NIEUWS- EN AANKONDIGISGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 15 April 1888, 10 centiemen per nummer. 428te Jaar, N° 2249. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Eene nieuwe religie. Ki nderbeschermins. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men sclir ij ft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, naoij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3'bladzijde 50 centiemen.Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqne AELST, 14 APRIL 1888 Keizer Frederik. De Gaulois ont vangt uit Berlijn, naar hij zegt uil goede bron, de twee volgende depechen De keizer is zeer slecht de uitsnijding der stroot is het eenige middel tot genezing. Dr Bergman n heelt gezegd dat het nu te laat is, dat zich kan gelasten wie wil met het dooden van den keizer. Ik zal het onmogelijke niet beproeven en zoo een mijner leerlingen er zich meê ge lastte, zou ik verplicht zijn hem openlijk af te keuren. Ziehier het tweede telegram a De keizer is zoo zwak dat hij oin van zijnen zetel naar het venster te gaan, driemaal moet rusten. De wonde ver groot steeds, en kan elk oogenblik de luchtpijp bereiken, hetgeen onmiddelijke verstikking zou teweeg brengen. In het Oosten. Men verdenkt Rus land van onlusten te zaaien op het eiland Kreta, ten einde de aandacht af te trek ken van Bulgarië. Rusland zou in deze omstandigheid werken met de hulp van Griekenland. Het dralen dat gebracht wordt in hel aanko men der grieksche zending te Konstanti- nopel geelt «enigen grond aan dit ver moeden. Naar de Daily News uit Odessa ver neemt, wordt door welingelichte schrij vers van bijzondere brieven te Sofia be weerd dat de hardnekkige russische pro paganda eindelijk vrucht begint te dragen. Groot is het aantal russisch-gezinde officiers die eene afwachtende houding aannemen en bereid zijn, voorloopig bij eenen staatsgreep meê te helpen om prins Ferdinand weg te jagen. Volgens andere tijdingen zouden er door bulgaarsche uitwijkelingen doods bedreigingen gestuurd zijn naar prins Ferdinand. De parijssische dagbladen brengen ons meê dat de spiritistenof, beter gezegd, die lieden welke in geestverschijningen gelooven, op paasch-avond, de verjaring hebben gevierd der dood van Allan Kar dec, de stichter der spirilisehe wijsbe geerte, overleden den 31 Maart 1869. Alle de spiritisten, oud en jong van beide geslachten, gingen dien dag in be devaart naar zijn graf en gedurende drij vollt uren verwachte de eene redevoering de andere niet bij afwisseling uitgegalmd dan door een man dan door eene vrouw. Historische Schels uit de ijzingwekkende Jaren- Veertig door P. P. DENYS. (4" Vervolg.) De twee arme vrouwen waren wel slachtoffers der ellende, die daar.aan Kristus kruis verlaten of verjaagd, misschien door de mcnschcn de laatste aardschc klacht huns harten aan den lijden den God-Mensch kwamen opdragen, om dan in de schrikkclijkste verkrampingen des hongers het rampzalig leven te verlaten ofwel, om nog, door hcmelsche tusschcnkomst, op aarde redding voor hen en de hunnen te bekomen. O en het gebed der laatst toegekomen vrouw was ook zoo vurig, zoo aandoenlijk Zij smeekte zoo innig den Heer dat Ilij een lichtstraal over baar lot, over hare toekomst zou doen nederdalen t Zij vroeg zoo vurig dat Hij haar zou inspreken of Hendrik wel deze was, dien de Hemel beschikt had, om aan hare zijde door het leven te gaan. De ceremoniën die alsdan plaats gre pen willen wij ter zijde laten wij zullen ons bij voorkeur onledig houden met de bemerkingen welke Le Temps neêr schrijft ter gelegenheid dezer spiritische feest en die van aard zijn om ons aan le tronen hoe ongodsdienstig en godsiiatend de officieele