NIEUWS- EN AANKONDIG.NGSBLAD VAN OE STAO EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 16 Augusti 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, IV0 2284. ARONNEMENTPRIJS ife# ANNONCENPRIJS I Politiek overzicht. Leger en Loge. Slechte hoeken. Vrijmetselarij. Landbouw. Worst vooktbezrt. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, bange-Zoutstraat, N° 10, naDij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ■'OM« Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. - - Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sanm. jfleMfeBBueaasat^ AELST, 15 AUGUST! 1888 Frankrijk. Aanslag tegen Boulanger. De Figaro ontvangt uit Sl-Jcan d'Ange- ly het volgende telegram Generaal Boulanger is hier in rijtuig aangekomen on geheel den doortocht we«-d hij door toejuichingen begroet. Talrijke brigaden gendarmen zijn aanwezig, daar men beloogingen vreest. Op het oogenblik dat de generaal aan komt op de Place de VEgliselost een on bekende o revolverschoten op zijn rij tuig. De generaal werd niet getroffen, doch twee boeren en een der peerden werden gewond De gendarmen komen aangereden en rukken de moordenaar uit de handen van het volk. Talrijke per sonen worden aangehouden. Dit dramatische tooneel brengt de hoogste ontroering te weeg. De paarden wordeuuitgespannen en bet volk trekt het rijtuig voort van den generaal. Generaal Boulanger begeeft zich naar het bureel van zijn komiteit en wordt er verwelkomd door drie meisjes, gekleed in de fransche kleuren. Ten 5 ure doet hij een waren triomf tocht door de stad en ontvangt nogtalrijke dfgeveerdigdon in zijn hótel. De Intransiyeant zegt dat er maar vier revolverschoten werden gelost op het rijtuig van den generaal. De dader van den aanslag is aangehou den. Hij beweert door boulangisten aan gevallen te zijn «n enkel geschoten te hebben om zich te verdedigen ook mikte hij niet op den generaal. Een boer werd aan den hals, een an deren aan den linker schouder gewond. De dader, zekere Perrin, zal vervolgd wordenwegens het dragen van ver boden wapens. In eene vergadering der schrijnwer kers, waar hevige redevoeringen werden uitgesproken, werd de algemeene werk staking toegejuicht. Generaal Boulanger. Generaal Bou langer, vergezeld van graaf Dillon en M* Laguerre is donderdag morgend te Jon- zac aangekomen. Door ongeveer 150 personen werd hij op gefluit onthaald en dezellde vijandige betooging had plaats aan het Hotel de F Ecuwaar hij afstapte, de fluiters waar alle kleine snaken. In den namiddag ontving den generaal meer dan 2000 personen, meest allen boeren uit den omtrek allen waren zeer geestdriftig. Midden van eene onbeschrijflijke be weging keerde de generaal in den namid dag naar zijn hótel terug. Zonder ongeval vertrok de generaal in open ruituig naar Marennes. Op heel DE VAN 8I1VT-MALO. (21 Vervolg.) Ren naam kwam op dé lippen van Mevrouw de Mlniac. Pieter de la Barbinais Gij zult dezen avond alles weten. Inderdaad, omtrent zeven uren bood de kapi tein zich bij de moeder van Jocclyne aan. Met eene rechtzinnige ontroering vertelde hij alles, van aan den eersten indruk, welken de ontmoe ting van Jocclyne aan de haven op hem gemaakt had, tot aan het bewonderenswaardig medelij den, dat zich van hem had meester gemaakt, bij het vernemen der geschiedenis van Mevrouw de Miniac. En thans, zegde hij haar, zegen n»ij, gelyk den doortocht juichten de buitenbewo ners hem toe. Herhaalde malen steeg den generaal af om bloemtuilen te ontvan gen, ontvangsten te houden en redevoe ringen uit te spreken. Ten 9 ure was hij te