't Bestuur der stad Antwerpen, en bijgevolg dit van 't Bureel van Weldadig heid, berust, sedert ettelijke jaren, in de handtn der liberalen. De beschuldigde bedienden zijn al libe ralen van den zuiversten bloede, want al wie eenigzins, zelfs van verre, verdacht werd aan de meetingpartij te behooren werd onbermhertig afgedankt. Uit politieke berekeningen heeft men te Antwerpen den dienst der armen ver- geusd. Het Weldadigheidsbureel is aldaar de kaas waar al de liberale of geusche kies- braken gelogeerd worden... En de Dendergalmers zwijgen over deze schandalen als versmoord Ja, zij zwijgen nu die zonderlinge wre kers der openbare zedelijkheid, zij, die reeds zoo dikwerf beschuldigingen tegen onze Aalstersche catholieke armbezoe kers lieten hooren waarvan zij nooit eenige puntje hebben kunnen noch durven bewijzen. Houden de liberale zedemeesters de lafheid wellicht als eene burgerdeugd ALLERHANDE NIEUWS, lleiligscliendei'ij en dief stal in onze St-Martinus- kerk. Onze St-Marliriuskerk is even als andere kerken onzer omstreken, in den nacht van maandag tot dijnsdag,door de dievenbende die haren oneerlijken en schelmachtiger) handel alhier uitoefent, bezocht geworden. Langs den noorderkant onzer St Mar- tinuskerk, nabij de Dekenij, is in den hoek door de verbinding der beuken uil- gemaakt,sedert jaren,een werkhuis opge richt waar de steenhouwers met de her stellingswerken der kerk gelast werkzaam zijn. De grond tusschen dit werkhuis en de kerkmuren is bestemd tot hel bewaren der materialen. Deze plaats is afgeslagen met planken. Dees planken afsluitsel overkiimmen is't werk van eenige oogen- blikken. Wanneer men er zich over be vindt, is het even gemakkelijk om de kerkvensters te bereiken uit hoofde der hoopen steenen enz. die zich aldaar be vinden. Inden hoek bevinden zich ook de bliksemafleider omsloten in eene lang werpige houten kas en eene goot der wa terafleiding. Men moet de plaats gaan be zichtigen om zich dadelijk te overtuigen van de gemakkelijkheid om aldaar in de kerk te dringen. Doch onze dieven als mannen van on dervinding en die met de plaatsen en toestanden zeer wel bekend schijnen te wezen, hebben vooreerst de achterdeur van 't werkhuis opengebroken om het alem te nemen dat zij zouden noodig hebben. Zij namen eene koord en ver scheidene steen houwersbeitels. De beklimming tot de venster welke zich juist in den hoek bevindt en in de kapel van den 11. Jacobus geeft, is gelijk wij zegden uiterst gemakkelijk. De in braak is verder ook vergemakkelijkt door de omstandigheid dat de muurpila ren nabij de verbinding der beuken een schuilhoekje vormen, dat veel moet ge holpen hebben daar een persoon van eene tamelijke gestalte er zich kan in verbergen. Onze dieven braken dan liet onderste vensterglas in den hoek uiten legden de stukken in het bedoelde schuilhoekje al vermijdende dat de klanken van val lende glas de aandacht der geburen of voorbijgangers zou wekken. Deze opening is 54 centim. breed op 35 centim. hoog. Zij maakten de koord vast aan den blik semafleider en lieten zich in de kerk gleiden. Op vele voorwerpen die hen van goud of zilver schenen te wezen,legden de schel men de hand en braken verder tal van offerblokken open. Aan verscheidene offerblokken bemerkt men dat het dank aan uiterst geweld is dat men er in ge slaagd is ze te kunnen openprangen. Aan het aulaar van den H. Rochus werden 51 zilveren offerbeelden ge roofd die, sedert