NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 23 Augusti 1888, 10 centiemen per nummer. 12ste Jaar, N° 2286. ABONNEMENTPRIJS J ANNONCENPRIJS I Politiek overzicht. Ontwerpen. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars f r. 3,25 voer zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N* 10, naDij de Groete Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique Sunm. AELST, 22 AUGUSTI 1888. Boulanger overal gekozenZondag IJ. heeft 't verbond van al diegenen,wel ke het tegenwoordige stelsel in Frankrijk beu zijn, aan de republiek den genadeslag gegeven. Ziehier de cijfers in de drie departe menten. Die cijfers zeggen meer dan alle redeneeringen. Noorderdepartement Ingeschrevene kiezers 363,277 Stemmers240,313 Uitgebrachte stemmen 234,395 Generaal Boulanger 130,152 Koechlin, boulangist 126,587 Desmoutiers, republikein 97,409 Moreau, republiekein 96,023 Generaal Boulanger en M. Koechlin zijn gekozen. Charente-lnféi ieure. Generaal Boulanger 57,484gekozen. Lair, republikein 42,416 Somme. Generaal Boulanger 76,094gekozen. Bernot, republikein 41,371 Den avond van Zondag werd geken merkt door eene onbeschrijflijke ontroe ring, zoo te Parijs als in de hoofdplaat sen der departementen waar er kiezing was, In de rue Montmartre heerschte groote ontroering voor de bureelen der Cocarde waar de uitslagen bij middel van trans paranten werden aangekondigd. De policie die hier talrijk te been was, had de grootste moeite om de orde te handhaven. Te Amiens hadden den ganschen avond woelige looneelen plaats. Rond midder nacht moesten de troepen met de bajor.- net chargeeren, om de rue des Trois Cail- loux te doen ontruimen. Te Rysel hadden dezelfde tooneelen plaats. Een weinig na middernacht ontstond «en verwoed gevecht voor de Taverne Beeker, tusschen boulangisten en anti- boulangisten. Voor de bureelen van den Progrès du Nord werd geroepen: «Leve Boulanger!» De republiekeinen antwoordden met den kreetWeg met Boulanger Weg met de diktatuur Eenige groepen verbleven tot na 2 ure op de Groote Markt. Zij werden ten slotte uiteengedreven. 14aanhoudingen werden gedaan- De strijd tusschen Boulanger en de Re publiek. Zooals de Temps het zegt, het is met een gevoel van vernedering dat de derde republiek den uitslag ver- DE VAN MNT-MALO. (23* Vervolg.) Pietcr, ziende dat het getal zijner matrozen op de kaai aangroeide, vreesde dat men zijne ontroe ring mochte bemerken, verliet hij plotseling de twee vrouwen om aan baord van den Sinu s tc stappen. Zij bereikten het Houten-iluis, wanneer een dikke nevel de kaaien en de brug had omhuld en wanneer zij zich alleen bevonden barsten beiden in tranen los. Ik heb schrik Ik heb schrik riep Joce- lync uit. Heeft hij niet zoovele andere gevaren getrot seerd De vrees redeneert niet, mijne moeder Er is iets die mij voor den tocht van den Siaius geva ren doet vreczen, waarlegen mcnschelijke krachten niet bestand zullen zijn. Wij hebben zoovcol gele den, dal wij slechts met moeite eenige hoop kun nen keestcren. Mevr. de Miniac vond nogtans zulke teedcre nomen heeft van de drie kiezingen van verleden zondag. Zijn zij wel juist den doodslag niet voor de republiekeinsche instellingen,dan tochzijn zij eene geduchte bres in den muur, met zoo veel moeite opgericht door de Thiers, de Gambetta's en anderen. Er ligt eene waarschuwing in die her haalde kiezingen van den oud minister van oorlog, in die protestatien, welke op verschillige punten van het land zijn op gerezen bij den naam van een populair soldaat. De republiek had er belang bij te hooren naar die waarschuwing te luis teren naar de klachten van bet volk. En, wat heeft ze gedaan Zij is roeke loos voortgegaan op den ingeslagen weg toen de generaal, als lastdrager der natie in de Kamer kwam