NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. VERZONKEN KASTEEL, Zondag 18 Maart 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N# 2241. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Belasting. Liberale logentaal. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, naoij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. ATXST, 17 MAART 1888. DmtsMaml. Proklamatie aan hel duitsche volk. Ziehier de proklamatie door keizer Friedrich aan zijn volk ge richt. Aan mijn volk De keizer is heengegaan uit zijn roemvol leven. In den veelgeliefden vader, dien ik betreur, en om wien met mij mijn koninklijk huis in de diepste smert treurt, 'heeft het Pruisen's trouw volk zijn met roem gekroonden koning, de duitsche natie den stichter harer eenheid, den eersten duitschen keizer van het nieuwe duitsche rijk, verloren. Onafscheidelijk zal zijn verheven naam verbonden blijven met al de groot heid van het duitsche vaderland, in welks nieuwe vestingen de voortdurende arbeid van het pruisische volk en van zijnen vorst het schoonste loon gevonden heeft. Terwijl koning Wilhelm met eene onver moeide landsvaderlijke voorzorg Prui sen's leger groot gemaakt heeft, legde hij den grond tot de overwinningen der duitsche wapens, waaruit de nationale eenheid ontstond. Hij verzekerde daar door aan het rijk eene macht, zooals tot dusver elk duilsch hert gewenscht had, maar zooals het die nauwelijks had durven hopen. En wat hij in den olïerveerdigen strijd voor zijn volk bevochten heeft dat was hem ten deel gevallen door langdurigen arbeid, te midden van den vrede en door moeitevolle jaren van regeering. Veilig in zijne kracht is Duitschland vandaag geacht in den raad der volken, en het verlangt nu slechts hetgeen ge wonnen is vreedzaam te ontwikkelen. Dien toestand, zooals hij thans is, hebben wij te danken aan keizer Wilhelm's nooit wankelende plichtsvervulling, aan zijne onafgebrokene aan het welzijn des vader lands gewijde werkzaamheid, gesteund daarbij op de onwankelbare meewerking van het pruisische volk en op de afge- veerdigde toewijding van alle duitsche stammen. Op mij zijn nu alle rechten en plich ten overgegaan, die aan de kroon van mijn Huis verbonden zijn en die ik zoo lang het God behaagt mij te laten regee- ren, vast besloten ben getrouw waar te nemen en te vervullen. Doordrongen van der. grooten om vang mijner taak, zal het al mijn streven zijn, het werk voort te zetten in den zin als het gevestigd is, Duitschland tot een land van vrede te maken en in overeen stemming met de verbonden regeeringen, alsmede met de grondwettelijke lichamen van 't rijk de welvaart van Duitschland te bevorderen. Aan mijn getrouw volk, dat door eene eeuwenlange geschiedenis, in goede zoowel als in kwade dagen, aan mijn HET DOOR VICTOR VAN COILLIE, Pr. (2e Vervolg.) Als Jan niet verre van dc eerste dorphuizen was, zag hij iets wemelen in <le haag van het kerkhof. Eene kille kriebeling liep hem van hoof de tol de voeten door geheel zijn lichaam, en hij bleef op nieuw stil staan. Dc takken hutselden wat dooreen, en hij zag het kerkhofkonijntje dat op dc straat kwam gesprongen en zich zetten te wasschcn, juist op het wegelke alwaar Jan voorbij moest. Wat nu gcdcan peisdc hij in zich zcl- ven, doch hij stak over en ging lungs den ande ren kant van de straat zonder ooit zijne oógen van het konijntje af te keeren, en als hij reeds aan dc kerkdeur was, keek hij iederen stap nog Huis nauw verbonden is gebleven, geef ik mij met volledig vertrouwen over, want ik ben overtuigd, dat op den grond der onafscheidelijke vereenigingvan vorst en volk, die onafhankelijk van elke ver andering in het