NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 5 April 1888, 10 centiemen per nummer. 428te Jaar, N° 2246. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Mouchards Socialisten-meeting. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, naDij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen d«n dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqne AF. 1ST, 4 APRIL 1888. ff.FrankrijkGeneraal Boulanger. De Echo du Nord meldt dat in eene ver gadering, zaterdag ten buize van M. La- guerre gehouden, er besloten werd dat generaal Boulanger zich aanstaanden donderdag naar het Noorderdepartement zal begeven en vrijdag of zaterdag te Rijsel zal zijn. Het manifest van generaal Boulanger is zondag te Rijsel en in al de gemeen ten van het departement aangeplakt. Anderzijds meldt llavas dat de afge- veerdigden van het republiekaansch kon- gres, dat woensdag moet vergaderen, de volgende verbintenis hebben genomen. le Van de kandidatuur Boulanger.onder welken vorm zij voorgesteld worde, krachtdadig te bestrijden 2e Van bij de eerste stemming te kiezen voor een radikaal 5e Van zich, in geval van ballotteering, te vereenigen op den naam van den repu- blikaanschen kandidaat, die de meeste stemmen heeft bekomen bij de eerste stemming. M. Tirard en het Boulangisin. —-Het presidentschap van den ministeraad wordt inderdaad een gevaarlijk stieltje in Frank rijk. M. Tirard zegde het zaterdag in de wandelgangen aan een zijner getrouwen. Het Boulangism is een vuur, waarin ik den voet heb gezethet heeft mij ver brand, zooals het M. Rouvier heeft ver brand. Binnen kort zal het geheele repu- bliekaansche gebouw er door verteerd worden. M. Tirard slaat den nagel op den kop. Felix Pyat in de Kamer. Felix Pyat is zaterdag in de Kamer komen plaats nemen. Geen de minste betooging. Hij kwam in een heerenrijtuig met twee peerden, in gezelschap van M. de Labruyère, hoofdredakteur der Cocarde. Dr Susini, de gekende revolutionnair, was de eerste om den cowi/nmiard-afge- veerdigde te begroeten. Felix Pyat werd ontvangen door den eersten hussier der Kamer en door dezen naar zijne plaats gebracht op de hoogste bank der uiterste linkerzij nevens MM. Pichon. Gailiard en Gamélinat. Toen hij binnentrad riep M. Clovis Hugues heel geestig uitHij is er altijd zoo gemakkelijk niet binnengekomen. Minislerieele crisis. Ten gevolge der stemming van het dagorde Laguerre be- Historische Schets uit de ijzingwekkende Jaren- Veertig door P. P. DENYS. (DVervolg.) Dezen raorgend was liet reeds de tweede dag dat geen vonkje vuur in onzen haard was te zien geweest, en dat ik, noch mijn zieke Lodewijk, noch mijne arme schaapkens een kruimel broods over dc lippen hadden gekregen Mijn man lag klagend op zijn koude bed van strooi, mijn Paul- ken lag ziek nevens vader, en mijne andere twie kinders zaten ineengekropen te wcenen van hoè- ger en van koude bij het bed. Ik kwam ter sletje geloopeu, beschaamd, doch gedwongen en ging aan de deur van den heer Groenlandt kloppen. Helaas brave Jufvrouw, dc rijke lieden zijn niet allen even goed en medelijdend ja, er zijn er, die ongevoelig schijnen bij ellende en verdriet, en zoo was mijnheer Groenlandt. Als ik hem weenend, en laaiend van schaamte, eene almocs afsmeekte, antwoorde hij barsch dat hij niets gaf, en sloeg de deur toe. Half dood van trekkelijk de in aandachtneming van het voorstel der heeren Michelin en Planteau strekkende tot de herziening der grond wet, is het ministerie afgetreden. De