Landbouw. Burgerwacht van Aalst. Inlandsche Peerden-en Veeteelt. De verslagen der Land bouw kommissie van Brabant bevatten over den veeteelt in die provincie, gedurende 1887, de volgende inlichtingen Ondanks zekere verslapping in den peerdenhandel blijven de goede exem plaren en vooral degenen, die voor den kweek geschikt zijn, bijzonder gezocht en zij worden tegen hooge prijzen aan gekocht van de landbouwers, die alzoo in eenen goed verzorgden stal eene bron van winst vinden deze winst is grooter naarmate de hoedanigheid van de peer den beter is. Om den uitvoer te bevorderen is het vooral doelmatig en zelfs noodig naar een goed onderhouden stud-book te kunnen verwijzen, te meer omdat onze peerden in den vreemde hoe langer hoe meer ge zocht worden. De peerdenkweek eene ernstige bron van winst zijnde,is hel noodig er de hand aan te houden en daartoe vooral is het stud-book noodig opdat geen koopman zich in den oorsprong van de g. kochte peerden bedrogen vinde. De voorkeur, die men in vele landen van Europa en zelfs in Amerika aan onze brabantsche hengsten geeft, maakte de jonge en sterke peerden duur en zeld zaam. Dit feit deed zelfs de vrees ontstaan dat er voor ons zelf met den lijd gebrek aan voortteelers zou ontstaan. Immers het voortdurend bezosk van vreemdelingen in onze tentoonstellingen en prijskampen en de hooge prijzen die zij bieden, verlokt de kweekers tot het verkoopen van hunne dieren, en in den bijval zelf ontstond weldra het gevaar, onze uitmuntende rassen te zien verdwij nen. Om een bewijs te geven in welke ver bazende verhouding dit gevaar vergroot te, dienen de volgende cijfers 1885 1886 1887 Invoer. 15,088 20,950 22,653 Uitvoer 14,506 15,547 16,785 Verschil. 782 4,503 0,868 Het provinciaal reglement, tot behoud van onze rassen werd opnieuw bespro ken en behoudspremien uitgeloofd, eenen maatregel, die geroepen is om uitmun tende diensten te bewijzen. Wat de veekweek betreft, deze neemt in voldoende verhouding toe en doet ge lukkige uitslagen voorzien. De verbetering bij middel van liet Dur- hamras gaat goed vooruit en de leden der kommissie verwachten veel goeds van de kruising met onze of fr insch rassen. In sommige deelen van het land echter staat de prijs van het vee niet in verhou ding tot de moeite die de kweek oplevert, vooral wat het slachtvee aangaat. Het melkvee wordt beter betaald. De invoer van fransch vee naar de markt van Brussel was in 1887 ondanks de rechten nog altijd aanzienlijk, hoewel het verschil tusschen in- en uitvoer eenigzins gedaald was tegen dat van 1886. De toestand is voor varkens en schapen nagenoeg hetzelfde gebleven, ofschoon het verschil van invoer ook eenigzins gedaald is. Een koninklijk besluit van 4 Augusli beveelt de ontbinding der Burgerwacht van Aalst en hare herinrichting op den voet van één bataljon van 5 compagniën voor het vijfjaarlijksche tijdvak 1888-1893. Er is dus ondanks, alle tegenwerking, een einde gekomen aan de liberale heer schappij door weismiskenning en kies bedrog verkregen De liberale officieren staan nu tot bo ven hunne pluim in den vollen grond ge plant De schandelijke geldverspilling die wij zoo dikwerf aanklaagden is nu ook uitgeroeid 't Is nu voor vele groote liberale hans worsten, voor zekere vreemde kwanten die hier de grooten jan uithingen Adieu mijnen muezelaar met pluimtje en al Laat ons hopen dat onze Burgerwacht nu ernstiglijk zal worden ingericht om desnoods goede diensten te konnen be wijzen. De luisterrijke ontvangst van Mgr Lam- brecht, onze nieuwe Bisschop, heeft het maconniek hart van de officieele school- pedanten