NIEUWS- EN AANKONDiGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 24 Mei 1888, 10 centiemen per nummer. 428te Jaar, N0 2260. Ai{o.\\EMi:.\Ti»niJs AIVIVÖIVCE1VPRIJS Politiek overzicht. Dc liberalen en de landbouw. Hoe Pairiotiek. Kiezing. Provinciale Kiezing van 27 Mei 1888. SCHURKEN. DE DENDERBODE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nanij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwilantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. C'oiqne Sun 4ELST, 25 MEI «888, Verscheidene duitsclie bladen houden zich bezig met de kwestie der troonsop volging in Luxemburg, op grond van een artikel, hetwelk de Heidelberger leeraar in staatsrecht prof. Hermann Schulze in de Miinchener Allgemeine Zeiting heeft openbaar gemaakt. Schulze, die te Berlijn als een groot deskundige beschouwd wordt, acht het eene uitgemaakte zaak dat hertog Adolf van Nassau de rechtmatige troonopvol ger is. De National Ztg. meent, dat dit erfrecht nauwelijks zal betwist worden. De Post is van dezelfde meening, en voegt er bij, dat de Nederlandsche en Luxemburgsche troonkwestiën twee geheel afgescheiden zaken zijn. De troonopvolging in Neder land gaat Duilschland in het geheel niet aan. Overigens zal ook onder Adolf van Nassau Luxemburg een geheel zelfstan dig en volstrekt onzijdige staat, gelijk Belgie, moeten blijven. Frankrijk. In den franschen Senaat voortzetting van de discussie over de legerwet. Art. 30 werd goedgekeurd, zoo ook art. 31 art. 32 bepaalt den dienst tijd voor leeraren en kweekelingen van een aantal inrichtingen van hooger on derwijs, en voor seminaristen op één jaar. M. Fresnau stelde een amendement voor om terug te keeren tot de wet van 4872, die de hier bedoelde personen ge heel en al vrijstelt van den militairen dienst. De spreker richtte aan het einde zijner redevoering een hevigen aanval tegen den minister Floquet. Hij gaf namelijk te ken nen, dat deze in 1871 (tijdens de Com mune) het fransche leger deed beschie ten. M. Floquet kwam in gloed. Ik zal niet dulden, sprak hij, dat iemand zoo iets van mij zegt. In 1871, ben ik als verzoe ner opgetreden. Ik verbied u, mijnheer Fresneau, het tegendeel te beweren. Er volgden nog eenige scherpe woor den over en weêr, die echter wegens het rumoer meerendeels verloren gin gen. Het amendement-Fresnau werd hierna verworpen, en de eerste alinea van art. 32 aangenomen. Dit eerste alinea behoudt de voorwaar delijke vrijstellingen, bestreden door generaal Campenon. Maandag heeft de Senaat bepaalt, wie van deze voorwaardelijke vrijstellingen kan genieten. Afrika. De Times verneemt uit Dur ban, dat de boeren weêr trachten ook Oost-Zoeloeland in te palmen, alwaar zij betrekkingen hebben met de kafferhoof- den Dinizoeloe en Oesibepoe. Men weet wat de Engelschen noemen «inpalmen» wanneer het de boeren be treft. Als onze stamgenoten ginder ne men wat hen van rechtswege toekomt, dan is dit volgens John Buil «inpalming Ierland. O Brien heeft in eene mee ting in Phoenix Park geklaagd over de houding van het Vatikaan, dat reeds zoo zeer door vijanden omringd is. Geen enkele katholieke priester woonde de zitting bij. Landbouwers, ziethier eenige regels getrokken uit het verslag der Kamerzit ting van 22 Februari laatst. Overweegt en oordeelt M. de Smet, katholieke van Gent, komt tot de invoerrechten op het vee. Tegen de wet Dumont, zegt hij, kunt gij niets inbrengen wat ernstig is. Ziet hare mislagen zij geeft 2 millioen 's jaars aan 'tland, en doet het vleesch niet in prijs verhoogen. Zij heeft den hollandschen in voer tegengehouden, en gemaakt dat er 22.000 stuks vee uit Belgie. die duor de hooge fransche rechten in Frankrijk niet zijn kunnen gaan, koopers hebben gevon den in ons land. Zoudt gij, heeren der linkerzijde die wet durven afschaffen 7 M. Houzeau, liberaal van Bergen. - fk zal het voorstellen. M. Sabatier, liberaal van Charleroi. En ik zal u ondersteunen. M. de Smet. Houdt tocli op te roe pon van uithongering en moord Gij zijt ons eerherstelling verschuldigd Maar die herstelling, ik ben er zeker van, zal ons gegeven worden door het kiezers korps in juni naast, he kiezers zuilen ons wreken over uwe beleedigingen Leven