NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. ZE EROOVERS Zondag 5 Augusti 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N0 2281. AROIVIVEMEiVTPRIJS -Jï wc .-„j ANNONCENPRUS Politiek overzicht. Maconniek liheralismtis. Regen en Graan. DE DENDERBODE. w s Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 6 tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. 8 De inschrijving eindigt met 31 December. 7 Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, naDij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accóord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. -- Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnkdag en vrijdagavond De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqnc Sunm. AELST, 4 AUGUSTI I88S- Engeland. In het Lagerhuis werd woensdag de bespreking voortgezet van het wetsontwerp aangaande de onder- zoekskommissie Parnell. Door verschillige parnellistische rede naars werd het woord gevoerd om te vragen dal hei onderzoek enkel zou ge schieden aangaande die feiten, welke beschuldigend en aantijgend zijn jegens leden van het Lagerhuis. Dit valt niet in den zin der regeering, welke verklaarde, bij monde van minister -Matthews, dat zij hel onderzoek wil doen geschieden over de geheele inrichting der National Leageom een helder licht in deze zaak te werpen. Heel te recht deed sir William Har- eourt opmerken dat het debat van zijnen waren grond ging, een bewijs dat de regeering twijlel gevoelt aangaande de beschuldigingen, door den Times tegen M. Parnell ingebracht.. De bespreking liep voor deze zitting ten einde door een hevigen uitval van M. Jlion Redmond tegen der. Times. Het blad brengt hatelijke beschuldigingen in legen de iersche leden, maar heeft de eerlijkheid niet terechtwijzingen te doen. M. Redmond heelt er de ondervinding van opgedaan. Prins Ferdinand. Men meldt uit Ween en aan den Gauloü De troonafstand van prins Ferdinand is onvermijdelijk. De mogendheden zouden de kandida tuur van hertog Georges van Oldenburg ondersteunen. Men zou dan Oostenrijk vrij spel laten in Bosnië en Herzegowina, en van een Congres zou enkel spraak zijn na de samenkomst van Carsblad. Nieuwe encycliek. Uit Rome wordt aan de Défense geschreven, dat de H. Vader eene encycliek aan de oostersche bisschoppen voorbereidt, waarin de terugkeer der oostersche Kerk tot Rome betracht wordt. De meeste oostersche prelaten, die bij gelegenheid van 's Pausen jubileum in de Eeuwige Stad kwamen, zijn er maanden lang gebleven. De H. Vader heeft van die omstandigheid gebruik gemaakt om zich aangaande verschillende zaken betreffen de de oostersche kerk te doen onderrich ten verschillende bisschoppen hebben op zijn verzoek uitvoerige memorandums opgesteld. De encycliek nu zal, volgens den be richtgever, hoofdzakelijk betrekking heb ben op de Melchielen, de Chaldeeërs, de Syriër» van den Libanon en JVlesopota- mië en de Armeërs. Zooals mén weet, is VAM SIAT-MALO. (18C Vervolg.) Die toestand Icon echter niet blijven duren. De vrijbuiters hielden zich met het vertrek bezig. Men scheepte de koopwaren in de zeeman kon Sint-Malo niet verlaten met zulk ceneu doodangst in liet hart. Hij zocht en vond een voorwendsel. Hij had van zijne leste reis cenige zeldzame schel pen meegebracht, hij besloot dezelve (ianctte aau te bieden. Deze was gansch alleen wanneer Galliau- ban binnentrad. Juffrouw, zegde hij, wij gaan Sint-Malo weldra verlaten, en ik kom u smceken mij een groot plezier te doen. Seffens, mijnheer Galhauban, seffens 1 vooral tusschen de Armeniërs en Chaldee ërs de toestand zeer ernstig geworden en heeft zich bij lestgenoemden, naar aanlei ding van den Bulle lieversmus een schisma