NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 8 April 1888, 10 centiemen per nummer. 428te Jaar, N° 2247. Hophandel. ABONNEMENTPRIJS Z ANN01YCEIVPRIJS Z Politiek overiiïht. Wetsontwerpen. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den 'olgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanfen fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nanij de GrooteMarkt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sm AEI.ST, 7 APRII. 1888. Frankrijk. Het nieuwe fransche ministrie deed door den mond van M. Floquetuid voor zitter der kamer, thans vooritter van den ministerraad eene verklring van politieke gedragslijn uit welke w de voor naamste zinsneden knippen De regeering, welke geene vres heelt van alle, wel doorgronde herorming, vraagt enkel aan 't hoofd te sian der republiekeinsche meerderheid, m haar op dezen weg te leiden en aldus le ver wezenlijking van al de betrachtten der natie te verzekeren. Doch de vrijeid.die niet te werk gaat door de diktatur, kan geene plotselinge hervorming toeiten. De kwestie van de herziening degrond wet, welke voor de Kamer oprijst,s eene dergene welke de meeste over/eging vragen. Diegene der leden van hei kabi net, welke er de warmste voorstnders van zijn, zouden niet willen dat eeiwerk van zulk belang, bestemd om onze piitie- ke inrichting in volkomen overeemem- rning te brengen met de republiekeii.che grondbeginsels, zou ondernomen woden in gevaarlijke voorwaarden De regeering zal u vragen dit an zijne zorgen over te laten, om denje- schikten oogenblik af te wachten, en alles voor te bereiden wat tusschenle beide Kamers noodig is. b Wij zullen u ook vragen, om al !e vraagstukken van algemeen belang, wele nog hangende zijn. te rangschikken v(- gens hoogdringendheid en daarna mt overweging op te lossen. De regeering zal, met eene aanhot dende aandacht, uwe besprekingen vo gen en steeds die oplossingen ondersleu nen, welke het meest overeenkomsti zijn met de demokratieke belangen. Zij zal een wetsontwerp aanbiedei op de vereenigingen de eerste stap tei bepaalde regeling der betrekkingen tus schen Kerk en Staat. Aldus zal zij het werk der verwe reldlijking, door de revolutie begonner en door de derde republiek hernomen voortzetten. De financieele kwesties zullen steeds aan het hoold onzer bezigheden staan. De nieuwe inrichting onzer nationale strijdmacht, vermeerdert onze verdedi gingsmiddelen, en verzekert ons den eer bied die men ons schuldig is zij is ook eene waarborg voor het behoud van der vrede, waaraan wij vurig gehecht blijven Aldus zullen wij, zoo in 't binnenlanc als in den vreemde, ons voorbereider tot de feestelijke viering vande roerarijkt verjaring van 1789. waartoe Frankrijk de nijveraars, de geleerden en de werktrs der gansche wereld heeft uiigenoodigd Historische Schets uit de ijzingwekkendt Jaren- Veertig door P. P. DENYS. (2« Vervolg.) Welhaast kon men bemerken dat het aardappel loof vol zwarte tikskens geteekend stond maar zulks voor een uitwerksel van het onregelmatig weder nemend, verdreef men de vrees, die plaats maakte voor de hoop, welke men in een toekomend schoon weder stelde. Helaas de maand September kwam alle lioop verijdelen men ondervond vol angst en schrik dat de aardappelplant door eene verrottende plaag was aangedaan Een diepe zucht steeg uit eiker horst cn bleef als een noodkreet boven Vlaanderen han gen. De duistere wanhoop drong alle huizen bin nen de aardappel, het voornaamste voedsel der volksklas, ontbrak Een ongeluk komt nooit alleen, zegt een oud ▼laamsch spreekwoord, en dat moest nu ook Deze verklaring wordt herhaaldemalen door het spotgelach der rechterzijde on derbroken de radikalen juichen eiken volzin toe, terwijl