Wreede historie uit Wijnghene. Hoppeteelt. Uilslag der Provinciale Kiezingen. Arrondissement Aalst, Gedeeltelijke kiezing voor een lia des Senaats. Kieskronijk. Het is natuurlijk eene liberale gazette uit Gent die ze ons. met tranen in de oogen, vertelt. Onder minister Van Humbeeck, hate lijker gedachtenis, moest te Wijnghene (provincie West-Vlaanderen) eene ofti cieele hoofdonderwijzer benoemd wor den. De gemeenteraad benoemde er eenen, maar Van Humbeeck nam hem niet aan en zond eenen anderen. Onder de nieuwe schoolwet werd de gemeenteschool van Wijnghene, door de leerlingen verlaten, afgeschaft en de gemeente, den opgedrongen onderwijzer Beschouwende als onwettig aangesteld, weigt rde hem een wachtgeld toe te ken nen. Minister Thonissen, altijd toegevend ▼oor de liberalen, schreef aan de ge meente voor een wachtgeld te betalen, doch deze, sterk door haar recht, wei gerde. Vandaar proces, en de gemeente werd door de rechtbank in 't gelijk gesteld. Minister De Volder gedraagt zich volgens de uitspraak van het gerecht en de op gedrongen onderwijzer van Wijnghene ontvangt geen wachtgeld. Dat is, volgens den arend onge hoord, schandalig, wraakroepend. De geestigaard, die alle dagen de katholie ken beschuldigt geenen eerbied te heb- voor het gerecht, vindt nu dat men hel vonnis van Brugge zou moeten beschou wen al niet beslaande. Zedelesde eerbied voor het ge recht is maar goed als zijne uitspraken in 't voordeel zijn van de geuzerij. (Standaard van Vlaenderen.) De koopliê van hop, planters en nee- ringdoeude personen klagen in een stuk, aan de Kamers gezonden, over den jammerlijken toestand van den hoppe- handel. De hoppeteelt is veel verbeterd door de onderstandsgelden, die aan deze kweekerij worden toegekend door het gouvernement, alsook door andere maat regels, die er genomen zijn doch bij den invoer in Duitschland is onze hop geslagen met een recht van 25 fr. per 100 kilos, hetgeen gelijk staal met een verbod recht. De Duitschers voeren integendeel hunne hop in, zonder eenen centiem rechten. Gelukkig is ons handelstraktaat met Duitschland op het punt van ten einde te loopen, en de hoppeplanters en kooplieden vragen dat er, bij de veran dering van traktaat, maatregels genomen worden, om de belgiscbe nijverheid van haren ondergang te redden. HANDELEN NIJVERHEID. Wat men al niet gebruiken kan om boter van te maken zooder melk Ge raadt het nooit, lezer, wat daarvoor al weèr ontdekt is Het vet van doode honden wordt tot kunstboter verwerkt Volgens dr. Cauxs, te Parijs, worden jaarlijks gemiddeld 8000 doode honden uit de Seine gevischt Het vel heeft veel weerde voor het fabrikaat van hand schoenen het vleesch en de beenen wor den naar den mesthoop gebracht waar ze ook eigenlijk op hunne reehte plaats zijn); maar nu komen we aan de kunstbo ter. Het vet (als er vet aan zoo'n verzopen hond mocht gevonden worden) wordt ge smolten en gekleerd. Daarbij wordt dan nog het vet gevoegd van peerden, die bij voorbeeld gevallen zijn. Dit alles wordt in houten ketels gedaan, en door water en sollerdamp wordt het vet, in metalen ketels verder gekookt, gestroomd en ge zuiverd. Vroeger werd dit vet als stearine voor de keersenfabriek, alsook voor machine- smeer verkocht. Dit was ook eigenlijk eene betere bestemming dan voorden mensch, die het in den mond moet ste ken om het in zijne maag te doen komen. In Parijs werd dit vet vroeger, in plaats van reuzel, door pasteibakkers gebruikt. Maar lest zijo de kunstboterfahrieken in Frankrijk er ook achter gekomen en er meê begonnen. Wat er nog meer bijgedaan wordt in dit vet van de Tijken der opgevischte hon den en afgemaakte peerden, wordt niet vermeld, evenmin of er ook een reukje van Rimmels odeur, New Mownhay wordt bij gedaan, om de hondenluchl wat te vermijden. Denk nu aan eenen boterham besmeerd met die boter, waarop een sneê rosbeef gelegd is van eene koe, die haar eigen dood gestorven is, en daarbij een glas kunstwijn om door te spoelen Lekker, l.