NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 29 Maart 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N° 2244. ABONNEMENTPRIJS laasiiteM ANNÜNCENPRIJS Politiek overzicht. Liberale historische dwalingen en leugens. Landbouw. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, naDij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone IS centiemen Heklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde bO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqoc Sunm. AELST, 28 MAART 1888e Holland. De provinciale Staten van Nederland zijn zaterdag overgegaan tot de samenstelling der Eerste Kamer of Staten-Generaal. De nieuwe Eerste Kamer zal samenge steld zijn uit 54 liberalen, 10 katholieken, en 6 anti-revolutionnairen. Frankrijk. Kiezing te Marseille. MM. Félix Pyat, revolutionnair, 40204 stemmen Hervé, konservatief, 23628 Fouquier, radikaal, 12440; generaal Bou- langer, 983. Eene gemeente ontbreekt nog. Kiezing te Laon (Aisne.)Generaal Boulanger, 45,089 stemmen Doumer, republikein. 26,808 stJacquemard, ra dikaal. 14,670 st Carré, konservatief, 4530 st.; Languand, anarchist, 2380 st. Vier gemeenten ontbreken. Meening der pers. De dagbladen spreken natuurlijk breedvoerig over den toestand. Boulanger, zegt de Rep. Francaise, heeft opgehouden soldaat te zijn hij is en blijft dus politiek man. Laat ons niet lamenteeren. zegt de Gaulois, maar kiezen tusschen de commu ne met Pyat of de dictatuur met Boulan ger. De kiezing van Marseille, zoo rede neert de Soleil, heeft geen plaatselijk ka rakter. Het ordewoord kwam van Parijs, zoowel voor de radikalen als voor de Bonapartisten Volgens de Radical valt het niet te ont kennen dat de stemming van zondag eene betooging is, die haar gewicht heeft, tegen de regeering en de meerderheid. EEv'enement zegt dat de kiezing den toestand doet zien gelijk hij is. De sol daat zal vertegenwoordigd worden. De Kamers, zegt de Petit Journal, zou den thans, evenals het gouvernement, moeten begrijpen welk gewicht deze stemming heeft en de Intransigeant voegt erbij dat het gouvernement wel moeilijk moet zijn, als het oordeelt dat het nu zijn paart nog niet heeft. De uitslag der kiezingen in de Bouches- du-Rhöne en de Aisne is niet in slaat om de prestige van de republiek en het fran- sche volk te verheffen, vooral wat betreft eerstgenoemd departement, waar de re- volutionnair-socialist communard Pyat HET dook VICTOR VAN COILLIE, Pr. «O') (5* Vervolg en Slot.) In dc bevende harten van al dezen die daar tegenwoordig waren, weerklonken deze schrikke lijke woorden lJe booze kan in boosheid leven. Maar dc uur der wrake wacht hem af. Geen rust wordt hem op aard' gegeven, Geen rust verwacht hem over 't graf. Wie komt ons hier belecdigcn riep Dicdc- rijk, en zijne oogen brandden in zijn hoofd. Maai de zingende stem ging voort ik ken dc gruwlijkste euveldaden, n schellcmstukken hier begaan, 'k Zie d'handen die in 'l bloed zich baden, Kn hem wien haast de wraak zal slaan. Verraad brulde Dicderijk doch de stein hernam Ik zie dien kuil met dorre bcencn Vervuld, 'k zie 't nutteloos getraun Van dezen die, al smeckcnd wcericn. Wierd levend in dit graf gedaan. tot lid der Kamer is gekozen. En dit, dank zij de hulp der radicalen, van die repu blikeinen die zich mannen der orde noe men en die liever het land ten prooi werpen aan de schandelijke Commune, als zij maar de monarchie kunnen beletten. Wij laten de konservatieven een oogen- blik ter zij maar, wat moeten die repu- bliekeinen zeggen, welke het goed mee- nen met Frankrijk en het geluk en de welvaart der natie boven de kwestie van regeeringsvorm plaatsen Wat zullen de eerlijke lieden in de