gevormd, dat aanmoedigingen bescherming vindt bij de turksche regee- ring. De H. Vader stelt zich nu voor, de moeilijkheden, ^meestendeels op veroor deelen rustende, uit den weg te ruimer. De apostolische delegraat Mgr Piavi zal eerlang de syrisclie bisschoppen van den Libanon in een Synode vergadc Omier de vrijdenkers telt men hier en daar mannen die door hunnen razenden haat legen God en zijne Kerk zoodanig verblind zijn, dat zij, zonder het te we ten, ons Net doel verepenbaren dat de vrijdenkerij en 't maconniek liberalism beoogen. Victor Arnould, de gekende vrijdenker, de razende bestrijd, r van Godsdienst en geestelijkheid, is een dezer mannen. Dezer dagen deelde hij in het archi- geusch dagblad cc La Nation het verslag meê over de werking der vrijdenkerij in België sedert 25 jaren. Die werking is, volgens V. Arnould, de volgende De inenseh doen leven als een rede loos schepsel De godheid altijd en overal verlooche nen Het gebed door godslasteringen en vermaledijdingen vervangen Zich van de opvoeding der jeugdige geslachten meester maken om de kin derzielen aan God en de Kerk te ontruk ken Aan de werkende menschen doen ge- looven dat na de dood alles dood is en dat de belooning hiernamaals een uit vindsel is der priesters en men dus, hier op de wereld, van alle de wellusten moet genietan zooveel men maar kan. Aan de stervenden, in de hospitalen,de vertroostingen der religie, de laatste H.IL Sacramenten ontrukken. En dan sterven zonder God, zonder priesters,in versteende onboëtveerdigheid en als een hond begraven worden. Ziedaar het programma der vrijden kerij En dit alles deelt V. Arnould met eene brutale openhertigheid meé, ondanks hij ons geen nieuws aanbrengt. Wat de razende vrijdenker te zelfder- tijde bestatigt, 't is dat dit werk van ont- kristetiiiig, van verspreiding der godde loosheid, in andere woorden, van ver- dierlijking, in het maconniek liberalism altijd eenen machtigen handlanger heeft gevonden. .Neon seffens niet, ik weet dat zulks onmo gelijk is... Maar toch, dat zal misschien komen... Wilt gij deze schelp in aandenken van mij bewa ren Wanneer gij ze aan uw oor brengt, zult gij hel groot gedruis dor zee hooren... Herinner u dan, herinner u dan... Ilicr was het oogenblik of wel nooit om de dich terlijke redevoering van Jan-la-Grcnadc te plaat sen, en de matroos hernam Het is om u te zeggen dat ik u zeg dat sedert dat ik u gezien heb, ik aan bakboord on aan stuur- bootaan u denk, en dat.... Maar Ganette kwam in oenen zoo rcchtzinningcn schaterlach los to bersten, dal zij daardoor zelfs de welsprekendheid van Galhauban onderdrukte. Het hoofd alsdan verliezende onder den invloed van het wezenlijke gevoel dat hem behcerichte Het is niet schoon van u zoo te spotten met een armen man wieiis hoofd tegenwoordig ver keerd staat, gelijk een schip wiens kiel in de lucht zou steken... Ik spreek slecht, dat is moge lijk, maar de arm is kloek, hel hart rechtzinnig, en dat alles is voor u, indien gij wilt... Bij mijne aanstaande terugkomst zal ik een voldoende aan deel der kaping bekomen om mij een gedekten boot aan te schaffen en de vischvangst voor eigen rekening te wagen Ik vraag mij zclven dikwijls af waartoe ik in dc wereld goed hen, vermits ik geene vrouw en kinderen heb om tc beminnen 1 Wilt gij die vrouw zijn, mcjullër Indien de vrijdenkerij in België is voor uitgegaan, indien de burgerlijke begrafe nissen talrijker zijn geworden, indien het godsdienstig gevoel bij de volksklassen is verflauwd, indien men hedendaags in de steden en zelfs in zekere gemeenten kinderen aantreft die het H. Doopsel niet on vingen, indien men er huishoudens ontmoet waarvan man en vrouw voor de kerk niet zijn