vijfiig jaren, tijdens be smettelijke ol andere ziekten, door de godvruchtigheid der Aalstenaren tol Si Rochus, werden geofferd. Do zilveren staf met kallebas en verscheidene gouden en zilveren eeremetalen die aan 't St- Rochusbeeld hingen werden niet gesto len. De offerblokken werden opengebroken aan de volgende autaren H. Cornelius, H. Hert van Jesus, H. Hert van Maria, H. Moeder Anna, H. Do rothea, H. Joseph en il. Lucia. In dezen laatslen offerblok hebben de dieven een cent gelaten. De offerblokken aari de autaren des H. Antonius van Padua en van den zoeten Naam Jesus hebben wederstaan. Deze van 't Allerheiligste is gedeeltelijk open gebroken doch niets werd gcroofJ. De vergulde lelie aan het beeld van den H.Joseph is ook gestolen; hier waren de dieven bedrogen want zij is uit karton vervaardigd. Zij heblivu ze dan ook in liet kasje onder den autaar geworpen. De lelie in massief zilver van 't beeld des H. Antonius Padua eu welke nog eene tamelijke waarde heeft, is door de schel men niet bemerkt geworden of wellicht hebben zij gedacht dat zij ook uit papier was verveerdigd. Men begrijpt niet hoe de dieven zich in de kerk hebben kunnen laten gleiden zonder de statie van den kruisweg die juist onder hel venster hangt, te bescha digen. De dieven hebben de kerk verlaten langs waar zij er waren binnengedrongen, doch om hunne vlucht te vergemakkelij ken haddeu eenen leunstoel onder de opening geplaatst. De waarde der gestolene voorwerpen, do inhoud der offerblokken begrepen, mag op 150 franks ten hoogste geschat worden* Onze policie heeft dadelijk de noodige maatregelen genomen tot het ontdekken der daders. Het parket van Dendermonde kwam alhier dijnsdag namiddag en stelde een onderzoek in. De Kapel van O.-L. Vrouw tei* Linden aan den Genlschen Steenweg is dezer dagen ins- gelijk door dieven bezocht geweest. De gouden ketting met kruis en oorbel len die het O. L. Vrouwbeeld versieren zijn gestolen geworden. De andere gouden of zilveren voorwer pen zooals een gouden hart, zilveren paternoster, kroonen en scepter werden niet aangeraakt. Deze diefstal werd bij klaren dage gepleegd. De dieven zijn on bekend. Septemberfeesten. De oude sep temberfeesten zullen dit jaar, door liet bijzonder initiatief eenigzins hermaakt worden. Reeds vroeger vroeg eene groep burgerwachten de toelating om den stoel der oud-strijders op haren weg naar de Martelaarsplaats tot eere-geleidetemogen verstrekken. Dit lofweerdig voornemen heeft aan hangers gevonden eu dit jaar heelt eenen oproep lot talrijke maatschappijen, om meerdere bijtreding voor deze plechtig heid te vinden, een overgrooten bijval genoten. Eene groote menigte maatschappijen, namelijk van gewezen officieren, onder officieren gedekoreerden, van onderlin ge» bijstand, muziek- en lurnmaatscbap- pijen waren vertegenwoordigd op eene vergadering, die verleden donderdag was opgeroepen. Men denkt dat er ten minste 100 maat schappijen iu den stoet zullen aanwezig zijn. De Orphéon zal op de Martelaarsplaats een gelegenheidskoor zingen. Er is, zegt een blad, geen spraak van de septemberfeesten op nieuw in te richten en bet is bij vergissing dat het schepenkollegie eene stemming op die kwestie heeft uitgebracht. Welnu, dat is jammer genoeg. Het heriurichten der septemberfeesten is het eenige middel om de nationale feesten hun verloren karakter terug te geven, te meer omdat de eenige nationale plechtig heid, die men tijdens