Landbouw. Kaatspel-Houi markt. Wal was er het gevolg van Dat een aantal personen uit de departementen, door den goedkoopen prijs van het brood aangelokt, op Parijs afzakte en daardoor de verschrikkelijke aroioé nog aanzienlijk kwamen vergrooten. Üe uitwerksel» van den slechten oogst van 1816 waren slechts drie jaren later verdwenen. In 1818 was de tarwe aan 26 fr. en die van de rogge aan 18 fr. Laat ons hopen dat de regen moge op houden en wij ten minste kunnen redden van den oogst wat er te redden is. Tot hongersnood zal het in alle geval niet meer komen; daarin voorziet de graan handel, die sedert januari 1858 in België invoerten aanvult wat wij in graan te kort komen. België levert, op verre na, geen graan genoeg op voor zijn eigen verbruik, en aangezien de korenvelden niet aangroei en, in evenredigheid van de opklimming der bevolking dat zij integendeel sedert hel graven van kanalen en liet aanleggen van spoorwegen in omvatting verminderd zijn, en een deel der gronden tot het teulen van andere produkten gebruikt wordt zal het te-kort zeker niet ver minderen. Het gouvernement dat reeds zooveel goede maatregels heeft genomen voor den landbouw, zal hem, in deze moeilijke omstandigheden ter hulp komen. Dat is zijne zending en aan deze zal ook niet te kort blijven. Handelsblad.) Varkensziekte. Verbod van invoer. ï)e onlangs ontdekte varkensziekte, in het fransch cocotte genaamd, dreigt eene groote uitbreiding te zullen nemen. Over eenige dagen heeft de policie in de var kensstallen van het slachthuis te Brussel eene menigte dieren doen afmaken, die door de ziekte waren aangetast. Ten gevolge daarvan heeft de minister van landbouw allen invoer van varkens uit Duitschland langs zee of land verbo den. hem dat wij hem ook eens zullen komen bekijken en den penning jonnen. Vermaan hem van toch voorzichtig te zijn dat hij zich geen zeere doet, want 'i ware op recht spijtig moest er iels miskomen aan dien raren vogel die de Aalstersche libe ralen met klank hebben opgelaten Jonge van Schaarbeek. RECHTERLIJKE KRONIJK. Het assisenhof onzer provincie heeft dezer dagen de zaak behandeld van den diefstal met braak gepleegd bij den heer De Meersman -Van der Poorten. Lange- Zoutslraat alhier. Men herinnert zich nog dal in den nacht van 19 tot 20 Maart, ten nadeele van hooger genoemden heer De iMeersman voor eene waarde van meer dan 6000 franks goude horlogien, ringen enz. enz. werden gestolen. De daders waren belgische deserteurs verblijvende te Rijssel. Raymond Gallens, Felix Delvaux, An gelus De Graeve./.ijn veroordeeld gewor den tot 15 jaren opsluiting, en Edward Westerlinck tot 10 jaren. Gusstaaf Gon dry, Sezeod Smet, is thans voortvluch tig- Deze schelmen hadden niet alleen hier te Aalst gestolen maar ook nog op ver sehillige andere plaatsen. PRIJSDEELI\GE!¥. In 't Collegie der Eerw. Paters Jesuïten te Aalst. Woensdag 8 Augusti om 8 1/2 ure. In 't Klein Seminarie te St-Nicolaas. Donderdag 9 Augusti om 9 ure. In 't Geslicht van den II. Aloisius te Gysegem. Donderdag 9 Augusti om 9 ure. In de Bisschoppelijke Middelbare jon gensschool St-Martinus te Aalst. - Donderdag 9 Augusti om 9 uren voormid dag. 