é? De algemeene uilslag der provinciale kiezingen mag als eenen nieuwen zege praal voor onze parlij aanschouwd wor den. De liberalen die de oprechte chinees- sehe wet van 1885 in leven riepen met het onbetwistbare doel de katholieke provinciale en gemeentelijke besturen te overrompelen, hebben eens te meer on dervonden dat de overgroote meerder heid des lands hunne ongodsdienstige, ja zelfs, goddelooze en onvaderlandsche leerstelsels verstoot. En men betwiste het niet. «La Gazette» het doctrinair orgaan van Brussel, doet hieromtrent de volgende bekentenis De klaarste les te trekken uit de kiezingen van (zondag,) is dat het stem- recht der bekwaamheidskiezers, vvaar- op de liberale partij zooveel hoop had gebouwd, niet min aan wisselvallighe- den en onzekerheden is blootgesteld dan het cijnsstelsel. Wat hadden wij er niet van ver- wacht Het moest den eersten keer de katholieken verpletteren. Het is nu zes jaren In werking en men kan, door den uit- slag van(zondag),zien dat a de klerikalen in 't geheel met verpletterd zijn Is dal klaar en duidelijk genoeg In de provinciën Brabant, Antwerpen, Oost- en West-Vlaanderen, Henegauw, Luik en Limburg is de toestand om zoo te zeggen onveranderd gebleven. In de provinciën Oost- en West-Vlaan- deren, Antwerpen en Limburg is de meerderheid katholiek. In de provinciën Brabant, Henegauw en Luik behoort integendeel de meerder heid tot de liberale denkwijze. In Brabant moet eene balloteering plaatsgrijpen te Si-Joost-ten-Noode lus- schen Onafhankelijken en Doctrinairs. In den provincialenraad van Antwerpen waar voortijds geen enkel liberaal zetel de, zullen nu de 21 nieuwe gekozene libe ralen plaatsnemen ten gevolge der ont houding van de Antwerpsche Meeting. In den provincialenraad van Wtsl- Vlaanderen zal een liberaal min zetelen ten gevolge der nederlaag die den heer De Puydt te Nieuwpoorten, geleden heeft. Nog vier liberale rare vogels zetelen dus in den West-Vlaanderschen Raad. De grootste veldslagen van den dag werden geleverd inde provinciën Namen en Luxemburg. In Namen leverden de liberalen eenen hardnekkigea strijd om de meerderheid en bijgevolg de bestendige deputatie te veroveren. Overal werden de liberalen verslagen of afgeweerd. Hunne gedeeltelijke zege praal van Philippeville zal maar van kor ten duur wezen immers zij zegepraalden hier weer, dank zij de willekeurige goed keuring, van ongeldige stembrieven ten voordele der liberalen en de onrechtveer- dige vernietiging van geldige stembrieven ten voordeele der katholieken. De Pro vincieraad zal op tijd en stond zijne plicht doen en de katholieke kandidaten als de ware gekozenen uitroepen. In het Kanton Namen bekwam geen enkele Kandidaat de volstrekte meerder heid en zal men zondag aanst. tot eene balloteering moeten overgaan. Onze katholieke vrienden hebben de beste hoop van te zegepralen. Doch wat ook den uilslag dezer balo- teering weze.van nu af is het zeker dal de Katholieken de meerderheid blijven be houden in den Provincieraad dus de ka tholieke bestendige deputatie is gered.. In Luxemburg integendeel zijn de kat holieken er ingelukt de meerderheid in den provincieraad te veroveren. De katholieken zegepraalden te St- Huibrecht, te Bouillon, te Houffalize, te Florenville, te Nassogne, te Paliseul, te Veilsalm enz. De liberalen hadden eene meerderheid van 2 steramen in den Luxemburgschen Provincieraad en voortaan zullen de ka tholieken er eene meerderheid tellen van 10 stemmen en wellicht 12 indien de katholieke kandidaat bij de balloteering van zondag te Houffalize verkozen wordt.. De liberale bestendige deputatie is dus in den grond geboord, want de meerder heid harer ledea is aan herkiezing onder worpen...., Eere, drij maal eere, zij aan onze Luxemburgsche vrienden Gelijk men ziet, den dag 27 Mei is dus eene gevoelige nederlaag voor onze libe rale tegenstrevers