NIEUWS- EN AANKONDiGiNGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 9 Augusti 1888, 10 centiemen per nummer. 228-2. ABONNEMENTPRIJS ANNÖNCEIVPRIJS Politiek overzicht. Een liberale school. Nog liel schandaal van Citeaux. Zondagrust, Landverhuizing. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N» 10, naDij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. sss»8i Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Pest ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Unique Snutn. AELST, 8 AUGUSTI 1888. Frankrijk en llalie. Hoe schoon de zaken staan tusschen Italië en Frankrijk, blijkt alwéér uit de voorschriften, welke het Italiaansche tolbesiuur aan zijne on dergeschikten heeft gestuurd. Van af 1 september zullen voor den invoer van vreemde goederen vele pleeg vormen worden in acht genomen, te uit gebreid om hier meêgedeeld te worden, doch voornamelijk tegen Frankrijk ge richt. Werkstakers. Brandstichters. De boulangistische kiesstrijd opent zich in de Somme, te midden van een warer. burgeroorlog. Sedert eenige dagen reeds heerschte erin de stad Amiens tusschen dewevers, die het werk gestaakt hadden, eene on gewoneopgewondenheid, en veroorzaakte oploopen, waaraan de gendarmen meer dan eens moesten een eindo stellen. Niets deed echter voorzien dat het zoo erg zou worden. Ten 6 ure 's avonds kwamen groote benden voor het fabriek Coequel. De gendarmen wilden vooruitkomen, maar de oproermakers wierpen groote stukken fluweel voor de poolen der peerden, em deze te doen vallen. Eenige oogenblikken waren voldoende om de fabriek van binnen schier geheel te verwoesten en weinige minuten nadien stegen de vlammen boven het gebouw in de hoogte. De pompiers snelden toe, maar de werkstakers beletten hun den brand te blusschen, en verbrijzelden banken, lanteernpalen, enz. om er de rustbewaar der meê aan te vallen. De jagers te peerd kwamen de gendar men te hulp en beide korpsen werden op «enen hagel en steenen onthaald. Verscheidene peerden zijn gekwetst. De poiicie snelde toe, gevolgd door eene afdeeling voetvolk. Eindelijk gelukte men er in den brand te blusschen. De opgewondenheid in de stad is zeer groot (geen wonder) en de boulangisten maken er gebruik van ompropganda voor tyinne zaak te maken, en de werkstakers op te hitsen, Keizer Wilhelm te Rome. —De Tribuna aanziet het gerucht, als zou het Vatikaan pogingen in 't werk stellen om een be zoek van keizer Wilhelm te Rome te be letten, als volkomen onnauwkeurig. Volgens dit blad zou hei Vatikaan, op eene desbetreffende nota der duitsche kanselarij, hebben geantwoord door de nota van 1872 te herinneren, waarin onder andere wordt gezegd dat de be zoeken van niet katholieke prinsen of vorsten niet konden geweigerd worden, daar zij enkel een zuiveren beleefdheids vorm hebben. Het bezoek van keizer Wilhelm zal plaats hebben in de tweede helft van October. DE VAM HIMT-IHALO. (19* Vervolg.) Twee jonge dochters beklommen de rots, dan haalde Ganette uit haren zak een naaiwerk te voorschijn, terwijl hare meesteres een fijn bor duurwerk nam. Beiden werkten «enigen lijd stil zwijgend voortde blonde Ganette herinnerde zich de zonderlinge verklaring van Galhauban, en met het. rood der schaamte op het voorhoofd en het hart ontsteld, vroeg zij zich af of zij die geschiedenis en Jocelyno moest toevertrouwen. Een weinig verlegenheid weerhield haar Voor zeker, zij beminde Galhauban niet, maar bei rechtzinnig gevoel dat zij in dc oogen van den reus gelezen had ontstelde echter hare ziel. Met Het Journal de Gand sprak dezer dagen ran eene school te St-Amandsberg waar (le leerlingen een onderwijs ontvangen 't welk ganself in den smaak valt van liberalen en vrijdenkers. Deze school werd gesticht ten tijde dat Viel van llumbeeck va'n vervloektegedach- jenis, zich beieverde om het kadaver van 't Catholicism in den grafkuil te siooteu. 