NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 26 April 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N° 2252. ARONNEMENTPRIJS WuBm ANNONCENPRIJS t Politiek overzicht. Bekwaamheidskiezers. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,23 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nanij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. saMgnss Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen.Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwilantiën door de PGSt ontvangen, zijn ten laste van den sohuldenaar. Cniqne Snnm. A LIST, 25 APRIL 1888. Frankrijk. In den Senaat zegde M. Floquet, in antwoord op eene interpel latie, dat voor de herziening der grond wet, overeenstemming met den Senaat noodig is. "Wij zullen ons voor den Senaat moeten verklaren. Van de herziening hebben wij de volmaking der grondwet te wachten. De godsdienstvrede en de vrijheid van geweten zullen niet worden aangetast. M. Floquet wil er niet van hooren, de policie der hoofdstad aan den gemeenteraad over te leveren. Tegen de gevaren van den dag is groote demokratische geest kracht noodig. Het vertrouwen der burgemeesters in de regeering moet worden hersteld. De eenvoudige dagorde, waarmeê de regeering zich vereenigde, werd aange nomen met 133 stemmen tegen 106 stem men. In de Kamer van afgeveerdigden zijn alle ontwerpen, betreffende herziening der grondwet, verzonden aan eene kom missie, bestaande uit zeven tegen en vier voorstaanders. In den ministerraad is beslist, dat de reis van den president der republiek naar het Zuiden des lands zal plaats hebben op bepaalden datum. Onlusten te Parijs. Ondanks hunne beloften van stil te blijven, hebben de studenten weêr lawijd gemaakt zaterdag avond. Vanaf 9 ure is de rue des Ecoles vol volk, anti-Boulangisten en studenten met knuppels gewapend anderzijds de Bóu- langisten, minder in getal. De policie rukt op en doet de straat ontruimen. De anti-boulangisten gaan alsdan plaats nemen voor het koffiehuis Vachette op den Boulevard St-Michel. Meer dan 2000 man zijn daar vergaderd midden van een oorverdoovend lawijd hoort men hier Leve Boulanger Leve Frankrijk Ginder Weg met BoulangerWeg met Badinguet Intusschentijd vergaderen de boulan- gisten. tengetalle van 300, op den hoek der nies d'Abouckir en de Montmartrc. Op het oogenblik dat deze bende ver schijnt, komende policie agentéh aanruk ken en maken den weg open. Ten 9 3/4 ure botsing tusschen de stu denten en de policie van het LycéeSt- Historische Schets uit de ijzingwekkende Jaren- Veertig door P. P. DENYS. (7« Vervolg.) De maagd scheen gelukkig op Hendnk's vraag te mogen antwoorden zij liet haren zoeten blik in zijne ontroerde ziele dringen, en sprak Ja, Hendrik, men had u gslasterd, en ik had de zwakheid naar de lastertongen te luisteren, en u eene wijl te verdenkenmaar nu weten wij alles wij kunnen uw goed hert, en niets kan voor. taan ons geluk nog storen. De toon, waarop de maagd deze woorden uit sprak, was vol begeestering, en getuigde van zalige liefde en vastberadenheid. Hendrik meende woorden van dankbaarheid uit te spreken, maar eensklaps schoof eene donkere wolk voor zijne gedachten, en hij scheen een pijn lijk gevoel te onderdrukken, want hij weerliicld zijne stem, schudde het hoofd en keek bedroefd ten gronde. De vrouwen dit bemerkende, vroegen ontroerd Hendrik, wat hebt gij Waarom zijt gij be droefd Hendrik wist dal zwijgen hier zondig zijn kon, stond recht en sprak Goede Lenora, dank, duizendmaal dank voor uwe goede genegenheid jegens mijmaar gij denk dat voortaan niets ons gedroomd geluk nog storen zal, en helaas Louis. De agenten zijn verplicht eenen studentin vrijheid te