dige goedkeuring rechts.) Landbouwers, gij ziet het niet alleen willen de liberalen van geen rechten op de granen hooren, maar ze zouden zelfs de rechten op hel vee afschaffen, in dien zij weer meester wierden. De kwakzalver De stuers van Oostende heeft ook tegen de rechten op hei vee gestemd en heeft reeds voorzeid dat hij insgelijks legen de rechten op liet vreemd graan zal stemmen. LANDBOUWERS VERGEET DAT NIET De Socialisten van België hebben eenen brief gezonden aan den president der fransche republiek, waarin zij doen zien hoe vaderlandslievend zij zijn. Die heeren zouden België, zoo als hel reilt en zeilt, aan de fransche republiek willen overle veren. Toen de algemeene raad der republi- kaansch-socialistische partij het nieuws uwer presidentsreis naar Brussel ver nam, besloot hij dat al de werklieden in massa zouden naar de stad komen, om in u. Frankrijk, het algemeen stemrecht en de republiek toe te juichen. Frankrijk het land dat het belgische volk bemint als zijn eigen vaderland, want het is Frankrijk, toen het bloed zij ner zonen voor Antwerpen vloeide, dat aari België zijn vaderland weergegeven heeft. Het algemeen stemrecht die hoog ste bevestiging van een volk dat zichzelf regeert en de oorsprong der wetten, waaraan het land alleen moet gehoorza men. Dg republiek, ten slotte! de regee- ringsvorm der volkeren, die besef heb ben der menschelijke weerdigheid en zich nog aan keizers, noch aan koningen willen onderwerpen. n Doch wat het belgische volk vooral wil doen uitschijnen is dat, indien het Hofvan duitsclien oorsprong en de regeering gebukt gaan onder den ger- maanschen invloed de Belgen van gal- lischen oorsprong zijn dat zij, de afstammelingen derNerviers en der bur gondische gemeentenaren, ook bereid zijn hun bloed te vergieten voor Frank rijk Ziet nu wat er gebeurd is. De burgemeester vari Brussel, in breuk makende op de grondwet, wil zich door de macht verzotten tegen de betoo ging, die wij besloten hebben in te rich ten. Ondanks tiet verbod van den burge meester, zal de betooging plaats hebben. Wij hebben er aan gehouden, M. de president, u dezen toestand te doen ken nen opdat gij, indien gij dit noodig oor- deeldet, aan koning Leopold zoudt doen weten dat de toejuichingen der belgische arbeiders, ofschoon van hunne politieke rechten beroofd, u nader aan liet hart liggen dan de ontvangst van het Hof en der cijnskiezers, De Moniteur bevat den vlaamsclien tekst van eenen omzendbrief, uitgaande van M. de minister van binnenlandsche zaken, bevattende al de inlichtingen be treflende het uitvoeren der kieswet. Volgens dezen omzendbrief moeten de woorden volledige lijst zoo verstaan wor den dat zij toepasselijk zijn op de kan didaten, die eene lijst vormen, en zich te samen voorstellen, zells dan wanneer hun getal minder is dan dat der te geven mandaten. Hieruit volgt dat de gemeentebesturen, die gelijk dat van Gent verleden jaar ver- schillige lijsten ouder ééne kolom zetten, legen den geest der wet handelen, en maken dat de kiezing ongeldig kan ver klaard worden. Gelijk liet te voorzien was, zal de kie zing van Zondag aanst. zonder strijd gebeuren. Onze achtbare kandidaat den heer Alexander Rlancquaerl, eigenaar en schepen te Lede zal onbetwistbaar gekozen wezen. Nu, kan dat ons ontslaan van onze plicht van katholieken kiezer zondag te gaan kwijten Wij antwoorden neen. Gelijk het ma nifest der Katholieke Vereeniging hel ons zegt 't is onze plicht van aan de kiezing deel te nemen, omdat wij een blijk van vertrouwen en achting aan den heer Blancquavrt verschuldigd zijn en een ware Katholieke Vlaming kwijt zijne schulden. Wij sporen dus onze geachte vrienden van binnen en buiten de stad ten drin gendste aan, zondag aanst aan de kiezing deel te nemen. Onze achtbare kandidaat mag niet als gekozen uitgeroepen worden met een handsvol stemmen, gelijk men zegt, maar met eene eerbiedweei'dige meerderheid welke ander maal den groei en den bloei der katholieke en bewaren de princiepen des kantons Aalst zal be vestigen. Dusalwie maar eenigzins kan, .Zondag aanst. ter stembus. De tweede oproeping zal slechts te middag gebeuren. En heelt men geen tijd te 9 uren, men gaat te 