geweest, nog des te gevoeliger omdat zij op het tegenoverge stelde in de provinciën Namen en Luxem burg hadden gerekend, te weten 't be houd van de liberale meerderheid in 't Luxemburg en hunnen volkomen zege praal in de provincie Namen. Maar 't kiezerskorps heeft er anders over ge oordeeld hel heeft de liberalen gewikt en gewogen maar te licht bevonden Bij koninklijk besluit van 28 Mei 1888 wordt het Kiezerskorps van 't arrondis sement Aalst bijeengeroepen op Dijnsdag 12 juni aanst. te 9 uren des voormid dags, ten einde over te gaan tot benoe ming van een lid des Senaats in ver vanging van M. Leo Leireng- Elïaert, ontslaggever. In geval van balloteering zal dezelve plaatsgrijpen op dijnsdag 19Juni volgende op de zelfde unr. De kandidaten moeten voorgesteld worden vóór 7 Juni aanst. Morgen Donderdag, 31 Mei, zullen de afgeveerdigden der verschillige kantons, om 3 uren des namiddags vergaderen, ten lokale van den K ring« De Eendracht te Aalst-Groote Markt, ten einde over te gaan tot de aanduiding van den definitie- Ten katholieken kandidaat voor deze kie zing. Wij knippen uit de bezondere briefwis seling uit Brussel aan tiet Handelsblad. Wat ons meer belang inboezemt dan de provinciale kiezing, is de groote slag van 12 juni aanstaande, en voor dien slag hebben onze vrienden al hunne krachten bewaard. 't Is nutteloos te herhalen dat indepen- denten en konservalieven, die in de beste eendracht vooruitgaan, zich ruste loos tot den strijd bereiden. Binnen eenige dagen zullen onze kan didaten bekend gemaakt worden reeds zou ik u daarover eenige inlichtingen kunnen geven, maar meu heeft de kon- servatieve pers verzocht de voorstellen, die in de algemeene vergadering der twee vereenigingen zullen gedaan worden, niet vooruit te loopen. Alles wat ik lot hiertoe zeggen kan is, dat de namen der nieuwe kandidaten zeer populair zijn, en op zulke wijze ge- kezen, dat de brusselsche deputatie der independenten haar bijzonder karakter blijft behouden, en terzelvertijd, zoo het mogelijk is, nieuwe aanhangers wint bij de kiezers, aan wien de konkelarijen der Ligue moeten walgen. Onder al de laagheden, door de brus selsche liberalen gepleegd, ken ik geene grootere dan de omkeering van heel de doktrinaire pers, die, na zooals gij weet de lijst Guillery te hebben bespot, ze thans tot in de wolken verheft en ver klaart, dat er buiten deze schikking geene redding is voor het liberalism. Gij raadt ongetwijfeld de oorzaak dier omkeering er is een ordewoord van de Loge gekomen, en wanneer in die wereld de Loge spreekt, wordt 2ij altijd stipt gehoerdzaamd afgeveerdigden, dagblad schrijvers, wat zijn zij anders dan poesje nellen der Loge Dus. zooals het te voorzien was, heeft de Loge stoutweg de partij der Ligue gekozen zij heeft de Association aan haar lot overgelaten, ziende dat deze de sterkste niet was. Ziet eens wie de mannen zijn, die de Association verlaten hebben Guillery, Van Meenen, Duslin, Reisse, allen vrijmetselaars, waarvan zelfs eenige. evenals Reisse, op de hoogste treden van deu vrijmetselaarstrap zitten. Die mannen kenden de geheimen der aanvoerders en, wanneer zij de Association verlieten, wisten zij dat deze veroor deeld was. En nu, geel wel acht op dien echt libe ralen trek, nu moetende wegloopers be loond worden en men geeft ze eene kandidatuur M. Guillery stelt zichzelveu en de an deren op de lijst ne varietur. Dat zal de Association leeren, zich tegen de bevelen der Loge te durven ver zetten. Ook zal het misschien nog eenige radi- kalen overhalen om het troepken Bergé- Buis te komen vergrooten, daar men er de overloopers toch zoo goed beloont Ziedaar nu de komedie, waarin M. Guillery de eerste rol vervulde. Hij heeft toegestemd den strooiman te zijn der Ligue en der Loge. De man is voortaan geoordeeld, en wij hopen dat zeker konservatief blad thans opzichtens M. Guillery de verwachtingen verloren heeft, die het eertijds deed ken nen. De liberaal, die ons in de bijzonde ren omgang een goed apostel schijnt te zijn, is dikwijls in werkelijkheid een gevaarlijk tegenstrever. Niet dat de lijst Guillery zeer schrik wekkend is integendeel, zoo men ze gemaakt had om de independenten kans te geven van te gelukken, zoo men ze niet beter kunnen opstellen. 