Verwereldlijking. Liberaal kamp te Brussel. Wetsontwerpen. Reglement op hol leuren WEK li 11 SK KI aan de zelfmoordenaars de begrafenis op gewijden grond. De wijding van het kerk hof is trouwens geschied bij de wete der burgerlijke overheid, welke dus de voor waarden dier wijding moet eerbiedigen. Er is hier hoogst waarschijnlijk, kwes tie van een protestansch kerkhof, want de katholieken zijn in dat gedeelte van Duitschland niet talrijk. Maar een katho liek of een protestantsch kerkhof, de redeneerin» blijft dezelfde. De uitspraak van den tribunaal van Güstrow is geheel en al volgens de wetten der Kerk. volgens de gezonde reden en volgens de ware vrijheid van godsdienst. Deze rechterlijke beslissing uit het bezadigde Noord Duitschland is voor ons zeer treffend en veel/eggend. Zij doet zien hoe zeer men in België de kwestie der kerkhoven heeft verdraaidzij bewijst hoe eenvoudig het ware dit punt op te lossen, zelfs ter voldoening van den mo dernen tijdgeest. Voor iemand die nog de wetten der Kerk niet wil inzien, hij moet hier ter zaak enkel de gezonde rede te rade gaan. Gij wilt deel maken van eene sociëteit ehwel, ge moet er de regels van onder houden. En wilt gij die niet onderhouden zet u te minsten niet in het hoofd volgens de regels van deze sociëteit behandeld te worden 't Is hetzelfde met de Kerk. Zijt gij erbuiten, of handelt gij zoodanig dat ge wordt uitgesloten, welnu, laat de Kerk ongestoord in hare ceremoniën en op hare kerkhoven Er zijn hier maar drij gevallen moge lijk 1° Gij behoort tol de katholieke Kerk en deze zal uwe lichaam ter aarde bestel len in eenen gewijden doodenakker, waarover het verlossend kruis zijne armen spreidt. 2° Gij behoort tot eene andere belijdenis, en deze zal u volgens hare gebruiken begraven. 3° Gij behoort tot geene belijdenis, of gij zijt er buiten door eene erge daad. en alsdan zal de burgerlijke overheid aan uw lijk eene bijzondere en passende plaats aanwijzen. Ons dunkt, dat is dood eenvoudig Maar, d^ar ligt de knoop niet. De vrijmet selarij wil te onzent schandaal maken, en zij gebruikt de willekeurige toepassing der wet op de kerkhoven, om de katholie ken te tergen Laat ons hopen dat regee ring en Kamers eene voldoende oplossing voor dit vraagstuk zullen vinden. De wetten der Kerk, komen op dit punt over een niet enkel met de gezonde reden, maar ook met de vroegere geplogendhe den, en langer wachten, zal geene beter schap bijbrengen. Men volge, in 't katho lieke België, het voorbeeld van in 't pro- testantsche Duitschland Wij lezen in La Croix van Parijs Het hert bloedt mij als ik door dezalen van een verwereldlijkt gasthuis ga, zegde daareven eeu priester. Ik zie stervenden die mij met eenen oogwenk roepen on mogelijk hun een enkel troostwoord toe te sturen, het reglement verbiedt zulks Het is een tooneel dat het hert doet scheuren, en nooit heeft de dwingelandij der dweepzucht hareslachtoffeis wreeder gemarteld. Vroeger zag men overal het klooster habijt, overal het beeld van Christus den Verlosser heden slechts nog beletselen, tegenspraak en wanhoop. Indien eene zieke bij zijne aankomst, niet verklaard heeft dat hij stellig van zin is eenen priester te doen komen, heeft bij het recht niet meer van gedacht ie veranderen, het reglement komt daar tegen in. Maar hij is van gedacht veranderd.... het lijden, de naderende dood hebben hem de oogen geopend, hij wil biechten... Het doet er niet toe.binnenkomende heeft hij het niet gezegd, men moet hem tegen zijne zwakheid verdedigen, hij