Landbouw. deze welke in de vertaling hunner op schriften willen geholpen zijn zich tot een der leden des komiteits kunnen wen den. Het ware te wenscben dat men hier te Aalst het voorbeeld van Kortrijk naleef de. Aalst heelt min reden dan Kortrijk om, fransche uithangborden te behouden daar men hier verreverwijderd is van de fransche grenzen. Wij roepen hierop de aandacht in van onze Aalsterache Taalgilde, en hebben de overtuiging dal zij hierin op de zedelijke en stoffelijke ondersteu ning van alle ware Vlaamingen zal mogen rekenen. Normaalscholen.De ver smelting der beide normaalscholen voor jongens van Gent en Brugge en ook deze der beide meisjesnormaalscholen dezer zelfde steden isthans een voltrokken feit. Deze maatregel zal eene aanzienlijke spaarzaamheid toelaten. Deze vier nor maalscholen verslondenjaarlijks 230 dui zend franks en nu zullen de uitgaven slechts beloopen tot 182 duizend franks om later lot 143 duizend franks te dalen. Deze scholen zullen noglhans hel zelfde getal leerlingen van vroeger blijven be houden. De liberale drukpers schreeuwt moord en brandt tegen deze beslissing van 't mi nisterie.De uitroeiing van deze schandalige geldverspelling gaat haar niet. Volgens haar moest men de 4 normaalscholen van Gent en Brugge behouden. Waarom Eenvoudig omdat er liberale vriendjes in die vette kazen gelogeerd waren... De normaalschool van Brugge telt nu heden 38 leerlingen waaronder 17 meis jes van Gent en voorgoborchten. En voor die 17 meisjes zou men de normaal school te Gent moeten behouden die jaarlijks 50 duizend franks verslondt Men late de liberale helhonden maar bassen, deze maatregel zal door al de lastenbetalers en verstandige lieden met geestdrift toegejuicbd worden. In Frankrijk heerscht de vlekziekte he vig onder de varkens, vooral in liet de partement der Corröza, alwaar in drie maanden tijds ongeveer 1500 varkens aan die ziekte bezweken zijn. Het schijnt dat de besmetting onder andere door duiven overgebracht werd, welke btvcn de varkenskoten nestelen, De inenting tegen de varkensziekte, welke in 1887 met goed gevolg in het de, parlement Cótes du Nord werd toegepast, is in liet departement der Corrèzc niet aangewend. STERFGEVAL. Men meldt ons uil Erembodegem hel godvruchtig overlijden van deEerw. Heer Lemmens, onderpaslordezer parochie, in den nogjeugdjgen ouderdom van 20 jaren. DAGBOEK. In ons dagboek vinden wij 't be schrijf van een vreeselijk orkaan 't welk in den nacht van 10 tol 11 Augusti 1763 boven onze streken losbrak en oneindige schade veroorzaakte. Wij geven 't woord aan onzen dagboekhouder Tusschen den 10 en 11 snagts ten 12 uren iser een dondervlagc opgeco men uyt het suytwesten met gedurig weerligten ende is over de stad van Brussel uytgestort met sulk een schro- melijk geweld van donder en blixem dat alle de borgers meynden dat de stad vergonk en daer is soo geweldig hagel, snieuw en schalen ys uytgeval- len dater menige broken syn gevonden van 4 pond en smorgens was dat aen een gesleven dat de koetsen niet en kosten marcheren den hagel lag wel twee voelen dik, de schade is onbe- schrijfelijk want bynae alle de glasen syn in stukken, op d'een syde van de stad lag den hagel wel 5 voeten dik, 2 santinellen syn dood en eenen blind en ook eene vrouw dood, prince Charles heeft alle vreemde gla.'