Kamer zeggen, wanneer zij Félix Pyat, den man wiens banden nog bevlekt zijn met het bloed der Commune-dagen, als hunnen collega, zullen begroeten En dan de kiezing in de Aisne Zijn er dan 50,000 aanhangers van Boulanger in de Aisne O, neen, verre van daar. Maar er zijn 50,000 ontevredenen, 50,000 kie zers die de politiek der republiek veroor deelen en dit doen op den naam van een man, die ten rechte of ten onrechte, wij willen daar geen oordeel over vellen liet volk doet droomen van ouden roem en oude grootheid. Dat zeggen de kiezingen, en als de regeering dat niet wil verstaan nu het nog tijd is, wellicht zal men het haar doen voelen, wanneer het te laat zal zijn. Nog een woord van de Gaulois. Den dag dat de schoonzoon van den president der republiek door het gerecht geschandvlekt werd, in zijnen val zijnen schoonvader meêsleepende, heeft de re publiek langs den linkerkant een gewel digen kaakslag ontvangen. De uitslag der kiezing treft de andere kaak. De Intransigeant bedreigt M. Wilson met nieuwe onthullingen der Limousin. Men seint uit Berlijn, aan den Gaulois, dat de gezondheid des keizers sedert oen paar dagen de levendigste onrust inboe zemt. Men spreekt zelfs van eene aan staande operatie, en Dr Mackenzie heeft uit Engeland te dien einde eene heelkun dig werktuig ontvangen, door hem zelf besteld. De Gaulois loochent het nieuws der reis van den koning der Belgen naar Parijs. De Figaro verneemt uit Berlijn De toesiand van den kroonprins Wil helm is erger dan men wel denkt. Mgr Galimberti heeft met hem een on derhoud gehad en later gezegd dat de jonge prins een groot keizer worden zou, indien God hem lot den troon riep. De keizer heeft een brief van bedanking ontvangen van den russischeczarewitch. Ilue vertoornd de burchtheer ook was, dorst hij geene bedreigiugen meer doen, want hij hoorde dat die stem dc waarheid sprak, en hij pcisde met afschrik aan den ongelukkige dien hij vermoord had, of, erger nog, levend in den ondcraardschen kuil had doen ncderstorlen. Hier steekt hij met zijne eigen handen, Het vuur, brandt huis en hof ten grond, Laat menscb en dier tot asch verbranden De wraak, de wraak vindt dag cu stond. a Het kasteel van mijnen broeder, peisde Dic derijk maar waarom heb ik de dicnslbudcn niet laten ontsnappen, zij hadden mij toch geen kwaad gedaan 7 Ik zie hein zware ketens dragen Ik hoor hoe hij zijn' klachten klaagt. Ik hoor hoe dat hij guuschc dagen En nachten door om wrake vraagt. Wouter, Wouter dacht hij, terwijl da wraakroepende stem voortzong Ik zie zijn hert verscheurend lijden, Maar zijne tong vervloekt den Heer. De rechter zal dit kwaad kastijden Op hem daalt ook de wrake ncêr. Diedcrijk, die in het begin zoo woedende stond was allengs geheel neerslachtig geworden. Zijn aangezicht dal, door dc gramschap ontsteken, zoo vurig was, wierd bleek zijne boenen sidderden en beefden onder den last van zijn lichaam zijn blinkend zwaard lag uit zijne handen gevallen, en hij ieder vers van het schrikkelijk lied, voelde hij de levenskrachten 111 zijne ziel begeven. Op het oogenblik dat de laatste slroof in dc gruwelijkste stilzwijgendheid verstorven was, viel hij als levcn- Fransch-Ilaliaansch incident. Een nieuw incident tusschen Frankrijk en Italië. Een schip van het fVansche eskader heeft kanonschoten gelost op de italiaan- sche stoomboot Solferino. De kapitein der Solferino verklaart dat hij zonder vlag vaarde, toen liet eerste schot gelost werd. Hij liet de italiaansche vlag hijschen, doch dan werd nogmaals op zijn schip geschoten. Het Vatikaan en Rusland. De toena dering welke tusschen Rusland en het Vatikaan heeft plaats gehad is een karak tervol leeken