rekenschap vragen over haar beheer, onthaalde men hem op uitjouwingen en beleedigingen. Is dat behendige politiek, is dat eene wijze van handelen onder eenen staats vorm,welke door de republikeinen wordt geloofd als hetideaaldervrijheiden rechl- veerdigheid Men zegt Boulanger is de speelpop der reactionnairen. Die redeneering is valsch indien de konservatieven bijna overal de kandidatuur van den generaal ondersteunen, dan is 't omdat zij zich aansluiten bij de partij der ontevredenen, waarvan degeneraalde verpersoonlijking is. Wij denken niemand zoo naïef om met te gelooven dat de konservatieven zoowel royalisten als bonapartisten hoopen door de beweging Boulanger eenen stap nader lot hun doel te komen. Kan men hen zulks verwijten De fouten der republiek de nuttelooze en peperdure expeditiën in verre landen willekeur, dwang en partijtwist in eigen land de vernedering in den vreemde de hatelijke vervolgingen tegen den gods dienst de plaatskensjacht en de alleen heerschappij eener onbeduidende Kamer: dit alles heeft de Franschen ontevreden gemaakt. De eerste, die van deze ontevredenheid zou gebruik gemaakt hebben, die haar behendig wist te gebruiken tot zijn eigen voordeel, was meester van den toestand. Die eerste was generaal Boulanger. Men heeft hem een tijd lang klucht- generaal» genoemd. Alsof dan alles sedert 100 jaar in Frankrijk geen kluchtspel ware, voorafgegaan van een drama Wij knippen uit d(i bijzondere briefwis seling van het Handelsblad.) Brussel, 18 aug. Reeds verscheidene malen heeft de vreemde pers gesproken over liet huwe lijk van prinses Clementina met den kroonprins van Italië, en nu dat die prins woorden, zij overlaadde hare bedroefde Joceiync met zoovele liefdevolle omhelzingen, dat deze op nieuw den noodigen moed vatte om zich 's ande rendaags naar de haven tc begeven, op het oogen- blik dat dc vloot zou afzeilen. Gansch dc stad St-Malo bevond zich daar. De kapitein Pieter dc la Barbinais, aan boord van dc Sinius stappende, gelast met de bescherming van dc vloot der koopvaardijschepen, was niet alleen van het noodige geschut en van ecu vol doende aantal manschappen voorzien, maar ook van bijzondere brieven, die hem machtigden den strijd tot het uiterste tegen de barbarijsche vloot jes, die de Middelandsclie Zee onveilig maakten tc leveren. Op het oogenblik, dat men het anker lichtte, en dat Pietcr met dc hand voor de laatste maal groet te, die op de kaai stonden, maakte een akelig voor gevoel, dat hij niet verdrijven kon, zich van zijn hart meester. Hij ook dacht, evenals Jocelyne, dat deze zeetocht hem noodlottig wezen zou Hij haastte zich die gedachte uit zijnen geest te verbanuen. Pieter, den 26 octobcr 1639 geboren, was alsdan 26 jaren oud. Het was een moedig en scboonc jongeljng, hoog van gestalte, meteen gelaat, waar kalmte uitstraal de gedurende de uren van rust. maar op hetwelk eensklaps eer zonderlingen glans te voorschijn kwam, wanneer liet uur van den strijd was aan gebroken. Groote, zwarte «ogen van eene ongelooflijke eene reis doet in noordelijk Europa, vin den de nieuwsjagers eene zeer natuur- lijkegelegenlieid, om datgerucht opnieuw in omloop te brengen. Volgens mijne inlichtingen is er in den zin van dat ontwerp nog niets officieels gedaan maar in de kanselarijen wordt er over gesproken, en het zou wel kun nen gebeuren dat er, zooals men zegt, iets van dien aard in de lucht hangt. De belgische pers heeft voorzeker zoo veel recht als de vreemde om over die zaak le handelen, en daar zulkdanige ver bintenis een gevoel van tegenzin verwekt hij onze katholiekebevolking,is hel nood zakelijk dat dit gevoel in onze dagbladen krachtdadig uitgedrukt worde. Eens dat van wege Italië voorstellen aan het hof van Brussel zullen gedaan zijn zal het te laat zijn om te protesteeren. 