NIEUWS- EN AINKONDIGIÜGSBLAO MN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. LAMBRECHT, Donderdag 27 September 1888, 10 centiemen per nummer. Jaar, N° 2296. ARONNEMENTPRIJS annoivcenprijs Politiek overzicht. 't Is klaar genoeg. Eene waarschuwing voor velen. kste 3 ,05 Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, naDij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone lë centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen «p 3e bladzijde 30 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bfj accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnique Soon. AKI.ST, 26 SEl'TE-lIBER J88K HENRICUS-CAROLUS Doctor in Godgeleerdheid, i door de bermhertigheid Gods en de gena de van den H. Aposteïijken Stoel, BISSHOP VAN GENT, Aan de geestelijkheid en geloovigen van Ons Bisdom, zaligheid en zegen in Onzen Heer Jesus-Christus. Zeer Lieve Broeders Zooals de Catechismus het ons leert, behooren tot de H. Kerk, waarvan wij de kinderen zijn, niet enkel de geloovigen die op aarde onder de gehoorzaamheid van den Paus van Rome het waarachtig geloof belijden, maar ook nog de Heili- gen die in den hemel, er. de zielen die in het Vagevuur gezuiverd worden. Hier op aarde zijn de strijders, die I naar de zegepraal streven in den hemel 1 zijn degenen die de kroon der zegepraal reeds hebben bekomen, terwijl het Vage vuur de zielen bevat van hen die gezege praald hebben, maar nog van eenige schulden of vlekken gezuiverd moeten worden,eer zij de verdiende kroon kunnen ontvangen. Doch zijn zij in drie plaatsen verdeeld, zij zijn toch allen ten nauwste in Christus verbonden 't is eenzelfde Christus, Verlosser en Zaligmaker van allen, door wien zij allen leven door Hem heerschen do Heiligen in den hemel, door Hem worden de geloovigen onder steund, aangemoedigd, geleid en ver- sterkt in het strijden door Hem, met de druppeltjes van zijn bloed, worden de zielen des Vagevuurs gelaafd, van hunne pijnen verlost, en ten hemel gebracht. Dit jaar heeft het groote feest geweest in de strijdende Kerk op aarde haar zienlijk opperhoofd de Paus van Rome, de Stadhouder van het onzienlijk hoofd Jesus- Christus, heeft de jubelkroon ontvangen die God aan zijne getrouwe dienaars be loofd heeft als zinnebeeld en pand van de eeuwige kroon des hemels. Hij heeft ge vierd, die heilige, wijze en alom geëerde man, zijn vijftigjarige jubelfeest van priesterdom Hij heelt ontvangen die kroon van jaren, die God alleen kan vlechten, die kroon van 50 jaren priester leven, glinsterende van wijsheid en we tenschap, van goedheid en deugd. En als wij onzen Algemeenen Vader zoo ge kroond zagen, zijn wij allen te zamen - opgestaan alle kinderen der Roomsche Kerk zijn tezamen gekomen uit alle lan den en natiën koningen en onderdanen, rijken en armen, kleinen en grooten,allen stonden te Rome;en de oude stad hoorde -in haren kring alle talen der wereld weergalmen, die éénen en zelfden Paus groetten en loofden, die éénen en zelfden Christus beleden, die éénen en zelfden God aanbaden. Onder die ontzaglijke menigte volk,die zoo groot is geweest, dat men sedert 't jubeljaar 1300, nooit grootere te Rome heeft gezien, waart gij,Beminde Broeders 'vari Oost-Vlaanderen,ten beste vertegen woordigd. Drij honderd vijftig Vlamingen van 't Gentsche Bisdom zijn opgestaan uit steden en dorpen, en zijn te zamen met Ons, in den innigste» geest van ge loof en liefde verbonden, naar Rome gegaan als ware pelgrims, overal in de verscheidene heiligdommen tezamen de H. Mis bijwonende, tot de H. Tafel nade rende en het woord Gods aanlioorende. Deze bedevaart van ons Vlaanderen heeft de grootste geweest van al degenen die van de verafgelegene landen zijn geko men. Weest erover uit ter