NIEUWS- EN AJUIKONDIGINGSBÜAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 26 Juli 1888, 10 centiemen per nummer. 12ste Jaar, N° 2278. AIÏONNEMENTPRIJS AWOXCEXPIUJS Politiek overzicht. De nieuwe kieswet* Een krachtdadige maatregel. Het schandaal van Cileaux, DE Uüit JJIjIVDOjjjj Jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nanij de Groote Markt, en m alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone lö centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. - - Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Posi ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. AM..ST, 25 JIU 1888. Boulanger geslagen. ARDÉCHE. Uitslag der kiezing in 3G2 gemeenten op 339 Beaussier, republikaan 40142. Boulanger, 23394. De konservatieven hebben zich groo- tendeels onthouden. DORDOGNE. Uitslag tot hiertoe ge kend MM. Clergonnié, republikaan 36,066 Taillefer, bonapartist 41,967 Boulanger 4,032 Men weet dat generaal Boulanger zijn ontslag had gegeven in dit departement. RHONE. De radikaal Chépié is ge kozen zonder strijd. De neerlaag van Boulanger. De neerlaag van den biav' général, is natuur lijk hel voorwerp van aller bespreking in de republikaansche pers. Allen jui chen en jubelen, en begroeten den aan staanden val van den woelmakenden generaal. De kiezers der Ardèclie hebben den dank der republiek verdientroept de Républ. Franyaise. Zelfs de konservatieven laten hem in den steek zegt Ie Temps en de man die nog onlangs beweerde heel Frankrijk te kunnen meêslepen, wordt nu ellendig verslagen in een klein departement. De generaal zelf, schijnt zijne neerlaag aan te nemen als een filosoof. Indien ik geslagen ben, verklaarde hij aan een interviewer, dan is dit de schuld mijner wonde. Had ik zelfs den kiesveldtocht geleid, dan ware ik zeker gewonnen. Doch ik zal de republikanen toonen of ik nog leef. Den 19 augusti aanstaande stel ik mij kandidaat in de Somme. Boulanger in den vreemde. - De Vos- sische Zeilung zegt dat generaal Boulanger den steun der volksmassa verloren heeft, van den dag dat hij niet meer van revan che sprak en hij den vrede preekte. De Opinione noemt de kiezing der Ardéche het einde van het Boulangism. Sadi Car not en de geestelijkheid van Gre noble. Vrijdag is de Voorzitter der Fransche Republiek te Grenoble aange komen. Een voorval heeft dit bezoek ge kenmerkt. Mgr. Fava, bisschop van Gre noble, sprak tot den Voorzitter der Fran sche Republiek in dezer voege DE VAM SINT-MALO. (15C Vervolg.) Nu vroeg hij de men hem voort zou dooden, dan smeekte hij dat liem kost wat kost het leven behouden werd. Na dc verbinding viel hij in be zwijming «n toen kij weer zijne zinnen kreeg be vond hij zich in eene kamer van het gasthuis, met bedekte bedden gestoiïecrd, lansheen dewelke de slanke en sombere schaduwen der religieuzen voorbij gingen, wier dekkleed cone soort van he mel vormde, te midden van droefheden in die plaats van lijden. Bouche-en-Coeur wilde geen antwoord geven op dc vragen die men hem stelde, leder woord kon hem in gevaar brongen, liet zou vroeg genoeg zijn als de onderzoeksrechters zouden komen, hetgeen moest gebeuren, want zender twijfel werd er tegen de bandieten klacht gelegd. Overigens, de koorts die zich veropenbaarde, maakte hem vvcl- Heer Voorzitter, zegde hij, nooit zullen wij vergeten welken indruk de woorden van M. Lefebvrê de Behaine opons maak ten, welke hij uitsprak in uwen naam aan de voeten van den H. Vader, Paus Leo XIII. Die fiere, mannelijke taal zal des le meer in ons