Rodenbïich's feesten. Omdat een kilo erwten of hoonen vijf maal armer aan water is dan een kilo aardappels, kan haar prijs, daar hel wa ter voor niemendal is te krijgen, reeds vijfmaal hooger zijn, doch erwten of boo nen bevatten twintigmaal meer eiwit en twintigmaal meer vet, dan aardappelen, zoodat de voedingswaarde van een kilo aardappels twintigmaal overtreft. Zijn ze ook twintigmal duurder 't Lijkt er niet naar. Een kilo grauwe erwten kost 0,14. een kilo groene 0,11, een kilo bruine erwten of gort 0,13 centimen. Tegenover eene twintigmaal grootere voedingswaarde staat dus een driemaal hoogere prijs. Het gebruik van aardappels is dus zes a ze venmaal duurder, dan dat der erwten, boonen of gort. Aangenomen, dat de prijs der winter aardappels de helft minder is, dan nog valt de goedkoopheid ver ten voordeele van erwten en boonen uit. Voor hetzelfde geld kan de arbeider zich veel beter voeden, zooals hij maar wil, en breekt met de overgeërfde ge woonte. De meeiiing zich aan de aardap pels te moeten verzadigen, wordt door de voedingsleer gewraakt, 't Is volstrekt niet noodig, integendeel ongezond, om alle dagen de maag op de leest te zetten. Wel is het echter een eisch des levens om dagelijks een bepaalde hoeveelheid voedsel van goede hoedanigheid te nutti gen. En nu zien wij. dat aardappels aan het bloed niet in voldoende mate die stoffen kunnen mededeelen, waaruit dit, in verbinding met de zuivere frissche lucht, zich gestadig ververscht en in zijn omloop door het lichaam alle deelen en organen tot hunne eigenaardige werk zaamheden in staat stelt. Wie in dezen met de sleur durft breken, 2al hierdoor de gezondheid van zich zelf en zijn huisgezin belangrijk bevorderen. Klierachtigheid en Engelsehe ziekte bij kinderen zijn meestal een gevolg van een te vroegen en te rijkelijken aardappelkost. En wie durft verzekeren dat de verzwak king van het menschelijk geslacht niet bijzonder heeft toegenomen sedert het zoo algemeen, en voor sommige klassen, het overheerschend gebruik van aardap pels (Vergiftend lijnmeel.) Het Fondsenblad van Gent, verhaalt een geval van vergiftiging onder het vee, door het zaad van ricinus ricia Over korte weken bevond de landbou wer N..., van Loochristij, dat zijne koei en en verkens ziek waren. De dieren lieten den kop hangen, had den den afgang, en gaven alle teekens van pijn iu de ingewanden. Zij hadden wel honger, maar trokken den kop terug, als men hun de spijs met lijnmeel voorzette. Lijnmeel trouwens had N... aan al de dieren gegeven, en hij had achterdenken over de deugdelijkheid ervan. Den vrijdag trok N... naar Gent en ging daar den bestuurder van het landbouw- laboratorium te rade. De landbouwer had een staal meê van het verdacht lijnmeel, en hij vroeg een spoedig onderzoek ervan. De bestuurder zette zich maar dadelijk aan 't werk. en tegen 's noens was het onderzoek reeds gedaan. Het onderzoek bewees dat het lijnmeel vergiftigd was door het zaad van Chris- tuspalm of ricinus (ricin.) Alzoo kwam die zake klaar, en de koopman die het lijnmeel geleverd had, verwittigde zijne klanten. Hij zelf wist hoegenaamd van niet, en zijne eigene beesten waren insgelijksziek geworden. In een twintigtal stallen uit den omtrek van Cent, was van dit lijnmeel gegeven en waren de beesten ziek. Gelukkig dat het vergif zoo spoedig door het landbouw laboratorium was ont dekt geworden De veeartsen kenden dus den aard der ziekt# en konden den gepasten genees middel er tegen