staatsleven, bet onver gankelijke erfdeel is van den stam der Hohen/.ollern's, mijne kroon altijd even veilig is, als de voorspoed van het land, tol welks regeering ik nu geroepen ben, en dat ik beloof een rechtveerdig, en in lief en in leed, een trouw koning te zijn. God moge mij kracht en zijn zegen geven tot dit werk, waaraan voorlaan mijn leven gewijd is. FRIEDRICH. De Keizer en von Bismark. De Keizer heeft insgelijks eene boodschap gezonden naar prins von Bismark. Die boodschap is te uitgebreid om nu in baar geheel in ons blad te worden meegedeeld. Wij zullen er ons bij bepa len den inhoud ervan te doen kennen. In de boodschap, bedankt de keizer, M. von Bismark voor al wat bij gedaan heeft, en doet verder zijne inzichten ken nen. De Keizer verklaart dat bij de grond wettelijke stelsels, waarop het Duitsche rijk en het koninkrijk Pruisen ingericht zijn, nog dieper wil doen wortel schieten in het duitsche volk. In het keizerrijk, zegt hij, moeten de grondwettelijke rech ten der Bondsregeeringen en van den Rijksdag geëerbiedigd worden, doch bo ven alles staat de Keizer. Duitschland's strijdmachten zullen be houden worden, zooals zij thans zijn de godsdienstvrijheid zal geeerbiedigd worden de Keizer zal alle pogingen be gunsiigen, gedaan om het welzijn van het land herop te beuren zonder te wil len doen hopen, dat de lusschenkomst van den Staat een einde kan stellen aan alle de ellenden der samenleving. Wat de opvoeding der jeugd betreft, de Keizer dringt vooral aan op zijn verlan gen om de opkomende geslachten te zien groot brengen in de vreeze Gods en een voudige zeden. Wij hebben den volledigen tektst van dien brief des Keizers onder de oogen hei dunkt ons dat er zekere persoonlijk gedachten in doorstralen, die veel goeds beloven, als de nieuwe vorst ze kan doordrijven. Duitsche eenheid. De National Zeitung deelt een belangrijk artikel meê over de buitenlandsche politiek der duitsche regeering, waarin gezegd wordt dat de vermeerdering der militaire kracht in Duitschland nooit met een uitdagend karakter werd gedaan, doch enkel werd veroorzaakt door de houding van Frankrijk en Rusland. Het overwicht van Duitschland in Europa is ook vredelievend, geheel anders dus dan het vroegere krijgszuchtige over wicht van Frankrijk. Dit land bemoeide zich steeds met de zaken van andere lan den. Moest Frankrijk dus nogmaals aan het hoofd der staten komen, zou het dit spel opnieuw beginnen en alzoo het europeesch evenwicht in franschen zin erbroken zijn. Het is de duitsche eenheid, welke alleen iu staat is in Europaden vrede te verzeke ren. Rome. De Paus heelt zijn spijt uit gedrukt omdat de Vatikaansclie tentoon stelling bij het vernemen van de dood des keizers, tengevolge eener vergetel heid, niet werd gesloten. De plechtige begrafenis van Keizer Wilhelm heetl gister Vrijdag 16 Maart onder eenen onbeschrijfeijken volkstoe- 'oop plaatsgehad. De inwoners van Berlijn, Unter den Lindenwer-ien bij omzendbrief verzocht huhne huizen voor de lijkplechtigheden te versieren. Het zwart werd als voor naamste kleur aangewezen De gekleurde zinnebeelden moeten met zwart gefloersd zijn. Ook witte versierselen takken van sperrenen eiken worden voor de ver siering aanbevolen, Aan den voorgevel moet eene zwarte vlag wapperen. De bovenvensters moeten met zwarte stol- fen behangen zijn. A! de gaslanteerns met rouwkrep bekleed zullen langs den weg van den stoet branden. Het kasteel van Charlottenburg draagt uitwendig geene rouwteekens. Bij het voorbijgaan van den stoet voor het kas teel, zal de keizer zich bij het voorbijdra- gen van het lijk, is een groot venster vertoonen. Sinds twee dagen is