De Aardappelziekte. Dieverijen te Gent. Haatspel-Houlmarkt. len aan te raden dan die, welke door wijlen den heer Carl Hilt, Barg-Assessor a.D. en Director generaal der belangrijke maatschappij der vereenigde steenkool mijnenvan het Wurm-Revior,bij Aacchen, met zooveel wijsheid en iever zijn inge richt of belangrijker zijn geworden. Deze instellingen hebben tot doelwit zoowel het zadelijk als het stoffelijk wel zijn der talrijke werklieden dezer maat schappij, en hebben, sedert hunne inrich ting, niet alleen het werkvolk gelukkig gemaakt maar merkelijk lot den voor spoed der maatschappij medegewerkt hetgeen zeer duidelijk bewezen wordt door eeneuitmuntende duitsche brochuur door den heer Hili geschreven ter gele genheid van het jubeleum van vijftig jaren bestaan der maatschappij. (Bericht überdie Enstfhung und Entwicklung der Vereiningungs-Cesellschaft für Steinkoh- lenbau im Wurm-Revier erstattet zur Erinnerung an das 50. Jahr. des Beste hens der Gesellschaft von deren Special- Director Hilt, Berg-Assesor a. D. (Aachen im October 1886.) Velen mijner beminde landgenoten de duitsche en fransche talen (3) niet mach tig zijide, heb ik gedacht dat eene vlaam- sche vertaling dezer instellingen zou nut tig wezen. Zorgvuldig heb ik daargelaten a) hetgeen mij alleenlijk voor de actie houders dar duitsche maatschappij be langwekkend scheen. Alzoo zullen mijne welbeminde vlaam- sche landgenooten en taalbroeders uit Holland die uitmuntende instellingen ook kunnen bewonderen, het schoone voor beeld van den heer Hilt navolgen en het verderfelijke e/i verfoeilijke socialismus voor eeuwig verpletteren en doen verge ten terwijl ze het geluk hunner werk lieden en den voorspoed der door hen bestierde maatschappijen, fabrieken of werkhuizen zullen bewerkt hebben. Mochten zij er in gelukken en gelukkig zal ik mij achten deze vlaamsche vertaling gedaan te hebben. De Vertaler. Notas van den vertaler 1,1) Wurm-Hcvicr of rechtsgebied of nog dis trict der wurm. Dc Wurm is eene rivier vaa Pruisen. (2) Volgens het scnatoriaal verslag over den schrikkenlijken vooruitgang cn dc niet min schrik kelijke uitslagen van het acoholismus (of ziekte die door het groot gebruik der sterke dranken ver oorzaakt wordt) gebeurt liet dat die dikwijls ge smokkelde helsche drank alcohol genoemd zger merkelijke hoeveelheden vergiftige elementen in houdt zoo als 1° Aldeiivde of vergif dal doet versmachten. 2" Etherzulr of zeer gevaarlijk vergif dat het gevoelen wegneemt. 3° Propyi.iekzilr of zeer krachtig vergif en an dere dergelijke vuile en slechte dingen. En zeggen dat er zoo vele verblinde nicnschcn zijn die niet aarzelen die duivelschc dranken te drinken en hun eigen zelve alzoo te vergeven. (3) Mijnheer B. A. dc Vaux heeft ccne fransche vertaling gedaan van dc instellingen der duitsche maatschappij van de vereenigde steenkoolmijucn des Wurm-Kcviers, onder den titel van (Note sur les institutions en faveur des ouvriers des mines dc la Wurm, prés d'Aix-la-Cliapclle. Traduit par B: A. Dc Vaux. Ex trait dc la revue universelle des mines, etc. t. XX 2'' série, p. 65G. 3' année 1886.) 