zal zonder den troost van den godsdienst sterven. De priester treedt voorbij hij gaat eene zieke bezoeken, eene bekrelene vrouw, kinderen des lijders hebben het hem verzocht hij is binnengekomen, niet als priester maar als vriend, hij trachtte niet opgemerkt te worden, wil hij van de eeuwigheid reppen, dat hij het in bedekte woorden doe Hij wordt be waakt de wachters zullen hem onder breken, hij zal weggejaagd en de zieke zal gestraft worden indien het schijnt dat hij het troostwoord begrepen en aan- veerd heeft. Ja, gestraftmen zal hem van voedsel berooven, of wel de wacht zal hem ver- oordeelen om lange uren in de vuilnis te leven. Het is niet om te gelooven. en 't is toch zoo. De zieke, wat is bij toch, tenzij een nummer de ziel is van geenen tel de zieke is stof to1 geneeskundige waar nemingen in afwachting dat men hem naar de snijkamer brengt. Waartoe kon hij wel recht hebben tot den eerbied Prullen hij heeft het hoofd verloren bij zal niets zeggen men zal hem zijnen wijn te voren uitdrin- den, des te spijtiger voor hem zoo hij dorst lijdt. Wij zouden er meer over kunnen zeg gen, het eergevoel wederhoudt onze pen. Men zou zeggen dat het bloed van Christus voor die ongelukkige niet ge stroomd heeft. Het beeft nochtans ge stroomd, maar het dweepende ongeloof wil dat het vruchteloos gestroomd hebbe. Hoe ongelukkig zoo te sterven, alleen tusschen onverschilligen, tusschen ge lach en dubbelzinnige kwinkslagen hoe ongelukkig als eene hedronkene lichte kooi u de oogen moet sluiten De God van liefde en van vrede, van hoop en van vergiffenis is van de sponde des armen verbannen in dit portaal der hel raag de goede herder het verdoolde schaap niet meer komen opzoeken. Men zou zeggen dat de engel der wanhoop bij deze ijselijke tooneeler. voorzit. O volk ziedaar uwe vrienden Zij hebben u het geluk hierop aarde beloofd, hebben zij het u gegeven En wat doen zij met u bij den ingang der Eeuwigheid9 Nooit zag men zulk een schelmstuk. Juliaan de Apostaat, de groote autikrist, vatte wel het gedacht op der scholen zonder God, maar nooit beproefde hij het gasthuis zonder priester En zeggen dat onze geuzen, indien zij geheel meester waren, ook onze gasthui zen zouden verwereldlijken. Wij lezen in de Brusselsche Corres pondentie van 'f Handelsblad Het huishouden van het Brusselsche liberalismus raakt meer en meeriti de war, en al de pogingen, die men aan wendt om radikalen en doktrinairs bijeen te brengen, maken integendeel den af grond tusschen beiden al dieper en die per. Het getal van die welke als verzoeners opgetreden en jammerlijk mislukt zijn, is reeds zeer groot. M. Guillery zal in de verzoening niet beier gelukken dan de anderen. Toen hij onlangs de Association libérale verliet, als het ware bedektelijk wegslib berend, en zonder te zeggen waarom hij wegging, sloegen de doktrinairs de armen wijd open, en men slachtte om zoo te zeggen het vet kalf, ter eere van den teruggekeerden verloren zoon... Maar M. Guillery is niet in de Ligue ge treden, omdat hij niet openlijk als doctri nair en als verklaarde vijand van de radi kalen wil te boek staan: hij wil tusschen de twee in hangen. De lesten nochtans hebben zich niet laten beetnemen zij aanzien het verla ten der Association door M. Guillery wel degelijk als eene afbreuk. In waarheid was het doel van M. Guil lery het daarstellen van eene kandida tenlijst, waarop de namen van Ferron en Janson, die twee grootpriesters van het Hotel Continental, niet meer zouden voorkomen. Welnu, het zijn juist