12 ure stemmen.... Allen zooveel mogelijk op onzen post Belet eens den persoon die daar in een verborgen hoek der kamer zit te schrijven. Nijd en boosaardigheid staan op zijn gelaat te lezen. Wat hij althans verricht, moet verachtingwaardig zijn, want hij haast zich papier en pen te doen verdwijnen. Hij heelt iets gehoord, en vreest verrast te worden. Doch neen er is niemand, 't Was de tafel die kraakte. Hiervan overtuigd, hervat hij pen en )apier, na eerst met beide oogen geke- cen, en met beide ooren geluisterd te hebben, of er geerie bespieders zijn Wie toch is die persoon 7't Is de naamlooze briefschrijver. Ja 't Is een naamlooze briefschrijver dat wil zeggen, een eerroover, die bij dezen of dien, eenen derden gaat be schuldigen van zaken, waar noch schijn, noch gedacht van is. Ja T Is een naamlooze briefschijver, dat wil zeggen, een snoodaard die twist en tweedracht in eene familie, of onder vrienden gaat zaaien. Ja 't Is een naamlooze briefschi ijver, dat wil zeggen, een moordenaar die door zijne valsche uitvindingen, eene deugd zame en eerlijke vrouw in verdenking brengt, en alzoo oorzaak is dat die vrouw, uit hoofde van hel verdriet haar door den man aangedaan, langzamerhand weg sterft.... 't Is een naamlooze briefschrijver, dat wil zeggen, een valschaard, die morgen de hand gaat drukken van hem, dien hij heden gelasterd heeft. T Is ven naamlooze briefschrijvers, dal wil zeggen, een schurk en tevens een lafaards, die even als de struikroover zich verbergt, om des te zekerder zijn boos inzicht te bereiken. Wee u mannen, wee u vrouwen die naamlooze brieven schrijft. De gevolgen van uw schrijven kunnen niet berekend worden, en zijn al te dikwijls onherstel baar. Wel is waar. door list van vein zerij, weet gij u aan het oog der rechters dezer aarde te onttrekken, maar een maal zal hel uur slaan van Hem, aan wien de wraak is, en dan... wee u Passagier. Onafhankelijke LETTERNIEUWS. De groote bende van •lan cleLïctite T "3 Op het voortdurend aandringen onzer vrienden en kennissen van Aalst en het omliggende, hebben wij ons eindelijk laren overhalen om deri feuilleton, ver schenen, nu tien jaar geleden, in de Ga- zette van Aalst, namelijk, De bende van Jan de Lichte, te herdrukken en in boek deel uit te geven. Ten einde alle verwarring te voorko men met welkdanig ander werk over den al te bcruchien rooverskapitein en zijne Bende geschreven, hebben wij onzen eersten titel eenigszins gewijzigd, en het is onder dezen van De groote bende van Jan de Lichte dat wij thans ons verhaal aanbieden. En die nieuwe titel is, tneenen wij, ten volle gewettigd. Breedvoerig bewerk! naar de menig vuldige oorspronkelijke processtukken en de meest herhaalde en de meest ver spreide overleveringen, ontvouwt dit ver haal het volkomen tooneel der uitge strekte werking van de Bende het legt voor oogen de geschiedenis van het tijd stip, mei deszelfs wetten en gebruiken het doet, op menige plaats, den vlaming herinneren aan de deftige en vreedzame zeden zijner vrome grootouders, enz. enz.; en dit uitgebreid werk, vervat in drie hoofddeelen, de Opkomst, den liloei en den Ondergang der Bende, verschijnt in een boekdeel van ruim 600 bladz., (formaat van het Prospectus), met ver sierden omslag en 2 schoone platen. Verhaasten wij ons er bij te voegen, dat dit werk, hoe kiesch ook de stof zij welke het verhandelt, vrij mag gelezen worden van klein en groot, van jong en oud. Bij een ellendig samenraapsel van onbeschaafde bedelaars en havelooze zwervers, schier onwetend van God en zijn gebod laat het zedelijke noodzakelijk veel te wenschen. Ook leveren de pro cesstukken al le menigvuldige preuven van de verdorvenheid der Bende. Maar over dal alles hebben wij bescheiden den diksten sluier gelaten. Dergelijk gewrocht moet, en, wij ho pen het stellig, zal bij den vlaamsclien lezer welkom zijn. Het zal hem menig aangenamen stond doen slijten, en niet zeiden tot slichting dienen. DE GliOOTE BENDE VAN JAN DE LI CU TE is te bekomen aan den prijs van fr. o per post, fr. 5,50. Men schrijft in bij J. VAN BRANTE- GHEM, Drukker-Uitgever Groote Markt, en ten Bureele van Den Denderbode, 10 Lange Zoutstraat, te