de keizer niet in den hof geweest. De groothertogen van Rusland zijn ge durende een half uur met hem gebleven. De keizerin bewaakt zelf de versierin gen in het Mausoleum. Volgens een keizerlijk dekreet zal in alle kerken op 22 meert eene lijkdienst geschieden. Keizer Frederik heeft zich woensdag een uur in dc orangerie kunnen ophou den. In den Beichanztiger is vrijdag geene meêdeeling over zijnen toestand door de doktors gedaan. Dat Z. M., voor wat het treurceremonieel betreft, zelf aan den lijkstoet zou deelnemen, is voor zijnen toestand onmogelijk. De keizer arbeidde vrijdag morgend met generaal Winierfeld. Voor zoover men kan vernemen is de toestand tamelijk goed naar het schijnt zal de keizerlijke tamilie niet naar Wies- baden vertrekken, inaar voonoopig te Charottenburg blijven. Koning Leopold te Berlijn. De ko ning van België, de graaf van Vlaanderen om maar het beestje zat daar gerust en Jan was blijde dat hij er dezen keer zoo gelukkig was uit geraakt. flij had dikwijls houren vertellen hoe deerlijk het dezen gevaren was die het beestje hadden wilden achtervolgen of kwaad doen. Een stoute jager die niet scheen bevreesd te zijn, bracht ook op zekeren keer eenen bcnauwlij- ken nacht over te midden der bosschen die rond het kasteel lagen. Ilij stond op loer, achter hazen en wilde konijnen in de nabijheid van den grooten eik waaronder dat Diederijk zijn liclsch verbond met den duivel had aangegaan, liet weder was lief en aanlokkend, alles was stil en gerust en dc n scheen zoo helder en klaar als mogelijk. Alhoewel die opene ruimte met haar groen tapijt van jeugdig gras, in welker midden de machtige eik zijne breede schaduw vorsprfcidde, voor dc jacht zoo wel scheen geschikt te zijn, zou men gezeid heb ben dat het wild deze plaats schuwde, want sedert lung stond de jager op wacht en hij was noch niets gewaar geworden. Eindelijk ziel hij eenen haas uit liet kreupelhout springen, dan twee, dan drie, zoodat cr, na vijf of zes minuten, wel twaalf lot vijftien vlak vóór hem in het helder mancklaur aun het spelen waren. Voorzichtig genoeg legt hij zijnen kruisboog aan, maar liet sloeg middernacht op den toren van de kerk. Eensklaps hoort hij een schrikkelijk gekraak even als eenen dondersli dc hazen springen len allen kante wederom in het en prins Boudewijn met hun gevolg zijn donderdag te Berlijn aangekomen. Zij werden door prins Wilhelm ont vangen, omringd door zijnen staf. Ook de belgische gezant was aanwezig. Prins Wilhelm is met de hooge gasten in het galarijtuig gestegen en onmidde- lijk naar het kasteel gereden. Koning Leopold werd met veel harte lijkheid koor de bevolking ontvangen. Al de Belgen die te Berlijn aanwezig zijn bevonden zich aan de statie. De koning begaf zich in den namiddag naar Charlottenburg om den keizer en de keizerin te bezoeken. Keizer Wilhelm zag gedurende zijn le ven vele koningen der aarde in 't graf verdwijnen 6 Pausen, 8 keizers, o sul tans. 49 koningen en 21 presidenten der republiek van de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika, in 't geheel 89 vorsten. Fransche Kamer. De Kamer van afgeveerdigden heefl van het ontwerp der begrootingskommissie het artikel betref fende de belasting op sterken drank ver worpen. Groote ontroering heerscht tengevolge dezer stemming, ofschoon het voornaam ste punt aan de dagorde de afstelling is van generaal Boulanger. Men leze daar omtrent verder. Frankrijk. Generaal Boulanger is in onwerkzamen dienst gesteld bij be sluit van den Voorzitter der Republiek, omdat, hij zich tot drijmaal toe zander oorlof naar Parijs heeft begeven en aldus aan de militaire tucht is te kort gekomen. In den