NIEUWS- EN AMONDIGiNGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 50 September 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, IV0 2^97. ARONNEMENTPRIJS I ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Liberale schaamteloosheid. Eerlijke Lieden. 't Paradijs DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars f r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nanij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ;rrvi;aa' Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. - - lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. C'ulque Sanm. AKI,SI 29 SEPTEMBER 1888 Kiezingen voor den pruissischen Land dagnet mandaat der afgeveerdigden voor den pruisschen Landdag vervalt den 29 October. Het aanlal te kiezen afgeveerdigden bedraagt 433. De twee protestant-konservatieve par tijen tellen te samen 202 leden, zoodat zij 15 stemmen te kort komen om de vol strekte meerderheid te hebben. Ziehier overigens, om een gedacht te vormen over de aanstaandeverkiezingen, de getalsterkte van de verschillige pari ij en in den Landdag. Konservatieven 135 Konservatief-liberalen. 67 Nationaal-liberalen. 74 Centrum (katholieken)98 Liberalen-progressisten 42 PolenIS Denen protestatairen (uit Sleeswijk-Holstein) 2 Het is te voorzien dat de stembus mer kelijke veranderingen zal brengen in deze cijfers. De reis van keizer Wilhelm. Men beweert dat, alvorens te vertrekken, kei zer Wilhelm nog metterhaast een onder houd heeft gehad met Bismark, en dit naar aanleiding van een bericht, in de Wecner Polit. Corresp. verschenen en door deparijzer Monde bevestigd. Volgens dat bericht zou de H. Vader grootelijkg ontevreden zijnover de wijze, waarop dit jaar den 20 september, de inneming van Rome, aan de Porta Pia, herdacht is,wijl daarbij openlijk de komst des duitsohen keizers als eene erkenning der italiaansche eenheid, met Rome als hoofdstad, is uitgesproken. De nieuwe syndicus, markies Guicci- oli - opvolger van den (wegens het ge- lukwenschen van den Paus met diens jubilee), ontslagen prins Torlonia las aan de vergaderde menigte een telegram van koning Humbert voer, waarin deze bedankte voor den heilwensch der (eest vierenden en tevens vermaande,dat Rome zich steeds de plichten zou herinneren, welke uit den 20 September voortvloeien. Sterk door zijn recht, zegt de ko ning, beroemd door zijne geschiedenis er zeker van zichzelven en van zijn lot, heeft Rome in de afgeloopen achttien jaar onder alle omstandigheden bewezen, dat het zijn hooge zending tegenover Ita lië en de beschaafde wereld weet te ver vullen. En, als getuige van deze nieuwe macht der beschaving zal eerstdaags in ons midden verschijnen,demet blijdschap verwachte gast, de duitsche keizer, Wil helm II, onze trouwe bondgenoot, het VAM 8IMT-MALO. (34« Vervelg.) De Moer had zorg gedragen de namen op te sehrijven der personen, die de eigenaars van de matrozen des Sirius geworden waren. Hetgeen hij op dat oogenblik niet doen kon, hoopte hij later te verwezenlijken. De turksehe geneesheer verwijderde zich met Vernon, die het middel vond zijne oude scheeps gezellen de hand te drukken. Wij zullen ons wreken murmelden zij nu allen. De groepen gingen uiteen, elke slaaf volgde den man die voortaan oyer zijn leven en zijne dood naar goeddunken beslissen zou. .Mariadcc en Hervé werden door Hafïx naar eene kleine praehtige zaal geleid. Man gaf hun speelgoed en liat ze dan alleen. Noemt men dat slaaf zijn riep Meriadec verheven hoofd van een volk dat met