-en maekers per- missie gegeven van in Brussel te mogen werken want men segt dat de glasemaekers van Brussel opdrijjaeren niet en souden alles erstellen die daer in stukken syn, de schade is onscliat- baer van alles dat er bedorven is van alle soorten van commersehap, als laekens stoffen in de winkels, kamers en magasynen, voorders in de boven, blommen, boomkens en rend de stad de vruglen etc. October 1763. Desen jaere is de peerdenmerkt van Aalst die gestelt was op den 2® baefmis merktdag verleyd tot s daegs naer S,e Nicolaes dag. Wie in de verledene eeuw zich plichtig maakte aan moord mocht verzekerd we zen van net met de dood te bekoopen. De straften waren streng, of beter gezegd, wreedaardig; ja, te wreedaardig zelfs. Wij willen hier het relaas eener strafuit voering te Gent onder de oogen onzer geëerde lezers brengen 1763. Op eenen dag voor aid. H. (Allerheiligen) naer middag is lol Gent deirlijk vermoord eenen ouden man S' Van Beveren, syn suster en twee geestelijke dochters met hun nichte i» alles in een huys synde vyf persoonen ende dat door twee ginteneurdt te welen Jan Mast en Frans Daniels ende medegenomen 81 pont groot in geld, eenig silverw., ende syn beyde op den 5 december daer naer op de vrydag- merkt tot Gent op een schavot door 4 beulen elk vijf broken vleesch met gioyende tangen van hun ligaem geoe- pen, ende dan armen en beenen ge- 1 krakt en eenen slag met eenen hamer in den kop en soo nog altijd levendig verbrand. De Vlasoogst van 1763 was overvloedig zoo dat onze dagboeklouder zegt Desen jaere is er soo veel vlasch opge- daan dat men het maer en hadde ge- schal op eenen gulden den steen, noglans geld het 30 31 tot 2 a 33 st. den somer geerst geld 4 guld. den sak. AL LER H AN DE N IEU Ws7 Academie van schoone kunsten. -- De plechtige Prijsuit reiking aan de leerlingen zal plaatsgrij pen op Zondag 30 September aanstaande om 11 1/2 ure ter Stedelijke Schouwburg- zaal alhier. Programma van 't Concert, 't welk zal gegeven worden door de Ko ninklijke Harmonie, op Donderdag 20 September 1888, om 8 ure, 's avonds. 1' Marchc des Guides Baivy. 2' Euterpe, ouverture, Vandenbogaerde. 3' Lc cadeau de Noces, redowa, id. 4' Grand air Varié, p. Harmonie Van Ukmooktel. 5' Lc Rossignol et Lu Bergère, uolka pour flute, exécutéepar M. Lcnssens, Sknnez. 6e Fantaisie sur Guillaumc Teil, Goffin. Ter gelegenheid der kermis van Mespelaere zal er aldaar op Zondag aan staande 23 dezer, om 3 ure 's namiddags eene luisterrijke Ringsteking met korte- wagens plaats grijpen. VOORUIT 25 FR. Bruid en bruidegom hadden 'savonds voor den dag van het huwelijk te Gent, twist gekregen de bruid had zelfs de hand opgelicht en die tamelijk onzachtop het gelaat van den toekomenden laten te rug vallen. Toegevend als alle bruide goms was hij niettemin op het vastge steld.; uur op zijnen post, Maar had de bruid nu liever minder toegevendheid ge had zag zij daai in een gebrek aan kracht dadigheid van zijnentwege 't Is moge lijk. Althans zij wees hem de deur. Bruid en bruidegom namen, om toch het ver wachtte feest niet te missen, elk een der bestelde rijtuigen in gebruik en feestten met hunne wederzijdsohe genoodigden den gebeelen dag. Groote Internationale Wedstrijd, Brussel, 1888. Gelukkig de persoon die, den 2osl" dezer maand voor een frank te geven,zijn fortuin vergrooten kan van honderd dui zend franken. De biljetten van de trekking desGrooten Wedsirijds zijn bijna geplaatst, na den twintigste» dezer maand, zal men gene reductiën meer genieten. De