Marennes. Het is te verwachten dat de boeren als één man zullen stemmen voor Boulanger. Kalie en Frankrijk. De onpartijdig heid dwingt te zeggen dat M. Goblet, in zijne beruchte nota aan Italië over de kwestie van Massoewah, deze zaak goed en met beleid behandeld heeft. M. Goblet had het recht voor zich en heeft dit klaar en duidelijk doen uitschij nen. Reeds lang voor Italië had Frank rijk een zaakgelastigde te Massoewah en heel de zaak is dus meer eene door- drijving van M. Crispi's politiek, dan het bevestigen van een recht. Massoewah is geen oorlog weerd, dat zegt iedereen in Frankrijk en Italië. Doch de weerdige toon, door M. Goblet aan geslagen, zal voorzeker een goeden in druk maken in Europa. Wat M. Crispi zal antwoorden, valt af te wachten. Wij twijfelen er niet aan of dit antwoord zal weerdig zijn van de vroegere groote daden van di«n groo- ten man. Engeland. Volgens een telegram uit Londen aan de Lanterne, zijn al de ge ruchten over eene residentie van den Paus ingeval van vertrek uil Rome onnauwkeurig, en zou het te Malta zijn dat de H. Vaderzich alsdan zou vestigen. Kardinaal Manning zou hierover reeds de engelsche regeering hebben onder richt. Dover 13 aug. De koning van België is te Dover aange komen in den loop van den voormiddag en onmiddellijk naar Londen doorge reisd. De keizer van Duitschland, heeft de officieren die deel maken van de Logie verzocht zich uit dien nest te makeu. Geen officier mag voortaan meer in de krocht zijn. Het zou geraadzaam wezen, hier in ons land hetzelde verbod te doen. Onder onze officieren zijn schrikkelijk veel vrijmetselaars. Welnu, voor het leger aapt men Prui sen zoo bliksems na het ware goed, ook nu zoo te doen. nu de zaak zeker goed is. Onze officieren mogen geen deel maken van Sl-Vincentius, maar wel van de Logie is dat met een redelijk verstand te begrijpen St-Vincentius dat brood aan de armen uitdeelt en kelen en klee deren, dat heet eene politieke maatschap pij en de Logie die met hand en tand aan de liberale kiesknoeierijen werkt, die eene moeder haren zoon zegent en ik zweer van te sterven of dengenen te redden, dien gij beweent. Ahriep Jocelync uit, gij spreekt altoos van sterven. Eene ernstige uitdrukking zweefde over liet gelaat van den zecroovcr. Voortaan zou het leven nogtans wel zoet wezen. Gedurende den avond, dien zij nooit vergeten zouden, mengden zij met de verhevene eenvou digheid van hunne pas onllokcnc teederheid, al de gedachten van opoffering en heldhaftigheid welke twee harten vervulden, even edel, even grootmoedig, te gelijk geheiligd voor de liefde, en geheiligd voor de smart. VI. IN ZEE! I)e vrijbuiters van Sl-Malo, door de gevaren waaraan hunne schepen blootgesteld waren, ver schrikt. plaatsen niet alleenlijk np het dek hunner vaartuigen een licht geschut, en voorzagen de matrozen van pieken, bijlen en pistolen maar zij voegden nog dikwijls bij een vlootje een oprecht oorlogschip om hen te hesehermen. Overigens, elk schip, aan dc aanvallen der Bar. harijsche zeeroovers blootgesteld, had in het alge- geld geeft om straatlawijt en oproer te maken, die houdt zich met geene politiek bezig zeker Wel hemel maakt dat de ganzen wijs. Een sluw en adderachtig geuzenblad van Brussel zegt dal de bestaande regeering geen tnaairegelen zou durven nemen tegen de officieren die lid zijn van de Logie. Wil dat zeggen dat de geu zen weer zouden tieren en tempeesten, en betoogen, eit ruiten kapotslaan indien liet gebeurde Eu is dat geene beken tenis dat de zaak slecht is maar dat men voorzichtigheidshalve ze zal