NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 25 Maart 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N° 2245. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Liberale Comedianten. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,28 voor zes maanden fr. 1,78 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, naoij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Posj ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saus AF.I.ST, 21 MAART 1888. Kiezingen in Nederland. Woensdag hebben in Nederland de herstemmingen plaats gehad voor de Tweede Kamer, waarvan de meerderheid bepaald ten gunste der konservatievenoverhelt. Wer den nog gekozen. Katholieken Mr Bevers, te Deutichem; Dr Schaepman, te Wijk, bij Duurstede Mr Reekers, te Haarlemmermeer Mr Van Berkel. te Loosduinen Mr Lucasse, te Middelburg. Anti-revolutionnairen te Wolvega, Elst(slechts met 5 stemmen meerderheid op den katholieken kandidaat), Bodegra ven. Katwijk en 's Gravenhage (een der twee zetels. Liberalen Groningen, Zuidhorn, Win schoten, Franoker, Breukelen, Alkmaar, Amsterdam, Slhiedam, 's Gravenhage en Dordrecht Te Bergen-op-Zoom is een katholiek, Mr de Ram, gesteund door de liberalen, als liberaal gekozen. Socialisten Hebt ge goed gezien,lezer, er is een socialist in de Nederlandsche Kamer. Te Schoterland werd burger Do- mela Nieuwenhuis, dank zij de hulp der orthodoxe-protestanten of anti-revoluti onnairen gekozen met 1161 stemmen tegen 1035 uitgebracht op M.Buma Heldt radikaal. De revolutionnair is dus gekozen door de hulp der anti-revolutionnairen, om de kiezing van M. Heldt te beletten. Blijven nu nog drie distrikten te ken nen die echter den einduitslag, 't is te zeggen den zegepraal der anti liberale partij niet meer wijzigen kunnen. De nieuwe tweede Kamer zal dus waarschijnlijk bestaan uit45 liberalen, 26 katholieken, 27 anti-revolutionnairen, 4 konservatief en 1 socialist. Frankrijk. De interpellatie Boulan- ger had dijnsdag in de fransche Kamer plaats. Volgens de verslagen der dagpers, ging het er woelig toe en het was er alles behalve parlementair. M. de Cassagnac onderscheidde zich door zijne gewone hevigheid, ofschoon hij der regeering harde waarheden zegde. M. Laguerre wist het nog bonter aan boord te leggen dan zijn kollega der rechterzij. Het regende dan ook tot de orde-roepingen. Nadat M. Tirard zonder de stukken te tóonen die de schuld van Boulanger moesten bewijzen uitleggingen had gegeven, werd de eenvoudige dagorde gestemd.. Duitsche Rijksdag. In den rijksdag is door MM. Ackerman en konsoorten een dringend voorstel ingediend, name lijk om den Rijkskanselier te verzoeken, den Rijksdag in zijne aanslaande zitting HET DOOR VICTOR VAN COILLIE, Pr. (4e Vervolg.) Is alles in regel vroeg Diederijk met. stille stem. Alles, heerschap, was het antwoord a dc honden liggen vergeven in hun kot, dc be dienden zijn elk op zijne kamer gesloten, over Vijf minuten ben ik boven geweest en dc verach telijke dwingeland ligt. te slapen dat hij ronkt. Vooruit dan, maar zonder vëel haast niemand mag een woord spreken, noch zijne wapens gebruiken, want er moet hier geen bloed gestort worden. Hebt gij allen wel onthouden wat iedereen uir te voeren heeft als wij op de ka mer komen een wetsontwerp aan te bieden, tot op richting van een gedenkteeken voor kei zer Wilhelm als grondvester van het duitsche rijk. M de voorzitter las het ontwerp van een adres voor, behelzende eene betui ging van dankbaarheid, dat de keizer de keizerlijke weerdigheid aanveerd heelt, alsmeê voor de verzekering door hem gegeven. Het ontwerp drukt verder de diepe smart van den Rijksdag uit