Kaatspel-Houlmarkt. Philippijnsche Eilanden. dronkenschap, het vluchten «Ier herber gen en andere gevaarlijke plaatsen, de uitoefening van den H. Godsdienst, het bijwonen van Christelijke Genootschap pen en Patronages, in een woord, al wat iets kan bijdragen om den jongen Werk man gelukkig te maken,zoo voor den tijd als voor de eeuwigheid, wordt door den Wijzen Raadsman behandeld. De Heeren Bestuurleden van Patro nages, Zondagscholen, enz. zullen het Gulden Boekje met groot nut verspreiden; zij zullen bijzonder veelgoed stichten, ja, zelfs hun reeds zoo heilzaam werk vol maken, met in de handen hunner be schermelingen een boekje te stellen, dat de edelmoedige Jeugd altijd vuriger tol het Goed zal aansporen, en de vergade ringen steeds met nieuwen iever zal doen bijwonen. En gij, allen, die met liefde de katho lieke Volkswerken ondersteunt,helpt ook dit Gulden Boekje verspreiden. Herinnert u dat de Werkende Jeugd de hoop der toekomst is, en dat de Werklieden later zullen zijn, gelijk wij ze in hunne jonge jaren gevormd hebben. 01 het werkje voor de propaganda be stemd is, hoeft niet gezegd te warden. De geringe prijs duidt het genoeg aan. En niettemin is hel een allerliefst boekdeel tje van 66 bladzijden, gedrukt op schoon papier, met verscheidene houtplaatjes in den tekst, en omgeven van een rijken omslag in steendruk. De prijs is 25 c. merkelijken afslag voor een grooter etal. Süjarig jubelfeest. Eenige weken geleden vierde men te Bastenaken den 25e verjaring der benoeming van den heer Van Hoordeals volksvertegenwoor digers van dit arrondissement. Den 14 October aanstaande zal het arrondissement Hasselt, op zijne beurt, den 25f" verjaardag feesten van den acht baren heer Thonissen, oudminister, als volksvertegenwoordiger. Toekomend jaar zal hel arrondissement Aalst, op zijne beurt, ook den 25*u ver jaardag der benoeming als volksverte genwoordiger willen herdenken van on zen geachten Burgemeester, den heer Victor Van VVambeke. De heer Van Wambehe werd op 11 Augusti 1864 als volksvertegenwoordiger van ons arrondissement uitgeroepen met 1562 stemmen op 2603 kiezers. De liberalen waren in 't strijdperk ge treden met één enkele kandidaat, M. Cu mout, vader, zaliger en deze bekwam 1071 stemmen. Een voorloopig komiteit zal kortelings, alhier te Aalst, tot stand gebracht worden 't welk de eerste maatregelen zal nemen in vooruitzicht dezer jubelfeest, in 1889. ZONDAG 26 AUGUSTI. Om 10 1/2 ure voormiddag L. Wy- meersch tegen Van der Donck. Om 2 ure 11. De Decker tegen Van Gysegem. Om 3 ure f Frans De Pril legen Aug. De Backer. Om 4 ure C. Uittesprot /'Denderbelle) tegen G. De Vidts (Hofstade.) ALLERHANDE NIEUWS. Au Pavilion, Groote Merkt. Maandag avond 27 Augusti om 8 uren des avonds zal openbaarlijk verlot worden de schilderij, De rijpe kersen.» De personen die begeeren loten te nemen, kunnen dezelve bekomen tegen den prijs van 50 centiemen ter bovenge noemde estaminet. Koninklijke Harmonie. De dagbladen van Dunkerque zijn het eens om den meesten lof te spreken over het Concert dat onze Koninklijke Harmo nie Maar in het Park van 't Zeewezen, heeft gegeven. Het bedoelde Park was prachtig ver licht duizende lichtjes van alle kleuren met veel smaak geschikt, schitterden en leverden dan ook eenen hoogst begoo- chelenden aanblik op. La Flandre besiatigt dat onze Ko ninklijke Harmonie alle de stukken van 't programma meesterlijk heeft uitge