't Is zich dienende van deze vertaling dal dc heer Théophile dc Bandore in nummer 06 van 6 April 1887, een zeer beknopt overzicht gegeven heeft nopens de instellingen der duitsche maatschappij van dc vereenigde steenkoolmijnen des Wurm- Reviers. Wij lezen in het Journal de Bruxelles M. Frans Vandermeulen, voorzitter der maatschappij Progrès agricole te Uccle, doet ons een middel kennen, om de ziekte der aardappelen te bestrijden. Het middel zegt hij, werd door een lid onzer maatschappij uitgevonden, door M. Victor Joseph, die sedert 1875 tot heden met veel oplettendheid de oorzaken der ziekte gestudeerd heeft zijne pogin gen zijn met zeer goeden uitslag be kroond. Het middel bestaat eenvoudiglijk iri eene vloeistof zonder reuk, en waarvan 2 liters, gemengd met 25 liters water, voldoende zijn om 100 kil. aardappels te bewerken. De manier om er zich van te bedienen is zeer eenvoudig en gemakkelijk men moet ze enkel wasschen en ze gedurende 5 minuten in dat mengsel laten staan daardoor bekomt men de volgende voor deelen. De aardappelen, aldus bewerkt, behouder» hun natuurlijken toestand en deze, die reeds door de ziekte zijn aange daan, rotten niet verder wat er nog goed aan is blijft goed, en kan in 't alge meen lot voedsel, zeHs tol plantsel die nen. Sedert eenige weken heeft men te Uc- clo en St-Job verscheidene bewerkingen gedaan, alsook eene te Waterloo, in te genwuordigheid van M. Lambotie, burge meester en landbouwer in die gemeente. Eene zekere hoeveelheid aardappelen, die aldus bewerkt zijn, zijn in hel lokaal der maatschappij Le Cornetie Uccle, tentoongesteld, waar het publiek kan zien dat de ziekte sedert die bewerking geen vooruitgang meer gedaan heeft en volkomen is afgesneden. De besturen der groote liberale steden gelijken aan «chte rooverholen. Nauwelijks is de opschudding een weinig bedaard ontslaan door de diefstal len in 't Armbereel van Antwerpen, of te Gent wordt er ontdekt dat, spdert jaren en jaren, de stedelijke kas door een be diende bestolen wordt. Waarlijk de liberale partij lelt vele model-bestuurders en bedienden in bare rangen. Maar wat is 't die liberale lieeren spot ten met de krislelijke zedeleer en de tien geboden Gods. Voor hen is na de dood alles dood,'t isle zeggen, noch beloo ning van het goede, noch bestraffing van het kwade hiernamaals. Dus van bet leven genieten en altijd genieten zooveel men maar kan, is hunne leus. En om den vollen leugel aan hunne soms dierlijke driften le konnen geven en bunnen dorst naar wereldsche ver maken en genietingen te konnen les- scben, aarzelen zij niet bet geld en goed van de noodlijdende, van arme zie ken, van gebreklijdende weduwen en weezen le rooven Sedert eenigeti lijd waren te Gent zon derlinge maren in omloop. Verscheidene belastingschuldigen hadden bericht out vangen dat hunne belastingen van 1882 en 1883 nog niet betaald waren en dal zij weldra gerechlerlijk zouden vervolgd worden. Die berichten waren gedrukt en onderteekend door eenen scln-penen en den sladssekretat is. Eenigen der aldus vermaande lieden vertoonden hunne kwijtschriften, anderen betaalden voor de tweede maal. Het schijt dat de stedelijke ontvanger sedert eenigen tijd een bestendig te kort in zijne kas had bestadigd. In November lest, gelaste bij eenen expert zijne boeken te onderzoeken. Eerst dezer dagen ont dekte men onregelmatigheden zwaar wichtig genoeg om de tusschenkomsi der justicie in te roepen. Een gerechlerlijk onderzoek werd ge opend en het Parket van Gent heeft maandag eene huiszoeking gedaan ter woning van zekeren M. Engelbeen, 1° klerk bij den stedelijken ontvanger en tevens voorzitter eener archigeusclie maatschappij Het Willemsgenootschap Het onderzoek des Parkets duurde tot laat in den avond. Veel papieren werden aangeslagen. Volgens de laatste berekeningen zou den