NIEUWS- EN AANKOMOIGINGSBLAO UH DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. LAMBRECHT Donderdag 28 Juni 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N° 2270. ABONIVEMEIVTPRIJS ANNONCENPRIJS Poliiick overzicht. Bond der Katholieke Bekwaam- htidkiezers. V A A Xl»ELF EEST. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars t r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTË-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nanij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. BS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. [leeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avend.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. ('ulque Smun. \KLST, 27 JUNI 188*. HENRICUS-CAROLUS Doctor in de Godsgeleerdheid, door de bermhertigheid Gods en de genade van den H. Apostelijken Stoel, BISSCHOP VAN GEUT, aan de geestelijkheid en geloovigen van Ons Bisdom, zaligheid en zegen in Onzen Heer Jezus Christus. Zeer lieve Broeders, Met de gevoelens vaneenen teerher- tigen zoon jegens zijn beminden vader, hem door de dood ontrukt, kondigen Wij u de droevige tijding aan van het overlijden van Zijne Hoogweerdig- heid Monseigneur HENRICUS FR AN- CISCUS BRACQ, XXIIste" bisschop van Gent, gezalfd den 1 Mei 1865 en zeer godvruchtiglijk in den Heer ont slapen den 17 Juni 1888, op den Imo gen leeftijd van 84 jaren en bijna vier maanden. Zijne dood heelt op Ons den diepsten indruk gemaakten geen wonder Hij was immers een ware bisschop volgens Ghristus'hert, een ware vader Voor zijn volk. Nooit zich zeiven, maar altijd en enkel het welzijn en 't geluk der zijnen voor oogen hebben, en zoe ken voor zich de opoffering, den ar beid en last houden, en aan de zijnen het voordeel, de rust, de vreugd, de zaligheid aanbrengen dit was, als bij allen goeden vader, geheel Zijn hert, geheel Zijn leven. Met Paulus mocht Hij inderdaad zeggen: bomim eer tarnen eertavi, cur- sum consummaviFidevn servavi in reliquo reposila est raihi corona jns- tilice Ik heb den goeden strijd ge streden, mijnen loop voleindigd, het Geloof bebaard voorts is mij wegge legd de kroon der gerechtigheid. (II Tim. IV, 7.) Ja, wezenlijk heeft Hij den goeden strijd gestreden,en dit zijn geheel leven lang. Een en zestig jaren oud zijnde, na sedert acht en dertig jaren zich als priester te hebben geslachtofferd zoo wel in het onderwijs der jonge levie ten van het Seminarie en het prediken van het Geloof in de kerken der stad, als in het bestieren en stichten van menigvuldige kloosters; na zoo onop houdelijk den goeden strijd gestreden te hebben, hoorde hy de stem van den Paus Pius IX, die hem riep om den opvolger te worden van Zijne Hoog- weerdigheid Monseigneur Delebec- que, XXI,len bisschop van Gent, wiens lof in alle monden nog is en altijd zal blyven. 't Viel hem hard, een zoo ver heven ambt zoo rechtstreeks tegen overgesteld aan zijne inborst en stille levenswijze te aanveerden maar, als een ware soldaat van Jezus Christus, op de stem van het Opperhoofd der H. Iverk gehoorzaamde Hij, en begon Hij dien zoo lastigen strijd van het bis schoppelijk ambt. Waren de jaren hoog, het hert was jong en met jeugdigen moed ging Hij aan 't werk. Gij weet hoe Hij als bis schop den goeden strijd heeft gestre den, met zich zeiven door Zijne matig heid, eenzaamheid en godvruchtigheid tot voorbeeld te geven van een vol maakt verstorven leven. Niet min is het gekend, wat grooten iever Hij overal heelt getoond om den strijd van den vrede te leveren, dien strijd die de liefde tot wapen heeft en de vergiffenis tot