NIEUWS- EN AANXOffDiËiüGSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 8 Juli 1888, 10 centiemen per nummer. <42sle Jaar, N0 2275. ABONUVEMENTPRÏJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Verlamd. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars f r. 3 23 voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijd in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nanij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 30 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Suum. U i.ST, 7 JULI 188K- Duitschland. De Kölnische Zeitang logenstraft de lijding als zouden bij de aanslaande verkiezingen voor den prui- sisschen Landdag de vroegere Carlell- partijen nationaal liberalen en proles- tant-konscrvatieven tegen elkaar strijden. Maar... er is een maar bij bet is buiten twijfel dat het zeer moeilijk zal gaan te voldoen aan de eischen van beide partijen. Er is dan toch iets van waar In alle geval, zooveel te beter voor de katholieken en voor de progressisten. Deze leste zijn wel vijanden, doch zij strijden met wat eerlijker wapens dan de cartellbrüdèr. In de Lordskamer. - Debat over Ierland. De graal van CAMPERDOWN spre kende over de moord op James Filz- Maurice, beschuldigt de National League de oorzaak te zijn dezer misdaad. Al de redevoeringen van MM. Dillon en O'Brien hebben geen ander uitwerksel dan het volk aan te zetten tol de misdaad. Er moet een einde gesteld worden aan dezen toestand. Graal' SPENCER zegt dat hij niet minder dan een ander afschuw heelt van misda den ook dat hij 't bestaan der Nationale League niet kan goedkeuren. De Liga is echter volkomen wettig en men kan haar niet meer dooden. zonder het lieele volk van Ierland te dooden. Zijns inziens kan men de Liga niet beschuldigen de hand te hebben in misdaden. De eenige manier om Ierland te be vredigen, is het verleenen van zelfregee- ring aan 't iersche volk. De hertog van ARGYLL beschuldigt de edele graal en zijne vrienden van samenspanning met mannen, beschuldigd van meêplichligheid aan moord en ontrouw aan de koningin. Minislerieele toej.) De liberaal-unionisten worden nu miszien omdat zij de regeering onder steunen,in het bestrijden der dwinglandij in Ierland. [Minislerieele loej.) De graaf van KIMBERLEY zegt dat de liberalen even goed misdaden afkeuren als de hertog van Argyll, maar dat deze hel zoo luidruchtig doet omdat hij daartoe politieke redenen heeft. [Gelach.) Graaf GRANVILLE beschuldigt de kou- servatieven dat zij met deze inteerpellatie voor den dag zijn gekomen juist op het oogenblik van het proces O'Donnell tegen casssmauiasis VATV »UVT-&IAIA>. (10' Vervolg.) Men middagmaalde ras en zonder eetlust. De •.■(.•dachten der moeder en der dochter werden tot den gevangene teruggebracht. NVat deed hij Welke mochten zijne pijnen en zijn doodangst zijn Zijn naam steeg van hun hart tot hunne lippen zij droogden in stilte hunne oogen af, en Mevrouw de Miniac zegde aan hare dochter Jocclyne, willen wij onze spaargelden tellen Deze haalde uil een klein meubel ccno doos van om op dc tafel. Op hetzelfde oogenblik trad Gauctte dc kamer binnen. Op de toppen der tccnen gaande, plaatste zij zich achter de twee vrouwen, die over dc tafel gebogen zaten, en plotseling hare hand openende, liet zij eenige goudstukken vallen, dikke kronen den Times beter gezegd de National League legen de konservatieve partij. De markies van SALISBURY ontkent deze beschuldiging en houdt de meêplich- tigheid