Kaatspel-Hout ma rk i kunnen 1658 kil. wegen, zegt M. Jouli landbouwkundige, hetgeen omtrent 30 kil. stikstoffe geelt. De stammen van eene hectare aardappelen kunnen 16 kil. stikstoffe geven men zal dus 2600 kil. stalmest sparen wanneer men deze stam men niet verbrant gelijk sommige land bouwers doen. Deze die de overblijfsels van hunne vruchten verbranden, verliezen de stik stoffen en andere vruchtbaarmakende stoffen die in de lucht vervliegen door de verbranding en zij behouden alleenlijk de minerale stoffen welke de overblijfsels bevatten. (De Landman.) LAMDBOUW. De uitvoer van fokvee uit de neder- landsclie provincie Friesland naar het buitenland, gaal onverminderd voort. Voornamelijk zenden Duitschland en Belgiën hunne opkoopers derwaarts. Nu begint echter ook Spanje zijne aandacht op het friesche vee te vestigen. Zoo be vonden zich weder gedurende een tiental dagen twee madridsche kooplieden te Leeuwarden, die dagelijks in onderschei dene streken der provincie aankoopen deden. Dijnsdag verzonden zij niet min dan 100 stuks uitmuntend fraaie dieren naar Arquilinis, van waar zij verder per extratrein naar Spanje zullen worden gezonden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Sleyaert, directeur van St Marlensgesticht te Aalst, wordt gees telijke bestuurder van het klooster der Zusters van Liefde te Manchester in Enge land. Deze nieuwe stichting is onderhoo- rig aan het Moederhuis te Gent. dal reeds vele bloeiende hulphuizen in Belgie bezit. De Eerw. Heer De Mals, superior van het College te Eekloo, is bestuurder be noemd van de Zusteikens der Armen te Gent. De Eerw. Pater De Peuter, prefekt van Ste Barbara-College te Gent, is rector benoemd van het college te Aalst, en wordt te Gent vervangen door den Eerw. Pater Croonenberghs, den vermaarden gezel van den heldhaftiger! Pater Depel- «hin in de missiën van den Zambeze en van Zuid-Afrika. DAGBOEK. In d« maand Juni 1763 werd de ge meente Denderleeuw en omstreken door een onweder geteisterd en ziehier hoe onze dagboekhouder het beschrijft Den 15 deser is er een dondtrvlage geweest waer door de prochie van Denderlieuweis gansch verhaegeltenal de glasen in stukken van de kerken het huys van den pastor de schauw af en den geuvel en de schuer in stukken met den schroomelijken wind en aan het casteel van Lidekerk 5 a 6 boomen uitgevlogen en ook de schuere in stukken en hier en wist men van gee- nen wint dan wat regen en is «en j> streke verhaegelt van Audunaerde af tot in Brabant maer niet breed. Juli 1763. In dese maend heeft Joseph Temmerman tot Mijlbeke aen den brusselschtn steenweg een stamp- kot gemaekt. 'i Oud sloorsaet geld 12 guld 8 st. den sak. Hel oprichten van eenen oliemolen moest alsdan een merkweerdig feit we zen daar onze dagboekhouder het aan stipte. Den 12 Juli heeft tot Erp eenen syn huys in brand gesteken en alles in verbrand tot de beesten toe ook eene myt hout van mijnheer de Ruddere van 1800 (mutsaards) staande agter 't selve huys, want als daer iemand iet wilde uythaelen dan stond hy met syn fusiek om hun omverre te schieten dit huys was 'i leste van Erp naest Lede. Over den zomer van 1763 schrijft onze dagboekhouder 't volgende Desen somer heeft nat geweest soo datter bijna geen saet op het vlas en is, want vlas ligt al in den grond. 't Sloorsaet geld 12 guld 10 st den sak want daer en is niet een saet opgedaen. 