degematigden zwijgen. De republikeinen gaan dus nogmaals zich pogen te verzoenen op den rug der R. K. Kerk en bij gevolg door de inkrim ping der godsdienstige vrijheid. Generaal Boulanger. Volgens den XIX0 Siècle hebben de Boulangistische leden der Ligue des Patriotes. een adres overhandigd aan den generaal, waarin zij hun vertrouwen in hem uitdrukken, hem bedanken voor wat hij gedaan heeft voor 't leger en in hem den kampioen van Elzas-Lothaiingen begroeten. Zij protesleeren tegen de handelwijze der regeering, in naam van al diegenen welke alle politieke twisten terzij stellen en geene partij kennen, waar het vader landsliefde geldt. Zij hopen ten slotte dat de generaal de roemrijke soldaat zal ?ijn, die hel vader land /.al vrij maken van aan de zee tot aan den Rijn. Generaal Boulanger antwoordde dat hij niets anders vroeg dan zijn land te die nen, dat hij den man van geene partij, maar van het vaderland is, en dat, indien hij nu politiek maakt men hem daartoe gedwongen heeft. Als 't vaderland hem noodig heeft, zal hij daar zijn. De toestand in Frankrijk. De minis* terieële verklaring, door M. Floquet in de Kamer voorgelezen, leert ons niets nieuws, en bestaat uit de gewone pas munt van alle fransche ministeriën pa- triotieke ronkende volzinnen, financieele en demokratieke beloften en tutti quanti. M. Floquet, de man in wien de fran sche vrijmetselarij al hare hoop stelt, zet al de republiekeinen der Kamer,meesten deels ook vrijmetselaars, tot eensgezind heid aan, en spiegelt hun dan ook de oplossing voor oogen van het vraagpunt Kerk en StaatIedereen zal begrijpen dat die brave jongens het concordaat wil len verbreken. M. Floquet schijnt te spekuleeren op den haat der fransche liberalen tegen de Kerk. Goed zoo maar 'f is te vreezen dat hij, de groote Floquet, vroeger zal gebro ken zijn dan het concordaat. Wat de herziening der grondwet aan gaat, die wordt voorzichtigheidshalve verschoven tot nader orde. O, gi slimme rikken Ontslag van prins von Bismark. De Kölnische Zeitung ontvangt uit Weenen let volgende belangrijke telegram o In gewoonlijk goed onderrichte krin- gen loopt sedert dezen middag. 4 april, het gerucht als zou prins von Bismark i hel voornemen hebben zijn ontslag in te dienen. Als grond hiervan worden bewaarheid worden. De linnennijverheid, die sedert den val der lakenweverij in Vlaanderen het voornaamste middel van bestaan voor het werkvolk geworden was, en zoo dikwijls reeds het land voor armoede en eiieudc bevrijd had, onderging nu juist eene volledige omkeering. De vernuftige Engelschman kwam werktuigen uit te vinden, die spinnewiel cn rok als verouder de, onbruikbare dingen deden van kant schuiven, en het weefgetouw, als een bestoven geraamte, in het eenzaam kamerken deden rusten cn treuren. De vooruitgang ontnam zoo met eens Vlaanderen zijne uitlevering in Spanje en in de koloniën. Frankrijk alleen bleef ons nog ccnigcn tijd toe- ;ankclijk, maar werd welhaast ook gedwongen inar middelen uit te zien, om der naderende kri- is het hoofd te bieden. Het stelde onverwinnclijke olrechten daar, cn gaf zoo den beslissenden dood- lag aan Vlaanderens eeuwenoude nijverheid .Meer dan drij honderd duizend werklieden dinners cn wever», stonden zonder werk, en at in tegenwoordigheid der aardappel plaag, welke le jaren niet min dan honderd millioen frank aan *t beproefde vaderland ontnam. En daarmede was het oog niet gedaan. In 1846. op het oogenblik dat de rogge het t;cde voedingsmiddel der werkende klas begon fcljlocicn, bemerkte men vol afschrik cn verlcgen- M dat eene gele stof <>p de halmen en bladeren klfde, als ware cec solfcrvuur op aarde neder- ge.'irt. Het was de koornbrand die de rogge tot onzichtbaarheid