NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 12 Augusti 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N° 2285. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. De familiegeest. Ilalië's toestand. Prijsdeelingen. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijti in bij C. VAN DE PUTTIi-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, naüij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. SSÊ'R.j Per drukregel, Gewone 13 centiemen Ueklamen, fr. 1,00 Vonnisstn op 3e bladzijde bO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culquc Suum. AELST, 11 AUGUSTI 1888 De woelingen te Parijs. Parijs is dijnsdag, bij de begrafenis van den ge neraal der Commune Eudes, getuige geweest van tooneelen die een somber licht werpen op den toestand in Frank rijk. De roode vod is weer op straat ver schenen, de anarchisten hebben met den revolver, ja zelfs mot de bom gespeeld, de gendarmen hebben er ongenadig tu«- schen gekapt... De troepen, die gereed stonden om op te rukken, moesten, dank zij de kracht dadigheid der policiemaatregelen, niet ter plaats verschijnen. Het ministerie, dat reeds zoo lang machteloos getuige was van alle openlijke revolutionaire betoogingen, heeft ditmaal wat meer wilskracht aan den dag gelegd. Het is ook meer dan tijd. Niet zonder leedwezen kunnen zulke feiten, als diegene welke woensdag te Parijs plaats hadden, beschouwd wor den. Een burgeroorlog hij moge dan in Frankrijk of elders geschieden treft niet alleen het volk dat hem voert, doch drukt zwaar op alle naburige landen. Een rustig Frankrijk zou op de gansche wereldmarkt een onbetwistbaren heilza- men invloed uitoefenen, terwijl nugansch wat anders gebeurt. Wat er met dit alles zal komen van de tentoonstelling van 1889 hoeft niet gezegd te worden. De regeering zal schoon te zeggen hebben dat zij voor de orde in staat, iedereen zal zich de feiten der leste jaren herinneren en, voorzichtigheids halve, de revolutionnairen alleen hunnen glorieux centenaire laten vieren. MANIFEST VAN BOULANGER. Aan de kiezers der Somme. Wat alle verstandige republikanen hebben voorzegd, is waarheid geworden. De besluiteloosheid de regeering heeft niets anders teweeggebracht dan eene ontroering in den voikgeest, en eene om wenteling in alle handelszaken. De hoegmoed van eenige heersch- zuchtigen heeft de republiek in gevaar gebracht. Uitheemsche expeditiën heb ben het bloed gekost onzer dapere solda ten en mariniers, die moedig gestreden hadden te Bapaume, St Quentin, Douai, Pont-Noyelles. a Courbet, ginder als een held gestor ven, verwijt uit zijn graf hunne misdaden aan de avonturiers der regeering. Wij moeten de parlementaire grond wet vervangen door eene demokratische grondwet, en niet met gekruiste armen blijven, zien naar de partijtwisten die onze financiën, ons welzijn verslinden. DE VAN 8INT-MALO. (2o« Vervolg.) In het leren van ecnen zeeroovcr is dc vol gende dag altoos onzeker, jufvrouw.... Een kogel kan mij treffen op liet dek van het eerste vaartuig waar ik mijne enterhaken zal aan vastklampen.... Een orkaan kan het schip verbrijzelen waarop ik den voet ga zetten.... hoe zal mijne dood zijn Onbekend of roemrijk? God weet het, hij alleen... Mijn vader is dood, mijne moeder volgde hem in het graf... Wie zou mij bewecncn Mijne broe ders Hoezeer zij mij ook verkleefd zijn, zouden zij mij misschien spoedig vergeten... Zij zullen Tamilian stichten, en bij de vreugde van zich door eene beminnende echtgenoote, door schoone kin deren omringd tc zien, zullen zij allcngskcns ujt hun hart het aandenken wisschen van den waag- Kiezers der Somme. Laat u niet afleiden van het groot- sche