onderwijzers overal gewor den zijn. Na bestatigd te hebben dat verschei dene rouvvkronen uit België werden afge zonden, voegt Le Temps er bij De dames die het woord voerden waren ten meerderen deeleonderwijzeressen.» Onbetwistbaar zijn het officieele onzij dige ofte liberale onderwijzeressen waar van hier kwestie is. Het parijssische blad gaat voort en zegt: Deze dames hebbende vooroordee- len der kristene opvoeding leeren. afschudden zij krommen zich voor de «verdichtsels vari 't spiritism; zij ver werpen de goddelijke veropenbaring, maar vragen veropenbaringen aan de helsche geestenzij eten vleesch op Goeden Vrijdag om de nagedachte nis te bespotten van Christus wiens bloedige dood op het kruis de katho- lieke kerk dien dag herdenkt, maar zij gaan 's anderendaags sacrificiën doen op het pas gesloten graf van den mensch-profeet van 't spiritism. Deze tegenstrijdigheid is van aard om den geest te treffen van zekere ouders die aan de onzijdigheid der officieele of liberale scholen blijven geloof hechten Den dag dat de school ophoudt van godsdienstig te wezen, wordt zij ongods dienstig. 't Zelfde moet men zeggen van de onderwijzers en onderwijzeressen. Wij beweren niet dat men reeds het spiritism onderwijst, maar het zal wel later komen. Het zal de nieuwe religie wezen die men aan 't volk zal voorhouden om des te gemakkelijker de religie van Christus uit de herten te rukken Geuzenlaster. Sedert een tiental dagen lekken de le zers van onze geuzenbladen, waaronder het Morgenblad-Vaderland en andere arenden zich de vingers af van eene spookgeschiedenis, die overeenige dagen nog door een Brusselsch orgaan van het licht opnieuw werdt opgewarmd. Sedert eenigen tijdzoo verhalen die eerlijke gazet'en verkeerde er een spook op de hoeve van eenen protestant- schen landbouwer van Bornebroeck (Hol land.) Een gebuur had den protestant aange raden zich te wenden tot den kapelaan of onderpastoor van Bornebroeck. Deze stemde toe liet spook te verdrijven, maar het moest 500 gulden kosten. De pachter vond het wat al te zout en besloot zelve bet spook te verjagen. De eerste maal dat het opnieuw op de hoeve verscheen, kwam de boer met zijnen dorschvlegel gewapend en sloeg het .Na een korl en diep gebed .stond de maagd recht legde eenige geldstukken in de handen der zuch tende bedelaressen en, zonder de bedankingen en zegeningen te aanbooren, welke de arme vrou wen baar met bevende stem achterna zonden, verdween zij met spoed langs bel kerkhof in liet duistere Kerkstraatje welk in de leperstraat uit loopt, en zoo links weer tot de Zuidstraat geleidt. IV. I)e Zuidstraat is door hare breedte, mede door bare prachtige gebouwen, een der schoonste deelen van Rocselarc. Sedert de jaren Veertig is zij, even als vele an re wijken der stad zeer veranderd. Menig huisje, dat metl beden buiten liet grond gebied des goeden smaaks, slechts te lande zou dun den, is afgebroken, en door eene rijkere woning vervangen. Doch, het getal der oudere gebouwen mag ver het grootste genoemd worden, betgeen bewijst dat, reeds in de Jaren Veertig, langs de Zuidstraat, menige liecrcnwoning bestond. Een der toenmalige gebouwen was de woning van den heer Groenland! Omtrent hetzelfde uur van den avond, waar wij Lcnora Mandevlict, door de duisternis heimelijk bare woning zagen verlate», zat, in eene kamer van mijnheer Groenland Cs huis, een jongeling die twee en twintig jaren oud kon zij». Hij was tamelijk kloek va» lichaamsbouw, en spook zoo geweldig dat het genade vroeg, uitroepende Houd op Houd op Ik beu de kapelaan van Bornebroeck Volgens d 1 liberale arenden was de kapelaan kort nadien aan zijne wouden overleden. Natuurlijk voegden zij er eene