NIEUWS- EN AANKONDIGINGSSLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 12 April 1888, 10 centiemen per nummer. 428te Jaar, 1\° £248. ABOIVIVEMENTPRIJS ANIVÜIVCEIVPRIJS Politiek overzicht. Kieskronijk. Landbouw. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2d voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nanij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 30 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqne Snum. ADLST, 11 APRII, 1888c Frankrijk. Zondag hebben in drie verschillige departementen kiezingen plaats gehad voor de wetgevende Kamer. In de Dordogne werd de oud-generaal Boulanger gekozen met 59,498 stemmen. Zijn tegenstrever bekwam 85.745 stem men. In de Audc was er strijd tusschen socialisten en radikalen. De kandidaat der socialisten vereenigde het grootste getal stemmen doch ontoereikend om tot de volstrekte meerderheid te geraken. In de Aisne werd M. Doumer gekozen met 42,244 stemmen tegen 33,348 gegeven aan M. Jacquemart,conservatief. M. Bou langer bekwam 11,611 stemmen. Welke zedeles zal liet fransche gouver nement uit deze uitslagen trekken Ongetwijfeld geene, want men heeft goed te kloppen aan doovemans deur Duitschland. Ontslag van prins von Bismark. Naar men verneemt, bestond het voornemen om prins Alexander van Battenberg op den dag zijner verloving de orde pour le mérite en een pruisisch legerkorps, benevens een vorstentitel te verleenen. De rijkskanselier ontwikkelde zijne be denkingen hiertegen in eene memorie, 30 bladzijden groot, welke hij woensdag voormiddag, tegelijk met zijn verzoek om voorloopig ontslag, aan keizer Friedrich ter hand stelde. De keizer had tegen de argumenten van den rijkskanselier niets in te brengen, en het battenbergsche huwelijksplan werd dan voorloopig ver- Betreffende de Bismark-crisis werden nog de volgende bijzonderheden bekend Op 31 Meert vernam von Bismark van den keizer, dat binnen kort de verloving van prinses Victoria met prins Alexander van Baiteuberg zou plaats hebben, von Bismark bracht daartegen terstond staat kundige bedenkingen in, waarop de kei zer hem verklaarde dat deze verloving een hartewensch der keizering was. Bis mark verzocht door de keizerin te worden ontvangen, wat terstond geschiedde. In tegenwoordigheid des keizers ont wikkelde hij nu voor de keizerin de poli tieke opmerkingen, die tegen de verloving pleitten. De keizerin kreeg echter niet de overtuiging van de onuitvoerbaarheid. Hierop verklaarde von Bismark.dat wan neer de keizerin er aan hield dat de ver loving plaats had, hij genoodzaakt zou wezen zijn ontslag te nemen. Op 1 April vernam von Bismark dat de komst van prins Alexander ophanden was. Hij gaf nu den keizer kennis, dat hij op den dag waarop tot de reis van den prins besloten werd, zijn ontslag moest nemen. Daarop werd uit Charlottenburg Historische Schets uit de ijzingwekkende Jaren- Veertig door P. P. DENYS. (5e Vervolg.) En zij scheurt nu met de tanden de versleten mouw open, en bijt dan den ontvieeschdcn arm ten bloede, om met de druppelen die, heiaas, niet meer Ioopen willen, en op de wonde verstijven, haar stervend kind te redden O schrikkelijk En weenend roept zij nu uit Geen bloed meer ook ach, mijn kindje, mijn kindje sterven.... sterven Doch neen. niet sterven, zegt zij eensklaps, als schoot een lichtstraal in hare hersenen. Neen, niet sterven, herhaalt zij, terwijl zij als zinneloos vooruit loopt en dan plotseling weer stil blijft staan, en nog tcedcriijk heur kindje zoent en licrzoent, steeds herhalende iNeen, niet sterven, niet sterven Wat gaat zfj beginnen Zij klinkt met geweld prins Alexander uitgenoodigd zijne reis voorloopig uit te stellen. von Bismarks