doel dat wij gezamenlijk trachten te bereiken. Het algemeen belang wordt op dit uur aan bijzondere belangen onderwor pen. De republiek hoort toe aan Frank rijk gij zult haar ontrukken aan de handen der machteloozen, die aan 't be wind zijn. Leve Frankrijk Leve de republiek Generaal BOULANGER. Na de keizerlijke samenkomst. De National Zeitimg verneemt, dat prins Bismark met hooge voldoening spreekt over de uitslagen van de bijeenkomst der beide keizers te St-Petersburg. Een stel lig gevolg ervan is de bevestiging van hel wëderkeerig vertrouwen tusschen de vorsten van beide staten, waarmeê, naar menschelijke berekening, een tijdperk van rusten van een voor jaren verzeker den vrede geopend wordt. Het Journal de St-Petersbourg wijst er zijnerzijds op, dat het in volkomen over eenstemming is met de berlijnsche bla den. bij het beoordeelen der beteekenis van de reis des duitschen keizers. Het blad bevestigt insgelijks dat de samenkomst te Peterhof, een volkomen vreedzamen uitslag heeft opgeleverd. Engeland. -- De redevoering van M. Salisbury op het banket in Mansion House was zeer optimistisch en hij deed •r in uitschijnen dat het doel van alle vorsten geweest is, den vrede te behou den. Zijne zienswijze ten opzichte van Egypte is zeer welwillend, daar hij be weerde dat Engeland niets meerwenschte dan dat dit land voor zichzeiven zou kunnen zorgen. Indien men tot den familiegeest terug keerde vele zwaarwichtige maatschap pelijke kwestiën die heden onze samen leving beroeren, zouden als bij toever- slag verdwijnen. De kwaal waar wij aan lijden vindt zijnen oorsprong in het individualisme, of de leer welke de rechten van den persoon stelt boven die der maaischappij, en welke de vrucht is van ikzucht en hoogmoed. En hiermeê is het dat men de samen leving wil redden, dat men haar wil genezen van den kanker die haar ver woest. Wanneer iemand vergeven is,dient men hem dan eene andere dosis vergift toe Neen, hoor ik antwoorden 't ware eene dwaasheid... zieleen zceroover... Spreek zoo nietSpreek zoo niet 1 kreet Jocelyne, indien God u tot zieh riep, indien gij bij dc vervulling uwer taak bezweekt, die heilige taak, welke gij uit medelijden op u naanit is cr een schepsel, dat zieh nooit zou vertroosten Eene ziel die in al hare gebeden tot den Heer van u zou spreken een arm liarl, dat reeds ge broken is en aan hetwelk uw naam eeuwig duur baar zal blijven Jocelyne Jocelyne antwoordde du zceroo ver, de twee banden vastnemtndc, welke Jlcj. de Miniac aan licur gelaat bracht om hem hare tranen tc verbergen, spreekt gij waarheid Overdrijft gij het gevoelen uwer erkentenis niet onder den in vloed cenor diepe ontroering hij het aandenken uws vaders opgewekt Ah spreek spreek maak mij onkwetsbaar Zeg mij dat, inet mij voor de redding van M. de Miniac op te offeren, ik ook zal werken aan de redding mijns vaders Pietcr dc la Barbinais vestigde zijne zwarte oogen in de bedekte blikken van Jocelyne, en scheen op dit uur eerder gebeden tot ecnen engel te sturen dan de bedeesde bekentenis cener jonge dochter af tc smccken. Jocelyne, tol snikken* toe hewoge.it, vond de kracht niet om tc antwoorden. Om haar van zijne liefde tc overtuigen, kwam Pietcr de la Barbinais het beste, het heiligste bewijs aan te brengen... Dc ontroering baars harten bedaarde, hare tra nen droogden op maar hare hand in de rechtzin nige hand latende, welke ze vasthield.: En uogthans, de niensch sterft door een afgezonderd leven zoowel als van vergift en men wil hem altijd meer en meer in afzondering brengen. Men zegt hem Verlaat uwe familie, waar men u ver veelt. Ga, loopt de werëld rond, men bemint u niet, bemin dan