Gustaaf De Coen. Garde oiviek-Canarievogels. Pompiers WJlii k:\IA.\SkltIi\G. BEGRAFENIS van den heer Donderdag voormiddag heeft te midden van eenen talrijken toeloop van familie leden, vrienden en kennissen de plech tige begrafenis plaats gehad van den be treurden heer Gustaaf De Coen, Lid der Commissie onzer burgerlijke Godshuizen en Rechter aan onze Koophandels-recht bank. Men bemerkte de Commissie onzer Burgerlijke Godshuizen, onze Koophan dels-rechtbank beide in korps en talrijke personen van aanzien onzer stad en vreemde steden en gemeenten welke allen door hunne tegenwoordigheid eene laat ste hulde wilden brengen aan de nage dachtenis van den eerzamen overledene. Alle de pensionnarissen onzer verschil- lige gestichten woonden de plechtigheid ook bij. De rouw werd geleid door de heeren zonen en schoonzonen des afgestorvenen. Vóór het opnemen des lijks werden twee lijkrede» gehouden de eerste door den heer baron Paul BethuneSchepen en en Voorzitter der Commissie onzer Gods huizen en de tweede door den heer Desiré Isvionnois, Voorzitter der Koophandels rechtbank. Wij laten hier deze beide lijkreden vol gen Mijne heeren. Het is mij een plicht, als Voorzitter van het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen, een laatsten vaarwel te wenschen e» een laatste teeken van diepgevoelde achting te geven aan onzen betreurden vriend en medewerker, Mijnheer Gustaaf De Coen. Te Ninove geboren in 1818,was de lieer Gustaaf De Coen,sedert lange lange jaren, gevestigd in deze stad, waar hij zijne krachtvolle werkzaamheid, zijne buiten gewone neerstigheid toewijdde aan de uitbreiding en den bloei der Aalstersche nijverheid. Welke de verdiensten van den betreur den overledene in dit vak waren, zal een andere en meer bevoegde stem U toonen. Ik zal mij bepalen hier hulde te brengen aan de deugden die onze vriend in den familiekring deed uitschijnen deze deugden waren hem overigens een erfdeel van voorouders bij wie het gods dienstig gevoel diep ingeworteld was ook gewaardigde God zijn huwelijk met Mejuffer Louisa vander Noot de Vrechem met milde zegeningen te overladen. Tusschen al de voorschriften van den Godsdienst waren deze bijzonder voor hem heilig die betrek hadden met de ver zachting van het lol der kleinen en der ootmoedigen. Zijn liefderijk hart is nooit ongevoelig gebleven aan het lijden van de armen deze hoedanigheid nog meer dan zijne rijpe ondervinding was hem een aanbeveling bij de Stedelijke Overheden die hem voorl874als lid van het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen aanduidden. Sedert heeft Mijnheer De Goen, zonder tusschenpoozen in ons midden gezeteld. Tot in deze langdurige ziekte, waartegen hij met zooveel moed heeft geworsteld, bleef hij met de grootste bekommernis voor zijne beminde Godshuizen vervuld. HetzijR dan niet alleen de harten van zijne treurende kinderen die door een diep gevoel van drukte zijn overmeesterd, het zijn dan niet alleen zijne bloedverwan ten en vrienden die met droefheid hem een laatste vaarwel komen zeggen, de dag van heden is voor al de armen dezer stad, voor degenen bijzonder die onder steund zijn in onze gestichten, een dag van rouw en met een traan van dank baarheid en liefde zullen zij een vurig gebed stamelen voor hunnen beminden weldoener. Aan uwe ziel, geachte vriend en mede werker, zij dus de eeuwige rust, aan uwe goede werken de eeuwige loon Vertaling der lijkrede van den heer Levionnois. Mijnheeren Voor de eerste maal sedert zijne stich ting, vervult de Koophandels-rechtbank de droevige plicht bij de begrafenis tegen