herle bedankt: [die betuiging van geloof, die Vlaanderen gegeven heeft, is een feit onzer kerkelijke geschiedenis 't zal in onze annalen ge schreven worden, maar zonderling zal het geschreven staan in het hoek des levens, van waar het gedurig Gods zegen over ons Bisdom zal doen nederdalen. Doch was dit leest rechtstreeks voor de strijdende Kerk, wiens hoofd door Gods hand gekroond was, het is nogtans niet tot deze alleen beperkt geweest onze broeders, die in den hemel heer schen, hebben zich aan ons aangesloten en hunne stem met de onze vermengd. Wie zou in twijfel kunnen trekken, dat aan de gebeden van Maria, onze beste Moeder door Z. H. den Paus met het lezen van den Rozenkrans zoo hoog ver eerd, aan de gebeden onzer H. Patronen, toe te schrijven is die schitterende een beid van geloof en liefde der H. Kerk, welke dit jaar de goddeloozen zeiven met verbaasheid hebben bewonderd. Ja,zeker hebben die voorsprekers gebeden ter wijl God het hoofd van Leo XIII kroonde, hebben zij door hunne gebeden de enge len des hemels gezonden om de volkeren naar Rome te roepen, gelijk zij eertijds de herders naar Bethlehem geroepen had den. En terwijl zij ons beschermden, steeg ook onzelovende en dankende stem tot lien. Z. H. de Paus, de mirakelen aanschouwende door de voorspraak van verscheidene uitverkorenen gedaan,heeft hun de grootste eer toegebracht, die de aarde hun kan geven met de macht van Jesus-Christus hekleed heelt Hij hen ge plaatst op onze altaren aan deneenen heeft Hij den titel van Heiligen, en aan de anderen den titel van Gelukzaligen gege ven. En aan Leo's stem antwoordde die van geheel de H. Kerk want de lof voor de Heiligen en de Gelukzalige te Rome opgeheven, wordt tegenwoordig de ge- heele wereld door herhaald en voortge zet. Wij hebben gehoord hoe in het Aarts bisdom Meehelen en in de Sociëteit Jesu de lof van den H. Berchmans is gezon gen geworden. Maar buiten het hemelsch rijk hebben wij nog broeders in het Vagevuur, waar zij lijden om gezuiverd te worden dezen kunnen zich zeiven niet helpen, maar wij kunnen ze heipen. En daar het niet billijk is feest te houden en zich te verblijden, zonder op do lijdende broeders te den ken, en hen aan de vreugde deelachtig te maken, was hel noodzakelijk dat er in dit jaar iets zonderlings geschiedde voor de zielen des Vagevuurs des te meer, daar het gansch inde gewoonte is der H. Kerk, altijd in alle omstandigheden de zielen des Vagevuurs indachtig te zijn. Zij sluit geen kerkelijk officie ol geen deel ervan zonder die zielen aan God te hevelen; op het einde van het bezoek door den Bis schop aan eene kerk gedaan, wordt er voor die zielen gebeden en 11a Allerhei ligen viert men Allerzielendag, 't Is liet- gene de Paus Leo XIII in zijne groote wijsheid en goedhartigheid ook heelt ge daan hij heeft eene groote plechtigheid ingericht, en dat op eenen zondag, ten einde aan al de geloovigen de gelegen heid te geven er deel aan te nemen. Daar de H. Mis de vernieuwing is van het Sa crificie van het kruis, de bron is aller gratiën en het krachtigste middel om de zielen des Vagevuurs te helpen, heeft Hij besloten dat op den laatsten zondag van September, den 30sU dezer, in alle Bis schoppelijke, Metropoliiaansche en Patri- arcale kerken, met de grootste plechtig heid mogelijk eene Mis voor al de zielen des Vagevuurs zou gezongen worden Hij verzoekt dat hetzelfde zou geschieden in al de parochiale en collegiale kerken; Hij wakkert al de priesters aan, om eene Mis voor de overledenen dien dag op ia dragen en hij vraagt aan al de geloovi gen zich op dien dag met dei Priester te willen in den geest vereenigen, eene goede Biecht te spreken, en tol de H. Tafel te naderen. Daartoe geeft Hij aan de