toedienen. Meest al de zieke dieren zijn reeds hersteld maar de koeien zijn in 't melk geven veel verachterd. Er is, zegt het Fondsenblad, hier geen onwil in het spel toch is het gerecht met de zake gemoeid. Zoo dus, landbouwers, opgepast Voorziet u bij kooplieden die ter trouwe zijn en kennis hebben De ricinus staat somwijlen als sieraad- plant in de hoven, doch zijn boonachtig zaad rijpt hier niet. Oproep aan de Vlaamsche Maatschappijen. Rousselare, Maart 1888. Mijnheeren In 1880 stierf te Rousselare, zijne ge boorteplaats. Albrecht Rodenbach, na binst eenen korten leeftijd de uitstekend- ste blijken geleverd te hebben van eenen schranderen geest en eene kloeke ziel. die hij ten dienste had gesteld der Vlaam sche zaak, waaraan bij zich gansch en geheel toewijdde. 't Was Rodenbach, die in het slapend hert der leerende jeugd hel zaad strooide, waaruit heerlijk opgroeit de liefde voor taal en landaard hij, die liederen schreef waarin hij den Vlaming diens groot ver leden voor oogen tooverde, het verbas terd heden als eene schande toeriep en eene glanzende toekomst voorspelde hij. aan twee eu-twimigjarigen ouder dom, de bekroonde schrijver van Gudrun en de schepper van eene reeks gedieh- en, die als zooveel meesterstukjes voor komen, gebeiteld in echten Vlaamschen steen en gezegeld met eeneu overgan- kelijken stempel; hij, in één woord, ware Dichter, onvermoeibare Werker en on versaagde Kamper, die de bastaardij, on der welke mom ook verborgen, eene breede wonde in 't herte sloeg. Dien Aanvoerder der Jonge Vlaamsche Beweging wil het Vlaamsche land den 2Je" September aanslaande eene welver diende hulde bieden. Een praalgraf zal ter eere van Roden bach worden opgericht, waarvan de tee- kening geleverd werd door een onzer uit- muntendste meesters, en dat den naam en hel werk des Dichters vereeuwigen moet. Daarbij zal een prachtige Stoet voor den gestelden dag worden ingericht, ge heel en gansch in betrekking met den held dien wij vieren. Het ontwerp van den Stoet bevat onder andere deelen eene voorstelling uit Gudrunde Kerels en hunne Male, De Coninck verlost (uit de Eerste Gedichten van Rodenbach), de Brugsctie Metten (afzonderlijk gedicht), de drie Tamboers (uit de Liederen Fierheid (uit de Eerste Gedichten Jong Vlaanderen, de Verheerlijking,enz... Eenige uitstekende muziekmaatschap pijen hebben aanveerd van die feesten te komen ophelderen. Eenen oproep sturen wij naar alle de Vlaamsche Maatschappijen van ganscli het land, zonder onderscheid van gezind heid, ten einde hen aan te sporen 1° Om den 2den September naar Rous selare te komen, in zoo groot getal mo gelijk, met de kenteekens hunner Maat schappij of Gilde, en deel ie nemen aan den Stoel die, na de Rouwmis ter nage dachtenis van Rodenbach, rond 10 u. naar dezes begraafplaats zal trekken om daar bet praalstuk in te huldigen 2° Om hunnen milden penning te gun ning voor het grootsch ontwerp, dat wij bereiden. Wij zijn overtuigd dat niet ééne Maat schappij zal weigeren het hare bij te dra gen om Rodenbach te vereeren en die getuigenis te geven van verkleeldheid aan de zaak, waaraan de Dichter en Kam per gansch zijn leven wijdde. Hoogst nuttig en opwekkend voor de jeugd zal die betooging zijn vaneen onzer jongste maar wakkerste Vlamingen, ge storven in den slag dien hij voerde hard nekkig tegen de verfransching. en, na de grootsche hulde die het land over korten tijd te Brussel en te Antwerpen aan Con science bewees en overjaar te