't Koren geld 17 st. Den 24 July is er een bulle afgekon- digt van wegens onsen aerdsbisschop tot het behoorelijk vieren van de son- daegen en H daegen en daerbij verbo- den alle slaefelijke werken en het ver- coopen in de winkels daer is eenen biddag ingestelt ter oorsaek van den geduerigen regen en andere ongeluk- ken want het heeft al twee maenden geregent en bijnae alle dagen donder en hagel. Op 31 Juli 1763 brak er over onze stre ken een vreeselijk orkaan los, en door de prochie van Erembodegem nog een streke verhaegelt. Drij dagen te voren den 23 Juli, zegt onze dagboekhouder, heeft het te Brussel geregent dat noyt meer gesien en is want het waterstontwel 4 voelen hoog op de straet de kelders syn vol en de menschen die wilden uyt of in de stad sijn moeten gevoert worden want de keytskoetse is moeten buyten de stad blyven logeren en van Anderlegt tot Bruss«l sijnder over de 1000 boo- men uyt en in stukken gevlogen. Eeni- ge menschen verongelukt want op den steenweg is een dochter van eenen boom verplettert, en het graen en hoy is tot verre in de stad gevlogen. En nu iets ten slotte voor Erembode- degem. et Desen somer is tot Erembodegem 't Capelleken ter mieren afgebroken syn- de maer 10 ii 12 voet viercanl ende in de platse gebaüwt eene nieuwe Capelle en den 5 aügt. geweyd en d'eerste mis- se gelesen.» ZONDAG 9 SEPTEMBER. Om 10 1/2 ure voormiddag Const. Wellekens tegen H. Verhulst. Om 2 ure namiddag L. Keppens tegen L. Schokkaert. Om 3 ure Ph. Podevyn tegen F. D« Wolf. Om 4 ure L. Gyssens (Erenbodegem) tegen Ph. Van Lintbergen (Audegem). Onmiddelijk daarna loting voor de 3* ronde. AL LER H AN dFmEÜ VVS. Botermarkt.Heden zaterdag 8 september werden 1023 klonten boter alhier ter merkt gebracht hebbende een gezamenlijk gewicht van ongeveer 6150 kilogr. De Vlaamsche Patrio te, 6 fr. per jaar 3 fr. per 6 maanden, te verkrijgen hij alle gazelverkoopers. ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen Zuster Bo- naventura. Te Spa.Eene terecht stelling in de XIX eeuw. Te Oostende Wetenschappelijke verscheidenheid. Albrecht Rodenbach. Twee overtuigde liefhebbers. Tekst Kronijk der week. De dood eri de Satan. De politiek der week. Het vuur. Iwein van Aalst (vervolg). Eene terechtstelling in de XIX eeuw. Onze platen. Wetenschappelijke ver scheidenheid. Een en ander. Raad sels. Groot© Rationale Mu ziek en Zangfeesten. De groote Muziek en Zangfeesten, zullen plaats hebben in de tuinen- en lokalen der Tentoonstelling van Brussel, in de maand September en in de maand October, aanstaande, de feesten zullen verdeeld worden in drij reeksen,te weten: De Fanfaren, de Harmonica en de Zang- maatschappijen. De uitoefeningen der Fanfaren zullen twee weken duren, te beginnen van zondag 19 September tot zondag, 30 der zelfde maand. Voor Har- maniën, van maandag lsten October tot zondag 14d*n der zelfde maand, en die der Zang-maatschappijen ook twee we ken, te beginnen van maandag 15,len October tot zondag 27ste" der zelfde maand. Belooningen, geldpremiën en medaliën zullen aan de deelnemende Maatschap pijen uitgedeeld worden, en geldpremiën zullen getrokken worden. De medaliën zullen aan de aangestelde hehandigd worden die met hun Vaandel of Plak aan de beloonings uitdeelingen zullen tegen woordig zijn. De drij groote Belgische Muziekfeesten zullen plaatshebben Voor Fanfaren zondag 30 September, voor Harmoniën, zondag 14 October, en voor de Zang-maatschappijen op zondag 28 October. Internationale muziekfeesten zullen plaats hebben op zondag 7 October, en voor het sluiten de Tentoonstelling. Loterij van den Grooten Wedstrijd. De trekkig der loterij door de regering inge richt zal den 25 September aanslaande plaats hebben, gelijk bet de Belgische vernamen aangekondigd heeft. Het groot lot is 100,000 franken, er zijn twee loten van 25,000 franken, en nog meer verscheidene loten van eene samengevoegde waarde van omtrent 350,000 franken. Eene gewichtige nieuwigheid is aan de loterij bijgebracht. Tot heden wierden de inkoopen door de kommissie der loterij gedaan en dik wijls behaalde er veele winners (eenen Oliefant.) Het is er heel anders met de eerste reeks van de loterij der Groole Wedstrijd. De dragers der gewone nummers zul- eenen(Bon) ontvangen, en de lot begun stigden zullen zelfs volgens hunne lust de voorwerpen kiezen, tot mededinging van de waarde op den (Bon) aangeduid. Men kan billelten der loterij bekomen met de last te stieren, op bet bureel, 217 Koninglijkestraat (buiten) Brussel. 