geheugen geprint blijven, omdat wij weten dat zij de weerspiege ling zijn van uw edel hert, heer Voor zitter. Daarop heeft M. Carnof geantwoord Gij weet, Monseigneur, dat wij het be wind der verzoening zijn, en dat alle wetten ons heilig en onschendbaar zijn. Alwie Franschman is heeft recht opor.ze bescherming en ik verhoop wel dat gij zulks nooit zult vergeten en dat gansch dc geestelijkheid van Grenoble uwe ge voelens deelt. Die woorden schijnen nog al openher- tig te zijn 't valt echter te zien of Carnot wel altijd machtig genoeg zal wezen om zijne ministers in hunnen vervolgings- zueht tegen te houden. De laatste voorstellen die,eenige dagen geleden, in de Kamer werden gedaan, strekkende om onmiddelijk al de manne lijke kloosterorden af le schaffen en goedgekeurd door liet minsterie Floquet, zijn onder dat opzicht maar weinig ge ruststellend. Engeland. De Morning Post, onthaalt met voldoening de vredelievende rede voeringen van M. Carnot. Niettemin moet de engelsche leger- kracht in evenredigheid met de fransche gebracht worden. De inzichten van Frankrijk en Engeland zouden kunnen verschillen, bij voor beeld voor wat aangaat den invloed der twee landen in Egypte en op de middel- landsche zee. Het dagblad gelooft toch niet dat er moeilijkheden zouden kunnen ontstaan, dieniet langs diplomatischen weg kun nen opgelost worden. Wat aangaat de gedurige oorzaken van twist, die beslaan niet. Protectionism in de Vereenig de-Staten Het huis van afgeveerdigden der Ver- eenigde-Staten heeft met 162 tegen 149 stemmen het ©nlwerptarief aangenomen. Voorloopig blijft dus het hekken aan den ouden stijl, 't is le zeggen aan het protectionism daar echter president Cleveland den vrijhandel in zijn program geschreven heeft,zoo zal in den aanstaan den kiesveldtocht op dezen grond gestre den worden. In Egypte. 400 derwischen hebben zaterdag, bij 't vallen van den avond een dorp aangevallen, vijf mijlen benoorden Wad y-Haifa. dra onbekwaam om gelijk welk verhoor tc onder gaan. In zijne ijlhoofdigheid ging hij voort met zich door den troep doggen van Smt-Malo vervolgd tc gcloovcn, en met wanhopige stem riep hij om hulp. Den verminkte verlatend, ging de doctor Gal- lois naar zijn huis waar de oude Golhon tierde, zich bedroevende over de gevaren welke haar meester liep, treurend bij liet aandenken dat hij slecht of niet zou ontbijten. Zij plaatste onophou delijk schotels op de tafel die zij dan weer met misnocgendlicid wegnam. Eindelijk bemerkte zij den geneesheer aan den hoek der straat. Gij zult er u nooit aan gewennen, mijn arme Golhon sprak deze. Ik heb u reeds honderdmaal herhaald dat wij op de dagen der aankomst van zeerooversschcpen meer werk hebben, dan wij kunnen doen. En ik ben nog niet ten einde. Ge woonlijk is er maar spraak van zwakke hoofden, dezen keer is liet geheel anders.... Waarlijk, mijnheer, hernam Gothon, door cene brandende nieuwsgierigheid aangegrepen in alle geval, hetgeen ik er van zeg is uit genegen heid voor mijnen meester... Een weinig zou niets zijn, maar gij kijft hard. Dan heb ik tweemaal ongelijk, mijnheer, en ik vraag er u verschooning voor. De nacht is dus schrikkelijk geweest.... Twee vrouwen bestolen en huif dood Kolonel Woodliouse, aan het hoofd der troepen en der policie, heeft de derwischen op de vlucht gedreven en hen vervolgd tot in het midden der heu vels. Daar was echter de duisternis zoo groot dat de vervolging moest gestaakt worden. De verliezen der derwischen moeten aanzienlijk zijn, daar zij eene halve uur