ons tot nationale eenheid is opgestaan. Op de/.en koninklijken brief werd door de menigle geantwoord met een oorverdoovend Evviva Italia Evviva la Gennaniaabasso il Vaticanoabassa ine- mici delta Patria (Leve Italië leve Duitschland Weg met het Valikaan Weg met de vijanden des vaderlands De burgemeester voegde er zijnerzijds nog eenige groote woorden bij, en ver schillende andere sprekers volgden moe dig zijn voorbeeld of liever 't voorbeeld van dan koning zeiven. De H. Stoel moei daarom van keizer Wilhelm waarborgen verzocht hebben, dat zijne reis niet de erkenning der berooving van den H. Stoel in zich bevat. En over dat punt nu zal, meent men, de keizer met Bismark geraadpleegd hebben. De Duitschers in Afrika. Ziellier na dere inlichtingen over den opstand in Oost-Afrika De Times verneemt uit Zanzibar, dat de inboorlingen te Kwiloa twee duitsche beambten vermoord hebben, nadat deze tien hunner hadden neergeschoten. Daar na bezetten de inboorlingen de plaats en staken de vlag des sultans op. De inlanders in Oost-Afrika vallen overal de Europanen aan. Men seint uit Berlin, 26 september In verschillende berichten uit Oost-Afrika wordt beslatigd, dal er een felle opstand waarin de negers en de Arabieren deel nemen, plaats heeft rondom de duitsche plantages. Er worden hevige gevechten en een krachtiger optreden van de duit sche marine, alsook onderhandelingen betreffende gemeenschappelijke maatre gelen van Duitschland en Engeland, ver wacht. Onder zulke omstandigheden is eene spoedige duitsche expeditie teil behoeve van Ernin-pacha zeer twijfelachtig, daar er reeds in gewone tijden minstens een jaar noodig is om de 1800 kilometers van oostkust tot Emin-pacha af te leggen. Toestand van koning Humbert. Een nieuw telegram uil Rome aan de Matin houdt vol dat., ondanks de logenstraffin gen der Riforma, de toestand van koning Humbert zeer bedenkelijk is. Hij is in den zelfden toestond als Alfonso XIII, twee maanden voor zijne dood. Humbert is teringlijdend. Twee of drie maal per nacht moet men den doktor halen zijne dagen schijnen geleld. In feite van schaamteloosheid beklec- den de liberale sclirijvelaars den eersten rang. De klachten besprekende die overal zijn opgerezen over de traagheden die het onderzoek over de dieverijen ter Noorderstatie ondergaat, schrijven zij uit, wij zijn hier veel beter dan aan boord van den Sirius. Ik heb er geen vertrouwen in, antwoordde Ilervé. Dc oude Turk heeft nogthaus een goed uiter lijke en eene zeer zachte «tem. Te zacht. Dc heelmeester heeft hel ons ge zegd, men zal ons ctrikkca spannen. In afwachting, slapen wij op die zijden bedden, later zullen wij deze lekkernijen wel proeven. Hebt gij dan honger, gij 1 Niet veel. Ik zie altijd vóór mij het droevig gelaat van Yvonnet, die men aan ecnen koopman, in liet zwart gekleed, verkocht heeft en de weedc die op het aangezicht van Poigne-d'Aeier te lezen stond. Servan is gelukkig ontsnapt. Indien wij den moed gehad hadden, zooals hij, door de patrijspoortjes te kruipen, zouden wij nu in vrijheid zijn Maar gij licht zijne beloften gehoord, hij zal te Sint-Malo onze lotgevallen be kend maken, men zal er cenc geldinzameling doen om ons vrij te koopen en wij zullen het gasthuis wederzien, dat wij nooit hadden moeten verlaten. Zij sliepen op de zachte kussens in, en hij hun ontwaken zagen zij in ecnen hoek een jon gen zwarte, van muziekinstrumenten omringd. Men deed hun prachtige klcederen aan. Spelen, Wellicht zijn et' groote klerikale bol