biljet ten zullen zonder twijfel premiën maken. Dus is er voor elke persoon die aanslaan de, biljetten koopen, eene schitterende goede en zekere zaak te maken. Die biljetten zijn verkrijgbaar Ne217, Koninglijkestraat, te Brussel. Wij lezen in het Journal de Bruxelles De Afrikanen hebben maandag morgend Brussel verlaten. Ten half vijf werden zij in celrijtuigen naar de Noorderstatie ge bracht en in twee dergelijke rijtuigen van den spoorweg geplaats. Zij zijn naar Dendermoride vertrokken, van waar zij naar Antwerpen (Zuid) gegaan zijn; waar zij ingescheept zijn aan boord van de Lualaba, kapitein Becles. MM. Becker, Rogel, en Dupont alle drie officiers van ons leger hebben de reis naar den Congo meê ondernomen. Kapitein Van Gele. De Gazette deelt een uilvoering verbaal meê van een onderhoud dat een zijner meêwerkers gehad heeft met kapitein Van Gele, die zaterdag namiddag uil Midden Afrika is terug gekeerd. Den 18 juni heeft de reiziger Stanley- Falls verlaten, na bijna zes volle jaren in die streken doorgebracht te hebben. Gedurende verscheidéne weken was hij aan de Pool opgehouden, ten gevolge der dood van kapitein Vande Velde, maar den 28 april kon de expediitie Leopold- ville verlaten, aan boord van de Stanley. De expeditie bestond uil MM. Van Gele, de aanvoerder, die gelast was hem tot de Falls te brengen bierbij Bodson, Baert, Huick, Schackstrom, kapitein van den stoomer en tien mekanicien Deman. Verders eene afdeeling iloussas van dertig man en twaalf man akwipagie der boot. De bezetting van den Hoogeren Congo door Europanen gaat trapsgewijze voor uit. Er zijn thans niet minder dan zeven staties tusschen Leopoldville en Bangala, die ofwel door den Staat, door de doops gezinde missie, door de Antwerpsche of door de rotterdaniscbe maatschappijen bezet zijn. Tusschen deze gestichten wordt eene gedurige gemeenschap bij middel van stoombooten en prauwen onderhouden. Een dezer bad onlags niet minder dan 6 ton invoor geladen. De veiligheid is volledig op eene uitge strektheid van 1200 kilometers, dus ge heel de afstand, die deze twee steden van elkander scheidt. De handelsprauwen der inlanders varen onder de vlag van den Staal, wat hun eene volledige veiligheid verzekert. De statie Bangala levert een schoon gezicht op. Hare gebouwen en beplan tingen, uitgevoerd onder hel bestuur van M. Van Kerchove en Dhanis zijn uitmun tend. De bewoners zijn zeer geschikt voor soldaten, zeelié en werkliê. De spoor wegmaatschappij zal onder hen een uil- muntend personueel kunnen vormen, vooral voor de plaatsingswerken. Te Bawko, op den samenloop van den stroom met Aroehoeimi vond de kapitein een kleinen post. Deze hoorde toe aan Tippoo Tip en bezette daar hel uiterste grenspunt van zijn gebied. Hij werd er uitmuntend ontvangen en vernam er dal kapitein Van Kerckhcvp, met den arabischen aanvoerder, onlangs per stoomboot de rivier opgevaren was. Ilij haalde deze in en zag Tippoo Tip weer, voorden eersten keer sedert drie jaren. Het onderhoud was hartelijk en de stoomers vaarden gezamentlijk den stroom op. Het kamp Yamboeya ziet er veel on- voordeeliger uitdoch de inwoners heb ben een hard jaar gehad. Op het oogenblik dat Van Gele te Yamboeya aankwam, was majoor Bartte- lot bezig mei het inriclifen zijner kara vaan. Hij bad nog een honderdtal solda ten, namelijk 30 Soedaneezen, 70 Zanzi- barieten en daarenboeen hadTippoo-Tipp hem 400 dragers bezorgd