lang onder het vuur bleven van 10 kanon nen en 2 batailjons, 20 dorpelingen en 1 egyptischc soldaat zijn gedood, 5 egyp- tische soldaten gewond. In don loop van den aanstaande wet gevende» zittijd, zal het gouvernement in de Kamer een ontwerp van kiesher- vorming neerleggen. Naar wij vernemen, zal de nieuwe kieswet geen broddelwerk zijn, maar eene volledige herzieni ig van de ver knoeide kieswetten. M. Beeruaert wil eene duurzame wet maken, een stuk uit den lieele, om voor lang een einde te stellen aan alle knoeie rijen en beknibbelingen. Dit alles zet de liberalen geenszins in hunnen schik van nu af dreigen zij reeds oproer te verwekken, en dit is gemakke lijk le verstaan zonder bedrogen zonder geknoei is er voor hun niets meer te hopen of te verrichten. Maar 't zijn honden zonder tanden ze bassen wel, maar bijten... kunnen ze niet meer. De tijd van straatrumoer is uit en hunne dreigementen zijn dood versleten. De jonge keizer van Duitschland komt eenen maatregel te nemen die in gansch Europa, doch bijzonder in het liberaal kamp, eene groote opschudding zal te weeg brengen. Hij heeft namelijk aan al de officiers van zijn ontzaggelijk leger laten bekend maken dat het zijn wil is dat alwie van hen aan de Vrijmetselarij toehoort, deze verderfelijke maatschappij verlate ew zijn ontslag geve. Iedereen weet dat de nieuwe keizer een hardnekkige vijand is van die helsche instelling, die, onder voorwendsel van wederzijdschen onder-stand en broeder lijke lielde, den ondergang beraamt en bewerkt van al de gekroonde hoofden die haar niet in de hand werken. Langen tijd vóór dat de keizer van Duitschland dezen krachtdadigen maat regel nam, heelt de katholieke kerk de vrijmetselarij gedoemd en hare aanhan gers in den ban geslagen het doet waarlijk deugd van te mogen bestatigen Ik ken ze, mijnheer de doctor. De vrouw en de dochter van eenen collega.... Mevrouw* de Miniac Heer, God zulke goede zielen En verders een schelm half verscheurd door de wachthonden. Gij hebt hetgeen er overbleef gered Natuurlijk, maar dat heeft geene groote waarde. Wie heeft .Mevrouw de Miniac bestolen De ellendeling, dien ik kom te opereeren, en zijne medeplichtige. Terwijl hij sprak slikte de geneesheer dubbele stukken in, dronk zeer veel en scheen te vreezen dat zijn reeds zoo laat ontbijt onderbroken zou worden. Een harde belslag deed ter zeiver tijd den ouden praktizijn en Gothon sidderen. Men vroeg den geneesheer in den toren Solidor en in de her berg den Gouden Anker. Wanneer zult gij terugkomen, doctor vroeg Gothon. Wacht niet meer, antwoordde de oude ge neesheer. Zij moest hem inderdaad niet meer weerzien dien dag. Rond vier uren eerst had de geneesheer cene minuut tijd oin zieli naar hel Houten Huis te be geven. Hij vond Mevrouw dc Miniac rechtstaande hij de bedsponde barer dochter, wier koorts de zelfde hevigheid behield. Na ze gerust gesteld te hebhen, schreef hij een recept en begaf zich naar den toren Solidor om hoe de jeugdige vorst die aan het hoofd staat van het machtigste leger der we reld, het eeus is met den Paus om de gevaarlijke sekte der vrijmetselaars te veroordeelen en hoe hij, nauwelijks op dert troon neergezeten, haar dan dood steek poogt toe te brengen. Dit krachtdadig besluit zal hier, in België, insgelijks zijn vruchten dragen en aan hooger hand wat doen nadenken op den toestand van ons leger, waar de vrij metselarij zoo menigvuldige aanhangers telt. Mochten alle vrije burgers eens goed begrijpen dat die geheime gezelschappen geen ander