't Is nu dat men de stem moet verhef fen, wil men datgene voorkomen, wat het katholiek land als een ongeluk voor het koningshuis en voor het belgisch vader land zou aanzien. Ik haast mij echter er bij te voegen, dat wij geene reden hebben te denken, dat de innige gevoelens onzer vorsten op dit punt niet met die der katholieke natie overeenkomen. Voor ons, Belgen, bezit koning Hum- bert de stad Rome niet op wettige wijze de ware vorst var. Rome is de Paus wij zouden tevens vernederd en bedroefd zijn, indien eene belgische prinses te Rome den troon moest bestijgen, in een paleis dat aan het opperhoofd der Kerk ontstolen is. Onze vorsten moeten over die zaak denken zooals wij, want zij belijden het zelfde geloof, en voor hen gelijk voor ons is er maar ééne en dezelfde waarheid, één en hetzelfde recht. Wij zouden hen beleedigen, moesten wij onderstellen dat hun geweten rek baarder is dan het onze, dat zij in de romeinsche kwestie het gedacht der vij anden van de kerk deelen,dat zij niet het minste belang hechten aan de gedurige en dringende klachten van den doorluch- tigen gevangene van het Vatikaan. Wij moeten dus in princiep gelooven dat, zoo de erfgenam van een in den ban geslagen koning, de hand van eene bel gische prinses kwam vragen, hare door luchtige ouders over dat voorstel meer leedwezen dan vreugde zouden gevoelen. En hoe pijnlijk het voor hen ook zou mogen wezen, die vraag weigerend te beantwoorden, zij zouden verplicht zijn te weigeren, liever dan tevens den recht- matigen afkeer van hun geweten en het geluk van een geliefd kind op te offeren. Maar waarschijnlijk zullen dc politiek en de diplomatie samenwerken om dien zoo eerbiedweerdigen tegenstand te over winnen en 't is daarom dat de openbare denkwijze luidop haren afkeer voor zulk- danig huwelijk moet doen kennen. krachtdadigheid, gemengd niet eene innemende zachtheid, lang zwart hair dat op wonderbare wijze zijn trotscli en bleek hoofd versierde, alles liep samen om van hem den afgod der matrozen, welke onder zijne bevelen stonden, te maken, en der zeekapers, met wie hij zich zoo dikwerf reeds ge meten had. Dc smartelijke indruk, dien hij bij het verlaten van Sint-Malo gevoelde, en dien hij uilsluitelijk toeselireef aan het spijt dal hij had, zich van Joce- lyno en zijne broeders te moeten verwijderen, was van geen langen duur. De verplichtingen zijns bcvelhebberschaps onttrokken hem aan de bekom mernissen zijns harten. Hij legde er zich op toe zich zelvcn tc vergeten om niet moer tc denken dan aan hen die op zijne bevelen, zijne raadgevin gen en dikwijls op een weinig vriendschap wachtte- den. Want ofselioon hij na God meester was van zijn schip, ofschoon hij aan boord, als koning, met een onbeperkt gezag heerschte, niet alleen over de vrijheid, maar over liet leven van zijne manschap pen beschikkende, nooit maakte hij misbruik van die oppermacht zonder grenzen en zonder toezicht. Het weder was overheerlijk, een gunstige wind blies hel vaartuig voortalles voorspelde een voor. spocdigen tocht. Pieter had voor plaatsvervanger een mail van twee cn twintig jaren, M. dc Méloir die zijn vertrouwen volkomen weerdig was dé heelmeester, Lodewijk Vernon, deed zijne eerste reis hij was verstandig, bezield met oen ouver- zaadbaren zucht naar de wetenschappen, behendige Dat het de plannen van koning Hum- bert zou begunstigen, dat is buiten twij fel. Hij verlangt voor zijnen zoon eene katholieke echigenoote, misschien niet om godsdienstige reden, maar uit poli tieke behendigheid omdat hij wel weet wanneer hij in het huis van Savoye eene protestantsche prinses binnenleidt, hij den afgrond tusschen zijn koninklijk huis en het katholieke Italië gedurig dieper graaft. Welnu, er zijn tegenwoordig