NIEUWS- EN AnNltONOiGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 19 Juli 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, M° 2276. ABONlVEMiENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Keizer Wiiitdin II eis de Vrijiiielselarij. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 1 r. 3,2b voor zes maanden fr. i ,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nanij de Groote Markt, en m alle Postkantoren des lands. - :.-i SllilSPlasSlii® Per drukregel, Gewone IS centiemen Reklamen, fr. 1,86 Vennissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avend.De onkoslen der kwitautiën deor de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. i'ulque Suhih. AELST, 18 JULI 1888. President Carnot aan de makes van Frankryk. Op liet banket der burge meesters op liet Champ de Mars hield president Carnot eene redevoering, waarin hij hun dank betuigde voor hunne aanwezigheid. Gisteren zegde hij hebben wij hulde gebracht aan den burger, die de verpersoonlijking was der verdedi ging van den geboortegrond en van de nationale eer. Vandaag hebt gij ons vaderlandslie vend leger gezien, zoo sterk, tuchtvol, vertrouwend in zijne oversten en door drongen van zijne hooge roeping. Het moei vertrouwen inboezemen op de in wendige veiligheid en op den vrede naar buiter.. Gij hebt de terreinen doorloopen, die aan uwe kunst en nijverheid zullen wor- afgestaan, wier belangen eensgezindheid onder burgers en goede betrekkingen 'tusschen de volkemn eischen. Gij zult aan uwe meêburgers zeggen, dat er in ons hart eer verlangen levendig is om onze instellingen te verdedigen on ons niet te laten leiden door gevaarlijke ondernemingen, Gij zult van hier het diep gevoel mee nemen, dal het lot van Frankrijk onaf scheidelijk verhonden is aan dat de. republiek. De fransche pers over Belgie. Meer dan eens deden wij uitschijnen op wat dommen toon de fransche pers zieh steeds uitlaat over België. Wij willen er onzen lezers «§n nieuw staaltje van geven. In het nummer der France van maan dag, teekent M. Francis Laur, afgeveer- digde, een artikel waarin spraak is van Belgie. M. Laur beweert dat hij onlangs een zijner vrienden, een Belg, gesproken heeft over den toestand in zijn land. Deze heeft hem gezegd dat de klerikale partij overal den haat aanwakkerde, door de geweldige onderdrukking van alle werk- mans-eischen M. Laur vroeg alsdan aan zijnen bel- gischen vriend waarom de werkmans- partij niet in de straat afdaalde, daar de vverkliê toch zeker waren van den bijval en zij de openbare denkwijze voor hen hadden Daarop antwoordde de vriend onge twijfeld eene liberale beroemdheid of een miskend genie dat men enkel aldus niet durfde handelen uit vrees voor Duit- DE VAI¥ SIAT-MALO. J5e Vervolg.) Hij herinnerde zich de uitdrukking van eerbied, welke liet zicht dier twee vrouwen in rouwgewaad hem inboezemde, en een onbeschrijfelijk gevoel van ontroering cu opgetogenheid ontstond in die kloeke en jonge ziel, tot alle heldendaden bekwaam, door alle grootheden bewogen. Eindelijk verscheen er aan het uiteinde der straat eene groep van drie personen en Pieter ont lastte zijn gemoed in een diepen zucht. bodewijk beklom ras den trap, welken Pieter de la Rarbinais verlichtte en de geneesheer ver scheen. Het was een kleine, rondborstige grijsaard, op geruimd, geestige spreker, rustende gulzigaard, voorzien van de schoonste hoedanigheid des harten en van ccne uitmuntende maag. Aan alle tafels van Slnt-Malo was hij welkom. Ilij vertelde mees- ei'lijk, boezemde aan allen vertrouwen in, en schland, daar men toch zeker is dat, mocht de monarchie omgeworpen wor den door eene volksbeweging, de duitsche hajontietten haar wel terug zouden recht zetten. Men vreest in alle geval aan Duitsch- land een voorwendsel te geven, Belgie en Holland in te palmen. Die M. Laur zal slecht aan zijn eind komen .