onderhandelingen met de keizerin duren voort, maar tot hiertoe schijnt aan geen van beide zijden neiging te bestaan om toe te geven. De keizer zijnerzijds wil het geluk der princes niet in den weg staan, maar tot geen prijs de politieke zienswijze van von Bismark tegenwerken. Hij laat de desbetreffende onderhandelingen aan de keizerin over. von Bismark heeft in een schrijven, aan den keizer gericht, aange toond, waarom naar zijne zienswijze eene nauwe verbintenis met prins Alexander van Baltenberg een politiek gevaar zou zijn, voor hetwelk hij de verantwoorde lijkheid niet aanveerden kan. De zaak verkeert r.og in dit geval. Voor het oogenblik schijnen de onder handelingen gestaakt te zijn, om te bepa len of eene plechtige verbintenis van prins Alexander om nooit naar Bulgarië terug te keeren, voldoende zou zijn om de prikkelbaarheid en het wanirouwen van den russisehen czaar te ontgaan en Bismark's politieke opwerpingen tegen het huwelijk weg te ruimen. Ierland. Ernstige onlusten. Botsingen met de policie. Verscheidene gekwetsten. Dublijn 8 april. Men heeft gepoogd meetings te houden in verschillige plaatsen van Clarke en Cork. Te Macrom werd de policie overmand. M. Tanner, parlementslid voerde het woord. De ruiterij chargeerde het volk met den blanken sabel, M. Tanner werd met geweld naar zijn hotel gebracht. Er werden eenige personen gekwetst. Te Loughn zijn 30 gekwetsten. Hier ging M. O'Brien ten 2 ure uit, naar den bisschop. Hij was vergezeld van twee geestelijken. Door 4000 personen opgevolgd heeft hij zich dan naar een veld buiten de stad begeven. Daar was een platform opge richt, 200 man politie, huzaren en eene com pagnie voetvolk had post gevat in de na bijheid van het veld. De magistraat eischte dat de meeting zou uiteen gaan maar M. O'Brien ging voort met de menigte toe te spreken. Toen overrompelde de policie het plat form en dreef de menigte na een kort ge vecht uiteen. Geen enkele is ernstig gekwetfct. Patrouilles doorkruisen voortdurend de stad. Te Kilrusch, waar M. Redmond insge lijks eene meeting had ingericht, scheen de botsing ergere gevolgen gehad te heb ben. Men spreekt van een zeker aantal personen, die door sabelslagen bajonnet- steken werden getroffen. aan de deur eener eerewoning, legt leur stervend wichtje op den dorpel neer, en vlucht dan door de duisternis ver van de plaats, waar zij in smart en vertwijfeling heur kindje verliet. Al hetgeen ik kon» neer te schrijven, kan maar eene zeer (lauwe schels hcclen van hel jammervol le tafereel der jaren Veertig. Ik zal er nog bijvoegen dat de benden bedelaars zich in den omtrek hunner gemeente niet ophielden maar alle grenspalen overstapten, en zelfs tot bin nen de poorten der lioofstad drongen. Ruiten de talrijke meederjarige veroordeelden, werden er hoven de twee en twintig duizend kin deren in 't gevang of in het bcdelaarswerkliuis ge zonden. Maar zijn de jaren Veertig tijden van ongehoorde ramp en harde beproevingen geweest, zij mogen ook dagen van mcnschlievendheid gehceten wor den. Alles werd in 't werk gesteld om de ellendelin gen door openbare of bijzondere weldadigheid ter hulp te komen. Onze beminde, en thans betreurde Vorst, Leo pold I, wedijverde met zijne koninklijke weder helft de dcugdenrijke Maric-Lowieza om het arme volk van Vlaanderen voor armoede en on dergang te redden. Milde sommen werden uit de koninklijke kas naar Vlaanderen gezonden en uit gedeeld. ■De vlaamsche Geestelijkheid ook deed wonder- A1 de tijdingen die ik uit liet binnen land ontvang, geven ons niet alleen de hoop, maar de overtuiging dat het land don 17 juni zijn vonnis van 1884 zal be k rachtigen. Zonder van de vlaamsche provinciën te spreken, waar