Not as tan ijï.v vkktalbh Landbouw. Kaatspel-Houtmarkt. Vooreerst zit er in de jongste werklie den geen en in de getrouwden tot nu toe weinig spaarzaamheid. De grootste hoop arbeiders verteeren vóórdat ze trouwen gansch hunne daghuren en als ze in huwelijk treden, hebben ze nog niet ge noeg om het noodzakelijkste gerief voor hun huishouden te koopen. Bijgevolg ge beurt hel gewoonlijk aan vele dezer lie den dat ze van het begin af van hun hu welijk schulden moeten maken en ze moeten blijven maken. Daarenboven heeft de jonge man de gewoonte van een merkelijk deel zijner daghuur voor zijn vermaal; te verteren. Daarbij heelt men nog het feit dal de jonge dochters van dees steenkoolland- slreekje van 14 jaren af naar de fabrie ken van Aachen gaan werken, en al is het ook dat dit gebruik gewoonlijk haar zedelijk gedrag niet benadeeligt en aan hare familie eenen aanzienlijken onder stand verschaft, heeft het toch tot ge volg dat die jonge dochters, als ze komen te trouwen, volstrekt geene kennis heb ben van huishoudelijke zaken, maar wel van, gelijk zij het eertijds geh erd hebben, voor hunne kleeding en andere persoon lijke uitgaven meer geld te besteden, dan het mogelijk is in een met kinderen gezegend arbeidersgezin. Daarom is het dikwijls het gebruik ge worden, dal de jonge vrouw ook nog na het huwelijk zoo lang naar de fabriek gaat werken als dat zc door de zorgen, die ze aan hare kinderen geven moet, niet belet is. Zoo is het dat de man van het begin af van zijn huwelijk volstrekt niets aan genaam 't huis vindt en op nieuw aange lokt wordt om zijn herbergleven gelijk vroeger voort te zetten. Sedert jaren, heelt de administratie der Wurm-maatschappij de krachtigste mid delen beproeid om die gewoonte te be strijden en voor eerst om door een regel matig familieleven de man uit de her berg verwijderd te houden. In dat vooruitzicht heeft ze voornamelijk de jonge werklieden aangezet om zoo veel geld mogelijk naar de Spaarkas te brengen en gunt hun daarvoor groote premiën. Maar later, 't is nu een jaar leden, (2) heeft ze aan de jonge arbeiders, die met hun huwelijk de proef kunnen leveren, dat ze de noodige geldmiddelen bezitten, om 2ich in huishouden te stellen, en ten minste twee achtereenvolgende jaren ten dienste zijn der Wurm-maatschappij, eene geldstorting van tot 200 mark in de spaarkas ten hunnen voordeele verleend. Die som blijft er onaangeroerd op renten gezet en wordt door de intresten ver meerderd, tot dat uit hoofde van eene langdurige ziekte of sommige grondige reden het noodig zou wezen dit geld te gebruiken, doch dit kan maar gebeuren met de toestemming der administratie. Indien de man komt te sterven, wordt dit geld onmiddelijk betaald aan de vrouw, de kinderen, of de andere erfge namen. Het betalen van deze geldstorting aan do vrouw is afhangend van bare schrifte lijke verklaring, dat zij zich verbindt zoo baast ze getrouwd is, den fabriek- arbeid geheel en gansch daar te laten. Hierin is de Kameraden-Vereeniging ook tusschen gekomen door eene nieuwe allerachtenswaardige instelling. Die kas geeft aan de jonge vrouwenge- durende de zes eerste maanden van haar huwelijk de gelegenheid van al de vrou wenwerken. zooals naaien, wasschen, strijken, koken enz. te learen ten deels door bijzondere lassen, ten deele in de fa- miliën van de beambten der Wurm-maat schappij. Doch dit mag maar dagelijks 5 uren duren, zoodat de vrouwen vóór dat hare mannen van 't werk naar buis komen, het eten kunnen bereiden en voor baar huishouden zorgen. Voor deze bazigheden krijgen ze 0,60 mark per dag, zoo dal de jonge vrouwen op zulke wijze, door bet volledigen barer kennissen, het hare kunnen bijbrengen in de eerste instelling van het huishou den. Gelijk wij het hooger al bemerkt heb ben, beeft de maatschappij, sedert haar bestaan, krachtig legen het in dees land- streekje heerscliende Trucksysteem ge streden. Ten grooteren deele is ze er in gelukt voornamelijk in 't jaar 1870, door het inrichten van een censum-Verein. (5) In het begin was deze