Eerste communiedag. De wintermaanden van 1887-1888. vooral Januari, Februari, Maart, en wie weet het al, wellicht ook April, zullen lang in 't geheugen bewaard blijven van alwie ze beleefde. De winter duurt en blijft duren tot groot nadeel van boer en burger, lieden dijnsdag 20 maart, sneeuwt en vriest het alsof wij nog te Kerstmis, in 't hartje van de win ter, wareu. 't Is nu reeds de 6eherneming van vorst en sneeuw die wij bestatigen. De 330 kinderen van beide geslachten welke heden in onze St Martinuskerk hunne Eerste Communie deden, zullen zich altijd herinneren dat de schoonste dag van hun leven is gevallen in de 2e helft der maand maart, op een tijdstip dat gansch onze streek met eenen sneeuwmantel was omhuld en een bijlen de koude heerschte. Spijtig, ja, waarlijk spijtig is 't voor die kinderen. Wat koudezullen velen hebben geleden onder hunne lichte kleedij En de gevolgen!.. God weet of er onder deze kinderen geene zullen aangetroffen wor den, die ten gevolge van het gure weder eene soms doodelijke ziekte zullen te onderstaan hebben Onbetwistbaar, valt de eerste communiedag te vroegtij dig 't is eene uitzondering wanneer men op dit tijdstip des jaars een fraaien dag mag aanstippen. Bijna gansch 't land door wordt gevraagd dat de eerste com muniedag tot einde mei of begin van juni of nog later naar keus der Geestelijke Overheid zou verlegd worden. Naar een alleszins geloofbaar persoon ons verzekert, zou Z. H. Mgr. de Aarts bisschop van Meclielen aan de bedezijner diocesanen hebben gehoor gegeven, want zondag lest werd door den E H. Plebaan der metropolitaansche kerk te Meehelen afgekondigd dat Z. H. Mgr. Goossens besloten had dat, te rekenen van 1888. de eerste communie zal plaats hebben, in alle de parochiën van 'taarts bisdom, op H. Sacramentsdag. Geen twijfel of 11H. HH. de Bisschop pen van Belgie zullen hel voorbeeld hen door den Primaat gegeven, willen nale ven en aldus, op hunne beurt, aan de algemeene bede hunner diocesanen ge hoor leenen H. Vormsel. Z. Mgr. Lambrechts heeft alhier heden woensdag het H. Vormsel toegediend, in onze St- Martinuskerk, aan de kinderen welke hunne Eerste Communie hebben gedaan. M. baron Paul Bethune en Mm® Karei Vanderhaegen waren peter en meter. Dagboek. Dat de menschen zich in de verledene eeuw ook door de kwakzalvers lieten foppen, daar vinden wij 'l bewijs van in de volgende regelen welke wij letterlijk uit 't dagboek overschrijven ln liet gepasseert jaer den 5e Decem- ber is tot Aelst gearriveert myn heer Fichs, grooteii operateur uit Duyds- land en heeft aeu hel stadhuys doen maeken eenen grooten theater waer op hy alle avonden (behoudens sondaegs en des li daegs) verlhoont comme- dien en dansen en hem reeomman- deert en vercoopt paekxkens en hij met syne knegten en speellieden en daerinnesyn tot 18 persoonenen twee koetsen, een chaisie, eenen waegen, een carré en naer de menschen wel gestraft en bedrogen te hebben is ver- trokken, 't cooren geld 18 h 19 st. Op 26 Maart 1752, heerschte alhier een geweldig windorkaan. Het heeft soo schrikkelijk gewaeyt, zegt onze dag- boek houder, dat men desgelyks niet en heeft geweten. Veele boomen uyt en in stukken gevlogen, vele bouwen gecreveert men segl dat er meulens syn omverre gevlogen, het buys ge- naemt de taille in Eremhodegem is d'helft ten gronde weg gevlogen ende d'herberg den peereboom syn de schouwpypen aen het dak afgevlogen en men segt dat hel tot loven aerdbe- vinge heelt geweest. Op 