't Is in 1879 dat onze liberalen die school met eigene centen, wat mirakel hebben opgericht en sedert dien, wat grooler mirakel nog hebben zij ze blijven in standhouden. Het programma dezer school werd openbaar gemaakt en onmiddelijk paste men toe wat het liberalism eerst na eenige jaren proefneming wanneer men zonder gevaar het l.ypokrieteumasker mocht afwerpen, wilde ten uitvoer brengen. Men kent het liberaal schoolprógram ma de onderwijzer als de antipastoor aanstellen, door alle mogelijke middelen het godsdienstig gevoel uit de herten der kinderen rukken, de Kerk en de ceremo niën van onzen H. Godsdienst bespotten, de geestelijkheid beliegen, belasteren en hatelijk maken, enz. enz. en zoo doende zooveel zielen mogelijk aan God en de Kerk te ontrooven. Ehwel de liberale school van St- Amandsberg is eene school waar dit programma wordt nageleefd en is dus het toonbeeld van 't geen de officieele scholen, na eenige jaren, door alle loen- sche middelen en kromme wegen,zouden geworden zijn, in andere woorden, brandpunten van ongeloof, zedeverderf en verdierlijking Yan ons volk. Naar men verzekert, telt die school 350 leerlingen, doch het zij ter eere der gemeente St-Amandsberg gezegd, dat zij ten grooteren deele uit de stad Gent komen en meestal de kinderen zijn van ouders die zich door de logenachtige en be drieglijke leerstelsels van 't socialism hebben laten verleiden. De kinderen dezer liberale model school worden met eene duivelsche hardnekkigheid vergeusd alle godsdien stig gevoel word hen uit 't hart gerukt bij zooverre merkt het Journal de Gand met vreugde aan, dat zij meestal den weg naar dc kerk verleerd hebben, geene gods dienstige oefeningen meer bijwonen en van de religie niets meer kennen dan den be- lachelijken kant Meer dari de helf der leerlingen heeft dees jaar zijne eersle communie niet ge daan, en ongetwijfeld zal de andere helft den zelfden weg inslaan. Op de prijsuitdeeling werd liet Onge- diert der papen aangeheven, het walgelijk strijdlied onzer liberalen. Kan men nu openlijker bekennen dan het liberaal orgaan het doet,'dat men in die school met de heilige zaken, met al wat ons, christenen, dierbaar en heilig is op helsche wijze den spot drijft Kan men lots duivelachtiger bedenken dan zoo het onnadenkend en onbewust kind in 't ongeloof, in spotternij met God en de religie op te leiden En wat moet er later van die kinderen geworden?... In haat tegen de christe lijke leerstels, en tegen alle bostaaande maatschappelijke orde opgevoed, worden zij de wijde wereld ingezonden. De sterk ste teugel, de Godsdienst ontbreekt aan die ongelukkigen, en geene krachten be zitten zij om aan hunne .driften te weder- staan. Onbetwistbaar zullen zij het leger van 'i socialism vergrooten. Wat verant woordelijkheid voor de stichters en on derhouders dezer school, want het is sterk to vreezen dat men in menig geval galgenaas zal kweeken Wij herhalen het Zietdaar, geachte medeburgers, een staaltje van 't gene de onzijdige seholen overal eindelijk zouden geworden zijn, indien wij, in 1884, van de heerschappij der geuzen niet waren verlost geworden te verrichten en bij den rechter tegen de paters te spreken Luistert Een pater van Citeaux .kreeg onlangs eenen brief van eenen oud-leerling, waarin deze 20 frank vroeg, hem bedrei gende van een artikel in de Lanterne (een geuzenblad) te doen verschijnen zoo hij weigerde. Er waren andere kleine deugnieten die uit Citeaux werden