Nuttige uitvinding. Van de 35 aftredende Senators behoo- ren er 23 tot de rechter- en 12 tot de linkerzij. De aftredende Volksvertegen woordigers zijn 69 in getal, waaronder 64 konservatieven en 5 liberalen. Zij zijn onder de verschillende arron dissementen verdeeld als volgt Senaat. Brussel 8 liber. Leuven 2 kath. Nijvel 2 liber. Antwerpen 4 kath. Mechelen 2 D Turnhout 1 Arlon-Virton 1 liber. Neufchateau 4 Marche-Batsnach 1 Brugge 2 Kortrijk 2 Veurne-Diksmuide 1 Oostende 1 Rousselaere 1 Thielt 1 Ieperen 1 Namen 2 Dinant 1 Philippeville 4 liber. Te zamen 12 liber.25 kath. Kamer. Brussel 2 liber. 14 onafhan. Leuven 5 kath. Nijvel 4 Antwerpen 8 Mechelen 3 Turnhout 3 Arlon 1 liber. Virton 1 Neufchateau 1 kath. Marche 1 Batsnach 1 Brugge 3 Kortrijk 4 Veurne 1 Diksmuide 1 Oostende 1 liber. Rousselaere 2 kath. Thielt 2 Ieperen 3 Namen 4 Dinant 2 Philippeville 2 Te zamen 5 liber. 64 kath. en onafh. Uit Engeland meldt men eene uitvin ding, geschikt om het leven eener menig te personen te beschermen, welke de bediening uitoefenen van manceuver in de Spoorwegstatien het geldt een toe stelsel, dat de automatische en oogen- blikkelijke verbinding of koppeling der voertuigen toelaat. De werklieden der ijzerenwegeu van Groot-Bretanje hebben nimmer nagelaten zich bezig te houden met het opzoeken van een stelsel voor het vasthechten der wagons, dat hun leven buiten gevaar stelt eu onlangs nog, op een congres door hen te Londen gehouden,werd eene som van fr. 12,500 gestemd om toegekend te worden aan hem, die gezegde uitvin ding zoude doen. De thans bestaande wijze van vast hechten geeft jaarlijks in Engeland een middengetal van 130 mannen gedood en 1.300 gekwetst. Wat moet dan op deze wijze, volgens vermelde aanduidingen, in de geheele wereld, het getal gedoode of gewonde werklieden niet zijn sedert de inhuldi ging der ijzerenwegen Het nieuwe automatisch toestel zou slechts 150 franken per wagon kosten en de uitvinder zou enkel eene som van 25 franken voor brevetsreclit vorderen per voertuig, hetgeen misschien niet over dreven is, zegt het engelsch dagblad Engineerdat ons dit nieuws aankondigt. Eene eerste proefneming heeft verle den maand te Amsterdam plaats gehad en zou volkomen gelukt zijn. Het ware te wenschen dal ons Depar tement van ijzerenwegen deze kwestie onderzocht met al de belangstelling die ze verdient en dat aan dezelve eeneguns- tigJ oplossing gegeven werd ten einde het leven te redden van zoovele dappere werklieden, gedurig aan doodsgevaar blootgesteld. WETGEVENDE KAMERS. Senaat. De begrooting van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken voor 1888, werd met eenparigheid der 46 aanwezige leden aangenomen. \'olk'«kaiBpr. De Vergadering vervolgde de beraadslaging over de begrooting van on derwijs voor 1886. MM. Buis en Houzeau klaagden eene gebeele reeks feilen aan door gemeentebesturen, pastoors en vrije onderwij zers gepleegd. Die aangeklaagde feiten zijn of wel onbedui dend ol' wel logens en vuigen laster. MM. Eeman en Meyers.bebben de ongemeened waas heid doen uitschijnen van alle die vertelstl- kens op 't tapijt te brengen. M. Houzeau werd als lasteraar aan den paal genageld en de groo- te liberale held zweeg als versmoord Wij raden onze geëerde aan lezers het verslag der zitting van vrijdag aandachtig te lezen en zij zullen dan kunnen oordeelen welke verregaan de onnoozelbeden zekere liberale leden uitge kraamd hebben. Bij 't aanvangen der zitting van vrijdag werden door de heeren ministers Le