29 Maart van 't zelfde jaar, heeft het sterk gedondert soo dat er te Den- ff derhoulem eenen dondersteen op den thoren is gevallen mèer en heeft niet gedaen als de schaelliën af getrokken. De zomer van 1752 was redelijk fraai tot den hooitijd en dan weer regen en regen zonder einde zoo dat hooi en oogst moeilijk werden binnen gehaald. De kwestie der delving van eene vaart van Aalst op Baesrode werd reeds van 'tjaar 1752 opgeworpen. Diesaangaande lezen wij Augusti. In deze maend is de bin- nen vart tot Aelst synde een water soo wyt als de buyten wal van aen de sautstraet poort tot aen oft by de uieuwstraet poort gevult tot vermeer- deringe van de peerdemerkt en men spreekt van een vaert van Aelst op Baesrode. 't Is dus van dit tijdstip dat de stich ting onzer keizerlijke plaats, vroeger de Peerdenmerkt genoemd, dagteekent. 't Jaar 1752 was een ongeluksvogel voor den landbouwer hooi en oogst hadden veel geleden door den aanhou denden regen en nog bovenbien, boekt onze schrijver aan In de maend sep tember heelt het 3 daegen gewaeyt in diffrente weken datter niet eenen appel op de boomen gebleven en is, en in braband alle d'hoppe omverre gevlo- gen. Het ontwerp eener vaart van Aalst naar Baesrode was onbetwistbaar eene ernstige zaak, want wij treffen in ons dagboek verder aan Op den 22° deser (september) is tot e Aelst gecomen eeneu ingineur tot het afsteken van de vaert van Aelst op Baesrode. Op dien zelfden dag werd den steen weg van Aelst op Geerardsbergen geo pend. In augusti 17o2 goldt 't sloorzaad 8 gulden 5 st. den zak en 't kooren 19 st. 'tvat. (Wordt voortgezel.) Senaat. Het Senaat vervolgde de beraadslaging over het budjet van justicie. Onze achtbare Senateurs M M. Leirens en Van Vreckem spraken ten voordeele der stichting eener rechtbank van 1° aanleg te Aalst, 't welk veel voor- deeliger zou wezen in 't belang der be volkingen dan de inrichting eener 2* ka mer bij de rechtbank van Audenaarde De heer minister verklaarde dat deze kwestie opnieuw zal onderzocht worden. Het budjet werd aangenomen met een parigheid. De vergadering ging verder over tot beraadslaging des budjets van Landbouw, Nijverheid en openbare Wer ken. Volkskamer. Na het budjet der IJzerenwegen, enz. gestemd te heb ben met 71 stemmen en 9 onthoudingen, ging de vergadering over tot de beraad slaging van't budjet van inwendige. De linkerzijde aanhoorde zonder de minste bemerking te maken de aankondiging des heeren ministers betrekkelijk de aanbie ding in den aanstaanden zittijd van een wetsontwerp tot wijziging der wet op de kiesbekwaamheid. Een wetsontwerp tot afschaffing van 't certificaat van school- gang zal kortelings neergelegd worden en nog in d«zen zittijd kunnen gestemd worden. M. Woeste, in naam der gansche katholieke partij drukt hol spijt uit dat het ontwerp van kieshervorming in den hui- digen zittijd niet wordt aangeboden,doch hij hoopt dat de aangekondigde kiesher vorming ernstig zal wezen en belangrijke punten raken. Een krediet van 30 duizend franks als hulpgeld aan de onderwijzers welke, in 1879, uit gewetensdwang, hun ontslag gaven en aldus van hun pensioen beroofd werden, wordt aangenomen met 58 stemmen tegen 18. Deze beslissing des gouvernements bevredigt M. Woeste niet, en hij verklaart later van zijn voor- stellingsrecht te zullen gebruik maken. Een merkelijke vermeerdering van pensioen ten voordeele onzer helden van 1830 werd op voorstel van den heer de Merode aangenomen met 60 stemmen tegen 