woordig te wezen van een zijner leden gedurende de uitoefening zijns ambts overleden. Gustaaf De Coen werd als Rechtcr- plaatsvervanger bij de Rechtbank aange steld op 23 September 1885 en als wer kende Rechter op 25 September 1887. Zijne groote kennis der zaken, zijne bekwaamheid in handelszaken, zijne lang durige ondervinding maakten onzen be treurden Collega tot een ervaren leidsman wiens kostbare raadgevingen altijd aan hoord waren. Waarde Collega, uwe dood maakt eene groote gaping in ons midden en wij zul- j len van u de geliefdste en trkentelijkste gedenkenis bewaren. Moge deze openbare uitdrukking onzer droefheid eenigermatedesmarten lenigen eener zoo diep beproefde familie. Waarde Collega, Vaarwel Wie kent de canarievogels onzer Garde civiek niet Wij denken dal er niemand in onze stad met die rare vogeltjes onbe kend is. Maar wat wellicht duizenden niet weien, 't is dat 'i onderhoud dier vogeltjes peper duur kost Ja, peper duur, want jaarlijks kosten zij voor klee ding en underhoud van hunnen rommel pot gemiddeld 250 franks Sedert 1883, wordt er jaarlijks een krediet van 200 franks in't budjet der Garde civiek geschreven tot die bestemming en, in 1885, beliep dit zelfde krediet tot 495 franks, maar ook, dit jaar, werd de mees ter ofte opleider der Canarievogels in nieuwe pluimen gesteken,.. Dit maakt dus sedert zes jaren, 1885 tot 1888 inbe grepen eene ronde som van fr, 1495.00 die onze canarievogels hebben verslon den.... Dat schijnt ons wat al te sterk onze Canarievogels verslijten toch alle twee jaren geenen tuniek of slaan toch zeker alle maanden 't vel van hunnen rommelpot niet in Het onderhoud van kleeding en uit rusting van li Canarievogels kost dus, deze zes leste jaren in acht genomen, jaarlijks gemiddel fr. 248,30 en het on derhoud der kleedij en uitrus;ing van gansch ons Vrijwillig Pompierskorps, 't welk heden 80 manschappen telt kost gemiddeld veel min Sedert ons Pom pierskorps een tuniek ontving, 't geen in 1879 gebeurde, heeft het onderhoud jaar- slechts 150 franks gekost voor een totaal van 70 manschappen en nu dat zijne ge talsterkte met 20 man is vermeerderd kost dit zelfde onderhoud nu, voor 1888, 250 franks Elf Canarievogels kostendus zooveel als tachtig Pompiers Allons, Argus, gij die toch altijd zoo bitterlijk jammert, over de schroomelijke onkosten veroorzaakt door den parade tuniek der janissarissen van den heer Van Wambekc Burgemeester, leg ons eens uil hoe het komt dat elf canarievogels meer kosten dan 80 Pompiers Iets wonderbaars Aalst bezit een koporaal zijner Burgerwacht, met het burgerlijk kruis vereerd voor vele jare trouwe diensten. De vent is oud, wellicht telt hij 74 of 75 jaren, en toch is het vuur der vaderlandsliefde in zijnen boezem nog niet uitgedoofd, wel te ver staan wanneer er kwestie is van hier of daar naar eenen kampstrijd van schieten te trekken. Dus slechts dan komt de ko- poraal-vrijvvilliger nog uit zijne pijpen, want verder bekommert hij zicb met de Confrérie niet meerNu, die oude ko poraal heeft een zoon, die ook deel maakt der Burgerwacht maar is metgeene grade bekleed. Echter voor deze beide man schappen bestaat er maar eenen tuniek en zoo komt het dal wanneer de zoon de wapenoefeningen moet bijwonen hij den koporaals-lunniek van vader moet aan spelen en dan in eens koporaal-plaatsver- vanger wordtIs dal niet wonderbaar En Aalst, 'tis zeggen, onze Burgerwacht, mag er fier over wezen, want nergens vindt men eenen koporaal-plaatsvervan- ger Dagboek. Het jaar 1751 is een jaar van regen bij uitzondering geweest, op 18 en 19 Octo ber