staande der National League in verschillende misdaden. De liberale partij bestaat nog alleen, dank zij deondersteu- ning van mannen die niet vijandig zijn aan misdaden. Lord COLERIDGE lord high justice (hoog-rechter) van Engeland betreurt, evenals lord Granville, het stellen dezer interpellatie en zegt dat zij de laak der rechters in het proces O'Donnel nog moeilijker zal maken. In Bulgariè. Moeten wij eenerzijds de Times, anderzijds de Débats gelooven, dat moet hel er in Bulgariè alles behalve liet uitzien. liet wordt bevestigd dal talrijke officiers van het garnizoen van Sofia zijn aange houden. Een oogenblik was de toestand in de bulgaarsche hoofdstad van zulkcn aard dat de ministers roods naar het bin nenland waren vertrokken. De meeste officiers verlangen dat majoor Popoff in zijnen rang worde her steld, en. indien aan dien wenscli niet wordt voldaan, mag men zich aan eene nieuwe minislerieele krisis verwachten. Voor prins Ferdinand is deze zaak alles behalve aangenaam. De financieele toestand is ellendig. Eene leening is onmogelijk tengevolge van het. verzet der dragers van turksche obligaties en de aktiedragers der lijn Varna Rocstjoek. Daarenboven stemmen verscinllige ministers niet in met de financieele politiek van M Stamboelof. Men gelooft nog altijd aan onderhande lingen tusschen M. Stamboelof en Rus land. De minister loochent dat er ooit betrekkingen hebben bestaan tusschen hem en dc russische agenten. Kwestie van Bulgariè'. Volgens in lichtingen van de Daily News, denkt de Porte dal de prins van Radolin, bijzon dere gezant van Duitschland te Konsian- tinopel, haar zal uilnoodigen de russische politiek tegenover Bulgarië te onder steunen. De korrespondent van denTimes zegt dat er een gerucht loopt volgens welk de andere europische regeeringen Bulgariè zullen aanzetten den stand van zaken aan te nemen, zooals hij door het traktaat van Berlijn is vastgesteld. In alle geval men zal zich te Sofia niet onderwerpen. Zwitserland en den H. Stoel. Reeds sedert langen tijd bestond tusschen een der italiaansch zwitsersclie kantons en den H. Stoel een kerkelijk politiek ge en ander klein geld. Wat doel gij Ganettc vroeg Mevrouw de Miniac. Hoe Ik handel als een kind van den huize... Bruno is de pacht komen betalen... Ik stort zc in uwe spaarkas... Duurbaar kind van den goeden God zegde Mevrouw de Miniac, terwijl zij Gauctte legen hare borst sloot. Moeder, moeder, hoeveel maakt dit alles in het geheel Twee duizend acht honderd twee en twintig li v res. En hoeveel moeten wij nog hebben Omtrent achttien honderd iivres. God zal ons helpen, antwoordde Jocclyne. Het kistje werd op dezelfde plaats gezet, en de drie vrouwen begonnen te werken Mevrouw dc Miniac aan een stikwerk Jocclyne aan oen fijn borduursel. Gauctte hechtte haren spinrok aan haren band, en in het stil vertrek deden naald en draad tol tien ure hun werk. Van tijd lot tijd galmden matrozenzangen cn vioolarins tot in het houten huis, maar de arbeid sters hieven liet hoofd niet ophare taak was heilig. Op hel oogenblik dat hel uurwerk sloeg, zette Mevrouw dc Miniac hcur raam weg Jocclyne hare zijden, cn ieder van hen betrok hare kamer. Het licht werd uitgedoofd, cn liet houten huis zelf scheen in te slapen. Omtrent anderhalf uur later, schudde Corbillaud Bouchc-cn-Coeur bij den schouder. schil dat thans is opgelost, na op den lesten dag nog met eene betreurens- weerdige wending te hebben gedreigd. Jaren lang is