Not as van den vertaler. Huwelijk. Landbouw. s'chafts (i)en vele andere voor het welzijn der arbeiders ingerichte instellingen te genwoordig veel meer ontwikkeld zijn en veel grootere diensten aan hunne mede leden bewijzen dan in vroegere tijden. (Te vervolgen.) (1) Trucksysteem of mangelsysteem of maiigel- stelsel. Men noemt trucksysteem liet gebruik van aan dc werklieden maar gedeeltelijk in geldspeciën bun nen loeit uit te betalen en huu bet overige in koop waren te geven of, volgens eene oude uitdruk king, in natuur te vergelden. (2) Fettkoblenfeldern of in 't vlaamsch vette kolen velden. Worden zoo genoemd bet gedeelte der eigendommen dezer maatschappij waar dc liggingen van vette steenkolen zijn. (3) Fcldbiss, of naam eener bijzondere falie dezer gronden. (4) 1,33 marken of een mark en 33 pfenningen. In belgischc munt t mark t frank en 23 centiemen en 30 pfen ningen 0,62 centiemen. 20 pfenningen 0,23 centiemen. Aldus 1,33 mark1 frank en iets meer dan 88 centiemen in onze munt. (3) Rnappschaftkas of kas van voorzienigheid. De Knappscliaftkassen van de maatschappij der Wurm werden ingericht in 1836. Een ongeluk dat in de steenkoolmijn Gouley voorviel en in hel welk 63 stecnkoolgravers de dood vonden is er de oorsprong van geweest. Die zoo nuttige instellingen verwekten welhaast dc aandacht van den Heer lnspcetcur-Genc;aal dar mijnen van het gouvernement. Wijlen dc Heer Slriebeck was toen Director der maatschappij van de Wurm. Op verzoek vaudien hoogen Staatsbeambten deed hij met de grootste welwillendheid een verslag over deze kassen. Dc inspecteur Generaal bewonderde ze zoodanig dat, op zijne vraag, de samenstelling dezer kassen ge regeld werd dooreen koninklijk besluit van 't jaar 1839. Door dit besluit werden al die bijzondere kassen in eene generale kas van voorzienigheid het zelfde reglement hebbende gesmolten. (Knappsehaft vc- rein.) Later werden er verscheidene malen veran deringen aan dit reglement toegebracht en voor namelijk door de generale wet over de mijnen van 24 April 1863. liet vaderlijk bestuur van den Heer C Hilt doet dc Wurm knappschaftkas of Wurm voorzienigheid- kas alle dagen meer en meer bloeien voor het wel zijn der arbeiders. (Verboden nadruk.,} Wat de huwelijksontwerpen betreft, waarvan er tusschen het hof van Italië en dat van Belgie spraak geweest is, ik zou niet kunnen zeggen of die gansclt zijn verlaten. Maar de voorafgaandelijke protestaties van onze dagbladen hebben in hel Quiri naai eenige opschudding verwekt, want men heelt besloten dat de prins van Na pels dit jaar niet naar Belgie zou komen; indien hij, zooals men het gemeld heeft, naar Engeland gaat, zal hij er zich langs Duitschland en Holland heen begeven De veldtocht, die wegens deze zaak door de pers is gevoerd en waarvan het Handelsblad het teeken tot den aanval ge geven heeft, is in den vreemde veel opge merkt Ik kan persoonlijk bevestigen dat M. Windhorst, de groote aanvoerder der duitsche katholieken, zijne vrienden van België verzocht heelt hem op de hoogte le houden van die huwelijkskwestie. (Handelsblad.) Hoe dikwijls is het niet gezegd en ge schreven dat onze landbouwers dom en onwetend zijn dat zij geen verstand hebben van hun land te bewerken, van zaaigraan en meststoffen te kiezen dat zij te veel aan den ouden slenter hangen in plaats van werktuigen van nieuwe en verbeterde stelsels te gebruiken, gelijk de landbouwers