NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 51 Mei 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N0 2y26i ABONNEMENTPRIJS jjfliBltr. s g((S» BgijB AAUVONCENPRIJS ZKHEZIILTG- TIE AALST, op 27 Mei 1888. Alexander Blaucquaert Politiek overzicht. De Vrijmetselarij en ilc Priester. Minister de Moreau en de Vlamingen. Landbouw. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,23 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, naDij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Cuiqne Sanm. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3'bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. AÏLST, .10 MEI 1888, Uitslag. Hoofdbureel, opnemende Getal stemmers. 2e Bureel 4* 6e 8' 42' de bureelen 4 en 8 9 en 12 6 en 7 1 en 11 5 en 10 2 en 5 223 142 244 224 311 281 Ongeldige stembrieven. 8 Te samen 1423 Dus werd onze achtbare Kandidaat den heer 43 als gekozen uitgeroepen met 1380 stemmen Ondanks er geen strijd was, zijn de Katholieke Kiezers nog al talrijk opgekomen en hebben aldus aan de liberalen hunne machteloosheid in het kanton Aalst ander maal te deen gevoelen. Onze achtbare gekozene heeft een getal stemmen bekomen 't welk hem de ver zekering geeft dat bij bet kanton Aalst met den wil des kiezerkorps in den Raad onzer provincie zal vertegenwoordigen. de gedeeltelijke kiezing van 1884 bekwam de heer Mertens van Gijsegem 1333 stemmen. 1402 kiezers namen alsdan deel aan kiezing en er waren 49 ongel dige stembrieven. Onze beste dankzegging dus aan allen welke aan de Kiezing van zoudag II. hebben deelgenomen Duilschland. In den Elzas. Van bevoegden kant wordt gemeld, dat de maatregelen, in Elzas-Lotharingen geno men, strenger moeten zijn dan uit de tot dusver gedane meêdeelingen blijkt. Zoo zegt men dat Franschen het vereisclite visa van het duitsche gezantschap to Pa rijs eerst kunnen verkrijgen, als de be voegde overheid in Elzas Lotharingen, daaromtrent geraadpleegd, hier legen geen bezwaar heelt, zoodat voor de Franschen in elk geval met het verkrijgen van het visa zekeren tijd verloren gaat. Personen van fransche nationaliteit mogen in Elzas-Lotharingen slechts ver blijven met uitdrukkelijke toestemming der bestuurlijke of policieoverheid te Strasburg of te Metz bij een langduri ger verblijf dan 4 weken moet de vergun ning gevraagd worden aan den Bezirks- praesident. Woelingen in den pruisisschen Landdag. Verleden zaterdag hield de pruisische Kamer van afgeveerdigden hare leste zit ting. Alvorens het Huis uiteenging werd de wet betreffende de opheffing van school geld in de volkschool aangenomen met 73 stemmen meerderheid. VA* 8IMT-MALO. (1« Vervolg.) De lans oens wilden had in zijne zijde eenc diepe schuur gemaaktin het vlcesch der linker schouder telde uien drie gaten van biscaaiers. Aan eene hand ontbraken hem twee vingers. Ja, het was waarlijk een oude Karkas Hiëronymus Albris, eerstgeboren van eene tal rijke familie, beminde do zee van zoohaast hij «enen trok gevoelen, eene voorkeur te kennen geven kon. Hij weigerde het klassiek onderwijs door synen vader betracht, en scheepte zich zeke- keren, morgen in om vier maanden later terug te komep, half genezen van eane eerste wonde, maar overladen van lofbetuigingen door zijnen kapitein. Van dat oogenblik hield men op zich tegen zijnen roep lp verzetten. Ilij vermenigvuldigde de won deren. verleerdo vroolijk de duizenden ponden op al de kusten en in al de zeeën buit gemaakt, en, tot hoogeren ouderdom gekomen, rijk aan herinneringen, kende hij geen zachter genot, dan de groote vaartuigen te zien aankomen, zich te Aan het slot der zitting beklaagde M. Rickert, progressist, er zich over dat er vervolgingen werden ingespannen tegen vrijzinnige dagbladen omdat zij artikels hadden overgenomen, beleedigend voor de keizerin, uit Bismarkiaansche dagbla den welke niet eens vervolgd werdén M. Eugen Richter, progressist viel daarna met ongewone hevigheid uit tegen de konservatieven en nationaal-liberalen, die zich voor Bismark en legen keizerin Victoria hadden verklaard, en noemde hen a gespuis en schaamteloos ge broed. Toen bij ten slotte zegde dat dat de openlijke bespreking van de Battenberg- sche verlovingskwestie, die vermoe delijk op last van Bismarck geschied was, eene