Brugge aan onze reuzige ouderen Breydel en De Coninck, moet de erkentenis van liet Vlaamsche volk voor Rodenbach nog eens in de oogen slaan en onze zaak nieuwe sterkte bijzetten. Wij zijn verheugd hier te mogen aan halen dat menigvuldige Maatschappijen, bij de eerste mare van hetgeen op handen was, ons eerbiedig verzoek voorkwamen en, blijde te moede, hunne inschrijving en bijtreding naar het midden-komiteit opzonden. Van haren kant ook wil de stad Rous selare de hulde aan Rodenhacl» opluiste ren door openbare feestelijkheden, waar voor zij eene aanzienlijke som beschikt beeft, en die niet weinig moeten mede- helpen om gansch het Vlaamsche land dien dag naar Rousselare tr lokken. Wij zullen uwe Maatschappij, naarmate er vaste schikkingen en besluiten nopens de Huldefeesten genomen worden, bij omzendbrief telkenmale inlichten en haar onze werking met dezer uitval voor oogen houden. Wij leven in de hoop dat gij, uwe vlaamschminnende gevoelens i idacbtig, onze aanvraag niet onbeantwoord zult laten, maar bereidzaam met ons de nage dachtenis zult vieren van den Dichter, den Kamper en den grooten Vlaming. Een prachtige gedenkpenning zal aan de Maatschappijen gegeven worden die ons op voorhand van hunne komst ver wittigen en met ten minste vijf-en-twin- tig man aan den stoet zullen deel nemen. Met eeren en hoogachting. Het Miadenkomiteit der Rodenbach's feesten. Voorzitter Dr J. DELBEKE, J. RONSSE, Vrederechter, P.VANiNESTE, Advokaat, H.HORR1E, zoon, Schrijver V. MAELFA1T. WETGEVENDE ~K AMERS Senaat. De hooge vergadering hield zich onledig met de algemeene be spreking der begrooting van spoorwegen posterijen, enz. Onze achtbare senaleur, M. Van Vreckem,vroeg verbeteringen voor de wachtzaal van 3e klas der statie van Ninove en verder dat men de reizigers komende van Geerardsbergen en Ninove in de statie van Denderleeuw nimmer zoolang zou doen wachten. De wachttijd is reeds verkort, maar moet nog meer verkort worden. M. baron Beihutie wees op de noodzakelijkheid van de statie van Aalst gelijk die van Kortrijk metelectrisch licht te verlichten daar bet gaslicht bier volkomen ontoereikend is. Volkskamer. De algemeene bespreking der begrooting van openbaar onderwijs werd voortgezet. De beer De Volder wederlegde de dwaasheden door zekere liberale redenaars in vroegere zittingen uitgekraamd, T geen nogthans niet belet dat M. De Kerchove, op zijne beurt, met eene geheele reeks vertelsel- keus voor den dag kwam, die alle ern stige liedeu zullen doen schokschoude ren. Burgerwacht. Naar wij het goede bron vernemen zullen alhier op Zondag 8 April aanst. geene kiezingen plaats grijpen en zal onze Burgerwacht kortelings ontbonden en op voet een enkel bataljon heringericht worden. De heer Van WambekeRurgemeester, sprak in den zelfden zin, maandag 11. in zitting van den Gemeenteraad. Dit is ten andere de eenige mogelijke oplossing dezer kwestie. Aalst telt in evenredigheid zijner bevolking zooveel burgerwachten dan Gent en meer dan St. Nicolaas en daar dit getal, volgens de wettelijke be palingen, te klein is om twee bataljons te behouden,moet men ons legioen nood zakelijk tot een bataljon verminderen,ten ware men hier mordicus eenen toestand wilde laten blijven bestaan tegenstrijdig aan de wet en hoogst schadelijk voor onze stedelijke Financiën. ALLERHANDE NIEUWS. IVachtwakci's. De vrije nachtwaker der Lange zoutstraat is maandag 26 maart jl. in dienst getreden. Wat men er ook van zegge, de nood zakelijkheid