vredecontract. En hoe Hij werkte en zorgde voor den aanbiddelijken naam van Jezus Chris tus te doen eerbiedigen, om het H. Sacrament te doen vereeren, om de zendelingen te doen vermenigvuldigen om in alle standen een goed katholiek onderwijs aan de jeugd te geven dat toonen ons Zijne 'herderlijke brieven, Zijne instellingen,' en die ontelbare scholen, kindertuinen, kloosters en colleges, die uit den Vlaamschen bo dem door Zijn woord zijn ontstaan en nu overal den goeden geur van Jezus Christus verspreiden. Ten beste past ook op Zijne Hoog- weerdigheid Mgr BRACQ het twee de woord van den grooten Apostel Paulus ik heb mijnen loop geëindigd en het Geloof bewaard. O ja, zijne taak heeft hij vervuld. Niet het minste deeltje van den tijd, dien hij zoowel waardeerde, liet Hij verloren gaan niets vreesde Hij meer dan 't verlies van een,oogenblik al wat Hem goed, nuttig, voordeelig scheen, hoe lastig het ook voor Hem was, nam Hij ter herte, en geen middel tot de zaligheid Zijner onderdanen, dat Hij als nuttig aanschouwde, liet Hij ongebruikt. Van den vroegen morgend tot 's avonds laat was Hij aan 't werk, altijd bereid om eenieder te ontvangen, om de bedroefden te vertroosten, om goe den raad te geven aan al wie tot Hem kwam, om hulp en bijstand te verlee- nen aan al Zijne kinderen, om steeds het oog open te houden op den brie- schenden leeuw die altijd rondloopt, zoekend wien hij zou verslinden en om dien schrikkelijken vijand met Christus'kruis, door het gebed, door de leerling des Geloofs te verwijderen en te verjagen. Ja, 't was door Chris tus, cn met Christus, dat hij werkte. Men hoorde aan zijn spreken en pre diken, hoe Hij enkel als gezant van Jezus Christus onderweesen gij weet hoe Zijne geheele handeling en leven eene voortdurende getuigenis was van Zijne vereeniging met God in den geest van Geloof. De kroon, die Zijne Hoogw. Mgr, BRACQ met den H. Paulus verhoopte, heeft Hij voorzeker, gelijk Wij het betrouwen, reeds uit de handen van den goddelijken rechter ontvangen, 't Was zoo aandoenlijk om zien en hooren, als ik eenige uren voor Zijne dood Hem eene laatste maal de H. Communie gaf en zegde ontvang nu de H. Communie met de gevoelens van de eerste Bisschoppen, de HH. Apostelen in het laatste avondmaal, met Paulus'geloof en liefde, om zoo Paulus'kroon te ontvangen, daar Hij antwoordde Ik hoop die kroon met Paulus te ontvangen.Treffender nog was het woord dat hij sprak korte stonden voor Zijne dood Ik aan- veerd de harde dood tot uitboeting van alles wat Ik misdaan heb, Ik vergeef aan allen, en zegen al mijne diocesanen. Wij verhopen met een vast betrou wen, dat onze heilige bisschop door Zijne groote en verhevene deugd reeds blinkt met hemelsche klaarheid boven de sterren van 't firmament dat Hij die ons allen onderwezen heeft en zoo- velen in Christus' naam heeft ontvan gen, ook door Christus nu ontvangen is in de eeuwige woonstdat Hij, die er zoovelen voor ziel en lichaam ge kleed heeft op aarde, nu wandelt in den Hemel in de vergadering van hen, die het Lam Gods volgen, met palm takken in de hand en met witte klee deren aan. Wij betreuren allen dien heiligen Bisschop, en weenen over Zijne dood als kinderen over hunnen vader door de dood hun ontrukt. Maar indien het droef is voor kinderen hunnen vader te verliezen, 't is nog zonderling zwaarder voor dien zoon, die den last van Vader moet overnemen. Ilewel, ziedaar mijn lot. Gelijk gij het weet, Zijne Heiligheid Leo XIII, heeft mij over twee jaren geroepen om hulpbisschop te worden van Zijne Hoogweerdigheid Mgr BRACQ, met recht van