de ontvreemdingen tot 40 duizend frs beloopen. De Elo'le van donderdag bevestigt de verschillende tijdingen Men zegt dat Engelbcen sedert lange jaren groote uit gaven deed voor hel Willemsgenootschap waarvan hij voorzitter was. Die maat schappij gaf schoone feesten, waarvan de kosten door den president betaald werden, zegt men. Deze beween dat de kosten betaald werden door de inkom gelden der leden. Hij deed eene oude fabriek in eene prachtige koncertzaal veranderen, ver lichtte deze met de gaz en versierde baar met schoone behangels. Er is daar een tooneel met prachtige schermen, die door menig provincie-theater 20U benijd worden. De beschuldigde zegt dat de maatschappij iu schuld zit. Engelbeen bad niet alleen bet ver trouwen van den gemeente-ontvanger, 1 zijn rechtstreek sch en patroon maar ook van de gemeentelijke overheden. Zoo heeft de gewezen schepene, lid van den raad, eere-voorzitter van bet Willemsge nootschap (M. Wa;/ener) in een hem aan geboden banket zijnen lof gemaakt. Men dacht dat hij rijk was en eene erfenis bad gedaan. Vele papieren zijn in beslag geno men. Het cijfer der ontvreemdingen is nog niet gekend. Men spreekt van 40,000 fr. Het nazien der schriften duurt voort. Men herinnert te dezer ge legenheid dat er bij de dood van M. Delcroix (den vroegeren ontvanger) een te-kort was 100,000 fr. in de gemeente kas. De familie moest die som bijbetalen. Destijds was Engelbeen reeds beambte aan de gemeentekas. Engelbeen is niet in hechtenis geno- IIij wordt bewaakt. Hij loochent alle schuld. Het is zijne schuld niet dat de ontvangen sommen niet zijri ingeschre ven. Hij was niet belast met dit te doen en de gemeentekas was altijd inregel. Wal de uitgaven betreft, hij beweert ze gedaante hebben van zijn eigen geld. Over de kwestie van het te-kort iri de kas tijdens bet leven van M. Delcroix, zegt bel Fondsenblad a De eerlijkheid van den overleden ontvanger kwam niet in verdenking,doch zijne borgtocht bleef verantwoordelijk en zoo wij ons goed berinneren werd er aangaande dit punt lussche de stad en de erfgenamen van M. Delcroix eene overeenkomst getroffen Blijlt nu te zien of M. Delcroix niet reeds liet slachtoffer is geweest van oneerlijke handelingen deoroudergescbiktebedienden gepleegd. Zeggen wij alleenlijk, voegt het blad er bij, dat de heel gegronde onderstel ling. als zouden de onregelmatigheden sedert lange jaren duren en als zou M. Delcroix. voorzaat van M. Guequiere, er reeds het slachtoffer van geweest zijn, geenen al te hoogen dunkt geeft van de ernstigheid der kontrool onzer uitpluizers van kerkfabriek rekeningen. Voegen wij er bij dat bet leven van zekeren persoon, op wien thans vermoe deus wegen, reeds langen tijd algemeen werd opgemerkt, als niet in verhouding zijnde met zijn inkomen en dal niettemin eene gansciie liberale kliek er geene graten iu pevonden beeft, haar aandeel te aaveerden van hetgeen door die prin selijke vrijgevigheid werd weggeworpen. Volgens de Indépendance was het niet moeilijk de onregelmatigheden te ontdek ken. De ontvanger die vermoedens had, gelastte er eenen expert meê. Deze was anmiddelijk op hel spoordoch het doel en de uitwerksels waren moeilijker. Toen Engelbeen die een man is van rijpen ouderdem en geroepen was om zich te verantwoorden, waren zijne antwoorden niet voldoende. Het Fondsenblad doet er nog eenige zeer wetensweerdige bijzonderheden bij: a Schuldiger (dan de vrienden) nog zijn diegenen welke, vreezende eu voor