't Is zoo eene mengeling van niet- weerds, onbekenden en foelelaars, waar voor de kiezers voorzekers den neus zullen optrekken. Wij mogen dus met vertrouwen het vonnis van 12 juni afwachten: tusschen de lijst van de hansworsten der Loge lijst der jacobijnen Fèron-Janson en tutti-quanti en de lijst der patriotten, independenten en konservatieven, die aan de grondwet en aan den geest van 1830 zijn getrouw gebleven, zuilen de lezers niet aarzelen. Burgerw acht. Het is niet alleen hier te Aalst dat er tegen de on wettelijke samenstelling der Kompagniën gereklameerd is geworden, dat gebeurt ook elders. Te Mechelen werd de verbreking der laatste kiezingen aan de Bestendige De putatie van Antwerpen gevraagd uit hoof de der onwettelijke samenstelling van de kompagniën. De Bestendige Deputatie welke in deze kwestie niets te zien had, heeft zich na tuurlijk onbevoegd verklaard. Onze MecheUche Katholieke vrienden hebben besloten zich tot den heer Minis ter van inwendige te wenden en de ont binding der Burgerwacht aldaar te vra gen Naar men ons verzekert zullen de Mechelsche Volksvertegenwoordiger deze vraag uit alle hunne krachten ondersteu nen ALLERHANDE NIEUWE. Ten Bureele van Den Denderbode te verkrijgen De Groote bende van JAM de lichte prijs 3 franks Franco per Post fr. 3.50. De val van de bank Van Humbeeck, te Brussel schrijft men aan het Journal de Liége, heeft noodlottige gevolgen gehad voor M. P. Van Humbeeck, oud minister van onderwijs. Nel het doel. het krediet van zijnen broer te waarborgen, had hij voor zijne gansehe fortuin verbintenissen aangegaan, die thans geheel in het failliet verzwolgen zijn. Hij is geheel en al ge ruïneerd. Dit schijnt de oorzaak te zijn waarom hij geene Kamerkandidatuur heeft aangenomen. Verschrikkelijke kindermoord. Men schrijft uit Kaprycke (Oost-vlaanderen) Eene verschrikkelijke misdaad heeft dinsdag morgond deze gemeente in op schudding gebracht. Rond 7 ure 's morgends drong een kerel in het huis van Constant Traraont, arbeider, en goot in den moud van een arm kindje van 13 maanden, de kleine Maria, een bijtend vocht dat op weinige oogenblikken de dood van het kind ver wekte. De zorgen van den geneesheer Tysebaert bleven nutteloos. De persoonsbeschrijving van den moordenaar werd in alle richtingen ver zonden. Eenige inlichtingen zijn gegeven door een meisje van een 42tal jaren, dat zich met een ander kind in eene naburige kamer bevond. De schurk na door de kamer ge gaan te zijn waar de kleine Maria in de wieg lag, trad in degene waar dit meisje zich bevond, maar hij ging weg zonder iets te zeggen. Eenige oogenblikken later bestatigde zij de dood van het kind, riep de geburen ter hulp en toonde hun in de verte den man die zich verwijderde. Nie mand dacht eraan hem te achtervolgen. Aldus ten minste, luidt het verhaal van het jonge meisje. Zaterdag laatst is zekere Robaille. van Bouges, in eene onderaardsche gale rij onder eene instorting bedolven, terwijl hij bezig was met het verlaten gedeelte eener mijn te herstellen. In de pogingen om hem te bevrijden heeft men alleen zijn hoofd kunnen ontblooten, dat geen teeken van leven meer geeft. De ongeluk kige is omgekomen in eene diepte van 160 voet, onder het dorp Bouges. Aan houdende nieuwe instortingen maken het schier onmogelijk, het lijk uit de diepte te halen. Kerkdiefstallen. De kerkdiefstal len duren in Vlaanderen voort. In de kerk van Pamele, te Audenaarde zijn dieven binnengebroken en hebben er al het goud en de juweelen die het Maria beeld versieren, gestolen. Een der gesto len voorwerpen werd denzelfden dag bij eenen goudsmid