voerd. De heeren Victor De Gheest en Walpot worden bijzonderlijk vermeld, om liet wonderlijk talent met het welk de eerste eenen polka voor cornel k piston en de tweede een gevarieerd aria voor klarinet, hebben laten liooren. Solisten en Harmonie werden, zegt La Flandre geestdriftig toegejuicht door de talrijke toehoorders welke zich in het Park verdrongen. Om onze indrukken in 't kort te ver- klaren zullen wij zeggen, gaat La Flandre voort, dat de Harmonie van Aalst samengesteld is uit muzikanten van grooten verdienste welke in M. Vanden Bogaerde eenen uitmuntenden bestierder bezitten. Wij bieden hen al onze dankzeggin- gen aan, èn over de welwillende mede- werking welkt zij aan dc leeniging van eenen lokalen rampspoed hebben ver- leend, èn over de muzikale feest waar- op zij ons vergast hebben. La Flandre Maritime eindigt haar verslag over 't Concert als volgt Het Concert van gister zal zonder eenige twijfel de aangenaamste herin- neringen nalaten zoowel bij de uitmun- tende kunstenaren die het ons eens te meer gegeven is geweest te konnentoe- juichen, als bij de muziekliefhebbers welke het zoete genoegen hebben ge- smaakt hen te mogen hoor en. Wij zullen ons altijd gelukkig achten ze te zien terugkeeren en wij hopen dat er geen drij jaren zullen verloopen eer zij ons een nieuw bezoek zullen bren- gen. Het concert heeft eene som van 1000 frank, vrij geld, opgebracht. Dijnsdag rond den middag verliet onze Koninklijke Harmonie de stad Dunkerque met den stoomboot Le Dunkerquois welke haar naar Oostende overvoerde. Deze reis ter zee liep op de aangenaamste wijze af. Om 10 ure des avonds keerde onze Harmonie alhier terug. Itotermerkt. Heden Zaïer- dagwasonze Botennerkt slecht voorzien. Slechts 869 klonten werden te koop gesteld, welke gezamenlijk een gewicht van ongeveer 5300 kilogr. voorstellen. Kerkxken. In den avond van dijnsdad tot woensdag is le Kerxken aan de steenweg, eene tweewoonst de prooi der vlammen geworden. De neven staande woning des heeren Burgemees ters liep gevaar van insgelijks door 't ver slindend element aangetast te worden, doch dank aan krachtdadige pogingen heelt men ze kunnen bevrijden. Het vuur moet op zekere oogenblikken geweldig geweest zijn, want, alhier ter Groote Merkt, kon men de ramp bestatigen. Het eene woonhuis was de smis bewoond door Van Opdenbosch en het andere een hofsteedje bewoond door DeLuyck, land bouwer en zaakwaarnemer. Bijna alle de meubels, een verken en twee geiten zijn in den brand gebleven. De schade, zegt men ons, is nogal aanzienlijk. Alles was tegen brandgevaar verzekerd. Men meldt ons uit Impe: Een smar telijk ongeluk is alhier voorgevallen. De moeder van onzen heer Burgemeester Leo Sci-cckaert, geboren Alexandrina De Landtsheereis, bij ongeval, in eenen gracht vol water gesukkeld en er in ver dronken. Schrikkelijke misdaad. De Brug- schestraat, te Gent,is Dijnsdag avond het tooneel geweest van eene afschuwelijke misdaad, die de verslagenheid heeft gebracht onder de werkmansbevolking. Rond het kwart na 7 ure £s avonds, stond de genaamde Alexander Van G.. gewezen beenhouwer, thans fabriekwer ker, zijne vrouw afie wachten, van wien hij gescheiden leelt. Deze vrouw werkt in de spinnerij La Lys. Zijn voornemen was, iiaar te vra gen het gemeenschappelijke leven te her vatten en ten einde liet gesprek te beginnen, vroeg hij haar om met hem eene herberg binnen te gaan. De vrouw