't Verbond deelt in zijn nummer van donderdag lest meé dat een kouserifabri- kant onzer stad, sedert zes maanden, het plan heeft bereid van eene wonderbaren paardekensmolen. Wij wisten niet dat 't Verbond zich tot dus verre bekommerde met tie nieuwe uitvindingen in onze stad Aalst 't Geen, 7 Verbond zegt is inderdaad waarheid. Een onzer ingezetenen heeft 'nen hoogst wonderbaren paardekens molen uitgevonden, Naar men ons ver zekert, zal dees nieuw kermisplezier twee stagiën hebben de onderste voor de paardekens, koetsen, wiegen enz. en de bovenste zal dienen om er Eremen en beenen op te plaatsen met last van den 'Paljas te vertoonen, \an doormuilenlrek- ken, komieke gebaren en houdingen het volk aan te lokken. Hij zal in snul ver kleed worden en in plaats van eene muts met twee kleppen zal men hem eenen tippenhoed met bellekens opzetten de pluim van den beul der garde komiek steken op de plaats waar den naam van rug verandert Dat zal sen mannetje wezen waar men van einde ver zal komen naar kijken. En men voegt er bij dat Eremen en bee nenee n groot aandeel der winsten gaat genieten, 't Zal vet zijn, want 't zal voor geen hallke, voor geen cent, voor geen kluit wezen dat men een toertje zal rijden. Neen, men zal geen ring mogen steken en drij, drij, drij roepen, 't zal 13 centie men wezen, niets minder, dat men zal moeten afdoken. Enfin, 't geluk vliegt die 't vangt heeft het; liet gaat al sleciil genoeg voor velen, er mag toch iemand goed bij varen.' WelWeldat zal een olistje zijn niet waar Verbond En wal geluk voor Eremen en Beenen niet waar Met de kluiten koopt men de boter... Als msn kluiten he»ft moet men nimmer pour ramour de Dieu spelen en men moet ook niet vreezen van ergens met den bessem weggejaagd te worden. De complimenten zulde, Verbond jonge, aan uwen vriend Eremen en Beenen zeg Nieuwstijding di» ousvan tan allen kant worden toegezonden, melden ons den droevigen toestand waarin de veldvruch- te zich teroorzake van den aanhouden den regen bevinden. Vele sehade aan den oogst en de aardappelen op menige plaats de helft verloren. De weiden slaan op vele plaatsen onder water juist alsof wij in volle november waren. Vele vlas is weggedreven ol erg beschadigd. Wij hebben ons Dagboek geraadpleegd en vinden over't jaar 1788 T volgende. In dees jaar moet betook tot einde juni of begin juli aanhoudend geregend hebben want den saet ougst, zegt or.ze dag- boekhouder, heeft nat geweest soo dat veel saet bedorven ismaar den graen oügstis schoon geweest en vroeg want 'i is alles voor d'oost maand geweest. Dees jaar is het zoo niet wij zijn reeds den 4 augusti en de oogsttijd is pas be gonnen. In 1788 was er fruit in overvloed. Daer syn desen jaere overal soo veel appelen datse maer en gelden de cour- pandien 30 st. Wij hebben appelen en peeren te saemen wel 80 sakken de bellefleurs 20 st. Naar men ons zegt, zullen er deze jare ook veel appelsen peeren kunnen geplukt worden als alles goed gaat. priesWrlijYiTbenoenÏÏng EN. Zijn Pastoor benoemd te Munkzwalm, de Eerw. Heer Van Haute onderpastoor te Kruishoulem te Waarschoot, de Eerw. H. Buckens te Ruiën, de Eerw. Heer Fr. Delacroix, onderpastoor in Sint Her mes te Rotise. Zijn Onderpastoor benoemd te Slei diuge, de Eerw. Heer De Pisselyn, onder pastoor te Zwijndrecht te Ronse in S. Hermes, de Eerw. Heer Noterman te Zomergem, de Eerw. Heer Voel, vroeger professor te Oudenaardo te Kruisheutem de Eerw. Heer Claeys te Gentbrugge, de Eerw. Heer Verdurmen, vroeger coad jutor te Eeke te Zwijndrecht, de Eerw. Heer Taets, vroeger coadjutor te Impe te Nederbrakel, üe Eerw. Heer De Latte, coadjutor te Waarschoot. Deze vervangt den Eerw. lieer Damman, die het kloos terlijk leven aanveerdt. ZONDAG 5 AUGUSTI 1888. Om 10 1/2 ure voormiddag Cli. De Neve tegen Ferd. De Woif. Om 2 ure namiddag Remy Hyman tegen P. Van den Donkt. Om 3 ure Jan De Clippel (Krembode- gem) legen Leop. Gyssens (Erembode- gem.) Om 4 ure Ed. De Schrijver (Meire) tegen Aug. Van de Velde (Lebbeke.) A L LE RH AN DE NIEUWS. M. Karet Borreman, onzer stad, zoon van den heer Borreman-Mally, student aan de lloogschool van Leuven, komt het laatste exaam van doktor in genees- en heelkunde mei onderscheiding te on dergaan. Programma van 't Concert. 