onze tegenstrevers zeil wanhopen, komen uit de waalschearron dissementen, waar wij over vier jaren zegepraalden, de beste berichten. Dit is zoo te Nijvel, te Namen en te Phihppevilie. In Luxemburg behouden wij niet alleen de drie arrondissementen die wij bezit ten, maar wij hebben de zekerheid Nirton ook uit de banden der liberalen te zullen rukken. Evenwel zal de strijd hevig zijn en onze vrienden zullen verplicht zijn, al de werkzaamheid, al den iever waarover zij beschikken, aan den dag te leggen. Overvloed van vertrouwen is een ge vaar, waarvoor wij altijd op onze hoede moeten z:jn vVat Brussel betreft daar leeft men nog altijd in liet onzekere, en van nu af zou het gevaarlijk zijn, eenige veronderstel ling of voorzegging te wagen. In alle geval merk ik op datonze tegen strevers den toupet verliezen, waarmee zij vroeger verzekerden, geheel de groep independenten te doen vallen. Een dagbladschrijver, een vriend van M. Buis, zegde onlangs in een koffiehuis, dat hij niet verwonderd zou zijn, de libe ralen van Brussel nog eene grootere klopping te zien krijgen dan in 1884. En daar zijne vrienden protesteerden, wees hij op de wanorde, die er in het brusseische liberaal kamp heerscht Die wanorde, zegde hij, maakt alles mogelijk, behalve eene schitterende liberale overwinning. Denkt maar eens na, zegde hij, hoe veel kiezers ,r opgehouden hebben, van de association libérale deel te maken. is het niet te vreezen dal de kiezers, die uil de Association wegliepen, ook de politiek vaarwel zeggen Gij zegt dat zij liberaal gebleven zijn. Dat geloof ik, hoewel men even gemak kelijk het tegendeel kan aannemen maar het zijn in alle geval liberalen, die er.... genoeg van hebben. En hoe zal de ontmoediging, de walg dien hen bezielt, zich lucht geven De eenen zullen zich onthouden, de anderen voorden eenen of anderen kan didaat stemmen, dien zij persoonlijk ge negen zijn maar bij gebrek aan eene algemeeiie leiding zal de siemmenmassa verdeeld zijn en de independenten lijst door eene vereenigde en dicht iu-eenge sloten partij ondersteund,zal doorgaan.» Het feil is dat het brusseische libera lism zeer ziek is. De associations zijn in hel volledigste diskrediet gevallen en hare opperhoofden hebben niet het min ste gezag meer. Men moet hooren hoe de brusseische zwanzeur M. Guillery door de goot trekt met geheel de fameuze kandidatenlijst, die hij moest voor den dag brengen. Ook twijfel ik of ooit een politiek man meer in nesten heeft gezeten dan deze volksvertegenwoordiger, die eensklaps tegen zijnen zin tot den rang van grand élecleur verheven werd. Men heeft reeds meer dan eens aange kondigd dat meester Guillery ervan af zag, die wonderbare lijst samen te stellen. Hij heeft zich nochtans tever gewaagd om terug te keeren, en moest hij zelfs met een fiasco eindigen, toch zal hij tot het einde door gaan. De katholieken en de independenten hebben op hunne tegenstrevers het dub bel voordeel van voor princiepen te strij den, en die eenheid van doelen vart wer king te bezitten, die vaste grondbeginse len alléén kunnen geven. Ook zullen zij eensgezind ter stembus trekken. Gij weet ongetwijfeld, dat een gemengd komiteit, ingesteld om als ver bindingsmiddel tusschen de twee groe pen, katholieken en independenten, ie dienen, zijne werkzaamheden, onder voorzitterschap van prins de Rubempré, graaf van Merode, begonnen heeft. Reeds heeft dit komiteit groote dien sten bewezen en meer dan eene moeilijk heid uit den weg .geruimd. Het schijnt zeker te zijn dal de 44 uittredende inde pendenten zicli opnieuw aan de kiezers zullen voorstellen met hun program van 1884 wat de twee kandidaten aangaat, die de lijsten moeten volledigen, zou