door Jameson in Manyema aangeworven. Het is gewaagd, zich met dergelijke karavaan in de onbekende streken van het Oosten te begeven. Niet dat men de dragers moet mistrouwen, maar de ver dedigingsmacht waarover hij beschikte, was onvoldoende, te meer ondat de sol daten, die Stanley hem bezorgd had, en meer dan eens door den majoor met ruw heid behandeld waren, hem dikwijls hunne vijandige gezindheid hadden ge toond. Dit ging zoo ver dat Tippoo -Tipp op zeker oogeblik moest tusschen komen, om een betreurensweerdig conflikt te vermijden. Kapitein Van Gele scheen zeer wel den toestand van Barttelot te beseften want hij scbreef in zijn dagboek Het beste wat de majoor doen kan, is na eenige dagen naar Yamboeya terugkeeren. Het treurig nieuws van zijne deod dat de kapitein bij zijne terugkomst door de dagbladen te Parijs vernam, bevestigt de vrees, die hij koesterde. Inlichtingen over de omstandigheid, die het drama vergezelden, zullen wij niet hebben, voor binnen drie maanden, maar hetgeen hier gezegd is, doet ons vragen of hij niet eerder door de Zan- zibaritische soldalen dan door de dragers vermoord werd, en of de moord niet eerder het gevolg is van persoonlijken wrok, dat van haat tegen de blanken. In alle geval is het vermoeden, als zou de hand van Tippoo-Tipp hier zichtbaar zijn, totaal, ongegrond. De leste tijdingen van Stanley zijn deze Stanley vertrok den 28 juni 1887 en heeft geen enkele tijding meer gezonden sedert zijn vertrek. Alleen twee maanden later heelt men de tijding ontvangen dat twee zijner mannen weggelooperi waren, na twintig of dertig dagen reis. Hij heeft een moeilijk land te doorrei zen, waar de rivier elk oogenblik onbe vaarbaar is. De deserteurs spraken van gevechten legen \ijandige inlanders, maar men moet deze mannen ook niet onvoorwaardelijk gelooven. daar zij altijd geneigd zijn te overdrijven. De verhalen over den beruchten blan ken pacba, zijn tot in Yamboeya doorge drongen. Men duidde hem mij aan, zegt kapitein Van Gele als op zijn europe- aansch gekleed, dragende hooge leerzen gelijk de mijne en vergezeld van mannen met geweren, even als ik. Welnu, die fameuze Pacha, zegt Van Gele, was noch Stanley, noch Emin,noch de engelsche reporter van de New-York Herald dat was ik zelf. De iiahdi mag dus gerust slapen. Eenige regels verder lezen wij dat de streken van Massyema, zoo treurig door kardinaal Lavigerie afgeschilderd sedert driejaren veel verbeterd zijn. Vroeger, ja, was de toestand ellendig, doch veel is er reeds gedaan. Dus zou de kardinaal de ellende veel overdreven hebben Want liet verhaal van kapitein Van Gele, zegt liet tegendeel van hetgeen Mgr Lavigerie zegde. Bij zijne terugkomst van de Falls heeft kapitein Van Gele Tippoo-Tipp nogmaals ontmoet en verliet eindelijk Banana den 17 october om naar Europa terug te koe ren. Aangaande de dielstallen in de Noor derstatie van Brussel leest men in den Uoniteur De dagbladen houden zich bezig riet ontvreemdingen en diefstallen, voor een bedrag van omtrent 400,000 fr. die zou den bedreven zijn in en vóór 1884 in liet voorraadsdepol van Brussel (noord.) De onderzoeken, die onmiddelijk na de aanklacht werden gedaan, hebben de onjuistheid aangetoond van die beschul digingen, ten laste der agenten van het bestuur. Ten gevolge der drukpersarti kels werd de zaak aan het onderzoek van MM. de algemeene inspekteurs onder worpen. Uit hun verslag blijkt dat de