stellen. Botsing in de Rue Racine. Het lawijd neemt toe, hooren en zien vergaatBou- langisten en anti-Boulangisten werpen met steenen naar elkaar. In de rue de Médicis wordt eenslok- slagengevecht door de policie verhinderd. Een kwartier later, nieuw gevecht in de rue SouUlot. Voor de studenten-taveerne worden de vechters door de policie ge scheiden. Rond dit uur wordt op honderden plaatsen tegelijk gevochten. De woeling is onbeschrijflijk. Ten 11 ure begon het te regenen en alles werd kalm, toen bij het einde der vertooning in de zaal Bullier, de woeling op nieuw begon. Voor de boulangistische dagbladen is de beweging overgroot. Hier zijn de Bou- langisten in meerderheid. Talrijke gevechten, hadden plaats,doch de policie wist er een einde aan te stel len. De Parijzer gemeenteraad heeft maan dag eene buitengewoon woelige zitting gehouden. Gedurende drie lange uren was de zaal van den raad liet tooneel van hevige incidenten, die elkander onophoudend opvolgden. Verschillende malen vreesde men dat de leden handgemeen zouden worden. Waarschijnlijk zal een der incidenten een tweegevecht tusschen MM. Hum- bert en Hattat voor gevolg hebben. De raad heeft eene dagorde aangeno men van M, Joffrin,waarin de boulangisti sche beweging afgekeurd en gezegd wordt dat de raad zich bereid verklaard zich aan het hoofd van het volk te stellen om de vrijheid en de republiek te redden. De raad stèmt eene dagorde van ver trouwen in M. Floquet. De raad gaat daarna over tot de be spreking van het voorstel Hovelacque, vragende de afschaffing van het presi dentschap en den Senaat Naar eene kom missie gezonden. M. Lozé, prefekt van policie, protes teert tegen de beschuldiging als zouden de agenten van policie de Boulangisten hebben ontzien. Dat is niet waarde policie zal alle samenscholing verbieden. De raad stemt alsdan eene dagorde, waarin de prefekt van policie verzocht wordt zijn bestuur te zuiveren en de anti-republiekaansche agenten er uit te verwijderen. Hier zweeg de jongeling als vreesde hij te vol einden. Spreek voort, Hendrik, spreek, hernam Le nora, ik herhaal hetniets zal voortaan ons geluk nóg verhinderen. Welaan, Lenora, ik zal gehoorzamen ik zal u alles openhartig bekennen. Men beschuldigde mijnen vader en tevens mij, van ombermharlighcid, van wreedheid jegens de noodlijdenden en, achhet is logcnlaal en laster Mijn vader zou willen de ellcndingen bijstaaü, vertroosten, maar hij kan niet, Lenora, wij kunnen niet wij zijn arm crdcnkl mij niet van achterhouding want ik zelfs wist niets van mijnen drocvigen toestand mijn vadej verborg alles, om mij voor verdriet en wanhoop te behoeden. Ach neen, Lenora, ik wist niet dal ik arm was en hadde ik het geweten, nooit had ik er aan durven denken u te beminnen liet was zienlijk dat deze onverwachte verkla ring eene pijnlijke aandoening inhei hart der vrou- en deed ontstaan. Lenora werd bleek gelijk de dood. Zij voelde als den grond onder hare voeten wegzinken, en keek hare moeder zoo medelijdend of smeekend in de oogen, dat de jongeling, door de leederheid der goede maagd getroffen, zijn gemoed voelde vol komen, en een parelenden traan aan het oog liet ontglippen. Mevrouw Mandelvlict zonk eene wijl in diepe overdenking weg maar, als om den pijnlijken toestand niet te verergeren, hief zij den kalmcn blik tot den vcqdetterendcn jongeling, en sprak Hendrik, gij moogt u zoo niet ontstellen, gy moogt niet wecncn. Het is waar, als moeder ben ik verplicht op de stoffelijke cn zedelijke belangen mijner dochter te waken, doch, in al onze betrek kingen heb ik u nog ooit naar den toestand uws forluins gevraagd. Duitschland. Men seint uit Berlijn aan den Matin Heden 23 april was het de