in Amerika. De liberale gazetten hebben dat op alle toonen honderden keeren herhaald, en als men op den trein of elders een heer schap ontmoet die geene klaver uit rapen kan onderscheiden, zal hij dat ook uitkra men, wees daar zeker van. Doch de uitslag bekroont het werk. Laat ons eerst nagaan waar de op brengst liet grootst is, in Amerika of in Vlaanderen. hier rekent men de opbrengst van 16 tot 20 zakken per gemet. Nemen wij gemiddeld 18. Volgens een Amerikaansch landbouw blad zal de opbrengst in Amerika dit jaar zijn als volgt In Illinois, 15 1/2 schepels per acre, dat is per gemet 18 3/5 schepels of 6 1/5 zakken, in Wisconsin, 26 schepels per acre, dat is per gemet 31 1/5 sche pels of 10 2/5 zakken. In Indiana, 12 schepels por acre, dat is per gemet 12 2/5 sche pels ol 4 4/5 zakken. Kentucky, 13 1/2 schepels per acre; per gemet 15 scnepels of 5 zakken. Kansas, 10 1/2 schepels per acre, per gemet 12 3/5 schepels or4 1/5 zakken. Dat geeft eene gemiddelde opbrengst in Amerika van 6 1/10 zakken per gemei. Dus maar hei derde gedeelte van de opbrengst in Vlaanderen, Zal men nu nog zeggen dat onze land bouwers geen verstand hebben van boe ren. Zal men nog bevveeren dat zij in Ame rika lessen moeten nemen Hadden onze landbouwers maar eenen oogst gelijk in Amerika, zij zouden al gauw ton onder gebracht zijn. Het is maar met gedurig werken, zorgen en mesten dat zij hunne akkers zooveel doen op brengen. Immers hun land vraagt geduiig mest; in Amerika is de grond nog vruchtbaar van zich zeiven. De Amerikaansche boer vergenoegt zich met den grond min of meer om te ploegen en hij zaait. Indien hij aan zijnen oogst zooveel zorgen besteedde als onze landbouwers hier, de opbrengst zou niet 6 zakken maar 25 of 38 zakken per gemet zijn. Doch in Amerika betaalt men geene pachten nocli lasten, en eene opbrengst van zes zakken is nog zeer winstgevend. Daarbij de hofsteden zijn er uitgestrekt, en laten het gebruik toe vau verbeterde eu snelwerkende werktuigen om le ploe gen en te maaien, die liet werk goedkoop verrichten. Hier is bet gebruik van zulke werktuigen onmogelijk, de hofsteden zijn te klein en de velden te veel doorsneden mei voren en grachten. Uit al het bovenstaande volgt dal de Amerikaansche boer zich in uitzonderlijk voordeelige voorwaarden bevindt tegen over den Vlaamsclien landbouwer niet temin is de opbrengst hier driemaal zoo groot als in Amerika. Waar boert men dus het beste REChFeRLiTkË KRONIJK." M. Lambotte, burgemeester var. Water loo, was voor de boetstraffelijke recht bank \an Nijvel vervolgd om een vrijden ker op hel ongewijd gedeelte van het kerkhof te hebben doen begraven Zater dag heeft de rechtbank hem vrijgespro ken. KtESKRONIJK. De Ligue libérale zal M. Grnux voordra gen als kandidaat, in vervanging van M. Systermans. En de Association libérale De eerepalm in de prijskampen zal dit jaar te beurt vallen aan de scholen der Broêrkens van Doornik, die 32 prijzen behaalden in 4885 52 prijzen op 52 mededingers in 1886 en 36 prijzen op 57 leerlingen in 1887 Dees jaar bieden zij 69 kandidaten arn en 63 worden er bekroond 12 eerste, 22 tweede en 29 derde prijzen O, die crétinsniet waar, Dendergalm. ALLERHANDE NIEUWS. Ten Bureele van Deu Uenderbode te verkrijgen I)e Groote bende van JAX DE LICHTE prijs 2 franks. Franco per Post fr. 2.50 Reddingsboeien.Reeds verscheidene malen beeft men alhier de reddingsboeiën gestolen