en andere yenevertuiten die Den Dender galm aaneenflanzen, in razende woede doen ontvlammen. Het nummer van zondag II. is, om uit de gewoonte niet te gaan, wéér eene uitbraking van grove woorden, zedelooze spotternijen, beleedigingen, smaad en laster tegen Z. H. den Bisschop tegen onze Geestelijkheid, en tegen ver scheidene katholieken onzer stad. Ja, zelfs de vrouw wordt niet geëerbiedigd Wij denken dat men zich om al dit modder, in eenen oogenblik van dulle gramschap uiiuespuwen, niet al te zeer moet bekommeren. Immers het komt van te laag om iemand ernstiglijk te kunnen raken en, ten andere, liet levert ons 't ontegensprekelijk bewijs op van do machteloosneid onzer liberale tegenstre vers. Jaren lang reeds strijden zij met hard nekkigheid om den godsdienstzin al hier uit te roeien, in andere woorden, om de gehechtheid der Aalstenaren aan het voorvaderlijk gelool te vernietigen, en zie:do betooging van zondag Leeft be wezen dat, spijts hunne helsche werking, die gehechtheid in stede van te verflau wen, integendeel rotsvaster geworden is dan ooit. In de iree... van daar de woede! Blaft dan maar voort, liberale helhon den Hoe meer en hoe harder gij zult blaffen, hoe dieper ook zuil gij bij alle eerlijke lieden in verachting vallen ALLERHANDE NIEUWS. Brand te Aalst-Mijlbeek. Dijnsdag namiddag rond 2 uren hoor den wij nogmaals de brandklok ons Vrij willig Pompierskorps oproepen. Het vuur was ontstaan in de Beekstraat, op 3/4 uurs afstand van liet centrum der stad, in eene tweewoonst het eene huisje be woond door Jozef Roelandt, werkman, zijne vrouw en 6 minderjarige kinders, liet andere door het huisgezin Joannes Bal. bestaande uit 5 personen allen werk lieden. Nauwelijks hadden deze lieden hunne woning verlaten om zich naar den arbeid te begeven of de geburen bemerkten dat er rook door het dak sloeg der woning van Bal. Onmiddelijk gat men het nood sein en de toegesnelde geburen stelden zich dadelijk moedig aan 't werk. Huis raad en kleederen werden ten meerderen deele gered. De woning van Bal is de eigendom van den heer Leo Callebaut, landbouwer en was tegen brandgevaar verzekerd bij de maatschappij La Belgiqtie voor eene waarde van duizend franks. Roelandt is in tegendeel de eigenaar zijner woonste de welke verzekerd was bij de Maat schappij Le Monde van Parijs. Het vuur werd door ons Pompierskorps dadelijk uitgedoofd. De oorzaak is onbekend. Gijsegem. Het Gesticht van den H. Aloïsius, bestierd door den E. H. Van Impe, zal kortelings twee Congolee- zen ontvangen. De Eerw. Heer Bestierder heeft de taak op zich genomen voor de opvoeding dezer twee jongelingen te zorgen. 't Is eene eerste proefneming. Drij eeuwen geleden voerden de koningen van Portugaal congoleezen naar Europa over, namelijk naar Lisbonna en Rome, om ze na voltrokken opvoeding, tot pries ters en magistraten te vormen. Te Gent zal eene kloosternon der Zusters van Liefdadigheid, den 24augusli haren hondersten verjaardag vieren Se dert 75 jaar verzorgd zij in hetzelfde huis de arme zinneloozen. Kroning van liet beeld v an O.-L.