Aalst. Drukperaprocesaen. Wij hebben eindelijk kopy ontvangen van 'i vonnis uitgesproken in de zaak door den heer Joseph De Windt tegen ons inge spannen. De Rechtbank verklaart dat de artikels van Den Denderbode door den lieer De Windt aangeklaagd, noch l>elee- digingon, noch lasterin gen, noch eeri'oox ingen ten zijnen op/ichie bevatten, en dat ons artikel afgekondigd den 3 November 1887, slechts eene strenge hekeling of beoordeeling is der ongezonde uilbrak in gen van het weekblad Den Dendergalm» die ten andere door M. De Windt zelf ver loochend zijn geworden. Hei is dus eene onbetwistbare waar beid dal M. De Windt ons dit proces heeft aangedaan zonder recht, noch retle, eins uit haat en wrok omdat aan Den Dendergalm, eene scherpe rekening werd gevraagd, over zijne zoo snoode als vuige lasterin gen ten opzichte der heeren Claus, Puck en Teurrekens. Nu M. De WindI vondt zich zoo schroo- mehjk beleedigd, gelasterd en in zijne eer en faam beschadigd dat eene som van ol) duizend franks nauwelijks toereikend was om ze te herplaasteren. Maar M. De Windt bekwam niets, geen roode duit, want wij hadden noch zijne eer, noch zijne faam in iets gehinderd of beschadigd, zegt de Rechtbank En zeggen dat drij liberale advokalen door M. De Windt, waren gelast geweest om de zaken te onderzoeken en die trio was, na twaalf dagen studie,tot 't besluit gekomen dat De Denderbode plichtig was en zou gestraft worden. Maar men weet de rest Genoeg hierover voor heden en zeggen wij ten slotte Gij hebt ons, Denderbode, voor den rechter gedaagd, M. De Wimlt, door u beschuldigd van de zwartste drukpers- misdrijven en onze onschuld is plechtig bewezen geworden. Op onze beurt dagen wij u heden voor de Rechtbank der openbare denkwijze onder de beschuldiging dat gij alleen uit politieken haat en wrok hebt gehandeld en ons aldus in onze belangen hebt be schadigd en te kort gedaan. Aan u nu uwe onschuld te bewijzen Onze kolommen staan open voor uwe antwoord. Vergeet niet, dat zwijgen gevaarlijk is de openbare denkwijze zou u voorzeker om uwe stilzwijgendheid veroordeelen. Hare uitspraak, zoo gij zwijgt, zal gewis deze wezen dat gij, M. De Windt, u bela chelijk hebt gemaakt in de oogen van alle verstandige lieden met van ons, zon der recht noch rede, eene som van £JO duizend franks te eischen om uwe eer en faam te herstellen die wij in niets gehinderd of beschadigd heb ben Wij wachten uwe antwoord af M. De Windt.... Zwijgen ware onbegrijpelijk De Dendei galm rept geen enkel woordje noch van onze vrijspraak, noch van de strenge veroordeelingen die de Recht bank van Dendermonde tegen hem komt uit tespreken. Waarom die stilzwijgend heid 7 Die liberale heeren zullen toch zeker niet beweren dat zij zich niet zoo vroegtijdig dan wij de noodige inlichtin gen konden verschaften flet nummer van Den Dendergalm van zondag II. maakt ons 'l effekt van eenen verwaanden slouterik die door zijne mees ters eens duchtig op de kneukels werd getikt... Immers de nummers van Den Dendergalm van 6 en 13 Mei waren op nieuw eene aaneenschakeling van belee digingen, boon, smaad en laster tegen deftige en eerlijke lieden uitgebraakt Vele lieden vragen ons wat zullen de heeren uit Den Dendergalm nu doen zullen zij in beroep gaanjzullenzij betalen of zullen zij bunnen uitgever in de doos laten duwen Wij kennen de inzichten niet van de liberale heeren die den bestuurraad van Den Dendergalm uitmaken, maar wat wij welen, 't is dat M. Joseph Pyck-Sanders een vast besluit heeft genomen en het openbaarlijk uitgedrukt heeft door deze woorden I-eggen of van mijn pit- tot ten eten Senaat De hooge Vergadering heeft met 29 stemmen tegen I, het wets ontwerp aangenomen betrekkelijk de be scherming der kinderen in dienst van rondreizende kunstenmakers eo daarna de beraadslaging aangevangen over de begrooling van buitengewone ontvang sten en uitgaven. \l. Victor Jacobs, oudminister en hoogst verdienstelijke volksvertegenwoordiger van Antwerpen, komt, ter gelegeuheid zijner 2o jarige Jubelfeest, tol Staats-mi- uister benoemd te worden. De lijding dezer eervolle benoeming is le Antwer pen geestdriftig begroet geworden.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1