die, hier en daar, langsheen den Dender zijn geplaatst ge worden ten dienste van al wie het onge luk mocht overkomen van in 't water le vallen. Deze voorwerpen zijn niet alleen onder de bewakings der Policie gesteld maar ook onder de bescherming des volks. Wie dus deze voorwerpen vrijwilliglijk ziet beschadigen of nog erger stelen, mis kent zijne plicht indien hij er zich niet krachtdadig tegen verzet of de plichtigen bij de policie niet aanklaagt. Men verzekert ons dat op 't oogenblik een wakend oog op de reddingsboeiën wordt gehouden en wee hern die van beschadiging of ontvreemding van eenig voorwerp zal overtuigd worden, bij mag verzekerd wezen dat eene voorbeeldige straf hem zal te wachten staar.. Allen hebben wij er belang bij dat deze boeien op hunne plaatsen bewaard blij ven, W9nt wie weet dat ze morgen of overmorgen niet zullen moeten dienen om ons of iemand onzes buisgeziiis soms van eene gewisse dood te redden De Octoberfeestcn op den Grooten I Vtdslrijd van 1888 te Brussel. De met de meeste zorg ingerichte muziekfeesten der maand October op den Grooten Wed strijd zijn zeer zeker de bovengenoemde, Zoodra de werkzaamheden van de Jury zijn afgeloopen en de Rrusselsche fami* lies teruggekeerd vau hunne buitengoe deren ot de badplaatsen, zal eenieder er zich een genoegen van maken de prach tige muziekuitvoeringen bij te wonen die uu worden voorbereid. Men beeft dit werk toevertrouwd aan de welbekende directeuren van de Harmonies Fanfare en r Orphéou de Heeren Van Perck, van Remoortel en Bauwens. Er zullen vier groote uitvoeringen plaats hebben en wel de Zondagen 7, 14, 21 en 28 October. Meer dan 3000 uitvoe rende leden worden op die wijze bijeen gebracht en heeft men een bijzonder lagen prijs voor die grootsche concerten vast gesteld, namelijk 10 frank voor de vier uitvoeringen. Aanvragen moeten worden gericht tot liet Bestuur van den Grooten Wedstrijd Koninklijke straat, 217, te Brussel. Loterij der Tentoonstelling van Brus sel. Men meldt ons uit Brussel, dat in de trekking van Dijnsdag bet Groot Lot van 1QOOOO fr. gewonnen is door het nummer zegge vijf honderd zes-en-twintig duizend negen honderd twee-en-vijftig. De lord-magor te Brussel. De ont vangst, die op 9 october bepaald is, zal zeer eenvoudig zijn. Een feestmaal ten stad huize, eene galavertooning in dei Muntschouwburg, en dat is alles. Het banket wordt if. De'.'Kfeyser aan geboden dnor de leden fail 'den gemeen teraad en de burgemeester van andere steden die, te Londen door M. Dc Keyser werden onthaald. Men heeft het gedacht laten varen, de brusselsche raadsleden alleen de kosten van die smulpartij te laten dragen. Daarenboven zal T publiek zich kun nen vergasten op eene verlichting met koucert op de Groote-Markf, en het zien van den stoet, die zich van hel banket naar den schouwburg begeeft. Ontvreemdingen ten nadeele der stadskas. Ziehier wat wij over de zaak g in Le Journal de Gand aantreffen Het rechterlijk onderzoek ten laste van Engelbeen wordt verpletterend voor den betichte. Men begint te begrijpen waardoor do eerste verklaringen geene duidelijke inlichtingen hebben gegeven. Engelbeen heeft ruim gebruik gemaakt van de vrijheid, die hem verscheiden dagen na zijn eerste onderdoor isgelaten, om zich met de getuigen, wier verkla ringen bij het meest te duchten had, te verstaan. Maar dezen hebben zich weldra tegen gesproken eu geëindigd met alles te