-V. van Lourdes, te Oostacker. Het vermaarde heiligdom van Oostac- ker Slootendriesch, het vlaamsche Lour- des, is zondag het tooneel van eene groot- sche en indrukwekkende plechtigheid geweest. Mgr Lambrechts,de bisschop van Gent, kroonde met bijzondere toela ing van Z. H. Leo XIII het beeld der Moeder Gods, die in dat gezegend oord reeds zooveel gunsten en weldaden geschonken heeft. Alhoewel de naiuur geen deel scheen te ne men in het feest van den dag, was do weg van St-Araandsberg naar Slootendriesch reeds van 8 ure des morgends met talrijke pelgrims bo zet. Ten 10 ure begon de pontifikale mis, door Z. H. Mgr Lambrecht, die volgens bet program, met zeer veel plechtigheid in de openc lucht moest geschieden, maar ter oorzaak van bet ongunstig wéér in de kerk plaats had. Lang voor het begin van den dienst was de ruime tempel propensvol, en eene massa pelgrims, die te laat kwamen, waren verplicht aan de deur te blijven. Mgr Lambrecht droeg het H. Misoffer op do Mariakring van Gent, geholpen door een aantal andere liefhebbers, ten gctalle van 130, zongen de mis Assumpta est van HaUar, met begelei ding van fanfaren, en het roerend en grootsch gezang klonk plechtig en indrukwekkend door den statigen tempel. Na de mis deed Z. H. de bisschop eene aan spraak over de beteekenis der kroning van Ma ria's beeld, waarna de wijding der kroon plaats had. De kroon, door de godvruchtige personen geschonken, is waarlijk prachtig. Kunstig uil kostbaar goud verveerdigd, en met do prachtigste edelgesteenten versierd, werpt zij als eene lichtkroon rond het hoofd van hel beeld ook eene prachtige borstplaat, waar diamanten, saffieren on smaragden, door elkander fonkelen, is met de kroon geschon ken. Na eene aandoenlijke aanspraak van Mgr Lambrecht, heeft de plechtige kroning plaats, terwijl de zangers var. den Mariakring eene schoone Maria's kantate zingen, gedicht door den eerw. b. pastoor Claeys van Oostacker, lid der vlaamsche Akademie, en muzieK van den eerw. pater Scbermes, der Sociëteit Jesu. Daarna geeft Z. H. den pauselijken zegen en hiermede is het eerste deel der plechtig heid afgeloopen. Eeno deputatie vau Anlwerpscbe bedevaar ders, ten gelalle van 10 j man, was inlusschen aangekomen ten 1 1/9 ure vergezelden deze bet gekroond beeld naar St-Amandsberg, van waar te 3 ure een stoet naar het vlaamsche Lourdes vertrok. Gelukkig had de regen inlusschen opgehou den en wierp de zon van tijd tot tijd hare stra len door de drijvende wolken. Vele prachtige groepen gingen in den stoet; ze alle beschrijven zou ons te ver leiden, eenige echter waren zoo prachtig, dal wij ze niet stilzwijgend kunnen laten voorbijgaan. In het begin van den stoet bemerken wij de beévaarders van Antwerpen met overschoone standaarden en eene prachtige kroon De voorzegging van Simeon wekte de alge- meene bewondering op, verbeeld door eene talrijke groep van maagden in sneeuwit ge waad. met purperen sluiers omhuld, die zinne beeldige voorstellingen dragen van de 7 Weeën van Maria. Verscheidene historische groepen, als de gilde van O. L V. in 1130, gevormd door den Mariakring van GentJoannes Scotus, omringd door de geleerden van de hooge school van Parijs (1 -4® eeuw), de opwerpingen tegen het dogma der Onbevlekte Ontvangenis weerleg gende De ridderorde der Onbevlekte Maagd in I37u Maria, hulp der kinderen, zinnebeel dige voorstelling uit 1!?71 de onderkoning van Napels ter bedovaart, enz enz., wekken ook de bewondering der toeschouwers op door de pracht hunner kleedij, en de talrijkheid hunner groepen. Het schoonste moest echter nog aankomen op eens verschijnen nog negen prachtige ko ninginnen, omringd van engelen, die hare schitterende mantels dragen prachtig en zin nebeeldig zijn hare kleêren, 2ij verbeelden dan ook O.-L.