolutionairen en katho lieken (Eisten Katwijk) en in Bergon-op- Zoom staan twee katholieken tegenover elkaar. HET DOOR VICTOR VAN COILLIE, Pr. I. Hoe Diederi|k. zijne ziel aan den duivel veidkoclit. Het is ten minste dertig jaar geleden. Op cencn winteravond zaten wij allen te zamcn, nog kinders zijnde, rond den heerd te warmen, wanneer al met eens de deur opengesteken wierd cn wij den wplgckcndcn, 't is ik hoorden. Moeder, 't is Jan, riepen wij ccnpariglijk, en in een wenk stonden wij reeds in den winkel rond hem tc dan sen immers Jan was de kindervriend. Hij wist veel te vertellen van spoken cn geesten en alle slag van wondere dingen die in den overlang gele den tijd gebeurd waren. Voor dezen avond had hij ons ccnc sclioonc vertelling beloofd van liet Ver zonken Kasteel. Terwijl de brave man een koolke vuur schepte om zijn pijpke te doen brandden, schoven wij ons laag stnelke zoo dicht mogelijk bij hém, en zwegen Niet herkozen zijn de oud-leden (die kandidaten waren) Liberalen MM. Kielstra, Levy, De Ranitz en Buma. Anti-revolutionnairen MM. A. Mac- kay, Beelaerts, van Blokland. Van Alphen en J. E. N. baron Schimmelpenninck. Twee reeds gekozen katholieke leden, MM. Schaepman (Breda) en Reekers (Druten) komen levens in herstemming met liberalen, de eerste met baron von Golstein in wijk hij Duurstede, de tweede met M. Bultman in zijn oud distrikt Haar- lemmermeer. Eerst binnen 14 dagen, zal beslist zijn, welke richting in de nieuwe Kamer de meerderheid heeft. Alle vooruilzichten zijn echter de kon servatieven guslig. De kwestie van den zaterdagschen merktdog is hier, even als te Mechelen, onlangs door eenige belanghebbende win keliers en ambachtslieden opgeworpen geworden. Een verzoekschrift werd aan onzen Gemeenteraad toegestuurd en wij denken velen onzer geachte lezers aange naam te wezen met heden het verslag door den lieer schepen Leo Gheeraerdls, over deze kwestie den Raad aangeboden, mee te deelen over een verzoekschrift van handelaars en winkeliers der Stad Aalst. MIJNHEEREN Den negensten Januari laatsleden, ont ving het Stedelijk Bestuur een verzoek schrift geteekend door ongeveer drié honderd handelaars en winkeliers, allen alhier woonachtig. Dit verzoekschrilt liadl tot doelwit de volgende besluiten door den gemeenteraad te zien vaststel len Ten eersten. Op de publieke plaatsen tijdens de marktdagen, geene nieuwe gefabrikeerde waren of gemaakte goede ren te koop te laten stellen, ten zij door winkeliers ol kooplieden binnen de Stad Aalst gehuisvest. Ten tweeden. Ter plaatse, genaamd Houtmarkt of Oude markt, door niemand iets anders te laten verkoopen dan oude waren. En ten derden. Het maken van een reglement op het leuren, en het stellen eener taks om op het grondgebied dezer stad dien handel te mogen uitoefenen. Het Gemeentebestuur, ten hoogsten bezorgd niet de stoffelijke belangen zijner ingezetenen, verhaastte zich eene com missie te benoemen,gelast met de billijk heid en de wettigheid der uitgedrukte verlangen te onderzoeken. De taak werd den Heeren Raadsleden, Claus, V ander Haegen, Van Gyseghem en Gheeraerdls opggelegd. Na hestude- als inuizekes. Jan begon aldus in den ouden, ouden lijd stond er op den wal van het Groot-Hof(1) een prachtig kasteel, dat daar nu verzonken ligt, en gij weet dat het nog dreunt wanneer nicn op dien grond gaal stam pen. Is het waar, Jan, dat hot spookt op den wal 't vroeg een uit dc ronde, met eene benauwde slem. De menschen zeggen dat er 's avonds onder- tussehen een stokoud wijveke in de groote dreef wandelt doch ik peis dal liet inbeeldingen zijn. Wat vast staat, 't is dat dc peer den, na zoimcon- dergang, op hel omliggende land niet meer wei - ken willen, en dat, als men ze dwingen wil, zij be ginnen te zwccten cn zoodanig gejaagd zijn dat men verplicht is ze haar huis te doen, anders zou den zij eene ziekte krijgen. Nu in dien lijd waarvan ik vertel, lag er in ge heel de omstreek niets anders dan bosschcn en mccrschen. Op liet kasteel woonde een machtige heer met name Dicdcrijk, die door gansch