doorgezonden en be dreigingen tegen de paters uitbrachten en inderdaad eenige dagen later hunne vroegere meesters bij den rechter aan- kloegen. En ziedaar waar de liberale gazetten op steunen om gansch eene deftige orde, ja al de kloosterlingen van zedeloosheid te beschuldigen. Hei is ongehoord. hem van zich te slooten, zou zij overigens "e- loofd hebben eene booze daad tegenover hart meesteressen te begaan. De moed en dc verkleefd heid vari een volslagen matroos, zooals Galhauban, waren meer dan dc vcraohting wcerd. Hij zwoer tot dc redding van Al. dc Miniac tc helpen, en Ganette geloofde dat hij man genoeg was om woord te houden. Terwijl zij eene oplossing aan het vraagstuk zocht, bemerkte Jocelyne eensklaps dal zij zich •p den Grand Bk niet alleen bevond. Een weinig lager, lag een persoon van hooge gestalte half neer wiens gezicht zij niet kon. Onbeweeglijk, met, den elleboog op hel graniet steunende, droom de hij ook vlak voor de wijde zee, wier gol- vea met zaeht geklots aan den voet der klippen kwamen uitsterven. Wie was hij Jocelyne vroe- hel zich niet af en het kwam haar nogtans mm of meer voor die trotsche gestalte, dit zwarte hair met zwierige krollen nog gezien te hebben. Eene vlucht zeomeuven vloog voorbij, zij ver gat dan droomer. Doch dar, hetzij hij tot hel besef eens pijehls geroepen werd door dc snelheid waarmee de uren vervlogen hetzij hij beproefde dc verslin dende gedachten af la schudden, welke zijnen geest vervulden, stond plotseling recht cn bleef op de rots als een voetstuk onbeweeglijk staan, fiij den kreet van verwondering, w.lke Mejuffer da Miniac versmoarde, keerde hij hat hoofd om Wat zijn de vrijmetselaars toch schan dalige eerroovers Al meer en meer blijkt het thans dat geheel het zoogezegde schandaal van Citeaux niets anders is dan een komplot, eene samenzwering der vrijmetselaars loge tegen de kloosters en vooral tegen de gestichten bestierd, door de Paters van Citeaux. Een jongeling die vroeger te Citeanx verbleef en nu dagbladschrijver is, schreef over eenige dagen tot eenen pater In mijne hoedanigheid van dag bladschrijver ben ik goed ingelicht, en ik weet dat al uwe gestichten zullen beschul digd worden. Zij moeten er allen aan het is een opgemaakt spelmen heeft het in de Loge gezworen. Wat zou ik gelukkig zijn, indien ik even als anderen, u kon verde digen. Hoe vindt g'het schandalig, niet waar En die eerdieven willen ons wijs maken dat de grondbeginselen der vrijmetselarij enkel steunen op de godsdienstige ver draagzaamheid Wilt ge nu weten welke weerde de ge tuigenis bezit der kinderen, welke de framassons opzoeken om hun vuil werk erkende haar, en eene schielijke bleekheid nam zijn gelaat in. Hij groette, deed twee stappen om zich te ver wijderen, dan kwam hij plotseling weer, en bleef voor haar rechtstaan. Een onuitsprekelijke uit drukking van doodclijken angst was op zijn ver anderlijk gelaat le lezen, en do blauwe oogen van Jocelyne, die zich op de zijne vestigden, vermeer derden nog zijne ontsteltenis. Jufvrouw, sprak hij, terwijl hij poogde eene ontroering tc versmachten, die zijne stem afsneed, hebt gij de brieven en dc voorwerpen bereid, wel ke gij verlangt aan uwen vader te doen toeko- Zijt gij zeker van bij hem te geraken Ik weet tech dal ik mijn leven zal wagen om het tc beproeven. Oh antwoordde Jocelyne, ga voorzichtig te werk, ik smeek er u om. Ziedaar een woord of liever een gevoel dal ik niet ken, jufvrouw. De voorzichtigheid I Al de macht der zceroovers is in de lievigheid, de stout heid, de vermetelheid bij den aanval gelegen. In dien gij wist met welke onverschrokkenheid, of liever, met welke echte lichtzinnigheid ik