ferme zedeles bij, over liet gedrag der katholieke geestelijkheid, die liet bijgeloof iu het volk onderhoudt en zich door be drog van het geld der liclilgeloovigen meester maakt Zulk eene fijn uitgedachte geschiede nis kon niets anders dan den grootsten bijval hebben bij de groote en verlichte geesten die de geuzenbladen lezen. Ongelukkiglijk nogtans voor den uit vinder heeft de kapelaan van Borne broeck, die, Goddank, springende levend is, zicli daardoor gekrenkt gevoeld in zijne waardigheid als burger en als pries ter en spant hij een proces voor laster in tegen hel Holiandsch blad, dat het eerst met die hatelijke geschiedenis voor den dag kwam. Wat nu onze arenden betreft, zij moeten weten wat hun te doen slaat Ofwel bekennen dat zij den lusleraar in zijn eerloos werk hebben geholpen en hunne grove leugens intrekken, ofwel afwachten dat de kapelaan, wiens eer zoowel door de Belgische als door de Ilollandsclie wet wordt beschermd, ook tegen hen zijn recht vervolge. Voor eens dat het uitkomst, ziet men wat geloof de beschuldigingen tegen geestelijken verdienen, welke onze geu zenbladen bij gebrek aau iels beters in de vreemde bladeu gaan zoeken. Doch hoevele van die verzinsels zijn er niet waarvan de logenstraffing niet over de grenzen komt. Dat weten onze geuzenschrijvers en daarom zeggen zij tot elkander Liegt maar op, er zal altijd iets van overblij ven Fondsenblad De centrale sectie heeft eenige veran deringen toegebracht aar. liet ontwerp des gouvernements, betrekkelijk de be scherming der kinderen, die men gebruikt bij het doen van halsbrekende kunsttoe- reu op fooren of anderszins. Deze welzalmet voldoening door ieder een ontvangen worden, behalve de koord dansers die zullen beweren dat men de vrijheid van den mensch niet mag inkrim pen, bij hel doen van kunstloereii. Ook aan die acrobaten zeggen wij, ge lijk aan de liberale pers losbandigheid is geen vrijheid als gij liet recht te bui ten gaat, zijt gij schuldigen moet gij ge straft worden. De ongelukkige kinderen, waarmeê men onmenschelijke vertooningen geelt, hebben recht op bescherming, en het gouvernement had reeds lang eene wet op dit ontwerp moeten maken. middelmatig van gestalte. Zijn aangezicht wag mager en eenigszins bleek, duch open, en verried diep gevoel en droefheid. Hij droeg zijn pikzwart haar in weelderige krollen, welke zwierig of zor geloos boven zijn hoofd opgolfden en nedervielen, en zijne klcedcrdracht was deze van een bcgocdcn burgerszoon. Yoor hem smookte en laaide een blokkenvuur, en ccne koperen voetlamp zond, van de schouw plaat, haar flauw licht door de kamer. Hij lag met den ellenboogop den kant zijns stocls het hoofd op de hand geleund, en keek starlings, doch doelloos, in de warreling der klimmende en dalende vlammen. Deze jongeling was Hendrik, de zoon des huizes. Hij moest iu droevige gepeinzen weggcdwaald zijn, want dc schijnbare bedaardheid verliet allengskcns zijne wezenstrekken, en wierd trapsgewijs ver vangen door de uitdrukking van smart of droef geestigheid. Dij wijlen slaakte hij diepe zuchten, schudde het hoofd, keerde en wendde zie in zijnen leuning stoel, als wilde hij de pijnlijke gedachten verjagen, waarlegen zijn hart eene hardnekkige worsteling onderstond. Eensklaps, als uit eenen droom schietende stond hij van zijnen stoel op, kruiste de armen kramp achtig over de borst, liet het hoofd voorwaarts hangen, en begon, uu traag, dan ras, door de kamer heen en weer te wandelen, terwijl hij op eenen smarlrollen toon woorden stamelde. Ziehier de veranderingen, die de sectie in het wetsontwerp voorstelt I. Al wie door kinderen beneden de 18 jaar oefeningen of toeren doet verrichten die gevaar voor hen