liet land gekend en gevreesd was om zijne schroomelijkc hoosheid. Knechten en bedienden die bij hem woonden, waren zoo boos als hun meester. Al de reizigers die daar voorhij moesten, wierden aan gehouden, naar liet kasteel geleid en daar door zwart gemaakte mannen uitgeplunderd cu ver moord. Dezen namen tot hunne klccdercn toe en ring der zaak in kwestie, hebben zij de eer aan den Gemeenteraad dees hun ver slag aan te bieden. A. De eerste aanvraag der onderteeke naren is dat de te koopstelling van nieuwe goederen, enkel aan de inwoners van Aalst, zou toegelaten zijn. Deze bepaling ware niet alleen volstrekt tegen strijdig met de vrijheid des handels, maar tevens teenemaal onwettig. Inder daad, volgens de wet van 21 Mei 1819, geeft de patent liet recht tot uitoefenen van het bedrijf er in vermeid, behoudens zekere beperkingen, en eenieder is ver plicht zich in het uitoefenen van zijn bedrijf ie schikken naar de algetneene en bijzondere reglementen,' Daaruit blijkt klaarlijk dat de politie reglementen hel uitoefenen van een bedrijf mogen regelen maar geenszins volstrekt verbieden. Deze uitlegging werd ten anderen hij- gelreden en toegepast door liet Verbre kingshof, in zijn arrest van 12 September 1834. Bijgevolg, moest de Gemeenteraad het bovengemelde verbod in een regle ment aanstellen, hij zou daardoor een voorrecht scheppen, tegenstrijdig met de bestaande wetten, zijne macht en rechten te buitengaan, iets dat dus op geener wijze de goedkeuring der hoogere over heid hekomen zou. Ingeval dit zelfs goed gekeurd werd, zouden de rechtbanken het niet mogen toepassen. Derwijze, is het ons onmogelijk de eerste vraag der verzoekers in te willigen. Wij achten het nuttig hier aan te stip pen dat, zoo wij gemachtigd waren zulk- danig verbod daar te stellen de gevolgen ervan, verre van den verzoekers voordee lig te wezen, hun integendeel ernstige verliezen zouden berokkenen. Om dat te bewijzen,moeten wij enkelijk UEd. eenige cijfers onder de oogen leg gen. Buiten de vleèschmarkt, waarvan hier geen kwestie is, verdeelt het getal der marktkramer zich op de volgende manier: 223 kramers nemen wekelijks hier t§r markt pladts. 147 van hen, zijn ingezete nen van Aalst, de 76 anderen zijn vreem delingen en belmoren aan 29 verschillige gemeenten. Deze laatste maken dus slechts een derde der markt kramers uit. Van den anderen kant, zijn er ongeveer zestigkra- mers van Aalst, die eenmaal of meer maals ter week, op vreemde markten nieuwe goederen te koop gaan bieden, en wel namenlijk, op de markten van Gent, üendermonde, Ninove, Ternath, Assche, Merchtem, Herzele, Denderleeuw, Geeraerdsbergen, Lede. Boom, Lokeren, St-Nikolaas en Sottegem. Daaruit blijkt dat de kramers onzer stad in zeer groot getal de vreemde markten bezoeken, en aldaar hunne broodwinning vinden. Wij mogen ook niet uit het oog verlie zen, dat de vreemde kramers, hier ter markt geplaatst, ten eerste een zeker deel hunner koopwaren bij aalslersche han- (1) liet Groot-Hof is <le naam, die men nog vindt in dc oude papieren, van eene schaapshof stede, gelegen tusschen Beveren en Itoussel: iof- j de lijken wierden geworpen in eencn ondcraard- schen kelder die met ecnen zwaren steen was toe gelegd. Van tijd tot tijd kwamen daar des nachts geheel vreemde en aardige mannen, ook dieven cn moor- denaars, en dan hielden zij kermis cn feest lot dat de zon 's morgens reeds lang in den hemel zat. Iedereen was zoodanig benauwd van Dicdcrijk cn zijn volk, dat de menschen uren op uren omweg deden ten einde langs hel, kasteel niet tc moeten voorbijgaan. Als er niets meer te rooven viel, omdat de men schen aldaar niet meer dorsten reizen, begon Dic dcrijk welhaast gebrek aan geld tc hebben want hij ging geern met prachtige klccdercn en koste. Iijke wapens, en dikwijls'trok hij naar vergaderin gen van edele heeren waar er machtig veel ver kwist werd. Eindelijk wist hij niet meer waaruit of waarin alle middels die hij in het werk gelegd had, waren vruchteloos, cn bij was tot alles be reid, bijaldien hij er maar