strafweerdige verbreking van h«t ambtsgeheim en een staats verraad was, ontstond er zulk een schrikbarend alarm in het huis, dat de spreker niet meer te verslaan was. Nog menigmaal hoorde men woorden als wij willen keizerin Victoria be schermen tegen het gespuis of wij moeten ons om het keizershuis scha ren ofwanneer slechts het honderd ste deel der beleedigingen, welke tegen keizerin Victoria geslingerd werden, te gen Bismark wareiiigeriGht geweest, dan zouden er drukpers-processen zonder einde gevolgd zijn, enz. mengen onder de menigte, begeerig om de afwe zigen te zien, zich aan eenc tafel neer tc zetten waar hij verzekerd was roemrijke wapenfeiten met eene aloude rondheid te hooren vertellen. Hij trok wel hier en daar een kind bij hot oor, dat hem te midden van eenen schaterlach dien naam van kapitein nnde Karkas toewierp, maar altoos eindigde hij met bij die uiting van ontevre denheid de gift van ccnige geldstukken te voegen, en de kinderen, hunne mutsen afnemende, riepen uit volle borst Leve de kapitein Karkas Op de brug groetten hem de vrijbuiters, die hij had helpen verrijken, de zeelieden, die onder zijne bevelen waien in dienst geweest, de officiers en de heelmeesters, die vroeger met hem aan boord wa ren, met eenc beleefdheid waarbij oerbied was gemengd. Men aanhoorde zijne verhalen, men spoorde er hem zelfs toe aan, en Hiëronymus Albris, de Ka pitein Karkas vond opnieuw ware stonden van innige voldoening. Welnu zegde liy, tot de twee gebroeders de la Barbinais naderende, gij zijt gelukkig, niet waar, jongelingenPiclcr komt wéérEn ho« zal hij de zecrouversstad binnen trekken, hij, die een engelsch vaartuig aanbrengt Ik, die zulke soort van vreugde gekend heb, ik besef er de waarde van. Indien hij liet gold bemint, zou ik hem op zijne verovering eene groote winst in goud kunnan voorspellen. Zonder van het vaartuig te «preken, zal elk kanon hem door den Staat tegen vijf honderd ponden betaald worden. M. Colher1 Onmogelijk kon de voorzitter de orde herstellen. M. Richter ging te werk met handen en voeten en toen hij zijne rede voering geëindigd had, ontstond er zulk Jawijd gefluit, bravo-geroep, gelach, uitjouwingen dat hooren en zien ver ging- De leiders der Bismark-partij kwamen een voor een de beschuldigingen van M. Richter weerleggen. Met een hocli op den keuer, ging de vergadering uiteen. Eene korrespondencie uil Rome aan den Daily j\'ews zegt, dat de redevoering van minister Tisza daar druk besproken wordt. Men denkt dat hij zijne woorden zeer wel overwogen heeft en te meer dat de toestand zeer ernstig moet zijn, wijl een man als hij op dien toorn durft spreken. Te Parijs, zoo meldt men uit Weenen aan de Times, heeft de redevoering eene zekere beweging te weet? gebracht, die te Weenen met verrassing vernomen werd. Immers Engeland, Italië en Rus land weigeren persoonlijk deel te nemen aan de tentoonstelling. Een antwoord a!s dat van M. Tisza moet geene verwondering baren in een land dal van de fransche. omwenteling zulke slechte herinneringen heeft. De Aorddeulsche Algemeine Zeitung zegt dat de maatregel der paspoorten in Elzas en Lotharingen, niet genomen is ten titel van weerwraak over verschillende inci denten, maar voorspruit uit de alge- meene politiek van Duitschland, ten einde de aanhechting van Elzas en Lotharin gen te versterken. Bij den altijd groeienden haat der Franschen tegen de Duitschers, die het fransch gouvernement, met het doel zijn eigen te versterken, eer aanvuurt dan tegenhoudt, meent het duilsch gouverne ment de zaak van den vrede te dienen, door zooveel mogelijk de gevaarlijke grensincidenten te vermijden, en aldaar het verkeer zooveel mogelijk te beperken. Wil iemand de vrijmetselarij en hare plannen tegen Kerk en Godsdienst gron dig leeren kennen, hij leze de volgende voorschriften door de logie aan hare liberale aanhangers in alle landen uitge zonden Houdt den priester in de slavernij, en zoo hij de ketenen meent te zwaar te vinden, zegt dat dit vrijheid is. Geeft de vrijheid van geweten aan de ketters, aan de joden, aan de godloo chenaars maar zorgt dat noch de pries ter, noch de katholieken ervan genieten. zal tevreden zijn. Dank aan heui bezitten wij onze indische maatschappij Zijn droom is haar een lcvendigcrc