weigerde. Dit ontstak den man in woede. Hij greep haar vast, wierp haar op den grond en bij middel van een broodmes bracht hij haar eene ijselijke wonde aan den hals toe. Dit afschuwelijk tooneel had plaats vóór de woning van den apotheker De Moor, waar het slachtoffer door de om standers werd binnen gebracht. Een doktor, in aller haast geroepen, besla digde eene wonde van 10 centimeters. De policiebrigadier Kahn ontwapende den moopdenaar. Hei slachtoffer is 30 jaar oud, Alexander Van G. is een oud-veroor deelde, die zijne vrouw verdacht hem ontrouw geweest te zijn, gedurende den tijd, dien hij in de gevangenis door bracht. De vrouw is niet dood doch haar toe stand is hopeloos. Zij heeft twee kinderen te onderhou den. Het oudste is 8 jaar. Haar man had haar over 7 jaren ver laten en had bijna al dien tijd in de ge vangenis doorgebracht. Demisdaad had plaats ophetoogen- blik dat twee fabriekmeisjes de vrouw met den mari ziende spreken, zeggende Zie dan T is weêr aan met Blond Meieken. Laat ons haar gaan proficiat wenschen. De moordenaar Van Geert, dieopzulke gruwelijke wijze zijne vrouw gedood heelt, onderging reeds 28 veroordeelin gen en stond thans de Hoboken onder de bewaking der policie. Hij verklaart zeer stellig hut voorne men gehad te hebben, zijne vrouw te dooden en heeft ten dien einde het brood mes waarmeêhij de misdaad pleegde, bij zij e schoonmoeder meêgeuomen en om den noodigen moed te verzamelen, eenige glazen jenever gedranken. In strijd met hetgene reeds gezegd is, hoopte hij na de misdaad dat zijn slacht offer niet zou sterven. Toen men hem hare dood kwam aankondigen weigerde hij zulks te gelooven. Tot zijne schoonmoeder had hij gezegd dat hij wel 70 druppels had gedronken. Bij het verlaten van hare woning,nadat de oude vrouw hem tot regelmatiger leven had aangemaand, zegde hij tot zijn zoontje Binnen een half uur zuil gij nieuws van mij vernemen. Men ziel, de ongelukkige heeft woord gehouden. Dat men eenen mensch doodt, voor eene pruim tabak is zeker wel iets onge hoords, dit gebeurde nogthans zondag nacht op het gehucht Karreweg, bij Kruyshautem. Een man vroeg aan zeke ren Cnockaert een sjik. Deze weigerde en dit ontstak den anderen in woede, zoo dat er een geveeht ontstond. Daarna gingen zij te samen in de herberg, maar de beleedigde volgde den andere op nieuw en bracht hem een gevaarlijken messteek toe, De gekwetste vervolgde zijne aanvallers met een beetje kracht dat hem nog overbleef, maar werd opnieuw door niet minder dan achttien messteken getroffen. De toestand van den gekwetste is zeer erg men vreest voor zijn leven. Vlaamsche Landdag. Wij verne men met genoegen dat de Vlaamsche Landdag, ontworpen door de vlaamsch- minnende maatschappijen van Gent, den grootslen bijval vindt in geheel het land. Ingericht zonder de minste politieke bedoeling, enkel de rechtherstelling der Vlaamsche taal in 't oog hebbende, kon dit ook niet anders. Liberalen zoowel als katholieken zullen er het woord voeren. Het is op die wijze alleen dat de misken ning onzer moedertaal weldra een einde zal nemen. Immers wie zal er zich in ons land nog durven verzetten tegen het recht der Vlamingen, wanneer de hoofd leiders der twee groote Staalkundige partijen het eens zijn. Vermits zij nu samen werken, kunnen wij niets beters doen dan elkeen aan te raden den Land dag van Gent bij te wonen. Hij zal plaats hebben op Zondag 9on September aan slaande, in de groote zaal Valentino. In een volgend nummer zullen wij meer inlichtingen geven. De Vlaamsche Patriot, 6 fr. per jaar 3 fr. per 6 maanden. Te verkrijgen bij alle gazetverkoopers. ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen Onze sena toren.De oude kerk van Laeken. Een der loestroomen van de Lesse. Zulke meester, zulke leerling. Het strand en het staketsel te Oostende. Midden-Afrika en den onafhankelijken Congo-Staat. Voeder voor konijnen.— Wetenschappelijke verscheidenheid. Zomerkleedsel voor 1888. De dorps- klop van Broekveen. TEKST Kronijk der week. Den 7° September 1884 herdacht. De politiek der week. Sergeant Eranck. Ivvein van Aalst (vervolg). Onze platen. Raadsels. Wetenschappelijke ver scheidenheid. Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 127 melkkoeien,34 ossen,28 verzeen, 22 jonge ossen, 62 varkens, 113 jonge varkens. Hiervan zijn verkocht: 118 koeien, 22 ossen, 21 veerzen, 14 jonge veersenSl varkens en 123 jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, fr. 230 os sen, 305; veerzen, 230 jonge ossen, 105 varkens, 70 jonge varkeus, 9.00. r- Men schrijft uit Oostcamp Als eene zeldzaamheid mag beschouwd worden, dat den heer Edward Van de Cavdye, grootlandbouwer aldaar, bij de prijsschieting der heeren hofmeesters van Gilde St. Sebastiaan, die maandag 20 oogst heeft plaats gehad, de drie hoog vogels heeft afgeschoten. De Patrie meent te kunnen melden dat den 17 september aanstaande de ver- deeliug zal beginnen van een dividend van 5 per honderd aan de schuldeischers der failliet J. Dnjardin. Als er dagelijks 250 schuldeischers hun deel komen halen, zegt de Patrie, zal de verdeeling nog 10 dagen duren, zoodat er bij de 2500 scliuleischers ziju. Dat kan nogal tellen Arme schoonvader Ten gevolge van eene naamlooze aanklacht bij het parket, was de gendarmerie van Ouden burg (Brugge) gelast een onderzoek te doen bij eenen ouderling van ongeveer 80 jaar, wonende bij zijnen schoonzoon. Zoo het schijnt was die ouderling sedert maanden reeds, door niemand meer gezien geweest. Wanneer maandag morgend de gendarmen aanklopten en naar den ouden man vroegen, toonde men zich weinig genegen de plaats aan te wijzen waar deze zich bevond. De schepene-kommissaris Constandt werd er bij geroepen. In den hoek der keuken was een hauten kot opgeslagen. Toen de gendarmen de deur ervan »pen- trokken, vertoonde zich aan hunneoogen een levend geraamte, met volgroeiden grijzen baard, verwaarloosd, aanstootend vuil, zonder deksel op een hoop strooi. Het parket werd verwittigd en is 's na middags ter plaats geweest. Een inwoner der De Keiserlei, te Antwerpen, was dinsdag avond het slachtoffer van stoute pick pockeis. Met zijne vi ouw en twee kinderen stond hij naar't vuurwerk te zien. Een der kin deren, dat zijn zakdoek wilde nemen, miste dien. De moeder wilden den hare geven maar zij was hem ook kwijt. Ein delijk ontdekte men dat allen bestolen waren. De man miste zijn uurwerk van 300 franks, de vrouw haar geldbeugel met 100 fr. en de kinderen al wat zij bij zich hadden. Een lekker postje. Een voorbeeld, dat bewijst hoe duur het liberaal onder wijs aan de lastenbetalers kost, is de vol gende rekening van hetgeen jaarlijks wordt ontvangen door den bestierder van het Atheneum van Doornik Vaste jaarwedde 3,500 fr. Vergelding als econoom van het pensionnaat 1,500 Vergelding van 30 fr, voor el- ken inwonenden