115 billeten voor 100 franken 11 10 franken De minnares van een machinist van de Noorderstatie te Brussel, die door hem verlaten was, heeft zich gewroken door te verraden dat de man zich sedert eeni- gen tijd aan talrijke ontvreemdingen plichtig maakte. Hij stool in de statie na melijk de koopwaren, die ter verzending in de magazijnen werden gelegd. Een onderzoek heeft doen ontdekken dat er voor omtrent 200 fr. ruut ontbrak men is er nog niet ingelukl de plichtigheid van den betichte vast te stellen. De Ètoile zegt dst de ontvreemdingen 400,000 fr. bedragen en wil dat de minister van spoorwegen stoffelijk verantwoordelijk zij. O, Etoile toch Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 130 melkkoeien,30 ossen,30 veerzen, 21 jonge ossen, 60 varkens, 121 jonge varkens. Hiervan zijn verkocht: 115 koeien, 22 ossen, 25 veerzen, 18 jonge veerzen60 varkens en 110 jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, fr. 230; os sen, 325; veerzen, 220 jonge ossen, 110 varkens, 100 jonge varkens, 9.00 Men schrijft uil Kuddervoorde in date van 3 september Gisteren heelt onzen eeuweling Van Renterghem het bezoek gehad van vijf Bruggelingen en oude kennissen, MM. Sorel 89 jaren D'Hondt 88 Callewaerl 81Ameye 86 en De Brauwere 83 jaren, die hem d'hand zijn komen drukken. Met Van Renterghem aan 't hoofd, tel len zij 539 jaren. En verzet Men sprak van den goeden ouden lijd, van de vrouwen, van de kin deren, kleinkinderen, achterkleinkinde ren, enz. Een alleen z veeg. Eh wel nonkel Callewaerl, zei pa- patje Van Renterghem, gij en zegt gij lijk niets Dorvan kannek niet meeklappen, 'k zijn ikk'nen oude jongman, zei Calle- waert op zijn Brugsch. a Trouwt ongelijk zei den anderen, gij zult toen'ne jonggetrouwde zijn, en je meugt om mij komen, 'k zal getuige zijn in de kerke. Ik gelooi waarlijk dat nonkel Calle waert nog een trouwplage kreeg, want hij lachte dat hij schokte. Na al te samen hun portret te hebben doen trekken, zijn de Bruggelingen ver trokken, den eeuweling belovende hem te naaste jaar, met. M. Callewaerl en VROUW weerom te komen bezoeken. -- Oostende. Schoon wij reeds den 6 september zijn, is nog eene overgroete menigte volk te Oostende des avonds is de ruime zaal der Kuursaal proppend vol personen, die er bet uitmuntend en we reldberoemd orkest van den heer Perier komen toejuichen. Eene reeks feesten worden voor de maand september in de Tentoonstelling voor gezondheidsleer en reddingtoeslel- len voorbereid. Indien het weder gunstig blijft, mag men zich aan een goed einde van seizoen verwachten. Ziehier de serie der aangekondigde feesten Zondag, 9 september. Boudfeest voor de gyainastiek-maatschappijen, om 9 ure 's avonds, verlichting der hoven en vuur werk. Donderdag. 13 september, Wedstrijd voor schoonheid en sterkte. Wedstrijd voor wielrijders. Zondag, 23 september, uitdeelingen der belooningen aan de tentoonstellers. Banket. Zondag, 30 september, Muziekfestival, Premiën en medalies. (De maatschappijen kunnen zich doen inschrijven tot op 25 september in de Tentoonstelling). Op stijging van luchtbollen. Vuurwerk. Maandag, 1 October, sluiting der ten toonstelling. Trekking der tombola en groot concert. Ongeluk te Heyst-aan Zee. Wij ontvangen uit die badstad, de volgende mare. Dijnsdag speelden de twee knaapjes van M. Chouvin, leeraar bij de Hooge- school van Luik, kleinzoons van den J. Jamme, afgeveerdigde van Luik, in de duinen nabij Heyst, in de richting van Knocke. De twee kinderen, het eene 11 jaar en half en het andere 9 en half, hadden een put gedolven die nog al zeer diep was, en in denwelken zij zich hadden laten zin ken. Zij speelden nu sedert eenigen tijd als- wanneer eene instorting plaats greep. De oudste aan het hoofd gekwetst, viel bedwelmd neer en werd onder eene dikke laag zand begraven. Zijn broeder kon uit den put geraken en al weenende en roepen liep de