instelling eene van ambtswege geenregistreerde maatschap - pij mei wederzijdsche verbintenis der medeleden. Ten gevolge der groote uitbreiding, door deze instellingen genomen werden ze welhaast veranderd in eene actiën- maatschappij /selbstliulfej met bet ge ringe actiën-kapitaal van 35250 mark, en in welke instelling al dë arbeiders door Premiën-aandeelen, van de waarden dat ze willen, kunnen deelnemen. (G) Aan deze laatsten worden er 5 vast verze kerd, en voor zooveel dat de actiën meer dan 5 dividende zouden opbrengen, zullen ze zooveel meer interest trekken als de dividende grooler zal wezen. Dat Consum-verein heeft, sedert haar zestien jarig bestaan, eene groote uitbrei ding genomen. Op het princiep steunende, dat men maar tegen betaling verkoopt, heeft zijne handel tot ongeveer 400,000 mark jaar lijks bereikt. Behalve dat ze 10 magazij nen voor den verkoop in verscheidene plaatsen der omstreek bezit, heeft die in stelling bare eigene molen, bakkerij, kleer- en schoenmakers-werkhuizen. Ze kan aan hare klanten met nieuw jaar iedermaal eene verkoop-premie van 2% op de geheele sem van hunne aan- koopen van hel geheele jaar betalen, Daarenboven heeft de adiën-maat- schappij zelve eene spaar- en pensioenkas ingericht, welker kapitaal tegenwoordig tot 55000 mark beloopt. Indien men overweegt dat niettegen staande al deze instellingen, de Wurm maatschappij zich nog met persoonlijke zorgen voor de arbeiders bekommert, dat hel onderaardsche werk maar 8 9 uren en het werk van boven maar 11 uren mogen blijven voortduren, dat alle werken moeten blijven stil staan op de ion- en feestdagen, de volstrekt noodzakelijke werken voor reparation, werken aan coke-ovens, aan zekere stoommaeliienen om bet water uil de putten te pompen en in de stallen uilge nomen, moet men bekennen dat inder daad de vereeniging der vroeger afge zonderde steenkoolmijnen ook tot het geluk van liet werkvolk heeft gestrekt. Maar daarenboven moet nog uitdrukkelijk bekend worden dat dit geenszins nadee- ligis aan de intresten der Wurm-maat schappij of der aclionnairs. (Te vervolgen.) (1) Iirandcnwijti, jenever, oognaecn allerlei ster ke tiranken doen dc maag inkrimpen. Ken borellje jenever heeft hetzelfde uitwerksel in dc maag als op een stukje rauw vlcescli. Ais men op dat vlecsch bijvoorbeeld jenever giet, ziet men bet zijne scbooue roodc kleur ver liezen en in een krimpon. Aldus is bet zeer natuurlijk, dat liet overmatig gebruik van jenever allcngskens de maag moei uitputten. Kti zeggen dal er m ons klein Uclgie 70,000,000 liters sterke dranken gedronken wor den Is dat geenc schrikkelijke kwaal (2) Volgens ik vernomen heb, is die maatregel van een mark aan diegenen die gedurende eene geheele maand zich van bruudeuwijii zouden ont houden hebben, nu afgeschaft geweest, omdat bel bewezen is geweest dst vele werklieden verklaar den geenrn branden wijn gedronken 1c hebben, wanneer zij er nochtans inderdaad gebruik van gemaakt hadden. (5) 1'ls te bemerken dat deze regels in 'tjaar 1»8G zijn geschreven geweest, aldus was bet in 1885 dat die maatregel is genomen geweest. (4) Consum-vcrcin of maatschappij van weder zijdsche hulpmiddelen (onderstanden) sociélé dc secours mutuels. Hier wordt er gesproken van dc Consum-Vcrein van Rohlscheid. (5) Selbslhulfe of zelf hulp. (Verboden nadruk.) Wageningen, in Nederland In de laatste dagen was men op de boerderij der Rijks Landbouwschool druk bezig met het inkuilen van groenen maïs, welke vooraf aan stukjes was gesneden en in den winter door de koeien met graagte wordt geêten. Ruim 17,000 kilos lieefl men ingekuild in eenen silo. De bedek king geschiedde ditmaal niet metsteenen, maar met klei. In Juni laatst werden 30,000 kilos gras geborgen, om in den aanstaanden winter als groen voeder te worden gebruikt. Voor de eerste maal wordt dit bewaard boven den grond. De uitslag wordt met belangstelling ie ge- moel zien. LETTERNIEUWS. BOEK BEOORDEELING. Geschiedenis en beschrijving der hjkbehandeling en rouw plechtigheden bij de meeste volkendoor Dr ls. Bauwens. Brussel. Polleuois, Ceu- terick en Lefébure, 35, Ursulinen- str.iat. 1888. 