't welk zal gegeven worden door de Ko ninklijke Harmonie, op Zondag 5 Aug 1888, om 11 1/2 ure. 1' Marclie des Guide.t Baivv. 2' Tout un jour a Vienne, Ouyer- Iur« Slppk. Chateau-Pit, .Mazurka Van Wvmbrsch. t- Prière et Finale de MoTse, arran ge par Van den Bojaerda Rossini. o* Lara, Introduction et suite de ▼alses. Buuia. Muziekschool van Aalst. PRIJSKAMP VAN HET SCHOOLJAAR 1887-888. D» volgend® onderscheidingen zijn toegekend. Leergang van Notenleer en meer uitgebreide Muziekleer. (Jongelingen) Leeraar M. P. DE MOL. Lagere Afdeeling. 1. accessit metalgemeene stemmen M De Smet Leopoldus. metalgemeene stemmen MM. Baccu Josef en De Raeve Hendrik. Middelbare Afdeeling. 1. Prijs met algemeene stemmen M. Bac- kaert Prosper. met algemeene stemmen en met onderscheiding M. Ghysbrecht Arthur. 1. accessit met algemeene stemmen M. Vinck, Alfons. met 3 stemmen MM. De Nay«r Karei, eu De Smet Acliilles. Leergang van Notenleer en meer uitgebreide Muziekleer. (Jufvrouwen) Leeraar M. DE BESTUUR DER. 1. Prijs met 4 stenamen Mej. De Meeter. met algemeene stemmen Mej. Vanden Bogaerde Angéla. 1. accessit met algemeene stemmen Mej. Simonet Adrians, met algemeene stemmen Mej. Leergang van Notenleer en meer uitgebreide Muziekleer. (Volwassenen Heeren,) Leeraar M. DE BESTUURDER. Lagere Afdeeling. 1. accessit metalgemeene stemmen M. De Winter August. Hoogere Afdeeling. 1. accessit met algemeene stemmen M. Keppens Victor. 2. metalgemeene stemmen M. Vanden Einde Arthur. Leergangen van Houten Blaasspeeltuigen. LeeraarM. LÉO W tLPOT. Leergang van Klarinet. Middelbare Afdeeling. 2. Prijs met 3 stemmen M. Roeland Ge rard us. IIoogere Afdeeling. 2. Prijs metalgemeene stemmen M. Coessens Ferdinand. 1. accessit met onderscheiding M. Buys Hector. Leergang van Fluit. Lagere Afdeeling. 1. accessit met algemeene stemmen M. De Nayer Karei. 2. met algemeene stemmen M. Venneman Prosper. Leergangen van Koperen Blaasspeeltuigen. Leeraar G. PAPE. Leergang van Hoorn. (Cor.) Lagere Afdeeling. 2. Prijs met 4 stemmen M. Coessens Flo- renlinus. Hoogere Afdeeling. 1. Prijs met de grootste onderscheiding en. met algemeene stemmen M. Keppens Victor. Leergang van Piston. Middelbare Afdeeling. Prijs met 3 stemmen M. Spitaels Lo- dewijk. Leergang van Piano {Jufvrouwen.) Leerares Mevrouw BACKAERT. Middelbare Afdeeling. 1. accessit met 3 stemmen Mej. De Smet Alida. met 3 stemmen Mej. De Vleeschouwere Johanna. Hoogere Afdeeling. 2. Prijs met algemeene stemmen Mej. Levionnois Emma. 1. accessit met algemeene stemmen Mej. Baoneville Alida. Leergang van Piano (Jongelingen.) LeereerM. G. CAMMAERT. Lagere Afdeeling. 2. accessit met 3 stemmen M. Semoy Eugenius. Middelbare Afdeeling. accessit met algemeene stemmen MM. Verleysen Cyrille, en Peire boem Emilius. Leergangen voor Snaarspeeltuigen Leergang van groote Bas- Viool. Leeraar M. P. DE MOL. Lagere Afdeeling. 2. Prijs met 4 stemmen M. Ghys brecht Arthur. 1. accessit met 4 stemmen M. Verhulst Lodewijk. Middelbare Afdeeling. 1. Prijs met 3 stemmen M. Vanden Eynde Arthur. Leergang van Bas-Viool. Leeraar M. P. DE MOL. Lagere Afdeeling. Prijs met 4 stemmen Mej. De Mette Irma. Middelbark Afdeelinc. 1. accessit met algemeene stemmen M De Mette Josef. Leergang voor Alto- Viool. Leeraar M. D. VAN STYVOORT. Middelbare Afdeeling. 1. Prijs met 4 stemmen M. CoessensFer dinandus. Leergang van Viool. Leeraar D. VAN STYVOORT. Lagere Afdeeling. 1. Prijs met 4 stemmen M. Ghysbrecht Arthur. Hoogere Afdeeling. 1. Prijs metalgemeene stemmen M.Lens- sens August. Prijs Croisé Flora. Middelbare Afdeeling. met 3 stemmen Mej. De Vleeschouwere Johanna. 1. accessit met algemeene stemmen Mej. Reyniers Beriha, en Minaert Sylvia. Hoogere Afdeeling. 