eene ministerieele crisis is dus pas ge sloten of eene andere daagt op. Frankrijk is ziek en ernstiglijk ziek Doch dit is niet te verwonderen wanneer het bestuur eens lands berust in handen van vrijden kers die niet zoeken dan van een lustig en gemakkelijk leven te genieten, van oproermakers en onbekwamen. De fran- sche kamer is het evenbeeld van het alge- meene stemrecht en dat kan niet anders. Hoe langer het kiezerskops in de samen leving gezocht wordt, tot hoe lager stan den ook de gekozenen behooren. Geen wonder dus dat de fransche kamer ten meerderen deele samengesteld is uit on wetenden die niets van de ware politiek't zij inlandsche 't zijbuitenlandsche begrijpen, en wiens doelwit gestadig is van dezen of genen minister te doen tuimelen om hem door eenen anderen te vervangen die dan later op zijne beurt ook tuimelen moet. Indien Frankrijk het beperkte kiesrecht bezat, dan zonden alleen dezen welke iets bezitten of eenen stand in de wereld bekleeden de landsbestierders benoemen. Dan zou de regeering meer krachten en waarborgen voor een langer bestaar. bezitten en dus aan die gedurige minislerieele crisis een einde gebracht wezen. Het nieuw fransch ministerie is gedeel telijk samengesteld. Het Vatïkaan en Busland. De onder handelingen tussehen Rusland en 't Vati- kaan hebben tot het herstel der diploma tische betrekkingen tussehen de heide mogendheden geleid. Onderricht door de ondervinding van 't concordaat van 4882, heeft't Vatikaan gewild dat dit punt vooreerst volkomen zou uit den weg geruimd wezen, voor alleer den grond der te behandelen zaken te regelen. Een russische minister zal bij het Vati kaan geaccrediteerd worden doch het is tot hiertoe niet beslist of hij een officieel of officieus karakter zal hebben. Het Vatikaan heeft reeds eene geheele reeks grieven en desiderata aan Rusland onderworpen. De beide mogendheden zullen korte lings, zoo het schijnt, 't accoord te we zen. De czar heeft reeds eene antwoord ontvangen van Leo XIII op den eigenhan- digen brief die hem bij speciale bood schap door keizer Alexander werd toe gezonden. Een bezondere commissie samengesteld uit kardinalen is gelast te beraadslagen over de kwestiën betrekkelijk Rusland. lijden en smartc keerde ik naar mijne ellendige hut terug, zonder eten, zonder troost. En o God Jufvrouw, wat zag ik bij het openen mijner deur Mijne twee oudste kinders kropen langs den grond op hunne kuieen naar mij zij staken bid dend hunne vermagerde handjes uil, en vroegen brood!.... brood, Jufvrouw, dat ik hun weige ren inoest! Mijn goede man hield Paulkcn in zijne armen gesloten, als om het nog te verwarmen en als ik mijn schaapken tegen mijne drooge borst wilde drukken, weigerde vader het eene wijl over te geven, hij bezag mij met brekende oogen, en zuchtte Rozina, Paulken is bij de engclkens in den hemel Ach Jufvrouw, mijn hart breekt..., mijn Paul ken was een koud lijk het was dood van honger en van koude Ik ben moeder, Jufvrouw, moeder om al het smartelijke le doorstaan, dat eene moeder lijden kan. Hier smolt Rozina's stem in een pijnlijk geween weg, terwijl twee tranen parelend langs Lenora' wangen nederrolden. liet goede meisje was diep getroffen door de woorden der arme vrouwen doch iets meer dan medelijden woelde in haar geschokt hart. Had Rozina geweten dat de zoon van den on- bermhcrligen heer Groenlandt Lcnora's minnaar washad zij geweten dat de wreedheid i vaders het geluk eens onschuldigen zoons zou kun nen verbrijzelen, zij zou