NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 24 Juni 1888, 10 centiemen per nummer. 428te Jaar, IV0 2269. De Maïs als voedsel. ABONNEMENTPRIJS AIVN01VCE1VPRIJS Politiek overzicht. Begrafenis van Mgr. liraeij, van Geul. Uitdaging. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars t r. 3,28 veor zes maanden fr. f,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 16, naDij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Soi AELST, 25 JUNI 1888. Een telegram uit Stokholm meldt De onlangs in den Rijksdag gestemde wijzigingen in liet toltarief van Zweden, waardoor een groot aantal artikels waartusschen lijm, ijzerdraad en ijzer waren, boomwolgaren, schrijnwerkers- en stoelmakers produkten, pianos, kaar ten, muziekinstrumenten, enz. hooger belast werden bij den invoer, zullen van af 1 juli kracht van wet hebben. De afkondiging der nieuwe wet zal weldra plaats hebben. Amerika. - De replubliekaansche con ventie, tot het stellen van kandidaten voor den presidentszetel, is thans te Chicago vergaderd. Hoe het daar afloopen zal en of men er even eensgezind zal te werk gaan als bij de demokraten weet men nog niet. In alle geval, M. Blaine zonder wien de kansen der republiekanen al heel gering zijn heeft in een nieuw telegram uit Parijs stellig alle kandidatuur van de hand gewezen. Blijft nu nog M. John Sherman, die na M. Blaine het meest inaanmerkingkomt; doch die is tegen M. Cleveland niet op gewassen en dan is de verkiezing van dezen leste bijna zeker. De demokraten zijn vol hoop. Blijven zij aan het bewind dan zullen zij begin nen met dat groote werk van de verla ging der toltarieven, eene economische omwenteling in de Vereenigde-Staten. Uit Berlijn aan de Standard In gevolge het verlangen van keizer Wilhelm heeft Bismark niet alleen aan Oostenrijk en Italië maar ook aan de andere mogendheden, waaronder Frank rijk en Rusland den wensch uitgedrukt dat de goede verstandhouding van Duitschland met het buitenland mocht voortduren. Deze verklaring slaat al de valsche geruchten, die er over de oorlogzuchtige gezindheid van den jongen keizer beston den, den bodem in. Hel gerucht loopt dat de toestand van graaf Waldersee eenige verandering zal ondergaan, tengevolge van misverstand met den kanselier. De officieuse bladen zeggen dat Wilhelm II zijn program van buitenlandsclie poli tiek in zijne proklamtie aan den Rijksdag zal blootleggen. Men zegt dat dees program tot eene be- ipreking zal aanleiding geven, waaraan prins Bismark zal deelnemen. DE VAN 8INT-MALO. (8* Vervolg.) Wij moeten ons van dien spaarpot meester naken. Wanneer Dezen avond. 't Is zeo ras, de inliehtmgen ontbreken ons. Bha de vrouwen hebben er ons genoeg be zorgd.... Meer dan twee duizend ponden binnen te palmen.... Weet gij waar zij wonen Zij zullen zich gelasten het ons aan te wijzen. Velgen wij ze due. Alle twee daalden nu in eenige stappen den Gjund-Bé af, en bevonden zich op weinige schreden afstands van Mevr, de Miniae en hare dochter. Het huis, dat zij hewoonden, had maar twee verdiepingen, het een over het ander hellendeg Breedc zwarte balkjes doorkruisten elkander op den voorgevel, de spitse vensters vormden donkere kappen, en ganscli het voorste van die woning was uit glaswerk met smalle ruiten samengesteld, dat De kanselier zou die gelegenheid waar nemen, om zich over de algemeene poli tiek te verklaren. De uitleggingen van prins Bismark zullen dienen om zekere valsche geruch ten, die in den vreemde loopen, te doen ophouden maar men twijfelt er niet aan,zeggen de dagbladen, dat