moeten dul den, omdat de liberalen slechte dingen verdedigen, ja noodig hebben Het is ongehoord dat een krijgsoverste of een soldaat mag deel maken van een verholen genootschap. Wie weet of er onder dat geheim geen landverraad schuilt. Is men al vergeten dat in de eer ste jaren van België's bestaan, geheime bonden van Orangisten werden ontdekt, die onze onafhankelijkheid wilden te niet doen Heeft men al uit het oog ver loren dat er te Brussel een samenzwering heeft bestaan om den koning van den troon te smijten Wie zal ons verzekeren dat liet beter gelegen is met de geheime gezelschappen die nu in België nestelen Overal voelt meu eene strekking naar Frankrijk daarbij vinden wij in het fransch budget eene som van 200,000 fr. pour la Bel- gique en niemand weet wat met dat geld gedaan wordt. Zou het voor geen verholen genootschappen zijn die ons aan Frankrijk moeten leveren (Onafhankelijke.) t is ongelooflijk wat buclit ons van over de grenzen wordt toegezonden. Wekelijks ziet men met dozijnen zede- looze werken uit de pen der fransche zedenbedervers vloeien, en naar België gestuurd worden om hier al wat rein en kuisch is te komen bevuilen en be- smeeren. 't Is inderdaad om te walgen wanneer men enkel het opschrift of de titelplaat van sommige boeken onder de oogen krijgt; wat moet dan de inhoud zijn Wij verstaan waarlijk niet hoe sommige boekhandelaars niet meer eergevoel bezitten, en zulke vuiligheid voor hun venster onder de oogen van groot en klein durven brengen. En wie koopt dan toch al dat zedeloos geschrijf, die vuilnis Wel, moet ge dat vragen De fransche zedenpreêkers, die met den eenvoudigen buitenmensch den spot drijven, hem be schimpen en verachten, en die, voor wat eerlijkheid en deftigheid betreft, nog op geen honderd stappen achter den boer mogen komen de juffertjes welke op een ander beurs leven, en zooveel jonge lingen tot verdriet en schande hunner familie doen dienen de groote lawijd- makers welke de Vlamingen standvastig meen, alvorens het anker te lichten, de zorg van zich dene boodschap van den admiraal van Frank rijk te verschaffen. Om verantwoordelijk te zijn voor de onrccht- veerdigheden, die zijne vertegenwoordigers in zee konden begaan en waarvoor hij instond, zette do koopman-vrijbuiter vooraf eene som van vijf tien-duizend livics uit. Men kondigde den zeetocht in al dc kwartieren aan en liet ontbrak aan gccuc verbintenissen 1 De matrozen kozen dc gewapende schepen, aan wier boorden zij kans hadden groote winsten te doen, en trotseerden liever dc gevaren, dan zich in te schepen op vaartuigen, van alle verdedigingsmid delen ontblootcn thans bood liet gevaar zich onder een dubbele akelige zijde aan van den eencn kant, dc engelsche volschuite», van den an deren, dc galeien der Barbarijsclie kust. Was het niet beter te vechten gelijk een beze tene onder de plooien van het fransche vaandel, dc faam der matrozen van Sl-Malo staande te houden, zonder andere mededingers, dan dc zee lieden van Dieppe Van zoohaast men het aanstaande vertrek van het vlootje aankondigde, liepen al dc matrozen, die in het bezit van hun verlof waren, hij de vrijbui ters samen. Iedereen prees zijnen moed, deed zijne zeekennisscn gelden, noemde zijne zeesla gen op, besprak den prijs van zijne verbintenis en eindigde met een verschot te vragen, dat zelden bespotten en uitschelden, welke zijne taalrechten komen aanvallen en met tie voeten treden, die altijd bluffen op de fransche beschaving, frauschen vooruit gangen nooit een vlaamsch boek hebben opengedaan die mannen voor wie onze