zeker het hartschcureiJii Sommige geuzen spelen thans den mouchard. Misschien zelfs zijn het geu zen die een openbaar ambt bekleeden en van hunne betrekking misbruik maken om artikels te kunnen leveren aan geu- zenbladen. Zij bezoeken namentlijk kloosters, weten de toelating te bekomen om alles af te zien, en weten dan in de geuzen- bladen die kloosters te belasteren op de aanbeschaamdste manier. Men diene dus op te passen voor die eerlijke en welopgevoede lieden (VI. Heelal.) De liberale drukpers verheft de heer De Kerchove, de gentsche afgeveerdigde van Aath, tot in den derden geuzen hemel, omdat hij, zoo zij zegt, verledene wei k in de Volkskamer, bewezen heeft dat het lager onderwijs, heden onder de wet van 1884, slechts eenige duizenden franks min kost dan onder die van 1879. Die zwaarlijvige liberale afgeveerdigde zegde dat het lager onderwijs, in 1883, aan den slaat, de provinciën en gemeen ten te samen had gekost de som van 1(3.426.000 franks en dat het hen heden nog kost 16 329.00 franks, 't zij een ver schil van slechts 97 duizend franks. En onze liberale penneknechten roe pen met Oswaldus uit ziedaar de fameuze gespaarzaamheid der kierikalen in zake van lager onderwijs Een weinig geduld, liberale heeren, zoo haastig niet. Indien gij het driejaarlijksche verslag over het lager onderwijs geraadpleegd had, dan zoudt gij op bladz. 147 aange troffen hebben dat, in 1883, betaald hebben De Staat fr. 15 810 072,59. De Provinciën 2.303.235.77. De Gemeenten 13.657.837,11. Te samen frs. 31.771.165,47, In 1885, hebben, volgens't verslag van den heer Melot over de begrooting van 1888, betaald De Staat fr. 11.132.218,75. De Provinciën 2.095.632,15. De Gemeenten 12.559.478,22. Te samen lrs. 25.767.329,10. Tussehen deze beide sommen is er zoo maar een verschil van 6.003.836 franks 37 centiemen. Geen klein bier niet waar! Maar om slechts het cijfer te bereiken die heerschap Oswaldus heeft opgegeven neemt hij slechts de gewone uilgaven aan en laaide onkosten ter zijde voortsprui tende uit het opzicht, het onderhoud dêr gebouwen, de aanmoedigingen, de be waarscholen, de scholen voor volwasse nen, enz... 'lis gemakkelijk Oswaldus jonge,maar 't is le dom om er een ernstig menseh meê om den tuin te leiden toonecl omsluierd hebben gelaten. Maar, het was gezegd en Lcnora's hart was gefolterd door liet gedacht, dat dc laster, dien men onder het volk verspreidde tegen dezen, welke zij zoo teèr en trouw beminde, waarheid was. Hendrik zou dan waarlijk een hartelooze, onge voelige, gelijk zijn vader, wezen Al de deugden die hij hij mij getoond heeft, zouden eene iagc huichelarij wezen Zoo dacht Lenora en, zulke wezenlijkheid zou haar voldoende zijn om hem te verstooten, om al het gedroomde geluk te vernie tigen Na eene wijl stille vroeg Lenora Rozina, w.ic opende bij den heer Groenlandt de deur liet was de oude lieer zelf, die mij onmec- doogend wegjoeg, bevestigde de vrouw. Dc verklaring dat het dc oude heer zelf was, scheen de bedroefde maagd ccnigen troost bij te brengen want dc sombere uitdrukkiug baars gelaats verdween, hare oogen werden helder, en zij hernam Nu, arme vrouw, troost u, ik zal'n helpen. Lenora keerde zich om, liep in de keu ken, dan naar boven, en kwam na eenige stonden terug met geld, klecrcii en beddekens. Ziedaar, sprak zij, ga nu naar uw huis geef brood, vuur en troost aan de uwen. Denk op ons in uwe gebeden, en keer zaterdag morgen terug Dank dank stamelde Rozina, dank goede Juffrouw. God zal u