deze twee namen, waaraan de radikalen het sterkste hou den want zij willen een hoofd en niet eenen steertnaar de Kamer zenden. Aangezien de Ligue vooral de hoofden der jonge linkerzij wil ter zijde stetlen, is het van nu af bijna zeker dat er ten minste twee liberale lijsten zullen zijn, in de kiezing van den 12 Juni. Tegenover deze verdeeldheid, ben ik gelukkig genoeg te kunnen wijzen op de eenheid en de werkdadigheid. welke bij onze politieke vrienden de bovenhand heeff. Independenten en konservatieven.door een gemeenzaam denkbeeld vereenigd, wedieveren om te Brussel de stelling te verdedigen, dien zij over vier jaren heb ben veroverd. Ik meen u als zeker te kunnen aan kondigen, dat al de aftredende indepen denten zich andermaal laten voordragen, en men zoekt op dit oogenblik de twee kandidaten,die men stellen zal tegenover MM. Buis en Guillery. De veldtocht doet zich onder gunstige voorteekens op, en als ieder zijnen plicht doet, zal de overwinning aan onzen kant blijven. Het Journal de Bruxelles kondigt het neêrleggen van verscheidene wetsont werpen aan, waar onder eene wet op de hulpwoonst, eene op de werkmanswo ningen, op de voorwaardelijke ontslaging der gevangenen, op de vredegerechten op de vereenvoudining der pleegvormen voor verdeelingen en verkoopingen, op de vervalsching der levensmiddelen enz. WETGEVENDE KAMERS. Senaat. M. De Brouckere ontwik kelde een wetsvoorstel betrekkelijk zeke re wijzigingen toe te brengen aan het art. 9 van 't burgerlijk wetboek en 't art. 4 der wet op de inburgering. Verder eene vraag om inlichtingen door den zelfden redenaar over het koninklijk besluit van 31 December 4887 waarbij de wijzigingen aan de gemeentewet werden afgekon digd. De Volkskamervervolgdede beraadsla ging over't budjet van ijzerenwegen enz. Art. I. Wie op het grondgebied der Slad Aalst, het beroep van leurder zal willen uitoefenen, zal daarvan vooraf gaandelijk aangifte moeten doen op het Commissariaat van Politie en gehouden zijn een recht te betalen geregeld als volgt A. die hunne koopwa ren dragen of doen dra- i'Eït dag "S jaars gen fr. 1.00 12.00 B. die hunne waren op eenen kruiwagen rond leuren of doen rondleu ren 1.80 20.00 C. idem op hondenkar of stootkar 2.50 30.00 idem op andere be spannen rijtuigen met 2 of 4 wielen 4.00 50.00 Art. II. Ziju van bovengemelde rech ten ontslagen De leurders of verkoopers van visch, fruit, zout. kaas, groen, met een woord van alle welkdanige mondbehoeften als ook van krijt van zand, van brandhout of andere brandstoffen. Art III De leurders zullen slechts op den openbaren weg, mogen stilhouden voor verkoopen aflevering gedurende den volstrekt benoodigden tijd en het is hen streng verboden de huizen binnen te tre den, zonder daartoe uitgenoodigd te zijn. Art. IV. Er mag op de straten en open bare plaatsen enkelijk geleurd worden van 7 uren 's morgens tot 10 uren 's a- vonds. Art. V. De leurders zullen gehouden zijn, hunnen kwijtbrief te toonen op eerste aanvraag der politie. Art. VI. Het overtreden der bepalin gen dezer verordering zal gestraft wor den met straffen van enkele politie. De Verslaggever, M. L. GHEERAERDTS. Men zou uit de gewoonte gaan, en oude gewoonten zijn moeielijk om daarlaten, moest De Dendergalm, met permissie, ons niet uitschelden voor een dommerik die van al wat hij beweert zoo veel verstand heeft als 'nen os van eiers te pellen. Maar wat hebben wij toch te klagen Onze domheid in de zaak der Garde civiek bekennen wij immers openlijk. Hebben wij,in ons nummer van