regende het zoo geweldig dat het noyt meerder vloet en heeft geweest soo dat alle beddens afgeswommen sijn. De slekken eten al het graen af dat uyt- comt, veele wordt ersaeyt en andere stroyen kalk het is goed als er zonne op schynd. Den 25 October beeft soo gevro- sen dat wy niet en kosten eggen, maar op den dag Iraey en al de reste van de maand soo dat men voor den 8 k 9 uren niet en kost labeuren maer des avonds in de maenschijn tot 11 a 12 uren gesaet en geplant, 't Cooren geld 25 st. Den 30 October hebben wy onze peer- deboonen ingehaelt nogtans niet droog want sy by nae rot syn en geschoterd, wy en hebben maer eenen pot roomsche boonen, want sy en connen niet rypen. Het schoon weder heeft geduerttot den 6 November den 7 al weder regen tot den 13de dan wel gesneeuwt, den 14 soo ge- vrosen dat de pataters boven al vervro- zen waeren maer den 15dr heeft hel schoon weder geweest soo dat wy dan pataters hebben uitgedaen, de welke schoon waeren nochtans geplant den 2 Juny. In December regende het byna alle dagen soo dat men deu verrotten torf op hoopen en in putten vvorpt Januari 1752 was nogmaals eene maand van regen. a Van Lichtemis, schrijft onze dag- boekhouder, tot den 25 Meert heeft het uytneraende schoon weder geweest, soo dat alle de verdronken vruchten schoon worden. Van geheel desen jaere en heeft er geen hoender connen on 'i heys gaen. De tijden moesten dan wel benauwelijk en de banen onveilig wezen in Brabant want wij treffen in ons dagboek aan Meert 1752.Om de menichte quaede hoopen ofte baen slroopers heeft prince Charles geheel Braband doen besetien met boere wachten ende de provosten doen roulleren waer door dat' er veele syn gevangen en gejustitieert. De roomsche booBen waren moeielyk om verkrijgen ze waren immers uil oor- zake van den aanhoudenden regen mislukt gelyk menige andere vruchten Aangaan - de de duurte dezer boonen lezen wy 't volgende in 't Dagboek In het gepasseert jaer d' eerste roora- sche boonen die ter merkt quaemen waeren sy soo dier datier een man tot Aelsl op de merkt heeft gebragt dry vaet en daer voor is geboden dry gul- dens thien st. par vat ende den man heeft se weder gedraegen op hope van deurder te vercoopen en nu en geile sy maer 30 st. 't vat. Men ziet het 'l spreekwoord, T is be ter verkocht en berouwen dan gehou den en berouwen heeft hier weer gelijk gehad. (Wordt voortgezet.) TOM BOL A VAN DEN De trekking van den Tombola is vastgesteld op Zondag 11 Maart om 5 uren namiddag ten lokale van den Werkmanskring. Lijsten der winnende nummers zullen te be komen zijn, tegen 5 ceniimen te beginnen van Dijnsdag 13 Maart, in den Katholieke Bur gerskring, Korte-Zouisiraat, De prijzen mogen afgehaald worden, op de hierna volgende dagen Donderdag 15 en 22 Maart Zondag 18 en 25 Maart en Ist* April Maandag 19 en 26 Maart. Telkens van 2 tot 5 uro namiddag, als ook Zaterdag 17 en 2» Maart van 9 tot tl ure voor middag. De prijzen die voor den 2 April, niet zullen afgehaald worden, blijven onwederoepelijk ten voordeele van den Werkmanskring. ALLERHANDE nieuws. Sedert eenigen tijd, is het Statiekwar- tier alhier, en vooral de Fabriekplaats en aanpalende straten, des avonds onveilig geworden. Reeds verscheidene malen werden aldaar dames, juffers en dienst meiden aangerand. Donderdag avond nog, rond 9 uren, werd eene dame aangerand en vastgegrepen door eenen kerel, zeg gende nu houd ik u. Op de hulpkreten der aangerande, kwamen verscheidene geburen ter straat welke den booswicht zagen de vlucht nemen en de dame in bezwijming vonden liggen.Tot het bewust zijn