loop van verledenen jaar had generaal eene strenge bestraffing onder gaan voor ernstig vergrijp legen de tucht. Generaal Boulanger is te Parijs aange komen. De radikalen zijn woedend van gram schap over de afstelling van generaal Boulanger. Volgens de Lanlerne zal generaal Fer- ron het kommandement van Boulanger overnemen. Hetzelfde blad meldt dat, volgens tele grammen in 't ministerie ontvangen, de Berlijner beurs in rijzing was bij het nieuws der afstelling. De Intransigeant beweert dat de pre- fekten bevel hebben gekregen de regee ring op de hoogte te houden van de hou ding der bevolking. Donderdag avond, zegt de Petit Jour nal, toen Paulus verscheen, in de Scala, ontstond een vreeselijk gewoel. Men eischte En revnant d'la revue. Paulus was verplicht het lied 12 maal te zingen. Aan de betooging scheen geen einde te komen. Rochefort schuimbekt van woede in den Intransigeant. hout. De eik gaat open en een geheel legioen spo ken komt te voorschijn, /ij hadden alle slach van grootte en van gedaante iict meeste deel waren niet honger dan een voet. andere waren trapsge wijze wal groolcr en sommige, doel» weinig in ge- tul. waren machtige reuzen. Allen waren gciijkig aangedaan, roodc broeken, roode vesten en een rood tluwcelen mutsje. Een luide schaterende lach was hun eerste werk toen zij daar nu al te zamen iu ccucn wijden kring, hand en hand rondom den boom stonden en aan 't dansen gingen. Rij dit schouwspel begon dc stoute jager zoodanig te heven dat de kruisboog uit zijne handen viel en dc schicht door den val afgeschoten wierd. De roodc mannekes bleven onbeweegbaar slaan. Dc jager wierd door eene machtige maar onzichtbare hand vast gegrepen en tot in het midden van de rond gebracht, waar hij, willen of niet, moest mede dansen en al hunne vreemde gebaren achicrmakcn. De man was kwalijk van angst cn vrees en, toen liij weder tot zich zeiven kwam, was alles weg cn verdwenen. Meer dmid dan levend trok hij naar huis zonder ooit het geducht te hebben van zijnen kruisboog te gaan zoeken, maar met liet vast bc- besluit van aldaar des nachts nooit meer weder te keeren. Ging liet slecht Iu dc omliggende bosschen en op de naastgelegen goederen, op het kasteel zelf was het ondertusschcn nog veel erger. .Niet zelden Hij noemt de ministers verraders, dommerikken, Bazaines, die Frankrijk aan Pruisen overleveren. Het volk zal die laffe wraakneming niet vergeten. De schurken overwinnen riep Ro bespierre in de dagen van Thermidor, maar nu zijn het de schurken niethet zijn de lafaards Hel blad zegt ten slotte En om de kroon op alles te spannen is een officier naar Moret vertrokken, om den generaal hei bevel te brengen voorloopig daar te blijven. In de verschillige wijken haddden straatbetoogingen plaats, ofschoon overal maatregelen waren genomen en het Ely- seum afgesloten was. Een lOOtal manifesteerders liepen de straten rond, allen met kaarten met het opschrift Boulanger zal president zijn Weg met Carnot De Cocarde zal de kandidatuur van Boulanger in het Noorder- en Aisne-de- partement stellen. In 't Noorden rekent men op eene reusachtige meerderheid. Onze liberalen blijven steeds de leer stelsels van hunnen voorvader, den god- deloozen Voltaire, getrouw. Liegt en blijft liegener zal toch altijd iets van overblijven schreef die godsha- ter hen voor. En dit voorschrift leven onze hedendag- sche liberalen, zijne afstammelingen, zorgvuldig na. Neem, een liberaal orgaan in de han den, leest onderzoekt en overweegt, en zegt ons dan of het geen samenraapsel is van logens de eene wat dommer dan de andera Eene der logens die onze liberale scri benten met meer hardnekkigheid dan hunne