van Oudenaarde terug gevonden. In eene kerk nabij Roeselare hebben de dieven de offerblokken leeg geroofd. Te Dadizeele werd voor de tweede maal in de kerk gebroken. Men heeft er slechts eenig geld kunnen rooven. Sacrilegie. Men schrijft uit Meenen. Een afschuwelijk Sacrilegie komt in St-Lodewijks Collegie te Meenen gepleegd te worden. Dieven zijn in de sakristij der kapel gedrongen en hebben den ijzeren koffer opengebroken waarde Heilige Va ten en het H. Sacrament des nachts in bewaard worden. Twee kelken, twee ciboriën bevattende 35 H. Hostiën, welke men niet heeft te ruggevonden, verscheidene zilveren am- puletjes, de zilveren kroon van O. L. Vrouw en een zilveren wierookvat wer den geroofd. Alle de deuren waren sterk gesloten en 't is langs eene venster dat zij zijn binnengedrongen.De kapel bevindt zich in den hof omzoomd door de Leie. Men heeft niets gehoord ondanks al de professors hunne kwartieren langs dien kant hebben. Men schrijft dat St-Pieters wel eene gezonde en gezegende gemeente moet zijn, daar de menschen er lang leven, want er zijn niet min dan vier echtparen die sedert 50 jaar door het huwelijk ver- eenigd zijn Voegen wij daarbij dat de aehtbare heer J. Mestdagh, aldaar sedert 1835 de bediening van koster vervult Men zegt dat er dezen zomer, door de zorgen van het Gemeentebestier, een prachtig feest zal plaats hebbem, om dien vijfvoudigen jubilé te vieren. Men schrijft uit Thouroul Donderdag namiddag heeft het bijzon der muziek van ons gesticht St-Josef zich naar Ruddervoorde begeven, ten einde den heer Willem Van Renterghem, den ceuweling, met eeue serenade te vereeren. Bij het uitvoeren der stukken verscheen den eerbiedweerdigen ouderling op den dorpel zijner woning en vervolgde de maat van het muziek. Zich tol den heer prolessor Claeys wendende, zegde hij Mijnheer, ik heb altijd wel de maat kunnen slaan, maar geeu instrument ge leerd. Een handdruk aan de muziekanten en een gulhertig tot wederziens was het afscheid. Men schrijft uit Rousselare Don derdag had er alhier een huwelijksfeest plaats, meest gevierd in de herbergen. Een der feestgezellen, zekere Vanheule, wel gekend om zijne kunst in 't billiard- spel, wilde de vreugde wijd en breed doen kennen metkanongeschot, ofschoon dit hier verboden is, Hij heef, een ka nonsken afgeschoten toen hij voor den loop stond, met het ongelukkig gevolg dat hij er het been bijgelaten heeft dronken gedaan is nuchter gekocht. Do man is getrouwd en heeft kinderen, waarvoor hij het brood moet winnen, niet met billarden, maar mnt schoenma ken. FRANKRIJK. Zonderlinge zaak. Over eenige da gen hebben de dagbladen de geschiede nis verhaald van den kleineu Engelsch- man, Charles S..., die door zekere Geor ge B.., met aanbevelingsbrieven van de moeder, in het opvoediigggesticht te Parijs, waar hij sinds twee jaren ver bleef, was afgehaald. De bestuurder, die eenige dagen later een brief ontving van wege een zaak waarnemer van Londen, waarin hem strengverboden werd den knaap te laten gaan, was daardoor in de uiterste ver legenheid. Toch had hij zich niets ie verwijten. Mad. S.... scheen haar kind verlaten te hebben, alhoewel zij alle zes maanden het geld van zijn pensioen uit een der steden van Engeland naar den bestuur der zond. Thans kent men het geheim, dat een geheel familiedrama verbergt. Eergisteren, toen M. B., die het kind had afgehaald, het verhaal der ontvoe ring in de dagbladen gelezen had, vrees de hij daardoor ernstige onaangenaam heden te zullen ontmoeten, en kwam te rug bij M. X. Hij bewees hem, met be wijsstukken in hand, dat hij geen ont voerder was, maar dat hij enkel aan het leste verlangen van Mad. S. voldaan had. Over omtrent 45 jaren was Mej. de la R..., zuster van een kon9ul van Frank rijk, in kennis met een Engelschman uit de hoogste klas der samenleving. Na eenigen tijd werd de ongelukkige door den trouwloozen Engelschman ver laten, nadat hij haar in