gekomen, verklaarde zij dat zij baren aanrander gemakkelijk zou herkennen. Wij hopen dat onze politie de noodige maatregelen zal nemen om den terugkeer van dergelijke schelmerijen te beletten en ook den dader neerstiglijk zal opspeu ren. De Gazette spot er meê dat de mi nister van justicie voorschrijft, voortaan in de kerken en kapellen, ijzeren koffers te plaatsen tot opsluiting der voorwerpen van weerde. Hindert dat de vrienden der Gazette 1 Ter veemarkt van Waver, werden aangeboden 90 melkkoeien, 18 ossen, 14 veerzen, 14 jonge ossen, 60 varkens, 120 jonge varken?. Hiervan zijn verkocht 84 koeien, 14 ossen 8 veerzen, 10 jonge ossen, 41 varkens, 98 jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, fr. 175 os sen, 270 veerzen 190 jonge ossen, 105 varkens, 90 jonge varkens, 9. Op de Ualfvastenmerkt te Gent, werden ruim 1100 peerden te koop ge steld, waarvan er 500 verkocht werden aan gemiddelde prijzen van 1100 fr. De koopers waren meestal Duitschers. De kerkdieven schijnen zoo wat geheel het land te doorloopen. Te Mei- relbeke zijn zij woensdag nacht ingebro ken en liebbea er een ijzeren koffer, dat in den sakrislijmuur gemetst was en 600 kilos weegt losgemaakt, met wellen ver plaatst, op eenen wagen geladen en het achter de kerk, bij middel van een ploeg ijzer open gebroken. Het bijzonderste gedeelte van het koffer weêrstond echter aan de poging der dieven, zoo dat de kostbaarste voorwerpen behouden zijn gebleven. Eenige sieraden van het Mari abeeld en voorwerpen van mindere weerde zijn echter in hunne handen ge vallen. De weerde van het gestolene is 1200 fr. De gemeenteraad van Gent, heeft besloten eenen gedenksteen te plaatsen in het huis waar thans M. Van de Velde, vader, woont. Deze steen zou voor op schrift dragen (In fransrh Hier woon den de twee gebroeders Van de Veldegestor ven voor hunnen koninghel vaderland en de beschaving van Congo. Wij lezen in de Gazette van Gent Verleden zondag is te Moerbeke een zelf moord gepleegd in de volgende omstan digheden Rosalia B... heeft zich, terwijl hare moeder naar de 7 ure mis was, met eenen revolver eenen kogel door het hart geschoten. De zoon die in den stal bezig was met eenig werk te verrichten, kwam toegeloo- pen, wanneer hij het schot hoorde af gaan. Men ging terstond eenen geneesheer halen, doch het was te laat de kogel had het hart doorboord. Middelerwijl was de mis gedaan en de zoon was het rampzalig nieuws gaan mel den aan zijne moeder die in bezwijming viel. Een rechterlijk onderzoek is inge steld. Men schrijft de zelfmoord toe aan het verdriet dal het meisje maakte over het verlies van haren vader, die eenige we ken geleden gestorven is. Men schrijft uit Clinge (Waes) Zondag lest is er in onze gemeente, te midden in het dorp een moord gepleegd. Eenige jongelingen hadden gedurende den dag zich aan den drank overgeleverd en waren 's avonds aan het vechten ge raakt. De moeilijkheden hadden bijzonder plaats gehad in de herberg De hertog van Brabant, gehouden door De Witte. Tussclten de jongelingen bevond zich zekere Vertieren, welke bijzonder ver volgd was door twee gebroeders. De moeilijkheden en vechtpartijen bleven voorduren tot laat in den avond. De va der van Vertieren, zijnen zoon niet naar huis ziende komen, ging rond twaalf uren hem opzoeken. Eenigen tijd daarna kwam de zoon te huis, maar de vader bleef weg. De vrouw verfieren en haar zoon wer den ten slottte ongerust en zouden zelf den vader opzoeken, toen eensklaps de deur open ging en zij de genaamde De Block en Ferket zagen binnentreden, welke vader Verfieren droegen. Zij