Jeune en Beernaerl de volgende wetsont werpen aangeboden 1* Een wetsontwerp waarbij 't voordeel van <Se kostelooze rechtspleging tot de handelsza ken wordt uitgebreid 2* Eec wetsontwerp waarbij 't beginsel van de voorwaardelijke invrijheidstelling en van de voorwaardelijke veruordeeling in ons straf stelsel wordt opgenomen 3° Een wetsontwerp houdende afschaffing van de bijwinsten der vrederechters en grif fiers 4° Een wetsontwerp waarbij de parketten gemachtigd worden om ambtshalve vervolgin gen in te spannen uit hoofde van laster, eer roof, bcleediging jegens de familieleden van vreemde vorsten en vreemde regeeringshoof- den. 5e Een wetsontwerp waarbij het maken en uitdeelen verboden wordt van 1° bekendma- kingsbriefjes die 'l uiterlijke hebben van munt papier en bankbriefjes 28 van nagebootste postzegels. 6° Een wetsontwerp houdende regeling der formaliteiten voor de explooten, te beteekenen aan personen die niet melderwoon in België gevestigd zijn. 7" Een wetsontwerp waarbij eenige bepalin gen vau de wet op de tabak gewijzigd worden 8* Een wetsontwerp houdende herziening der wet van 12 Juni 1816 op het verkoopen der goederen van minderjarigen en andere on- bekwamen 9» Een wetsontwerp tot herziening van de wet betreffende het zegel en de registratie. Dagboek. In 't jaar 1751 en 52 werd het kasteel van Regelsbrugge, beter gekend onder den naam van kasteel te St Job hersteld, het park herlegd en de vijvers gekuischt. Aan deze werken die tot rond 1753 duurden, werden 150 man gebe- zigd. Onze dagboekhouder meldt ons een zonder- derling feit 't welk voorgevallen is le Brussel in December 1752. Wij laten hem bet woord In dese maend isser tot Brussal eenen man opgehangen, en naer dat hy gehangen was terwijlen den scherprechter besig was met eenen anderen te rabraken soo is den opgehangen van de churigicns afgedaan en op het stad buys gedraegen om geionneelt te worden ende beginnen te ontlitten ende sy hebben bevonden datier nog leven in was en sy hebben hem gelaeft en by heeft ge- leeft tot den vierden dag en dan is hij ge storven. In den winter van 1752-53 heeft het bij naer soo sterk gevrosen als in't jaar 474l> want er ook al menscben bevrosen Wij hebben in ons vorig nummer doen aan merken dat hel ontwerp eener vaart van Aalst naar Baesrode als eene ernstige zaak werd aanschouwd. Wij treffen hierover nog 't volgende aan Februari 1753. ln dese maend heeft er wederom eenen Ingeneur van Brussel aen de vaert gepast en gemeten. ln April 1753 waren de granen merkelijk algeslagende boter in tegendeel was duur buitenmate duar. Men oordeole naar 't gene de dagboekschrijver er over zegt Men coopt dry vaet en half cooren voor eónon steen boter want de boter geit 34 st en 't cooren 9 1/2 't vat, 't vlas geit 36 stuy* der steen en het sloorzaet 40 guldens den zak ln 1754 was het sloorzaad erg mislukt. Een landbouwer leverde van zeven dagwanden 13 zakken en 2 1/2 vaat tegen 8 guldens ft stui vers den zak. Als eene zeldzaamheid meldt ons dagboek dat in de eerste dagen van Juni 1754 syn tot Aelst gearriveert 2 schepen geladen met hollandschen lorf'tgone men daer noyt en heeft gesien ende dat broken sommige soo groot als bier tonnen. Het klooster van Afiligem werd in de maand Juli 1754 grootelijks beschadigd door eenen brand veroorzaakt door den donder. Den eersten September 1754 vierde men tot Erpe het honderdjarige jubilé van het Broeder schap der H Drijvuldigbeid. Alle de omliggen de parochiën droegen ofTranden behalve