leerling, gere kend aan 100 leerlingen 3,000 Idem van 15 fr. voor eiken hal ven pension., gerekend aan 20 leerlingen 300 Huisvesting, vuur, licht en voeding voor geheel zijn huisge zin, zeer gematigd geschat op 5,000 fr. 5,000 Te samen 13,300 fr. Dertien duizend drie honderd frank Niet waar dat het lekker postje is. En toch zijn en blijven het de pastoors, die het land opeten. De russische bergen. Zondag had te Luik de openbare inhuldiging plaats van de russische bergen. Ongelukkiglijk is een der wagons ontriggeld, en de drie personen die er zich in bevonden werden op straatsteenen geworpen. Twee hunner bekwamen slechts lichte kneuzingen, doch de derde is naar het gasthuis moe ten gebracht worden. Een onderzoek is ingesteld. Een vlaamsch dorp in den Congo. Dc-ze week zijn vier Belgische missionna rissen, naar den Congo vertrokken. De vier eerste Belgische missionnaris sen, waarvan het hoofd, M. Gueluy reeds in Mongolië werkzaam is geweest, be hoort even als zijne drie gezellen. M. De Backer, Huberla id en Cambier, tot het bisdom Doornik. Van Antwerpen leggen zij de reis af naar Boma op vijf en twintig dagen. Evenveel dagen hebben zij noodig om zich eenen weg te banen tot Kwa- moulh, waar zij zich gaan vestigen. De Koning heeft hun eene groote uitge- strekheid grond geschonken, dat door zijne drie oogsten per jaar in hunne behoeften moet voorzien. Deze benaming echter verdwijnt van de landkaart en wordt vervangen door het Vlaamsch woord Berghe St-Maria,zooals de onlangs uitgegevene kaart van den Congo reeds vermeldt. Wij willen onze lezers de oorzaak dezer naamverandering mededeelen. Zij is de naam van den stichter. Mgr Vanden Berghe, protonotaris en pastoor der Sint- Jozefskerk te Antwerpen, wilde eene zending stichten in Afrika. De Koning, hiervan onderricht, heeft den milden geestelijke uitgenoodigdte Laken en hem voorgehouden dat, behalve de voordeelen welke hij aan de nieuwe zending wilde schenken, het toch voordeeliger zou wezen en beter aan de inzichten van deri Paus beantwoorden, met de zending toe- tevertrouwen aan de paters van Scheut. De zaak werd geregeld in dien zin. Mgr Vanden Berghe draagt de onkosten der onderneming en den Koning herdoopte in al de officiëele stukken Kwamouth in Berghe-Ste-.Vlaria. Binnen kort zullen insgelijks eenige vrouweiijkekloosterlingen naar den Con go vertrekken om de missionnarissen behulpzaam te wezen in hunne bescha- vingstaak. De Zeer eerw. Heer Kanunnik Janssens, van Gent, heeft met dit inzicht een gesticht gevormd te Qualrecht, bij Weiteren. Laai ons hopen dat de katholieke Bel gen binnen eenige jaren de berisping van kardinaal Lavigerie niet meer zullen verdienen en het voorbeeld van Mgr Van den Berghe en van den zeer eerw. heer kanunnik Janssens navolgers zal gevon den hebben. Pastoor en minister. Een land dat volgens onze liberalen ongetwijfeld in een afgrond der diepste ellende moet verzinken, is Canada. Men verbeelde zich dat, in dat land, onlangs een pastoor minister is geworden. De eerw. heer Labelle was, sedert een twintigtal jaren aan 't hoofd der koloni satie in Neder-Canada, vooral in de uit gestrekte landstreken besproeid door den Outaouais en zijne bijrivieren, de roode rivier, de Liève en de Gatineau. Zijne landbouwkennissen en de diens ten door hem aan het land bewezen heb ben de aandacht van het. gouvernement op hem getrokken. Dit laatste, onlangs besloten hebbende een