ook niemand. Maak zelf uwen weg; verbrijzel al wat u verhindert. Uw gebuur is uw vijand noem hem uwen broeder om hem te verscholken, doch ga altijd verdedigenderwijs te werk. De strijd, de mededinging, de haat, de burgeroorlogen, de ruinen, de oneerlijke handelingen, de bedriegerijen, de op standen, de schandalen, i:i dit alles zoekt men om elkander om 't zeerst beet te hebben. Eri men steelt, men rooit, men moordt zelfs om zijn doel te bereiken De familiegeest is hel tegenstrijdige van dit alles. Daar heerscht bet elk voor zijne niet,dit afschuwelijk woord uit de laagste driften voortgesproten, dat de mensch aan den grond spijkert en er een wild dier van maakt. 'I Is hel alles aan allen dat daar heerscht, 't welk de edele harten en groote burgers, de goede vaders en on derdanige kinderen, de verhevene geniën en praktische geesten vormt welke zich met wijsheid en voorzichtigheid aan de nationale welvaart toewijden. Alle deugden komen van de familie, 't Is daar dat men ze put, 't is daar dat ze groeien en bloeien, 't is daar dat men zich vormt om sterk en nuttig te zijn in het leven. Men werkt daar in. vrede voor 't ge- tneeïie best en het werk is vruchtbaar der, want men leeft in orde en God zegent. Deze die zijne familie bemint, bemint noodzakelijk zijn vaderland, en he vader land zal nooit trouwe en toegenegene verdedigers inden dan in de rangen van dezen welke, vóór alles, God vreezen en het familieleven in eere houden De romeinsche correspondent van den Univershangt een treurig tafereel op van den toestand nu in Italië, die van dag tot dag erger wordt. Het parlement, deanti-clericale druk pers, het liberalisme, ai die revolution- naire elementen, laten zich den voel op den nek zetten door eenen dictator, die 't al voor bem wil doen buigen den mi nister-president Crispi. De afgeveerdigden doen zonder na denken wal hij wil, en in de laatste zit ting stemden zij zoodanig in het blinde, dat een kamerlid vroeg waarover men wel aan hel stemmen was, en dat een Ginder, zegde zij, ouder de gewelven der kerkers van den pacha van Algiers, of onder den hemel van Afrika, waar gij beiden in vrijheid wezen zult, herbaal aan mijnen vader wat gij mij komt te zeggen.... Voeg cr bij, zoo gij wilt, dat Jocehnc u niet alleen de belofte heeft gegeven vau uwe vrouw te worden, maar haar woord van nooit dc vrouw van ecu ander tc zijn. Het hangt slcchts van mijnen vader af ovur mijn levun te beschikken. Jocelyne Jocelyne zegde dc zceroover, teergeliefde verloofde voor God ik zw eer het bij de plecht van dit oogenblik, bij den hemel die ons boort, bij dc zee, die haar gedruisch met onz« wourden mengt, gij zult voortaan mijn eenige geduchte cu het doel van mijn bestaan wezen Pieter, voegde Mcjuffer de Miniac er bij, ont vang de getrouwstc mijner beloften, gij m deze wereld, God in den anderen. Zij was op hare beurt rechtgestaan zich alsdan op dc hooge rots bij haar begevende, bleef de zceroover langen tijd als bedwelmd door de vreugd, en drukte de klcinu band welke hem be loofd was. Wanneer zij die stilte verbraken, daalde de zon neer naar da zee. Ganctle vouwde haar naai werk toe het uur om huiswaarts tc keeren wet gekomen. Gij vertrekt vroeg de zeeroovcr, ik blijf hier tot op hel oogenblik dal liet mij zal toegelaten worden mij bij uwe moeder aan tc bicden. Zij minister na de stemming opstond, om te vragen of de uiterste linker zijde soms rechter zijde geworden was Een liberaal milaneeschblad schetste den toestand meesterlijk, toen het van de kamerleden zeide Do eenen zijn bevreesd voorde clericalen, de anderen voor de republikeinen, allen voor de regeering. De beginselen worden