Duitschland immer de toevlucht van den vrede zal zijn. Het stoffelijk overschot van den beminden kerkvoogd werd woensdag morgend, plechtig ter aarde besteld. Onder het lossen der gebruikelijke eereschoten verliet de lijkstoet het bisschoppelijk paleis ten 10 1/2 ure en richtte zich langs den Reep, de Lim burgstraat, en St-Baafspiein naar de hoofdkerk. Hij werd geopend door generaal Falize omringd van zijnen aide-de-camp en een piket jagers te Dan volgden het muziek en 4 kom- pagniën van het 1® linieregement, daarna het muziek en 4 kompagniën van het 2° linieregement, «n eindelijk de Seminaristen, de eerw. lih. onder pastoors, de kloosterlingen der stad, de geestelijke orden, de pastoors, de kens en kanonikken en eindelijk Hunne Hoogweerdigheden Mgr de Battice, Mgr de bisschop van Doornik, Mgr de aartbisschop van Mechelen en Mgr Lambrecht. Het lijk, gedragen door de eerw. hh. onderpastoors der stad, volgde onmiddellijk. De hoeken van het baarkleed wer den gehouden, rechts, door den pau selijken nuncius en eenen generaal des legers, links, door MM. Soupart, Senateur en R. de Kerckhove, gou verneur van Oost-Ylaanderen. Onmiddellyk achter de lijkbaar stapten de leden der familie van den doorluchtigen doode, gevolgd door de katholieke instellingen en kringen der stad, 3 generaals van het leger, de generaal der burgerwacht allen met hunne wederzijdsche aide-de- camps, de voorzitters en leden der verschillendeKamers van de gentsche rechtbank, der koninklijke vlaamsche Academie, de Senators, Volksverte genwoordigers en leden van den pro vincieraad. de krijgsoverheden, de officieren der gendarmerie en verder een aantal hooggeplaatse personen. De stoet werd gesloten door eene afdeeling troepen van het genlsch garnizoen. De lijkdienst begon onmiddellijk het was kwart na 11 ure. De mis in gregoriaanschen zang, werd door de seminaristen gezongen het geheel een zwierig uiterlijk gaf. Wanneer men dot huis voorbijging voelde men instinctmatig dat het door vrouwen bewoond moest zijn. Sneeuwwitte gordijnen, bloemen achter dc vensters deelden hetzelve een vertrouwelijk aan zien mee een O.-L.-Vrouwbeeld boven de deur heiligde hethet beeldhouwwerk der standers, twee regenspuwers gaven het een zonderling uit zicht. Vroeg in den nacht zag men er het flauwe licht eens keers branden, hij wier schemeren de twee vrouwen werkten, terwijl zij van den teerge liefden afwezige spraken. Hun leven vlood heen in eenen rouw, verzacht door een verwijderde hoop. Zij waren overigens te kristelijk om hun lot niet toe vertrouwen aan Dengcne die troost. Met eenen stap, verzwaard door den schok, weikan zij iu het kwam te ontvangen, bereikte Mev. de Miniae hat hautcn huis, hief de klink op, en begaf zich langs den donkeren gang naar de eerste verdieping. Een oogenblik later werd de deur opnieuw ge opend, Bouche-en-Cmur en Corbilleud wierpen ■onder het minste gerucht een naspeurenden blik om zieh heen. Zij glimlechten op elkander. Zij bevonden zich eindelijk in de kamer. III. DE MISDAAD. De beregening der twee ellendelingen was juist. De policie had dien dag den tijd niet zich met het en de zeer eerw. h. kanonik Stille man® van St-Nikolaas, sprak na den rouwdienst de vlaamsche lijkrede van den doorluchtigen bisschop uit. Het volk dat zich in de kerk ver drong, was ontelbaar. Na den dienst verliet de lijkstoet de hoofdkerk en richte zich langs de St-Jansstraat, de Gaialognestraat, de kleine Koormarkt, de St-Michielsbrug, de Hoogstraat en de Brugschepoort- straat naar Mariakerke, waar op het kerkhof der