Donder dag lest niet gezegd Laat er ons nu maar over zwijgen voor heden en later nog eens op terugkomen En uit die verklaring moet men immers afleiden, volgens Oen Dendergalm, dat De Denderbode, op geene nederigere wijze kan om genade smeekenen op geene naïvere wijze zeggen 'k heb daar de grootste dommigheden verteld, 't ware beter dat ik voortaan zweeg Is 't waarlijk niet spijtig, dat zulk eene verhevene genie, hier te Aalst onbegrepen blijft Om genade smeeken! Dommigheden!.. Lees eerst de wetten van 1848 en 1853, en de koninklijke besluiten en zeg ons dan wie den titel van domoor verdient Zwijgen, o ja, over de kwestie der Garde civiek onder zekere opzichten zwijgen, dat zullen wij voortaan doen, want, voor 't oogenblik is zwijgen onze plicht la silence est d'or zegt de franschman. Wij welen wel dat zekere liberale hee- ren heden het hooge woord voeren en ongenadig spotten met de pogingen die door onze katholieke vrienden worden aangewend om onze Garde civiek uit den uiterst oo wettel ij ken toestand te doen treden waarin zij verkeert. Ja, wij weten zeer goed dat zekere liberaleheeren,openbaarlijk spottend uit roepen voor wie 't maar hooren wil Men kan aan de hedendaagsche inrich- ling onzer Garde civitk geen hand steken, a alles zal blijven beslaan gelijk het nu bestaat, want wij hebben M. Van Wam a beke, den Burgemeester, met ons, die ons met raad en daad bachtdadig onder- steund en tegen hem vermag men niets Wij weten en kennen alles wat er gebeurt en beraamd wordt Ja, die taal word openbaarlijk gevoerd door zekere liberale heeren. Wij zouden er nog meer konnen bij voegen, maar er is hier meer dan stof genoeg tot nadenking indien men naden ken wil. Ziedaar onze bemerkingen voor heden. Nog een woord Wij raden onze vrien den aan in hunnen strijd voort te gaan en zich door niets te laten ontmoedigen. Er zijn immers nog rechters te Aalst en te Gent en deze zullen, hopen wij, aan hunne plicht niet falen. Aan elk immers de verantwoordelijkheid zijner daden Dan zullen die liberale grootspreker weêr eens ondervinden dat lest lachen best is en zal men Kap. P. te vergeefs in bede- \aart naar Meire, en andere plaatsen zien loopen om van zijne patronen te verkrijgen dat de dikke vette kluiten die hij jaarlijks opstrijkt, hem zouden be waard blijven Dus vooruit, zonder vaar noch vrees Wij willen 't onderwijs niet beoor- deelen dat in onze Staatsmiddelbare School gegeven wordt en laten dus die kwestie heden ter zijde, maar wij betwis ten dat het betrekkelijk grooter getal leerlingen dat dees geslicht telt dan het St-Martinusgesticht en 't Collegie te samen voortspruit uit de genegenheid die de Aalstersche familievaders er voor koesteren. Vooreerst, het gesticht derGraanmerkt is onder geen opzichten aan ons Collegie der EE. PP. Jesuïteri te vergelijken. Maar, zijn het wel al zonen van Aalste- naren die de leergangen onzer Staats middelbare School volgen De antwoord moet neen wezen, want een goed derde der leerlingen behooren tot onze naburige gemeenten. En wat meer is, wat gebeurt hier sedert vele jaren Vele ouders, in plaats van hunne kin deren den stiel van vader te laten leeren, 't gene hoogst te betreuren valt, bestem men hunne zonen tot openbare bedie ningen in de verschillige besturen. Zoo haast deze laatsten eenige geleerdheid ter gemeenteschool hebben verkregen, wordt er bij vrienden en kennissen ge- loopeti opdat de kleinen in de Staais- Middelbare School kosteloos of tegen zeer verminderden prijs zouden aanveerd worden, iets wat veel al toegestaan j wordt. En zoo geraakt de voorbereidende aldeeling sterk bevolkt, ja zelfs overbe volkt Nu wij denken niet dat men dit zou durven betwisten Maar wat is 't gevolg daarvan 1° Dat de burgers van Aalst het onder wijs betalen der zonen van vreemdelin gen, van personen die hier geen duit contributie betalen. 