bclooncu cn zegenen. Lenora opende dc deur en liet de vertrooste vrouw, door dc vallende duisternis, naar bare ellendige hut wederkeeren. Zondag 25 meert, om 3 ure namiddag, heeft in de herberg Cour de Brabant Schaarbeekstraat, te Brussel eene mee ting van Socialisten plaats gehad, om te beraadslagen over de ontvoogding van den werkman. Nadat de voorzitter citoyen Maes, het doel der vergadering had uiteengezet, werd het woord gevoerd door de citoyens Allard en Minne. Volgens dezen laatste kan het socia lisme, met zijne tegenwoordige inrichting niets te weeg brengen,omdat het in zijnen schoot te veel mannen bevat die zich alleen om hun eigen bekommeren, in plaats van hunnen persoon op den ach tergrond te stellen. Daarna zegt hij het volgende op de kap van den leider der gentsche socialisten Wanneer men jaren lang de sociale revolutie heeft aangepreekt moet men,op den oogenblik dat het spel moet begiunen zijne knikkers niet uil de ronde pakken. Wat hebben wij gezien zegt spre ker tijdens de werkstakingen in de streek van Charleroi en in den Borinage, in 1886 Een der groote hoofdmannen der socialisten-partij, mijnheer Anseele had beloofd en aangekondigd dat eene algemeene werkstaking te Gent en in Vlaanderen zou plaats hebben. Doch le huis gekomen, gebaarde hij van krommen aas. Mijnheer Anseele is een hansworst en een lollekensheer (Proteslatiën). Spreker vraagt de inrichting van een werkmans kongres, doch verdeeld vol gens de verschillende vakken en niet een algemeen kongres. Citoyen Allard stelt voor dat de Staat hetwerkgereedschap zou aankoopen voor de werkende klas, een jaar nadien zou alle gouvernement afgeschaft worden. Dan zou het een leventje wezen, geen gouvernement, geen meester meer, maar allen meester Citoyen Fleuron denkt dat de samen werkende maatschappijen den werkman zullen ontvoogden. Hij is nogtans arna- chist, maar hij denkt dat de tijd nog niet gekomen is. Eindelijk werd het woord genomen door citoyen Defuisseaux, namens de socialistische republikeinsche partij. Hel eenige middel tot volledige onvoogding der werklieden is, volgens hem, het algemeen stemrecht. Vooraleer uiteentegaan heeft de ver gadering den wensch uitgedrukt dal de verschillende fraktiën der socialisten- partij elkander de hand zouden reiken en gezamenlijk wei ken voor de ont\oog- ding der werkende klassen. Elkander hansworsten en lollekens- heeren noemen en toch samenwerken, HISTORISCH TAFEREEL DER JAREN VEERTIG. Er kwam een tijd van gccsel en ellend', Tot dan bij 't lijdend nicnschdom onbekend Een tijd waarvan onze ouders ijzend spreken Wen nog van weemoed hunne tranen leken Een tijd waarvoor nog elkeen schrikt en beeft. Die deze treurgc dagen heeft beleeft Dc Heer bad aan het land zijn zegen niet gegeven, Geen' vruchten werden uit den schralen grond gc- tceid Een d icpe vrees deed elk voor ramp en onheil beven Zelfs hem, die met fortuin was rijken breed be- (deeld Welhaast ontbrak cr werk en brood en vuur aan [de armen, Die zuehtend zonken neêr cn smeeken om erbar men Geen vuur, geen werk, geen moed, geen hoop, [geen troost, geen brood. Maar armoe, ziekte, ellend' cn honger, koude, [dood Ziedaar het tafereel dier ijselijke tijden, Dat voor mijn zwakken geest komt spokend hencn- glijden (Huldekrant :Ridder Horrie.) Ja, er zonk een tijd van geesei en ellende over dat kan uitmuntend socialistisch zijn, doch wij denken dat het mijnheer Anseele met erg zal bevallen. HANDEL EN NIJVERHEID. Tabaksplanting. In 1883, heeft het