verjaardag van prinses Margarela, die thans haar 16° jaar bereikt heeft. Van 's morgens vroeg trad zij met een vroolijk gezichtje in de kamer baars vaders, die haar met stille stem geluk wenschte. Bij het verlaten van 't keizers vertrek, bad het arme kind de oogen vol tranen. Gedurende den ganschen namiddag stond eene massa volks voor het kasteel. Men seint uit Berlijn aan den Gaulóis: De bestuurder der munt heeft aan den keizer liet eerste muntstuk van 20 mark, dat met zijne beeltenis geslagen werd, doen overhandigen, en hem tevens aan gekondigd, dat de stukken den 1 Mei in omloop zouden gebracht worden. De keizer antwoordde daarop Op eer sten Mei zal ik reeds dood zijn. Het Vatikaan en Rusland. Omtrent den toestand der onderhandelingen tus sehen het Vatikaan en St-Pelersburg kan uil verschillende bronnen het volgende worden meegedeeld. M. Iwolski. de russische gezant, heeft voor drie maanden kamers gehuurd hij zal dus vooreerst vertrekken. Dagelijks onderhandelt hij met Mgr Agliardi. Rusland houdt nog steeds vast aan zijnen eisch tot gebruik der russische taal. Het Vatikaan is hiertoe niet geneigd en wil om moeilijkheden te vermijden, voorloopig slechts op eene herstelling der diplomatieke betrekkingen werken. De Paus heeft de leiding der onder handelingen op zich genomen en den wensch te kennen gegeven, dat de pool- sche pelgrims, die in verhoor zullen komen, iedere politieke zinspeling zou den nalaten. Het poolsche blad Czas verklaart, dat de Polen het meeste vertrouwen in de wijsheid en liefde van den H. Vader heb ben. Het blad schrijft hierover een lang artikel, waarin het de openbare meening uitdrukt, die zich geheel op de stedehou der van Kristus' kerk, op den herder der gausche kudde verlaat, en waarmee dus de aantijgingen worden tegengesproken, als zouden de Polen kwaad zijn, dat het Vatikaan hen en hun geloof aan zijn eigen belang opofferde. De zedelijke hucdauiglieden en deugden, welke een man moet bezitten om eene vrouw iu het hu welijk gelukkig te maken, liggen mij veel nauwer aan het hart dan geld en goed. Hij deze welgesproken woorden der moeder had liet gevoelig meisje ook begonnen te weeneii, ter wijl Hendrik voor mevrouw Mandelvlict gebogen stond, cn met de oogen ten groude geslagen, bare beslissende uitspraak scheen af te wachten. Indien gij nn onder geldelijk opzicht minder bemiddeld zijt dan wij denken konden, ging de uw voort, zult gij min in staal zijn veel goede werken te verichtcn maar hel zal geenc reden zijn om iets iu onze betrekkingen te veranderen. Lenora zal u daarom niet minder beminnen. O neen, Moeder! O neen, Hendrik, stotter de het meisje, tusschen hare overvloedige tranen Eensklaps biel de jongen liet hoofd op, eu ant- w oordde: Dank dank, goede mevrouw Mandelvlict dank, beste Lenora... gij zijt beiden edele harten maar het mag niet zijn. Het noodlot beeft ons huis getroilen, cn thans moet ik de zoetste en reinste droomen mijns levens verbrijzelen. Genoeg, Hendrik zegde mevrouw Mandel- vliet. Genoeg herhaalde Lenora ontroerd, arm o* rijk, ik bemin u, gij zijt een goed hart Ja, wij kennen u, Hendrik, ging de maagd in geestdrift voort, en tot bewijs, zie wat ik hier in ijne hand houd HemelLenora, stotterde Hendrik, de armen in de hoogte zwaaiend, mijn uurwerk, in uwe hau- den! Ah, die arme vrouw! zy heeft hel u verkocht i alles gczcid... Wie was zij, Lenora - Die arme bedelares, goede Hendrik, die Wee. nend iu de duisternis des snacht, aan uwe deur geknield zat, was Lenora, die u voor eeuwig liare liefde schenkt. Verledene week legde de heer minis ter van inwendige een wetsontwerp ten bureele der Kamer neêr 't welk door de openbare denkwijze gunstig is onthaald