- hij is al te geestig Generaal Boulanger. [)e Malin ge looft niet aan de heternis in den toestand van den gevyonde, ofschoon de generaal vroolijk gezind en verwonderd is over de onrust zijner omgeving. Nieuwe ontmoeting tusschen Boulan ger en Floquet, maar ditmaal niet met den degen in de hand. Volgens Gaulois zou M. Floquet voor nemens zijn, zijn ontslag te geven in de Pyrenées-Orien tales om oji te treden in de Ardeche tegenover generaal Boulanger. MM. Le Hërissé, Lageurre en Laisant zijn reeds naar de Ardèche, vertrokken. Generaal Boulanger heeft maandag stil gesproken met de personen zijner omge ving en, ondanks het verzet der genees- heeren, dagbladen gelezen. Dr Polain verzekerde hem volledige ge nezing indien hij zich stil hield, zich met niets bekommerde en vooral de koudo vermeed, waardoor een pleuris kan «in slaan. Het leste hulletijn van den Iniransige- ant meldt De toestand van den gewonde is nog altijd bevredigend; men denkt dat de nacht goed zal zijn en de generaal een verster kenden slaap zal genieten. Geen koorts. Duitschland. Het* staat thans vast dat keizer Wilhelm, bij zijne terugkomst uit Rusland, zal weerkeeren over Stok- liohn en Kopenhagen, om de zweedsclie en deensche vorsten een bezoek te bren gen. In september zal Wilhelm een bezoek brengen aan keizer Frans Jozef van Oostenrijk. In Hongarië worden te zijner eer groote hofjachten ingerichtde beide keizers zullen hunnen intrek nemen in het kasteel Goriölö, De koningin van Servië is van haren zoon gescheiden en uit Duitschland gedre ven geworden dit alles door bemiddeling der duitsche rechterlijke overheid. Wat men in Rusland daarover denken zal, is af te wachten. In alle geval, deze houding der duitsche regeering zal door de Russen niet gunstig gezien worden. De Paus heelt eenen brief encycliek aan de bisschoppen van Ierland gezon- dank aan enverhoopte genezingen hield hij zijnen stand van tersten geneesheer de sthd. Anderen legden eene wetenschap met hoogmoed gemengd aan den dag, voegden een grooter getal latijnsche woorden hij hunne redevoeringen, veinsden otne doortrapte schoolvosserij, maar de doctor Galais bespotte zachtjes die twistzieke geleerden en ging voort zijne zieken te verzorgen met eene vroolijk- hcid die hen betrouwen sehonk. Hij kende Mevrouw dc Miniac sedert lang. Jocelyne had zelfs voor zijne familie eenige bor-f duursels gemaakt. Hij kwam dus toegesneld meer door genegenheid dan door plichtbesef aangezet- De inlichtingen over den aanval der bandieten, door Jan dc la Barbinais herzorgd, voegden een dramatisch belang hij het gevoelen van welwil lendheid dat hem naar de twee vrouwen trok, wier ongelukken de gansche sud Sint-Malo nog bezig hielden. Lodewqk bestelde aan den geneesheer de artsenijkundige drogerijen van den apotheker en Gallois trad de kamer binnen,waar Ganette tranen, met, onmacht en smart gemengd, stortte. Na spoedig den staal der twee vrouwen bestudeerd te hebben, gebruikte de doctor al zijne zorgen Mevrouw de Miniae tot het leven terug te roepen. Naar liet zien der bewcegloosheid barer lede maten, zou men gezegd hebben dat zij in eene ledenverstijving gevallen was. Hij deed haar hevige reuken inademen, wreef de borst en de armen den, en deze is zondag in de kerken van Dublijn afgelezen. In die encycliek zegt de H. Vader dat hij de beweging, die tegen zijne leste bul is ontstaan en de weigering van gehoor zaamheid aan het H. Officie, betreurt. Hij verklaart dat de veroordeeling van het plan of campaign en het boycott stelsel slechts na rijp onderzoek is uilgesproken. De encykliek eindigt aldus Er zijn vele personen die kunne duidelijkste plichten willen ontwijken. Neemt de klaarblijkendste maatregels om hel gezag onzer pauselijke bulle bui ten twijfel te stellen. Doet allen begrijpen dat de handelwijzen, wier gebruik wij verboden hebben, niet kunnen geduld worden, omdat zij door de wetten \er- oordeeld zijn. [lavas Men begint meer en meer te begry- pen, waarom de liberale pers van de verschillende landen, in den tijd, zoo vinnig' te velde trok tegen den kroon prins, thans keizer van Duitschland. Wilhelm heeft godsdienstige grond beginsels en is niet joodschgezind, terwijl het liberalism vooral zijnen steun vindt in het jodendom. Maar meer dan dat hij elke prp- klamalie, bij zijne troonrede heeft men opgemerkt, dat de jonge keizer den moed heeft zijne denkbeelden kloek vooruit te zetten. Nu komt men de kroon op al dat voorgaande zetten keizer Wilhelm II is geen vrijmetselaar De Bauhülte, het gekende duitsche vrijmetselaarsblad, heeft niet alleen bekend, dat de keizer geen deel maakt van de Logie, maar zelf, dat hij een sterk afgeteekend vooroordeel tegen die geheime vergadering heeft. Het blad noemt dit een vooroordeel de wereld met