ministerie van landbouw interichten heeft de leiding ervan den moedigen katholieken werker aangeboden. Het ambt aan den eerw. heer Labelle toevertrouwd is hoogst gewichtig. Neder- Canada of de provincie Quebec is bijna zoo grool als geheel Frankrijk zijne op pervlakte bedraagt niet minder dan 50 millioen hectaren. Dit uitgestrekt grond gebied, dat zoo vruchtbaar is als gezond, bevat volgens de volkstelling van 1881 nog maar 1,359,027 inwoners. FRANKRIJK. Ongelukkige soldaten. Te Partheny is een droevig feit gebeurd. Een officier van het 144e linieregiment had over eenige dagen verscheidene sol daten veroordeeld, om gedurende drie uren, met al hun veldgeiuig beladen, te loopen, omdat zij eenige kleine overtre dingen der regeltucht begaan hadden. Onder de veroordeelden bevond zich de koporaal Vallade, die 's avonds te laat was binnengekomen. Na twee uren onmenschelijke oefening in eene hitte van 40 graden, viel Vallade, uitgeput aan den voet eens booms. De sergeant, door medelijden bewogen wilde hem laten rusten, maar de officier, zegt de Petite France, verzette zich daar tegen en zegde Hij moet maar loopen tot hij er bij valle. De ongelukkige vroeg dan om eene kleine noodwendigheid te voldoen, en 5 minuten later hoorde men een schot men snelde toe en vond niets meer dan een lijk, de jongeling had zich gezelfmoord. Verschrikkelijke misdaad. Op hel gehucht Tard, gemeente Prémilieu, is door eene vrouw van 78 jaar eene vree- selijke misdaad gepleegd. De weduwe Grumet en zekere Jeanne Torion woonden samen, maar leefden in gedurige oneenigheid. Dit leven moede, had Jeanne Torion gevraagd om in het gasthuis aanveerd te worden, en zij wachtte nog enkel de toelating om te ver trekken. Zondag morgend hoorden personen,die langs daar voorbijgingen, kreten, en eenige oogenblikken later trok de wedu- wa een raam open en goot een eemer water buiten, dat den voorbijgangers als met bloed gemengd toescheen. Om 9 ure ging de wed. Grumet naar Armis eene som van 50 fr. ontvangen,die Jeanne Torion te goed kwam. In den namiddag, verwonderd over de stilte die er in het huis heerschte, dron gen eenige geburen langs een raam bin nen, en vonden Jeanne Torion levenloos in haar bed. Toen de weduwe 's avonds thuis kwam riep zij, hard genoeg om van buiten ge hoord te worden Jeanne hebt gij koffie gedronken Eene andere stem antwoordde Ja maar het brood kon ik niet opeten Verwondering van de geburen,die wisten dat Jeanne dood was. Mad. Grumet speelde dus komedie. 's Anderdaags morgends ging zij hare geit weiden alsdan verwittigden de ge buren de gendarmerie, die spoedig aan kwam. Toen zij met de weduwe voor het bed der doode stonden, zegde deze. Wel mijnheeren, zij is dood Na onderzoek bleek, dat de weduwe Grumet Jeanne Torion met een stomp werktuig had dood geslagen, 't geen de moordenares dan ook eindelijk bekende. De beweegreden der misdaad was het weinige geld te bekomen dat in 't bezit van het slachtoffer was. De weduwe heeft kinderen, die allen getrouwd zijn en de algemeene achting genieten. De bom der anarchisten. Het on derzoek over de bom, op 8 dezer maand door de manifestanten, bij den lijkstoet; van generaal Eudes, naar den policiepost i van den boulevard Voltaire geworpen wordt ieverig voortgezet. Het eerste onderzoek, gedaan door den bestuurder van het stadslaboratori- j um, had voor doel de natuur der stoffen te bepalen, die de bom bevatte. Dat onderzoek