over het ver lies van den grooten heerscher, die Duitschland één en groot gemaakt heeft, een steun voor den vrede was en steeds werkte voor het welzijn van alle klassen zijner onderdanen. Den nieuwen keizer wordt de onwan kelbare trouw van den Rijksdag verze kerd bij de oplossing der vraagstukken, welke keizer Wilhelm het duitsch volk heeft nagelaten. Het ontwerp werd, zonder beraadsla ging, aangenomen met algemeene stem men, onder herhaalde toejuichingen. De nog aanhangige zaken werden afgedaan, en daarna werd de zttting gesloten door middel van een keizerlijk hevel. De voorzitter sloot de zitting met een driemaal herhaald Leve de Keizer Spanje. Don Carlos. Een telegram uit Madrid meldt dat don Carlos in een catalaansch blad een manifest heeft ver openbaard zeggende dat hij de parlemen taire grondwet, den modernen regee- ringsvorm en de godsdienstige verdraag zaamheid zal aannemen. Dit manifest veroorzaakt groote ontroering hij de Carlisten en de katholieken, welke geloo- ven dat deze houding van den kroonpre tendent, nieuwe kuiperijen ten doel heeft ter verzoening van de beide takken der Bourbons, onder bescherming van den H. Vader. Dit ontwerp zou reeds de goedkeuring hebben verworven der ex-koningin Isabella, nog voor de dood van Alfonso III. Wijdeelen dit telegram meê ten titel van inlichting en onder alle voorbehoud, vooral wat aangaat de tusschenkomst van den Paus in deze kwestie. De Times zegt dat de invloed van ge neraal Boulanger op het leger tot zero gedaald is, nu dat hij van alle militaire gezag onthouden word. De Standard spreekt in denzelfden zin. De pachtkwestie in Ierland. Het Lagerhuis heeft bij de tweede lezing, met 328 stemmen tegen 242 het ontwerp van M. Parnell, betreffende de iersche land wet, dat strekte om de achterstallige pachtrente te verminderen, voorworpen daarna met 320 stemmen tegen 230 een door de regeering goedgekeurd voorstel van M. Powel Williams aangenomen, waarbij bepaald wordt dat geen bill be vredigend kan worden geacht, die niet over alle schulden der pachters handelt. Ja, meester, antwoorden zij allen te znmen, maar zoo zachtjes dal hunne stem geen drie schreden verre gehoord kon worden. De mannen trokken binnen voorzichtig genoeg klommen zij de trappen op, gingen op de toppen van hunne teenen door den langen gang en waren welhaast bij de slaapkamer van Wouter. Wij moeten dal spel hier kort maken, zei Diederijk, terwijl hij de deur openstak. Op dit oogenblik hoorden zij eencn diepen zucht die uit de kamer kwam. Iedereen bleef stil staan, want zij meenden dat hun slachtoffer mocht wakker geworden zijn, en dat zou hunne onderneming veel moeielijkcr gemaakt hebben, had Wouter moeten om hulp roepen en dc bedienden uit hun nen slaap trekken. Doch men wierd niets meer gewaar het was slechts eeue beweging die Wou ter te midden zijnen slaap gedaan had. Ken weinig daarna stonden zij rond het bed. De zware hand van Diederijk viel op de keel van zijnen broeder zoodanig dat deze, wakker schietende, noch spreken noch roepen kon ten zelfden tijde randden dc andere mannen hem aan, ketenden zijne handen en voeten, bonden ecnen blinddoek over zijne oogen eu stopten hem met ceoen anderen doek den mond toe. In min lijd dan wij het schrijven kunnen, en eer dat Wouter, geheel tol zich zeivcn gekomen, volle keuuis had van hetgeue hem gebeurde, lag hij daar machte- Militaire maatregelen in Rusland. De Temps verneemt uit Weenen de vol gende belangrijke tijding: Het gerucht loopt hier,doch ik deel het u slechts onder alle voorbehoud mêe, dat 10,000 man troepen te Sebastopol bijeen getrokken en gereed zijn om zich op het eerste teeken naar eene onbekende be stemming in te schepen. Men gelooft dat er kwestie is var. eene blokkade van Varna. Het voorstel van B.