de schande ge bracht had. Twee jaar na die gebeurtenissen trouwde Mej. de la R... met een zeer rijk engelsch handelaar, M.S. De jonge vrouw had het bestaan van een kind aan haren man verborgen, en gedurende geheel haar leven bleef zij het geheim bewaren. Toen zij onlangs gevaarlijk ziek werd, schreef zij aan M. George B. eenen brief, waarin zij hem vroeg over den kleinen Charles te waken. Sinds 40 jaren had zij van haar zoontje niet meer hooren spre ken, Daar zij de dood voor oogen had be kende zij alles aan haren echtgenoot. M. S. wilde haar geene verwijtingen doen en beloofde zelfs zich met de toekomst van het kind bezig te houdeni Daar hij wist dat George B. den knaap zou gaan halen, deed hij aan den be stuurder van het gesticht eenen brief schrijven geteekend Smith. Dit familiedramma heeft in Birming ham veel opschudding verwekt. M. S. zal het kind aannemen. Revolutionaire betoogingen. De revolutionairen van alle kleur en geur hebben zondag de 17® verjaring gevierd van den uitval te Versailles en kronen gaan neêrleggen op de graven der geval len communards. Rustig is dat niet afgeloopen want de anarchist Lucas heeft twee revolverscho ten gelost op de groepen der Blanquis- ten, possibilisten en andere listen. Twee personen werden gewond een hunner kreeg een kogel in den schouder, een andere in den voet. Lucas nam de vlucht,terwijl de anarchisten de kronen, door den Intransigeant neergelegd, onder de voeten trapten onder den roep Weg Boulangcr. De toestand der twee gewonden is be vredigend. De anarchist Lucas is nog niet terugge vonden. Geheimzinnige dood. In de rue Thomas Lemaitre, te Nanterre. woont zekere dame Rouède, rentenierster. Die vrouw bezat eene belangrijke for tuin, maar was met den geest van spe- kulatie bezield, zoodat zij neg al dikwijls haar geld verplaatste, om hel in twijfel achtige ondernemingen te wagen. Zij stond met eenige zaakwaarnemers in betrekking, die niets beters zochten dan haar te bedriegen. Een vooral had haar volle vertrouwen gewonnen 't was een kerel, die vroeger tot twee jaar ge vangenis was veroordeeld, voor bedrie- gelijke operation. Zondag ging een harer zaakwaarne mers haar bezoeken, en toen hij beno den kwam zegde hij tot don portier, dat hij vruchteloos bij M. Rouède verschei dene malen gebeld had. De portier zegde dat die dame ongetwijfeld ziek moest zijn. want dat hij ze in verscheidene dagen niet meer gezien had. Men deed de deur openbreken en men vond het lijk van Mad. Rouède in ver- gevordenden staat vau ontbinding in hot midden der kamer. Het lijk draagt diepe wonden aan het hoofd, zeodat er geen twijfel bestaat, of er is eene misdaad gepleegd. De geneesheeren zijn van gevoelen, dat zij reeds 44 dagen dood is't is juist sinds het leste bezoek van haren ver trouweling, dat men Mad. Rouède niet meer gezien heeft. ENGELAND, Een nieuwe staat in Afrika. Toen Stanley ter hulp van Emin Pacha naar Afrika vertrok, vroegen vele personen of daar niets anders achter zat. Dat raadsel schijnt thans opgelost. De expeditie-Stanley moet vooreerst bijna geheel en al op kosten der British east afriean A ssociation gedaan wordeu. Deze maatschappij heeft nu koninklijke patentbrieven ontvangen onder den naam van Engelsche Oost-Afrikaansche Com pagnie, met volle macht, niet alleen om tolrechten en belastingen te heffen, doch om gewapende macht in voege te houden en hare heerschappij uit te oefe nen op eene groote landstreek in Oost- Afrika. De grenzen van den nieuwen staat zijn nog niet juist afgeleekend, doch men kan zeggen dat hij zich uitstrekken zal tus schen het land der Duitsche Oost-Afri kaansche maatschappij, bij Zanzibar, het land der Somalia en het meer Albert Ny- anza, ten westen. Deze landstreek is eene der vruchtbaarste van Midden-Afrika, en is door eene werkzame bevolking be woond. Met Emin-Pacha ten noorden, den Congo slaat ten westen, de Duitschers

De Denderbode | 1888 | | pagina 2