Nieu- werkerken. Te Dendermonde werd in September 1754 ook eenen jubilé gevierd en diesaangaanden lezen wij in 't Dagboek Denlödeser is het tot Dendermonde ge- weesl het 9u0 jaerig Jubiléz van de H. H. waer hebben met duysenden menscben ge- weest want de Cavelcade was schoon, met een oorlog scbip 'Tros bayaert, de vier ymans kinderen 'trat van avonture, eenen kemel, swaenc, reuse, knaptant de gulden, prince Charles verbeid 'thuys van Oostenrijk met verscbyde triumph waegens. En nu om te eindige voorheden en nog meer om te herinneren dat er vroeger jaren ook langdurige winters kwamen, schrijven wij over 1755 Moert. Desen winter heeft het he ginnen le vriesen ende snieuwen van half Xber tot dni tü Feb. sonder ophouden on den snieuw heeft soo dik gelegen dat op plaetsen niet meer en coste passeren, desen (winter) is ook bij gelijk dien van 't jaer 1740 Van den 10 tol 12 Feb. beeft het ge- doyt ende wederom gesnieuw en gevrosen tol verre in Meert want den 20 Meert hebbe ik beginnen te labeuren en daer was nog 'i vorst in 't land en eys op 't water en snieuw in de grachten soo daller snieuw heeft a gelegen van St-Andries tot den 21 Meert. (Wordt voortgezet.) ALLERHANDE NIEUWS. rVachUvaker. De inwoners der Lange zoutstraat alhier komen zich, behalve eenige zeer zeldzame uitzonde ringen, te vereenigen, ten einde een persoon aan te stellen gelast met de be waking der straal. Dergelijke vereenigin- gen bestonden destijds te Gent en be slaan heden nog te Antwerpen, te Lier, te Mechelen enz. enz. De bijdrage van elk huisgezin zal naar alle berekening op 30 centiemen ter week beloopen. Even als en andere steden zal een deken drij be stuurleden en een opzichter gekozen worden. Diefstal bij M. De Meersman Tot hiertoe is er aangaande de daders niets ontdekt geworden ondanks de vlijtige opspeuringen onzer politie. Men begint reeds te wanhopen de dieven ooit bij den kraag te kunnen vatten. Ten nadeele van M. Morobé, onder nemer der werken op de Hertshage alhier, werden eene kerfzaag en twee reepen gestolen, eene waarde hebben van 45 Iranks. Deze voorwerpen werden door de dieven verkocht voor fr. 1,50. Alles werd ontdekt en procesverbaal tegen de oneerlijke gasten opgesteld. Kerkdiefstal te Erpe. Een heiligschendeiide diefstal is in den nacht van donderdag tot vrijdag in de parochiale kerk te Erpe gepleegd ge worden.Vóór dat de schelmen, hunne hei- ligschendende misdaad ter kerk zouden plegen,braken zij in bij TistBenard, hoef smid woonende op eenige meters afstand van de kerk, en ontvreemden er drij voor hamers, drij ijzeren staven, engelsche sleutels, vijlen, enz. enz. Dan trokken zij naar de kerk, prangden, bij middel van een stuk hout gestolen in den Zuren- bosch, de ijzeren slaven weg eener kleine venster der linker sakristij, verbrijzelden het raam en kropen met het smeders- alem binnen. In de sakristij bevondt zich eenen ijzeren koffer in de welken de ge wijde vaten enz. waren geborgen. Deze koffer is in den hoek geplaatst neven de deur die in de kerk leidt en is gedeelte lijk in den muur gemetseld geworden. Eerst poogden de dieven den koffer los te kappen en om 't gerucht van de vallen de steenen en gruis te verdooven.legden zij de priesterlijke ge Naden ten gronde. Het ging niet en dan braken de die ven de deur die in de kerk geeft open zij hadden dus de armen meer vrij. Van in 't deurgat vielen zij den koffer aan met verdubbelde hamerslagen en eindelijk kreeg men er een gat in ter grootte van 15 centimeters doorsnede. De twee