getrouwd, wat is hiervan de oorzaak 'i Is dat liet liberalism aldaar zijnen verpestenden invloed heeft doen gevoe len. Ju, hel liberalism, is het, 't welk bij ons de godverloochening, het ongeloof, de ongodsdienstigheid, hel volksverder! heeft verwcki. Nu het liberalism werkt in 't geheim,in de duisternis. Zijne handlangers verber gen zfch achtereen masker van schijn heiligheid. En wanneer men hen hunne huichelarij verwijt dan maken zij zich boos en schreeuwen gelijk bezetenen dat men hen beliegt en belastert.... Maar wat is 't 11 n'y a que la vèritè qui blesse, zegt de franschman. Voortaan zullen wij nu ook tegen die li berale schreeuwers de getuigenis vari.\Ar nould kunnen inroepen. Immers hij lukt de liberale huichelaars ofte hypokrieten het masker af en vertoont ze or.s als de mannen die aan de vrijdenkerij de groot ste hulp hebben verleend om Belgie te vergöddeloozen en paar do afgronden van zedeverderf te leiden. Uit 't verslag van Arnould blijkt het dus zonneklaar dat er lusschen de libe ralen en de kliek der vrijdenkerij geen ander verschil bestaat dan dat de eersten in 'l geheim en langs duistere wegen hun doel willen bereiken, terwijl de tweeden het in volle daglicht en met opene visier najagen. Dus, verschillen de handelwijzen, het doel blijft het zelfde en in der waarheid mag men zeggen dat vrijdenkers en libe ralen vogels zijn van eender veeren en dat het liberalism altijd de vrijdenkerij tot richtsnoer heeft gehad en zal blijven behouden. Do lijdingen, die wij van rechts en links ontvangen over den oogst, zijn be droevend zij zullen bedroevender wor den als de regen nog eenige dagen blijft aanhouden en onzen oogst totaal ver nielt. In de lev-ge landen is het hooi slecht binnen gekomen en voor vele pachters zelfs verloren het graan staat nog, bijna overal op de akkers maar indien er geene droogte komt, zal liet redde loos verloren zijn. Reeds was de oogsl, door gemis van regen in het voorjaar, zeer slecht opge komen het strooi is dun, kort, schraal en de aren slecht geladen. Er was dus Ganette staarde den matroos vlak in de oogen. Zoo dus, liet is gemeend, de wandelingen op de markt, de aardige dingen welke gij mij zeg- dct... En dc vuistslagen welke ik mij zelven gaf, ja, jufvrouw.... Dal kwam van zelf, gij Hebt den enterhaak op mij geworpen.... En ik ben aan u verbonden voor hut leven Weet gij dat het mijne mij niet toebehoort. Hebt gij gezworen nooit te trouwen Niet voor de wederkomst van M. dc Miniac, ten minste. Dan komt alles goed Ik vraag u alleen van mij niet te ontmoedigen, van niet tc antwoorden neen vooraleer wel (e hebben nagedacht.... Ik zal op hetzelfde vaartuig zijn als de kapitein dc la Barbinais... Welnu indien ik mijn voorgevoel geloof geef, zal deze zich laten doodcu om M. dc Miniac uil de gevangenis van den Pacha van Al giers te verlossen Wij zullen getweeën zijn om aan hetzelfde doel tc werken... Hij, de meester, de schitterende officier, dc edele jongeling ik, dc matroos,maar een matroos van lange ondervinding, die alle luchtstreken doorkruist heb, gereed om bij elke entering den dolk le trekken, bet vuurroer tc doen knallen of mij vuist tegen vuist te meten Jufvrouw Ganette, wat antwoord gij mij Dat gij met u tweecn niet tc veel zult zijn om M. de Miniac tc redden en dat ik mij op den dag, waarop gij hem terug zult brengen, zoo te reeds een verlies doch, indien er geene verandering in het wéér komt, zal wat er te velde staat, schieten en rotten. De zomervruchten staan over het alge meen goed aan voeder is er nu geen ge brek. Haver, boekweit en wat meer staan overliet algemeen zeer schoon doch de aardappel, dat manna van den buiten- mensch, begint zwarte plekken te v«r- toonen