geworden. Bedoeld wetsontwerp strekt tot wijzi ging van de wet van 1883 in dezen zin dat voortaan de personen welke het kies- exaam begeeren te ondergaan niet meer zullen verplicht wezen een certificaat van schoolbijwotting te moeten voor leggen. Dus, om voortaan tot bet kiesexaam toegelaten te wordtu, moet men nimmer het bewijs leveren dat men gedurende een zeker getal jaren ter school is geweest, en het is dus onverschil lig waar en op welke wijze men de noo- dige geleerdheid heeft verkregen. Het stelsel der wet van 1883 is onrechtveer- dig, omdat iemand dio in zijne jonge jaren, door de eene of andere omstan digheid, belet is geweest ter school te gaan en die later, dank zij soms eene ougemeene krachtinspanning, door zells- onderricht de noodige kennissen heeft verkregen, van 't kiesexaam moest ver sloken blijven... Het wetsontwerp schijnt ons onvolle dig. De bekwaamheidskiezers van rechts wege zouden ook moeten verdwijnen 't is onbetwistbaar dat er onder deze categorie van kiezers talrijke wezenlijke onbekwamen voorkomen en aan de geu- zerij het fabrikaat van menige valsche kiezers toelaat. Wij bedoelen hier de bedienden van steden en gemeenten en de meestergas ten. Overal heeft men bestatigd dat de geuzerij hier door bedrog pleegt. In de groote steden beeft men tot de straatvagers toe kiezer gemaakt. En wat de meestergasten betreft, moe ten wij uit onze stad niet gaan om feiten aan te halen. Het fabriek is hier genoegzaam gekend waar er op een getal van 3Ó0 werklieden eens 31 meestergasten waren opgegeven, terwijl in andere fabrieken met 't zelfde of een grooter getal werklieden het getal der meestergasten nog de helft niet be reikt En 't gene men hier te Aalst besiatigt, gebeurt ie Ninove, te Lokeren en overal waar er fabrieken bestaan aan liberalen toebehoorende. Van de bekwaamheid dezer soorl van kiezers hoeven wij niet te spreken, el keen weet dat de negentienden ongelet terd zijn of ten minste eene zeer kleine Lenora Hendrik hoorde men dooreen .stame len en terwijl de moeder op twee de gelukkigste wezens der aarde ncderzag, viel Lenora, wecnend van aandoening iu de armen des jongelings, terwijl oen dubbele, onvcrbreckliarc eed werd uitgespro ken, waarvan ik slechts de laatste woorden neder- schrijf Hendrik, voor eeuwig Ja, Lenora, voor eeuwig VII. Op eenen woensdag uiorgcnd der maand Juni van het volgende jaar luid iets buitengewoons te Itoussclarc plaats. In de Ooslstraat wapperden en slingerden vaan dels cn vlaggen wentelend dooreen verscheidene praalbogen met bloemen en lentegroen versierd, verhieven zieli boven den weg, terwijl het kanon van tijd tot tijd zijne bulderende slagen tegen de muren der huizen deed weergalmen. Eene aanhoudende beweging van gaande cn koe rende lieden had plaats. Mengen wij ons eene wijl onder de nieuwsgieri gen. Het zijn, volgens wij kunnen bemerken, meest al meisjes cn jongens tol de verschillende standen behoorendc. Ginds komen ook oudere personen het zijn armen zij zijn slecht gekleed, en mager cn bleed van aangezicht. Op alle wezens nochtans kan men vreugde lezen. De jonge lieden zijn wat vertrouwelijker of wat gemeenzamer dan naar gewoonte zij lachen, zij pralen, en blozen soms onder den indruk cencr zalige aandoening. De arme ouderlingen schijnen liuu lijden en verdriet vergeten te hebben, want zij konten met innige voldoening onder elkander. Volgen wij den algcmcenen stroom over de groote .Markt naar de St. Mieliiels-kerk. O daar is volk 1 Lieden van alle slag en ouder dom zijn vóór cn in de kerk vergaderd, eu vcr- geleerdheid bezitten ea zelfs met groote moeite kunnen schrijven. Indien de bedienden en de meester gasten waarlijk bekwaam zijn. dat ze