11. Bravo ALLERHANDE NIEUWS. Diefstal met braak. Een ongemeene stoutmoedige diefstal werd alhier gepleegd, in de nacht van 17de» tot 18Jen dezer maand Maart, ten uadeele van den heer August De Meetsman-Van der Poorten, horlogiemaker en handelaar in gouden en zilveren voorwerpen, wo nende Lange-zoutstraat Nn 32. Toen de heer De Meersman des mor gens buitentrad om zich naar de eerste mis te begeven, bemerkte hij een gouden ring voor zijne voeten en herkende hem weldra als tot zijne uitstalling te belmo ren. Onmiddelijk begaf hij zich terug in huis en besiatigde dat men bij hem was binnen gebroken en eene groote hoeveel heid gouden en zilveren voorwerpen had ontvreemd. Volgens opgave aan onze stedelijke Politie werden gestolen, te weten 13 gouden manszakuurwerken, dra gende de volgende nummers 30512 68981 29272 14637 14639 54822 50996 50741 21255 61136 27867 - 29273 21753. 20 gouden damenuurwerken met de volgende nummers 23205 3024 22037 44555 14096 2331 36734 36733 - 33394 3859 31632 1140 11683 —46144 125844— 4429 4023 31262 8155 —139039. Een zilveren remontoir met anker e datum N. 13023. Een ziveren remontoir met eenen rechten secondewijzer N° 34741. Drij zilveren damenuurwerken in niclé N" 63 39190 en 275. Een doos met gouden medaillons, oorringen, dor- meuzen, hemdknoppen, spelden. Vier doozen met gouden vrouwengarnituren. 28 gouden ringen. Eene doos met deksel in glas inhoudende 200 gouden ringen. 8 gouden kettingen met medaillons. 15 paren ooringen. 2 kartonnen doozen met armbanden. Dit alles schijnt eene weerde te hebben van ongeveer zes duizend franks. De diefstal gebeurde, en hieromtrent zijn de geburen en den bestolene het eens, rond 2 1/2 ure des morgens. Als dan werden zij gewekt door een gekraak, onmiddelijk gevolgd van eenen nog al geweldigen maar doffen slag en 't klinge len van vallende glas. Niemand, zelfs De Meersman, vermoedde daar eenig ergs in men nam het voor eene poort die met geweld werd toegeslagen ofwel eenen slag gegeven op eene waterblinde, 'tgeen dikwerf gebeurt in onze Lange Zonl- straat. Zekere personen veronderstellen dal het vensterglas werd ingeslagen hij mid del van eenen steen in eenen neusdoek gehuld. Dat schijnt ons onmogelijk en wij houden het meer met dezen die be weren dat men eene breekijzer of ploeg kauter tusschen de blinden heeft gestoken en dat men door een geweldig pran gen bijna terzelfdertijd het hout der blin de deed scheuren en het vensterglas, ter dikte van drij kwaarls centimeter, heeft verbrijzeld. De verklaring der gebu ren bevestigt deze meening: een gekraak onmiddelijk gevolgd van eenen doffen slag. Na de braak van 't glas zijn de dieven natuurlijk gevlucht 't geen door een ge- buur gehoord werd, tot in de aanpalende straatjes en toen zij bemerkten dat er geen verraad was, hebben zij hunne strooperij voltrokken. Zij openden de blinde zoo ver zij konden en namen dan beurtelings alles weg wal zij maar kon den bereiken. Eeuige phosphoorstek- jes dit geen vuur hadden gevat werdtB al binnen gevonden. Gewoonlijk plaat ste M. De Meersman zijne voorwerpen van waarde in zijnen coffre-fort, doch zaterdag avond verwaarloosde hij bet. Dat de dieven verscheidene in getal waren, is onbetwistbaar. De daders zijn tot hiertoe onbekend, onze Politie dacht een oogenblik op een goed spoor te wezen ter ontdekking van de dieven, doch 't was mis. Verscheidene voorwerpen welke tot de uitstalling der horlogiën, en andere gou den voorwerpen hadden