liberaal ministerie vele belastingen ge slagen iedereen weet nog wat misnoe gen dit opwekte. Een van die belastingen was de ver meerdering van rechten op den tabak, zoowel op den inlandschen als den bui- teiilandschen tabak. De tabakkweekers van het land werden aangeslagen met 2, 2 1/2 en 3 centiemen per plantmaar de wet liet toe aan den werkman, die in het walenkwartier ge woonlijk wat tabak plantte, 150 planten te teulen, zonder daarop rechten te moe ten betalen. Dat was een verlies voor de staatskas; maar om dat verlies in te winnen, eisch- te men wat meer rechten van de tabak kweekers en van de handelaars, invoer ders van vreemden tabak. Zoodus om eenige werkers van het Walenland te bevoordeelen, sloeg men hooger rechten op den tabak, dien de groote menigte der Belgen, arm en rijk, gebruikt. Dit was een slecht wetstelsel. De werklieden, in plaats van slechten tabak in hun bolken le teulen, zouden veel be ter gedaan hebben op dat land wat aar dappelen en groenten voor hun huishou den, te planten. Buiten dat kwam hel bedrog er in men vond middel die kleine plantingen te vermenigvuldigen door alle soorten van bedrieglijke manieren, zoodanig dat men bijna zooveel tabak, vrij van rechten plantte als de landbouwers teulden, en op welken zij van 650 tot 800 fr. per hektaar rechten moeten betalen. Dit bedrog nam zoodanig toe, dat er een einde moest aan gebracht worden, om te beletten dat de deftige landbou wers, die tabak op hunne hofsteden teu len, gansch zouden ten gronde gaan. Dit heeft het ministerie verstaan. Het is de landbouwers ter hulp geko men het heeft maatregelen voorgesteld; om hel bedrog te verminderen het heeft voorgesteld rechten op den inland schen tabak van 2 1/2 centiemen te bren gen. Dit is eene opoffering, die de minister van financiën doet ten voordeele van al de Belgen, die tabak gebruiken. Ongetwijfeld zal de tabak, wanneer het nieuw wetstelsel eenigen tijd zal uit gevoerd zijn, van beter kwaliteit zijn en aan lagere prijzen verkocht worden. In alle geval zullen de deftige landbou wers en het algemeen der werkers, er bij winnen. Vlaanderen. Vol weemoed en gruwel keert nog soms de geest tot die ellendige dagen weer, en lijdt en weent men met de rampzaligen, welke alle da gen iiebbcn beleefd. De Jaren-Veertig stonden reeds een eeuw als tijden van rouw cn diepe ellende in Vlaanderen» geschiedenisboek aangeteekend. Het begin der regeering van Maria-Theresia wasvoor Vlaanderen een tijd van rampspoed geweestcn alhoewel bet aandenken dier dagen onder bet volk nog levendig stond, zou niemand gedacht hebben dal eene zoo diepe beproeving nogmaals over Vlaanderen zou nederdalen. Nochtans, eene staar tstar, die bij bet volk, lieden nog, als een zeker voorteckcn an oorlog, ziekte, pest of duren lijd aanzien wordt, kwam dc diepste vrees, den pijnlijksten angst in dc harten jagen. En bijgcloovigbeid en vooroordeel ter zijde inderdaad, de maand Juli 1X45 werd door eene ongehoorde hitte gekenmerkt, die van tijn tot tijd onderbroken werd door schrikverwekkende en verwoestende ongewcerten. Dc overvloedige stortvlagen, welke op de aarde nedcrviclen, konden de zwangere lucht niet reini gen. Het water zelfs wa» als verbrand of vergiftigd cn deed na zich een gelen ongezonden mist ont staan, die, niet boog boven den grond zwevend, dc veldvruchten omhulde cn verstikte, mcnsclien cn dieren den adem afsneed, en alles met ontzenu wing sloeg. Wordt Voortgezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1