1. accessit met algemesne steramen Mej. Levionnois Emma. Men schrijft ons uit Ottergem Ter gelegenheid der eedaflegging van den heer Flip De Sadeleer, als Burge meester van Ottergem, heeft de gansche gemeente verleden Zondag feest gevierd. Ik zeg, met voordacht, gansch de ge meer.te, want hoe klein zij ook weze,toch had er de eensgezindheid gedurende een geruimen tijd voer tweedracht plaats ge maakt, ofschoon de politiek gansch en heel builen kwestie bleef. Des te aandoenlijker was het nu ook oor den nieuwbenoemden burgemeester te zien dal eenieder, zender uitzondering, zijne benoeming, met ware voldoening en recht genoegen begroette en bereid was het zijne ijverig, bij te dragen ter vorming van eenen inhuldigingstoet. Herhaalde malen had men de toestem ming van den heer De Sadeleer daartoe verzocht, edoch, ootmoedig, als hij is, stond de volksvriend alleenlijk toe dat de muziekmaatschappij van Gijsagam hem met eane serenade zou vereeran. Van den vroegen morgen wapperde de driekleurige vlag van alle woningen an weergalmde het grof kanongebrom in de verte, hetwelk 's namiddags manigen Armbestuur eerst te 'zijnen huize en nadien in het Gemeentehuis doordnn heer burgemeester omvangen, waar de Ge meente sekretaris hem onder de pleeh- tigste Stilte, op hartroerende» toon, met den volgenden heilwenscli begroette. Heer Burgemeester, Met hel levendigste ongeduld, gepaard met blijmoedigen geestdrift, heeft de Ottergemsehe bevolking dezen plechtigeu dag te gemoet gezien met de innigste vreugde hebben wij allen hem begroet, omdat hij ons de schoonste gelegenheid aanbiedt eene eereschulii te betalea aan den vördienstelijksten onzer burgers en hem de duidelijkste blijken onzer hooge achting, van onzen vromen eerbied, onze innige aangekleedheid en onzen stalen trouw te geven. Waardiger man kon zijne Koninklijke Majesteit lot het ambt van Burgemeester niet benomen immers, gedurende Zeven en dertig jaren hebben wij hem in den gemeenteraad onafgebroken met de grootste bezorgdheid voor 's volks welzijn aan het werk gezien gedurende negentien jaren heeft hij in de hoedanigheid van Schepen den betreurden, afgestorven heer Burgemeester met raad en daad lot steun en hulp gediend en zich met hart en ziel aan de vervulling zijner ambts plichten gewijd altijd paarde hij moed met burgerdeugd en hield alleen zijnen plicht, het welzijn «n de belangen dar gemeente voor oogen hoe hevig de een dracht en vrede in de gemeente ook wer den geschokt, toch bleef hij steeds kalm en bedaard op de bres ter beraming van verzoeningsmiddelen de moeielijkheden wist hij te voorkomen en desnoods te trotseereri, zoodat wij de vaste overtui ging hebben dal zulk een Generaal zijne soldaten een moedig hart ander den gordel zal weten te steken, dat de vrede ander zijn wijs bestuur verzekerd en da beiangen der gemeente manmoedig ver dedigd zullen worden De Schepen wiens gestadige bezorgd heid U Ed. is bekend, al de ledanvan den gemeonteraad en het armbestuur, hier aan den ingang van het Gemeentehuis rond hunnen nieuw benoemden Burge meester g schaard, alsmede ik, in de hoedanigheid van Sekretaris, wij allen beloven U hier plechtig daartoe uit al onze krachten mede te helpen al de in woners beloven U voortdurende ver- kleeldheid en stalen trouw en vermen de rechtzinnigste wenschen voor het welzij., van hunnen Burgervader, die zich uit loutere edelmoedigheid het ambt van Burgemeester heeft laten opdragen ten bewijze daarvan, Mijnheer, hebt gij alle verdere opofferingen laf- en eerbetuigin gen uwer dorgenooten geweigerd er. slechts op huo aandringen toegestaan dat liet grof kanongebrom ons aller vreugd in de verte verspreidt, dat de U omringen de heeren leden der muziekmaatsahappij van Gijzegem U op dea dag uwer instel ling met