de eene door de Konservatieve Vereeniging en de andere door den Bond der indepen- ten gevuld worden. Voor den Senaat, waarvoor 8 kandi daten noodig zijn, zullen er vier door de katholieken en vier door de independen ten aangeduid worden. (Handelsblad.) werken van zelfopoffering en kri.stelijkc liefdadig heid. Heden nog herhaalt men, rond den haard, de geaegende namen van priesters die zich het noodi- ge in kleederen en voedsel ontzegden, om de nood lijdenden te kunnen bijstaan. De rijke lieden volgden liet voorbeeld dat van hoogcr kwarn, na, en iedereen deed zijn best, om tegen de diepe kwaal te worstelen, welke hel braaf ste en werkzauinstc volk der wereld onmccdoogcnd ten grave sleepte. Wee aan hem, die in deze dagen van ramp en ellende, voor smart en lijden onge voelig bleef De schande overdekte zijnen naam, en de ver achting volgde zijne schreden. Drie dagen zijn verloopcn sinds wij Rozina Roo- seboom in de woning van Mevrouw Mandevliet, hij Lcnora ontmoetten. Het is donker avond. De duisternissen zijn reeds lang over dc ellendige wereld gezonken dc hemel is met dikke wolken overdekt, en dc sneeuw stuift nu in grove, dan in fijne vlokken op dc aarde ncêr. Alles is eentoonig, dootlscli en stil, en, ware het niet dat ginds een nachtwaker of ccn arme bede laar den sneeuw onder zijne voeten deed kraken, dc aarde gelckc een sprakeloos graf. Doch stil... Wat hooren wij ginds Eene deur schuift stillekcns open... liet is wel deze van Me Süijkoorn en maïs. Mijnheer de Opsteller. Uw geëerd blad zei overnaasten «Sneeuw maar altijd voort.... 'tlsjam- mer voordeboeremenschen, want deze moeten hunne stallen te grooten koste en te kleinen bate onderhouden. Dit is ongelukkiglijk, voor het meeste deel van de landbouwers, maar al te waar. Twee keeren in drij jaar tijds, zijn de rapen mislukt. Hel loof nu is over winter 't bijzonder ste voedsel voor de ko. ibeesteu, zoo dat 't onderhoud van den stal zeer kostelijk is geweest. Bovendien trok men er ook nog merkelijk min melk en Doler van als anders. Nu verleden zomer, door eene felle en lange droogte, was hel ook kortresse geworden voor den koeisial. De meer vrouw Mandclvliel's woning... Eene jonge vrouw, rank van leden, slapt zachtjes buiten zij is in eenen zwarten mantel gehuld, en sluipt door de duisternissen heen. Zij volgt eenigen tijd den weg naar de Groote Markt, maar eensklaps slaat zij liet Gevangenis- straatje in, en verdwijnt achter de muren der huizen. Wie mag die jonge vrouw zijn 't Misschien eene moeder die nooit gebedeld had, én die de nachtelij ke duisternis verkiest om haar ongeluk aan 's inen- schen oog lc verbergen. .Misschien cenc maagd, die, vóór eenige weken nog bloosde van liefde en geluk, en welke thans, door hel noodlot getroffen, voor een zieken vader, voor eene kranke moeder, voor naakte broertjes en zusterljes en voor haar zelve moet bedelen O schrikkeiijk O smartvolle stonden der akelige tijden I Doch neen, wij bedriegen ons het is Lenora zelve, de dochter van Mevrouw Mandevliet Maai-, wie zou denken dat die goede maagd, zoo in het donker, hare woning verlaat, als om aan 't gezicht der menschen te ontsnappen Wat diep geheim jaagt haar zoo Iaat in den avond door de straten der stad Doch, verdenk haar met, Leiiora's hart is rein rn schuldeloos Leonora zocht dc duisternis om huichelarij of edebnoed te doorgronden, om den sluier af te ruk. ken, die over hare toekomst, over haar gedroomd schen stonden opgedroogd, en de tweede snee van de klaver bracht schier niets op. Wat mij betreft, ik heb aan die schaars heid ontsnapt, en mij dunkt dat bel nut tig is aan uwe talrijke lezers meê te dee- lert hoe ik dat heb aangelegd. In Meie laatst, pikte