geloovigen, die te biecht en te com munie gaan, eenen vollen aflaat toepas selijk aan de zielen des Vagevuurs,en aan al de priesters, die de gezegde Mis zullen celebreeren, de gunst van het geprivili- gieerd altaar. Wie van u zal aan dit hertelijk verzoek niet voldoen Moest gij uwe naastbe- staanden zien lijden, zoudt gij hen niet helpen en in 't Vagevuur hebt gij mis schien uwen vader, uwe moeder, of an dere personen die gij door een slecht voorbeeld, door verzuimen van uwe plicht in dat lijden hebt gebracht.of eenen vijand, aan wie gij nog moet vergeven en het kwaad met goed loonen allen die gij er vindt zijn toch uwe broeders. Zij ste ken hunne hand naar u uit, gij hebt het middel om ze te redden zult gij het weigeren te doen Och komt allen, zuivert uwe ziel door eene goede biecht: ontvangt Jesus-Christus in uwe gezuiver de ziel, en vraagt Hem dar,, dat Hij als de vader van den verloren zoon, die zie len in gratie zoude ontvangen en te zamen met den Priester biedt het bloed van Jesus Christus binst de Mis den liemelscher. Vader aan draagt het met den Priester tot in het Vagevuur, om die zielen te laven en te wasschen, te zuive- t'en en ze zoo ten hemel te leiden. Ter wijl gij het bloed van het Sacrificie aan die zielen zult brengen, zullen de Heili gen hunne handen uitsteken om die ge zuiverde zielen in den hemel te ontvangen. De strijdende Kerk zal bidden, de lijden de zal gered worden, en de zegepralende zal de kus van vrede geven. Komt dan allen een glas water aan den arme in Christus' naam gegeven, zal niet zonder loon blijven wat zult gij niet bekomen door liet bloed van Christus aan die arme zielen toegebracht. Komt dus, en sluit uwe bede met den schoonen zang Lux cetema luceal eis cum Sanctis tuis, quiapius es dat hel eeuwig licht hun schijne, in de vergadering uwer Heili- gen, omdat gij berhermlig zijt. Zingt dit voor uwe broeders, liet zal ook voor u gezongen worden, en God zal die stem voor u ook verhooren. Hierom hebben Wij besloten 1. Den zaterdag 29 September, zal des avonds de plechtige boeldag door het geluid der klokken aangekondig worden. 2. Den zondag 30 September, zal er in de Kathedraal van S. Baafs eene bis schoppelijke Mis van Requiem met den Libera om 9 uren gezongen worden. 3. In plaats van de gewone hoogmis, zal in al de parochiale kerken en open bare bidplaatsen van Ons Bisdom op dien dag, volgens de begeerte van Z. H. den Paus, eene solemneele Mis van Requiem met den Libera gezongen worden. Daar toe zal, volgens den brief van Z. H., de Mis van Allerzielendag worden genomen, en het Sacrificie zal aan al de zielen des Vagevuurs in 't algemeen toegepast wor den. Waar men hel patroonfeest zou te vie ren hebben, zal de Hoogmis van den Patroon zijn, maar de intentie zal aan de zielen des Vagevuurs in 't algemeen toe gepast worden. Xa de Mis van den Pa troon zal men de zwarte ornamenten aan doen, en den Libera zingen. Alle priesters worden verzocht de Mis van Allerzielendag op dien dag te lezen, om ze aan al de zielen des Vagevuurs toe te passen. 5. Al de geloovigen worden ten vurig ste verzocht te Biecht en te Communie te gaan, ten einde alzoo den vergunden aflaat voor de zielen des Vagevuurs te verdienen. 6. Tot meerdere opluistering der bij zondere plechtigheid van 30 September, zullen, op gemelden dag, gedurende de morgendiensten, alle kerken en openbare bidplaatsen in het zwart versierd wor den, zooals het geschiedt op Allerzielen dag en plechtige uitvaarten. Gegeven te Gent, den 18 September 1888, onder Ons liandteeken, Onzen zegel en de tegenteckening van onzen Secre taris. fHEIWUCU8C\ROLU8, OI88C1IOP VAN GENT. Op bevel van Zijne Doorluchtige Hoog- weerdigheid J.