des tijds overal, in de gelieele beschaafde wereld, ontstaat een aandrang lot godsdienstvrede. De regee ringen, die den H. Stoel liet meest vijan dig waren, komen terug van hunne dwa ling en de schitterende betooging van het pauselijk jubilee is er het doorslaan de bewijs van, Indien de russische gezant, M. de Boetenew thans naar Rome reist, dan is dit niet om eenige geschilpunten van godsdienstigen aard te regelen, zooals eerst gemeld werd, maar wel om regel matige diplomatische betrekkingen aan te knoopen Rusland zou zelfs reeds den diplomaat hebben aangewezen, die het machtige czarenrijk bij het Vatikaan zal vertegenwoordigen. Deze verblijdende tijding is een nieuw bewijs van de hoogere wijsheid en het staatskundig doorzicht van den H. Vader. Zij doet ook eer aan Mgr Galimberti, welke de eerste onderhandeling heelt gedaan. De Dendergalm en destijds ook 't Ver bond, 't welk nu 't orgaan der kwakzal vers is geworden, hebben meer dan eens met verontweerdiging gewezen op de harbaarschheid der middeleeuwen en ook op de dwinglandij van de alsdan heer- schende kasteelheeren en geestelijkheid waaronder 't volk verpletterd lag. Hoeveel sombere tafereelen, met min ol meer behendigheid afgeschetst, heb ben de liberalen ons niet voor oogen ge bracht Brandstapel, verkerkering, moord en roof ontbraken nooit en gingen altijd ge paard met uitbuiting van 't ongelukkige volk door de geestelijkheid. Onder de tafereelen die de liberalen met eene uitstekende voorliefde onder de oogen des publieks brengen, behoort bij zonderlijk dit van het zoogezegde heeren- recht (Le droit du Seigneur). Nu, ondanks talrijke geleerde schrijvers loos ten gronde te midden zijne verschrikte tafel gasten. Dezen mei dc vrees in hun hert en roei; loos gelijk standbeelden, bezagen elkander met vragende blikken alsof zij zeggen wilden Wat staat ons hier te doen Maar de stem hernam VluchtVluchtlaat alles hier verdelgen Dc wrake met haar heischc macht Zal dit gevloekt kasteel verzwelgen Van dezen nachtVan dezen nacht Op deze woorden volgde een onbeschrijfelijk gcdruisch door gansch het slotin een oogwenk wierden al dc lichten dood geblazen en te midden der dikke duisternissen ontvluchtten de uitgenoo- digdeu, dc eene den andere stoolende,het gevloek te kasteel. Deuren en vensters wierden met geweld open en toegeslagen, en door de wijde zaien en breede gangen weerklonken scherpe geschrecuwen. Als zij op tien slappen huilende poort waren,hoor den zij een hard gekraak gevolgd door een dreu nend gerucht, gelijk dit van cencn geweldigen donderslag. Vol angst keken de vluchtelingen om te vernemen wal er gebeurde maar zij wierden niets anders gewaar dan eene helsche stem die tot driemaal toe door de bosschcn en dc velden weer galmde Wraak Wraak Wraak Het kas teel met alles wat het bevatte, lag in den grond verzonken. .Vis de inwoners van Beveren die schrik verwek kende gebeurtenissen vernomen hadden, wierden zij allen met angst en vrees bevangen. Eenigen beweerden dat Satan het kasteel had doen verzinken in het diepste der hel oui wraak te nemen over Diedcrijk die hem zoo schandelijk de afschuwelijkheden onder dit opzicht vooruitgezet, dikwerf in ernstigen twijfel hebben getrokken, blijven onze liberalen hun geliefdkoosd verlelselken maar voort verkondigen niet nalatende het telken male merkelijk in hunnen zin te verbe teren en te vermeerderen. Men weet immers bij ondervinding dat, wat de vervalsching der geschiedenis betreft, de liberalen hun meester onmo gelijk ontmoeten kunnen. Maar wat zullende liberale vervalschers der geschiedenis er nu gaan over zeggen, ja, nu dat men in de Universiteit van Luik aanleert dat de