-V. negenmaal als koningin in den homel gekroond koningin der engelen, koningin der apostelen, koningin der belijders, der maagden, enz enz. 3ij hel verschijnsn dier groep breken don derende toejuichingen los, verschillende kre ten stijgen ten allen kante op, die nog toene men wanneer de prachtige praalwagen, met het gekroond beeld der H. Maagd verschijnt. Voorop gaal Z. H. Mgr Lambrecht. Dan volgt de wagen met vier wille peerden bespannen. Een engel mei uitgespreide vleugelen en vlie gende haarlokken houdt de witte teugels vast en bestiert hel gevaarte Boven, onder een gouden troonhemel, met purperen zijden drap- perijen, staat hel beeld der Moeder Gods, en van hare lippen schijnen voor het verbaasde volk de woorden te rollen die bovec op den troon geschreven staan Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis. Twaalf zilveren lampen brandden rond den traan, die als uit een bed van levende lrissche rozen oprijst en door eene groep engelen met gouden vleugels omringd is. Weldra bestijgt Mgr Lambrecht de estrade, die voor het celebreereo der mis was opge richt, en bedankt het volk van Vlaanderen, Antwerpen on andere provinciën, voor hunne deelneming in die heugelijke plechtigheid. Alhoewel de gentsche socialisten, door schandelijke plakkaarten hun volkske tot bet uiteenslaan van den stoet hadden willen aan hitsen, is hier echter niets van gekomen, en geen wonder, want een iUOtal gendarmen de den den dienst, en waar de haren muts ver schijnt is de oproermaker spoedig ver te zoe ken. De beste orde beerschte dus dcnganschen dag, dank aan den iever der gendarmen. Zoo fopt men Frederik. Men zit nog altijd in nesten om te weten hoe de brusselsche overheden het zullen aanleg gen om M. De Keyser, lord-mayor van Londen van Londen, te ontvangen. M. De Keyser komt eigenlijk niet om Brussel, maar om zijnen vriend M. Buis te bezoeken. M. Buis moest hem dus volgens reeht op eigen kosten en in zijn eigen huis ontvangen. Maarin het huis van M. Buis is maar plaats genoeg voor anderhalven man en koken moet kosten. Daarbij, Brussel is rijk genoeg om de eer veor zich te nemen, die M. Buis zeer nede rig voornemens is af te staan. Brussel zal dus den lord-moyor ont vangen. Waarschijnlijk zal men officieele ban ketten geven, met een bal, eene galaver- tooning, eene revue van het bataillon sco- laire en der burger wacht, enz. En daarmee is M. Buis gered. Brusselsche politie. De Gazette klaagt op de steeds toenemende zedeloos heid en de stoutmoedigheid der dieven te Brussel. Natuurlijk, het eene geeft het andere de hand. De policie moet daar wel veel te wen- schen overlaten, dat de Gazette zelf haar zoo ongenadig op de kneukels klopt. Zie hier wat het blad onder andere zegt In de Guldenhootdstraat, twee stappen van de perraanencie van 't stadhuis, brak men een huis binnen en stool de tooglade leeg zonder dat de dieven gestoord wer den. En een regel verder Te St-Joost-ien-Noode neemt men op dit oogenblik loffelijke gezondsmaatrege- len de policie sluit de geheime ontucht- huizen. En te Brussel worden er alle da gen nieuwe geopend, zelfs in de meest bezochte straten. Uit verschillige streken der pro vincie Henegauw meldt men dat de rivie ren buiten hunne oevers stroomen. De Samber en de Schelde richten veel ver woestingen aan. Men meldt dat de inwoners der omliggende streken gedurende de don kere nachten het geschreeuw van kraan vogels gehoord hebben. Zijn dit reeds voorteekens van naderenden winter Men meldt dat de spoorbaan bij Longlier donderdag nacht met eene lichte sneeuwlaag overdekt was. Schandaal. Een dezer avonden wandelde ik langs de Zuiderlaan, en het schaamrood steeg mij naar het aange zicht, wanneer ik zag welke schouwspe len men hel volk aanbiedt in dezelosban digheid, die men noemt Foire du Midi. Er zijn hier schandalige kramen, die men niet dulden zou in eene gemeente die haar zeiven eerbiedigt er is ook, onder andere, eene