arme kleine om hulp. Welhaast vond het jongentje zijn vader en twee werklieden die in allerhaast naar den put liepen en het ongelukkigkind van onder het zand haalden. Het kind was reeds versmacht. Alles wat men deed om het tot het leven te roepen was, helaas nutteloos. Die dood heeft te Heyst een droevigen indruk teweeggebracht. Men schrijft uit het Centrum van Charleroi dat een nieuwe Volkscatechis mus onder de werkliê verspreid wordt. De schrijver is andermaal de beruchte Alfred Defuisseaux, de held die, nadat hij in 1886 het volk had opgeruid en ver armd, de plaat poetste en zelfs zijne ver oordeeling voor de rechtbank niet durfde afwachten. Allezondagen worden er mee tings gehouden. Deze socialistische propagande zal blijven voortduren, tot de algemeene raad te Brusselzal beslist heb ben of men al of niet aan het internati onaal kongres van Londen zal deel nemen.dat in november gehouden wordt. Ten gevolge van eene nog al hevige woordenwisseling heeft ie Charleroi op de frausche grens een tweegevecht plaats gehad tusschen eenen wijnkoop man met name Huart en eenen apotheker Sauveur genaamd. Het wapen was de degen. Hadden ze nu nog men eene wijn- fleseh en eene medicijnenflesch gevoch ten De wijnkoopman is zwaar gekwetst* Jan M. bijgenaamd Jan Casteels die onwettige kinderen had, hoewel hij ge trouwd en huisvader was, werd plichtig bevonden aan het doen verdwijnen van een pas geboren kind, hierin geholpen door eene meêplichtige Elisabeth Huys- mans. Daar er van de onwettige kinderen nog slechts een in leven was, vreesde men dat de andere, even als het jongste ge boren, vermoord werden. Een onderzoek werd ingesteld en de vermoedens werden weldra bevestigd. Drie lijkjes van kinderen werden in de schuur ontgraven en een vierde in eenen weg nabij de gewezene woning van den moordenaar. Men moest in de schuur meer dan drie duizend korenschoven verplaatsen, om aan de plaats te komeri waar de lijkjes begraven waren. Hel lijkje dat men nabij de oude woning vond, was schier geheel vergaan. Men denkt dat deze misdaad reeds van over 7 ot 8 jaren dagteekeat. Jan C. en Elisabeth II. beschuldigen elkander, doch beiden zijn even plichtig. De ontaarde vader heeft er een gewurgd, en de mender heeft de anderen tusschen twee matrassen versmacht. Onnoodig te zeggen hoezeer de gemeen te Lubbeeck ontroerd is, door deze gru welijke reeks misdaden. Schrikkelijk ongeluk. Te Luik gebeurde verleden maandag een ongeluk, waarvan men wellicht nog geen voor beeld zag. De arduinen deksteenen eener fabriek- sehouw van 25 meters hoog, moesten vernieuwd worden en ten einde die steenen af te laten, had men van boven aan de schouw eene katrol vastgemaakt. Een steen hing aan de koord, waarvan het ander einde gehouden werd door drie werklieden, die op den grond ston den. Twee hunner lieten, men weet r.iet waarom, de koord los, maar de derde hield haar vast. Hij werd in de hoogte getrokken met dezelfde snelheid waar- meê de zware steen naar beneden daal de. Bij den schok, waarmeê de steen den grond raakte, vloeg de arme werkman met het hoofd tegen de katrol. Zijn sche del werd verbrijzeld en als een steen kwam hij op den grond neêr. Zooals men begrijpen kan was de on gelukkige werkman op den slag dood. Nog altijd het tweegevecht. M. Le- jeune, die M. Thuilier doodde, zegt een paaijzer blad, werd met de vier getuigen aangehouden. Zij zullen door het beroeps hof geoordeeld worden. Richelieu hadde hen allen doen ont hoofden, en alzoo het leven gered aan eenige duellisten en getuigen der latere maanden, De begrafenis van Thuilier heeft onder grooten volkstoeloop plaats gehad. Twee redevoeringen werden uitge sproken, eene namens de lndépendanee en eene namens de Meuse. Bij de begrafenis werden 8203 visiet- kaarten in het sterlhuis afgegeven. Velen droegen de aanmerkiu protestation. Aanzienlijke diefstal. De badstad Spa werd dijnsdag in opschudding ge bracht