2e Dat op die wijzede stad Aalst het kosteloos ouderwijs voor on vermogenden tweemaal betaalt. Deze toestand klaagden wij, reeds sedert lang aan, doch er zijn geene slechtere dooven dan dezen die ooren hebben en niet willen hooren TOMBOLA VAN DEN Lijsten der winnende nummers zijn van heden af te bekomen, tegen 5 centimen in den Katholieke Burgerskring.Korte-Zoutstraat, De prijzen mogen afgehaald worden, op de hierna volgende dagen Donderdag 48 en 22 Maart Zondag 18 en 28 Maart en I"» April Maandag 19 en 26 Maart Telkens van 2 lot 3 ure namiddag, als ook zaterdag 17 en 2i Maart van 9 lot 14 ure voor middag. De prijzen die voor den 2 April, niet zullen afgehaald worden, blijven onwederoepelijk ten voordeele van den Werkmanskring. ALLERHANDE NIEUWS^ De winter blijft aanhouden. Heden woensdag 14 maart, liggen des morgens de dakken weêr met sneeuw bedekt. Dit weêr gaat de hoveniers en landbouwers geweldig tegen. Zondag namiddag en lot laat in den avond heerschte er een geweldig wind- orkaan gepaard met regen over onze streek. Hier en daar werden schouwen van de huizen en boomen in den grond geslagen. Dees tempeest was ons sedert eenige dagen aangekondigd, onder den vorm van cycloon, moetende afkomen van Amerika. Een achttal militianen van Meire en Nieuwerkerken werden heden woensdag door onze politieagenten naar 't politie- bureel geleid. Wij begrijpen goed dat de politie met haar de aap niet mag laten houden, maar,van den anderen kant,moet zij, onzes inziens, op de dagen dal de mi- litieradeu zetelen, toch meer verdraag zaam zijn dan naar gewoonte. Men mag uit 't oog niet verliezen dat de lotelingen meestal alsdan door den drank lot bui tensporigheden en dwaze kuren worden gedreven. De politie moet dan met be daardheid bandelen en zich bij de minste tegenspraak door den drift niet laten vervoeren. Zoo zagen wij een persoon, geen loteling, bij eene eenvoudige op merking in 't voorbijgaan gedaan, door twee agenten naar 't politiebureel lei den. Oogg' tuigen verklaarden ons dat de politieagenten, in dees geval, wat al te haastig hebben te werk gegaan, doch ze voegden er bij dat zij den aard der ge maakte bemerkingen niet goed hadden begrepen. Ongetwijfeld zullen die bemer kingen als eene beleediging zijn aan schouwd geworden. Wij beschuldigen hier niemand, doch wij denken dat wat toegevendheid op die dagen geen groot kwaad zou wezen. Denderhautem. Zondag lest werd de iieer Van Oudenhove, ge neesheer, plechtiglijk ingehaald als Bur gemeester dezer gemeente. De stoet was samengesteld uit 70 rui ters. 30 rijtuigen. Er waren 18 triomfbo gen opgericht en meer dan 25 bloemrui kers werden den nieuwen burgemeester aangeboden. Des maandags werd een vuurwerk afgeschoten. Gelukkige gemeente waar eendracht en vrede tot zulke lioogemate heerschen. Aspelaere. Eene geweldige brandramp heelt de gemeente Aspelaere geteisterd. Eene groote hofstede en drij huizen werden door het vuur verslonden. Ongelukkiglijk waren de huizen met strooi gedekt en blies de wind nog al geweldig. Een oogenblik vreesde men zeer dat het kerkgebouw het zelfde lot zou ondergaan. Doch dankzij eenige moedige mannen aan wier hoofd de heeren Prieels gebroe ders