mis- kend knoeierijen en het eigenbelang spelen de hoofdrol. Wat moet er van dat alles komen De economische en tlnancieele toe stand is zoodanig, dat binnen kort eene groote ramp moei volgen. Deze is enkel voor eenigen tijd uitgesteld, door dat de pauselijke jubilé geld in hel land gebracht heeft. Middels zijn niet meer uit te denken. Hel arsenaal onzer belastingen is zoo volledig, zei de algeveerdigde Pleba no, dat ik eenieder uitdaag er nog nieuwe uit te denken. Slechts éene zaak vermeerdert de volksellende. En met al die ellende, heeft men het te kort der bögrootiug tot hon derd miljoen opgedreven. Men werpt het geld met volle handen weg voor zoo genaamde pairiotischc monumen en men ruineert Roomen met hel oprich ten van allerlei nuttelooze gebouwen men ontsiert de stad, met bare klas sieke en godsdienstige gedenkstukken te vernietigenmen werpt miljoenen weg om een onmetelijk monument voor Victor-Emmanuel op het Capitool op te richten. Maar weinig kilometers buiten Roomens's muren grijnst de akeligste ellende. Op eenige mijlen van de stad, achter Tivoli, bevinden zich eenige kleine plaats jes. Óm daarvan één te noemen, neme men Guadagnolo. Dit is gelegen te mid den der bergen en heeft geenen anderen toegangsweg dan een rotsig pad, welk men voor eene uitgedroogde stroombed- ding zou nemen. Pullen ot bronnen zijn er niet, zoo dat de arme bewoners drie kwartiers langs de moeielijkste wegen moeten, om kruiken water te halen. Het plaatsje bestaat uit eene opeenhooping van de walgelijkste hutten, zoo als onze boeren er zelfs niet voor stal zouden wil len. De engel des lands is een arme pries ter, die tot woning drie ellendige koljes heeft. In den winter lijdt bij met geheel het gehucht honger. Bijna nooit wordt er ieis anders geëten dan polenta, dat is een koek van maïsmeel met olie, en men is nog blij wanneer men dit aan de hand heeft. Vleesch eet men alleen, als er een dier gestorven is. Verwondert het, toen men weet dat vreemdelingen, die zich met eigene oogen van de waarheid der beschrijving wilden overtuigen, tranen stortten bij bet zien van zooveel ellende? Maar is bel niet hemeltergend, dat de re- geering in plaats van die arme lieden te helpen, hun de weinige soldi (stuivers) die zij bezitten, als belasting afperst moetnog heden kennis ontvangen van hetgeen tusschen ons komt plaats te hebben.... Dc jonge dochters verlieten den Giuno Bé en Pieter volgde ze met dc blikken. Fraai goelet, niet waar, kapitein, zegde eene aware stem lachend. Wat wilt gij zeggen, Gulhuuban Wel, kapitein, het mishagc u niet, die kleine Ganettc komt cr wel netjes en lijntjes voor, en wijs Gij verstaat dus.... Gij zijt op Ganette verliefd, gij. Gelijk een onuoozele, kapitein. En gij trouwt er meè Als wij Mijnheer de Miniac zullon gered heb ben. De kapitein reikte den matroos de hand toe. Wel, inijn jongen, wel Ik ben over u tevre den En ik zweer dat ik het zal zijn die Ganette eenen bruidschat geven zal en die de onkosten van het huwelijksfeest aal betalen Voorzeker had M. dc la Barbinais vertrouwen in al zijne matrozen, maar hij behield ten opzichte van Galhauban eene geheime verkiezing. Hij kende dat zacht, goed, verkleefd hart roor_ taan geloofde hij in zijne stoute plannen tc geluk, ken, vermits hij hem aan zijne zij la had. Wanneer Galhaubun zich verwijderde om zich naar moeder Cachalot te begeven, riep de zceroo ver lieiu terug. Hebt gij nog ballast, matroos? Vooralle antwoord keerde de Galhauban als een wijsgeer zijne zakken om. Guadagnolo is geene uitzondering het is slechts éene plaats uit ée vele. De Italianissimi hebben den tijd niet om zich met die ongelukkigen bezig te