doel beoogen dan troon en Kerk te ondermijnen,dat in dezedonkere holen die hatelijke wetten gesmeed wor den om hei geloof uit le dooven iu de herten der kinderen, en dat hare leden hand in hand werken, garsch de wereld door, tot verspreiding van het zedenbe derf en de goddeloosheid Onder dezen titel deelden de liberale schrijvelaars dezer dagen wagenlange artikels meê, met het blijkbare doel het kloosterkleed met modder en slijk te be smeuren. La Croix van Parijs brengt ons de volgende wederlegging meê en stelt de feiten onder hun waar daglicht Over omtrent twee en veertig jaren stichtte een eerwaardige priester, met name Rey, de landbouwkolonie van Ci- teaux, op de puinen der abdij Pouillez- les fleurs in Forez. Gedurende 40 jaren was die kolonie bestemd voor jonge ge vangenen, om er hun een bebrijf te lee- ren, ten einde later eene plaats in de wereld te kunnen bekleeden. Slechts een verwijt deed men aan de kloosterlingen, en dit was, dat zij de gevangenen te goed behandelden, en dal het eten dat hun gegeven werd beter was dan helge- ne, door de reglementen voorgeschreven. Sedert twee jaren zijn er te Citeaux niets anders meer dan kinderen, die er door de openbare liefdadigheid zijn inge bracht, de Staat heeft van 1» t klooster de gevangenen weggetrokken, voor de- welken hij 75 centiemen daags betaalde. Hel personnel van dit klooster bestaat tegenwoordig uit den bestuurder, den E. P. Donat, vijf priesters der congregatie van Sint-Joseph, een dertigtal klooster lingen en zeventig andere personen, die niet het minste aan den religieuzen slaat toebehooren. Welnu, liet personeel van dit gesticht wordt beticht van de schandelijkste fei ten en de liberalen bladen steunden hun gezegde op het vertrek van 130, en niet 400 kinderen uit de kolome. Waarom verlieten die jongelingen het gesticht Een groot duel hadden den ouderdom bereikt van 28 jaren, en dit is zijne nacht klanten tc bezoeken. Nauwelijks ver liet dc doctor Galloi* Mevrouw de Miniac of Ga- nette schoot toe om het bczook van Pieler dc la Barbinais aan te kondigen. Mevrouw de Miniac naderde tol bcm, dc hand uitgestrekt. Hoe bevindt zicii mejufïer, uwe dochter vroeg dc kapitein. Dc geneesheer schijnt niet ongerust, maai de koorts houdt aan. Zonder u waren wij heiden verloren, mijnheer Ik ben dc gezant der Voorzienigheid ge weest, Mevrouw. Al hetgeen hier dezen nacht geschiedde ging zoo snel dat ik de laatste omstandigheden der ge beurtenis niet weetWat is er van dc dieven, door uwe matrozen meegenomen, geworden Pieler sidderde bij de herinnering der mecdec- lingcn van Galhauban. Men heeft jegens hen een vaardig gerecht gebruikt, Mevrouw. Mijne matrozen zijn meer dan eens in landen gegaan waar ieder mcnsch die men op hecter daad van een schelmstuk betrapt kortaf opgehangen wordt. Door den aanval, waar gij bijna bet slachloller van waart, verontw aar digd, lichhen zij do phehtigen op dc vestingen gesleept, dan hebben zij ze beneden de muren laten dalen. Gij raadt liet schrikkelijk looneef dat alsdan plaats had. De wachthonden riep Mevr. dc Miniac uit. Pieler boog bet hoofd. Zijn ze dood vroeg zij met cene siddering. den ouderdom, waarop zij het gesticht vet laten; een vijftigtal werden doorge zonden voor wederspanr.igheid, en de overige door hunne ouders uit het ge sticht gelrokken. Deze ouders, gebruik makende van de beschuldiging, tegen het klooster gericht, trokken hunne kin deren uil het gesticht, om ze t'huis doen mede te werken, alhoewel zij zich ver plicht hadden ze tot