niet veel katholieke prinsessen, die den huwbaren leeftijd bereikt hebben. Vruchteloos zou hij zich tot Oostenrijk richten, om de hand eener aartshertogin te bekomen daar zou hij voorzeker eene bepaalde weigering ontmoeten. Het is dus niet te verwonderen dat hij zijn oog naar het belgische hof gericht heeft. Prinses Clementina is de zuster van de toekomstige keizerin van Oosten rijk indien zij koningin van Italië werd ware zulks eenen band te meer, die Italië aan de twee groote rijken van midden- Europa en aan het drievoudig verhond zou vasthechten. Die zaak is zeer goed berekend om ge noegen te doen aan M. von Bismark en koning Humbert, zijnen beschermeling en zijn werktuig tegen Frankrijk. Maar moet daarom eene belgische prin ses aan de ontwerpen van M. von Bis- mark en de kuiperijen van Italië opge offerd worden Neen, duizendmaal neen Dat de prins van Napels zich elders «ene vrouw zoeke Belgie heeft geene prinsessen opgebracht om ze eene kroon te laten op het hoofd drukken, waarop de overweldiging en de heiligschennis eene onuitwischbare vlek hebben geworpen. Personen,die metonze koningin Maria- Henrietta gesproken hebben, verzekeren dat zij, moest het geval zich voordoen, het ontwerp hevig zou tegenwerken. Daarenboven is de prins van Napels zeer zwak van gezondheid, en dat ook is een ernstige hinderpaal, nevens de zwa righeden van hooger belang, De koningin verlangt zoo zegt men, als echtgenoot voor hare dochter de een ol andere aartshertog van Oostenrijk. Op dit oogenblik zijn er zeer veel aan het hot van Oostenrijk, en men spreekt onder andere van den zoon van aartsher tog Regnier, neef der koningin, die zeer veel kans zou hebben aangenomen te worden. Het schijnt dat de koningin voorne mens is binnen eenige dagen naar Wee- nen te gaan, en men denkt dat vóór die reis, aangaande het huwelijk van prinses Clementina, niets zal worden beslist. Wij treden de zienswijze van onzen konlrater ten volle bij. teekenaar, vermaarde schrijver ou hij stelde zich voor de tochten van deu zeeroover op het papier te brengen. Het was met hen dat Pieter de Ia Barbinais, op het achterdeel van den Sinas gezeten, zich beurte lings onderhielden over het vaderland, dat zij kwamen le verlaten, de gevaren, die zij op dc bar- barijsehe kusten te vreezen hadden, over de voor zorgen, welke er genomen waren, om met welge- lukken tegen dc zeekapers te slrijden. De matroozen onderhielden zich met elkander over de roemrijke zeegevechten van vroeger tijd spraken den lof van al wie op 't vaartuig was, zelfs van Yvonnet,die elk met zijn dwarsfluitje bezielde; men roemde vooral den kapitein, dio zeer streng was op de regeltucht, maar moedig als een leeuw, die altijd do eerste in liet vuur liep en die eens de laatste aan boord bleef van een schip, waarvan het dek reeds door de vlammen was aangetast.... Galhauban hield zich vooral met de weczcn Ser- van en Mcriadec bezig, leerde bun knoopan van alle dikte leggen, in het touwwerk van het vaartuig klauteren, het den afwasschcn, schrobben, glad den. Over de uitmuntende hoedanigheden onzes kapiteins, verzekerde Galhauban den kleinen, zou ik wel zevi n jaren lang kunnen vertellen, cn nooit zou cr een einde aankomen, De kapitein is een held, een grootmoedig hart Er is maar één Bar binais in de wereld Ziedaar waarom gij kajuit jongens, eiken avond in uwe gebeden God moet danken omdat hij u ®nder liet scheepvolk van dtn Aardrijkskundige Tentoonstelling van BROEDER ALEXIS in den Grooien Internationalen Wedstrijd. Vervolg. Onder de boeken, is zijne methode van aardrijkskunde, welke den leeraar mei al de manieren van onderwijs be kend maakt, de eenigste verhandeling die wij over dees leervak bezitten zijné handboeken betreffen alle graden van on derwijs. Verscheidene