die feesten vierde, haren ouden datum, 23 september heeft behouden. En hei volk zelf blijft de feesten, hoe wel zij naar augusti verhuisd zijn nog altijd septemberfeesten noemen. MM. Delevoy en luitenant kolonel Paulis hebben het voorzitterschap van de aan staande betooging aanveerd. Gendarm en dief. Herinnert gij u nog, lezer dat gij in uwe kinderjaren eeii spel speeldet dat Gendarm en dief heette Welnu, hier is eerie variante op dit spel eu gij kunt het, voor de aardigheid aan uwe kinderen voort leeren Een man ging een peerd huren bij eenen verhuurder te St-Joost-ten-Nooae. Hij bracht het dier niet terug, maar reed er mee naar de omstreken van Dendermonde, waar hij, herberg in, herberg uit loopen- de, overal zijn rijbeest te koop aanbood. Na lang zoeken had hij een liefhebber gevonden. Deze kocht liet peerd voor 2-25 fr. en betaalde 25 fr. voor den zadel. De kooper van het peerd, een gendarm stond niet weinig te zien, toen hij daags nadien een bericht ontving dat er te St- Joost-ten-Noode een peerd gestolen was en dal er opzoekingen bevolen werden. 't Ergste van al was voor hem, dat hij den dief had laten ontsnappen. Wel had hij het peerd maar't kostte hem 250 franks, en die wint een gendarm zoo ge makkelijk niet. Rodenbachsfeesten. De stad Roe- selare vierde zondag de aangekondigde plechtigheid, ter nagedachtenis van den dichter Rodenbach, die ons in 24jarigen ouderdom ontrukt werd Het koncert, waarop uitsluitelijkestuk- ken van den dichter werden uitgevoerd, had een overgroot publiek uitgelokt en de verschillende komponisten, allen Vla mingen, werden even als de uilvoerders luidruchtig toegejuicht. 's Zondags werd eerieovergrootevolks menigte in de sierlijk bevlagde stad ont vangen. In de kerk had eene plechtige mis plaats ter nagedachtenis van den dichter en daarna werd de stoet gevormd, die zich naar het graf moest begeven om het gederikteeken in te huldigen. Prol'. Verriest voerde hier het woord en schilderde iri sierlijke bewoordingen de korte, maar schitterende loopbaan van Rodenbach al. Daarna spraken nog Dr Delbeke, DrA. de Brouwer, en ten slotte droeg Em. Hiel een prachtig gedicht voor. Ongeluk tjdens eene bedevaart. Men meldt uit Charleroi De gewone jaariijksche beévaart naar Jumet had zondag een veel grooteren toe loop van volk uitgelokt dan dit gewoon lijk het geval is, dank aan de tegenwoor digheid van Mgr Durousscau, bisschop van Doornik en verscheidene hooge geestelijken. Op eene e3trado hadden enkel de be voorrechte personen plaats genomen, doch in zoo groot getal dal het timmer werk bezweek eu geheel de estrade ineen stortte. Deze estrade besleeg het middenpunt van eene met muren omheirade binnen plaats. Aan het hoofdgedeelte was een prachtig altaar opgeslagen, versierd met kostbare draperijeri en bloemen. In de nabijheid verhief zich de preek stoel. Reeds van 3 ure 's morgeuds brachten treinen de volksmenigte aan, die weldra lot 20,000 menschen was aangegroeid, zoo dat het twee hektaren groote terrein zwart was van menschen. Op het oogenblik dat Mgr de bisschop en de overige priesters het altaar zouden beklimmen, i-oorde men eensklaps een onheilspellend gekraak, daarna een ge schreeuw en eene geweldige paniek ont stond. Zoo als hel altijd in dergelijke gevallen is, was de schrik eigenlijk veel grooter dan het ongelnk, en liet duurde tien mi nuten eer de priesters er in gelukten eenige kalmte tusschen de menigte bren- gen. Er zijn