hadden hem vinden liggen op de straat,met 't hoofd op de steenen.hij kon geen woord meer spreken enkel een ge zucht, een geratel kwam uit zijne keel en hij gaf onmiddelijk daarna den geest. Fer ket en de Blok gingen daarna huiswaarts. Onderweg werd De Block twee maal aan gevallen. Verfieren is overleden zonderde daders der moord te kunnen doen kennen. Men vond geene uitwendige teekens van ver- wonding alleenlijk heeft men kunnen bestatigen dat hij eenen geweldigen slag op de hersenpan heeft gekregen, welke deze moet verbrijzeld hebben. De plaatselijke policie is slechts maan dag avond van het feit verwittigd. De gendarmerie van St-Gilles (Waes) heeft dinsdag het eerste onderzoek ge daan en dezen avond is het parket van Dendermonde, saamgesteld uit MM. Ber- nolet, prokureur des kotiings, Poods on derzoeksrechter en zijnen griffier, Van ptappen en Torries, wedsdokters, ter plaats geweest. (Handelsblad.) De onderzoekskommissie, voor de Noordzeevisscherij, heeft eene nieuwe zitting gehouden, waarop zeer belangrij ke grieven der visschers werden aan den dag gebracht. Men beklaagde zich vooral over de aanmatiging der Engel- schen in zee, en het uitgestrekte gebied dat zij zich toeëigenen. Een verzoek schrift tot genadevraag voor de veroor deelden werd door M. Kervyn de Letten- hoven in omloop gebracht en door al de leden der kommissie onderteekend. Men spreekt te Brugge thans van een grootsch ontwerp voor Blanken berge. Er is spraak een groot gasthof te maken, dat uit 300 kamers zou bestaan en alle inrichtingen bezitten, noodzakelijk voor de zieken, die voor hunne gezondheid naar onze kusten komen. Dit gasthof zou zich 350 meiers in zee uitstrekken om eene wandeling te hebben voor de gas ten. Op het einde van dit hoofd dat tot wandelplaats zou dienen, zou een ge bouw in ijzer opgericht worden, met breede wandelgangen, groote feest-, eet- en rookzalen beneden en op de verdie ping speel- en schermzalen. Veel bootjes zouden bij de inrichting gevoegd zijn voor de liefhebbers. In het midden van het hoofd zou eene schoone kiosk geplaatst worden om er muziekfeesten te geven. Dit ontwerp heeft, zegt men, de goedkeuring des konings en van het ministerie. Dergelijke inrichtingen be staan reeds in engelsche zeesteden. Ter veemarkt van Brugge werden deze week te koop gesteld 21 stieren, 98 ossen, 417 koeien en 96 veerzen. Hier van zijn verkocht16 stieren, 87 ossen, 103 koeien en 86 veerzen. aan de volgen de prijzen stieren, fr. 180 k 474 ossen, fr. 175 k 510; vette koeien, fr. 210 h 480 melkkoeien, Ir. 225 k 520 veerzen, fr. 140 a 375. Uit Bassevelde. Gelijk alle jaren bij het naderen der lente, is de lust tot uitwijken hier en in den omtrek weder ontwaakt. Vrijdag laatstleden zijn hier niet min dan twintig personen naar Amerika vertrok ken. Het waren al menschen van denzelf den stand, uit Bassevelde, Caprijcke, Lembeke, Watervliet, Waterland-Ouder man en IJzendijke. Voor de afreis verbroederden zij, het glas in de hand, en namen zij afscheid van vrienden en betrekkingen. Van uit liet Thieltsche trekken er nu ook nog al eenige personen naar de Nieuwe Wereld. Een zonderlinge werkstaking zette dijnsdag de statie van Charleroi overhoop. De aannemer der warmbussen voor de rijtuigen, ziende dat hij aan zijne onder neming geld toelegde, had opgehouden zijne werkliê te betalen en deze op hunne beurt hadden opgehouden te werkon. Het schijnt dat het bestuur er is moeten tus schen komen, om de zaak te regelen en den dienst voort te zetten. Onze lezers herinneren zich dat Celina Dissy van Charleroi, de vrouw die