sloeg, en slechts een derde van gezondheidsreden opgegeven, doch het wordt waarschijnlijk geacht dat er eene geheime oneenigheid heeft plaats gehad. Wil de Kölnische Zeitung weêr eene ge ruchtmakende zaak in 't leven roepen Rome. De Paus en de czaar hebben de voorbereidende onderhandelingen van het verdrag tusschen het Vaiikaan en Rusland, goedgekeurd. Thans zijn er nog eenige punten te regelen. Rusland zal dan een minister bij den Paus afveerdigen waarschijnlijk graaf Boutenieuw, wiens vader dezelfde bedie ning vervulde bij Pauzen Gregorius XVI en Pius IX. GOED NIEUWS. De Maatschappij St-Rochus laat weten dat zij komt te vernemen dat eene uieu we geldelijke toelage haar toegestaan is door den heer Minister van landbouw, om voorts le werken tot de verbetering vari het plukken en droogen der hop. De verbetering der hop moet de aller beste gevolgen hebben voor planters en koopmans, en niet min voor alle nering doende lieden dezer stad. Wat kan im mers meer profijt bijbrengen voor winke liers, herbergiers, ambaciiters dan veel volk naar de stad te lokken. Hewel, in dien liet hieronderstaande verzoekschrift dat de Maatschappij aan het Gemeente bestuur komt toe te zenden, eenen voor- deeligen uitslag bekomt, zullen wij, zonder twijfel, zooals het in vroegere jaren was, de buitenlieden wederom hunne hop hier ter stede zien leveren, en, zoo het gewonelijk gaat, daar waar volk is. is er nering. Wij twijfelen geenszins of deze wer kingen die geen ander doelwit hebben dan het algemeen welzijn, zullen eenie ders goedkeuring verwerven. Verzoekschrift. Mijnhecren Burgemeester en Leden van de Gemeenteraad der Stad Aalst. De ondergeteekende, koopmans in hop, nemen de eerbiedige vrijheid Ued, bij deze te verzoeken, het oud getuigschrift van de keur der hop te willen afschaffen of ten minsten veranderen in de zin hier onder beschreven Ziet hier, MM,, de beweegreden,waar voor wij deze verandering vragen Het oud getuigschrift bestatigt dat de hop waarvoor hel zelve wordt afgeleverd, wel geplukt en wel gedroogd is en, onder alle opzichten, ten beste is be zorgd. Mijnheeren, dees getuigschrift is een groote hindenaal aan de verbetering der hop, en kan zelfs dienen als middel van bedrog. Is l:et niet allergemakkelijkst Vlaanderen oogst liet overschieten Dan begon vair Vlaanderen een tijdstip van armoede, ziekti en ellende, waarvan men te ver geefs de wcèrg» in de geschiedenis van cenig volk zou opzoeken. Het waren nude spinners en de wevers niet meer alleen, dicroor de armoede moesten duchten, maar ook de birgers en zelfs de kleinere boeren, wier aardappel: en koren, voor eigen onderstand, en 'voedsel voff het vee begonnen le missen. En zoo naderde dewinter van 1847 Welke pen, hoe machtig zi ook wezen moge, zou het akelig tooncel, dat Ylandcrcn aanbood, kunnen afmalen. De velden wiren met bevrozen sneeuw bedekt. Iets treurigs liii; in de lucht, als boven een einde loos graf. lu de woningJes armen wcrknians lagen spin newiel, rok ei garenwinde nevens het bestoven getouw dooreci, of waren reeds tot warmbout op den haard gewrpen cn verbrand. Kleine, half aakte kinderen kropen bij den kouden baard «ver den grond, weenend van hon_ ger en bibbernd van koude. De ouders waren gaan bedelen, ?n zouden misschien laat in den avond niet ecige stukskens brood terugkecren of ooe misscliie lagen zij reeds van gebrek omge komen, crgcrisn liet kille veld. Ja, geëerde bzer, langs de straten, die van de eene pachthoetaaar de andere leidden, zag men gausche reeksn bedelaars en bedelaressen, als zooveel menscbnschimiiicn door de naakte \clden dwalen. voor een ondeftig koopman, dit getuig schrift te doen doorgaan voor het gene der zoogezegde geprimeerde hop