be kennen wat zij ten laste van den ver dachte wisten. Het publiek was verwonderd over de herhaalde veranderingen in het per sonnel van de gemeentekas. Dit feit is duidelijk van 't oogenblik dat een bediende zich genoegzaam op de hoogte had gebracht der werkingen van de gemeente-ontvangst, om zijne tegen- woorigheid aan Engelbeen een gevaar te doen schijnen, gaf deze laatste over hem ongunstige verslagen, tot dat de ontvan ger, de herhaalde krachten moede, het bes/uit nam den bediende weg tezenden De Gazette van Gent doet haar best om Engelbeen, de parade-makende voor zitter van bet Willemsgenootschapvoor eenen katholiek te doen doorgaan. Een katholiek aan 't lioold van het verliberaald Willcmsgenootsehap prach tig Doch laat liern nu vroeger zelfs 'ne pileèrbijter zijn geweest dat moet de Gazette doen nadenken opzichtens zoo veel andere overloopers in het liberaal kamp, die daar tegenwoerdig op den troon worden gezet en er het hooge woord voeren. Wacht u voor valsche profeten. Eene goede opmerking van la Paix. De geuzenpers raakt niets meer aan dan onbeduidend# vraagpunten, en maakt daarover een rumoer afsof er leven en dood meê gemoeid is. En dat alles omdat zij hierdoor hopen de nuttige ontwerpen van volkslievende wetten te doen vertragen 't Is overigens een bewijs hoe ellendig die partij vervalt en wegzinkt Aanbestedingen. Ziehier den uit slag der aanbestedingen voor de levering der aardappelen in verschillige gevang- huizen van België Brugge, leegste aanbod fr. 8,97 per 100 kilos Hasselt, fr. 12,95 id. Gent fr. 8,39 Luik fr. 8,60 Nij.\el, fr. 1,305 voor de geheele levering Antwerpen, fr. 7,85 per 100 kilos Yper, fr. 4,921,50, geheele levering Audenaarde. fr. 9,49 per 100 kilos Dendermonde, fr. 9,39 Doornijk, Ir. 4,370 Bergen, fr, 5,235 Leuven, 16,354 tot fr. 18,407,50 Namen, fr. 13,952 Veurne, fr. 1,059.60. Moord in de Provinciestraat te Ant werpen. Zondag nacht heeft er aldaar eene misdaad plaats gehad, die in drama tische omstandigheden gepleegd werd en oen diepen indruk in de 6* wijk maakt. Eenigeu tijd geleden had er in de Pro vir.ciestraat(Zuid), eene vechtpartij plaats, waarin eenige mannen van de Kwetterwei duchtig afgetroeld werden. Sedertdien waren deze op weerwraak bedacht. Dezen nacht kwamen zeven personen van die streek naar de herberg van zeke ren Meyers, in genoemde straat, n. 213. Drie huner bleven op straat staan, terwijl de vier anderen binnen gingen. Daar zochten zij twist tegen iedereen en daagden al wie maar wilde en durfde, tot vechten uit. Men iiet hen echter los en hunne uitdagingen werden niet beant woord. Elk hield zich stil, daar men wist met welke gevaarlijke gasten men te doen had, en men bij den minsten twist het ergste kon vreezet). De ruziezoekers verlieten dan weêr de herberg en voegden zich buiten bij dege nen, die hen afwachtten. Korts nadien gingen drie der personen, welke in de herberg gezeten hadden, uit om huiswaarts le keeren. Nauwelijks op straat gekomen werden zij aangevallen door de bandieten. Twee hunner werden met messteken gewond in bet hoofd eu in den hals. Den derde werd eene schrikkelijke wonde toegebracht in het bovenbeen, die doorliep lot in den ouderbuik. Het is eene sneê van verscheidene centimeters lang. Daarenboven werd hem nog eenen mes steek in de rechterborst toegebracht. De arme jongeling zakte ineen in eenen grooten bloedplas. De moordenaars namen de vlucht. Toen