opvolging. Den 4 April 1886, ontving ik te Mechelen de bisschoppe lijke wijding, en sedert dien dag heb ik dat zoo verheven en verschrikkend bisschopsambt onder de gehoorzaam heid en het bestier van Zijne Hoogw. Mgr BRACQ, in uw midden uitge oefend nu door Zijn overlijden, ben ik, krachtens de brieven van Z. H. Leo XIII, in 1886 voor mijne wijding mij gegeven, Zijn Opvolger op den bisschoppelijken Stoel van Gent, zoo roemrijk door die wijze, godvruchtige en ieverachtige Bisschoppen die Hem bekleed hebben, alsook door het Ge loot en de godvruchtigheid der steden en gemeenten van dit schoone Bis dom. En wat zal ik doen, om aan Z. D. H. Mgr BRACQ en die een en twintig voorgaande Bischoppen weerdiglijk op te volgen, en -wat breng ik daartoe aan Mijne hoogeerweerdige Voorgan gers kenden, gelijk de groote Paulus, niets anders dan Christus, en Chris tus den gekruiste Christus' leering, die zij alleen verkondigden en Chris tus' zegeningen die zij alleen gaven. Ilewel, ziedaar ook wat ik kom doen Christus, den Zaligmaker der wereld, in u doen heerschen, en daarom heb ik als leus van geheel mijne bisschop pelijke handeling genomen dat Christus heersche En die heerschappij van Christus, wat is zij De Engelen hebben ze in Christus' geboorte uitdrukkelijk ver klaard Glorie aan God, zegden zij, en vrede aan de menschen ziedaar Christus' Zending. Zij bestaat niet in de meesterschap uit te oefenen over de onderdanen, in de hoofden te doen bukken onder eenen zwaren arm, in zich boven de anderen te verheffen maar in glorie te geven aan God, in God te leeren kennen en beminnen en in den vrede aan te brengen en te stichten, dien vrede welke bestaat in de vergiffenis van 't gene men misdaan heeft,en inde genegenheid des herten om als rede lijk mensch en als Christus' discipel te handelen, en aan allen goed te doen. God doen beminnen, vrede, geluk, blijdschap, vriendschap doen heer schen onder allen ziedaar Christus' heerschappij, en ziedaar ook het einde waartoe alle mijne pogingen, gedach ten woorden en werken zullen strek ken. Christus leeren kennen als den oorsprong en de bron van alle heil en zaligheid, van de beschaving en van den voorspoed, van alle vreugd en allen troost Christus' heiligheid, zachtmoedigheid en liefde de familiën inplanten Christus' troostende woor den en beloften voorstellen aan de be droefden Christus' heilige kindsheid en jeugd toonen aan de kinderen en aan de jeugd Christus'vrede in uwe herten stortenChristus' taal allen aanleeren, en u Christus'lippen en Hert geven om te bidden gelijk Hij bad dat zal mijn leven zijn. En wat heb ik om zulk werk te kunnen voltrekken. Ik heb enkel twee zaken die ik daartoe kan aanbieden 't is het gebed tot God met de zege ning die er uit voorkomt, en de gene genheid mijns herten om Gods hulp te beantwoorden. Wanneer de Bisschop plechtiglyk zegent, zingt hij eerst Adjutorium nostrum in nomine Dominionze hulp is in den naam des Heeren dit zal mijn leiddraad zijn al mijne wer ken. Naar Christus' voorbeeld zal ik voor alle mijne werken mij tot God wenden, opdat, terwijl ik Christus' zaad werp en het besproei Hij de vruchtbaarheid zou geven, dat Hij u zou zegenen, u zalig maken, u het heil van Jezus Christus schenken. Met Gods hulp zal ik trachten mede te werken, opclat geen deeltje ervan zou verloren gaan. Mijn hert is bereid om over u te waken, voor u te arbei den en zich voor u te slachtofferen tot de dood toe, in voorspoed en tegen spoed, in geluk en ongeluk. U Allen in Jezus Christus beminnen, zooals Jezus Christus zelf u bemintde goe den opbeuren, de