-B. LAVAUT, Kan. Sec», De pat tijen in Engeland. In Enge land heelt zich op het gebied der partij verhoudingen alweer een belangrijk feit voorgedaan. De dissident-liberalen heb ben zich zoodanig bij de konservatieven aangesloten, dat men ze nauwelijks ineer als eene afzonderlijke groep kan beschou wen, maar veeleer als tories van eenigzins gewijzigde kleur. Hebben de unionisten hunnen toevlucht tot deze manoeuvre genomen uit zucht naar zelfbehoud, omdat het volk die halt- slachtigen met een steeds minder gunstig oog ging aanzien Of oefent de iersche kwestie een zoo onmetelijken invloed uit, dat zij liberalen, radikalen zelf in het tijdverloop van eenige jaren doet plaats nemen in de rangen der konser vatieven Op het kongres van dissident-liberalen te Bradford, werd woensdag, een schrij ven voorgelezen van een hunner twee leiders, lord Hartington. Deze hield daarin eene lofrede op de politiek zijner groep en verklaarde, dat die der Glad- stonianen en Parnellisten de beginselen der wanorde tot grondslag heeft. De vergadering nam daarop een be sluit aan, welk den wensch uitdrukte dat het bondgenootschap tusschen dissi- dem-liberalen en konservatieven,nauwer en vaster zou worden dan ooit. Den volgenden dag trad de andere lei der der groep, M. Chamberlain, als spreker voor de vergadering op. Hij verklaarde dat de dissident-libera len zonder aarzelen of wankelen zouden voortgaan met het tegenwoordig konser- vatieve kabinet te steunen. Onze partij, zegde spreker, is ten allen tijde gereed, om daarvoor alle persoonlijke eerzucht ten offer te brengen. Tusschen de hoof den der koriservatieve partij en die der unionisten bestaat volkomene eendracht. Wij nemen de verantwoordelijkheid op ons der politiek Salisbury, politiek waar over wij altijd worden geraadpleegd Bijzonderlijk juich ik de politiek toe van M. Ballour, in Ierland, Zoolang M. Gladstone de Home mie beweging voor staat, zullen wij geen stap doen om het koriservatieve kabiuet omver te wer pen. Zoodus dat de unionisten vveêr libera len willen worden, indien men de iersche kwestie begraaft. Die bekentenis zullen de kiezers onthouden. Dagboek van keizer Wilhelm. Zooals te voorzien was, verwekt de openbaar making uit het dagboek van wijlen keizer Frederik III eenen storm van geschrijf. Heden verklaart M. Delbrück, vroeger leermeester in het gezin van den keizer, dat hij geen deel heeft aan die openbaar making, waarvan hij verdacht werd, omdat Delbrück eenige maanden geleden, vele vertrouwelijke bijzonderheden over den keizer heeft bekend gemaakt. Prins von Bismark laat rondstrooien dat hij hel dagboek voor valsch houdt. Bovendien sclirijtt de Norddeulsche Alg. Zeitung aan het hoofd harer kolom men Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat deze openbaarmaking geschied is zonder voorkennis van den legemvoordi- geu keizer. Wilhelm II. Wat den inhoud van dit veronderstelde dagboek van Frederik III betreft, dit bevat, volgens de herinnering van bevoegde personen, zulke groote onjuistheden in tijdsbepa ling en toedracht der zaken, dat aan de echtheid ervan moet getwijfeld worden. Bepaaldelijk kan het niet waar zijn, dat de geheele inhoud van den kroonprins zei ven afkomstig en dag voor dag door hem opgeschreven is. De Post gelooft te kunnen verzekeren, dat de openbaarmaking niet met meewer king van de keizerin-weduwe Frederik heeft plaats gehad. Het blad twijfelt geens zins aan de echtheid van het dagboek. De National Zeilung verneemt dat van verschillende gedeelten der dagboeken van Frederik lil en niet alleen van dat tijdens den oorlog in 1870-71 ge- metallografeerde afdrukken bestaan, welke indertijd door den overleden keizer aan personen zijner omgeving zijn uitgereikt. Zoo waren ook over den oorlog in 1866 en over