400 bladz., prijs fr. 2,50. Dit jongste werk van ür Is. Bauwens is ongetwijfeld het welsprekendste en geleerdste pleidooi voor de begraving en tegen de verbranding der lijken, dat tot hiertoe geschreven werd. Met liet geduld cn de nauwgezetheid van eenen benedictijner, heeft bij de bouwstoffen voor zijn lijvig boek opge zocht Herodotus, Thucidides, Xenoption, Dionisius van Halicarnassus, Diodorns Siculus, Plutarchus, Polybius, Livius, Sallustius, J. Ccesar, Tacitus, Suetonius, Valerius Muximus, Aurelius Victor, Eu- tropius, Aminianus Marceliinus, Orosius Josephus, Appianus, DioCassius, Hero- dianus, .-Elianus, Ensebius, Zosimus en lal andere oude schrijvers werden zorg vuldig uitgepluisd en bij de nieuwere raadpleegde bij Lehon, Lubbock, Baer, Ratzel, Caspari, Rauber, Virchow, De Quatrefages, Doumergue, Lenormant, Cartailhac, Pigorini, Helbig, P. Van den Gbeyn, Dr Selirader, Ubaghs, llornstein, Benley, Geiger, Lagus, Max Müller, Karl Penka, L. Wilser, Dr Hermann Brünn- liofer, Pictet, Bopp, J. Grimm, Monier Williams, enz., enz. Kortom, alwie maar eeriig gezag heeft op liet gebied van taal-, lichaam-, geschied-, volken- of oudheid kunde, waar en wanneer hij dan ook moge geschreven hebben, werd door Dr Bauwens ondervraagd omtrent de lijken- behandeling. Men heelde zich echter niet in, dal zijn werk daarom een stroeve, schrikaanja gende opsomming is van citaten, nog ci taten en immer citaten, zonder kunst noch overleg aaneengeregen. Volstrekt niet, de geleerde schrijver heeft er zich op toegelegd de stof zoo aantrekkelijk mogelijk voor te dragen. De behandeling der ligchamen bij alle volken, zoo oude als huidige, zoo be schaafde als onbeschaafde, nagaan, zegt hij, hunne bewerkingen der lijken den lezer met verscheidenheid en aan trekkelijkheid, met orde en samenvatting voordragen, is eene niet gemakkelijke taak. Ja, wat het meest in verlegenheid brengt, is niet op het gebied der geschie denis cenige afdoende bewijzen te verza melen, de opgezochte getuigenissen te bevooideelen, te schiften. De knoop ligt in de bijeengegaarde betoogen, gevoege lijk te rangschikken, hunne onderlinge uitgebreidheid met vaste en zekere band te bepalen, ze allen in behoorlijk verband mei elkander te stellen en er een welo- vereenkomend geheel van te maken. Welnu de schrijver beeft die wezenlijke moeilijkheden mees erlijk overwonnen. Men leest zijn werk van 't eene einde tot het andere in eenen adem en met steeds klimmende belangstelling. Hij beheerscht zijne stof en ontwikkelt zijne stelling (net de begeestering en de overtuigingskracht van eenen apostel. De dorre wetenschap besprenkelt bij met dauwdruppelen, parelen van poezië, en maakt ze genietbaar, ja, aantrekkelijk. De beschrijving der rouwpleclitigheden hij de verschillende volkeren, vooral bij die der oudheid, zijn bladzijden, zoo roerend als verheven. Intusschen raden wij den Vlaamsclien lezer aan, zich het werk van Dr Bauwens aan te schaffen het is buitengewoon de gelijk, cn werd in onze taal opgesteld, iets, dat tot heden eene zeldzaamheid was voor werken van dat slach. De Vla mingen zullen die poging aanmoedigen en niet langer meer zal men kunnen zeg gen, dat wij verplicht zijn «geleerde» DOeken in het Fransch te schrijven, wil len wij ze aan den man brengen. KERKELIJK NIEUWS. Missie van Mongolië. Wij hebben onlangs de dood gemeld van twee onzer belgische missionnarissen in Mongolië, den eerw. li. Van Reusel en Z. 1). Hoogw. Mgr De Vos. Thans zijn er verdere inlichtingen ontvangen over dit afsterven. Het is niet bij toeval noch door eenig ongeval (gelijk men het eerst veronder stelde) dal de beide geloofsverkondigers zijn gestorven. Immers, de eerw. h. J. Van Reusel stierf ten gevolge der lyphuskoorts, omringd en verzorgd door zijne meèbroeders, alsook bediend van de HH. Sakramenten. De eerw. h. Van Reusel, geboortig uil Zammel bij Gheel, was slechts in bel jaar 1885 naar Mongolië vertrokken het was een ieverige