een aantal gekwetsen doch hunne wonden stellen huri leven niet in gevaar. Ongelukkiglijk is een jongen van 12 tot 14 jaar onder eeneu balk verpletterd, zoodat hij er duod onderuit werd ge haald. Het schijnt dat de grootste schrik ont stond, niet door de instorting zelve,maar door eene groep liberale sclioelies, die alles in 't werk stelden om de eerste pa niek te vernieuwen te vergrooten. Zij zijn er enkel in gelukt de vreemde lingen zoo spoedig mogelijk uit hunne gemeente ie verjagen. (Nadere bijzonderheden.) De iiigestorite estrade wordt door de policie bewaakt. De kleine jongen, die verpletterd ward, was zonder toelating reeds vóór de plech tigheid op de estrade geklommen, en is liet slachtoffer geweest van zijne eigene onvoorzichtigheid en ongehoorzaamheid. De liberale bladen doen ai wat mogelijk is om de zaak te overdrijven en daarbij de schuld op de geestelijkheid te leggen. Welnu, de schuld van de paniek die er heerschte was niemand anders dan de liberale sclioelies, die alles in 't werk stelden om de schrik te vergrooten en ongelukken in liet gedrang te doen ont staan. Hunne verantwoordelijkheid is des te grooter, daar eenige gekwetsten nog in levensgevaar verkeeren. Ezelarij. De Chronique schrijven de over de schandalen van het Ant- werpsch bureel van weldadigheid, tracht de bestuurders, die de feiten niet vroeger hebben ontdekt, te verschoonen met de volgende uillegging Het weldadigheidsbureel van Antwer pen voorziet, na onderzoek, in de be hoeften van 28,000 arme huisgezinnen. Hel meeste deel dezer huisgezinnen tel len, vier, vijf of zes kinderen, hetgeen een minimum uitmaakt van 200,000 per sonen waarvan men den toestand moet onderzoeken en de noodwendigheden kennen. Zoodal er in Antwerpen, eene stad van ten minste 220,000 inwoners en de rijk ste van geheel het land, 200,000 per sonen van den arme zouden trekken, legen 20,000 die min of meer bemiddeld zijn. f Wat willen de Chronique en haars ge lijken dan nog tegen Brugge uitvallen, omdat, hier naar men beweert, het derde deel der bevolking op den armenboek staat. O gie slimme Chronique. En dat durft in ieder zijner nummers, spotten en schimpen op de domme Vlamingen. (Standaerd van Vlaanderen.) Men zegt te Munchen, dat prins Boudewijn iu 't kort in de hooldstad van Beieren zal aankomen om verloofd te worden met prinses Elisabeth, oudste dochter van prins Leopold van Beieren en kleindochter van keizer Frans Joseph van Oostenrijk. Durven. De geuzenbladen, die alles durven, hingen dezer dagen een hartschokkend tafereel op van de Vlamin gen door de priesters verbeest die zich met drift overleveren aan het inrich ten en beschouwen van hanengevechten, hetgeen de zeden wreeder en woester maakt. Welnu, iedereen weet dat de hanenge vechten, welke nergens door de geeste lijkheid worden aangemoedigd, in Vlaan deren uiterst zeldzaam zijn, maar nog in vollen luister heerschen in de verlichte Waalsche provinciën, Luik en Hene gouw. 