vlaamsche zeden te eenvoudig te kuisch zijn die geen eeregevoel, geene zedelijk heid meer bezitten, wier bert vuil is van al wat stinkt, van al wat rot is ;die nieuwe beschavers hebben zulke vuiligheid noo dig, want soort zoekt soort. En die gasten zouden ons vlaamsch volk tot bet lezen van fransche werken willen aanzetten Welke ouder zou dwaas genoeg zijn een zijner kinderen dien vergiftigen dolk in de hand te geven wie zou bet op zijn geweten durven nemen die zedeloosheid te verspreiden, aan te moedigen Wie En nogtans,deze welke onze kinderen den vlaamscben aard doen verliezen, welke medehelpen om ons jongelingschap te verfranschen, zijn zij niet de oorzaak dal zeer velen later de vlaamsche boeken zullen verachten en op zij leggen, om de verpestende lucht in te ademen, welke het meerendeel der fransche werken uitwasemen zijn zij niet in grooten deele schuldig aan dat zedenbederf. Ons dunkens zouden ook de gerechts dienaars zich de zaak meer moeten aan trekken, en in plaats van er den verkoop en de uitstalling in dc: spoorhallen, tram huisjes ol'boeken winkels van toe te laten, zouden zij niet streng genoeg al wat zede loos is uit onze streken kunnen bannen. In Duitschland doet men het anders. Daar heeft bet Landgericht van Berlijn, onlangs nog, de verbranding bevolen der afdruksels van den zedeloozen roman La Terre van den vuilen schrijver Zola. T Is bet beste, het eenigste wat met zulke vodden aan te vangen is. Wanneer zal men eens in Belgie met de voortbrengse len dier lransche zedenbedervers ook zoo handelen. De Journal de Gand schreef verleden week nog eens dat de liberale partij, de partij is der vrijdenkerij, dat de tijd uit is om den godsdienst nog te aanzien als eeue verzedelijkende macht. Het is altijd goed om te herinneren wat onze vrijmetselaars in liet schild voeren. De mannen van truweel enz. zullen echter met tegenzin vernemen dat de Duitsche keizer, die een zeer godsdien stig protestant is, van geene vrijmetse laars wil booren. Door zijn voorbeeld zal de logie verlaten worden door al wat van gezag is in Duitschland. De regeerende prins van Beieren heeft zelfs alle officieren aange naand de Logie te verlaten, en den bevelhebbers bevolen te waken op hunne manschappen, opdat zij niet aan de Logie zouden onderworpen zijn. geweigerd ward. Moesten de rekeningen der gedienstige herber giersters niet geregeld worden moest men niet eenigc hulpmiddelen aan de oude moeder, iets aan de vrouw en aan de kinderen laten Gedurende de leste dagen, waren zij van vreug de opgetogen, in afwachting dat de trommel in dc zeerooversstad zou rommelen om de zeelieden te doen verstaan dat zij zicli aan boord moesten be geven, op straf van als deserteurs aanzien te wor den. Vreemdelingen beproefden zich onder bet scheepsvolk tc doen aannemen, maar builen liet slecht, vertrouwen, dat zij aan dc vrijbuiters in boezemden, legden de anderen matrozen jegens ben eene instinktmatige afstooting aan den dag. Men nam er zoo weinig mogelijk aan. De inscbrijvingsboekcn, die in de verschillende kwartieren waren neêr gelegd, werden seffens met talrijke handteckens bekleed Te midden der kloeke mannen, der zeelieden, aan liet vuur reeds gewoon, cn als stoute robben tol de vreeselijkstc verwoestingen bekwaam, namen eenigc weezen zachtjes plaats. Zij vroegen zich verschrikt cn nieuwsgierig af welk voorlaan liun leven zju wezen bij die mannen met hunne ruwe slem, iiunnc uit dragende houding, in verscheidene zcclochlcn ge kwetst en onder wier bevelen zij zich weldra zou den bevinden. Dicht opeengepakt, als