der herinrichting van onzen nachtelijken politiedienst dringt zich op. Wij herhalen liet, de nachtwakers zijn te weinig in getal om slechts de gansche uit gestrektheid van het bebouwde deel on zes grondgebieds te bewaken. Van in de jaren 40 reeds waren hier acht nachtwa kers met den nachtdienst gelast en niet tegenstaande onze stad sedertdien een derde in bevolking en gebouwen is ver meerderd, is hunne getalstrekte dezelfde gebleven. Men raadplege de verslagen over den bestuurlijken toestand dezer jaren en men zal er van overtuigd wezen. Dus de nachtelijke politiedienst is hier niet versterkt geworden, ondanks de nieuwe kwartieren welke hier, sedert 1852, gesticht werden. Onzes dunkens zou deze kwestie tot algemeene voldoening kunnen opgelost worden op de volgende wijze Het Stedelijk Bestuur zou toelaten dal de inwoners van een of meer straten <>f wijken zich vereenigen en een persoon aanstellen gelast met de nachtelijke bewaking. Deze benoeming zou door 't College van Burgemeester en Schepen moeten goedgekeurd worden. Geene afstelling zou ook mogen gebeuren dan met de toestemming van 't Collegie van Burge meester en Schepen. De inwoners zouden bunnen nachtwa ker betalen, doch eene toelage op stads kas, in evenredigheid der belangrijkheid van 'tbewaaktegrondgebied.zou verleend worden. Het getal policieagentcn zou met G vermeerderd worden. lederen nacht zouden 4 agenten gelast zijn de nacht wakers te controleeren op hunne ver- schillige posten. Zietdaar een stelsel dat, volgens ons, gemakkelijk zou kunnen ten uitvoer gebracht worden zonder onze stedelijke financiën al te zeer te be lasten. DIEFSTAL BIJ M DE MEERSMAN. Maandag avond, ontving de heer De Meersman eenen brief van den heer Fran cies Hoppe, horlogiemaker en goudsmid, wonende te Rijssel, Iéna straat n° 35, waarbij hem bericht wordt gegeven dal een vrouwspersoon bij hem (Hoppe) gou den voorwerpen en uurwerken had te koop geboden en dat de politie haar had aangehouden. De nummers der uurwer ken opgegeven door M. Hoppe komen overeen met deze der uurwerken geroofd bij M. Meersman. M. De Meersman behandigde onmidde- lijk dezen brief aan onze stedelijke politie en nog den zelfden avond begaf de heer Vervoort, Commissaris, zich op reis naar Rijssel. Heden, woensdag namiddag, op 't oogenblik dat wij ter pers leggen, heeft men geen 't minste nieuws uit Rijssel veruomen. Onder stiefbroers. Te St-Gillis (Brussel) woonde bet huisgezin R. Er is een kind van 14 jaren, van de moeder, en een ander van 11 jaren dat uit haar huwelijk met R. voortkwam. De politie van St-Gilles werd maandag namiddag verwittigd dm het jongste zoontje zich door verhanging had gezelf- moord. Het had een oogenblik afwezig heid der moeder benuttigd om dit nood lottig besluit te uitvoer te brengen. Het kind, zegde de moeder, had schrik van de studie. Men wilde het dwingen om naar de school te gaan en om zich niet aan dit bevel te onderwerpen, had het jongske zich aan het slot der venster opgehangen. Het geneeskundig onderzoek werd ge daan. de begrafenis had plaats en nie mand sprak nog over het feit. Doch da de begrafenis ontving de po litiecommissaris van Sl Gilles twee naam- looze brieven, waarin gemeld werd dat liet kind zich niet gezelfmoord bad, maar dat liet door den 14 jarigen stiefbroêr, met behulp der moeder vermoord was. De oudste jongen werd in bet politie- bureel geroepen en hij onderging eene lange ondervraging. Eindelijk deed hij de volgende