betichtingen nauwkeurig werden onder zocht en dat er noch diefstal, noch ont vreemding heelt plaats gehad. De feiten, sedert 4884 bedreven, zijn het voorwerp van een onderzoek. Het bedrag van het deficit gaat de 300 fr. niet te boven. a Le Palriote zegt dat de zaak hiermee niet is afgedaan en dat er wezenlijk is gestolen geworden en hij zal blijven aan houden tot de dieven en bedriegers zul len gestraft zijn. Sleyaert gaat voort met zich voor onplichtig uit te geven. Het mandaat van aanhouding is echter bekrachtigd, om te zien ot bei bedrog dat hij gepleegd heeft, niet onder de toepassing van de eene of andere wetsbepaling valt. Ook zullen er inlichtingen over zijn gedrag in Ame rika genomen worden. Nu ontbrak er niets aan, dan dat hij daar voor het eene of andere feit vervolg werd, zoodat hij terug, naar Amerika moest gevoerd wor den. Dan zou zijn bedrog nog niet veel geholpen hebben. Eene afschuwelijke misdaad is vrij dag avond te Deerlijk, op de Sl-Lode- wijkswijk gepleegd. Jos. Massau, metsersdierier, oud SOjaar heeft binst de afwezigheid zijner vrouw, zijn kind van 48 maanden dood gestampt, liet lijkje was met wonden overdekt, en de schedel verbrijzeld. De onmensehelijke vader is aangehou den en in het gevang te Kortrijk opgeslo ten. Boetkapel. Onze lezers zullen nog de kerkdiefte en heiligschenderij onthou den hebben, die verleden jaar te Snelle gem gepleegd werden. Zondag, 23 dezer, ten 3 ure namiddag, zal op die parochie de wijding gedaan worden van eene boetkapel, gebouwd op de plaats waarde II. Hostiën zijn gevon den geweest. Men schrijft ons uil Oostende, 48 September Maandag is een erg ongeval gebeurd in onze stad. Zooals ge weet, hebben wij sedert eenige weken het zoo- gezeid plezierig ding dat men Montagues russes (russische bergen) noemt. De man nen die het gedacht daaraan opgevat heb ben, zeggen dat niets gevaarlijks in dit spel gelegen is. Wat mij aangaat, ik ben van meening dat het beter zou zijn iets voorzichtiger in te richten dan die be ruchte russische bergen. Eenige ongevallen hebben sedert eeni- gen tijd met dat rijden plaats gehad nog eens maandag. Een lief meisje van 42jaar oud werd uil een wagentje van den ple zierige» trein geworpen eu deze liep over haar lichaam. De toestand van de kleine is zeer erg. Fenige jaren geleden, onder M. Van Iseghem, speelde men reeds dapper le Oostende maar men zag alles door de vingers, want de gemeentekas had er voordeel bij. Dit jaar zal dat spel zoo wat 200,000 frank opbrengen aan de kas der gemeente. De houders van het spel aldaar zijn twee Franschen, die men wel eens naar hen paspoort zou dienen te vragen Zij betalen 80,000 fr. voorde koncessie. Een andere Franscbman betaalt 16,000 Ir. voor het spel in eene andere zaal. Is dat wel aanbevelensweerdig Wij denken het niet. Volgens een blad, zou den di heeren met 70,0001'r. winst ervan doortrekken. De vrouwen mogen ook in de club van de Kursaal komen spelen Men begrijpt wat rommelzooi» die zaal bijeenstroomt de lochte patroelje is er present en maakt gebruik van de duizenden die er rollen, om hare industrie voor te zetten. Drie motten omringen degenen die winnen, en met haar worden de eerlijke vrouwen verward, die onvoorzichtig genoeg zijn zich in dat speelhol te wagen. Maar al men te Oostende laat spelen, waarom heeft men het dan verboden te Spa Is het dan daarbij niet eene schan de, dat die onzedelijke, die onwettige