zijn tot beloonin gen bestemd, zooals de Geïllustreerde Aarde, het Geïllustreerde Frankrijk, het Coloniale Frankrijk en meer bezenderlijk de Geïllustreerde Belgische Congo, dit uitmuntend boek, 't welk, gelijk men weet, aan deszelfs schrijver, de verhe- vendste goedkeuring en een koninklijk verboor heelt verworven. Roepen wij de aandacht verder in op eene monographic der gemeente Tamines, in twee dealen, aardrijkskundig en oudheidskundig, eene reeks werken voor de scholen in Frank rijk en anderen vertaald in 't engelach voor de scholen van Canada en der Ver- eenigde Staten van Noord-America. De relieis zijn hoogst merkwaardig. Broeder Alexis is de eerste die, in 1873, te Parijs heeft tentoongesteld, twee reliefs der provincie Namen, op 1110,000*, naar de kromme lijnen der krijgskundige kaart van België, het eene geschilderd bij albimelrisciie luchtstreken, het andere bij aardrijkskundige ligging. De twee reliefs der provinciën Luxemburg en Luik zijn insgelijks aller prachtigst en getuigen van een groot werk van geduld; de twee rebels der gemeente Tamines het eene op 20,000',liet ander op f0,000' bewijzen nogmaals welke hulpbronnen de oflïcieele kaarten bij kromme lijnen voor de studie der lokale aardrijkskunde even als voor bet leggen van banen en ijzerenwegeu opleveren. Om de methode der kromme lijnen en van de conventiotieele kleuren te doen begrijpen heelt de schrijver tan vinding rijk rr/ir/",verveerdigd geschikt om onder water gezet le worden, terwijl zijne ideaals landschappenin relief,ook in plaas ter verveerdiga, voor de beginnende leerlingen bestemd zijn om hen de afwis selingen of oneffenheden des bodems te doen begrijpen. Uit ideaal landschap in relief is te meer weergegeven onder den titel van aardrijkskundige panorama, bij eene cbromolothograplnsche kaait van 't schoonste effekt. Dit is alles niet. Om te doen zien boe het aan den leeraar toegelaten is, bij zich zelve, zoo het in zijne methode wordt aangetoond, zijne middelen van ontwik keling voor deze wetenschap uit te brei den, vertoont de schrijver ons, onder den naam van aardrijkskunde bij beelden, eene reeks van 2S ol 50 groote kartons op de welke aardrijkskundige zichten zijn ge plakt van landen, sleden, monumenten, afbeeldsels van woningen, enz. voor Smits heeft geplaatst, die voorzeker geen enkelen lalfaard onder zijne mannen telt. Dc dagen vloden Iieen de wind bleef gunstig blazen, en de vloot dobberde op de baren evenals eene kooi stormvogels die liunne vleugels over de golven opensprcidcn. En altijd niets aan den horizont te ontdekken, tenzij eerlijke koopvaardijschepen met wiemen groetenisscn wisselde. Wat kon men beter verlan gen dan dit prachtig weder cn die voordccligc zee? En nogtans, de matrozen verloren hunne opge ruimdheid. Zou dc overvaart dan ten einde loopen» zonder eene dier bloedige, doch roemrijke ont moetingen. waarvan de herinnering in liet geheu gen van elk blijft voortleven en die welhaast eene verrukkende legende vormen. Zonder twijfel zouden er de kooplieden bij win nen. Hunne scheepslading scheen geen het minst# gevaar te l#opcii. Haar wat zoude matroos aan wal doen met dc magere kronen zijner soldij, in dien hij «r niet een rijk deel eener kaping kon bij- voegen, zonder tc rekenen dat een goed aantal zee robben van don Siiuus hetzelve reeds op vooor- liand aan moeder Cacliala of aan andere herber giersters der haren verkocht hadden. Onder dc voeten een schoon fregat gevoelen, een fregat met zes-en-dertig stukken geschut, dié ongeduldig schenen om hunne vuurmonden te la ten spreken, en zich veroordeeld zien om bij nacb' de sterren le tellen en gedurende deu dag een turksch vaartuig op eene kust te zoeken. Wonyr voortgezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1