mijn leren waag, bij het aanvallen van vaartuigen, tienmaal sterker dan dc mijne, te midden vari scheepsvolk dat beter gewapend is, in voorwaar den van onberekenbare stoffelijke onderschikt- lieid, dan zoudt gij weten dat ik er nooit kan aan denken voorzichtig te zijn. En waarom was het Men kan zich moeielijk inbeelden hoe ver de vrijmetselaars hel fanatism, den haat tegen onzen godsdienst drijven. In eenen omzendbrief door de groote Midden-Loge derspaansche vrijmetselarij naar al de vrijmetselaarsloges gestuurd, wordt bevolen dat voortaan geen framas- sori nog voor ééneu centiem mag koopen in winkels op welker deur vermeld wordtGesloten op Zon- en Feestdagen Ziedaar op welke zonderlinge manier zij.de beambten, de werklieden, dearbei- ders van allen aard genegen zijn, !>e werklieden zij geen menschen meer voor de vrijmetselaars bet zijn slaven die gansch het jaar door, 565 dagen lang moeten zwoegen en zweeten, zonderoeit 'nen dag rust te mogen genieten Hoe vindt g'het medeburgers En die zelfde fanatieke framassons durven beweren dat de vrijmetselaars loge eene menschlievende instelling is Wat ellendige farceurs Men schrijft uit Porto-Alegre, 2 juli Het verslag van den minister van koop handel is verschenen, en wijdt in het bij zonder uit over de landverhuizing. Gedurende het jaar 1887 kwamen er naar Brazilië 54,990 landverhuizers. Hierbij zijn echter niet meégerekend de landverhuizers, welke aankwamen in havens benoorden Baiiia, wijl hierover nog geen nauwkeurige berichten zijn in gekomen, terwijl hel bekend is dat in de noordelijke provinciën, vooral Pernam- buco en Para jaarlijksch eene aanzienlij ke menigte landverhuizers, voornamelijk Pertugeezen, aankomen. Tegenover deze aankomst van 54,990 landverhuizers staat een vertrek van 7737 anderen, meest Portugeezen, die met ge vulde beurs weer naar bun vaderland terugkeerden. Van de landverhuizers zijn er 31,310 aangekomen te Rio-de-Janeiro ik vraag het u. dat ik die gevaren trotseerde Om eenige stoffelijke bolangen te verdedigen, eenige tonnen gouds en kostbare koopwaren te betwis ten Neen, mijnheer, antwoordde Mcjufvrouw dc Miniac, dat was uw doei niet. Gij strijdt onder de franschc vlag, en die gedachte is u voldoende. Gij, een baatzuchtige Men hcuft slechts le hooren wat uwe matrozen vertellen om vau het tegenover, gestelde overtuigd te zijn. Welnu! ja, gij hebt gelijk; ik heb geen zucht naar schitterenden roem, maar de drift naar eer tol dc uiterste palon. Iedereen mag ver- niaardcr, rijker zijn dan ik Ik. daag, wie liet ook zij, uit, rechtzinniger eerlijk man tc zijn. In dil gevoel berust mijne groote, mijne eenige (ierheid De achting is meer waard dan het goud, de ach ting overtreft alles, zelfs den voorbijgaanden roem, die ziah rondom eenen naam verspreidt. Ik weet niet hoelang God mij zal laten leven, cn of ik liet geluk zul hebben door eenige overwin ningen de reeds zoo groote vermaardheid der zeeroeversstad te vermeerderen, doch waar ik zeker van ben is dat Sint-Malo nooit hel daglicht schenken zal aan eenen man met eene gelijke openhartigheid en wiens eed heiliger zij. Ik weet liet, murmelde Jocelyne. Dan gelooft gij ook dat ik uwen vader zal zien.... Ik zal liet minst gevaarlijke beproeven, niet uit vrees van het gevaar, waar omdat ik en 22,227 te Santos de overigen ver- deelen zich over Rio-Grande-del-Sul Santa-Catharina, Bahia en Parana. Ver der zijn nog 11,083 landverhuizers die te Rio geland waren, naar St-Paul ver trokken, zoodat het gezamenlijk getal der ,n L1!1 die Provincie gevestigde per sonen 33,310 bedraagt. De aankomst in 1887 overtreft meer dan dubbel de gemiddelde jaarlijksche aankomst van 1878-87, en