Wat kan een brouwer immers meer vereischen dan wel geplukte, wel gedroogde en, onder alle opzichten, wel bezorgde hop? MM, dit getuigschrift komt voor als valsch. De hop waarvoor het afgeleverd wordt, is juist degene waarover eenieder hier, ten alle tijde, geklaagd heeft, als slecht geplukt,slecht gedroogd en, onder alle opzichten, slecht bezorgd te zijn ge weest. Dit getuigschrift, in de 17® en 18' eeuwen, beantwoordde aan de verorde ningen der hoppekeur te dien tijde, wan neer de fiop moest geplukt worden kort aan den steel zonder takkenen behoorlijk gedroogd moest wezen. Langzamerhand vervielen de verordeningen of ten min sten werden niet uitgevoerd en dit is de oorzaak dat het wel plukken, wel droo gen, ja zelfs de goede bezorging verdwe nen. Het plukken, droogen en goed be zorgen vervielen langzamerhand in tot een zoo slechten staat dat, moesten de hoppekeurders stiptelijk het getuigschrift navolgen, er geen honderd balen gewone pluk het zouden bekomen. Daarenboven, MM, de stad draagt eene groote verant woordelijkheid voor het afleveren van een getuigschrift aan hop dieniet beant woordt aan gemelde verordening. MM, onzes dunkens, om tot den vroe- geren stand te komen,ware het afschaffen van dit getuigschrift hoogst noodzakelijk.' Nochtans ingezien eene totale afschaffing, eene verwarring zou kunnen veroorzaken in den handel en eene groote schade te weeg brengen voor de Gemeentekas, zijn wij van gevoelen dat eene verandering aan het oud bestaande getuigschrift zou voldoende wezen. Bij voorbeeld dat men het huidige vcrandere in dezer voege: «Deze hop is afkomstig van Aalst, zonder mengeling van vreemde of oude hop.» MM, door deze verandering, die de waarheid zou eerbiedigen zult Gij eenen grooteri dienst bewijzen zoowel aan üe verbruikers, aan de planters als aan de handelaars. De Stad zal van alle verantwoordelijk heid ontslagen zijn de brouwers en speculanten zullen ten minste weten wat zij koopen, de handel zal er door vertref- felijken, en de teelt merkelijk verbeteren. Het zal de heropbeuring wezen van den landbouw en van den handel die beide zoo hard zijn beproefd. Onnoodig Ued. te zeggen, MM, in wat staat de hopbouw en de handel zich bevinden. Onze hop door hare slechte behandeling, wordt zoowel door de Belgische als de vreemde brou werijen verworpen en daargelaten. Een getuigschrift bewijzende de wezenlijke verbetering onzer hop is voldoende, ze op nieuw de gunst der verbruikers te doen verwerven. Dan zullen wij, zoo als deze laatste jaren, lmt geval was, die niet meer bijna uitsluilelijk zien dienen om de Zij sleepten zuchten en klagend hunne afgeleer de leden voort, en gingen van deur tot deur een stuksken brood afvragen. Het gezucht der ellendelingen was pijnelijk om hooren. Hunne borst piepte cn reutelde cn hij afgesneden zinnen baden zij nog Onze vader, die in dc hemelen zijt... enz., cn steunden met overspanning van krachten op Geef ons heden ons dagclijkseh brood Zij waren met gescheurde lompen gekleed, cn hun uitgemergeld aangezicht droeg de aschverf der IJselijke hongerdood. Hierlangs den dijk lag een slacbtoflcr der ellende een lijk daar midden der straat nog een ginder nog nog verscheidene O gruwvol toonecl Kceren wij onze oogen er van af. Op het bevrozen veld kropen er ellendelingen over den grond, cn krabden hunne vingeren ten bloede, om vervrozen rapen uit de steenharde aar de te rukken, cn ze huilend en razend met kruid en al te verslinden En ja, daar ook vielen er in de stuiptrekkingen der dood met het diercnvoedscl in de maag Al waar men het oog kon wenden, ontmoeltc men tooncelen die huiveren cn weenen deden. Daar in liet dorp voor den broodwinkel stonden een honderdtal ellendelingen