vreesachtige vogels, die Een zelfde verbod zou ook in Belgie mogen gegeven worden. Bovendien, wordt aan de Kreuzzeitung geschreven, is het volstrekt gevaarlijk de logie te ondersteunen, want datis de weg waardoor het jodendom ons beheerscht. Vrijmetselaars en joden dat zijn broers. Voeg er dan maar de knechten der logie bij, de roode trawanten en men begrijpt seffens in wat hemeltje er daar geleefd wordt. VI. Gaz. van Brussel. Amerikaansehe aardappelen in Europa. De statistieken over de exportatie van amerikaansehe appelen toonen eenige belangrijke opgaven aan. Het totaal der exportatie gedurende het seizoen 1887-88, bedroeg 608,588 vaten tegen 811,140 vaten in het vorig jaar. Gedurende het jaar 1887-88 werden er van Boston slechts ongeveer half zooveel vaten verzonden als gedurende het vorig jaar, terwijl New-York er ongeveer 50 meer verscheepte. Portland (Marine), Montreal, Halifax en Annapolis hebben alleu minder verzonden dan gedurende 1886-87. Er werden in 't geheel verscheept te New-York 269,943 vaten. Boston 164,-268 d Portland 26,614 Montreal 93,124 Halifax 36,768 Annapolis 17,871 Van dit getal waren bestemd voor Liverpool 545,5u2 vaten Glasgow 138,945 Londen 109,875 en eenige havens van bet vaste land 16,466 vaten. Het getal der wekelijksche verschepin gen van Boston, bëdroeg gemiddeld 6706 vaten en van New-York 12,164 vaten. Weldra zal men in Europa het gansche jaar door versche appelen kunnen beko men. Immers Australië zendt ons nu reeds appelen in kisten, gedurende de lente eu zomermaanden en deze worden aan hooge prijzen verkocht. In Engeland, Schotland en Ierland is de appel altijd gewild. Het is eene gezon de en voedzame vrucht die zoo wel door de mindere als door de lioogere klassen kan gekocht worden, en liet is dan ook niet verwonderlijk dal er van alle kanten zulke groote hoeveelheden naar onze bezonderste markten verzonden worden. Volgens de berichten die wij van onze korrespoudeuieu ontvangen hebben, be looft de oogst in Canada en de eoster- sche staten van Amerika dit jaar goed te zijn. De belgische landbouwers kunnen zich niet te veel op liet winnen van de beste appelsoorten toeleggen. Het is juist hier aan dat de landbouwers aan gene zijde vau den Oceaan al hunne zorg besteden, liet gekende uesl voor de groote zeegolven verwis selden, waren zij «p dit oogenblik van eene groote droefheid aangedaan, bij dc herinnering aan liet gasthuis waar zij opgroeiden. Het somber gebouw, niet boogc muren omsloten, diende hun tot wieg geene inocder waakte over hunne jeugd zij hadden geene beschermers dan de priesters cn de kloosterzusters, die hen steeds met een oog vol liefde en medciijdcu aanschouw den. Plotseling werden zij aan hunne teederheid ontrukt. Dc staal die beu bad opgevoed kwam er scheepsjongens van tc maken. Welk zou hun lot zijn Zij zouden ongetwijfeld aan hoord dikwijls wee- nen. En in hunnen iuvoud sloegen zij liet oog op dc matrozen, die zich tot de zeereis kwamen ver binden. om te weten of er onder hen zouden ge- vonden worden die bekwaam waren hen te bemin nen. Tussclien de wcczen, die door dc bestuurder, werden aangeduid om den aanstaanden zeetocht mee tc doen, waren cr twee, N;rvan cn Meriadocs dit- elkander steeds eene zeldzame vriendschap had den locgedragen. Zij vraagden uiet veel op het- zelfdc vaartuig ingescheept k worden was gansch hun wcrisch. Hun hart klopte, terwijl zij de zeelie den bezagen. Eensklaps richtte ftervan zich tot zij nen gezel en oenen zeeman van uitmuutend groot* gestalte aanwijzende

De Denderbode | 1888 | | pagina 1