eerlijke gevoelens, noemt het gezond oordeel. Wij weten wel dat men den prin sen, koningen en keizers, die deel- maken van die geheime sekte, niet meer laat zien dan men noodig denkt; doch in de laatste jaren heeft men meer en meer den sluier van die in stelling, vol leugens en bedrog, afge trokken en de houding en de denk wijze van den jongen keizer bewijst ten stelligste, dat hij gelezen en na gedacht heeft. Al wat door de groote politiekers als de grondslag van het maatschap pelijk bestaan wordt aanzien, wordt immers door de vrijmetselarij, van graad tot graad, omgewroet De houding van Wilhelm II is des te beduidender, daar de Hohenzollern blies lucht iu den gesloten mond, opende half met «en nies de tanden welke opcenstonden en goot eenige druppels van een hartsterkend middel op de lippen. Eindelijk, na eene halve nur ran krachtvolle werking, bewogen zich dc haartjes der oogschelen de lippen verroerden in eene smartelijke kramp, de vingeren wrongen zich stillekens. dan zette de zieke zich recht in haar bed. Mijne dochter zegde zij. Uwe dochter loopt hoegenaamd geen gevaar, antwoordde de doctor. God zij geloofd murmelde Mevrouw do Miniac. Doch oiiiniddelijk maakte eene andere bezorgd heid zich van haren geest meester, zonder aarze- ling ging hare herinnering van Jocelyne tol haren echtgenoot. Het geld voegde zij cr bij, hel geld I Het is in veiligheid I Een diepe zucht deed hare borst hijgen zich alsdan tol den geneesheer keerende ik zie Jocelyne niet, wat hebt gij met inijnc dochter gedaan V De koortsachtige crisis van het arme kind bad zulken graad genomen dat men zich gedwongen gezien had eene malras op den grond te plaatsen en er bet ongelukkige meisje op te leggen. Gered, licht gij gezegd, doctor, neen, zij is niet gered, maar belooft gij mij ze to genezen Eer een uur verioopen is, zult gij ze iu uwe altijd m«t de Logie aanspanden en de overladen keizer in die sekte hetzij dan ook met een waakzaam doel ge weest een zekeren graad heeft be zet. De Bauhülte moge dan ook een jam merklacht aanheffen, over het zooge zegde vooroordeel des keizers de Logie en het jodendom mogen hem achtermuren vloeken, de weldenken de pers en het weldenkend publiek zullen Wilhelm II lof toezwaaien, omdat hij zich niet slaaf maakt van eenige verborgen kluchtspelers, die de samenleving naar haren ondergang zouden brengen. De laatste verschenen schriften, al worden zij dan ook geloochend en als laster uitgekreten, hebben andermaal en meer dan ooit, de strekking der Logie doen zien. Zij dragen den stem pel der waarheid menschlevendheid in deze instelling is eene leugen, en de kluchten die er gespeeld worden, verbergen het duivelsche doel om werping van godsdienst en troon. De verklaring der Bauhülte zal dit voor gevolg hebben, dat vele hoogge- plaatsten weldra denzelfden afkeer voor de vrijmetselarij zullen doen blijken, die het blad aan den kei zer toeschrijft. Het voorbeeld in de hooge kringen is nog besmettelijker dan m de mindere. (Standaerd van Vl.) De ongodsdienstige drukpers. Wanneer wij soms uittreksels uit liberale dagbladen meêdeelen om onze geeërde lezers eens te laten oor- deelen hoe diep zekere liberale pen- lakeien der logie in de afgronden van ongodsdienstigheid en zed«bederf ver zonken liggen, dan gevoelt elkeen zooveel walg en afk««r in zijn binnen ste opwellen, dat het als onmogelijk gehouden wordt, dat zulke drukpers kwaad kan stichten. Dwaling groote dwaling, vrien den Deze drukpers bezit onbetwistbaar eenen onafmetelijken invloed. Men overdeuke het eens goed in welk on telbaar getal, en onder hoevele ver- schillige vormen, in boeken, prenten, spot- en hekelschrifttn, dag- en week bladen, zij haar venijn verspreidt. Heeft men de liberale drukpers wel ooit het goede, het schoone, het ver hevene van onzen H. Godsdienst met rechtzinnigheid, met onpartijdigheid zien of hooren beoordeelen Neen voorwaar, want gedurig ligt zij op loer om in de vijf werelddeelen misbruiken of persoonlijke afdwalin gen te ontdekken. armen houden. De zieke nam den drank, dien de geneesheer haar toereikte, dan verlevendigd en met een vast besluit, vroeg zij haren mantel aan Ganette, wikkelde cr zich in, verliét haar bed en boog zich over het lichaam barer dochter. Deze zuchtte stil. Movrouw de Miniac legde haar op het bed. Ik voel