tentoonstelling der folteringen van de inquisitie, die wel alles is wat men afschuwelijk kan zien, in het vreeselijke enin het denk beeldige. En men discht u dat op als geschiede nis, ten einde den godsdienst onzer vaderen en de geestelijkheid hatelijk te maken. Ziedaar hoe onze gemeenteover heden het hert en den geest vormen van de brusselsche jeugd Moet het u dan nog verwonderen dat onze jonge schoelies de aanhoudende bewijzen geven van een vroegtijdig en betreurensweerdig zedenbederf De jonge dieven zijn te Brussel ontel baar er gaat geen dag voorbij, zonder dat men er twee, drie, ja dikwijls geheele benden op heeterdaad van diefstal be trapt. Het is eene ware plaag, die de schande moest zijn der stad cceur et cerveau. M. Buis schijnt er zich echter weinig om te bekommeren en hij is stillekens vertrok ken de goeie man om Scandinivië te bezoeken Wie weet, misschien denkt hij wel dat men, om de jeugdige geslachten teverze- delijken, de schoolbataillons van zijnen vriend Allard moet vermenigvuldigen of schoonheidsprijskampen inrichten Men zegt dat er ook zulkdanige prijs kampen voor kinderen zullen ingericht worden. Handelsblad Land en weder. Wij lezen in de Gazette van Thielt In alle landen is er watersnood. Hier ook. alom in 't land, krijgen wij over vloed van regen, en de schaë op den ak ker is reeds aanzienlijk. Gewoonlijk met 't begin van Augusti wordt de oogst geschoren of is reeds ten deele binnen. Nu heeft men nog maar alleenlijk de geerst kunnen pikken. Al de vruchten, rogge tarwe en haver, liggen reeds sedert weken gedreven langs den grond distels en onkruid en toe- maat groeien er door, en krijgen wij in 't korte geen droog weder, 't is te vree zen dat het stroo zal bederven en het graan zal schieten eer men het zal kun nen pikken. Het vlas is overal gesleten maar van 's menscheri slete heeft men daarvoor geen nadeeliger weder gehad dan van dezen zomer ook hebben de vlaskoopers al groote schaé geleden. Van drij weken eer het rijp was, lag het vlas reeds plat geregend. Door het nat, is de bast grootendeels verteerd, zoo dat het weinig gewicht zal geven. Er was overal veel za?d op 't vlas maar met het slacht weder in 't slijten, is dat zaad veel bedorven. Nu dat het vlas gespreid ligt om te droogen, doen de gedurige regens er nog veel kwaad aan het komt te zeer tot zij nen gang en zal ook daardoor te lichter zijn. Het hooi is meestendeel uit de meer- schen doch in de broeken en in sommi ge magere meer3chen ligt er nog al wat gemaaid. Veel landbouwers moeten er het doen uil dragen, uit vreeze dat het zou wegvlot- ten. Dat hooi zal zwart en geheel bedor ven zijn en voor geen beestevoeier meer kunnen dienen. De meersehen zijn bijna al onbruikbaar voor het vee zeer vele staan onder precis gelijk in vollen winter zelfs de droogste bil ken zijn geheel doorweekt en de koeien vinden er maar schraal en on gezond voedsel ook verminderen zij overal in melk en boter, Het onderhoud van 't vee is nu uitne mende kostelijk. Er is weinig klaver en er is geen graan «eer op de zolders, zoo dat de boeren nu gedwongen zijn meel te koopen om hun vee te voeieren. En het is te voorzien dat het van den winter al niet veel beter zal gaan. De beeten trouwens zijn in 't algemeen misluktde beste, die nog zouden kunnen deugen, zijn verzopen van de natte en vergaan in 't onkruid. Men vreest dat het loof ook zal misluk ken het zal trouwens veel later zijn als naar gewoonte eer men het zal kunnen zaaien, en het land is zoodanig door weekt, dat men met reden vreezen mag dat de loofplant, bij het uitkomen, door slekken zal