zou kunnen nmnte mede slaan. k Ik zal mijne ziel aan den duivel verkoopen, dacht bij in zijn eigen cn voegde bij erbij, dat ik maar wist boe eraan geraakt Op zekeren keer dat bij des avonds bij bet maanlicht moederziel alleen door de bosschcn wan delde en bij zich,zelvcn luidop sprak Dat ik maar wist boe gedaan, ik zou mijne ziel aan den duivel Verkoopen, zag bij op eens onder de scha duw van een dikken eik een klein zwart manneke staan. Zijne oogen brandden in zijn hoofd gelijk delaars aankoopen, en ten andere door hunne tegenwoordigheid, vele buitenlie den naar onze markt aanlokken. Dit is geene veronderstelling, maar wel een feit, dat ons door menige winkelier en handelaar van Aalst bevestigd werd. B. De verzoekers vragen ten tweede dat men op de Houtmarkt niets dan oude goederen zou mogen te koop stel len. Niets belet aan dezen wensch gehoor te geven, maar wij moeten niettemin doen aanmerken, dat er dient acht gege ven te worden op het tijdstip waarop die bepaling zou worden in voege gebracht. Immers, deze voorwaarde zou de op brengst van het plaatsgeld merkelijk kun nen wijzigen, en van wege de pachters der plaatsgelden aan het gemeentebe stuur ernstige moeielijkheden op den hals trekken. Ons dunkens, zou deze kwestie enkel voor eene nieuwe verpach ting der plaalsreehteu mogen besproken worden. C. Dc verzoekers vragen ons ten derde, dat wijeen Reglement en taks zouden daarstellen, op het rondleuren met koop waren op 't grondgebied van Aalst. Hooger hebben wij bewezen, dat, lui- dens de wet van 12 Mei 1819, de handel nergens volstrekt mag verboden worden. Dezelfde wet, herkent tevens aan de ge meenle-overheden het recht en de macht aan den handel zekere beperkingen of voorwaarden te stellen, mits de goed keuring der hoogere overheid. De wet van 18 Juli 1860 heeft de octrooirechten teenemaal afgeschaft. De wetten van 15 Mei 1870 en 3 Januari 1873 verboden alle rechten op zout, dranken, vleesch,.boter, granen, rijst, konserven enz., met een woord, op alle welkdanige voedsels of mondbehoeften. Deze uitzonderingen mo gen, volgens slelligen wil des wetgevers noch rechtstreeks noch onrechtstreeks weggenomen worden. Daarvan rekening houdende, alsook van het voorbeeld ons gegeven door andere steden zooals Antwerpen, Brus sel, Verviers, Dendermonde en meer andere gemeentan, stellen wij aan de goedkeuring des Gemeenteraads het vol gende reglement ontwerp voor. Wij zullen het ontwerp van reglement in ons nummer van Donderdag aanst. meèdeelen. Het wetsontwerp op de verordening betreffende den verkoop van geneesmid delen op den buiten, bevat onder de an dere een bepaling, die voor de dorpsdok ters van het grootste belang is. Vroeger was het den dorpsgeneesheer toegelaten ook geneesmiddelen te verkoo- pen. Deze vrijheid zal, daar er misbruiken uit voortspruiten, eeriigzius beperkt wor den volgens de artikels van het wetsont werp, waarvan artikel I luidt dat die ver koop slechts toegelaten is voor de dok twee gloeiende kolen, en het bad pcerdevoelen. Wie zijl gij riep Diederijk maar bij kreeg geen antwoord. Wie zijl gij herhaalde bij met veel luidere stern dan dc eerste maal, cn hij trok zijnen blin kenden degen uil. Wie zijl gij spreek of ik nagel u aan den boom waartegen gij geleund staat, Haak mij niet aan, of gij zijl op liet oogen- blik bals cn nek gekraakt, i> antwoordde liet klein zwart manneke, met eene holle stem en bet glin sterde op eene vervaarlijke wijze. Diederijk begon te vreezen zijn baar rees ten berge, koud zweet borst uit zijn voorhoofd, cn bij deinsde achteruit. Dicdcrijk, zoo sprak het klein zwart manne ke, gij zijl ongelukkig, gij zoekt geld, en ik ben met raad en daad gekomen om u tc helpen. Indien gij mij helpen kunt, zal ik voor u alles, ja zelfs mijne ziel verpanden. Ik ben Satan welke zijn uwe voorwaar den Geld. Ik zal u dat geven, zeven jaren lang, zoo veel gij begeert maar na dien lijd... Zult gij mijne ziel hebben. o Uwe waarborg Alles (Wal gij wilt. Satan, met ecnen hcischen grimlach op bet we zen, bracht een groot stuk