is hoofdzake lijk te wijten aan de ruime vergoeding, welke de landverhuizers van de regee- ring en vooral van de provincie San 1 aolo ontvangen. Deze bedraagt 80 dol lars per hoofd voor personen boven de jaar, 40 dollars voor kinderen van 8 tot 12 jaar, en 20 dollars voor kinderen van l tot 8 jaar. De vergoeding door par- tikuhere ondernemers geschonken be draagt de helft van die der regeering. De regeering wil voorloopig van dit stelsel nog niet afzien, wijl Brazilië nog zoo groote behoefte aan kolonisten heeft, en ook omdat het zoo goed werkt, want in de eerste helft van 1888 zijn er reeds on geveer 30,000 landverhuizers aangeko men. Ook heeft de regeering streken aangewezen, waar landverhuizers voor eigen rekening koloniën kunnen stichten, gelijk in het vorige jaar en ook dit jaar reeds verscheidene neêrzettingen in de provinciën San Paolo en Minas zijn op gericht. J F Men heeft nu de grootste hoop geves tigd op België, waar het gelukt is eene zekere beweging voor de landverhuizing naar Brazilië in het leven te roepen. (Het 1S 2®1 J^S^riugsversiag, dat zoo spreekt.) Bij Porto Feliz in de provincie San Paolo is op Staatskosten eene nieuwe kolonie gesticht, bestaande uit 22 belgi- sclie familiën, 30 andere zullen speedir volgen Pater Van Esse staat aan het hoofd dier lieden en richt de kolonie in. Ieder huishouden moet 1000 fr. meé- brengen. Tot nu toe vormden doltalianeH hel meerderdeel der landverhuizers. Doch nu hoopt men vooral op Belgen. Uit de provincie Espirito Santo heeft de regeermg onlangs bericht ontvangen dat er zeer vruchtbare landerijen bestemd waren voor koloniën. Men verlangde daar 5000 kolonisten, vooral Belgen. Onder de 4156, landverhuizers, welke in de vorige maand te Rio aankxvamen, bevonden zich 350 Polen. Zij hadden zieh te Bremen ingescheept en kwamen uit Gallici». De komst van landverhuizers is de grootste behoefte van dezen staat verklaarde onlangs de eerste minister in vollen Senaat. Deze behoefte doet zich nu vooral ge voelen, nu de slavernij is afgeschaft, en de regeering is bereid zich de grootste ofiers te getroosten om de kolonisten naar hier t« lokken. Zoo heeft zij verle den jaar 343,606 dollars uitgegeven al- leen als vergoeding van reiskosten aan behoeftige landverhuizer», en bovendien genieten de kolonisten de grootste vrij heden en worden op alle mogelijke wii- zen begunstigd. tegenwoordig «en vurig varlangen beiit om ta leren, om mij vermaard te maken, om plaats te nemen tuschen dc edelste kinderen mijner ge boortestad.... Dc paters vau O.-L.-V. van Barm hartigheid, die dikwijls te Sint-Malo nalmoazen voor den vrijkoop der gavanganen koineu inza melen, liebhen mij veel van onaen konaul don pater Vnchcr gesproken.. Tot hem zal ik mij eerst wenden. Zijn toastend laat hem toe, heter dan wie ook, te oordeelen in welke voorwaarden de vrtjkoopcn der gevangenen worden bewerkt. Hij zal mij in mijne opzoekingen helpen, hij zat nieuwe hinderpalen,die zich voormij voordoen uit den w eg mimen.... Oh geloof het, jufvrouw, ik zai gelukken. Is het moeielijker een losgeld le be talen dan zich van een vaartuig meester te taakent Maar indien Baha-Hassan tiet vraagt, zal ik item dm litrksclie sehepen voor dc vrijheid van M. de Miniac weergeven, rranen van aandoening cn bewondering rolden over tie wangen valt Jocelyne. Zij vouwde har. handen te zamen en murmelde - liet was dan te weinig dal ik u het leven verschuldigd hen Ik zal het ook aan danken 'i d" 'h mijtten vader zal wederzien t 7 Tj" 'k l,e2v™* ouder de moeielijk- heden der taak. Bezwijken j Gij, de edelmoedigst#, da beste der menschen I WöRDT V«OATGKZETa

De Denderbode | 1888 | | pagina 1