liberale legende van hel heeren recht een verdichtsel is Het Staatsblad meldt onder andere dat de heer Dacha Eugeen, leerling aan de Universiteit van Luik, door de faculteit aangenomen als doktor in wijsbegeerte en letteren, toegelaten is tot den wed strijd voor het toekennen van reisbeurzen naar luid der wet van 20 mei 1876. Nu, voor dien wedstrijd heeft M. Bacha eene memorie aangeboden over de ge schiedenis der middeleeuwen en onder de zes stellingen die hij in 't openhaar zal verdedigen, behoort de volgende Het heerenrecht in de middeleeuwen is een verdichtsel. Allons, liberale hooggeleerde hollen naar Luik Allons, sterk gebuisde piot eu gij ook verlichte hol onzer Staatsmid delbare school, ja, gij die wekelijks uwe zoo logenaclitige als walgelijke proza in Den Dendergalm neêrkribbelL, naar Luik! naar Luik om de thesis van M. Bacha te gaan bestrijden en hem te bewijzen dat hij liet mis op heeft, zooniet zal er u weer een brevet van logenaars en ver valschers der geschiedenis afgeleverd worden Weg met de aardappels Leven de erwten en boonen Herhaaldelijk is er reeds op gewezen, dat de aardappel, het geliefd voedings middel onzer arbeidende klasse vooral, belangrijk minder voedende bestanddee- len bezit, dan andere en volstrekt niet duurder spijzen. Daar de aardappel echter nog altijd de voorkeur blijft genieten, kan het zijn nul hebben hel onderstaande nogmaals onder de aandacht le brengen, onder opmer king, dat menig geringe man aan de huisvrouw een goeden dienst kan bewij zen, door haar op deze overigens vrij algemeen bekende feiten opmerkzaam te maken. Het watergehalte der levensmiddelen is niet alleen zeer groot, maar ook zeer ongelijk. Aardappelen en vleesch hebben dit gemeen, dat beide voor drij vierde gedeelten uil water bestaan, terwijl meel, bedrogen luid. Anderen zeiden dat het de rechtvaardige hand des Heeren was die alles vernietigde oin dc hoos heid van Diedcrijk en van zijnen broeder te stralTcn. Ziellier hoe grootvader den uitleg gaf van deze geschiedenis. liet was omtrent drie maanden geleden dal dit alles plaats gegrepen had. Zekeren nacht, tusschen twaalven en één moest dc pachter van het Onlede- Goed doordc dorpplaats van we veren voorbij om naar huis te gaan. Als hij op het voorplein was gekomen bij het Wit-Huis, ziet hij vlak voor zijne voeten twee schromelijke houden staan. IItinne oogen vlamden in hunnen kop en zij lagen aan elkaudercn vast met eene zware dikke keten. Zij stonden van wederkanten de straat, zoodanig dat de pachter niet door kon en zij bezagen hem met hunne gloeiende blikken alsof z.ij hem verscheuren wilden. Balderik, zoo noemde de pachter, bleef ook stil slaan hij dorst noch voor- noch achterwaarts. Er moest toch een ciride aan komen en wanneer dit nu omtrent tien minuten geduurd had, verza melde hij al zijnen moed cn sprak Zijl gij van God gezonden, spreekt maar zijl gij van den duivel gezonden, gaat van waar gij gekomen zijt.» De eerste en de tweede maal kreeg hij noch taal noch leekeu maar de derde maal was er een van die honden die, met den kop neder gebogen alsdus antwoordde Ik hen Diedcrijk, dc burchtheer van Beveren, en.iiaar is Wouter mijn broeder, die gij heiden gekend hebt. Gedurende ons leven hebben wij malkander eenen onverzocnelijkeu haat toegedra- boonen of erwten zoo wat een zevende gedeelte water bevatten. Afgescheiden van de overige voedingsstoffen dus zijn meel, boonen en erwten, vijfmaal voedza mer dan aardappelen en vleesch. Doch de voedzaamheid dezer voortbrengselen hangt niet enkel van het watergehalte af, maar hoofdzakelijk van de hoeveelheid eiwitstoffen en vetten, die het duurst zijn. De hoeveelheid eiwit