gediend, werden in de aanpalende straten gevonden. Een bakkersgast die huiswaarts keer de,bemerkte omtrent 3 ure,in de St Joris- straat, twee personen die bezig waren hunne schoenen vast te maken. Het waren twee nog al struische kerels de eene met vollen baard had eenen kiel boven eene lakenen jas de tweede was baarJeloos, doch zij zijn hem gansch onbekend, en hij aanziet ze voor perso nen vreemd aan onze stad... En de ver momming dan Op den Gentschensteenweg heeft men een stukje van een gouden voorwerp ge vonden voortskomende van den diefstal. Wij weten voor 't oogenblik niet ver der wellicht bezit onze politie meer inlichtingen. Wij nemen nogmaals deze gelegenheid te baat om de aandacht in te roepen op de dringende noodzakelijkheid der herin richting van den nachtelijken politie dienst. Het bestaande stelsel is slecht, door en door slecht. Het grondgebied onzer stad is te zeer uitgestrekt om op doeltreffende wijze te kunnen bewaakt worden door 8 nacht wakers. Met den besten wil der wereld, kunnen zij hunne wijkan niet zorgvuldig bewaken, en dagelijks gebeurt het dat meer dan eene wijk in 't geheel niet be zocht wordt. Op zeer weinig uitzondering na zijn onze nachtwakers menschen van gevorderden leeftijd, die op pensioen die nen gesteld te worden. Maar wat willen wij klagen, weêr heb ben wij hier koeken naar geld. De be taalde soldij is te gering om er van te leven en onze nachtwakers zijn dan ver plicht in den dag te werken om aan den kost te geraken en voor vrouw en kin der» te zorgen. In den dag werken en dan des nachts de wacht houden, gedurig met alle we- ders ter straat wezen en men zegge ons of men in die omstandigheid eene goede nachtpolitie kan bezitten En men schrijve, of zegge weêr niet dat wij de nachtwakers 't brood willen ontnemen Wij herhalen het de hervorming van onzen nachtelijken politiedienst en bij gevolg ook van den dagdienst dringt zich meer en meer op. Wij weten zeer goed dat deze hervorming onze stadskas on vermijdelijk zal belasten, doch zulke uitgaven gedaan in 't algemeen belang zullen door geen enkel ernstig raensch afgekeurd worden. De ezels uit Den Dendergalm kun nen er wel tegen balken maar 't zal in de woestijn gebalkt wezen, want nie mand zal er zich om bekreunen gelijk altijd Zondag morgend werden 4 foulards gestolen ten nadeele der W® Denis, win- keliester, Molenstraat, alhier. Generaal Pomus heeft voorgeschre ven dat er leergangen tot het aanleeren van 't vlaamsch zullen geopend worden voor de officiers der verschillende regi menten. Bravo Speelholen. De policie heeft za terdag alweer een speelhuis te Brussel ontdekt, waar de kleine burgerij voor grof geld speelde en knoeide. Rechterlijke agenten bezochten dit speelhuis, waar iedereen toegang had. De kamer waar gespeeld werd was ge legen op de eerste verdieping. Eene elec- trieke bel, die met eenen knop in de her- bergzaal beneden in betrekking stond kon de spelers verwittigen wanneer eronraad was. Toen de policiekoramissaris naar boven snelde drukte de herbergier ongemerkt op den knop en lachte om de grap, die men de policie zou spelen. Maar de man wist niet dat zendelingen der policie zelf in de speelzaal zaten. Eu boven speelde men dapper voort zonder dat men de bel gehoord had. De herbergier had vruchteloos op den knop gedrukt de policieagenten hadden den elektrieken draad doorgesneden. Men kan dus begrijpen welk gezicht de spelers trokken toen zij de gebruikelijke woorden hoorde In naam dei' wet, dat