verdacht wordt den moord op hare schoonmoeder gepleegd te hebben, in de gevangenis erg ziek geworden was.Thans is zij eenigszins beter en hare verstand vermogens zijn in zoo verre hersteld, dat zij haar geheugen terug heeft bekomen. Zij loochent alle plichtigheid aan de be gane misdaad. Het onderzoek in zake der smok- kkelarij van alkool wordt te Luik voortgezet. De persoon aan welken de vaten geadresseerd waren heeft beken tenissen gedaan en eene tweede aanhou ding is hoogst waarschijnlijk. Men zegt dat twee makelaars van Antwerpen ins gelijks in de zaak betrokken zijn. De gesmokkelde invoerrechten bedragen sedert de leste drie maanden meer dan 200,000 fr. Men ziet dat die heeren bezig waren met op korten tijd een lief fortuin- te bijeen te zamelen. Meubelverkooping. Te Luik moes ten de armzalige meubeltjes van een 70 jarigen ouderling verkocht worden,omdat hij zijne huishuur niet kon betalen. De koopers waren nog al talrijk, daar liet geval eenige vrouwentongen in bewe ging had gebracht. De ingezette prijzen werden niet opge jaagd en de geheele inboedel bracht... 19 frank op. Daarbij overhandigden de koopers al de voorwerpen op staanden voet aan den man. Eene dame kocht on der ander zijn horlogie. Terwijl zij met dc eene hand de gebodene som betaalde, gaf zij het gekochte met de andere hand aan den man terug. Na de verkooping werd eene geldinza meling gedaan die nog eene goede som opbracht. Bananen. Een pond bananen be vat meer voedsel als wel drie pond vleesch of het gewicht van eenige ponden aard appels. De banaan verdient als voedsel den voorkeur boven het beste tarwen brood. Hoewel de banaan, iri de heete gewesterl, in overvloed in het wilde groeit, is het toch ruim de moeite weetd hem te kweeken, want een akker bana nen draagt, volgens alexander von Hum boldt, zooveel vruchten aan voedings- weerde, als drie-endertig gelijke akkers tarwe of honderd akkers aardappels De banaan is dus het brood voor mil joenen, die zonder deze vrucht niet zou den kunnen beslaan, (n Brazilië» is hij hel voornaamste voedsel voor de arbei dende klassen, en op Cuba wordt hij niet min gewaardeerd. Daar bebouwen de eigenaars van suiker- planlerijen groote velden met bananen, alleen tot voeding hunner slaven. De banaan is van verschillige soorten, die eventwel al tot voedsel dienen. De banaan die plantino manzarito genoemd wordt, is de kleinste, maar de smake lijkste en meest gewaardeerde soort. HOLLAND. Aanslag op den trein.Op den trein van Bokstel, die Dinsdag avond 6,20 te Vucht aankwan, is even vóór Vucht ge schoten. De kogel vloog door eene ruit van den postcoupee en trof de ijzeren plaat die voor de kachel stond. De beide postkondukteurs hebben geen letsel be komen. De statieooverste te Vucht heeft van het gebeurde proces-verbaal opge maakt en aan de bevoogde overheid ken nis gegeven. FRANKRIJK. Valsche kloosterzusters. Dikwijls wor den de ware kloosterzusters door de vij anden van den godsdienst bespot en be lasterd de liberale dagbladen herkneden en verdraaien de eenvoudigste gebeur tenissen, in een klooster voorvallen, om gelegenheid te hebben schandaal te schreeuwen en die heldhaftige vrouwen, die weldoensters eener ondankbare maat schappij, in de achting van het publiek te doen dalen. Thans melden de dagbladen ons een feit, in Frankrijk voorgevallen, en dat een sprekend bewijs daarstelt, dat de goddeloozen liet kloosterkleed belaste ren om hunne eigene misdaden te ver duiken. In de rue Blomet, te Parijs, was sedert eenigen tijd een hospitaal van ouderlin gen ingericht, onder den naam van kloos ter