lauwen tot de vurig heid brengen, de zondaars tot den rechten wegroepen aan allen, aan rijken en armen, grooten en kleinen, overheden en onderdanen, een red dingshand toereiken, dat is de groot ste begeerte van mijn hert. Mijne ziel heeft dan nog eene bijzondere neiging om diegenen te beminnen die lyden, diegenen die arm zijn, diegenen die het hoofd moeten buigen onder den arbeid, en in het zweet des aanschiins hun brood verdienen hun het geluk geveu, dat Jezus genoot in Zijnen ar beiden lijden; hun doen verstaan ge lijk Hij het verstond, dat de ware gelukkigen de armen van geest zijn den ryken de liefde instorten tot den armen de liefde geven tot de rijkeD daarvoor brandt mijn hert van iever. En 't is met kloeken moed dat ik dat werk begin, als ik herdenk met welke liefde en genegenheid gij mij sedert twee jaren in de Vormingen, en in andere godsdienstige plechtigheden hebt ontvangen. Ik beken het; ik ver diende zoo veel liefde niet. Ik heb on dervonden, tot de grootste blijdschap mijns herten, dat ik in alle priesters broeders vind, in alle geloovigen goe de diocesanen, en in allen, priesters en wereldlijken, ware vrienden. Gij hebt de eersten uw hert gegeven, ik zal niet ten achteren blijven ik geef u ook het mijne. Ik zeg gelijk Chris tus jam non dicam vos servos, sed amicos ik noem u niet mijne onder danen, maar mijne vrienden. Nu, om onze dankbaarheid te betoo- nen aan Zijne Hoogweerdighied Mgr BRACQ, onzen diepbetreurden Bis schop, en om de hulp Gods te bekomen over Ons bisschoppelijk ambt en over geheel het Bisdom Gent, Bevelen Wij als volgt I. Zondag, 24 Juni, zal men in al de kerken en bidplaatsen des Bisdoms, voor het Lof den psalm Miserere zin gen met liet gebed pro Episcopo de functo ;en na het Lot den Rozenkrans bidden tot lafenis der ziel van Z. D. H. Mgr IIenricus-Franciscus BRACQ. II. Zondag, 1 Juli, en de twee vol gende zondagen zal men in al de ker ken en bidplaatsen des Bisdoms, voor de parochiale of gemeente-mis, den lofzang Veni Creator zingen met het vers en het gebed van den H. Geest en binst het Lof de Litanie van Onze Lieve Vrouw met het gewoon vers en gebed, ten einde de noodige zegenin gen van God voor Ons te bekomen om het Bisdom Gent met wijsheid, zacht moedigheid en heiligheid te bestieren. III. In de Mis zal, Salvis rubrictste beginnen van den 25 Juni tot den 15 Juli, gelezen worden, boven de reeds bestaande Imperata, het gebed, de secreta en de postcommunie de Spiri- tu Sanctoten einde voor Ons en ge heel het Bisdom de gratie van den H. Geest te ontvangen. IV. Wij verzoeken al de leden der geestelijke gemeenten van Ons Bis dom tot hetzelfde einde drijmaal Misse te hooren en te Communie te gaan, en drij maal den Rozenkrans te lezen. V. Wij verzoeken hen nog drij Mis sen te hooren, drij Communiën te doen, en dry Rozenkranzen te lezen tot lafe nis der ziel van Z. D. H. Mgr BRACQ. En zal deze bevelbrief op Zondag, 24 Juni, op den predikstoel afgelezen worden. Gegeven te Gent, onder Ons hand- teeken. Onzen zegel en de tegenhand- teekening van Onzen Secretaris, den 20 Juni 1888. f HENRICUS-CAROLUS, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Doorluchtige Hoogweerdigheid J -16 L.avaut, Kan. Secr. De presidentsverkiezing inde Vereenigde- Staten. - Wat wij voorzegden is waar heid geworden. Terwijl de demokraten eensgezind den aftredenden president Cleveland als kandidaat stelden voor de aanslaande presidenlieele verkiezing,kun de republikanen het maar niet eens wor den. Nu zetelen zij al bijna eene week te Chicago en de konventie heeft nog niets