de zending van den kroonprins naar Spanje, dergelijke afschriften voor handen. Tegenover deze meêdeeling maakt een betoog in de Borsen-Zeilung een zeer zonderlingen indruk. Dit regeeringsge- zinde blad schrijft namelijk in zeer opge wonden trant Door de bovenvermelde logenstrafliugeu moge voorgoed en ook voor hel vervolg, aan liet openbaarmaken van dagboeken ecu einde gemaakt zijn Uit dit alles blijkt dat liet heel goed mogelijk is dal de uittreksels echt en waar zijn, trots al de logenstraffingen van Bismark en van de officieusen. Stanley. Een Syriër Assam Farrom, een der drie taalmannen, door Stanley, voor zijne leste expeditie aangeworven, is maandag te Huil aangekomen. Volgens de onderrichtingen van sir Francis de Winton is hij seffens naar London gestuurd, waar hij dijnsdag door hei komiteit ter inrichting eener hulp expeditie voor Emin Pacha gebracht is. Assam zegt dat hij voor gezondheids reden in juni het kamp van Arouimi verlaten heelt. Assam Ferram gelooft dat Stanley leeft en bij Emin is aangekomen. Gerecht en Vrijmetselarij. Onze liberalen die meestal tot de Vrij metselarij behooren, roemen zich gedurig over hunnen eerbied voor 't Gerecht. Het Gerecht roepen zij uit, mag men noch van onrechtigheid,noch van partijdigheid verdenken. Doch ziehier eene veropenbaring die, gelijk zoovele anderen, ons aantoont dat de verklaringen der liberalen, onder dit opzicht vveêr een hypokrieterij is, om de snullen te bedodden. j^Paul Rosen, een logiegast van den i> 55* graad en die zich onlangs bekeerde, deelt in zijn werk Satan en Cie, lal- rijke veropsnbaririgen raeê over de hel- sche liberale maconnieke sekte. Onder andere leest men er in dat de Belgische Vrijmetselaars, ten jare 1876, het be- sluit namen geent rechtsgedingen meer in te spannen voor de rechtbanken waar de B.\ niet in meerderheid zete- Jen. Hat is dus onbetwistbaar dat da libe rale maconriieke kliek geene onpartijdige vonnissen maar wel diensten van de rechters verwacht. En zeggen dat onze liberalen zich maar luidop de partij dar eerlijke lieden dur ven noemen In zijn nummer van 11 September 11. schrijft de Journal de Gand op't einde vau eau artikel 't welk de bevordering der verspreiding van het kwaad ten doele heeft, T volgende Elk boek, onder het volk verspreid dient de liberale zaak, als het tot ken- spreuk dragen kanverpletteren wij de eerlooze (dat wil zeggen de R. K. Kerk.) en liet kleriku- lïssm, ziedaar de vijand. In deze drij regelen isdusdegeloofsbe- lijdenis der geuzarij gansch vervat En dan doen onze liberalen ten tijde van kiezing over de daken uitbazuinen dat er onder de zon geen meer overtuigde vaorsiaanders van 't H. Geloof onzer va deren te vinden zijn dan zij O gi ellendige hypokrieten ■r>QBSEXiZU»"* Onder dezen titel vertalen wij uit den Patriole van Dinsdag 18 dezer maand Onlangs ontstond er brand aan een huis, door eene vonk ontsnapt aan de locomotief van een stoomtram, welke door de straat rijdt waar dit huis gele gen is. De Maatschappij, bij welke de eigenaar verzekerd was, weigerde alleschadeloos- stelling te betalen, zich hierop steunende dal hij verwaarloosd had in de polis te vermelden dan eene stoommachien in zekeren omtrek dienst doet. Vandaar proces-verbaal. De handelsrechtbank van Brussel heeft beslist dat de schadeloos stelling niet verschuldigd is. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op deze uitspraak, vervolgt de Patriole. Thans gaan er stoomtrams en buurt spoorwegen door verschillende lokalitei ten en in de nabijheid van een zeer aan zienlijk getal huizen. Dal hunneeigenaars er op nadenken en zich in hunne verze keringen tegen den brand behoeden, die er zij kunnen doen ontstaan.»

De Denderbode | 1888 | | pagina 1