ik eene partij groen koorn af, sneed dat voeder in eind jes, en legde het alsdan in, volgens het stelsel welk gij in een boekjen hebt uiteen gedaan en dat ridder de Vrière in zijne sclioone en nuttige voordracht verder beeft uitgebreid. Ik was van zin dozen vooraad te sparen tot den winter. Maar. met Juli had ik reeds geen groen eten meer, zoodat ik mijn ingelegd snijkoorn te keere ging. Iwee maanden lang, hebben mijne koei- beesten daar gulzig van geëeteu en er groote deugd van geltad. Op de partij land die vrij was door het afpikken van snijkoorn, heb ik maïs of peerdetand gezaaid. Mijn maïs heeft eventwel, gelijk al de voederplanten, door de overlijke droogte veel geleden, en de vriezende nacht va» 45 Oogst heeft hem ook merkelijk kwaad gedaan. Maar toch heb ik van mijnen maïs, die m de eerste dagen van October werd in gelegd, geheel den winter eenen allerbes- ten beestekost gehad. Zelf had ik er te veel voor mijne eigene koeien, zoodat ik er eenige duizenden kilos aan mijne geburen heb kunnen laten. Ik heb maïs genoeg ingelegd om rijke lijk voort te doen tot de Meie, en ik noo dig uwe lezers die belang in de zaak stel len, uit om naar Wielsbeke te komen zien hoe de maïs bewaard is, en welke sclioone goê boter er komt van de melk der beesten die van dezen maïs eten. Ik zal gelukkig zijn de nieuwsgierigen te ontvangen, en gelukkiger nog, indien zij door dit bezoek opgewekt worden om mijn voorbeeld na te volgen. Heizij dat 't loof mislukt, 't zij dat de vorst het doodnijpt of op de stukken vaste zet, l zij dal de sneeuw liet diep indelft, a s men ingeladen maïs heeft, men heeft altijd weelde in den stal, met ai de goe gevolgen. Baron Mauritz vander Bruggen. Wij roepen op dees schrijven van den beer baron M. Vander Bruggen, de ern stige aandacht der landbouwers onzer streek in. De achtbare correspondent der Gazette van Ttitelt aan de welke wij den bovenstaanden brief ontleenen, spreekt van een hoekje 't welk des tijds. door dees nieuwsblad, over liet inlegeu van snijkoorn en Maïs, werd uitgegeven. Dees boekje betielsi twee artikels door bedoeld blad afgekondigd op 14 en 17 April 1886. Indien er onder onze geëerde abonnente i personen zijn, welke dit boekje zouden begeeren, wij zullen ons gelasten het hen te bezorgen. J)e prijs is 42 centiemen franco verzonden. levensgeluk, hangt. Eenige «ogenblikken later verscheen de geheim zinnige maagd aan het einde der Houtmarkt, en ging met koortsigen stap onder dc liooge hoornen, welke ahdan In t plein der Houtmarkt bedekten, Uit op den hoek van het Nonnenstraalje voort. Eensklaps hield zij zicli onder den laatsleii boom stil, en scheen bij haar zelve te overleggen langs waar zij nu haren weg zou voortzetten. .la, eerst een gebed voor belli. Kruis zegde zij eensklaps lol zich zelve sloop dan door hel enge Nonnenslraatje, voorbij het Stadhuis en de Groote Markt volgde dun verder den duisteren gang, die door dc huizen gesneden is, en kwam zoo voor het II. Kruis aan dén achterkant der .Sint-Michielskerk, waai- zij op de houten bank nedcrknieldc en ingetogen begon te bidden. Niettegenstaande bet vorderend nachtelijk uur, zalen daar uogtwee andere vrouwen m dc duister nis hun lijden aan den voet van 'l Kruis in diepe gebeden en nare gezuchte» neder tc leggen. liet afsmeltend waslichte, dat in den ouden lantaarn aan liet II. Kruis nu eens beweegloos, dan eens dansend en draaiend tc branden stond, wierp eene llanwc, treurige klaarte op dit indrukkwek- naclittoonecl, en liet bijwijlen licht genoeg neder- valleu, om eci.igszóis met zekerheid de omringen de person. :i en voorwerpen te onderscheiden. WoRÖT V'OOHTCEZKT.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1