eene uitgekozene serenade ko men vereeren en, onder die welluidende harmonieuse klanken, het dorp eeiiger wijze feest zoude vieren. Mochten wij u nog talrijke heilvolle jaren zien beleven, waarde Heer Burge meester, mocht de Ottergemsehe bevol king nog menigmaal uw mandaat ver nieuwen dan ware hun vurigste wensch voldaan immers, in aller mond ligt de kreet met welken ik de eer heb U onder het handdrukken tot afscheid te begroe ten leev' lang; Burgemees- ster Flip De Sadeleer Onder een daverend handgeklap wierd die kreet door de groote menigte toe hoorders herhaald de Burgemeester, op zijne beurt evenwel diep getroffen drukte in weinige woorden zijnen harte- lijken dank en zijne sympathieke gevoe lens uit en bezocht vervolgens beurte lings, met den gansehen stoet en onder het spalen van allerhande vrolijke mu ziekstukken. al de herbergen der ge meente. In de hoop, Heer Opsteller, dat Gij dees beknopt verslag in het eerst ver schijnend nummer van uw geëerd blad zult gelieven op te nemen, bied ik u mijn voorafgaanden dank met de verzekering mijner hoogachtende gevoelens aan. X. De vlaamsche Patriot, 6 fr. per jaar 3 fr. per trimester. Te verkrijgen bij alle gazetverkoopers. ÏO eentimen de nummer. INHOUD. Teekeningen Portretten van eenige in leven zijnde belgische schilders. Eene straat te Colon-As- pinwal. Plan der beboschte duinen van Scheveningen. Ontwerp van be- bessching der duinen van Oostende tot Biankenberge. De stam der Pahouins. Ween niet, zuster. De moed be loond. TekstKronijk der week. De vlaam sche leeuw. De jood Sem. De po litiek der week. Een rit met den ouden tijd Iwein van Aalst (Ver volg.)— Blankenberg; Moeder en kind. Onze platan. Een en ander. Het zusterke der armen. Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 118 melkkoeien,19 ossen,24 veerzen, 27 jonge ossen, 61 varkens, 118 jonge varkens. Hiervan zijn verkocht: 109 koeien, 14 ossen, 18 veerzen, 21 jonge ossen, 49 varkens en 95 jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, tr. 200 os sen, 295; veerzen, 190; jonge ossen, 100 varkens, 90 jonge varkens, 11.00. Naar men verzekert zal de jacht in topene veld niet voor 10 september ge opend worden. In de lage landen kan men de broeisels der patrijzen als vurlo t ei w.. ww w.ww.wv.u li,O..ii uio- vreemden burger naarhet feestend dorpje ren beschouwen In heuvelachtige stre- uillokte om drie ure nanoen wierden ken niet. De kwakkels zijn talrijk (ook op de voormelde muziekmaatschappij, de politiek gebied.) Wat de jonge hazen be leden van den Gemeenteraad en het I treft, hierover kan men niet oordeelen daar de oogst nog overal fe velde staat echter denkt men dal de leste sneeuw er niet vee! schaê aan heeft te weeg gebracht. In 't munthotel te St-Gilles heerscht op dit oogenblik eena koortsige bedrij vigheid. Zestig werliê houden zich onver poosd bezig met het slaan van 5- en 10 centiemenstukken in nickel voor Bulga- rië. Dit werk zal zes maanden duren. Er zijn dieven, die toch nog een ge voel van eerlijkheid bezitten. Een per soon, die bij eene brandramp le Oostende van zijne brieventesch beroofd werd, is op zonderlinge wijze terug in 't bezit daarvan gekomen. IJc dief, ziende dat er papieren in staken, die voor den eige naar groote weerde hadden, heeft het voorwerp in de brievenbus van de post geworpen, na ze eerst zorgvuldig de bankbilletten uitgenomen te hebben. Een bakker van Nijvel, die reede sedert langen tijd gedurig geld uit zijns schuif miste, had eenen gendarm op wacht gezet om den dief op gegeven oogenblik af te vangen. De list gelukte. De bakker ging met zijne vrouw uit en niet lang duurde het of een gewezen werkman uit het huis, een jongeling van 22 jaren, kwam met een valschen sleutel