kel ken, de twee ciboriën en de remonstrans alles in zilver werden geroofd twee omhaalbussen werden ook geledigd. De misdadigers moeten zich bij de bewer king ook verwond hebben want de prie sterlijke gewaden waren met versch bloed besmeurd, 't Is de koster welke des morgens den diefstal bestatigde. De HH. Hostiën waren op den grond gesmeten en lagen meestal in 't steen gruis. De waarde der ontvreemde HH. Vaten, de kunstwaarde niet begrepen, dus 't zilver alleen, mag op 600 franks geschat worden. Ten einde het H. Misoffer te kunnen opdragen, vondt men zich verplicht te Meire eene kelk ter leen te vragen. Niemand heeft iets gehoord ten zij de vrouw van Tist Renard welke dacht dat het haar man was die zich zeer vroegtij dig aan 't werk had begeven. Tist Renard had lot rond een uur des nachts gewerkt en 't is dus niet te verwonderen dat hij sliep gelijk de gentsche dullegriet en door geene gerucht wakker te krijgen was. De Manke Haan, een andere smid, wo nende nabij de kerk, hoorde ook niets en bleef zoo doof als zijnen aambeeld. 't Is dus ook onbetwistbaar dat het na een uur is dat bij Renard werd ingebroken om het smedersalem te stelen. Wat de daders betreft, deze zijn onbe kend. Een vreemdeling, een soort van landlooper, kwam des namiddags ter smids van Tist Renard vragen of hij zijne kleeders mocht droogen, 't geen hem toegelaten werd. Geen twijfel of deze kerel kwam aldaar om alles goed af te spieden en het plan te beramen hoe men aan 't smedersalem zou geraken. De schelmen hebben de parochie verlaten in de richting van Gent, want op den Gentschen steenweg heelt men twee en gelenhoofdjes gevonden voortskomende van de remonstrans. Men denkt algemeen dat in tegenwoor digheid der diefstallen met braak hier te Aalst en te Erpe, met eene welingerichte dievenbende voor handen heeft De gen darmerie deelt overigens dit gevoelen. Het is dus de plicht van elkeen eene oog in 't zijl te houden en,onzesdunkens,zou den de heeren Burgemeesters op den buiten wat strenger moeten doen hande len ten opzichte der landloopers, meestal duitschers, die eene ware plaag zijn ge worden. Brusselsche zeden. Ziehier dus wat wij lezen in de brusselsche dagbla den Een elfjarige knaap mei name Corne lius R. woonachtig in de Jourdanstraai te Sint-Gillis had sedert eenigen tijd een afkeer opgevat van het schoolgaan. Sedert drie weken reeds was de knaap uit de school afwezig gebleven zonder oorlof van zijne ouders. De vader had kennis van het feit gekregen en dwong zijn zoontje van terug de school te be zoeken. De jonge Cornelius, wanhopig ge maakt door het besluit zijns vaders, be sloot zich liever le zelfmoorden, dan zich aau de vaderlijke beslissing te onderwer pen. Maandag, rond 1 uur, maakte hij gebruik van eene tijdelijke afwezigheid zijner moeder om zich te verhangen aan de vensterkruk. Als de moeder met haar oudste zoon terug naar huis kwam vond zij den kleinen Cornelius dood. De wetgevende kiezingen, zullen dit jaar 59,000 fr, kosten. Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 110 melkkoeien, 20 ossen, 27 veerzen, 18 jonge ossen, 70 varkens, 180 jonge varkens. Hiervan zijn verkocht: 401 koeien, 45 ossen, 19veerzen, 44jonge ossen, 62 varkens, 161 jonge varkens, Middelbare prijzen koeien, fr. 180 os sen, 300 veerzen, 200 jonge ossen, 110 varkens, 80 jonge varkens, 10. Versteven. Zondag morgend heelt meri nevens den steenweg van Maldeghem naar Knesselaere bij de grensscheiding dezer twee gemeenten, op het grondge bied van Kleit, het lijk gevonden van eenen persoon, die schijnt van koude versteven te zijn. De doode lag met het hoofd tegen de kalseide eene kleine lanteern, zijne handschoenen en zijn hoofddeksel lagen nevens hem. De bevoegde overheid van Maldeghem was spoedig ter plaats. Het gerucht van deze treurige vondst ver spreidde zich bliksemsnel en lokte vele nieuwsgierigen naar deze plaats. Ook reeds vóór den middag werd de afgestor vene erkend, als zijnde een genaamde Petrus Kerre (Vat: Kerrebroeck woon achtig te Sint-Joris-ten-üistel, oud rond de zestig jaren. Het lijk werd dan ook door de zorgen eens bloedverwants naar buis overgebracht. Ziehier hoe naar men verbaalt, deze man zoo ongelukkig aan zijn einde is gekomen Vrijdag nacht had hij zijne vrouw vergezeld tot aan het marktschip, dat van St Joris naar Brugge vaart. Bij het terugkeeren zou de man, die soms aan zinsverbijstering leed, van den rechten weg zijn afgedwaald en eene gansch verkeerde richting hebben geno men. Zaterdag heeft men hem ie Kleit gezien met zijnen lanteern hij trok er door zijne vreemde manieren, de aan dacht vart vele inwoners. Men denkt dat hij met den avond langs den steenweg zal gedompeld zijn, door vermoeidheid, koude en honger misschien ineengezakt en eindelijk in den nacht versteven. De plaats van dit droevig voorval ligt slechts twee of drie minuten afstand van de naaste woningen. De overledene laat, volgens schijnt, eene weduwe zonder kinderen achter. Naschrijft. Men meldt later dat de ware naam Seven Bultinck is, timmer man. De ongelukkige was sedert een heelen tijd aan zinsverbijstering onder hevig. Na gedaan onderzoek door den politiekommissaris en docloor Notebaert van Maldeghem in het lijk op een rijtuig naar zijne parochie, Sint Jooris, overge voerd. Nog iets over de kou. Slechts twee maal gedurende deze eeuw heeft het in februari gevrozen gelijk dit jaar. Dat was in 1845 en in 1855. Hel eerste jaar vroos het gedurende die maand 27 enhettweede gedurende 22 dagen, Dit jaar vroos het gedurende 19 dagen; maar dit gebeurde niet overal. Te Aarlen en aan de Baraque Michel vroos het 29 dagen, dus de volle maand. De hevig ste kou was te Viel-Salm, waar het 26 graden vroos Waarlijk de bewoners dezer streek zou den het klimaat der Noordpool kunnen verdragen. Nieuwe bosschen. De bebossching der duinen tussehen Oostende en Blan- kenberghe zal weldra van officieele zijde aanvangen. De kommissie van onderzoek heeft haar besluit genomen ert bepaald dat de duinen met wezenlijke bosschen moeten beplant worden, die men door talrijke gemeenschapswegen zal laten doorsnij den. Zondag laatst, rond den middag, meldde eert telegram uit Yperen, te Comen, dat een brigadier van het gesehut de vlucht kwam te nemen met het peerd van zijn luitenant, M. Walleghem. Rond 1 ure 15, zag de gepresposeerde Van de Velde, op wacht bij 't bureel der douanen tegen de gemeentebrug over de Leye, den brigadier met het peerd, in vollen draf afkomen. Toen ruiter en peerd, bij hem wareri, sprong hij naar den toom en alhoewel op versehillige meters meêge- sleept, gelukte hij erin door moedige po gingen het peerd te doen stilstaan de ruiter, nogtans, weerde zich zooveel hij kon en hierin geholpen door versehillige personen, gelukte hij erin te ontsnappen en de grens over le steken. HOLLAND* Zonderlinge geschiedenis. In Haarlem is iets voorgevallen, dat gelukkig tot de zeldzaamheden behoort. Een man, echtgenoot en vader van 5 kinderen, was de vorige week opeens spaarloos verdwenen en