niemand ver- roere De ondervraging heeft tot 's morgends vier ure geduurd. Volgens de Flandria zou M. Beer- naert beloofd hebben aan eene deputatie Vlamingen, dat de wet op het vlaamsch in het leger, voor het einde der sessie zou worden gestemd. Jammer, dat wij het verkonkeld voor stel-Graux als wel zullen bekomen, het welk zijn deel missen zal. FRANKRIJK. Belangrijke ontvreemding. M. André Velay.bestuurder eener fabriek van schei kundige voortbrengselen te Commines en Asnières, heeft bij het parket te Parijs eene klacht neérgelegd, tegen zijnen boekhouder,beschulüigd omtrent 100,006 fr. ontvreemd te hebben. Bouvet was 8 jaren geleden als boek houder in dienst der maatschappij getre den,met eene jaarwedde van 250 en later van 350 fr. per maand. Hij was 40 jaar oud, vader des huisge zin», en had in den oorlog van 1870 een been verloren. Door zijne meesters werd hij als een voorbeeldig bediende bemind en werd met geschenken overladen. Altijd sprak hij van zijn persoonlijk fortuin hij deed groote verteeringen, bouwde verschei dene huizen waaronder een te Ezanville, waar hij woonde. Verleden donderdag zich ongesteld voelende, vroeg hij toelatig te gaan rus ten. In zijne afwezigheid bad hel bestuur de boeken noodig aanstonds bemerk ten zij verseheidene onregelmatigheden zij zochten nauwkeurig en vonden dat hun boekhouder hen voor omtrent hon derd duizend frank bedrogen had Wan neer de bediende zich 's morgends, niets vermoedende, op het bureel aanbood, werd hij aangehouden. Hij heeft volledige bekentenissen ge daan. Dood in de sneeuw. De burge meester van Lastic heeft op droevige wijze de dood in den sneeuw gevon den. Verleden zaterdag verliet hij met twee zijner dorpsgenooten de voorstad Saint- Flour, rond 8 ure 's avonds, en keerde naar huis terug. Op de hoogte van Fageole gekomen, verloren de drie reizigers elkander, ver blind door den sneeuw, die in den duis teren nacht, door den wind hevig voort- gezweept, om hen heen dwarrelde. Na vele uren vermoeienis en lijden, waren de twee gezellen van M. Cathelat gelukkig te huis gekomen, maar hij zelf was er niet. Over zijn lang wegblijven ongerust, gingen zijne familie en zijne talrijke vrien den op zoek en om tien ure 's morgends vonden zij hem in de sneeuw uitgestrekt liggen, nabij het dorp Bouchet. Cathelat ademde nog, maar niettegenstaande de spoedige zorgen stierf hij den volgenden nacht. Aandoenlijke bijzonderheid zijn hond had hem niet verlaten, men vond hem nevens zijn meester in den sneeuw zitten. Diefstal van medaliën. Omtrent 2060 gouden medaliën van alle tijdstip pen en van alle landen, eene weerde hebbende van 500,000 fr. zijn verleden nacht bij MM. Rolin en Frendeiit gesto len. Na een der ruiten van de trapzaal der 1® verdieping te hebben uitgesneden, heb ben zij langs de goot het venster der vestibuul bereikt en zijn langsdaar in het vertrek gedrongen, waarde medaliën be waard werden. In een der geplunderde magazijnen heeft men eene kleine nieuwe bijl met rooden steel gevonden, door de dieven achtergelaten. 