anderen zoeken te verspreiden, is namelijk deze, dal de katholieken zich niet te roemen hebben over den bloei ende!) toestand der staatsfinanciën, daar ze deozelven slechts hebben verkregen, dank zij de belastingen door de liberalen gestemd en die zij iu stand gehoudeu heb ben. Kan men nu dommer weg liegen Wellioe, indien de Katholieken hunne overschotten te danken hebben aan de belastingen door de liberalen gestemd, waarbij komt hei dan dal de liberalen met diezelfde belastingen verre van eelti ge» overschot te hebben, integendeel altijd jaarlijks meer en meer te kort kwa pen Het algemeen totaal der tekorten der liberalen beliep lot meer dan dertig mil- lioen. De waarheid is dal de Katholieken den huidige» bloeienden toestand onzer finan ciën hebben te weeg gebracht door een wijs, voorzichtig, onbaatzuchtig en hoogst spaarzaam beheer van 's landszaken. wierden le midden den nacht deuren cn vensters met geweld open cn toegeslagen iedereen was wakker gemaakt op den zolder en in den kelder hoorde men zware ketens weg cn weder slepen, en door de wijde gangen weerklonken scherpe ge- schreeuwcn waarvan het woord Wraak altijd het begin en het einde was. In het eerste bracht dat alles grooten schrik aan de bewoners doch, daar de spoken, als zij in hunne werkingen wier den gerust gelaten, aan niemand geen hinder deden, wierd men ullengskens daar meer of min aan gewoon. Een kncclil, die cr maar sedert korte dagen was t'lmis gegaan cn volstrekt niets wist nopens dc wondere dingen die op het kasteel gebeurden, wierd zekeren nacht op eens uit zijnen slaap ge. trokken. Zijne deur wierd voorzichtig opengeste- ken en eene flauwe klaarte verlichtte zijne kamer. Wie is er daar? riep hij, nog half in slaap hij kreeg geen antwoord, maar hoorde de stappen van iemand die binnen kwam. Het was een geest die, vrn hoofde tot den vocte in een lang wit slaap laken verborgefl, met de rechter hand ccnc bran dende lamp droeg. Dc geest wandelde eerst traag zaam tol verscheidene keeren door de kamer kwam dan sprakeloos vlak voor liet bed staan. De beuauwheid van den knecht beschrijven ware mogelijk ziju hart klopte met geweld, hij dorst noch roeren noch adem halen, en aan ieder haarke an zijn hoofd hing er een druppel zweel. Eindelijk ertrok de geest gelijk hij gekomen was, de klaarte erdween, dc deur wierd wederom toegetrokken n de man lag daar in den helledonkere rond te kijken zonder een hand voor zijnc oogen Ie zien. God lof! sprak hij, ik meende dat mijn InaLsIe uur gekomen was, doeli de heilige Maagd cn mijn Engel-bewaarder hebben mij bij gestaan en beschermd. Nauwelijks had bij die woorden uitge sproken of een lievige slag weerklonk op de deur die nog eens open ging. Deze maal bleef alles in de duisternissen maar op dc planken ontwaarde hij een gel rappel even alof een leger van muizen en rallen door zijne kamer weg en weder wandelde. De knecht verborg zich zoo diep in zijn bed als het mogelijk was, en bleef daar als levenloos liggen. Ilij h oorde de zoo gemeende ratten cn muizen langs zijne slaapkoets klauteren en gevoelde ze kruiswijs over zijne dekking loopen koud zweet borst uit zijne bevende lidmaten, maar hij dors^ geen vinger bewegen, lutussclien nam liet gerucht gedurig aan, tot dat liet eindelijk zoo groot scheen alsof zijne gansche kamer vol danscude paarden zoude gestaan hebben. Als dc lang gewenschte dageraad zijne eerste klaarte door liet venster iu zijne kamer verspreid de, stond liij voorzichtig op en, zonder aan iemand een woord te spreken, maakte hij voorzichtig pak en zak, cn verliet dit gevloekte kasteel. Wordt Voortgezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1