opleveren, zal ge straft worden met eene gevangenis van 1 tot 6 maanden en eene boete van 50 tot 250 fr. De straf wordt verdubbeld als het de ouders zelf zijn, die zich plielitig maken. II. Elke persoon, andere dan vader of moeder, die het bedrijf van foorkramer, kwakzalver, vertooner van wilde dieren of curiositeiten, bestuurder van peerden- spel uitoefent en in afwezigheid der ouders kinderen van beneden de lö jaren doen werken op bedoelde wijze, zal gestraft worden met eene gevangenis van 8 dagen tot 3 maanden en eene boet van 6 tot lOOfr. Dezelfde straffen zullen toegepast wor den 1° op de personen hooger aange duid, die zelfs in tegenwoordigheid der ouders, in hunne vertooningen kinderen van minder dan 12 jaren gebruiken 2° op de ouders, hoogergemelde beroepen uitoefenende, die in hunne vertooningen kinderen van beneden de 12 jaren zouden voorstellen. III De ouders, voogden of meesters, die hunne kinderen van minder dan 18 jaren, overgelaten of verlaten zouden hebben, om hen aan personen toe te ver trouwen, die hoogergemelde beroepen uitoefenen, zullen insgelijks gestraft wor den. De overige artikels van het ontwerp behelzen straffen in gevallen van herval ling, en bepalen tevens de voorschriften, waardoor ieder persoon, die hoogerge melde beroepen uitoefent, steeds van zijne geboorte-akte moet voorzien zijn, alsmede van een gelegaliseerde toelating van wege de gemeentelijke overheid. LAADBOLW. Amerikaansch VLEEScn. Sedert eeni gen tijd wordt er uit Zuid-Amerika versch vleesch en zelfs wild naar Europa gezon den. Het wild, zulks is nog aannemelijk, doch wat het sluchtvleesch betreft, dal zal de aankweekers niet onverschillig laten. 't Is eene gebeurtenis van zeker ge wicht men zou echter ongelijk hebben ze te overdrijven. Het vleesch dat men van ginder af zendt, bestaat uit gansche schapen, lam meren, helften en vierden van ossen, helften van kalveren,nieren, longen, enz. Bij middel van een verkoelingswerktuig, uitgevonden in Engeland en geplaatst in eene groote fabriek der omstreken van Buenos-Ayres, doet men de verkoeling van het uil te voeren vleesch. Daartoe worden de dieren ontdaan van hun vel, geledigd, kortom heel en al be reid tot den vei koop. Men onderwerpt ze Alleugskcns werd zijne stem verstaanbaar. Ach zuchtte hij, wat is het lot toch wissel vallig! Heden lacht ons de toekomst tegen, morgen is het verschiet akelig en duister. Heden wordt incn geachte» bemind, en morgen verbrijzeld boon en laster de zaligste drooincu des levens En, zij ook, de goede Lcnora, schijnt te luisteren naar den laster, waarmede hel noodlot mijne toekomst be dreigt Zij ook, die mij zoo trouwen teer bemin de, beeft mij kunne» verdenken, en twijfelen of er in dat hart, welk zoo hevig vooi haar klopt, of c. in dal hart rechtzinnigheid cn medelijden ligt Ach, onberekenbaar uitwerksel der lastertaal De lieer Groenland!, zegt hel volk, is een onge voelige wrek, omncdoogend en w eed De zoon is even onmenscliclijk, even ongevoelig als zijn vader, voegt men erbij. Dubbele laster ja, de schoonste laster, dien men in onze dagen van ramp en ellende tegen iemand kan uitbraken Ach het moest dan voor mij waarheid worden, hetgeen een ellendige, vuige dwaalgeest schreef Lieg cn laster maar, er zal altijd iels van blij ven En die laster kan mijne hoop, mijne toekomst, mijn geiuk vernietigen ik zag hel aan hare onge wone liandelwijs, ik hoorde hot aan hare stem, ik las hel in haar hart zij, Lcnora zij zal mij ver achten, verstoolen, vergelen En ik, arme jongeling, zal iu de worsteling tegen het wrecde noodlot verpletterd worden Maar, on- daarna aan eene koude van 20 tot 30 graden beneden 't vriespunt, en in dien slaat