mij bekwaam om haar voortaan op te pasten, zegde zij zachtjes. Gij zult hel niet alleen doen ik zal u geheel dezen nacht niet verlaten, niet dat er dreigend gevaar is, maar dc zenuwen van dal kmd hebben eene ontsteltenis gehad waarvan de gevolgen langdurig cu zooniet gevaarlijk kunnen zijn Ik herhaal het u, gij hebt niets te vreezen, maar ik denk dat rnijue zorgen lucr nuttig zijn. Dank doctor dank zegde Mevr. Miniac. En thans, hernam de geneesheer, ga ik die heeren doorzenden. Wij hebben hunne opoffering niet meer noodig. Wie heeft ons dan beschermd en gered M. Pieter de la Barbinais en zijne broeders. Pieter de la Barbinais... Ik herinner mij.... de kapitein van d Neptiki s, het is tot hem dat ik mij gisteren wt ;dde om te weten of hij san de slaven van den Paelia vai: V'giars nó" 1 1 ueu spreken. Ja, Mevr Draag lie de - K-der, dokter. En wanneer, zij iéts ontdekt heeft, legt zij deze wonde, waarover de Kerk ten diepste zucht, met eene satanische vreugde in hare gansche afzichtelijkheid bloot. De waarheid, de echte waarheid over de zaken, wordt verzwegen door onze liberale schrijvelaars, die inte gendeel, door haat en vooringeno menheid gedreven, alles vergrooten, overdrijven en nieuwe feiten verzin nen De ceremoniën van onzen R. K. Gods dienst worden door die liberale druk pers onophoudelijk bespot, de edelste zelfsopoff'eringen misprezen, de pries ters de bedienaars van den Godsdienst gehoond, versmaad en beleedigd Ja gedurig richt zij zich tot de laagste driften en hitst zij de onedelste ge voelens op En men denkt dat die gedurige aan randingen, die onophoudendebeschul- digingen, lasteringen en aanhitsin gen zouden zonder gevolgen blij ven Dat zij spreken, zij, die gedwongen zijn zulke schriften te lezen na wei nigen tijd verkeerenzij in den toestand van dezen welke in eenen bedorven dampkring verkeeren en die zich moeten verhaasten er zich aan te ont rukken om zich door de inademing van zuivere lucht te herstellen. Wee ons, katholieken, indien wij in die uitwasemingen van godsdienst haat en zedeverderf. door de liberale drukpers verspreid, blijven leven. Menigeen, die gister nog geloofde en bad, zal morgen door 't lezen van slechte schriften met Godsdienst en priester spotten en weldra godver- loochenaar en vrijlever geworden zijn Het artikel van M. Woeste. De brusselsche pers heelt veel gespro ken over «en artikel van M. Woeste, in de Revue générale gesebreven. Dit artikel bestaat uit twee deelen in het eerste spreekt de schrijver over da politieke rol der independanten, in het tweede over den persoonlijken soldatendienst. M. Woeste is van gevoelen dat de mdependenten niet moeten trachten een middenpunt te vormen, noch hunne politiek van die der rechterzij af te schei den. 't Is eene zeer juiste thesis, in dezen zin dal de gekozenen van Brussel, deel maken van de konservatieve meerder heid van het parlement en dat er voor hen geene kwestie kan zijn zich van deze meerderheid ai te scheiden. Zouden zij er aan denken Ik gelool het niet. Dat zou ten andere de verloo chening van hun program zijn. Vóór de kiezing was de eenheid van katholieken en independenten volledig Augustijn Gallois kwam weer in de kamer en reikte den zeeroover de hand. Dc moeder heeft h«t gebruik d«r spraak weergekregen dc koorts der jonge dochter zal zoo ras met wijken als de bezwijming der moe der, maar toch sla ik voor beiden in. Doktor, sprak Pieter dc la Barbinais, een handvol spaansche piasters uit zijnen zak trekken, dc, die vreuwen zijn arm.... Maar ik ben rijk ik, antwoordde Gallois met ecu gebaar dc handvol goud terugstootend, die Pieter hem toereikte. De zeeroover drong niet aan uit vrees van hem tc kwetsen. Ik hoop, hervatte hij, dat het mij zal toege laten zijn nieuws over uwe zieken tc komen vra gen 1 Beiden zijn u het leven verschuldigd, kapi. tcin, gij zult welkom zijn, want de moeder heeft mij reeds gelast u hare erkentenis aan te bie. den. Dan zal ik u hier weérvinden, dokter 1 Zckor... Gij zult zelfs zeer beminnelijk zijn, indien gij Gotlion, mijne oude meid gerust ging stellen als zy om mij onrustig wordt, verliest zij er het hoofd van... cn och een hoofd van tachtig jaren - "Huns op hol. i boodschap zal gedaan worden. Dank cn tot wetb rziens, dokter. (WoitVT VOOftTüEZKT.)

De Denderbode | 1888 | | pagina 1