de policie der 6f wijk ter plaatse kwam, werd de gekwetste voorloopig verzorgd en vervolgens naar het St-Elisa- beth's gasthuis gebracht. De prokureur des koning», door de po lieie verwittigd, begaf zich reeds ten 3 ure naar 't bureel der wijk, waar een een eerste onderzoek begon. Ten 5 ure begaf hij zich naar T genoemd gasthuis, om den gekwetste te ondervra gen, maar 't was te vergeefs. De onge lukkige lag op sterven, en het was niet mogelijk nog een woord over zijne lippen te krijgen. Zijn doodstrijd duurde nog een geheel uur, gedurende welk M. Berré aanhou dend hei gelaat van den lijder onderzocht om te beproeven van hem nog eenige inlichtingen te krijgen. Het was 6 uren, toen de ongelukkige deu geest gaf. Zijn naam was Louis Jaspers, geboren te Berchem. Hij was sigaarmaker van beroep, en woonde in de Twiststraat, in genoemde gemeente. Daar de verdachten allen gekend wa ren, werd het onderzoek spoedig doorge zet, en reeds vroeg in den morgend wer den zij allen in hunne woning aangehou den. De dader bevindt zich tusschen hen. Volgens de verklaring zijn de doode- lijke wonden toegebracht met een zeer scherp mes. Men heeft ter plaatse der misdaad een zoogenaamderi lierenaar een zakmes) gevonden. De aangehoude nen hebben in het policieburdel eene eerste ondervraging ondergaan. Ongelukken te Oostende, 4 dooden. Vrijdag avond werd een visschersloep van Heyst, die voor haven lag, naar men zegt zonder licht, door de postboot Prince Bauduin, die van Dover kwam, in den grond geloopen. Drij van de vijf opvarenden zijn ver dronken. Een onderzoek is ingesteld om te we ten wie de verantwoordelijkheid van dit ongeluk moet dragen, De drij verdronken visschers waren huisvaders zij laten te samen 12 kin deren na. Ziehier eenige volledige bijzonderhe den over die ramp De Prince Bauduin kwam van Dover en stoomde de geul binnen, toen zij eens klaps op eene visscherschuit botste. Deze schoot vol water en zonk gedeeltelijk, terwijl twee der vijf opvarenden zich konden redden. Deze beweerden dat de lichten ont stoken waren, terwijl de bemanning der postboot bet tegendeel houdt staan. Een der verdronken had geene kinde ren. De twee anderen hadden er ieder zes. De gezonken sloep is in de kreek ge sleept. Men denkt de lijken der slachtof fers daar binnen in te vinden. Een lief schepsel op den schoonheids- prijskamp. Luister naar bet verbaal van den bijzonderen briefwisselaar der Gazette De schoone Fatma die, dit zij in 't voorbijgaan gezegd buiten prijskamp was, gaf eene buitengewone vertooning. Gedurende dien tijd was de jury, onder voorzitterschap van baron de Mesnil in de kamer van beraadslaging gegaan voor de opening der stembriekens. Dit werk duurde tamelijk lang en het publiek was tamelijk ongeduldig, want daar elk lid over 20 punten te beschikken had ten voordeele der postulanten is er een maximum van 465 punten te vergeven. De eerste prijs. 