met hem ruim fr. 600 aan geld. Den dag na zijne ver dwijning kwam er een brief uit Rotter dam, waarin hij meêdeelde, daar te ver toeven. Zijne echtgenoote, vergezeld van eene goede vriendin, vertrok dadelijk naar Rotterdam, maar vond den liefheb benden man niet. Onverrichterzake kwam men in Haarlem terug en daar ontving zij nog denzelfden dag een tweede schrijven, waarbij werd kennis gegeven, dat de baas van het spel zich te Antwerpen bevond. De vriendin bood zich nu aan, om den reislustigen echtgenoot te gaan halen maar zie, noch zij, noeh hij keerden weêr, en een paar dagen na haar vertrek kwam de tijding, dat zij met den weggeloopen man naar Amerika was vertrokken. Het ergste van de zaak is, dal de vrien din zelve 7 kinderen heeft, die zij niet heeft meêgenomen, maar die zij zoo maar zonder komplimenten den man op den last laat. Natuurlijk dat de buurt, waarin dat lieve tweetal woonde, er vol van is. Iedere vrouw herinnert zich nu, dat zij het al lang met elkaar eens waren. Trien weet dit en Siska dat te vertellen, maar geen van allen heeft het willen uitbren gen. De 7 kinderen van de weggeloopen vrouw zijn in het armhuis opgenomen. Het weêr in Nedetlaml. Onze noordelijke geburen hebben ook veel te lijden van vorst en sneeuw, die dit jaar onze streken slechts ongeerne schijnen te verlaten. Het verkeer per stoomtran tussehen Vucht en Den Bosch is wegens de sneeuw gestaakt moeten worden. Te Terschollingen heeft in den nacht van zondag op maandag een geweldige sneeuwstorm gewoed die, in mindere hevigheid, reeds vijf dagen aanhoudt. Op eenige plaatsen ligt de sneeuw twee meters hoog. Een groot getal werklieden worden aangeworven om begaanbare paden te maken en later om den weg bruikbaar te maken voor rijtuigen. De werkloon wordt in levensmiddelen uitgereikt. De ellende in vele gezinnen is er groot. Uit Zwolle (Maandag) Door den aan houdenden sneeuwstorm ondervinden de verschillende spoortreinen groole ver traging, de leste trein, die dijnsdag avond van hier naar Kampen vertrok, bleef dezen nacht bij de statie van Mas tenbroek in de sneeuw vastzitten, zoodat de reizigers van daar in een goederen wagen naar Kampen werden vervoerd. Te Doventer ligt de sneeuw op sommi ge plaatsen van 5 tot 10 meters, hoog op gewaaid. Tengevolge van de groote massa sneeuw waarmeê de wegen bedekt zijn, heeft de stoomtram van Deventer naar Borkeloo den dienst zondag avond moeten staken. De spoortrein van Deventer naar Zutfen bleef zondag avond een uurin den sneeuw te Gorsel zitten. Er werden twee machie- nen uit Zutfen ontboden, die hen weêr losmaakten. Dijnsdag was groote ver traging in de aankomst der verschillende middelen van vervoer. Uit Nieuwediep (maandag Opnieuw is door het vele ijs in de Zuiderzee de gemeenschap tussehen de eilanden en den vasten wal verbroken. De postboot Ada van Hollanddijnsdag morgend te Nieuwediep aangekomen, was niet in staat weêr naar Tessel terug te keeren, terwijl ook de stoombootdienst Amster- dam-Nieuwediep den dienst moest sta ken, daar het noordhollandsch kanaal weêr geheel is beset. De haven is heden vol ijs. Meer dan 400 visschersschuiten, meest afkomstig uit Vollenhoven, zitten in de haven van Schotland ingevrozen. FRANKRIJK. De begrafenis van M. Carnot, vader, had woensdag morgend ten 11 ure, in de kerk St-Philippe du Roule plaats. Eene over- groote menigte woonde deze droevige plechtgheid bij. De rouw werd geleid door M. Carnot, president der Republiek. Op den doortocht van den stoet, was