men in onderhandeling geweest om der» toestand der katholie ken, die door de verdrukking van het gelool zeer slecht was geworden, te ver beteren. Op hel einde der vorige maand was men zoover gekomen dat over het conventie-ontwerp, waarbij de Paus een bisschop zou benoemen onder den titel van apostolisch bestuurder, zou gestemd worden. Met 97 stemmen tegen 8, de leste voor standers van den Culturkampf, werd het ontwerp door den kantonnalen raad van Tessino aangenomen maar met eene on gelukkige toegeving aan de radikalen, die door den raad in weerwil van den tegen stand van den Bondsraad werd toege staan, en waarbij de kantonnale regeering zich hare rechten voorbehield wal aan gaat de Pauselijke benoeming van een apostolisch bestuurder. Hel mag onbegrijpelijk genoemd wor den, dat dit amendement werd aangeno men, aangezien het rechtstreeks tegen de grondwet strijd. De bondsraad heeft liet recht gekregen tot bepaling van het grondgebied en het aantal der bisdommen en apostolische vicariaten nu kan hij toch onmogelijk bestaan, dat eene door hem goedgekeurde benoeming van een bisschop, door .pene kantonnale regee ring worde te niet gedaan Werd dit recht van placet overigens aan Tessino toegestaan, dan zou het ook aan de andere kantons moeten verleend worden hetgeen zoowel onder grondwet telijk als godsdienstig oogpunt eene hoogst schadelijke onwenteling van het bestuur zou zijn. Hel gevolg was gemakkelijk te voor zien de raad van State verwierp eerst de bepaling van den kantonnalen raad als ongrondwettig en bekrachtigde daar na hel ontwerp, zooals het van den Bondsraad was uitgegaan. Het tot stand gebrachte werk blijft dus, God zij dank, ongeschonden en in zijn geheel, dank zij de verzoeningsgezind heid van den Bondsraad en de bekwame diplomatie van den te Brussel gcveslig den nuncius, wien de Paus de vereffe ning had opgedragen van deze hoogst netelige en tecdere kwestie, welke voor de katholieken van Tessino van zoo groot belang is. De Zwitsersclie Culturkampf is nu overal ten einde. Thans moeten de les te worlels in Geneve en andere plaaisen worden uitgeroeid. En dat dit zal ge schieden, is duidelijk voor een ieder, die den moed en de vastberadenheid der zwitsersclie katholieken en de meester lijke diplomatie van onzen grooten Paus kent. Kom, zegde hij, liet oogenblik tot handelen is daar. Zij ontstaken een dievenlantaren, beklommen den trap, openden dc deur der eetzaal en door- ze met hunne blikken. Het is hier niet, zegde Corbillaud. Gij weel, geen geruchtvervolgde Bouelie- cn-Cceur. Corbillaud nam zijnen zakdoek cn opende met eene vaste hand de deur ecner kamer welke in de duisternis gedompeld was. Hoe stil liet gekraak der deur ook geweest ware, liet was voldoende 0111 Mevr. dc Miniac te wekken, zij zette zich recht in haar bed, en hare verbaasde blikken vielen op Bouclie-cn-Cceur en Corbillaud. Wie zijl gij Wal wilt gij vroeg zij. Mensclieu die door dc fortuin onterfd zijn, milddadige vrouw, antwoordde Bouclic-cn-Conir, liet toeval beeft gewild dat wij uwe samenspraak aan den Grand Bé geboord hebben, geef ons den verborgen schat, cn niet liet minste kwaad zal u geschieden. .Nooit I krael Mevrouw de Miniacnooit Indien gij inijne woorden hebt afgeluisterd, weet gij dat dit geld eene verhevene beschikking heeft- Gij kunt mij dooden als gij wilt, maar gij zult het niet hebben. Zooveel te slechterzegde Corbillaud, gij zult ons verplichten tot dc groote middelen over te gaan. Mevr. dc