hun exaam afteggen. Waarom moeten zij dit voorrecht bezitten En wat meer is, de meestergast bezit het kiesrecht niet uil zijne eigene kracht of machtliet hangt af van den wil zijns meesters. Dees jaar is hij meestergast en kiezer en 't volgende jaar is hij meestergast af en kiezer in de maan Dit bedrog moet uitgeroeid worden en wij hopen dat het ministerie eindelijk aan onze eischen zal gehoor leenen Aanspraak van Leo Xill tot de belgisciie beêvaarders. Na zijne vreugde uitgedrukt te hebben over het groot getal belgische pelgrims, zegde Z. H. dat bet rechtveerdig was, België eene eereplaats toe te kennen in de jubelleesten. België, ging de Paus voort, is met de nauwste banden aan Ons gehecht, door eene bijzondere genegenheid. Wij hebben te midden zijner zonen geleefd en dit aandenken is Ons bijzonder lief, want liet herinnert Ons hoe Wij van toen af, dikwijls getuige waren van de gevoelens van getrouwheid en genegenheid aan den II. Stoel. Wij konden toen (tijdens ons verblijf in Belgie) zelf het karakter van het bel gisciie volk leeren kennen, zijn rechtzin nigheid en rondborstigheid leeren hoog schatten de levendigheid der Walen, de naive goedheid en de zuivere zeden der Vlamingen leeren bewonderen werk zaam en verstandig volk, vooruitstrevend in zijne ondernemingen, getrouw aan zijne plichten legen over God, de Kerk, hel Vaderland en den Koning. Wij herinneren ons dat koning Leo pold 1, wiens hooge wijsheid geheel de wereld bewonderde, ons somtijds in zijne bijzondere gesprekken zegde hoe fier hij was, den vorst van een zoo kalm, goed en godsdienstig volk te zijn. Het is dus voor Ons hart een zoeten troost, u heden te zien en u vaderlijke en liefderijke woorden te kunnen toesturen. Gij hebt vroeger schitterende bewij zen van standvastigheid en karakter sterkte gegeven, door luidop de vrijheid van godsdienst, die men u meende te ontrukken of te verminderen, te verdedi gen. Hel aandenken aan het lijden en de opofferingen die gij u hebt opgelegd, zal sclieidene rijtuigen staun op liet kerkplein te wach ten. Het slaat tien ure, en met een komt ook de laatste orgeltoon, tusschen de wanden van Gods huis, weg te sterven liet altaar is ledig, cn toch blijft de menigte slaan. Maar men vergeet waar men is men fluistert, men lacht, men klapt, men dringt tot eenen drukkcndcii hoop samen, terwijj verlangende blikken gedurig in de diepte der kerke dringen. Eensklaps houdt het oneerbiedig gerucht op. Stil Eene koude rilling doorloopt aller leden de sakristijdcur gaat open, cn een jeugdig paar, blo zend van liefde en zaligheid, komt er uit Het is Hendrik Grocnlaiidt cn Lenora Mandel vlict De zegen Gods is over hun gedroomd le vensgeluk gedaald Lenora is Hendriks vrouw geworden. De drom scheurt zich iu twee ran<>cii open. Het gelukkig paar stapt arm aan arm, van den lieer Groenland!, mevrouw .Mandelvlict, bloed verwanten cn vrienden gevolgd, door de kerk, terwijl diiizcndc heilgroetcn op hen vallen, cn even zooveel wensel.cn voor hun geluk tot don Hooge stijgen. Aan de kerkdeur, nabij liet eerste rijtuig, .staaleene arme vrouw meilieve bloemtuilen in dc hand. Het is Rozina Rooseboom, die aan het ge lukkig paar de getuigenis barer innige dankbaar heid wil brengen. Wen Hendrik met Lenora buitenstap!, springt zij vooruit, cn biedt, wecnend van vreugd, de bloemtuilen aan, zeggende Woest gelukkig al dc dagen uws levens klinkende zilverstukken vallen in hare magere hand, liet lieve paar klimt in het rijtuig, en lerwyl de kreet Lang leve liet heilvolle paar Hendrik en Lenora uit honderden monden stijgt, rollen dc rijtuigen door de begeesterde menigte, markt waar! weg. WolUlT VOOHÏGEZET,

De Denderbode | 1888 | | pagina 1