't Is mogelijk dat de diefstal door per sonen, die goed met het huis bekend zijn, gepleegd is, het gerecht volgt echter nog een ander spoor. Volgens de verklaring van den poortier kwamen verleden donderdag lest een heer en eene dame, vergezeld van een kleinen jongen, naar een der bovenver trekken van het huis zien. De bezoekers, die fransch spraken met eenen sterken engelschen, tongval dron gen bij den portier sterk aan om al de uitgangen van het huis te kennen; Zij zagen alles nauwkeurig na en loer den door de vensters, die op den hof uitgaven. Hun signalement is aan de policie overhandigd. DUITSCHLAND. Overstroomingen. Sedert vele jaren heeft men in Duitschland geene water vloeden meer gezien, zooals thans het geval is. De aanhoudende regen heeft de sneeuwmassas op de bergen doen smel ten en de kleinste beekjes zijn stroomen geworden, die hunne wateren in de ri vieren uitstorten. De Ruhr, Lenne, Volrae enz. kon den het hun aldus toegevoerde water niet slikken en traden builen hunne oevers. Het wijde Rhur, bij Herdecke, gelijkt aan eene onafzienbare zee. Groote verwoestingen heeft ook de Volme aangerichtdijken en sluizen zijn doorgebroken, bruggen weggerukt. Tal rijke gebouwen staan onder water en vele fabrieken heeft men moeten stil leg gen. Het vee is slechts met veel moeite kunnen gered worden. De bewoners zitten op hunne zolders en men kan slechts bij middel van booten van het eene huis naar het andere gaan. De schade zal vele duizende marks be- loopen. Sinds woensdag is er echter eene geringe daling opgemerkt geworden. Ziekte van den keizer. De keizer, ondanks de ontroering der leste dagen, welke vele voorzorgen had vereischt, is zonder koorts of vermoeienis. Het flui men is nog aanwezig, en vandaar komt de pijn, door het hoesten veroorzaakt. Een telegram uit Berlijn meldt dat Dr Mackenzie van alle kanten naamlooze en geteekendtf brieven ontvangt, die hem met den dood bedreigen. Keizer Frederik zou reeds maatregelen hebben doen ne men voor de bescherming van zijnen ge neesheer. Vertrouwelijke berichten uit de hof kringen, zegt de Kölnische Zeilung, besta tigen dat keizer Frederik den dag der be grafenis zijns vaders zeer droevig heeft doorgebracht. Slechts na eene lange woordenwisse ling onderwierp hij zich aan hel bevel der geneesheereu, den stoet niet te vol gen lol aan het Mausoleum, Met tranende oogen zag hij, aan zijn venster, den lijk stoet voorbijrijden. Was hij 's morgends op bevel der ge- neesheeren laat opgestaan, ook 's avonds moest hij vroeg te bed gaan. Ook zaterdag nog, nadat de begrafenis plechtigheid in al hare deelen was afge- loopen, leverde Berlijn den aanblik op van eene treurende stad. Niet dan lang zaam worden de rouwteekenen weggeno men. De grootsche Via funeralis. Onder de Linden is met hare sombere versierin gen getooid gebleven, en werd dan ook nog door duizenden bezocht. Er waren vrijdag op zijn minrt gere kend 450,000 menschen op den mijlen- langen weg van den lijkstoet van Berlijn naar Charlottenburg. Naar men verneemt, is dr. Mackenzie voor nemens, bij den keizer eene kunstbewerking te verrichten, van de mondholte uit, ten einde langs dezen weg de overblijfselen van kraak been uit do strooi te verwijderen, welke voort durend tot hoesten prikkelen, doch tot dus verre niet door het hoesten uitgeworpen wer den. De hiertoe benoodigde gereedschappen zijn reeds uit Engeland ontvangen en maandag heeft eene raadpleging met prof. Bergmaan plaats gevonden. Voor het overige was 's keizers toestand maandag zóó gunstig, dat hij in staat was alle bijzondere afgezanten van vreemde mogendhe den in gehoor te ontvangen en daarna nog ge- ruimen tijd aan den arbeid te wijden. Het was dan ook den besten dag welken hij doorbracht sedert zijnen terugkeer uit Italië. De keizer ontving onder ander den neder- landschen gezant. Van goed ingelichte bron wordt verzekerd, dat tusschen prins Biamark