3000 fr. wordt toege kend aan Mej. Bertlia Soucaret, van Guadeloupe. (Gefluit en toejuichingen.) Zij behaalde 440 punten. Tweede prijs, 2000 fr... Mej. Angéle Delrosa, van Oostende, met 386 punten. Terwijl een jurylid haar rond leidde (gelijk man met de bekroonde ossen en kalveren doet), werd eok zij toegejuicht en uitgefloten. Derde prijs, 1000 fr. aan Marie Stevens, van Weenen. Er werden vijf vierde prijzen toege kend. Onze lezers zullen er weinig belanj in stellen de namen dier bekroonde ossen, pardon, jufvrouwen te kennen. De vijfde zullen wij echter noemen. Het was Mej. Marlhe Vilain (un nom prédesti- né, zeggen de Franscben) eene juffer van Parijs. Wat, eene Parisienne, aan welke men misschien wel honderdmaal gezegd heeft dat zij don 1t prix de beauté zou winnen, sta^t nu slechts op den vijfden rang van den vierden prijs Dat is te vet, dat roept om wraak En de Partsiene wreekte zich op eene schitterende, echt parijzer manier. In eene fransche colère stond zij op, stapte bij Mej. Soucaret, die den eersten prijs gewonnen had en.... spuwde haar in het aangezicht. Onmiddellijk werd zij uit zaal gejaagd Ten half een 's nachts vereenigdenzich de meêdingsters met de juryleden aan een souper.... Waarom geen dejeuner? De Cercle des Etrangers stelt zich voor, tegen het toekomende jaar een nieuwen schoonheidsprijskap in te richten, met een eersten prijs van 10,000 fr. ENGELAND. Geheimzinnige moorden te Londen. Twee nieuwe slachtoffers. Twee nieuwe moorden zijn in Whitechapel gepleegd, niet verre van de plaats, waar men de lijken der vrouwen Nichols en Chapman gevonden heeft. Eene der vrouwen werd gedood in de Hernerstreetde moordenaar had ze den hals afgesneden en zijn slachtoffer op de straat laten liggen. Het lijk der tweede werd gevonden in de \litre Square met afgesneden keel en neus. Weer schijnt de misdadiger het op de inwendige lichaamsdeolen, gemunt te hebben. Een verdachte kerel is aangehouden '1 Is eene wezenlijk misdadige besmet ting. Weer heerscht er een groote schrik onder het volk. De policie wordt meer en moer beknibbeld omdat zij trots al die voorbeelden, eene zoo slechte waak zaamheid houdt. In de Cité denkt men ook eene mis daad ontdekt le hebben. Op Southwerk heelt men vóór het blindenhospitaal een vrouwenarm ontdekt, die in een pak ge bonden was. Die ontdekking wordt na tuurlijk in verband gebracht met de mis daden van Whitechapel. Ier gelegenheid der schrikkelijke moor den, die voortdurend te Londen plaats hebbeizijn er zondag verscheidene ver gaderingen gehouden. Algemeen is men van gevoelen, dat de minister van binnenlandscbe zaken en het hoofd der stadspolicie hun ontslag moeten geven en hunne plaats afstaan aan mannen, die in staat zijn de gruwe lijke misdaden, waarvan Londen het too- neel is, te beletten. Het boek van doktor Mackenzie. De bijzondere Londener briefwisselaar van den Indépendance, seint aan dit blad: Dank aan bijzondere inlichtingen, ben ik in staal u eenige berichten te zenden over den inhoud van het met ongeduld verwachte boek van Dr sir Moiell Macken zie. Hei zal in drie deelen verdeeld zijn. Het eerste is historisch het zal den toe stand en den aard der ziekte beschrijven, te beginnen van einde mei 1887, het tijd stip wanneer de engelsche dokter bij den hoogen lijder geroepen werd. Dit deel zal wetensweerdige bijzon derheden inhouden over het dagelijksche leven van den toeumaligen kroonprins, over zijne huiselijke gewoonten in 't al gemeen. Het tweede deel zal een zuiver pole- mistische aard hebben. Het is in twee hoofdstukken onder verdeeld In het eerste zal de schrijver doen uit schijnen dat gezien den toestand waarin hij den lijder vond het stelsel van behandeling, dat hij aannam, het eenige was dat een waren wetenschappe- lijken grond had. Dr Mackenzie zal trachten hierin te bewijzen dat zijne behandeling het leven van Frederik III verlengd heeft. Hij zal het noodlottige