SOjarigen ouderdom in het gesticht te laten. Dat is eene dank baarheid, waaraan de kloosteringen ge woon zijn. Den E. P. overste wordt beschuldigd van onder den last der beschuldigingen hel klooster te zijn ontvlucht. Dit is eene lage leugen. Twee broeders met namen Bonneray, Louis Fréderic en Combier, Georges, welke aangehouden waren, zijn in vrij heid gesteld omdat zij onschuldig erkend werden. En volgens een welgedaan onderzoek, door le Nouvellistè de Lyon, ziehier de waarheid 1Dat niet een priester, niet een pater der congregatie van Sint Joseph is aange houden geweest 2. Dat de bestuurder van Citeaux niet op de vlucht is, en geen oogenblik hel ge slicht verlaten heeft 3. Dat de kostgasten aan geen de min ste wreede straf onderworpen waren 4. Dat zij wel gekleed en wel gevoed werden 5. Dat de knechten, te Beaune opgeslo ten, het geweest zijn op de aanklacht, komende uil verdachte bron. Welnu, wal gaat dit grrrroot schandaal worden. Wij vragen de straf der schuldigen, als er schuldigen zijn; en wij zijn de eersten om het gedrag te schandvlekken van die genen die zich aan schandige feiten over geven wij zullen die misdadigers niet sparen, en tegenstrijdig aan de gezegden der liberale drukpers zullen wij geen on derscheid maken tuaschen liberaal of katholiek, maar ze aan de algemeene verachting prijs geven. In de zaak van Cileaux is nog niets bewezen, er zijn slechts beschuldigden, geene veroordeelden. Niettegenstaande dat, dierf M. Laffon de afschaffing vragen van al de christelijke scholen. Monseigneur Freppel heeft geantwoord en bewezen dal, moesten de feilen van Citeaux waar zijn, dat er dan meer reden bestond om de wereldlijke scholen af te sehaffen dan wel de geestelijken. Hij vraagt de straf der schuldigen, doch hij bewijst door eene officieele statistiek, dat de veroordeelingen van wereldlijke onderwijzers verre degene der geestelijke onderwijzers overtreffen. Wij laten die statistiek volgen Neen een hunner, vreesclijk door dc dog- honden verscheurd, heeft dezea morgend cene operatic van den geneesheer Gallois ondergaan de andere wacht in de binnenkiel van hel vaartuig dc Rance tol dal gij hem aanklaagt. Ik zal hem niet aanklagen, hernam Mevrouw dc Miniac alle twee zijn gestraft...God heeft mij te veel beschermd opdat mij het recht biijve mij streng te toonen.... Mijne dochter zal genezen 1 wat mij betreft, ik iqd minder en binnen reuigc dagen zal ik mijne werken kunnen hernemen.... Ik zou eene tiendubbele marteling verdragen heb ben om hel geld te behouden d; t die twee ellende lingen poogden te stelen.,. Och deuk niet dat ik gierig ben voor mij zeiven, mijnheer. Weinig js mij genoeg en mijne dochter stelt zich met het minste tevreden Indien wij aan het goud, in dat kasken vervat, houden, is het omdat liet geschikt is 0111 mijne echtgenoot vrij te koopeil.,.. Gij hebt hem niet gekend, Mijnheer, gij zijl wei jong en reeds lang oefent gij uw zeebcroep uitmaar, in dien gij voor de inwoners van Sinl-Malo den naam van Robert de Miniac uitspreekt, zult gij van mijnen echtgenoot den volmaakslen en best ver dienden lof hooren. Verslaat gij wal liet goud, met zooveel moeite gewonnen en traag opeengestapeld, mij voorstelt liet is liet bloed «u de tranen van den gevangene des paella's van Algiers.... II«t is de moed, hel is de hoop dat goüd is heilig voor ons, Mijnheer, ik zou van mismoedigheid bezwe ken zijn, ware liet mij ontstolen geweest. (Woil>)T VOORTGEZET.) Cuique Suum.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1