en als na deu regen een heete zonneschijn invalt, zal bet bederf zich sn«l voometten. De beet lijdt en kan, tengevolge van het weêr, die suikerdeelen niet opvatten, welke zijnen rijkdom uitmaken. De landbouwer ziet dus eene droevige toekomst te gemoel. l)e tijden waren reeds rampzalig de regen komt die ramp nog aanzienlijk vergrooten. Gelukkig nog dal uit die omstandigheden geenen hon gersnood meer kan voortspruiten, gelijk in vroeger eeuwen toen de handel niet was ingericht zooals vandaag, om den aanvoer van graangemakkelijk te maken maar dit belet niet dat de landbouwer er hier te lande erg voor zit. Vandaag, zeggen wij, is eene soortge lijke ramp, die daarenboven een lange reessel andere rampen achter zich sleepte, niet meer mogelijk. De oogst mislukt riooit op alle punten der aarde en de handel met het snelle vervoer, brengt onmiddellijk het evenwicht in den voor raad terug. In Frankrijken Duitschland is het niet beter gesteld. De toestand in Rusland schijnt gunstiger te zijn, volgens berich ten in verschillende bladen. De verarming van den boerenstand zal nochtans altijd aanzienlijk zijn en zich later nog lang doen gevoelen. Het is zeker de eerste keer niet dal onze landbouw onder den regenramp gebukt gaat in M25-26 bracht de lang durige regen het mislukken van het graan teweeg. Men had een tangen en harden winter, een koud en regenachting voorjaar en eenen zomer beleefd, waarin de regen aanhoudend neêrviel. Het graan kwam slecht op, de aar kon zich niet vormen, en de oogst mislukte dan ook ongenadig. De graanhandel van overzee bestond niet, het gebrek was algemeen, de opkoopef.s hadden al den voorraad binnengepalmd wat vindbaar was, de menschen vielen als de mus- schen in den harden winter, en op de wegen in Vlaanderen lagen de lijken der ongelukkigen te rotten. Het was in de dagen van Karel-de- Goede, die te Brugge de voorraadzolders der woekeraars en opkoopers deed open breken, het graan aan redelijken prijs verkoopen en kosteloos aan de behoefti ge» uitdeelen. In 1183 en 1196 was het andermaal de langdurige regen, die in de Nederlanden den prijs van het graan ontzaggelijk deed klimmen. De prijs van de maat koren, die men vroeger 5 en 6 stuivers betaalde, klom tot 50 a 60 schellingen. vreden zal gevoelen, dat inijn hoofd wel zou draai en en mijn hart het hoofd volgen. Dat is eene belofte, dat Een woord van aanmoediging, niets meer. Wanneer gij zult bekoord worden om mij te vergeten,raadpleeg dan de groote schelp, juf vrouw Ganette, zij zal u herbalen van te wachten en tc hopen. Tot wederziens, 31. Galauban, liet werk vraagt spoed en gij komt mij bij 'tvci vullen mijner plichten verstrooien. Is dit verloren tyd Ik zeg zulks niet, maar.., Welnu 1 ik verlaat u 1 Tot wederziens, tot morgen Ik zal Mijnheer de Miniac dood of levend terugbrengen. De matroos beschouwde het schalksdie meisje ccnc laatste maal en daalde den trap af. Wie zou ooit geloofd hebben dat ik meer welsprekendheid dun Jan la Grenade zou hebban vroeg hij tot ziclizelvan wanneer ik de rede be gon, welke hij mij bad doen aanleercn, lachte zij •n spotte zij met mij... Wanneer ik sprak, weende zij schier... Goede dochter, waarlijk Oh ja, ik zal Mijnheer dc Miaiae terugbrengen, al ware liet slechts om mijnen kapitein Ie verplichten, en om mij te hooien bedanken door de bloem van Bre- tanjc, die men Gauctte noemt. Dc vreugde van den zeeman straalde zoodanig van zijn gelaat, dat Mevrouw dc Miniac en hare Nadat men in 1625 eene droogt» had beleeld, die alle water wegnam en door welke, in liet spaansch kamp, de liter water 2 en 4 stuivers werd betaald, viel in 1648 en nogmaals in 1650, een regen en zóó aanhoudend, zóó zoridvloedachtig, dat het graan begon te r»tten op het veld, en datgene wat kon ingeschuurd worden, verspredde een ongezonden stank eu was niet eetlijk. De prijzen der eetwaren stegen destijds op eene aanzienlijke wijze. 