brengt men ze iu de schepen, waar men eene hoeveelheid van 2 tot 4 graden onder 't vriespunt behoudt. Aldus verkoeld, bewaren de dieren zeer goed men heeft er het bewijs van gehad op de boorden der IJszee, waar eene soort van olifant welke ter wereld niet meer bestaat, gevonden wierd door eenen visscher te midden van het ijs De lieden der streek deden ervan eten door hunne honden, en de wilde beesten aten er insgelijks van. Het grootste deel van het uit Amerika gezonden versch vleesch wordt in den Havre aangebracht, waar men het ver volgens verdeeld tusschen de verscliil- ltge vleeschhouwerijen, en de menschen verlangen er zeer naar, niet alleenlijk uit nieuwsgierigheid, maar ook voor den goedkoop. Wanneer men dit vleesch naar Parijs wii zenden, vervoert men het per spoor weg in bijzondere wagons, voor de om standigheid verkoeld. Alvorens nochta is om deze mededin ging ie schrikken moeten de veekweekers nadenken en redeneeren zij moeten namelijk goed in hun geheugen houden welkdanig de invloed is der bevriezing op de plant- en diersioffen. De koude heeft eenen grooten invloed op beiden en ontneemt hun hunnen eigen- aardigen smaak. In zekere gevallen is het eene wel daad. maar in dit geval zal het bijna altijd eerie kwaal zijn voorde vreemde mede dingers. Beginnen wij met den invloed der be vriezing ie bewijzen op de eetbare stof fen, of in andere woorden, met vast te stellen dat de koude hunnen smaak wij zigt, hetzij in hun voor- of in hun nadeel. Er bestaat iu onze tuinen eene knol- plant welker schoont* versche en rauwe knollen eenen nasmaak hebben om den welken men zich niet bekommert. Nochtans worden zij in Bolivie, hun land van oorsprong, zeer gezocht, en gaan door, zegt men, voor eene ware lekkernij. Wil men welen waarom Alvorens ze te eten neemt men het oogenblik van hard vriesweer te baat om, na de bedoelde knollen te hebben doen koken, ze buiten aan de koude van den vorst bloot te stellen. De koude ver andert den smaak en maakt de knollen uitmuntend. Verbetert de vorst de zuurheid der vruchten van den peerlaar niet Is de winterkooi, welker bladen ver- yrozeu zijn, niet beter dan vóór de koude, juist omdat zij door den vorst, haren sterken smaak verloren heeft Heeft een bevrozeu aardappel denzelf den smaak als de gewone aardappel Welnu, wat het vleesch betreft, da vorst wijzigt ook zijnen smaak, maar mogelijk Lcnora Lcnora Hier weerhield dc arme jongeling zijne 3tem, als mocht of dorst hij niet uitspreken wat de waanhoop en de twijfel hem ingaven. Lenige wijlen daarna hernam hij op overleggen de» toon Zij sprak van hel zoete genot, welk deze smaakt, die de noodlijdenden helpt en troost... Zij zei mij dan dat het wreed is zijnen ovennieiisch in ellende cn verdriet Ie vergeten, en oninenschclijk, ecuen zuchtenden vader, ccuc wconende moeder, of hongerige kindertjes oniucédoogend van de deur weg le zenden. Ja, goede Lenora, zulks is wreed, onmenschelijk; maar wat mag zulks met mij gemeens hebb n ut wil die taal beduiden 1 Waar wilt gij met deze strenge zedeles naartoe Ah, ik weet hetHet is de inspraak van uw goed hart, die zich, tegen den laster over ons uitgesproken, opwerpt. Ja, men heeft Lcnora gezegd dat ik een ongevoelige vrek, en misschien dat ik een rampzalige huichelaar ben. Ach, dc hclsclic macht der lastering deed haar aan mijn medelijden voor den arme, aan mijne recht zinnigheid twijfelen, want dan vroeg zij mij ook, of wij alles deden wat in onze macht is, om dc on- geiukkigen iu deze lijden van ellende en dood te troosten en te helpen Wat kon ik antwoorden Wat kan cr den laster, die op ons weegt, logenstraffeu t Woam Voortgezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1