binnen. Op heeler daad betrapt, wilde de dief zich met een scheermes den hals afsnijden, doch hij gelukte er in slechts zich eene afgrijselijke wond toe te brengen. Ga dan al op reis. Een reiziger die dezer dagen uit Zwitserland is terug gekomen, meldt dat men in de hotels aldaar alle dagen de kachel aansteekt. Arme schoonmoeder Een treurig drama heeft de gemeente Polleur (Ver- fiers) in opschudding gebracht. De wed. Dujardin bezit een inkomen van 500 fr. per jaar. Zij staal dit af aan haren zoon en schoondochter, op voor waarde dat deze haar daarvoor den kest geven. Sedert eenigen tijd hadden de geburen de oude vrouw niet meer gezien, tosn men eensklaps verleden maandag of dins dag door een zoldervensterka een ver magerd hoofd zag uitsteken dat smeekte om een weinig voedsel. De gendarmerie werd verwittigd en zonder dat Dujardin zich aan iets ver wachtte,kwam deze eensklaps zijne wo ning binnen. Vwe moeder woont hier bij u, niet waar vroeg men. Ja, zeker. Waar is zij Boven. Wacht, ik zal ze gaan roe pen. Onnoodig, wij zullen zelf naar bo- vea gaan. En, door de gendarmen op de hielen gevolgd snelda Dujardin den trap op, naar den zolder, en opende een ellendig, donker kamerke van ten hoogste acht vierkante meters oppervlakte, waar aan eenen poot van een bed, de arme oude bij middel van eene ketting met hangslot was vastgemaakt. Zij vertoonde schier geene mensche- lijke gedaante meer. Mager en uitgeteerd was zij. Eenige vodden bedekten haar lichaam en het bed zou eenen hond heb ben doen walgen. Het parket kwam zoo spoedig mogelijk ter plaatse en vernam van de arme vrouw dat zij daar den geheelen winter gesla pen had. Haar voedsel bestond uit eenige aardappelen en een weinig koffie, dat haar alle dagen lusschen 3 a 4 ure ge bracht werd. De vrouw antwoordde met de grootste helderheid van geest op de vragen der magistraten. Zij zegt vroeger wel slecht behandeld te zijn geworden, maar toen mocht zij toch door het huis rondloopen. De zoon beweert dat de moeder zeer onduegend en plaagziek was, de geburen deed gelooven dat zij honger lead en dat men haardaarom maeat opsluiten. Indien hij haar had geketend, dan was dit in haar eigen belang en in afwachting dat zij in een geslicht geplaatst werde. Het parket heeft den ontaarden zoon aangehouden en de oude sukkel bij goede geburen ter verzorging aanbevolen. Trichinosis. Het koninkrijk Saxen is ten prooi aan eene ware besmetting van trichinosis. Om de ziekte tegen te houden hebben overheden bevel gegeven al het ver- kenvleesch, in de winkels en slachte rijen, aan een grondig onderzook te onderwerpen. HOLLAND. Een schandaal aan de grens.—Wij lezen n de Tijd wan Amsterdam In den Courrier de la Meuse van Woens dag komt een ingezonden stuk voor, waarin schier ongelooflijke zaken worden meëgedeeld omtrent de behandeling, welke de bisschop van Luik, Mgr Doutre- loux, van de zijde der nederlandsche dou anen te Eisden zou ondervonden heb ben. De bedoeling van den bisschop was,ter gelegenheid van de heiligsvaart, de ker kelijke plechtigheden te Maastricht te aan bijwonen en zieli vervolgens naar yoeffell Vlijtingen te begeven, om daar de kloosterkerk te wijden van de Dames de la Visitation. Zooals in de gegeven omstandigheden natuurlijk was, reisde de bisschop met de voorwerpen, behoo- rende tot zijn kerkelijk ornaat en bij eene kerkwijdieg noodig. De nederlandsche beambten echter zagen in mijter, in staf enz. smokkelwarenwelke de grenzen niet mochten overgaan, zonder dat daarvoor nkomende rechten werden betaald. Of de bissehop al beweerde,dat hij een en ander bij de uitoefening van zijn ker kelijk ambt noodig had, en dat in alle andere beschaafde landen van Europa de

De Denderbode | 1888 | | pagina 2