stonden, gelukte men erin het vuur te beperken vóór dat de hulp van 'tNino- vesclie Vrijwillig Pompierskorps kwam opdagen. De Ninoyesche Pompiers heb ben zich moediglijk gedragen en elkeen bewonderde èn hunne dapperheid èn hunne onbesprokene regeltucht in 't uil- oefenen der bevelen. De Eerw. heer Druwe, pastoor, de heeren Burgemeester en Schepen, de Eerw. Zusters van 't klooster aarzelden niet de ketting te helpen vormen om water aan te brengen en alles te redden waarvoor nog redding moyelijk was. De hofstede van den heer De Graeve, en de huizen van H. Droesbeke en der gebroeders Droesbeke zijn tegen brand gevaar, verzekerd. Hel huis bewoond door J. B. Bonne is niet verzekerd. De schade is lot hiertoe onbekend even als de oorzaak van 't onheil Groote brand le Antwerpen. De uitgestrekte blok huizen, gevormd door de Falkouplein en straat, de Oude Leeu wenrui en de Belliardstraat, bevat ver schillige nijverheidsgestichten, magazij nen, de Fafkonkazerne. de Falkonpoort eene groep woningen), het stadsmagazijn- (waar onder andere den reus van den om megang bewaard wordt, enz. Verder zijn in dezen blok nog verschei dene winkels, hotels, stallen en schier te midden van dat alles ligt de mouterij, toohoorende aan de brouwerij en stokerij de Klok, en de eigendom van de firma Van den Bergh. Die mouterij stond dezen morgen voor middag volop in brand. Het vuur was ontstaan aan de groote luchtscbouw, eene verzameling ijzeren buizen met houten bekleedsels omgeven. De storm, die reeds gedurende 24 uren onafgebroken voortwoedde en de nabij beid van de omliggende magazijnen, maakten de spoedigste en doelmatigste hulp noodzakelijk. Onmiddelijk werd een telefoonbericht naar de pompiers gezonden en deze wa ren reeds na eenige minuten met volledig materieel ter plaatse. Aan de mouterij was geen redden meer en men moest zich bepalen bij het bevrij den van de omliggende gebouwen, wat geen gemakkelijk werk was, daar ver scheidene derzelve drie of vier verdie pingen hoog zijn. De mouterij is geheel en al vernield, met al wat zij bevatte. De nabijgelegen graanzolders, die ook meer dan eens vuur vatten, moesten onder water worden ge zet. I)e graueu zijn hierdoor grootendeels bedorven. Rond den middag was men den brand meester. De schaê moet zeer aanzienlijk zijn, maar kan voor het oogenblik nog niet geschat worden. De mouterij hield eiken dag 26 man bezig, en gedurende den nacht waren er steeds 4 werkzaam. Een gebouw voor ijsmachien, dat eerst zaterdag voltooid was, heelt veel gele den. De troepen uit de Falkonkazerne vorm den de haag, om het volk op afstand te houden. Men schrikt bij de gedachte aan de uitgestrektheid der ramp, indien zij ge durende den nacht ware voorgevallen^ en men niet zoo spoedig het vuur zou bemerkt en hulp ingericht hebben. (Nadere bijzonderheden.) De brand is onstaan in eenen der 33 heesten (toestellen om 't graan te doen schieten en er mout van te maken). Van daar deelde het vuur zich meê aan het houtwerk van de luchtschouw, die ten gevolge van den hevigen wind, spoedig geheel iu vlam stond. Er werden ongeveer 5000 zakken graan verbrand en bedorven Alles is verze kerd. De pompiers zijn tot korts na den mid dag ter plaatse gebleven. Wij vernemen later dat de schaê van den brand wordt bereken op 75.000 fr. Alles was verzekerd door de maatschap pijen .4. G., Escaut en Securitas, voor 250,000 fr. Het onzijdig Moresnét.