ontwikkeling tc zien nemen en meer vruchten te doen opleveren. M. Colhert mag ge rust wezen. Kapitein Albris, vroeg Jan de la Barbinais, wilt gij ons het genoegen doen met ons tc middag malen Ik dank u, mijne kinderen, ik zou er dezen vond te veel zijn, wanneer gij onder familie uwe uitboezeming lucht geefl. Zegt niet neen, ik her inner mij.... Docli morgen zal ik eenc plaats aan uwe tafel aanvaarden. Op dat oogenblik gingen de offieiers van den zeeraad over hel smal brugsken van het vaartuig tot de kaai hunne tegenwoordigheid werd door luide kreten begroet. Eenen stond nadien, verscheen eene groep vreemde matrozen, de bemanning van het gekaap te schip. Die mannen gingen met het hoofd gebo gen uit hunne houding sprak vernedering. Maar <le ware dapperen zijn tot eene uutlclooze wreedheid onbekwaam. .Niemand dacht er aan diegenen eene heleediging toe tc werpen die, na gevochten te hebben, hadden moeten ten onder docn, voor de bctoovcrcndc dapperheid der Saint- Malocnaran. Erhcerschte in die menigte, welke uit verschil lende elementen samengesteld was. eenc overmaat van leven, eene opgevrondene vreugd, welke men onmogelijk afschilderen kan. Ontroering der moeders, die de zonen, voor wie Verhindert, zooveel het u zal moge lijk zijn hel ministerie van den priester scheidt hem al vanhetvolk, wiens vriend, verdediger en ondersteuner hij is. Ten einde zijn invloed te verminde ren, maakt hem verachtelijk sleurt zijn goeden naam door den modder, belaadt Item met alle oneer, met alle heerseh- zucht, met alle schijnheiligheid. Laat niet toe dat de werken van liefdadigheid, welke hij gesticht heeft, door zijne handen gaan en hem tol den armen doen naderen, waarvan hij de vertrouweling en vertrooster is. Ten einde zijn invloed te vernietigen, ontneemt hem de goederen, die hem on afhankelijk maaken stelt zijn dagloon gelijk met dat van den staatsbediende, zijn stand met dien van den huurling. Ontneemt hem alles wat het aanzien zou kunnen vermeerderen dat het volk voor hem heeftjaagt hem uil de raden, uit de besturen, opdat hij gelijk sla met den paria. Stelt al wal hij bezit onder voogdij, dat hij, zoo mogelijk, vreemd weze in de pastorij, op het kerkhof en tot in de kerk. Verwijdert hem van de jeugd, jaagt hem uit de volkscholen. Uit vrees dat hij te veel tot het ver stand van het volk zou spreken, vermin dert de feestdagen, gebruikt den Zondag tol krijgsoefeningen, banketten, vermakelijk heden bezigheden, welke het volk venvijderd houden van evangelische zedenleer zegt vooral tegen hei volk dat het werk beter den Zondag heiligt dan de mis en het gebed. Richt heidenschc feesten in, of 't zelfde van welken aard zij mochten zijn, vermits zy de christelijke feesten doen vergelen. Doet de kloosters sluiten, verdrijft de kloosterlingen, palmt hunne goederen in, en wanneer zij tot armoede zullen ge bracht zijn, wanneer zij beroofd zullen zijn van de rechten van burgers, verwij derd van de weldadigheidswerken, ver- aagduitde scholen, in onaanzien ge- jracht door uwe dagbladschrijvers, dan zult gij harder dan ooit schreeuwen tegen hunne aanmatigingen. Ziedaar het plan der vrijmetselarij. Ziedaar wat de logie en hare liberale aanhangers besloten hebben legen Kerk en Godsdienst te ondernemen. voelens jegens Je grootere helft der Belgische bevolking en dezer taal. Zitbier waarvan er kwestie is In het laatste Nederlaudscli taalkon- gres, in September to Amsterdam ge houden, werd eene uit Noord- en Zuid- Nederlanders bestaande Kommissie van bijstand voor liet groot Woordenboek der I\ederl.andsche Taal gevormd. De Belgi sche leden der kommissie werden op het einde van verleden jaar door den heer De Moreau, minister van landbouw, nijverheid en openbare werken, in ge hoor ontvangen. Het gevolg daarvan was het verleenen eener toelage van 3000 frank voor het woordenboek, welke dan ook onlangs door tusschenkomst van twee leden der kommissie, de heeren Julius Obrie, rechter te Dendermonde en. Max Hoses, bewaarder van hot muse um Plantin, te Antwerpen, werd uitbe taald. Deze lijding zal, wij zijn ervan ver zekerd, de Vlamingen in het algemeen en de taal en letterbeoefenaars in het bijzonder, zeer welkom zijn. Ministerie de Moreau, die, alhoewel Waal zijnde, toch het Vlaamsch