\ Janson, strekken de om zich met de Ligue libérale te verstaan ten einde, met de aanst. juni- kieziugen, gezamenlijk tegen den gemee- nen vijand op te rukken, is door de Association libérale aangenomen ge worden. Uit de uitleggingen door B.\ Janson verschaft, zou de Association libérale vier kandidaten voor 't Senaat en 8 voor de Volkskamer voorstellen. Het voorstel van het comiteit der >ts- sociation luidende dat het niet verboden is aan hare leden eene kandidatuur te aanveerden door eene andere associa tion aangeboden werd insgelijks aange nomen. De hevige strijd die de brusselsche radikalen eu doctrinairs deze laatste jaren tegen elkander gevoerd hebben, zou dus eindelijk uilloopen op eene samen spanning tijdens de kiezing. De doctrinairs of oude kalotten en ook de radikalen of rooden moeten dus van wederzijde om de triomf pogen te beha len voor lieden kiezen wier politieke leerstelsels zij vier jaren lang met den vinger hebben aangewezen als doodend voor 't behoud der beslaande samenleving en hoogst gevaarlijk voor 't algemeeu welzijn en de wel begrepene belangen des vaderlands Wat belachelijke Comedie Wat laag gezonken Comedianten Uit dit alles mag inen met reden aflei den, dat, zoo een radikaal blad van Geul het openbaarlijk bekent, ductrinairs ei radikalen hel volkomen eens zijn ouder opzicht dei leerstelsels en dat de oorlog tusschen de vijandige moorielbroers niets anders is dan eene.... kwestie van personen of de zucht van een grooter getal dan er wezenlijk te voldoen zijn, naar eer en glorie en vooral naar de kluiten Budjet der eerediensten. Sedet l 25 jaren zijn de budjelten en ook het getal openbare ambtenaren en bedienden merkelijk, ja zelfs, meer dan de helft verdubbeld geworden. Zekere liberale stadsbesturen zijn zelfs,onder dit opzicht, zoo verre gegaan dat het getal hunner ambtenaren en bedienden ver- dnjdubbeld, vervierdubbtld tot vervijf- dubbeld is geworden. loos gekoord en gehouden, onbekwaam van de minste beweging te doen, zuchtende en grollende gelijk ecu kwaadgemaakt dier. intusschentijd doorliep Diederijk met Rosse- Pier geheel het kasteel kassen en schoven wier- den opengebroken, eu al wat waarde had, gestolen en medegenomen. Toen alles geplunderd was, liep Diederijk twee van zijne mannen. Jlaalt den droegstaal, sprak hij, werpt er den dwinge land in cn trekt weder naar huis na eenigeston den zal ik u volgen ik heb hier eerst nog iels te doen. De bevelen die Diederijk gegeven had, wierden stiptclijk volbracht en als dc droevige stoet op omtrent drie boogschoten van hel kasteel van Diederijk kwam, zagen zij eene groote klaastc die door dc lucht striemde zij keekeu om, cn het slot van Wouter stond geheel in vuur en vlam. Des morgens bleef er niets anders meer over dan een hoop rockende puinen niemand wist wat er van den burchtheer noch van zijn volk geworden was. De dienstboden waren allen, verbrand ge worden. Wouter lag levende verborgen in eencn donkeren en killen kelder van hel kasteel zijns broeders zijne handen cn voeden waren geladen met zware kelens die met eene kram in den muur vast lagen cenc handvol vuil stroo was ai wat hij had om zijne vermoeide lidmaten uit tc rusten; slechte en slordige kleedereu bedekten zijn li chaam, doch waren \erre van voldoende te ziju De Geestelijkheid alleen heeft uitzon dering gemaakt, in plaats van 't getal barer leden te zien vermeerderen is het integendeel verminderd. In 1860, telde men voor gansch het land 5,753 priesters door den Staat be zoldigd. De bevolking