Miniac ziende dat Corbillaud een pak koorden uil zijnen zak trok, cn dat Bouche-cn-Cceur eenen neusdoek vouwde, werd van eene sebrikke- Bevolkirg. De Monileur van zaterdag deelt de offlcieele optelling meê van de bevol king van ons land, per provincie, ar rondissement en gemeente, op 31 december 1887. Het totaal der bevolking van België was op dezen datum 5,974,743 zielen, waarvan 2,991,650 van het vrouwelijk en 2,983,083 van het mannelijk ge slacht. Ziehier de bevolking per provincie: Brabant, 1,091.083 Antwerpen, 664,48» Henegauw, 1,041.719 Namen, ."57,092 Oost-Vlaanderen, 939,718 Limburg, 222,489 West-Vlaandercn, 752,517 Luxemburg, 217,447 Luik, 728,568 De meest bevolkte arrondissemen ten van België zijn Brussel 709,000 Luik 395,064 Antwerpen 389.223. De meest bevolkte stad van geheel België is Antwerpen, met 210,534 zie len. Komen vervolgens STEDEN. Brussel 177,523 Bergen 25,754 Gent 147,912 Oostende 23,500 Luik 140,211 Aalst 25,096 Mcclielcn 48,950 Charleroi 20,800 Vcrviers 47,744 Hoessclaerc 20,163 Brugge 46,821 Lier 19,920 Leuven 38,689 Turnhout 17,800 Doornik 34,805 Tliieiieu 15,315 liortrijk 29,599 Hasselt 13,576 Namen 28,706 llunsse 16,005 St-Nikolaas 27,572 GEMEENTEN. Schaarbeek 50,597 Burgerhout 27,405 St- Jans-M olenbcck 47,706 Ju met 25,455 Elscne 45,486 Laken 23,317 St-Gillis 40,485 Giliy 19,514 Anderlccht 29,667 Boom 15,714 St-Joost-tcn-Noode 29,639 Bercliem 11,575 De minst bevolkte gemeenten van het land zyn Zoetenaay met 36, in 't arrondissement Veurne,en Niverlée, met 96 inwoners, in 't Walenland. Een Brusselsch geuzenblad La Ga zette verwijt aan de liberalen der pro vincie, dat zij niet krachtdadig, onver moeid genoeg gewerkt hebben, en daarom door de katholieken verplet terd werden. Die liberalen zouden kunnen ant woorden Medicc, cura te ipsum, dat is, clohtoor, genees vooreerst u zeiven. Ja, roept het geuzenblad uit, de werking der priesters houdt niet op, onvermoeid maken lij van hunnen invloed gebruik en nemen alle gele genheden waar om dien te doen aan groeien. Den nagel op den kop. Gazette, en hier brengt gij, tegen wil en dank, hulde aan den iever en opoffering der priesters. lijke vrees aangedaan. Hulp hulp riep zij. Zich in aller baast in een lang nachtkleed ge wikkeld hebbende, sprong zij uit liaur bed, on be reidde zteli tot de verdediging, wanneer Corbillaud zich ter aarde buigende eensklaps hare becnen vastbond, terwijl Bouclic-cn-Cfrur haar den mond stopte. Men boeide haar ook aan beide polsen, en zij was reeds volkomen onmachtig, als Jocelyne, door de kreten barer moeder gewekt, op den drem pel verscheen. En thans bet zedig meisje zegde de jongste ;dcr ellendelingen. Jocelyne was moedig, zij verweerde zich met zooveel te meer meed daar Gauctte met geweld ecu venster opende on uil al hare krachten riep Dc wachtMen vermoordt hier In 's hemels naam, hulp Hoe vergramd de dieven om het geroep van Ga metic ook waren, wilden zij echter Jocclyne niet (loslaten alvorens haar belet Ie hebben ben te scha llen. Eilaas! dit duurde niet lang Tweemannen legen dat brooze schepsel Up liet oogenblik dal Bouehe-cn-Ca-iir ophield 'met haar den mond te stoppen, geloofde Ganette aan den ingang der straat eene groep mannen te bemerken, cn met uitgestrekte armen herhaalde zij Hulp hulp Zij verliet het venster en daalde vlug den trap af. Gauctte had zich uicl bedrogen drie mannen kwamen aan langs den kant des huizes van Mevr. de Miniac. Bij het eerste geroep van