1816 en 1817 waren ook noodlottige jaren voor den landbouwer, ton gevolge van den langdurigen regen. Reeds waren onze vaders erg gestreopt geworden in 1814 en 1813, door de invallen der bond- genooten, en die ramp zal hun nog dwars in beurs eu maag. In juni, juli en augusti, precies de lijd dat het graan moest rijpen, gemaaid en geseliuurd worden, viel de regen onop houdelijk. Wat kon binnen gebracht worden, was bedorven en beantwoordde daarenboven niet san de hoeveelheid. Wat de ramp nog vergrootte, was de mindere opbrengst van beesterivoeder en aardappels. Ziehier wat een schrijver te dezen opzichte zegt In Holland leed liet vee veel van den honger de meeste weidon bleven over stroomd en dieren pionstén tot aan hunnen buik in 't water en poogden bet gras te vatten dat do landbouwer boven op het water haalde. (Ook nu weer staan de weiden onder, eu het vee wordt ziek aan de klauwen en opgeblazen aan 't lijf.) Vele vetweiers waren verplicht, bij gebrek aan voeder, hun vee met verlies te verkoopen, zoodat het vleesch in zo- kere distrikten aan buitengewoon leegen prijs verkocht werd. Hel bleef niettemin buiten bet bereik van den arme, die, ia sommige streken, zich moest tevreden stellen met haverbrood,' boonen en ande re voedingsmiddelen. In de dorpen was de arraoê inder daad groot en bracht talrijke sterfgeval len meê. In de steden was de armoé niet minder aanzienlijk. De honger deed in eenige plaatsen samenschollingen om staan. In Antwerpen, Brussel, Gent en el ders werden de bakkerswinkels aange vallen en geplunderd. Die buitensporig heden moesten door de militaire macht bedwongen worden. De provincie Antwerpen sprong de buitengemeentens bij en deed aanzienlij ke voorschotten, en svel ten beloope van 416,000 fr. Antwerpen zelve stemde 114,000 fr., om de godshuizen en liet weldadigheidsbureel ter hulp te komen. In 1817 kostte het graan 40 fr. den hektoliter. De middefprijs in Belgiè, zegt Torfs, was voor tarwe 35 fr. 17 eu voor de rogge 24 fr. 70. Te Parijs kossile den zak meel 179 fr., hetgeen den prijs van het brood op 94 c. den kilo moest bren gen doch het gouvernement behield den spijker aan 50 c. en betaalde het verschil aan de bakkers. dochter het bemerkten. Ziedaar een jongeu die wel gdiukkig schijnt van te mogen vertrekken, zegde Jocclyne. Mevrouw de .Miniac antwoordde niets; ouge- twijfc'ki vermoedde zij een gedeelte der waarheid zij geloofde echter liet recht niet te bezitten tot did ondervraging der jonge dochter. Van de zui verheid haars harten en de onberispelijkheid vau haar gedrag ten vollen overtuigd, verkoos zij te wachten lot dut Ganette den uitleg vrijwillig zou hebben gedaan, Dc avond ging in ecu diep stilzwijgen voorbij, 's Anderdaags vertrok Mevrouw de Miniac op het gewone uur om hare lessen to gaan geren. De namiddag was heerlijk, jufvrouw dc Miniac dacht er voordeel uit te trekken om wat vrije lucht te gaan inademen van Ganette vergezeld, richtte zij zich langs den zandoorer, zondor dat zij twist waarom dc Grand-Dk haar derwaarts lokte. Zij had er zulke lange urcu met hare moeder doorge bracht, wanneer zij er beurtelings de golven kwam zien opstijgen en sterven zoo dikwijls had zij er de wederkomst der schepen afgewacht, aau den geliefden vader deukende, die rechtover acne au- dcre zee gevangen zat, dien vader, wiens afwe- z gheid haar hart verscheurde, zoodat zij er e«na troostende zoetigheid in vond cu terug naartoe te heeren. Woit'jr voeniuËZkr,

De Denderbode | 1888 | | pagina 1