exploitatie hier gedreven wordt door vreemden en wat soort van vreemden dan nog. Een zonderling ongeluk heeft don derdag avond, rond 40 1/2 ure, plaats gehad op den spoorweg van Brugge naar Oostende. Men weet dat honderden hoornbeesten in vrijheid weiden in de meerschen langsheen de spoorbaan. Een half dozijn koeien waren nu op den spoor weg geloopen en wandelden er rustig rond, toen de trein van 8 ure 13 uit Brus sel met vollen stoom up de kudde kwam aangereden. Eene koei, die niet bij tijds uit den weg kon loopen, werd verpletterd. Men was verplicht den trein stil te houden, om de andere koeien van de spoorbaan te jagen, ten einde nieuwe ongevallen te voorko men. Het duurde meer dan een uur eer men de koeien naar het naburig dorp ge bracht had, en onderiusschen moesten de reizigers blijven zitten te midden van den duisteren nacht. Alwéér wat nieuws. Het blad Le Fumcnr bevat het volgende bijna onge looflijk nieuwske. Eene processie van een honderdtal beêvaarlgangers, gevolgd door eenen trein van eenige karren stapten biddend door de gemeente Neerpelt, op weg naar Scherpenheuvel. De bevolking van Neerpen ontblootte eerbiedig het hoofd en de douanen zelf groetten de godvruchtige groep.... De beêvaartgangers waren, volgens men later vernam, stoutmoedige smokke laars. Elk hunner was beladen met 1500 cigaren, en de karren bevatten 6000 kil. tabak. Wij laten het verbaal voor rekening van Le Fumeur. De Gazelle de Charleroi zegt dat er schier alle weken talrijke werkliê naar Amerika, voornamelijk naar Cai.ada, Me xico en Brazilië vertrekken, zonder te weten of zij ginder den kost zullen kun nen verdienen. Mijnwerkers, glasblazers, smeders, draaiers, meubelmakers, enz., verlaten in groot getal de streek op de schoone beloften van sommige agenten. Vrijdag is een gezelschap vertrokken en men verwacht dat talrijke werkliê in den loop dezer week ook het land zullen ver laten. Misdaad te Gembloers. Het par ket heefi zich op nieuw naar Gembloers begeven en zijn onderzoek voortgezet. Nieuwe bloedsporen werden in de landbouwschool gevonden, an belang rijke openbaringen werden door talrijke getuigen gedaan. Er schijnt geen tsvijlel meer le bestaan over de plichtigheid van den echtgenoot der vermoorde. Ook is bij zijne verschij ning voorde raadskamer, het aanhou dingsmandaat, dat tegen liera uitgeveer digd was, bekrachtigd. Nadere bijzonderheden.) De beschuldigingen stapelen zich op tegen den man van het slachtoffer zij zijn inderdaad verpletterd voor hem, De moordenaar heeft echter, alvorens de misdaad te plegen, de beste voorzor gen genomen om het gerecht te mislei den. Dat heeft niet belet dat er veel dingen aan liet licht zijn gekomen zoo wordt nu ook het begin van brand aanzien als een bewijs tegen Auguste Martin. Men wil hebben dat, tijdens het ge vecht tusschen het slachtoffer en den moordenaar, de lamp moei omgevallen zijn. Een vreemdeling zou den brand hebben laten woeden, doch Martin had er zeker belang bij dat zijn huis niet de prooi der vlammen werd. Hij zou dus zelf hel vuur hebben uitgedoofd. Het parket zou eene licht verbrande broek hebben gevonden,die moelgediend hebben om het vuur te blusschen. De ontroering te Gembloers is groot. Men zegt er luidop dat, indien het bewe zen wordt dat Martin de moordenaar zijner vrouw is, hel gerecht verplicht is de doodstraf toe te passen. De Gazette kondigt den omzendbrief al, waardoor de minister van