len in de zaak betrokken die men hang is te moeten treffen. Dat de liberalen zulks wenschen en het zelfs konden doen gelooven, daar wordt niet aangetwijfeld, maar de waar heid is dal het lot hiertoe groote of kleine liberale ofmaconnieke bollen zijn die van de dieverijen leBrussel, te Meede len, te Gent en elders werden beschul digd. Ten anderen men treft zeer weinige klerikale bollen bij 't Bestuur der Staats spoorwegen aan. Wie met dat Bestuur bekend is, weet dat de hoogere bedienden welke tot onze partij belmoren er zoo dun hij gezaaid zijn dat men er soms hier of daar één als eene schaarscliheid ont dekt. Uwe laffe zinspelingen om uwe broe ders en vrienden min of meer wit te wasschen, zijn boter aan de galg gekletst, heeren liberalen, het publiek met gezond oordeel begaafd, weet genoeg waaraan zich te houden in deze zaken. In alle de ministeriën is liet zoo gele gen dat men 19 liberale beambten op een enkele klerikale aantreft. Nooit hebben de liberale ministers van hunne partijgenoten hel verwijl verdiend dat zij ir. de benoemingen maar to dik werf onreebtveerdig jegens hen zijn ge weest, gelijk onze katholieke ministers het maar te dikwijls verdienen. En ondanks alle die toegevendheid, alle die zoo gezegde gematiglieid, aarze len onze liberalen niet, waarschijnlijk uit dankbaarheid, onze katholieke ministers van partijdigheid te beschuldigen...Waar om /ouden onze katholieken ministers niet kunnen handelen gelijk hunne libe rale voorgangers ?...Is het te veel vragen dan dat zij den voorkeur zouden geven aan hunne politieke vrienden Hande len de liberale ministers anders als zij 't bewind in handen hebben De kalho- liekebeambten door de liberalen benoemd zijn zoo zeldzaam als witte raven Wie durft of kan dat betwisten Belgenland heeft ook zijne Wilsons zigt de Gazette van Brugge. En 't is de partij der eerlijkheid die ze ons levert. Men steelt dat het kraakt en de schan dalen schieten op in de liberale bestieren als de kampernoelies iu de bosschen. Te Antwerpen zwiert en brast men met het geld van den arme en den nood - lijdende. Te Luik besteelt men den Staat. Te Brussel ontvreemdt men aanzien lijke sommen, die voor den dienst van den ijzeren weg geleverd worden. En te Gent onderhoudt een man eene liberale maatschappij met het geld dat hij voor de stad ontvangt. wandelen en turksch leeren waren uitsluitelijk hunne bezigheden. Meriadec gewendde zich aan dat wellustig leven, doel) Hervé werd van dag lot dag droefgecs» tiger. Maar wal scheelt u vroeg Meriadec. Ik heb schrik. Waarvan Van alles. Is het mogelijk dat men ons aan hooge prijzen liebbc gekocht, alleen om ons in dees paleis de turksehe taal te doen leeren en ons konliluur van rozenblaren tc laten eten Dat is onmogelijk. Indien gij Halix eens ondervraagde! Het is van hen) dat wij afhangen, hij zal altijd te vroeg komen. Drie weken later scheen flafix zachter, toege vender dan ooit. Hij begon met tc vernemen of de weezen iu liet paleis gelukkig waren. Hij roemde de goedheid van cenc» meester als Baba-Hasscn, deed de voordeden gelden welke er voor hen zouden uil voortvloeien zijne hofjonkers tc zijn, en eindigde met hun te zingen of zij wensehten in zijnen dienst te komen. Hervé antwoordde eerst Indien ik vrij was, zou ik verkiezen naai' Sint-Malo weer tc keeren. En gij vraagde Hafix aan Mariadcc. Het kind aarzelde. Ginder viel dc arbeid hard, zegde hij hier Voeg daarbij nog de ontvreemdingen die zouden gepleegd zijn te Namen, die onregelmatigheden en