zeggende wat er stond te gebeuren, niet temin op de kosten van den verdachte hebben gefeest, gedanst, gesmuld en ge dronken welke uit zijne handen gouden uurwerken, kettingen, cravatspelden, enz., ten geschenke hebben ontvangen, welke toejuichten toen er, naar men ver zekert, op zijne kasten alleen, voor ver scheidene honderden franks bloemen aan eene tooneelkunslenares werden overhandigd. Dat alles zij gezegd zonder eenigziris de schuld van M. Engelbeen te willen ver zwaren. Wij wenschten zelfs, voor hem, dat hij kon bewijzen in zijne uitgaven de negen duizend frank, op welke som men zijn jaarlijks»;!! inkomen schat, niet te bo ven zijn gegaan en aan de stadskas niets ontvreemd te hebben. Doch, indien M. Engelbeen. die naar men meldt als loochent, het tot daar kon brengen, wat zou men dan moe ten denken van het beheer der stadsfi nanciën, waarin men, jaren lang en on der twee stadsontvangers, bestendige deficieten moet vaststellen, zonder te we ten waaraan ze toeschrijven LEloile zegt ook dat vele rekeningen, onder ander de schildering en de versie ring van de koncertzaal van het Willems genootschap, alsook hel leggen van de gaz, niet betaald zijn. Dat ziet er maar donker uit voor die vereeniging Een deel der meubels in het buis van Engelbeen is ook niet betaald, onder an der eene piano ook niet, zegt men, de leverancier der muziek. Niet alleen gaf men Engelbeen zijn marmeren borstbeeld ten geschenke, maar nog andere kostbare stukken, zoo als een prachtige branzen vaas. Zondag moest het WWems-Genootschap een prachtig (eest geven, waartoe twee tooneelspee'lsters moesten bijdragen. De wind heeft er over heen geblazenhet leest is verdaagd, of beter, zal wel niet gegeven worden, zoo min als al de vol gende feesten... Waarom niet PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Onderpastoor benoemd Te Laar- ne, de Eerw. Heer Peerts onderpastoor te Zelzate te Aalst in S. Jozef, de Eerw. lieer Van Rechem onderpastoor te Lem- beke te Gent in Sint Jozef, de Eerw. Heer Maenhaut professer in Sint Jozefs- gesticht te Sint Nikolaas te Lembeke de Eerw. Heer De Nevè onderpastoor te Welden te Zelzate, de Eerw Heer Rin- goot coadjutor te Memdonk te Welden, de Eerw. Heer Saelens surveillantin Sint Jozefsgestichl te Sint Nikolaas. ZONDAG 23 SEPTEMBER. Om 10 ure voormiddagFerd. De Wolf, tegen Aug. De Backer. Om 1 1/2 ure namiddag Henri Lede gen tegen Louis Minot. Daarna Jan D'haechelaer, (Nieuwer - kerken), tegen Ph. Van Limbergen (Audegem). ALLERHANDE NIEUWS. Ten Bureele van Den Denderbode te verkrijgen De Groote bende van JAM DE LICHTE prijs 2 lranks. Franco per Post fr. 2.50 Botermarkt. Heden zaterdag werden 901 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen tngeveer 5425 kilogr. Prijs 75 a 84. Ter gelegenheid der kermis van Mespelaere, zal er aldaar op Zondag aan staande 23 dezer, om 3 ure ls namiddags 'eene luisterrijke Ringsteking mei korte- wagons plaats grijpen. VOORUIT 25 FR. De Vlaamsche Patriot, 6 fr. per jaar 3fr. per 6 maanden. Te verkrijgen bij alle gazetverkoopers. ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekexixgin Prinselijk huwelijk le Berlin. Ongelukkig voor val te Velars. M. d'Hane-de-Sieen- huyse. Edward Descrauvvaet. Sa- menschouw op het hall der werktuigen van den Grooten Ramp te Brussel. De grooiekrijgsoefeningen van 1888. Eene terechtstelling in de XIXe eeuw. De klankschrijver in de praktijk. Tekst Kronijk der week. Cassel. De politiek der week. Meester Hans Pauwel en zijn zoon (vervolg).Iwein van Aalst (vervolg). Eene terechtstel ling in de XIXC eeuw (vervolg). Onze platen. raadsels. Een en ander. Staatsspoorweg. Een groep nijveraars en kooplieden onzer stad hebben, eenige weken geleden, een ver zoekschrift gericht tot. den heer Minister Vanden Peereboom, ten einde te verkrij gen 1* dat een nieuwen trein uit Aalst naar Brussel zou vertrekken des morgends omtrent 6 uren iu correspondentie in deze laatste stad met de treinen naar Leuven, Thienen, Luik, Verviers en Duitscbland en ook naar Namen en gansch Luxemburg. 2e Dat de trein vertrekkende dagelijks uit Gent naar Aalst en Brussel om 7 uren 7 min. des avonds gedurende den winter zou behouden blijven. Het bestuur der IJzeren weg komt zijne beslissing aan de verzoekers te doen ken nen I8 De nieuwe trein van 6 uren 's mor gens wordt geweigerd, omdat de ont vangsten de onkosten niet zouden dek ken en verder dat de treinen van 4 uren 46 en 5 uren 52. de correspondentie voor Leuven, enz. en Namen,enz. aan de Aals- tenaren verzekeren. 2* De trein uit Gent naar Aalst van 7 uren 7 min. des avonds zal gedurende den winter behouden blijven. Het behoud van dien trein uit Gent zal door velen met genoegen vernomen worden, Het tweegevecht. In 1836 't is dan heel lang geleden schreef M, Coo- mans in het Journal des Flaiulres over het tweegevecht hij stelde een klein wets ontwerp voor, dat zeer goed klinkt Hij, die in tweegevecht gaal verliest het recht van een openbaar ambt te he- kleeden, of eenige onderscheiding te ont vangen. De getuigen zouden tot gevangenis en 4000 frank boete veroordeeld worden. Niet slecht gevonden. Woensdag avond kwam een wel gekleed heer in het magazijn van naai- machienen van M. Baissier, Nieuw- straat, 61, Brussel, en vroeg om een schrocfdraaier te koopen. Terwijl M. Boissier zich omkeerde, om liet gevraagde voorwerp te geven, haalde de onbekende een grooten hamer onder zijnen frak uit, en bracht er den winke lier een hevigen slag op bel hoofd mee toe. Hel bloed sprong uit de wonde de gekwetste kon echter den moordenaar nog vervolgen tot buiten het magazijn, maar in de straat gekomen zakte bij ineen. Een politie-agent hield echter den schuldige aan. Naar het policie-bureel gebracht, weigerde hij de reden zijner daad op te geven. Men gelooft aan eene wraakneming. De aangehoudene is zekare Willem V., werkman die alles heeft bekend en ver klaarde dat hij tot het plegen dezer moord betaald was door M. X. de gescheidene vrouw van M. Boissier. Da toestand van M. Boissier is zeer erg. Volgens eenen brief uit Rome aan het Journal de Bruxelles zou er in het Quirinaal geen spraak zijn van een huwe lijk van den kroonprins met prinses Cle mentina. Maar met eene dochter van den graaf van Vlaanderen 't Schijnt dat er niets van waar is, wanneer de druiven te zuur zijn... Klinkholfen. Wij hebben reeds gemeld dat Klinkholfen, die uit het ge- vangenkarke ontsnapte, in bet buis n. 17 der Damberdstraat, te Brussel, van kos- stuum veranderd bad. Maandag ontving men aan de Noorder statie een pak, van Antwenpen komende, bestemd voor zekeren X.... en bovenge meld adres dragende. Wanneer de bediende van den ijzeren weg zich in N. 17 aanbood, antwoordde men hem dat X. daar onbekend was, en het pak werd terug naar de statie gebracht. Een uur later kwam een kerel naar bet koopwarenbureel om het pak op te eischen. De bediende deed hem opmer ken dat, daar hij onbekend was in het huis op hel pak