bekentenis De twee kinderen bevonden zich samen in eene kamer en kregen twist om eenen boterham, die dikker gesneden en vetter geboterd was. De kinderen geraakten aan 't vechten en de oudste sleurde zoo hard mei den sjerp, dien de jongste aan den hals had, dat deze weldra geen teeken van leven meer gaf. Naarmate bij trok werd hij woedender, zette zijn broérke een knie op de borst en wurgde hel kind geheel en al. Op dit oogenblik kwam vrouw R. bin nen vruchteloos trachtte zij liet kind tot bewustzijn terug te brengen.... het was wel degelijk dood. Ten einde raad en de gevolgen van die daad voor haren zoon willende vermij den, nam zij hel lijkje van den kleine op en hing het aan het slot der venster. Toen deed zij de policie verwittigen. De dood werd aan zelfmoord toege schreven en alles gebeurde gelijk wij hooger zegden. Dit is het verhaal van den oudsten jongen. M. Crabhe ontbood toen de vrouw R. Hare verklaring kwam in 't geheel niet overeen met die van haren zoon. Al wat deze gezegd had was valsch, zegde zij. De jongen werd in tegenwoordigheid zijner moeder gebracht en nu trok hij alles in wat hij gezegd had, Intusschen was het parket verwittigd. Uit alle ondervragingen was niets meer te bekomen dan de loocheningen die beiden begonnen hadden, toen de moeder bij haren zoon gebracht werd. Deze leste werd naar de gevangenis ge voerd. Reeds twee lijkschouwingen hebben plaats gehad. Deze hebben echter niets nieuws doen kennen. De moeder werd nogmaals ondervraagd, maar men heeft haar in vrijheid gelaten. Eene failliet. Op aanvraag van M. Talboom, bankier te St-Nikolaas komt de koophandelsrechtbank dezer stad de volksbank van Lokeren in failliet te ver klaren. T'is daar eene ware ramp voor het meestendeel der kleine handelaars dier stad. Wij lezen in den Sandaerd van Vlnandeien van Brugge Zooals men weet is sedert de verledene week een nieuwen bazar geopend in de Geldmuntstraat, alhier. Opeen derruiteu van dien winkel staat in groote cijfers bet getal 55, 't is te zeggen, dat alles wat er in den bazar is,verkocht wordt aan 55 centiemen. Verlangt gij een regenscherm of eene pop, een doos zeep of eenbarner, eene muts of een waaier, een beeld of reukflescb, ieder voorwerp kost maar 55 centiemen. Goedkoop, eh Ook om die reden stroomde het volk naar den bazar en de verkoopers hadden te doen Ja maar zulks ging niet in den gril van de gebu- ren, die ook zulke voorwerpen verkoopen en meenden getroffen te zijn door de groote konkurrentie van den nieuwen bazar. Dinsdag ging een der bedienden van dezen laatsten op straat om het volk bij te roepen en te tieren bijzoover zelfs dat een gebuur en een bediende van den nieuwen bazar hadgemeen werden. De tusschen komst der policie was op het einde nog noodig om een einde aan het geharrewar te stellen. Maar wat meer is, de eigenaar van den brugschen bazar gelegen op den hoek, deed, na dat alles gestild was. ook op eene zijner vensters het getal 45 in groote cijfers schilderen om dezen uit de straat te plagen. Onnoodig te zeggen dat die wederzijd- sche plagerij in den schik viel van het toegestroomde volk 't welk niet naliet groote aankoopen te doen, van voorwer pen, waarvan men somtijds een, twee of drie franken moet betalen en nu voor 45 centiemen verkreeg. Waar de konkur rentie nog al zal gaan, 't is niet begrijpelijk. Wildstroopersdratna te Maldeghem Vrijdag nacht is aldaar eene laffe misdaad gepleegd. Een boschwachter van baron Gustaaf Pecsteen-de Vrière, de