afgeeten worden. Zoo gaat het gewoonlijk in natte seizoenen, bijzon- lijk in de vruchtbare kleiachtig gronden. Sommige partijen loof waren reeds gezaaid in vlasgaards of gersteland maar het zaad is meest al in den grond verrot. Van de jaar zijn er hier al het Thielt- sche nog al eenige partijtjes maïs of paerdetand geplant. Het zijn kleine par- eeeltjes, bij manier van probatie, Ten gevolge van het tegenstrijdig weder, is die plant ook nog al wat verachterd en heeft in vele plaatsen maar een kaal uit zicht. Het is hier nog niei veel 't gebruik den maïs in te kuilen, maar men beschikt hem om er he' vee meê te voeden op het einde van Oogst en binst de Septem bermaand. Aangezien er nu overal schaar- scheid van eten is. zal die maïs voor zeker wel te pas komen. Gelijk bet te voorzien was, zijn de aardappels reeds overal van de plaag aan gedaan veel partijen staan geheel zwart en schier rot. Volgens men verzekert, beginnen de knollen ook reeds overal zwart te worden in den grond. Dat wordt toch wel iets overroepen maar men mag algelijk met zekerheid voorzeggen dat er veel min en veel slechteee aardappels zijn als nu sedert eenige jaren. Gelijk men ziet, hebben de boeren een zeer schadelijk jaar de meestendeel zal zijnen arbeid. Zijne zorgen en nog geld op den hoop toeleggen, 't Is bovendien te vreezen dat vele zullen ten onder ge bracht worden. Gevecht met smokkelaars. Wij le zen in Gazette van Moll In den nacht van 30 tot 31 juli beeft er te Postel tusschen smokkelaars en douanen, eene hevige worsteling plaats gehad. Nabij brug n. 1 der Kempischevaart bevonden zich brigadier Ansiaux der douanen van Postel, onder-brigadier Ruyssen en de ambtenaars Liefooghe, Léglise en Laurant, toen, omstreeks 42 1/2 ure des nachts eene bende smok kelaars, 15 man sterk, zich vertoonde. Onder hen bevond zich een welstellend persoon uit een der omliggende gemeen ten; een sterke pachter, gebouwd als een herkuul. Oogenblikkelijk sprong de- brigadier Ansiaux vooruit en vatte de herkuul bij den kraag. Daarop kwamen twee doua nen bijgesprongen om den sterkgebouw- den smokkelaar in bedwang te houden de 14 overige personen der bende lieten hunne vracht vallen, en met stokken en kluppels gewapend, sprongen zij op de douanen toe, ten einde hunnen makker te verlossen. Alsdan heeft de brigadier zijn sabel getrokken, is op de aanvallers ingevallen, en rechts en links kappende en kervende, heeft hij getracht zijne man schappen te ontzetten, die slechts 5 in getal waren tegen 15. Intusschen had de aangehoudene smokkelaar tijd en gelegenheid gehad zijn mes te vatten, en kerfde erop zijne beurt geweldig meê op de douaniers, die hem wilden bemeesteren. Brigadier Ansiaux, zulks bemerkende, is nogmaals toege sprongen en heeft den aanvoerder der smokkelaars met zijnen sabel eenen slag op het hoofd toegebracht, die hem eene breede wonde veroorzaakte en hem ter aarde neêrvelde Onderlusschen hadden de andere douaniers, voor zelfbehoud en door de noodzakelijkheid gedwongen, ook hunne wapens gebruikt en op de smok kelaars geschoten. Op dit schieten is de dijkwachter van brug 1, de genaamde Frans Vanzeele, toegesneld, heeft aan de douanen krachtdadige» onderstand ge boden en is zelfs aan de hand gekwetst, zooals insgelijks twee der douaniers. Na langen tegenstand hebben de doua nen de benden over de brug gedreven, maar behielden een hunner in hunne macht. De smokkelaars echter niet tevre den een hunner makkers verloren te heb ben, wilden dien aan de banden der ambtenaars ontrukken doch de briga dier Ansiaux plaatste zich op de brug, uitroepende Indien