en de tegenwoor dige keizerin alle misverstand geheel en al uit den weg is geruimd. Overtuigd dat haar gemaal zonder Bismark evenmin wilde als kon regeeren, heeft de kei zerin zelve den eersten stap gedaan op zulk eene wijze, dat de rijkskanselier door de inne mende handelwijze der vorstin onmiddelijk ge troffen geworden en eene volkomene overeen stemming lol stand gekomen is. ENGELAND. Kostbaar tafelgerief. De tafelservie zen der engelsche koningin vertegen woordigen, naar men zegt, eene weerde twee millioen pond sterling of 50millioen frank. Het gouden servies, door George IV aangekocht, is voldoende voor 130perso- nen. Daaronder is een koelvat voor cham pagne, zoo groot dat er twee volwassen menschen in plaats kunnen nemen. Een der middenstukken is een gouden pauw, waarvan het lichaam en de steert uit gedreven oostersch goud bestaan, en die met peerlen, diamanten, robijnen en smaragden is bedekt. Men schat de weerde daarvan op 40,000 p. st. Een tiegerkop is van massief zilver, met oogen van bergkristal en een tong van goud. Deze twee voorwerpen werden te Seringspatnam buit gemaakt. Dertig dozijn volkomen gelijke borden werden door George 14 voor 11,000 p. st. gekocht. Verschrikkelijk ongeluk. Een werk man in de werkhuizen der maatschappij van de Tin plate workste Melyn Crythan; stond gereed om eene dynamietkardoes te plaatsen ten einde eenen blok staal te doen springen. De kardoes ontplofte in zijne handen, de ongelukkige werkman werd in de lucht geworpen en 20 meters ver weggeslagen. Zijn lichaam was gansch verbrijzeld. OOSTENRIJK. Overstroomingen. Uit Hongarië en Galicië worden ter oorzake der over stroomingen groote rampen gemeld. Vele menschen zijn in de golven aangekomen. Eene brug over de March, nabij Hohenau, is ingestort. De nieuwstijdingen uit de verschillige streken van het land zijn ver- ontrustwekkend. Het stadje Szatmar, in Hongarië, heeft van deoverstroomingen veel te lijden ge had verscheidene woningen zijn inge stort en weggesleept, 400 andere zijn zoo sterk beschadigd, dat zij waarschijnlijk zullen moeten herbouwd worden. Vele personen hebben het leven verlo ren. Donderde familiën dwalen zonder huis of middelen in de zeldzame streken, dis door het water niet overstroomd zijn. De ellende is nijpend, en vele personen sterven van koude en honger. VEREENIGDE-STATEN. Werkstaking. Teilegram man uit New-York melden, dat de werkstaking een nieuw tijdperk is ingetreden. Drie duizend machinisten op het Atchison-To- peka spoorwegnet hebben gelijktijdig be sloten den arbeid te staken, onder ver klaring, dat zij rust, noodig hebben. Dit schijnt eene vernuftige ontwijking van de bepalingen der Interstate-Commercial- wel, bij welke samenspanning tegen het vrachtverkeer verboden wordt. De rechtbanken zijn wel bereid om de beambten van aangrenzende spoorwegen te verbieden zich te verzetten tegen het doorvervoer, van vrachtgoederen van een Buincy-spoorweg, maar verklaren zich onmachtig om werkstakingen te ver bieden aan beambten van andere spoor wegen. De beambten van de Missouri- Pacific en de Union Pacific spoorwegen, overwegen thans, of zij, evenals die van de Atchison-Topeka, vacantie zullen ne men. Eene algemeene werkstaking dreigt dus op de Westerspoorwegen te onstaan, waardoor de beurs te New-York zondag zeer gedrukt werd. De Pennsylvania spoorwegmaatschap pij heeft besloten, dit jaar geen nieuwe aaudeelen uit te geven.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2