genaam- ne Leonard De Meulenaere. werd iu zijne woning dood geschoten. Omtrent 9 ure 's avonds zat De Meule naere aan den hoek van den heerd met zijne zevenjarig zoontje op den schoot. Zijne vrouw, een andere zoon, de drie dochters en een vriend van 't huis, zaten rond de stoof gezellig met hem te klap pen. Eensklaps weerklonk een schot door het venster, en de boschwachter viel dood op zijnen stoel hij was door twee stukken ijzer in den hals getroffen. Vier andere stukken waren in den muur ge vlogen, en zijn nog denzelfden avond op geraapt geweest door de gendarmen van Maldeghem, die kwart voor 10 ure reeds ter plaatse waren. Het schot was gelost geweest, dwars door de ruit de moordenaar moet zijn geweer tegen de ruit aangelegd hebben. Het zoontje dat de boschwachter op zijne knie hield, wierd gelukkig niet gekwetst, docb zijne klak was gansch wit van liet slof, dat van den muur was gevallen. Al de andere personen, die zich in huis be vonden, werden door scherven van de ruit getroffen. De dader van dien laffen moordaanslag is zonder twijfel een wildstrooper. Sedert eenigen lijd reeds hadden de wildstroo- pers van het omliggende het op De Meu- enaere gemunt. Meer dan eens zijn zij met lichtbakken komen rondloopen in den omtrek zijner woning em hem bui ten te lokken. De bosch wachter was echter op zijne hoede. 's Morgens lag de ongelukkige bosch wachter nog in dezelfde houding, waarin hij getroffen werd iu den hoek van den heerd gezeten, met den rug tegen den muur, het hoofd links overheid, de rech terhand, waarmede hij zijn zevenjarig zoontje vasthield, op de knie geleund. Tot nu toe is de dader van de moord nog niet aangehouden. IfOLLAIVI). Van koude gestorven Talrijk zijn de sterfgevallen tengevolge der koude, die ons langs alle kanten gemeld worden. Ziehier wat wij uit Holland vernemen Zondag leslleden kwamen te Haaksber gen, uit de buurtschap Marktveld, ge meente Diepenheim, een boerenknecht en eene boerenmeid, om zich ie verhuren. 's Avonds ten 6 ure waren zij nog in eene herberg, op een half uur afstand van het dorp. aan den weg naar Diepen heim. en rond 9 ure heeft men ze nog aan eene boerenwoning gezien, in de richting hunner woonplaats. Het schijnt dat zij toen door den sneeuw storm afgedwaald zijn, en daar zij maan dag nog niet terug waren, werd door de politie een onderzoek ingesteld. Beiden werden zaterdag dood gevonden in de nabijheid van het gehucht de Rietmolen. Zij schijnen door de kou bevangen te zijn en zoo de dood gevonden te hebben. Arme vrouw. Een smartelijk on geluk heeft te Weert plaats gehad. De vrouw van L. C te Ettenbosch (een gehucht, op 2 uren afstands van de stad,) had tusschen zondag en maandag, bijna ongekleed, in eene vlaag van waan zin bare woning verlaten, terwijl bet eeuwig sneeuwde en waaide. Tegen vijf uren 's morgens klopte zij op de belgische grens aan eene woning, en vroeg om drinken. Toen men haar doornat en on bekleed zag, legde men haar dadelijk in een warm bed, doch zij wist in een onbe waakt oogenblik bet buis te ontvluchten. Dadelijk achtervolgd door de bewoners, liep zij in de richting der Peel. Alvorens men haar kon bereiken, was zij reeds een heel eind het water in, en het was onmogelijk bij haar te komen men moest eerst touwen, haken, ladders, enz. halen, en er ging 2 1/2 ure voorbij eer men haar bereiken kon. Zij was on geveer 300 meters ver het water inge gaan hadde zij het ongeluk gehad in een der duizenden gaten te vallen, dan