een uwer op de brug durft komen, is hij dood De onder-briga dier Ruyssen, de douaniers Liefooghe, Laurant, Léglise en de dijkwachter Vanzeele behielden eenen der bende en sloegen nog twaalf pakken gestroopten tabak aan, wegende 322 kilogrammen, alhoewel dit met overgroote moeite ge paard. ging. Eindelijk hebben de 14 overige smokkelaars de vlucht genomen, toen de genaamde» Gobert, Huyvvert en Reynders, douaniers, welke aan brug 2 derzelfde vaart in dienst waren, kwamen toegesneld. De douaniers onzer streken mogen zich waarlijk beroemen op trouwe en gewe tensvolle plichtvervulling het Staatsbe stuur diende mildelijk de gewichtige diensten te herkennen door dezeachthare bedienden bewezen, die gedurig hun leven in gevaar stellen om 's lands wetten te doen eerbiedigen. Eere aan hen allen Eere aan den brigadier Ansiaux, den heldhaftigen aan voerder zijner kloeke makkers eere aan den douanier Liefooghe, die reeds twee maal, op kerte dagen, zich in zijnen dienst op krachtdadige wijze heeft onderschei den eere aan den onderbrigadier Ruys sen, de overige douaniers Léglise en Laurent alsook aan den dijkwachter Vanzeele, die zich allen kloekmoedig heb ben gedragen. Doch ook eere en dank aan den acht baren heer Stas, kontroleur, onder wiens toezicht die douanniers staan zijner onderhoorigen zijn voorbeelden van moed en dapperheid,en de lof die hun toekomt, komt ook op den overste terug. (Zullen nu de liberale dagbladen ook tegen de douanen zijn, zooals tegen de gendarmen, die de wet verdedigd heb ben Ais de smokkelaars liberalen zijn dan wel HOLLAND. Een dwaaskop. De schaapherder Klinkenberg, die bij Beilen uit den snel trein sprong, om zich eene voetreis van Assen naar zijn woonplaats te besparen, en dientengevolge met eene gevaarlijke wond aan het hoofd werd opgenomen, heeft, naar de Assert Ct bericht, meer dolle streken begaan, om zich afwisse ling te verschaffen in zijn eenloonig her dersleven. Hij is dezelfde persoon, die op den allerkoudsten dag van dit jaar fin den sneeuwstorm op 20 meert) ongekleed voor 20 centen eene wandeling door 't gehucht Holte heeft gedaan. Later is hij ter gelegenheid van de kermis in mei van eene bovenzaal gevallen, waardoor hij een sleutelbeen heeft gebroken. De waaghals is in het Academisch zie kenhuis te Groningen overleden. FRANKRIJK. Dubbele moordpoging. Te Courneuve, bij Parijs woont de wed. Blocq de Ber- thier, 78 jaar oud en M. Cavallo, 70 jaar oud zij bewonen samen een huis nabij den ijzerenweg. Verleden nacht, rond 2 uren, is zekere Albert B.., 18 jaar oud, in den hof geko men en daar hij niet in het huis geraakte, sloeg hij met een bessemstok hevig op de deur. M. Cavallo stond op, kwam beneden en opende de deur B. sprong aanstonds op hem en trachtte hem met eenen halsdoek te verworgen. Tusschen de twee mannen ontstond een hevigen strijd op het gerucht kwam ook Mad. Berthier naar beneden. De moordenaar greep haar insgelijks vast en wierp ze ten gronde. Daar de slachtoffers hevig om hulp rie pen, sloeg B. hen geweldig met een zwa- ren knods op het hoofd, zoodat beiden weldra bet bewustzijn verldren. De moordenaar liep dan aanstonds naar boven, nam twee geldbeugels en vluchtte dan naar huis, waar hij stil in zijn bed kroop. Intusschen kwamen de geburen, door het gerucht gewekt, toegeloopen zij dienden de slachtoffers spoedig de eer ste zorgen toe en verwittigden den bur gemeester. Nu eenigen tijd kon M. Cavallo den booswicht aanwijzen. Spoedig ging men naar de aangeduide woning en de moordenaar B. werd aan gehouden.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2