perkament voor dc oogen van Dicdcrijk. Toeken dat met uw bloed, sprak hij. Diederijk nam dc pen en, zonder dat ters, die daartoe eene bijzondere toela ting bekomen hebben, en voor de zieken die zij behandelen in de gemeenten waar geene apotheek bestaat. De voorwaarden voor die toelating zal desnoods door koninklijk besluit aange duid worden. Het wetsontwerp heeft echter in zeke ren zin geene terugwerkende kracht, daar de dokters, die deze toelating sedert drie jaren bezitten, deze nog gedurende lo jaren behouden, voor zoo veel zij hun ne praktijk in dezelfde gemeente blijven uitoefenen. RECHTERLIJKE KRONIJK. Een toegevende rechter. In 't Noor- derdepartement had een zonderling geval plaats. Zekere De B was beticht van moord. Zijn verdediger had eene zoo roerende pleidooi gehouden dat een der gezwoornen naar hem toeging, hem de handdrukte en zegde Mijnheer de advokaat, uwe pleidooi heeft me zooveel plezier gedaan dat ik u verzoek deze 100 fr. aan uwe kliënt de overhandigen. Men heelt wel eens rechters gezien die toegevend waren, maar zoodanig dat zij geld toe geven, dat is zeker zeldzaam. Volkmkanier.De Vergadering hield zich onledig met de algemeen© be spreking der begrooting van spoorwegen, posterijen en telegrafen. De heer Vanden Pterehoom, minister erkende de noodza kelijkheid der vergrooting van de statie voor reizigers onzer stad, er bijvoegende dat hij het tijdstip niet kon bepalen op 't welk de wet ken zullen aanvangenIn zitting van vrijdag drukte de heer Voor zitter de innige deelneming van ons land in de smart der keizerlijke familie en in den rouw eener met fielgie bevriende natie ter oorzake van 't afsterven van Z. M. Wilhelm, keizer van Duitschland. De heer minister van buitenlandsche zaken sloot zich in naam der Regeering bij de woorden des heeren Voorzitters aan. M. Jamme, oudste lid, trad, in naam der Kamer, ook die rouwbetuigingen hij. ~s*~==3,cSS!E><=3—C PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Pastoor benoemd te Sombeke, de E.H. De Dry ver, proost aldaar te Welle, in vervanging van den E. II. Anthoiius, ontslaggever, de E. H. De Tollenaerepas toor te Leeuwergem. Deze laatste wordt te Leeuwergem vervangen door den E. H. Mariens, onderpastoor, te Zomergem. Zijn Onderpastoor benoemd te Lede, do E. tl. Panuekoek onderpastoor te Sint Gillis-Waas te Temsche de E. H, Vyncke, professor in Sint Gregoriusge- sticht te Ledeberg te Sint Gillis Waas, de Eerw. Heer Boone, coadjutor aldaar. Te Sint Gillis-Waas is coadjutor be noemd de E. H. Gordijn, priester iri het Seminarie. De heer Verbeke, diaken in het Seminarie, is prolessor in Sint Gre- goriusgesliüht te Ledeberg. zijne band liet minste beefde, ging hij zijnen naam onder bet iielschc verbond schrijven. Ik heb nog iets te vragen eer dat ik teeken, zeide bij eensklaps. Spreek, Als de lijd zal nog eene gunst te vei 11. vrij ziju van te a ei loopen zijn, begeer ik u oeken, maar die gij nogtans ivaarden ofte weigeren. liet is u gedaan. Diederijk tcckcnde en herstelde liet geschrift wederom in de handen van Satan, die op hetzelfde oogenblik uit zijuc oogen verdwenen was. Van 's anderdaags morgends vond Diederijk eene zware beurs vol goudstukken op zijne tafel liggen, cn van dien stond afleefde hij in weelde en overvloed, liet geld kwarn hem toegeregend van alle kanten, zonder dat iemand wist noch langs waar noch door wien. Diederijk was de rijkste burchtheer van wel tien uren in bet ronde in alle vergaderingen en steekspelen, en ook op jacht was bij overal dc eerste en de laatste in zijn kasteel gaf hij feesten op feesten bij scheen de gelukkig ste meusch van dc wereld te zijn, Docli zijn geluk was maar uitwendig in bet binnenste van zijn hert zag bij gedurig dut schrikkelijk handteeken welk bij in dc klauwen van den duivel bad gege ven al dal buitensporig leven en zwieren waren slechts middelen die hij gebruikte om bet woelen van zijn geweten te verdoovcn. Maar boe meer de bepaalde lijd naderde, hoe meer hij ontrust was. Wouw Voortgezet,

De Denderbode | 1888 | | pagina 1