andere dingen die zouden bestaan in dc boaken van eeneu liberalen ambtenaar van Veurne, en men heeft eene eerbiedige reeks van euvelda den, die een droevig gedacht geven van de partij der eerlijke lieden. Ware T niet dat wij een te goed en te groot gedacht hebben van de openbare bestieren in ons land, en weten dat er daar veel eerlijke en rechtschapene men- schcn in zitten, wij zouden zeggen dal dit groote dingen, dat men bestier <>f te administialx* noemt, in eenen ellendigen en treurige» toestand verkeert. Wat bijzonderlijk in deze schandalen treft, 'l is dat de plichligen in deze zaken liberalen zijn, geuzen en vrijmetselaars van het zuiverste bloed. Waren 'i eens katholieken, maar neen, deze veronderstelling kan men niet maken 't is immers onmogelijk dat men in ons eerlijk kamp, bij ware katholieken, zulk schrikkelijk getal van dieften en schelmstukken aantreffe. Als het bij ongeluk gebeurt dat een katholiek hem slecht gedraagt of eene daad begaan heeft die met de eerlijkheid of treffelijkheid strijdt seffens stijgt een koor van veroniweerdigde kreten op in de geuzendrukpers en de fout van éenen legt men ten laste van geheel de katholie ke partij. 't Is ellendig, maar toch zoo. En iiu dat er in den zeilden tijd zooveel liberale schandalen aan 't licht komen, wat zouden wij niet mogen zeggen van de liberale partij Immers, een dingen is zeker 't is dal al deze helden van schandalen tol deze partij behooren, die beweert de partij van de eerlijke lieden te zijn en altijd het woord oneerlijkheid in den mond heeft als zij spreekt van hare tegen partij. der werklieden of de instellingen ten hunnen voordeele ingericht door eene duitsche maatschappij, uit hel duitsch vertaald door een Antwer penaar en aan meesters, werkbazen en werklieden opgedragen. (Vervolg) Levensbijzonderheden van den Heer C- Hilt. Geëerde Lezers In mijne voerrede heb ik reeds gezegd, dat het dank is aan den iever en de wijs heid van wijlen Mijnheer Carl Hilt, Di- reclor-Generaal der maatschappij van de vereenigde steenkoolmijnen des Wurm- Reviers, dat al de instellingen dezer be langrijke maatschappij werden ingericht. spelen wij gauscli den dag, wij dragen zijden kleé- ren, men behandelt ons als kleine renteniersIk slem er in toe hier tc blijven. Een Breton riep Hervé met verontweerdi- ging uit. Zie welk liet begin onzer loopbaan is geweest zeegevechten, bloed, de slavernij.... Oh de zeegevechten antwoordne Hervé. Hoe heerlijk waren ze niet I En het gevang, de slavenmarkt.... Voorwaar, tot hiertoe hebben wij m dit palcis niet tc klagen. 't Is mogelijk, en toch stel ik er geen be trouwen in. Hetgeen hier omgaat is niet natuurlijk, ziet ge. Eenige dagen later kwam een schoone jongeling van omtrent vijftcin jaren zich bij de twee wee zen voegen, In zijuoag las men eene aanhoudende droefheid. Het zicht der scheepsjongens scheen hem aan cenc smartelijke bekommernis tc ontruk ken, of liever hem een gegeven hevel tc hcrinne- rcc, eene les, welke hij van huilen had geleerd. Na eenige oogcnhlikken met de twee kajuitjon gens van den Sirius gespeeld te hebben, vertelde Mirza hun zijne persoonlijke lotgevallen. Hij ook was in Frankrijk geboren, als hofjotiger hij den Poeha in dienst getreden. Hij was gelukkig, zeer gelukkig, Hij boog echter het hoofd al hij dal bevestigde. Gij zult zoo gelukkig wezen als ik, vervolgde Mirza.... De pacha zal u niet anders eischcn dan Deze instellingen, gelijk gij er u ge makkelijk zult kunnen van overtuigen, zijn waarlijk