Joeelyne's Wees ervan verzekerd, het zal nog lang duren eer de liberale apostels met zulke toewijding zuilen werken. Maar ook, hoe zou het mogelijk zijn Op den buiten leert elkeen den priester en de geeitelyke orden ken nen, door hunne werken, en niet door de artikels van la Gazette en konsoor ten. De liberalen zeiven getuigen, on danks hen, van de weldaden welke de geestelijkheid aan het volk bewijit, zijn dikwijls verplicht haar hulde te brengen. De eerlijksten onder hen walgen van den vuigen laster der liberale bladen. Zoo men er een vindt, op den bui ten, die naar het voorbeeld der groote geuzenpers, gal en laster spuwt, och, wees zeker dat het een kerel is, gezonken tot op de laagste sport der oneer. Ziedaar waarom de liberale propa- gande niet pakt. Alleen gesteund op leugen en laster, wordt zij meer en meer door de eerlijke en rondborstige lieden van den buiten verafschuwd zij zien te goed het verschil tusschen de lasteraars en de gelasterden. (Standaerd van Vlaanderen.) Het verkensvleesch als voedings middel. Het verkensvleesch, dat op meni gerlei wijze wordt bereid om geëten te worden, zou voorzeker eene voor name plaat» onder alle overige vle»sch- soorten bekleeden, indiei het, nevens zijne aanzienlyke verdiensten, niet ook menige schaduwzijde had, waar door ket minder aanbeveling verdient dan andere min kostelijke vleesch- soorten. Reeds over meer dan twee duizend jaar werd aan het Joodsche volk het eten van verkensvleesch verboden. De aanvoeders van dit talrijk volk stel den eene menigte verordeningen ter bevordering van de openbare gezond heid ia ook het verbod van verkens vleesch te eten berustte op de toenma lige geneeskunde. Toen had men waarschijnlijk reeds zoowel op grond van eigen ondervinding als uit den natuur van liet vleesch en deszelfs olieachtige bestanddeelen de gevolg trekking opgemaakt, dat dit vleesch over het algemeen niet zeer de ge zondheid geschikt en daarbij moeielijk te verteeren was dat het alzoo niet behoorlijk voeden kon en althans in eene heele luchtstreek «chadelijker op de gezondheid der menschen moest werken dan in eenig land. zoogzustor, scheidde een hunner van zijne gezel len cn schreeuwde met eene stem, die gewoon was den storm te bebaerschen. Aan mij dc matrozen ran den Niptlnus. De bende zeelieden, die op eenige stappen van daar naderde, wierp zich vooruit om zich bij de drie jongelingen (e vervoegen Men vermoord bier schreewde degene die ben geroepen bad. De band aan de messen, mijne dapporen. W ij zijn gereed, kapitein Eenen stond later beklom Ganettc de trappen opnieuw gevolgd van een dozijn onverschrokken zeelieden, hel mes iu de handen, de vuisten voor uit, dc razernij iu de oogen. Uier! langs hier zegde Ganette, oh! mijn arme meesteressen. Laten wij ons met die morsige kerels eerst bezig houden. Boiiche-en-Ltcur en Corbillaud, na de twee vrouwen gebonden en haar den mond gestopt te hebben, deden de sloten van twee meubelen sprin gen, doorzochten de schuiven, en vonden de doos waarin de moeder en de dochter de spaargelden legden, welke voor den vrijkoop des gevangenen geschikt waren. Hel koffertje op de tafel omwerpende, wilden «Ij tot de verdeeling overgaan, wanneer Jan la-Gre- nade eensklaps Bouche-en-Ca;iir bij den bals vast greep lerzellder tijd gaf Galauban een zoo zwa- ren vuistslag op don schedel van Corbillaud, dat deze op den vloer ineenzakte, Won»T Voon roEwr.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1