en vet, in onze voedingsmiddelen aanwezig, is al weer zeer verschillend. Mager vleesch, bij voorbeeld, bevat zestienmaal meer eiwit; meel en tarwe brood tienmaalerwten en boonen twintigmaal meer dan aardap pels. Een kilo vleesch en een kilo aardap pels bevatten zoo wat evenwel water. Maar 't vleesch bevat zestienmaal meer eiwit en dertigmaal meer vet dan de aar dappels, zoodat de prijs van een kilo aardappels lot een kilo vleesch, uit het oogpunt van voedingswaarde, minstens moet slaan als 1 tot 16. Met andere woorden, als een kilo vleesch zestienmaal meer kost, dan een kilo aardappels, dan zijn ze, gelet op hunne voedingswaarde, even duur. Wanneer wij uitsluitend door vleesch in onze behoelte aan eiwit wilden voor zien, dan zouden wij dagelijks 300 gram moeten gebruiken, wat 0,84 centimen zou kosien. Wilden wij alleen door aar dappels deze behoeften bevredigen, dan zouden wij eiken dag hiervan tien kilo's noodig hebben, wal 0,80 centiemen of 1 frank zou vorderen. Nemen wij daaren tegen magere kaas, dan kunnen wij met 150 gram volstaan. De kaas vereenigt voedzaamheid en goedkoopheid in zich. In 't eerste en laatste geval kregen wij veel te weinig, in het tweede veel te veel in de maag. Er zijn echter voedingsmiddelen, die minder duur zijn en de voedzame be- standdeelen, die wij noodig hebben, in evenrediger verhouding bevatten. Zij zijn tarwebroodroggebroodtarwe of rogge meel, boonen en erwten. Tarwebrood, bij voorbeeld, bevat de helft minder water dan aardappels, is tienmaal rijker aan eiwit en veertienmaal rijker aan vet. Minstens mag een kilo tarwebrood dus tienmaal meer kosten dan een kilo aardappels. Doch men kan geen driemaal daags brood eten, zal men ons tegenwerpen, 't Zou tegen heug en meug gaan en de tnensch leeft bij veraudering. Juist, maar wiens weekloon niet toelaat er ruim van te soppen, kieze daartoe dan ook niet, tenzij bij uitzondering, zulk een duur voedingsmiddel als de aardappel. Als toespijs moge hij een smakelijk gerecht opleveren, als hoofdvoeditigsmiddei voor den arbeider is hij niet geschikt. Kook voor de afwisseling liever erwten of boo nen, als gerecht afzonderlijk, of in soep. gen, en voor onze straf zijn wij, na onze dood, veroordeeld geworden om eiken nacht, met deze zware ketens aaneengebonden, het gaosohedorp te doorloopeu. Dan schoven de twee honden in het midden der straat en Balderik, meer dood dan levende, stapte voort. Ilij hoorde gedurig dienzwaren kelen rutlc- len, en toen hij eenige stappen verre was, keek hij om zij waren uit de straat verdwenen en de pachter zette zijne becncn ui den draf tol dat hij al in schuim en zweet, na veel loopen en groote benauwdheid, eiudelijk 't huis kwam. Jan, zweeg zijne vertelling was uit. Jan, vroegen wij, loopen die honden de» nachts nu nog rond t Lange jaren, zeide hij, ecuwen op eeu wen, hebben zij rond geguan al de oude men- schcn van dc parochie hebben ze gezien en tegen gekomen doch nooit deden zij iemand het minste kwaad ook was er geen inwoner die stout genoeg was oin er le durven aan roeren. Grootvader heeft zc meermaals ontmoeteiken nacht inct twaalf ure kwamen zij van het kerkhof, doorliepen geheel hel dorp van straat tot straal, renden driemaal al dansend cn springend rond den boom van bet Smisse-Plein en, niet den slag van den één,keerden zij weder cn verdwenen op het kerkhof zonder dat iemand w ist wat cr van w icid. De mcnschen noem den ze de kerkhofhoiiden doch sedert dat men sint Jans evangelie heeft beginnen te lezen en dat de spoken en geesten zijn achtergebleven, is men ook dc kerkhofhonden niet meer gewaar gewor den. EINDE.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1