beliep alsdan tot 4.731,991 zielen. Een vierde eeuw later, in 1884, was de bevolking met meer dan een millioen aangegroeid alsdan telde Belgie 5,784,958 zielen. Het getal bezoldigde priesters was met honderd verminderd, het was dan 5.634. Deze vermindering, in strijd met 't gene men overal bestatigde, in strijd met den natuurlijken gang der zaken, in strijd met de gezonde rede en het welzijn der bevolkingen, was het natuurlijk gevolg der onheilvolle heerschappij van heer- ke Bara als minister van justicie en der eerediensten. Die minister papenvreter raadpleegde immers altijd veel meer zijnen maconrtie- ken sektarische» haat dan het algemeen belang en de noodwendigheden der be volkingen. De slechte uitslag van den schoolstrijd van 1878 tot 1884, ja, die gedoemde oor log,vuurde den haat en de wraakzucht van den kweekeling der Doornijksche kanon- nikken tegen de Geestelijkheid meer en meer aan. Gedurende deze 5 jaren, ziet men hem gestadig aan't werk om de vreemde pries ters uit 't land te verdrijven, alle de bedieningen van coadjutor af :e schaffen, het getal der onderpastoors met eeoige honderden te verminderen,in een woord, men zag hem gedurig werken en zwoe gen om alle mogelijke voorwendsels uil te vinden ten einde de Geestelijkheid tot in de geringste zaken kunnen te vervol gen, te pijnen,te folteren en zelfs tot den bedelzak te brengen. Deze aartsdomme oorlog, die de on godsdienstige hartstochten bij de massas deed opwellen en aldus het terrein voor 't socialismus bereide, eindigde in 1884, dank zij daverende verplettering van den maconnieken boel. Doch dit was ook alles, 't is te zeggen, het kwaad was hierdoor geenszins hersteld. Het katholiek ministerie bij zijne komst aan't bewind, vondt veel, ja zeer veel te herstellen, doch het was machteloos in tegenwoordigheid van den hoogsterbarm- lijken toestand der staatsfinanciën, iets ten voordeele der godsdienstige belangen te ondernemen. Die droevige toestand bleef bestaan voor liet bestuur der eere- diensten, of liever van den R. K. Eere- dienst, den eenigsten welken vervolgd en ontredderd was geworden. Hieruit spruit hel voort dat heden nog honderden gemeenten gevonden worden waar de beslaande Geestelijkheid onmo gelijk in de godsdienstige noodwendig heden der bevolkingen kan voorzien. Die toestand gaat veranderen dank zij den maatregel door den heer minister van justicie genomen. Een krediet van 30 duizend franks werd in 't budjet geschre ven. om hem legen de koude te beschutten. Hij wist niet waar hij was noch w ie hein daar gebracht had, cn den bediende, die hem dagelijks wat water en droog brood kwam brengen, was het strengclijk opgelegd van nimmer hem geen woord te spreken. Gansche dagen en ganschc nachten vervloekte Wouter zijn ellendig beslaan en zijnen boosaardi- gen broeder, want hij veronderstelde, cn met recht, dat het niemand anders dan hij was, die hem in dit ongelukkig leven gedompeld liad. IV. Hoe Diederijks kasteel verzon ken is. Terwijl Wouter, die, niet tegenstaande zijne harde beproeving, geen liet minste leedwezen had over zijne voorgaande misdaden, van gebrek en lijden iu zijnen afsclmwelijkcQ kerker schier ver ging, eu geheele dagen iu. vermaledijdingen tegen Diederijk uitviel, hield deze de eene feest achter de andere in zijn slot. Maar de wraak des hemels daalde welhaast op hem neder. Zekeren avond waren er wederom een groot getal edele heeren juffers, boos gelijk Diederijk zelf, op het kasteel verzameld. De groote zaal was verlicht met hon derden lampen cn teersen. De tafels stonden be- Dertig duizend franks Wel de se- kretaris van 't beruchte smul.... hola sclioolenkwest