't Is het geen de liberale Gazette de Charleroi verplicht is te bekennen. Daarenboven, wat zijn de hanen ge vechten in vergelijking met de stieren gevechten, dat barbaarse» spel, door de beschaa/de standen hier uit Spanje over gebracht en welke te Spa geheel de groote wereld loopt bewonderen? Welken invloed heeft de geestelijkheid op de liefhebbers van de barbaarschheid en op de geuzenbladen die ze ophemelen? Moorddadig tweegevecht. Zaterdag beeft er een tweegevecht plaats gehad op de grenzen van Luik-Limburg, tus schen eenen dagbladschrijver, M. Thui- lier, en eeneu magistraat, M. Jos. Lejeune. De eerste was de luiker korrespondent van het groote doktrinaire blad Vindépen danceen de andere een bijgevoegd vre derechter, jong en schitterend advokaat, die eene voorname plaats aan deluiksehe balie bekleedt. Beiden waren nog niet iang getrouwd, de eene met «en nicht van den andere. Het waren dus oom en neef die hst moordend wapen tegen elkander oplicht ten. De getuigen waren MM, Wery en Poncin voor Thuilier deadvokaat Gilman en kapitein Heusch, voor den rechtsge leerde. Het was dezelfde officier zegt de Gazette de Liége voor wien M. Thuilier, vroeger, insgelijks bij gelegenheid van een tweegevecht, «Ie toegevendheid der konservetieve bladen inriep. Het gevecht had plaats, zegt het blad, in echt moorddadige voorwaarden, na melijk met de pistool en op eenige slap pen afstand. De ludépendance zegt op 25 stappen. Het eerste schot trof Thuilier in volle borst. De kogel doorboorde de longen, de man deed twee stappen vooruit en viel als een steen, dood neer. De oorzaak van het gevecht is nog een geheim. Het lijdt geen twijfel of er zijn familiezaken in 't spel die niet tot liet openbaar domein behooren. Onmogelijk is 't hel toonee' te beschrij ven dat er plaats had, toen Mad. Thuilier de noodlottige lijding vernam. Zij werd door eene krisis getroffen in het tuintje dal voor hare woning ligt, eu nog erger was dit toen de moeder van den gedoode aankwam, bij het vernemen der tijding. Thuilier was ruim vijftig jaar, maar had eene nog jonge vrouw en een kind. (Nadere bijzonderheden.) Het was zaterdag avonJ toen de tijding te Luik ruchtbaar werd. Gedurende vrijdag avond had men 't gebeurde kunnen geheim houden en alleen de nauwe betrekkingen der helden van het drama waren er meó bekend. Mad. Thuilier, welke wist wat er ge beuren moest, zat in angstige spanning den afloop vau het gevecht te wachten. Rond middernacht hield een rijtuig voor hare woning stil en twee heeren stapten er uit. Aanstonds herkende zij de twee getui gen van haren man, Dooreen noodlottig voorgevoel gedre ven stond zij op, maar eensklaps werd zij door de krisis aangetast en stortte op den grond. De getuigen brachten het lijk binnen. De moeder van Thuilier werd eerst 's zaterdags verwittigd. Het tooneel dat toen plaats had was niet minder bedroe vend als dat van 's nachts. Het huis, ge legen aan het 't begin van den Boulevard Sauvenière was reeds omringd door eene groote menigte volks, dat zich langzaam en eerbiedig verwijderde toen de oude vrouw niet durfde binnen gaan. Twee vrienden moesten hare handen van liet tuinhekken losmaken eri haar zoo naar binnen trachten te lokken, wat eindelijk gelukte. De Indépendance zegt dat de twee strij- pers zich op het terrein correct ge dragen hebben naar de regels van den strijd. De policie, die reeds een of twee dagen vooraf verwittigd was, bewaakte beiden. M. Lejeune, de magistraat, wist echter het middel te vinden hare aandacht te misleiden en vertrok naar Hollogne- aux-Pierres, waar zijn ambt van bijge voegd vrederechter hem dikwijls riep. M. Thuilier veinsde insgelijks de grootste kalmte, eu, naar het zeggen van de Indépendance, zouden het alleen de strenge eischen van eenen der getuigen zijn, die de zaak tot het uiterste heeft doen drijven. Het proces dezer zaak zal voor het be roepshof van Luik behandeld worden, daar