— Het onzij dig hoekje grond van 673 hectaren, gele gen tusschen de pruisische en belgische grenzen, dat nog van het een, noch van het ander gouvernement afhangt en zelf standig geregeerd wordt, zal denkelijk die onhafhankelijkheid verliezen. De onkosten voor het bestuur van dien Staat van 500 inwoners, werden gedekt door een hulpgeld van de maatschappij Vieile Montague, die daar rijke mijnen bezit. Die mijnen zijn nu uitgeput, en demaat- schappij heeft doen weten dat zij op houdt het hulpgeld te betalen. Daar de Staat Moresnet dus zijn voor naamste inkomen mist, zal het bestuur hierin moeten voorzien, door zich bij Pruisen of bij België aan te sluiten. Ten ware de eene of andere rijkaard kwame, die den geheelen Staal koopt, om prins of vorst van Moresnet te heeten HOLLAND. llij had er genoeg van. Een kiezer ging vrijdag ter stembus, doch liep on derweg bij een zijner kennissen binnen, om dien te bewegen met hem meê te gaan. In plaats van dezen trof hij diens vrouw aan. Gaat uw man meê kiezen, jufvrouw? luidde de vraag. Kiezen antwoordde de huisvrouw, dat doet mijn man nooit meer ééns van zijn leven heelt hij dat gedaan, toen hij" mij koos, maar daar, zegt hij, heeft hij voor altijd genoeg van FRANKRIJK. Zonderlinge zinneloosheid. Mad. Fel- jas en hare dochter bewoonden een paar kamers op de vierde verdieping van een hotel in de rue Lacroix, te Parijs. De beide vrouwen leefden zeer afge zonderd en schenen sedert eenigen tijd onder een groot verdriet te lijdenvooral Mad. Feljas, gewoonfijk zoo vergenoegd, scheen somber en ongerust le zijn. Zij meende immer vervolgd te worden door vijanden die haar wilden om het leven brengen. Dikwijls waren er tusschen haar en hare dochter hevige twisten op gerezen. Zaterdag avond hoorde men op de ka mer van Mad. Feljas een verschrikkelijk geschreeuw en geroep de twee vrou wen hadden plotselings eenen aanval van woedende zinneloosheid gekregen en hadden zich in hunne kamer opgesloten, de deur met piano, tafels en stoelen ver sperrende. De kommissaris van policie kwam aan stonds toegeloopen de beide zirmeloo- zen riepen dat zij zich gingen zelfmoor den, met elkander te doorsteken of door het venster te springen. Wanneer de kommissaris wilde bin nendringen riepen zij, dat zij het vuur aan hunne meubelen gingen steken, en de daad bij het woord voegende goten zij al de petrool, die zij in huis hadden, op hunne tafels en sloeleu en staken ze in brand. De pompiers, seffens door den kom missaris verwittigd, kwamen aanstonds toegeloopen, stampten de deur in en wa ren spoedig den brand meesier. Men heeft de ongelukkige vrouwen in een krankzinnigengesticht opgesloten. Men deukt dat de ellende de oorzaak dier zinneloosheid is. CHINA. Overstroomingen in China. Pater An- selmus, missionaris in China, heeft aan nen eerw. pater procurator der Francis caner Missiën, te Parijs, eenen brie! ge- schreveo, waaraan wij eenige bijzonder heden over de ongelukken in China ontleenen De gele rivier, die bij de talrijke ram pen. sedert eenige jaren door hare wate ren veroorzaakt, den naam van zwarte rivier zou moeten voeren, heeft hare dijken doorgebroken en niet alleen hare boorden, maar zelfs de streken, die men voor altijd buiten haar bereik geloofde, met haar onvruchtbaarmakend slijk over stroomd. Men zal zich eenigzins een gedacht kunnen geven van de macht dezer rivier, wanneer men weet dat zij in de provincie Ko Nan, 800 meters breed is en bij eiken stap zijrivieren ontvangt. Wanneer deze stroom in den winter zijne gezwollene wateren met woest geweld voortstuwt, welke menschelijae macht kan die vloei-

De Denderbode | 1888 | | pagina 2