aangeduid, hij het niet mocht afleveren, indien hij geene stuk ken op zich droeg, zijne identiteit bewij zende. De man zegde dat hij een uur Jater zou terugkomen, maar hij is voorziohtig genoeg geweest, liet niet le doen. Daar zijn opzicht verdacht voorkwam, en men weldra vernam dat Klinkholfen in T zelfde huis van kleeren verwisseld had, verwittigde de policie van de statie die der 48 afdeeling en men bewaakte de Damberdstraat. Dijnsdag namiddag kwam dezelfde kerel, die den vorigen dag naar de statie geweest was,naar n. 17, en werd oogen- blikkelijk aangehouden. 't Is zekere V., die een zeer slecht ver leden heeftmen heeft hem gevangen gehouden. Zonderlinge ontdekking. Menige lezer zal zich nog wel de bende der grijze klakken berinneren, die over vijfjaren te Brussel zooveel van zich deed spre ken. De kapitein, gekend onder den bijnaam van Jules Moustache, was tot hiertoe aan alle opzoekingen ontsnapt men kende overigens zijn waren naam niet. Mousta che is thans op de onverwachtste wijze ontdekt. Bij een onderzoek der verdachte logist- huizen, had de policie een kerel meege nomen, Jules Caudron genaamd, die uil Frankrijk afkomstig en zonder middelen van bestaan was. Caudron die van regel matige papieren voorzien was, werd voor landlooperij opgesloten. Maandag deed de policie van Elsene een gevaarlijk oud-veroordeelde, Jules D... opsluiten, een kerel, die vroeger ook van de grijze klakken deel maakte. In de gevangenis binnenkomende ont moette D.., door het grootste toeval, Jules Caudron en erkende in hem aan stonds zijn ouden kapitein. Zie, hoe gaat het met u, vroeg hij aanstonds. Ik ken u niet, zegde Jules Caudron, gij moet u bedriegen. Ah 't is goed antwoordde D zeer kwaad over dat onthaal. Toen Caudron weg was, vroeg Jules D. om bij den bestuurder binnengebracht te worden, aan wien hij bekend maakte dat Caudron niemand anders was dan Gaspard T., gezegd Jules Moustache, oud opperhoofd der grijze klakken. T. zal dus nu zijne straf moeten uit doen, waartoe hij bij verstek veroordeeld werd. Erkende weldaad. op den Boule vard d'Anderlecht, te Brussel, woont een Duilscher, die over eenigen tijd zekeren D...., een zijner landgenooten, in huis had genomen, omdat de man in het uiter ste ellende verkeerde. Eene weldaad gaat nooit verloren, zegt het spreekwoord, en dat was hier ook het geval. Om zijnen weldoener te bedan ken onlstool D. hem 830 fr. en trok er van door. De dankbare kerel werd weldra aangehouden te Antwerpen;bij bad reeds 150 frank verteerd. Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 128 melkkoeien,27 ossen,25 veerzen, 31 jonge ossen, 74 varkens, 147 jonge varkens. Hiervan zijn verkocht: 114 koeien, 19 ossen, 18 veerzen, 24 jonge veerzen,62 varkens en 110 jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, Ir. 230; os sen, 325; veerzen, 220 jonge ossen, 110 varkens, 100 jonge varkens, 8.00 Het onderzoek in 't bureel van Wel dadigheid te Antwerpen duurt nog altijd voort eu men is nog op verre na niet ten einde. Vrijdag morgend stapte Van Ber gen, in gezelschap van drie gendarmen, in de Blindestraat af,waar een onderzoek heeft plaats gehad. Eene menigte volk schoolde voor bel gebouw bijeen er werden gesprekken gehouden, die niet heel lieflijk waren voor den afgezetten sekretaris. Eeri half uur later werd zijn kameraad Cesar Van Ardoye, met hetzelfde geleide, afgehaald. De boeken werden nagezien en de twee belichten met andere bedien den gekonfronteerd. Van Bergen ziet