ware zij onherroepelijk verloren geweest. Na bovenmenschelijke pogingen bracht men haar op liet droge. Haar toestand was niet te beschrijven hare beenen waren bevrozen en vol wonden. Zij wordt thans in het St Jansgasthuis verpleegd, maar men hoopt niet meer haar leveri le redden. FRANKRIJK. Een drama Zaterdag morgend be merkten de bewoners van het huis n. 111 in rue du Thédlre te Grenelle, een dikken rook, die opsteeg uit eene kamer, bewoond door de echtgenooten F. Men stootte spoedig de deur in en men vond M. en Mad. F... zonder beweging op den vloer liggen. Een konfoor stond in het midden der kamer te gloeien. Er werd spoedig een geneesheer bijge haald, die aanstonds de noodige zorgen toediende. De man, 64 jaar oud, kwam na drie uren aanhoudende zorg tot zichzelven, zijn toestand was nochtans zoo erg, dat zijne onmiddelijke overbienging naar het hospitaal Necker bevolen werd. Wat Mad. F... betreft, alle zorgen wa ren nutteloos, zij was dood. Het schijnt dat de nijpende ellende de ongelukkigen tot zelfmoord deed beslui ten. Ongeluk. In een kleine schouw burg te Coire speelde men een drama, waarin een jongeling op zijne verloofde moet schieten. Reeds twintigmaal had men hetzelfde geweer gebezigd, in andere stukken. Deze maal echter wilde de verliefde een weinig meer effekt maken en stak een kapsuul op het geweer. Op het gegeven oogenblik ging het schot af en de tooneeliste viel dood neêr. Het geweer was sedert vier jaren gela den. Schandaal Wilson. Vele advoka- ten waren bij die leste zitting aanwezig slechts één der beschuldigden, Dubreuil, is in de zaal, en bij ziet er zoo vergenoegd uit als kende hij op voorhand het vonnis. Om 12 ure 15 minuten spreekt het hof een verward en eindeloos vonnis uit, waarin opvolgenlijk de rollen der ver- schiliige beschuldigden onderzocht wor den. Maar oordeelende dat die feiten wel is waar door de openbare denkwijze moe ten afgekeurd worden, maar toch geene aftruggelarij, noch vasten verkoop van decoratiën kunnen genoemd worden. Overwegende dat de rechters de wet niet moeten maken, maar ze enkel toe passen, zoodat zij, zonder buiten hunne rechten te gaan, de artikelen der wetboe ken niet mogen uitbreiden. Vernietigt bet hof het vonnis der 10e ka mer en verzendt de beschuldigden gansch vrij van alle vervolgingen. Een weinig goedkeurend gemompel onthaalt deze .voorden, maar iedereeu moet toch be kennen dat de komedie goed gespeeld is. Wilson is dus vrijgesproken, 't is eene ware schande. Van het begin tot het einde is die zaak eene rechterlijke kome die geweest. Vooreerst het onderzoek, waarbij men telkens deu magistraat door een ander verving, naarmate hij eenige vuiligheid ontdekte dan de debatten, die door den advokaat van Wilson zelf schenen geleid te worden daarna die zoogezegde ver oordeeling eu tot bekroning de vrijspraak door bet bof van beroep. Dit vonnis kan slechts eene diepe ver- ontweerdiging doen ontstaan. Het gewe ten van een eerlijk man komt in opstand bij de gedachte, dal de gevaarlijkste agent der zedelijke besmetting van een heel land, gansch vrij het tooneel verlaat. 't Is eene uildaging tot het geweten van een volk gericht Maar er bestaat nog een vonnis, dat tol nu toe niet is uit gesproken daarmeé zal het volk zelf zich gelasten, want in de verte hoort men de golven der volksmenigte reeds brullen en langzaam klimmeu Thans mag Wilson opnieuw, het hoofd opgeheven, in de Kamer treden, waar hij

De Denderbode | 1888 | | pagina 2