door eenen diefstal in het Hotel d'Orange. Een Engelschman, sir Anderson, was daar afgestapt, en tegen alle gewoonten in, had hij verwaarloosd zijn geld aan den hotelhouder ter hand te stellen. Maandag namiddag, rond 6 ure, moet een onbekende in de kamer van den vreemdelidg zijn binnengedrongen en heeft er eene som van 22,000 fr. gesto len. In zijne vlucht heeft hij eenen beitel, eene veil, sleutels en ander dievenge- reedsehap achtergelaten. FRANKRIJK. IJselijk© spoorwegramp vel© dooden en gekwet sten. Uit Lyon meldt men thans nadere bijzonderheden over die ramp, welke wij hierin 't kort laten volgen. Het ongeluk gebeurde rond half 3 's nachts, tusschen Malin en Velais-sur- Ouclie, op 1800 meters afstand van deze leste statie, bij eenen viaduc. De express n° 11, van Parijs komende moet bier wisselen met den express n° 276, die van Macon komt. De leste was ontriggeld toen die van Parijs aankwam. Deze stoomde in volle kracht voort en botste op de ontriggelde rijtuigen. De schok was verschrikkelijk. Gedu rende twee minuten en half holden en rolden stoomtuigen en waggons onder een, onder een oorverdoovend geraas, en het hulpgeroep van reizigers en bedien*, den. Anderhalf uur later kwam er hulp op dagen. De gekwetsten, ten getalle van twaalf werden naar deze stad gebracht en de lijken van drie vrouwen en vijf mannen legde men in de foergons vaneenen hulp- trein, welke in allerhaast was ontboden. De slachtoffers zijn meestal ijselijk verminkt. De machinist van den trein n* 11 ligt onder de lokomotief verpletterd en kan er vooreerst nog niet uitgehaald worden. De stoker van dtnzelfden trein werd doodelijk aan 't hoofd gekwetst. Men vreest dat behalve de gevondene lijken en gekwetste, nog anderen onder de verbrijzelde wagons zullen gevonden worden. Acht rijtuigen zijn totaal verbrijzeld. De twee lokomotieven zijn ook zoo zeer beschadigd dat zij buiten gebruik zullen moeten gesteld worden. (LATER.) De berichten, door den Temps meége- deeld brengen liet getal dooden op twaaif en dat der gekwetsten op veertig. Onder de dooden bevindt zich een artilleriekapitein en zijne vrouw. De ramp wordt toegeschreven aan het afslijten der sporen. Het was eerst in den morgend dal het spoorwegbestuur verwittigd werd van bet gebeurde, De bliksem keukenmeidEen blad van Stains, bij Parijs, meldt eene zonder linge poets, die de bliksem aan eenen aardappelboer gespeeld heeft. Tijdens een ouweóff viel de elektrische stroom in een aardappelenveld, krookte de loofstengels, en bij nader onderzoek bleek het dat do aardappels zelfs zoo gaar waren, alsof zij onder de assche gebraden waren. Verscheidene boeren uit den omtrek hebben de echtheid van het feit iu dit nieuwmodisch luilekkerland komen waar nemen. DUITSCHLAND. Katholieken vergadering te Freiburg. De 35e algemeene katholieken vergade ring wordt thans te Freiburg in Baden gehouden. De stad is gevlagd op de groote zaal waarin de vergadering plaats heeft, is prachtig versierd. De tribuun is met rood laken en geel witte festoenen bekleed. Aan groen, de coratie-schilderwerk en opschriften ont breekt bel niet. De wapens van het aarts bisdom Freiburg en de overige diocesen, de borstbeelden van Paus en keizer en de reusachtige standbeelden van de aposte len Petrus en Paulus prijken voorts in de zaal. Ruim duizend leden zijn reeds aan gekomen, waaronder ür Windiborst. Zondag avond werden de gasten ont vangen, en Dr Windthorst sprak eene schoone redevoering uit over de orden- kwestie in Baden en over 's Pausen droe vigen toestand, tegen welken hij in naam der katholieken protesteerde. Maandag morgend werd door den aartsbisschop van Freiburg eene plech tige Mis van den H. Geest gecelebreerd; op het kathedraalsplein werd der kiemen Ëxellenz bij 't uilgaan eene geestdriftige ovatie gebracht. Daarna had de opening der vergade ring plaats, van welke M. MülleruitCo- bienz tot voorzitter. MM. Dr Windthorst, vrijheer