nadeel doen uit schijnen dat Dr Ger hardt aan de gezond heid van den kroonprins bracht door de toepassing van het elektrische brand ijzer door het gebruik eener onvoldoen de luchtpijp door Dr Brammannen, ten slotte, door de ruwe behandeling van Dr Bergmann. Dr. Mackenzie tracht bovendien ie be wijzen, dat hij den lijder nog wel 20 maanden langer zou doen leven hebben, indien men hem uilsluitelijk aan zijne zorgen had touvertrouwd, In feite, be weert hij, werd de keizer gedood door de onbekwaamheid der duitsche genees- heeren. In het tweede hoofdstuk van het twee de deel beknibbelt Dr Mackenzie op le vendige wijze de ambtelijke verslagen der duitsche doktoren. Het derde gedeelte van het boek zal uit statistieken samengesteld zijn. Hier in zal de schrijver bewijzen, hoe vreese- 1 ijk de uitwendige operaties op de lucht pijp zijn. De algemeene strekking van het boek is Dr Mackenzie wil doen uitschijnen dat keizer Frederik niet het minst was aangetast door eigenlijken kanker het zou echter de behandeling van Dr Ger- hardt zijn, die den kanker heeft veroor zaakt. Zooals men ziet, zal het werk van Dr Mackenzie een nieuwen stor m doen ont staan van polemieken, over de tragische dood van keizer Frederik. Het boek zal niet vóór 15 october het licht zien. SPANJE. Maarschalk Bazaine. Maarschalk Bazaine is overleden, hij op wien Frankrijk de schuld heeft gelegd van al zijne misslagen en nederlagen in 1870- 74Bazaine staat dan ook bij de Franschen onherroepelijk als verrader te boek, terwijl alle andere lieden eenvou dig van oordeel zijn, dat de maarschalk alleenlijk de neêrlaag heelt geleden en tot overgave genoodzaakt was. Zondag 23 September 's avonds is Ba zaine te Madrid, in 77jarigen ouderdom, plotselings gestorven aan hertverlamming en hij is nu aldaar in stilte ter aarde be steld. Door zijne landgenooten verwor pen en door zijne familie en vrienden verlaten, stierf hij in ballingschap, als een gebroken grijsaard, geheel alleen. Bazaine was op 13 Februari 1811 te Versailles geboren hij trad in 4834 ale tamboer in het vreemd legioen. Vier jaar later was hij reeds eerste luitenant, en in 1837 streed hij in Spanje, in het leger van Christina tegen don Carlos V. In 1849 keerde hij als kapitein in Frankrijk terug en trok vervolgens naar Algiers, alwaar hij kolonel werd. In den Krim werd hij brigade-generaal, en wegens zijne dapperheid bij Sebastopol, klom hij kort daarop tot den graad van divisie- generaal. In den italiaansclten veldtocht van 1859 onderscheidde hij zich bij Sol- ferino tegen de Oostenrijkers, en toog vervolgens naar Mexico, waar nij weldra het opperbevel kreeg en in 1864 maar schalk werd. In Frankrijk teruggekeerd, stond Ba zaine le Nancy lot 1870, toen hij kom- mandant van liet derde legerkorps werd. en weldra opper-bevelhebber over de gezamenlijke korpsen romdom Metz. Reeds half-Augusti werd hij door de Duitschers van alle kanten ingesloten, en na eenen hardnekkigen strijd van veel weken, gaf bij op 28 October, de vesting met 170,000 man over. Even als Napoleon, werd hij te Kassei gevangen, en toen hij later zijne vrijheid herkreeg, klaagde generaal d'Andlau hem aan, als hebbende de vesting Metz vroeger overgegeven dan strikt noodig was. Den 6 October 1873 begon het proces voor den krijgsraad le Versailles, onder voorzitterschap van den hertog van Au- male.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2