bewonderenswaardig;. In geenerlei maatschappij of fabriek, in welk land ook, zijn er betere te vin den, en ongetwijfeld, zult gij mijne be wondering voor den verstandigen en achtbaren man, die ze tot stand gebracht heeft, deelen. Daarom hoop ik, Geëerde Lezers, u aangenaam te wezen met u, in eenige woorden, dezen weldoener des werk volks te doen kennen en af te schilde ren. Mijnheer Carl Hilt Berg-assessor, en overleden als Director Generaal der ver eenigde steenkoolmijnen van het Wurm- Revier, wasgeboriig van Simmer (Prui sen) ett deed zijne studiën in hel konink lijk gymnasium, te Trier (Pruisen.) Daarna ondernam de ijverige jongeling de zoo moeielijke delfstofkundige studiën en legde al zijne examens op de schit terendste wijze af. Van jongs af,gaf hij duidelijke bewijzen van een buitengewoon verstand en van groote geleerdheid. Toen hij nog ter Hoogeschool was, schreef hij verseheidene wetenschappe lijke artikels voor dagbladen, waardoor hij de aandacht der geleerden op zich trok. Al zijne studiën voltrokken zijnde,werd hij met hel bestuur van eene der konink lijke steenkoolmijnen gelegen bij Saar- brucken (Pruisen) gelast. Dezé steenkoolmijn werd door hem met de grootste ervaring bestierd. Maar een wakend oog was op den bekwamen bestuurder gehouden.Er werd hem aange boden zijne geleerdheid en ervaring ten dienste te stellen der maatschappij, aan welker hoofd hij sedert ongeveer twintig jaren stond en die door zijn verstandig en wijs bestuur merkelijk belangrijker is geworden. 't Is dank aan Mijnheer Hilt, dat deze groote maatschappij tegen voordeelige conditiën, verscheidene omliggendesteen- koolmijnen heeft aangekocht. Deze steen koolmijnen heeft bij welhaast weten te ver beteren, hetgeen, aangezien hunnealoude instellingen, zeer noodzakelijk was. On- derlus8Clten gal hij in verscheidene wetenschappelijke Kringen merkwaardige conferenciön, die de bijzondere aandacht der geleerden, van zijne collegas en der beambten van het gouvernement op hem trokken, en hem een zoo groot weten schappelijke gezag deden verkrijgen, dat de beambten van den Staat hem dikwijls over mijnenaangelegenlteden raad kwamen vragen. Ook over eenige jaren, heeft het gou vernement zijns Vaderlands hem de eer aangedaan hem medelid te noemen van de énkwest-commissie die gelast is met het onderzoek naar de oorzaken van dat gij dan tulband dragel... Ik heb cr hoegenaamd niets tegen, ant woordde Meriadec. Ik neem dat hoofdsieraad aan, ik..,. Zonder twijfel, ging Mirza voort, maar da uitdrukking den tulband dragen wil uiet al leen zeggen een sjerp van zijde of van neteldoek om het hoofd tc winden.... Dat betcekcnt ook dat men Allah aanroept Wie is dat Allah God 1 antwoordde Mirza. Een lurschc God dus, vroeg de scheepsjon gen. Ik wil wel. Vermits men mij het turksch doet aanlccreii, zal ik mijn Vaderons in die taal opzeg gen.... Allah wil zeggen God... En Onxe-Lieve- Vrouw dan 'i Mariano, zegde Mirza. wees gegroet Miriam... dat klinkt zoo goed niet, maar vermits gij bevestigt dat liet hetzelfde is. De jongeling aarzelde, zijne oiitstcldo blikken bleven starlings op dconschuldigdccn naïeve oogen van de twee kleine Bretonnen, net een gevoel van vrees en medelijden, gevestigd. Ik hen liicr niet om u te bedriegen, ging hij voorl, maar om u in te lichten, raad te geven, uwe inzichten tc meten, u te leeren wat men van u cischt, op straf van.... De woorden stierven op zijne lippen. WoRBT VOORTGEZET.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1