sainengclioopt jonge uitgemergelde mannen met verscheurde klecdcrcn halfnaakte grijsaards, bevend op hunnen slok ge leund weeuende vrouwen met den zuigeling aan hunne drooge borst Schrikbeelden der ellende Brood, brood schreeuwden zij,... Brood moeten magazijnen op te proppen en erin te ver ouderen. Deze beweegreden en menige andere die wij zouden kunnen aanhalen, hopen wij M.M, zullen Ued. doen aansluiten bij de onderrichtingen ons door den hetr Ridder de Moreau, minister van land bouw, voorgeschreven, die ons aan spoort bij den Gemeenteraad van Aalst aan le dringen om te bekomen dat men voorlaan alleenlijk een geluigschrift afle- vere voor de verbeterde hop, dit is de weg om tot het goede te komen. MM., een tweede voorwerp dat wij aan uw wijsonderzoek voorstellen is het stichten van een Hoppehalle hier ter stede. Ziethier, MM., al de voordeelen eener Hoppehalle. 1° tegenwerken van het verplaatsen des handels naar Antwerpen 2° Broodwinning voor vele werklieden der Stad 3° Den vreemde naar de stad lokken om handel te drijven in hop, alwaar de produktieplaats is 4° Het behoud eener Hopbeurs en deze doen bloeien en aangroeiën 5° De belangen behertigen van de las- tenbetalers dezer stad, die hunnen ver- koop zullen zien vermeerderen uit hoofde der vreemde bezoekers fi° Gemak geven aan de planters dia hunne hop hier zullen kunnen in Warrant stellen en derwijze niet meer verplicht wezen soms aan spotprijzen te verkoo- pen 7" Aalst het centrum maken van den siad del tot Ero°' voord««l der geheele En bij dit alias, zal het stadsbestuur een goeden interest ontvangen van het kapitaal dat het zou uitgeven voor het maken der Halle plaatsgeld 10 centiemen per baal en per maand, plaatsen en uit doen der hop uit de magazijnen afzon derlijk gerekend. MM, eene Hoppehalle ware oprecht eene goudmijn voor de inwoners dezer stad door het vermeerderen hunner nijverheid en niet min voor de stedelijke kas die er jaarlijks eene scliooiie som zal zien uit binnenkomen. Hopende MM. dat Ued onze aanvraag gunstiglijk zult inwilligen hebben wij de eer Ued. de verzekering onzer hoogach ting aan te bieden. Volgen de handteekens. Gelijk wij het reeds hebben aangekon digd, werden dezer dagen verscheidene wetsontwerpen neêrgelegd, te welen 1° op de regeling van den verkoop likwi- deering en verdeeling der goederen van weezen2- wijziging van het zegel recht en registratie op dezelfde punten; wij hehben Maar zij hadden geen geld... zij konden geen een en twintig stuivers voor een arm broodje ge ven, cu de hakker met zijn oudsten zoon had de deur versperd, cn beiden stonden zij er achter met het geladen geweer op de horst der ellendelingen gericht Maar Brood moeten wij hebben stijgt in een pijnelijken galm weêr tegen de moren der huizen en de bedreigende kogels der geweren vermogen niets op hel hart der ellendelingen, wier maag de honger verkrampt en ze razend en zinne loos maakt o. Brood moeten wij hebben en de deur vliegt in. cn als razende wolven vallen dc armen opdebrooden terwijl twee jonge mannen in het hart getroffen, nederstorten, eu stervend nog roepen Brood brood... En ginder? Wal gebeurt er ginder in dal afge zonderd, eng straatje Waar wil die jonge moeder, door de vallende duisternis, mei dat halfversteven wichtje in de ar men heen? Is zij zinneloos? Zij wankelt op bare beenen. Zij bekijkt herhaalde malen het blceke kindje, wil het met den adem verwarmen kust het krampachtig, eu gaat dan met den rug legen den kouden muur leunen. IN'ecn, mijn engeltje, zucht zij in wanhoop, neen, ik kan u niet voeden Neen, ik heb geen moedermelk ik moet u zoo laten verstijven zoo laten sterven Maar Wordt Voortgezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1