gemeente, het lijk in den bisschoppelijken kelderbygezet werd. Behalve hoogergenoemde personen en groepen bemerkte men in den stoet nog Het krijgsmuziek der ruiterij een peloton der ruiterij het kollegie van Ste-Barbara, met zijn groot vaandel de dekens der buurten van de stad de Mariakring, met vaandel de katholieke Werkerskringen;de school penning, met vaandel de Sint Lucas- school de liefdadige maatschappij St-Vincentius-a-Paulo de St-Pieters- nenningdekommissiederKatholieke Jcholen de Katholieke Kring de rektor der hoogeschool van Gent. Mgr de bisschop van Namen en Mgr de bisschop van Luik waren verte genwoordigd door hunne vicarissen- gen «raaL Twee bedienden droegen het wapen schild van den bisschop, met een rouw floers bedekt. Op de kist, bedekt met zwarte pel met zilver bedekt, lag de bisschoppe lijke mijter. Achter het lijk ging de kolonel d'Anethan.in grooten tenue.dekonink lijke familie vertegenwoordigende. Het huis van den graaf van Vlaande ren was insgelijks vertegenwoordigd. Onder de overheden bemerkte men behalve de leden van het hof van be roep en der rechtbank van eersten aanleg, de leden der bestendige depu tatie met M. Libbrecht,voorzitter, aan 't hoofd de griffier der provincie. M. O. De Grave, de arrondissements- kommissaris van Gent-Eecloo, in offi cieel kostuum M. Van Wambeke, onder-voorzitter der Kamer,verschei dene hoogleeraren van de hooge school de hoofdopsteller van den Bien publicM. Verspeyen, en ver scheidene andere meêwerkers van dit blad. De dienst der kommissarissen van den stoet werd verricht door een leger van jonge heeren, allen in zwart kleed en witten halsdas. De plechtigheid in de kerk was rond één uur geëindigd. Het lijk werd uit de kerk gedragen onder het lui den der groote klok. De lijkwagen werd getrokken door vier paarden. Hij was versierd met de wapens van den overleden bisschop. inwendige ecner stad bezig tc houden, welke ge woonlijk zoo rustig was. Moest zij al hare waak zaamheid niet samentrekken in de luidruchtige herbergen en de kroegen der haven De policie der stad Sinl-Malo was te dien tijde toevertrouwd aan eene burgclijkc milicic in veer tien wachten gesplitst, die onder elkander de dagen der week volgens de omstandigheden verdeelden. De milicie bevatte al de burgers, uitgenomen de ouderlingen, dio zich moesten doen vervangen. Dc wacht van den grootvader werd door dc kleinzonen gedaan. Elk kwartier bezat eene bijzondere wacht. Die milicie stond onder het bevel van kapiteins, tus- schcn de voornaamste personen gekozen, en die door de stad voor drie jaren werden benoemd zij legdeu den ccd af in handen van den gouverneur an Sint-Malo. Doeh indien de stadswacht op de gcwtyie dagen slechts eene werkelooze bediening was, bestond zij uit gevaarvolle verplichtingen gedurende den tijd van buitensporigheid, wanneer de matrozen hunne winsten verteerden en zich aan losbandig heid overgaven. Tegenover sommigen toonde de wacht zich voor zeker vaderlijk, zooveel mogelijk vermijdende de eehters gevangen te nemen. De milicie telde dikwijls onder het getal plichligcn bloedverwanten, vrienden, die zij met tegenzin zou gestraft hebben. Overigens, men moet het wd bekennen, hadden de gasten het hoofd al wat te heet, de muts te zeer Men bemerkt geen bloemen op de kist, noch op den lijkwagen. De Synode van Gent sluit de bloemen by de be grafenisplechtigheden uit. Overal verdrong zich eene ontelbare menigte. De policie had de grootste moeite om op sommige plaatsen de menigte opafstandtehouden. Iedereen ontdekte zich het hoofd toen het