heeft bewezen dat het doosje, hetwelk 816 grammen stof be vatte, samengesteld was als volgt 60 grammen buskruit, nitroglycerine en schietkatoen, verder nog eene stof, die niet ontleed is, maar picraat schijnt te zijn. Daarbij stukken ijzer, nagels glas, enz. Het is bewezen dat het werktuig niet ontploft is, omdat de onplobare stoffen te vreesachtig dooreengemengd zijn wanneer men de bom verveerdigd heeft. Degene die het vernielingstuig ge maakt heeft, was ongetwijfeld bevreesd zelf eerst in de lucht te springen. DUITSCHLAND. Voor 20 penningen.In eene herberg der Koppenstrasse te Berlijn, ontstond zondag avond twist lusschen twee per- sonen, Geisleren Dublitz, over de nietige som van 20 penningen, die de leste aan den eersten wegens verlies op het bil- lardspel moest betalen. Zij werden door den baas op straat gezet, en daar zetten zij den twist voort, tot dat Geisler zich omwendde om te vertrekken. Op hetzelfde oogenblik sprong Dublitz op hem toe en bracht hem met een mes een vreeselijke steek in den hals toe. De ongelukkige zonk ten gronde, waar na zijn aanvaller hern nog verscheidene steken toebracht waarvan eene den groo ten slagader trof, zoodat de gewonde op 1 de straat stierf eer men hem de minste hulp kon toedienen. Dublitz nam de vlucht maar werd op de Andreasplaats door eenige voorbij gangers aangehouden na hevigen tegen stand geboden te hebben. Geisler laat eene weduwe en een kind achter. Belangrijke ontdekking. Te Stein- kunzendorf is over eenigen tijd eene erts- laag gevonden, voor welker ontginning de voorlopige werken spoedig uitgevoerd worden. Dal erst beyat, naar het oordeel van de kenners, 16 2/5 grammen per kilo zilver. Twee elkander kruisende aders zijn op eene lengte van 5 a 6 meters blootge legd. Thans is men bezig ze in grooterediep- ten op te zoeken, daar men hoopt nog eene grootere hoeveelheid van dat zilver houdend erts vinden. ZWITSERLAND. Schoone uitvinding. Gigon, een uur werkmaker van Chaux-de-Fonds, heeft een nieuw uurwerk uitgevonden, name lijk een kalender- en datum-uurwerk, hetwelk hij den naam «Memento» (herin ner u) gegeven heeft. Hel mekaniek is zoo ingericht dat, op uur en dag dat men het wil een teeken te voorschijn komt, hetwelk den drager van het uurwerk een gerechtstermijn, eene afspraak of iels dergelijks herinnert. Daarvoor hoeft men enkel een wijzer op het uur van den gewen schten dag te stellen. Wanneer nu de datumwijzer aan gezegd uur komt, dan verschijnt in eene opening een teeken of een figuur die aan het uur herinnert. Deze uitvinding is ook op slingeruur- j werken en regulateurs toepasselijk, en zal weldra in den handel gebracht wor- j den. Een treurspel. Een vreeselijk treur spel heeft in de stad Antique, nabij Hoilo, plaats gehad. Op dat eiland zijn slechts twee blan ken, een priester en een planter. Op zekeren dag randden de inboorlin gen, om eene nietige reden, den priester aan, en lieten hem voor dood op den grond liggen. Bij het vernemen der mis daad nam den planter zijn geweer en 50 kardoezen, en snelde den priester ter hulp. Bij elk schot viel er een vijand, en alsdan verschrikt door deze vreeselijke slachting namen de moordenaars de vlucht. Dan droeg de planter den priesternaar zijne woning, die hij aanstonds ver sterkte. De toestand van den geestelijke is zeer erg maar toch hoopt zijn moedige vriend hem te redden.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2