zeer ge negen is, en ons, Vlamingen, met eene koninklijke Vlaamsohe akademie begif tigde, heeft weer een feit daargestold, dat getuigenis geeft van zijne goede ge- zij gebeden hadden, behouden terug vondenluid ruchtig genot der zusters en broeders, die zich aan de urmen van den zeeman vastklampend, hem de belofte deden doen gedurende de avondstonden zijne lotgevallen te vertellen besctieidene liefde der verloofden, welke dengenen terug zagen, die ir tot het altaar geleiden moest trotsch en allerhoogste geluk der jonge vrouwen, die de kleinen in 's vaders armen duwden en hem over tuigden dat hij huiswaarts keeren moest, in plaats an zijne stappen naar de lurbcrg den Goedbn Anker te wenden, welke door moeder Cachalot gehouden werd, eene grootmoedige vrouw, wedu we van eenen Nieuwlander die, op het einde zijns levens, walvisehvanrder geworden was. Men moet bekennen dal niettegenstaande de oldoeniiig welke de matrozen van de Neptcnus, bij liet vyedervinden der voorwerpen hunner lief de, gevoelden, er iels was dal ben naar den Goe den Anker dreef. Aan eene soort van zotheid en duizeling ten prooi, sleepten zij duizendmaal liever moeders, rouwen, verloofden naar de herbergiester mcë, dan dc kleine woningen van Sint-Malo binnen tc trekken. Hadden zij geen gevaar genoeg gcloopcn, geen geld genoeg verzameld, en gedurende zoo vele maanden aan boord de strenge tucht onderslaan, bet recht tc hebben van thans tc zingen, tc drinken, te roepen, te dansen op de tooncu ccuer duivelsche muziek. De vedelaars speelden reeds.... Aardappelkeesten en varkensziekte. Het gebeurt souis dat de zwijnen in het voorjaar ziekelijk worden zij ster yen wel niet, maar zij worden mager in eén woord, zij gedijen niet meer. De landbouwer zoekt somwijlen te vergeels naar de oorzaak der ziekte nochtans zij is gemakkelijk om vinden. Omtrent dezen lijd van het jaar, of wat vroeger, trekken de landbouwers de keesten of scheuten der aardappels af; zij zoeken meteen de slechte uit en werpen deze met de keesten op den mesthoop, of op eenen vuilnishoop, ofwel in den eenen of den anderen hoek van den boomgaard. De varkens, die buiten loopen, eten dien afval op en daarvan komt hunne ziekte. Immers, in die keesten zit eene zekere soort van vergif, solanine genoemd in dien de dieren veel daarvan moesten nemen, is het doodelijk. Met al zoo te handelen geeft men de varkens alle dagen eene zekere hoeveel heid vergifdie hoeveelheid is klein, dat is waar maar als dal eenen zekeren lijd duurt, moet het hun toch kwaad doen en ziekte veroorzaken. Bijgevolg, als men aardappels kookt voor de varken of ook voor de koeien, moet men eerst de keesten aftrekken, en dié keesten wegwerpen op eene plaats, waar de dieren er niet aan kunnen. Men onthoude het goed wie aardap pelkeesten geeft aan zijne dieren, geeft ze vergift. k. Arel. (Fondsenblad.) Ah liet is onulat zij de gewoonten der zeeroo- vers kenden, omdat zij wisten dat do ware zeerob ben, eens aan wal, dc dringende noodzakelijkheid gevoelen eenc losbranding van een wel verschil lenden aard te doen. De vaderlaadsche gezangen klonken als vrolijk trompetgeschal, de kinderen dansten op de boeken der straten de hoofdsieraden der jonge dochters waren met linten versierd. Geen enkel feest te Sint-Malo kon aan datgene cener terugkomst van zegevierende zeeroovers vergeleken worden. Na de muziek, de zeelieden, de bloedverwanten en de vrienden, kwamen tic nieuwsgierigen, ver zekerd dat men op hunne gezondheid dc kannen zou vullen en ledigen. De roem scheen broederlijk op dien lie.lvullcn dag. Het geld bleef in dc zakken- niet, al de vingers brandden 0111 het onbezonnen aan smulpartijen, dansfeesten en geschenken toe stc werpen. De zeereis bad omtrent vyf maanden geduurd en kwam er nu aan die dapperen geene schadeloosstelling toe Nooit droomden zij ze zoo prachtig en zoo volmaakt. Eenigen gaven den toon, en brachten dc aandrij ving der menigte tot uitgelatenheid. Het waren de voornaamste matrozen van den Nepte.nxs, diege nen waarvan de lieldendudcn liet meest tot eer van het scheepsvolk strekten. Als een kampvechter met bronskleurige tint ^ekrocsdd baar als dat eens negers, met eene vrecsclykcstem, was bij de roem der voorplecht. Woedt V

De Denderbode | 1888 | | pagina 1