houden. Zij hebben het te hard melden Paus en Roma intangibiie zij moeten den eersten onderdrukken, en toen de wereld doen geloovett dat hel onmogelijk is hem hel minste terug te geven. Daarvoor wordt geld verkwist, worden de pers en het gepeupel omgekocht, en binst sterft het volk van honger Dit is vooral erg, nu men de lieden bunnen handel heeft afgesneden om Frankrijk te dweersboomen ten believe van Bismarck. De handel slaat stil, de nijverheid vermag niets meer, hel bij- zonder credietis ondermijnd, destaats- begrooting is verpletterend, en deover- al heerschende onzekerheid versmoort ieder initiatief. Zóo spreekt een lid der italiuausche Kamer. Men ziet dat de toestand inder daad bedroevend is. De verliezen zijn bij veel miljoenen, vooral sedert dat Italië met Frankrijk geen nieuw handelstiak- taat heeft gesloten. De wijnen en andere voortbrengsels liggen wel in de kelders, op de zolders of in andere stapelplaatsen, maar zijn niet aan den man te brengen, dikwijls zelfs niet ten allen prijze. De prijsdeelen in onze beide onder wijsgestichten, het Collegia der Eurw. Paters Jesuïten en het Sinl-Martinusge- sticht hebben deze week met de gewoon lijke plechtigheid plaats gehad. Even als vroegere jaren, werden zij door een tal rijk en uitgelezen publiek bijgewoond. Onze bezigheden hebben ons niet toege laten dezelve bij te wonon, doch be voegde ooggetuigen hebben ons de ver zekering gegeven dat wij deze beide onderwijsgestichten bij de ouders ten warmste mogen aanbevelen als huu vertrouwen volkomen waardig te zijn. Overigens wij zijn verzekerd door nie mand te zullen gelogenstraft worden, wanneer wij zeggen dat deze beido on derwijsgestichten op den eersten rang staan en onderde beste dos lands mogen gerekend worden. Een vriendenhand bezorgde ons het volgende verslag over de prijsuitreiking in 't Gesticht v«n Gijsegem z De prijsuitreiking, verleden Donderdag in het jongenspensioimaa», te Gijsegem, gehouden, heeft ons al wederom de maat gegeven van den waarlijk deftigen en grooten vooruitgang op het terrein van op voeding eu onderwijs, door dit verdiens telijk vrij gesticht, van jaar tot jaar verwezemlijkt. Het aantrekkelijk en ze delijk tooaeelstukje, Les deuxjeunes Cap- Tirs, waarmeê de leerlingen het talrijk en uitgelezen toehoordersschap vergast hebben, werd meesterlijk uitgevoerd. De Men bezit eer en kredietoverigens, voor de inscheping zullen de vrijbuiters niet weigeren ons een verschot tc doen. Een verschot neem deze handvol goud, mijn beste, verteer ze op de gezoudbeid van Ga nettc eu op hel welgelukken van onze onderne ming. Dat voor mij 1 riep Galhauban uitHet,is tc veel, twintigmaul te vcei. Men zou er al de zee robben van Sint-Mulo mee dronken maken... Maar toch, indien het uw gril is, onnodig 11 tegen te spreken. Dank en tot wederzins, kapitein. Indieu it te Sint Halo van plezier ecnen buil krijg, verze ker ik u datdc eerste lurken die onder mijne hand zullen vallen eene geduchte raaameling zullen be komen. Galhauban verwijderde zich «n nenrdc En men bemerkt aau stuurboord Een vaartuig ginds zoo bet schijnt Met kleppen der geschutpoort... Nauwelijks had Ganette dc veorhereidingen te het avondmaal aangevangen, wanneer Mevrouwde Miniac binnentrad, friseli van gelaat, door de uit stapjes welke zij kwam te doen. Zij nam met bei der handen liet hoofd lure dochtor vast, kuste haar herhaalde malen op het voorhoofd, dan het gelaat Ytn. Jocelyne zachtjes verwijJerende en hetzelve met meerdere aandacht aanschouwende Wat hebt gij vroeg zo. Oli, moedermurmelde Jocelyne, ik voel mif zoo gelukkig. Wen IT VOORTflKZST.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1