van Franckenstein en vrijheer Felix von Loë tot eere-voorzitters wer den gekozen Plaatsgebrek belet ons, eene opsom ming van de verschillende redevoeringen te geven. Vermelding verdient echter, dal kardinaal Lavigerie eene memorie over den kruistocht legen de slavernij heeft ingezonden. De vergadering heeft eene bijzondere commissie benoemd, tot besludeering van bet romeinsche vraag stuk. De zitting word gesloten met de kreten Leve Leo XIII, de groote Paus, wijsgeer en diplomaat Dertig aartsbisschoppen en bisschop pen hebben brieven van bijtreding gezon den. Aanwezig waren lal van leden van den adel, zooals de prins von Löwen- stein, graaf Hompescli, de barons Soliier- stedt, een groot aantal leden van Rijks- en Landdag, van de geestelijkheid, ver tegenwoordigers der pers uit verschil lende landen enz. Te Freiburg beeft dijnsdag ook de tweede openbare zitting van het congres der Katholieken een schitterenden bijval gehad. Ook werd een afzonderlijke vergade ring gehouden door de vereeniging Ar- beiterwohl, hij welke gelegenheid M. Windthorst eene belangrijke redevoering hield over de sociale kwestie en in het bijzonder de stichting van katholieke ar beiders-vereenigingen aanbeval. In de verwachting dat ook kardinaal Lavigerie persoonlijk op den katholieken dag te Freiburg zou verschijnen, beeft men zich teleurgesteld gezien. Zijne Emin, heeft aan den kanonik Knecht, voorzitter van het komiteit, geschreven, dat de veelvuldige reizen in België hem tot zijn groot spijt zóo zeer vermoeid hebben, dat iiij voor hei oogenblik tot rust gedwon gen is. De kardinaal is echter in den geest tegenwoordig en zond een memo randum, hetwelk ter vergadering in zij nen naam zal worden (of reeds is) voor gelezen. Daarin zegt hij niet alleen dank voor de ontvangen uimoodiging en brengt hij niet slechts hulde aan den iever der duit - sclie katholieken, maar ook spoort hij daarin aan tot veerwezenlijking van het reeds opgeworpen plan ter stichting van een anti-Slavenhond en tot praclische deelnemiug aan het grooie werk van den godsdienstigen, beschavenden en menschlievenden Zwarten Kruistocht. VEREENIG DE-STAT EN Dat heet nog stelen. Over eenige we ken had te New-York een diefstal plaats eener brandkast, op zulk eene stoute en vreemdsoortige wijze, dal het verhaal daarvan bijna ongelooflijk klinkt. De ge schiedenis heeft zicli echter geheel toe gedragen, zooals hier wordt gemeld. Eene bende dieven, bestaande uit 12 man, was door middel van handlan gers te welen gekomen de afmetingen, het gewicht en nadere bijzonderheden van de groote geldkas der Prestonbank, in Rolandstreet te New York. Het gevaarte woog 8000 kilo. De dieven berekenden dat de kas, wanneer ze lucht dicht gesloten was, te water gelaten een draagvermogen had van 250 kilo. Nu maakten zij uit dun staal en ijzer een soort van boegspriet, mast en roer, een en ander pasklaar gemaakt en in zeer korten tijd met bouten aan de kas vastge maakt. Toen in den nacht van 2 op 3 augusti de kas met ongekende inspanning was gestolen en te water gelaten, was deze in een ommezien in een soort van schip veranderd. Twee leden dor bende begaven zich aan boord met compas en toebehoorten, en toen ook nog een zeil geheesclien was ging het vooruit de rivier af, naar het vier uren verder gelegen Euston, waar de kas werd geopend en geledigd. De dieven vonden 1 1/2 millioeu aan staatspapieren en 85,000 dollars aan geld. Volgens verklaring van deskundigen gaf het varen met dit vaartuig blijk van zee manskennis, zooals men zelden aantreft. Een voorbijvarende stoomboot heeft gerapporteerd, dat de kast met een flinke bries 7 1/2 mijlen liep, maar men had niet kunnen vermoeden dat de stoute zeeliê onder hunne voeten zulk een for tuin verborgen hadden. De justicie is ondanks alle ernstige pogingen niet in ge lukt om een spoor der dieven te ontdek ken.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2