lijk Toorbijgedragen werd. De plechtig heid was indrukwekkend. De maïs hier beter gekend onder den naam van spaansche tarwe, is een gezond, kloek en smakelijk voedsel voor den mensch. In het zuiden van Frankrijk, waar de maïs op grooten voet wordt gevonden, maakt hij de voornaamste bestanddeelen van 't men- scheneten uit. Beroemde geneeshee- ren bevelen het maïsmeel sterk aan, om er brij of pap van te maken voor genezende zieken en ook voor teedere en slappe lieden. De maïs wordt onder verscheidene vormen tot spy's van den mensch gebruikt, doch meest onder de vormen van water- en melk pap gemaakt van maïsmeel met of zonder suiker. Dat de maïs een gezond en krachtig voedsel is bewijzen de Amerikanen en bijzonderlijk de bewoners van Virgi nia, zoo versmaard om hunne kloekte en goeden aard, welke deze goede hoedanigheden toeschry ven aan hunne voedingswijze, die schier gansch uit maïs bestaat, onder verscheidene vor men bereid. Daarbij is het bekend dat in 't begin dezer eeuw, een slach van engelsche klootterlingen, die in Ame rika met het bestuur der gevangenis sen belast waren, voor hunne gevan genen bijna niets anders dan brijpap en brood, uit maïs vervaardigd, voor voedsel gebruikten. Zy hebben verze kerd dat die voedingwyze den heil- zaamsten invloed te weeg bracht, zoowel op de gezondheid, als op het karakter der grootste misdadigers. Hier in ons België erkent men ook de voedende en weldoende bestanddeelen in het maïsmeel vervat. Ook wordt er ongetwijfeld in de menigvuldige en groote bloemfabrieken veel van dat meel gebezigd, hetwelk voor het ove rige eene goede mengeling uitmaakt. De Amerikanen bewerken den maïs op eene geheel andere wijze dan hier; zij weten er een smakelijk en vet brood van te maken, dat lang bewaart en zeer gezond en voedzaam is. Zy laten het water koken eer dat zy er het meel of bloem, bij kleine hoeveel heid, in eens inroeren. De koking van meel met water blijft zoo omtrent drie kwart uurs duren. Aldan wordt dit slach van brij van het vuur genomen men mengelt er maïsmeel of bloem en op zij, nooit kon men hen van eene voorbedachte wreedheid, min nog van eene onkieschhcid be schuldigen. Het was hetzelfde niet met een gedeel te van het zeevolk, dat slechts naar Sint-Mulo was gekomon om er voordeeligc inschepingen tc vin den. Die vreemdelingen vonden altoos een recht streeks belang in de twisten welke zij deden oprij zen. Een zeeroovcr die zich met vuistslagen over dc belecdigingcn wrook, welke hij van eenen ipaanschcn of pdrtugecschen matroos ontvangen had, vond, na de vechtpartij, zijne zakken op zon derlinge wijze verlicht. Eenige slechte kerels uit dc stad mengden zich met het schuim der zeelieden uit al dc dcclen der wereld, en de milicie richtte hare waakzaamheid op de dagen der aankomst van de zearoovers langs den kant der kaaien. Welk vroolijk gcdruisch in de herbergen de matrozen zongen, verhaalden zeegevechten, de violen knarsten, dc drinkers voerden eigenaardige dansen uit. Op dc hoogerc verdiepingen der her bergen, waar de rijkste zeelieden zich begaven, het feest, ofschoon inniger, daarom niet min uitgelaten. Zij waran allen vcreeiiigd in de benedenzaal der lierberg van moeder Cachalot, de dapperen onder de dapperen Malo, Galhoubau, Jan-la-Grenade, 'oigne-d'Acier, lol Yvonnet toe, den lijferaar van liet schip. Men kende zc, die stoutmoedigcn de bloem van Sint-Malo Zij vertelden de kaping van het engeisch vaar- wat keukenzout bij, totdat hij in vast heid aan deeg begmt te gelijken; man dekt het en men houdt het warm bo ven de