M. Lejeune, zooals wij hooger zegden, tolde magistratuur behoort. De straffen, die volgens artikels 423 en 433 van het strafwetboek kunnen wor den toegepast zijn van 1 tol 5 jaren ge vangenis en 2 tot 10,000 fr. boete voor den pleger en 1 tol 6 maanden gevange nis met 200 tot 4000 fr. boete voor de getuigen. FRANKRIJK. Gaspar Vandezande. Men weet dat de politie van Rijsel, na ren diefstal bij Mad W«d, Fancon, te St. Maurice, onzen vermaarden Vandezande heeft aangehou den, naar wien de brusselsche politie zoolang gezocht heeft. Reeds verscheidene malen was Vande zande aangehouden, maar teikens was hij er in gelukt te ontsnappen. Nieiwas dus natuurlijker dan dat hij ook pogingen zou aanwenden, om de ge vangenis van Rijsel te verlaten. Over een achttal dagen, verhaalt de Echo du Nord, zag men 4 vrouwen uit Brussel rond de gevangenis dwalen, immer trachtende in aanraking te komen met den gevangene bij de aankomst van eenig» agenten namen zij spoedig de vlucht. Woensdag mislukte eene gelijke poging, en 't is oan dal een gevangene vroeg om door den bestuurder gehoord te worden, en aan dezen verklaarde dat Vandezande met medehulp vari eenige meêplichtigen, besloten had zaterdag morgend ten 7 ure uit de gevangenis te ontsnappen. Het overeengekomen signaal was als volgtzijne vrienden zouden hem een stuk brood over de omlieiningsmuur werptn, hetwelk hij aanstonds zou terug gooien alsdan zou men men lang den zelfden weg eene sterke koord zenden waarmeê hij de gevangenis zou verla- leu. Dat wel overlegd ontwerp zou dus niet gelukken. M. du Liscouët plaatste een agent op de plaats, door Vandezandeaan- geduid, terwijl de soldaten van den naas ten post zich in de nabij zijnde meisjes school verborgen. Op het vastgestelde uur kwamen vier kerels in gezelschap eener vrouw naar den kant der gevangenis, het stuk brood vloog weldra over aeri muur en viel eeni ge oogenhlikkendaarna terug in de straat maar op het oogenbiik dat men de koord wilde werpen, sprongen de soldaien en de agenten uit hunne schuilhoeken en gelukten er in 4 van de vijf perso aan te houden. Het zijn de genaamde Pepin Dedr Francois Lurelliuckc en Gabriel van de vr«uw weet men enkel dat - Dora heet, allen waren vrijdag avond uit Brussel aangekomen. Diezelfde vrouw had Vandezande reeds verscheidene malen in de gevangei s bezocht, voorgevende zijne zuster i« zijn. Onlangs bracht zij de i stouten bandiet een huwelijksboekje met een potret; men denkt dat de briet, Vandezande het ont werp tot ontvluchting bekend maken ie. in het potret verborgen was. DUITSCHLAND. De doop van een keizerskind. Oscar Karl Gustav Adolf heel de vijfde zoon des duitschen keizers, naar den koning van Zweden, die de eigenlijke peter is, en hem ook ten doop gehouden heeft. Peel in naam ot zoogenaamde Cchwanz- pathen zijn voorts nog de keizerin van Oostenrijk, de koningin van Italië, de koningin van Saksen, de- prinses var. Wallis, de groothertogin van Saksen, de groothertog en 'groothertogin van Mec- klerihurg-Schwerin, de grootvorst en grootvorstin Wladimir van Rusland en de aartshertog Karl Ludwig van Oosten rijk, wiens gemalin Maria-Theresia de keizerin van Oostenrijk vertegenwoor digde. Ten 2 ure, zaterdag namiddag, had de plechtigheid plaats in de als doopkapel ingerichte bibliotheek van Frederik den Groote, in tegenwoordigheid van dei- keizer, de drie keizerinnen, alle prinsen en princessen van Pruisen, al de boven genoemde