slreek zooveel op. Maar die som zal toch voldoende wezen om i'den eeredienst herinterichten voor zekere gemeenten welke sedert 8 a 10 jaren van deze weldaad waren beroofd gebleven. Die 50 duizend franks 't is toch iets,en wij juichen meer aan 't gedacht toe die liet heeft ingegeven dan aan de daad des ministers. Op een tijdstip gelijk het onze dat de geest van revolutie en de zucht om van de wellusten des levens te genieten, die vruchten van vrijgeesterij, ongodsdienst igheid en zedeverderf, het maatschappe lijk orde bedreigen, toont de heer mini ster Lejeune ons, dat hij ook de over tuiging heeft dat er geen sterkere dam tegen die gevaren kan opgeworpen wor den dan den Godsdienst, dan de werking des priesters. Het liberalismus had vroeger ook die overtuiging. Een liberale minister, M. Lebeau, verkondigde eens plechtig ter kamer deze groote waarheid dat een priester meer voor 't behoud der orde vermocht dan een afdeeling gendarmen. Maar 't liberalismus, die zandbank ge lijk Leopold 1 het eens heette, is sedert dien gansch veranderd. Het is de bondgenoot der socialisten en communards geworden het heeft de zelfde leerstelsels, het koestert de zelfde hoop in de toekomst, liet heeft het zelfde programma, iu een woord, het liberalis mus denkt in alles en over alles gelijk de socialisten en communard en indien het aarzelt zich openbaarlijk te verklaren, 't is uit vrees van door elle deftige lieden verlaten te worden Landbouw. Middel om altijd iiersche boter te bewarenl Na de boter uit de kern gehaald te hebben, vult men er de potten mede,zorg dragende geene enkele leemte te laten, 't is te zeggen, dal men de boter moet goed stooteu in den pot. Men plaatst de pollen in eenen ketel, half vol water, welke men kooken laat. Als bet water koud geworden is, trekt men den pot ti rug. De boter, aldus be reid,Is zoo verscb na zes maanden als zij liet onmiddellijk na haar kernen was. Smeltende in het warm water, laat zij al de kaasstol op den bodem der potten liggen. Aizoo bekomt men eene buitengewone zuivere boter, geschikt om voor alles in do keuken gebruik te worden iiaar smaak is zelfs fijner dan diegene der versche gekernde boter. De kiezingen van Juni. Vijf provinciën, te welen Antwerpen, Brabant, Luxemburg, Namen en West- V laanderen, moeten in de kiezingen van 12 Juni aanslaande hunne afvaardiging vernieuwen, zoowel in den Senaat als in de Kamer. dekt met dc lekkerste spijzen, cn dc schuimende beker ging rond in het blijde gezelschap. Toen iedereen meer dan verzadigd was, wierden tafels cn banken van kant geschoven en, te midden de zoetste niuzickaccoorden gemengeld met dc gul- hertigc vreugdekreten der lustige fcestgasten, zag men dc dansende schaduwen over de muren zwe ven. \l niet eens boorde men een donderend ge- druisch, en op dat eigenste oogenblik zag men eencn witten geest die, tot drie maal toe, zeer traagzaam dooi- de zaal weg en weder wandelde en dan verdween. Allen bleven op hunne plaats staan alsof hnnim voelen aan den grond genageld wa ren hunne wezens waren bleek als de dood ran angst eu schrik. Het was stil geworden gelijk in ceii graf. Wie komt mij hier in mijne eigene woning begoochelen vroeg Diederijk, terwijl hij de hand op zijnen degen legde. De roukelooze zal mijnen slraffendcn arm niet ontvluchtenEn gelijk een zinnelooze liep hij heen en weder met zijn blinkende zwaard, zonder een vijand te ont moeten dien hij bevechten moest. 1 e midden de doudsclic stilte en den onbeschrij- ken angst hoorde men eene klare heldere stem* die scheen uil de muren van het kasteel te komen Woi r Voortgezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1