er bleek uit en Gesar Van Ardoye, die nogthans maar ongeveer 45 jaar tel', gaat nu door voor een oud versleten man zijn baar is, sedert zijn verblijf in de gevangenis, wit geworden. Er zijn leiten aan bet licht gekomen in het onderzoek, die op zekere armbezoe kers doelen. Daar zijn er die liet geld niet naar bet buis van den arme droegen, maar het lieten afhalen en aangezien zij neering doen, wilden de arme menschen, die dikwijls veel eergevoel hebben, niet uit den winkel gaan zonder iets te koo pen.... en wat men kocht, zoo zegt men, betaalde men duurder dan op een ander. Hel bestuur heeft nu een goeden maat regel genomen men mag het geld niet meer laten afhalen het moet thuis be steld worden. (Handelsblad.) Voor 20 frank. Er zijn menschen, die stellig gelooven dat al wat ze vindeu bunnen rechtmatigen eigendom is. Het wetboek denkt daar natuurlijk anders over en dat heeft een soldaat van het 6e artillerie regiment te Antwerpen, tot zijne groote schaê en schande, eens en vooral moeten ondervinden. De soldaat stond aan den toog, in eene herberg der St-Jacobsmarkt, toen een werkman uit de buurt voor zijnen baas een briefje van 50 fr. kwam laten wisse len. De herbergier voldeed aan dit verzoek en wisselde bet briefje uit voor eenige stukken zilver eu een ander briefje van 20 fr. De werkman nam het geld op, be dankte den baas eu vertrok, zonder te bemerken dat hij voor den toog, het briefje van 20 fr. had laten vallen. De soldaat had echter alles gezien en de arme werkman was de deur nog niet uit, ot hij kwam naderbij en zette den voet op het briefje. Dan, zich kwansuis buigende, greep hij 't vast en stak het in zijn mouw. Tusschen het mijn en het dijn was voor dien eerlijken land- verdediger geen verschil Gelukkig had de herbergier, door de zonderlinge handelwijze van den soldaat opmerkzaam gemaakt, lont geroken. Als 't u belieft zegde hij, weet ge wel dat die 20 fr. van een armen werk man zijn, en dat die seffens gaat terug komen. De soldaat speelde den verwonderde, maar moest ten slotte toch bekennen dat hij de 20 fr. in zijn mouw had. De herbergier vroeg hem het geld terug, doch de vinder zegde dat bij don werkman goed kende en bij 't hem zelf zou gaan dragen wellicht viel er dan iets van af voor zijne moeite. En hierop verliet hij de herberg. De baas stelde geen betrouwen in de verklaringen van den soldaat en vroeg aan een zijner kalanten den artillerist eens achterna te gaan. Dat was wel noodig, want onze vinder scheen zich weinig te bekommeren om den werkman hij ging langs de Apostel- Lange Nieuw-en Cellebroêrstraten tot op de Meir, waar hij eene herberg binnen trok. De kalant, die hem had opgevolgd, zegde niet een ol twee, doch sprak een agent van policie aan, wien hij de zaak vertelde. De agent ging de herberg binnen, klop te den soldaat op deu rug en vroeg hem waar de 2u fr. gebleven waren. 20 fr., was het antwoord, die heb ik al lang terug gegeven aan den verliezer. Hij beeft me zelf 6 cents gegeven, waar voor ik bier een pint koom pakken. De policieman liet zich geene blauw- bloemekens op de mouw speten en deed den kerel meegaan naar 't policiebureel. Daar hield deze bij hoog en leeg staande dat hij de 20 fr, had teruggegeven, hij laadde zijne zakken uit, opende zijn porte- monnaie. Niets. Doch de policie-officier liet zich zoo gauw niet beet nemen. Hij schudde den zakdoek open en... daar viel het briefje op den grond.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2