spoorwe gen aan de beambten van zijn departe ment herinnert, dat hel hun niet toegela ten is kiesmandaten aan te nemen zonder toelating. De ambtenaars, die deze bepaling zou den overtreden hebben, zullen binnen de veertien dagen naar dat verbod zich ge dragen die welke toelating hebben be komen, zullen hun mandaat volbrengen. De aanvragen, waarover geen beslis sing is genomen, werden aanzien als niet toegestaan voortaan wordt er geene toelating meer gegeven. De Gazette sist van kwaadheid doch wat geeft ditYVet is wet, bepaling is bepaling. Ambtenaars moeten zich maar met de zaken bemoeien, waarvoor zij be taald worden. Op hinderlaag. Moordpoging Niemand weet waarom de broeders Si mon, van Beaufays, zulken haat dragen tegen Fortune Radeux, van Ninanne, een zachtaardig jongeling. Reeds overeenigen tijd hadden de Simon's den ongelukkigen Radouv in eene herberg afgerammeld. Gehoord heb bende dat hij verleden vrijdag avond langs den weg van Sprimont naar Lou- voigne zou komen, besloten de twee broeders andermaal hunne wraak te koe len. Zij gingen in hinderlaag liggen in de struiken nevens den weg, en, toen Ra- doux te peerd voorbijreed, sprongen zij eensklaps te voorschijn, rukten hem van het peerd en brachten hem drie gevaar lijke messteken toe. De ergste dezer is aan de linkerzij de wonde is twee cen timeters breed en niet minder dan zeven diep Daarenboven hebben de twee schur ken den ongelukkige herhaalde malen op het hoofd gestampt alvorens de vlucht te nemen. De toestand van het slachtoffer is zoo bedenkelijk, dat de dokter den eerw. h. pastoor van Beaufays liet roepen, die het slachtoffer de leste HH. Sakramenten toediende. De twee moordenaars waarvan de een bakker en de ander soldaat is—wer den zaterdag in hechtenis genomen. Slachtofferen moordenaars zijn zoo wat allen van denzelfden ouderdom, 23 a 25 jaar. Deze zaak heeft te Ninanne en in al de omliggende dorpen veel opschudding verwekt. Het parket van Luik is ter plaats. De liberale Mensc van Luik deelt eenen brief meê tegen bet tweegevecht. De reden waarom die barbaarsche ge woonte grooter en grootcr wordt, zegt de briefschrijver, is, omdat de quellisten de zekerheid hebben dat de straffen, waar toe zij worden veroordeeld, niet worden toegepast. Laat een stoutmoedige minister, na mens den Koning verklaren, ae straffen onverbiddelijk te zullen toepassen, eu 't zal beter gaan De Béforme klopt er eenen goeden na gel bij. Dat men in het leger niet langer dege nen degradeere, die weigeren te vechten zegt liet blad. Daar zijn officiers, die nooit bevorde ring krijgen, omdat zij geweigerd hadden in tweegevecht te gaan. Het blad spreekt van eenen onder-lui tenant. die in dit geval was en hierom in beschikbaarheid werd gesteld hij bleef daarin tot zijn 55® jaaren werd als onder luitenant gepensioneerd. Ziedaar hoe men de wetten eerbiedigt, die bet barbaarsche tweegevecht verbie den HOLLAND. Een vond. Een kostbaar kunstwerk werd onlangs le Oudenbosch gevonden. Hel bestaat in een ivooren Kristus- beeld van middeneeuwsch maaksel, waar voor door eenen Amerikaan reeds 40,000 gulden geboden is. Een bedrogen jager.— Een jachtlief hebber in Gelderland was dezer dagen 's morgens vroeg op de jacht gegaan. In de nabijheid van het jachtveld zette hij zich onder hetgeboomieneer en dronk alvorens den vermoeieuden tocht te be ginnen, een goede teug uit zijue veld-

De Denderbode | 1888 | | pagina 2