ten uitvoer gebracht. Ziehier den uitslag der vijfde stemming die zaterdag plaats had MM. Sherman 224 Harison 218 Alger 142 Gresham 97 Blaine 49 Alisson 39. Niemand heeft dus de volstrekte meer derheid bekomen (417 stemmen) en de konventie zal vandaag, maandag, hare stemmingen voortzetten. Tot hiertoe houdt M. Scherman het hoofd, ofschoon M. llarisson hem al dicht op de hielen zit. Rome. - Men verzekert dat de H. Stoel een nieuwen brief aan de bisschoppen van Ierland zou gestuurd hebben, waarin hij eene tweede maal hel plan of campaign en de boycottage veroordeelt, maar tevens uitleggende dat hij daardoor op geene wijze de national league afkeurt. In dien brief betoont de Paus ook zijne genegenheid jegens derechtmatigeeischen van het iersche volk, gesteund op midde len in overeenkomst met de kristelijke princiepen. De encycliek van den Paus zal morgen of overmorgen verschijnen. Men meldt ook dat een hoog ambtenaar van het ministerie van buiten landschs zaken M. de baron Uskull, afgezant van den czaar te Rome zou vervangen. Duitschland. Maandag heeft de plechtige opening van den Reichstag plaats gehad. Wij hebben tot hiertoe maar een be knopt verslag van de troonrede des nieu wen Keizers. Niettemin kunnen wij eruit opmaken dat de wensch van den jongen vorst is den vrede te doen heerschen. Hij is vast besloten de wapens niet op te vat ten dan als wanneer Duitschland aange vallen wordt. In de redevoering, worden Oostenrijk en Italië met zeer vriendschappelijke ver klaring overladen. Rusland wordt er ook in genoemd en dit in zulke bewoordin gen dal men er door eene toenadering in 't verscheit ziet. Ziedaar voor het buitenland. Wat het binnenland aangaat de troonrede steunt vooral op het voleinden der wetgeving op de bescherming der werkersklassen. De Keizer noodigt de Kamer uit spoe dig gedaan te maken met die wetten. De hertog van Cumberland. De Bar sen-Courrier kondigt de aanstaande ver zoening aan van den hertog van Cum berland met keizer Wilhelm. De hertog zou afzien van zijne aanspraken op Hano ver en zou den troon van Brunswijk be klimmen. De dag van Zondag is onbetwistbaar een der roemrijkste dagen welke in de geschiedenis der Aalstersche Katholieke Partij, mogen aangeboekt worden. Van vroeg in de morgend hadden onze Katholieke medeburgers in groote meerderheid aan hunne woningen de nationale vlag geheeschen tot opluistering van het feest en ter «ere van de vreemde strijdbroeders welke ons kwamen bezoe ken. Om 40 uren vergaderden onze Bond zich ten lokale van den Werkmanskring om zich vergezeld van de vreemde Maat schappijen welke reeds waren aange komen, rond 10 1/2 ure, Ier St-Martinus- kerk te begeven, alwaar de plechtige wijding des Vaandels zou plaats grijpen. Vóór deze plechtigheid deed de E. H. Collin eene welsprekende en treffende aanspraak. 't Was de E. H. De Blieck, eere-kanun- nik en pastoor-deken welke officieerde. Eene talrijke menigte geloovigen ver vulde onze ruime Hoofdkerk. Het Vaandel vervaardigd uit geele en roode zijde is een echt meesterstuk, waar op den alouden fleren Vlaamsche Leeuw en de wapens van Aalst kundig zijn voorgesteld. Mevr. barones P. Bethune haalt eere van haar kunstwerk. Rond den middag zagen wij opvolgen- lijk de vreemde Bonden en Maatschap pijen in onze stad binnen treden. Boom en Leuven met muziek aan 't hoofd, Mechelen, Brugge, Cent, Brussel, enz. enz., allen met prachtige standaarden of vaandels waren talrijk vertegenwoor digd. Mechelen en Boom alleen leverden een contingent op van bij de 500 manschap pen...

De Denderbode | 1888 | | pagina 1