der Franciscanen, en bestuurd door eene vrouw. Mej. Thierry genaamd, die zonder eenig recht er op te bezitten en om de welmeenenden te beter te kunnen bedriegen, het kloosterkleed had aange- trekken en zich zuster Adalbert deed noemen, Over eenige weken maakte die gewaan de zuster de kennis eener oude, zeer rijke jufvrouw de Saint André, die zich liet overhalen haren intrek in het zoogezegde klooster te nemen en haar fortuin aan het gesticht af te staan. In het begin werd zij zeer wel behan deld, maar weldra echter kreeg zij bijna geen eten meer, en uit vrees dat zij iets zou bekend maken, werd zij in eene ellendige kamer zonder lucht, zonder vuur opgesloten. De oude gezelschapsjuffer van de Saint- André was dikwijls hare meesteres ko men bezoeken, maar altijd onder het een of het ander voorwendsel afgescheept. Uit vrees dat zij de zaak zou vermoeden besloot zuster Adalbert geholpen door eene zekere juffer Cocher, die ook het kloosterkleed en den naam van zuster Therese had aangenomen, de gezelschaps juffer insgelijks op te sluiten. Zuster Therese won in zoo verre haar vertrouwen, dat zij, even als hare oude meesteres alles afstond wat zij bezat en in het huis kwam wonen. De gezelschaps juffer sloot men echter in de Avenue Ste- Eugénie, ouder het bijzonder bestuur van Zuster Therese, waar een 40tal kinderen verbleven, van 6 tot 16 jaar, die dabr slecht gekleed, slecht gevoed en slecht behandeld werden en daarenboven on- menschelijk hard moesten werken. Die weeskinderen hadden de twee be driegsters, die zich voor heilige vrouwen uitgaven, daar door allerlei slinksehe middelgn weten te verzamelen. Niettegenstaande de beste voorzorgeu, door de twee zusters genomen, kwam die handelwijze ter oore van sommige ouders dier kinderen, die dan ook vol veront- weerdiging hunne arme sehapen kwamen halen vele onder hen waren door gedu rige beroovingen en hevig werken krank voor hun leven lang. Eene klacht werd neêrgelegd en de prefekt der Seine begon woensdag het onderzoek. Hij vond Mej. de Saint André in een erbarmlijken toestand gansch haar li chaam was éène wonde en de arme vrouw had bijna het verstand verloren. Van daar ging hij naar bet werkhuis en vond daar de gezelschapsjuffer, ge marteld evenals hare oude meesteres. De weesmeisjes, uitgeput en kwijnend wer den spoedig 't zij naar huis, 't zij naar gestichten van ware zuszers gezonden, waar zij, indien het niet te laat is, door de goede behandeling, weldra de gezond heid zullen terug bekomen. De arme kinderen sliepen in koude, muffe kamers, op door vochtigheid half verrotte slrooizakken. De twee deugnietsters zijn aangehou den en het onderzoek dier schandalige zaak wordt ieverig voortgezet. Ziedaar hoe de schoonste instellingen van het kristendom, die zelfs aan heide nen eerbied afdwingen, door de heden- daagsche beoefenaars der morale indépen» dente verkracht worden. ENGELAND. Vreeselijk ongeluk. Vier kinderen van M. Day, wonende te EINeston, Cheshire, hadden zich op het ijs eens vijvers ge waagd, in den eigendom hunner ouders, te Wirril, en zijn er eensklaps doorge- vallen. Zij verdwenen onder het water, en al de pogingen om ze aan den dood te ont rukken bleven vruchteloos. De moeder hielp zelf moedig meó aan de redding harer zonen men kon, he laas, slechts vier lijken ophalen. De wanhoop der moeder was zoo groot dal zij als eene levenlooze massa op den grond viel. Men vreest voor haar leven. Vader Day was afwezig 't is enkel bij zijne thuis komst dat bij het verschrikkelijk nieuws vernam.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2