heete asch. Eindelijk giet men deeg in de moel- 1®'nen boet er versch geweekten gist by, met eene mengeling van tar- wen of roggen meel, volgens de soort van brood dat men bekomen wil. Als dan draait en slaat en keert men den deeg van den eenen kant van de moeije naar den anderen, totdat hij vast ge- k°eeft1S enaande moelJe niet meer De deeg mag niet ai te vast, noch te veel gekneed zijn indien hij wel ge dekt en met een weinig meel bestrooid is komt hij al licht in gisting. Dade lijk begint men dan den oven te heeten en men vormt het brood op een ge wicht van 4 of 5 pond. Zoodra de oven den vereischten warmtegraad beko men heeft, wordt er het brood ingesto ken. Als het half gebakken is keert men het brood eens om, en eenige minuten later wordt het uit den oven getrokken. De amerikaansche wyze van bakken zou door onze behendige bakers mogen beproefd worden zeer waarschijnlijk zouden zij er nuttige wijzigingen aan toebrengen, en ons uit het maïsmeel, gemengeld met dat van tarwe of rog ge, even gced kloek en gezond brood kunnen vervaardigen, en goedkooper dan ander, aangezien de maïs aan la- geren prijs staat dan de tarwe. Vaste brij van maïsbloem gemaakt, in schijven gesneden en in melk of koffie gedoopt, met of zonder suiker, wordt in de maïsstreken op feest-en kermisdagen als een lekker en bijzon der maal opgediend. Ten slotte voegen wij hier het ge zegde by van eenen beroemden en verstandigen voorstander van de maïs- teelt, den heer Lelieur. Wanneer ik, zegt hij, bestuurder was van de par ken, hoven en proeftuinen van het hof van Frankrijk onder Lodewijk XVIII, was het maisbrood, dat ik op ameri kaansche wyze in de ovens van het kopipkryk liet vervaardigen, zoo sma- kelyk en goed, dat er dekoning voor op deed vragen voor zijn hof. De Bten public geeselt naar ver diensten het iiberalism, dat zich den 12 juni wéér zoo schaadeliik gedra gen heeft Te v' oeskroen wordt een achtbaar burger door de geuzen aangevallen en zwaar beleedigd hij roept enkel ten antwoord Leve de katholieken 1 Uitdaging. Te Philippeville komen onze vrien den in dichte rangen van de stembus, om zich niet meer te laten afrossen gely'k in 1884 Uitdaging. tuig, de heldendaden van dan kapitein Prater Por ton de la Barbinaiszij berekenden ep voorband de opbrengst van dan verkoop der keopwaren, en beloofden aan moeder Cachalot, buiten do volledige betaling der smulpartijen, eene gouden ketting die drijmunl den loer van haren bals zou doen, en op bare borgt zou afhangen even als snoeren bij dc wilde vrouwen. Eene oprechte herbergierster voer zeelieden, die moeder Cachalot Blank, dik, bloemig van gelaat, los van gebaren, met de banden gewoonlijk in de zij, alsof die ge makkelijke houding baar zou geholpen hebben het evenwicht tc behouden, eene zware stem, een weinig hccscli geworden door bet overtollig drioj ken op de gezondheid der overwinnaars, bare geq wonc bezoekers. Gedurende de twee eerste jaren van haren we duwstaat, onderhield zij den rouw zeer streng. Wanneer zij den overledene behoorlijk beweend had, hernam de herbergierster van den Goldkn Anzeh bare schitterende kleéren, hare gebloemde hoepelrokken, hare linten zoo verschillend als de vlaggen ven al dc europcesehe landen. Terzelfder tijd kreeg zij hare kluehten cn hart vroolijke inborst weer. Zij verstond dat haar verdriet baren klanten niet ging, en baren handel boven den weduwstaat slellende, hernam zij hare lichte toiletten, haar vriendelijken lach en hare zangen. Woanr Vooatcb«t.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1