M. Ferry, die in een rijtuig volgde, het voorwerp eener boulangistische betoo- ging. Toen hij den lijkstoet had verlaten, werden de ruiten van zijn landau stuk geslagen. DUITSCHLAND. Slecht tveêr. Nog altoos komen er berichten van nieuwe verstooringen op verschillende spoorweglijnen in Pruisen, ten gevolge der sneeuw. Zoo wordt uit Thorn gemeld, dat be halve op de reeds vermelde lijnen, dins dag ook op de baan tot Mariënburg de dienst moest worden gestaakt. Op de lij nen Allenstein Johannisberg, Allenstein- Hohenstein en Korschen-Ins erburg blijft alles nog tot nader order stilstaan. De lij nen Neustottin-Zollbrück en Zollbrück- Bütow waren dinsdag onbruikbaar, ter wijl teveas alle vervoer van passagiers goederen en vee op de lijn Bremerhaven- Geestemunde tot nadere aankondiging is gestaakt, Op andere lijnen, als Berlijn-Kassel, Hanover-Frankl'ort, enz, kan op verschil lende gedeelten de dienst slechts met groote vertraging worden voortgezet, terwijl op de lijnen Uelzen-Langwedel, Hamburg-Bremen, en die van Lubeck op Buchen, Eutin en Travemunde eergiste ren de dienst heeft moeten stilstaan, Gisteren heeft te Dantzig en omstreken weer een hevige sneeuwstorm gewoed. Ook uit Zuid-Duitschland komen dergelij ke berichten. Te Neurenberg zijn woens dag alle posten uit Noord-Duitschlartd weggebleven, terwijl op de lijn Münch- berg- Helmbrecht wegens de zware sneeuw alle vervoer onmogelijk was. ZWEDEN EN NOORWEGEN. Een dorp van bevers. Een der zeld zaamste overblijfselen van dierenbouw- kunde die vroeger in onze streken nog al gemeen waren, is in Noorwegen ontdekt, in de zuidelijke provincie van het schier eiland, op korten afstand van Chistian- sand, Skager-Rak. 't is een dorp van bevers {castors.) De hutten, van twee stagiën, zijn ge bouwd de eene boven de andere onder het water de muren zijn vari groote stukken hout gemaakt, eu de daken van takken en klei. De trilpopulieren; die zij den voorkeur schijnen te geven, zijn hel eerst onder hunne machtige tanden gevallen, thans randen zij de berken aan. Boomen, eene doorsnede hebbende van meer dan40cen- timeters, knagen zij dwars door en dra gen de lakken weg langs echte straten, opzettelijk daartoe gemaakt, en met veel zorg van wortels en lakkeu bevrijd,die den doortocht zouden kunnen belemmeren, Terwijl die belangwekkende dieren aan hun werk zijn, hebben hunneschildwach- ten oog en oor open op alles wat de ze kerheid hunner gemeente zou kunnen in gevaar brengen. Het dorp bevindt zich op eene plaats, Amlid genaamd. Het vleesch van den bever is zeer lek ker, vooral de steert is eene zeer gezochte spijs. AFRIKA. Het land der diamanten. Kimberley was over twintig jaren nog een eenvou dig ellendig negerdorpjethans is het een trotsche stad, grootendeels door Europeanen bewoond en die met moderne pracht en rijkdom is opgebouwd, Die spoedige aangroei heeft het te dan ken aan de talrijke diamantmijnen, die in den omtrek gevonden worden die schat ten,welke door de wormen noch de roest kunnen beschadigd worden, maar toch aan de hebzucht der dieven niet ontsnap pen, want de kostbare steenen, die jaar lijks op zulke wijze verdwijnen, worden op eene weerde van 250 miliioen franken geschat. Er bestaan te Kimberley niet min dan 20 actiën-maatschappijen voor de ont ginning der mijnen. Een enkele dier maatschappijen heeft voor 600 miliioen frank diamanten ver kocht hare onlgimiingskosten beloopen tot 400 miliioen, dus 200 miliioen winst.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2