dooppeten, het geheele Hof. lal van vorstelijke en geridderde genoo- digden met zwarte en roode adelaar;, grootkruisen en sterren van alle klassen, het diplomatieke korps, generaals, minis ters en een uitgelezene schaarvan hoogst edele dames in de schitterendste toilet ten. Rechts van het altaar had de moeder, keizerin Augusta Victoria plaats genomen met hare vier zonen Wilhelm(krooiiprids) Eitel-Fritz, Adalbert en August-Wilhelm, Een weinig ter zijde zaten grootmoeder en overgrootmoeder de keizerinnen Friedrich en Augusta. Plotseling opende zich de deur en trad de opperhoimeester binnen, gevolgd door de opperhofmeesleres, gravin Brocks dorf, die den doopeling droege wiens ontbloot hoofje rustte op een kussen van zilverlaken. De sleep van het lange doopkleedje werd gedragen door hofdames, en daar achter volgde de hofmeester von Mir- bach om den stoet te sluiten. Zoodra de gravin Brocksdorf den doo peling in de armen van koningin Caralo van Saksen had gelegd, begon de hofpre diker Kögel zijne korte toespraak,waarna koning Oscar den kleine overnam en ten doop hield. Nadat vervolgens de jonge Oscar aan keizerin Augusta Victoria was overhandigd, zegende Kögel moeder en kind, Alsnu begaf de keizerin zich naar het thee-salon van Frèderek den Groote,waar zij plaats nam met de wieg naast en de keizer achter zich. Achtereenvolgens defileerden nu alle gasten eu weerdig- heidsbekleeders en het geheele hof om Hunne Majesteiteiten met eene diepe bui ging geluk te wenschen- ENGELAND. De Great Eastern, die zooals men weet afgebroken wordt, begint haar einde te naderen. De machienen en het ijzerwerk zijn reeds verdwenen, en weldra zal men de romp naar Barrow sleep«n, opdat daar het sloopingswerk worde voltooid. Zoo komt alles aan een einde, zelfs aan reusachtige grootheid. Wijlen de Great Eastern. De grootste en ongelukkigste aller drijvende bodems, de Great Eastern, is thans uit de Clyde in de Mersey gebracht, waar zij, te Trammere, op den wal gezet en ge sloopt wordt. Binnen een jaar tijds zal geeue plank er van meer op de andere zijn. Dit zal het einde zijn van Brunei's en Scott Russell,s monsterschip, waarop nooit zegen heeft mogen rusten, en dat zijne bouwmeesters en aandeelhouders nooit dan verliezen heeft doen onder gaan. Slechts gedurende één tijdperk van zijn kwijnend bestaan is het onbehouwen vaartuig bruikbaar en nuttig geweest, namenlijk toen het dienst deed tot het leggen der atlantische telegraafkabels. Bij wijze van aandenken moge hier nog eens meegedeeld word, dat het schip 692 voet lang, 83 voet breed en 24 voet diep was, terwijl het eenen inhoud had van 22,927 ton gemeten. Omstreeks 10,000 ijzeren platen, elke met 100 bou ten bevestigd, dienden tot den bouw. Er waren 6 ijzeren masten, en 5 schouwen, 100 voet hoog. Hel dagelijkse!) kolenverbruik der stoommachienen voor raderen en schroef bedroeg 205 ton, terwijl, de kolenhokken 10,006 ton konden bevatten, Het schip had ruimte, of moest ruimte hebben,voor 800 salonpassagiers, 2000 tweede-klas- passasiers, 1200 derde-klas-passagiersen 400 koppen bemanning. Eene drijvende stad in den Oceaan. Engelsche geestigaards. Eenige M. P. -(parlementsleden) brachten hunnen vakancietijd door op liet buitengoed van eenen hunner, een prachtigen eigendom, gelegen op den oever der theems. Zij wa ren met twaalven. Men was reeds moê gejaagd, gevaren, gefeeste» men bevredigde zich nog enkel

De Denderbode | 1888 | | pagina 2