zendeling, en te midden van vele moeilijkheden won hij reeds vele zielen voor den waren godsdienst. Nopens de dood van Mgr De Vos, schrijft de eerw. h. Lievens als volgt Hel heeft de goddelijke Voorzienig heid behasgd, onze arme missie der Ortous, reeds zoo diep beproefd, eene nieuwe ramp over te zenden ons eer- biedweerdig opperhoofd, onze welbemin de Vader is eilaas te vroeg voor ons zijn loon gaan ontvangen. Ik heb over zijn afsterven geen andere bijzonderheden dan eenen brief van con frater De Saegher, die alleen te San-iao- ghe verbleef met Zijne Hoogw. Ik kan dus niets beters doen, dan hem u letter lijk over te schrijven. San-tao-glie, 22 juli 1888. Weerde medebroeder. Dengene, dien wij beminden, is niet meerMgr is gisteren schielijk overleden ten half vier van den namiddag. O, üod, wat zijn de raadsbesluiten Uwer voor zienigheid ondoordringbaar Z. Hoogw. was wel eenigszins onge steld geweest sedert eenige dagen, doch niets kon zulke spoedig einde doen vree zen. Hij klaagde \an nog al hevige pijnen in den hals, doch die na een paar dagen verminderden dan onslond er lichte bevanging der borst, maar zulks had hij vroeger meermaals gewaar geworden. Voorts geen schijn van koorts, en na eenige geneesmiddelen genomen te heb ben, waande Zijne Hoogw. zich te volle genezen. Gisteren, zaterdag 21, verliet ik hem ten 3 ure namiddag, >.eer wel gesteld in zijne leunstoel gezeten ik begaf mij tot de kerk om eenige biechten te hooren. Ter nauwer nood een uur later kwam ik terug, en vond hem te bed lig gen daarop zeideik al lachende «Mon seigneur, het schijnt, dat gij vandaag veel lust hebt om te slapen. Ik kreeg geen antwoord ik nader, Mgr scheen mij starlings te bezien, doch zijn oog was verglaasd en levenloos. Onze dierbare Vader was niet meer Ch. DE SAEGHER. Ziedaar, zeer eerw. overste en dier bare medebroeders, wat ik weet over bel einde van onzen eerbiedweerdigen bis schop Aanveerd, enz. A. LIEVENS, miss. Op 23 september lestleden zijn te Mar seille ingescheept, drie jonge zendelin gen uit 'l missiehuis van Scheut: de eerw. hb. D. Leessens, van Bemalen, bij Maas- stricht J. Stragier, van Isegliem en R. De Smet, van Si Lievens-Essche. Üe twee eersten zijn oestemd voor de missie van Ortous ol West-Mongolië, de leste voor de missie van Kan-Son. Een vierde, de eerw. h. Raamdonck, van Hamme, maakt zich gereed, om langs Rusland zich naar de missie van Ili te begeven. De omstreek van Ili, welke sedert ongeveer 3 jaren als chineesche provincie is opgericht onder den naam van Sin-tjan (nieuwe grenzen) is door Z. II, den Paus op 22 september lestleden van het ap. vakariaai Kan-Son afgeschei den, en blijft aan de belgische missie toevertrouwd. (Handelsblad.) ZONDAG 14 OCTOBER. Om 1G 1/2 ure voormiddig, C. Welle- kens, tegen P. V. D. Donck. Om 2 ure namiddag, F. De Wolf legen A. Da Backer. Om 5 ure loling voor de 4e ronde. ALLERHANDE NIEUWS. ISotermstrkt. Heden zaterdag werden 939 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5650 kilogr. Prijs 75 a 87. Vervalsclite boter. Op onze markt van hed.-u zaterdag, heeft de policie de hand gelegd op eenen klont boter welke ter waag aangeboden werd. De scheikundige ontleding door den Apotheker der llospiciën onzer stad aan stonds g< daan. ontdekte eene verval- sching van 70 ten honderd vreemde vet ten. Deze boter behoorde aan Van Wassen hoven Constant, woonende te Sottegem. Huwelijk. Heden zaterdag is te Dendermonde hel huwelijk ingezegend van den heer Emiel Limpens, advokaai, provinciaal- en gemeenteraadslid onzer stad met Mejuffer Maria Moens. ^en Bureele van Den Denderbode te verkrijgen Dn Groote bende van JAX DE LICHTE prijs 2 franks. Franco per Post fr. 2.50 Lakenmagazijn lil De Klok Molenstraat, 8, Aalst. Steeds voorradig eerie groote keus Moscowas, Beavers, Peignés, en Cheviotlen in alle kleuren en prijzen, voor Pardessus en dames pale tots. Aanveerdigingop maat. Coupe gewaar borgd. Zelfde huis te Antwerpen, Groote Markt 58. De Vlaamsche PatriêtG fr. prr jaar 3fr. per 6 maanden. Te verkrijgen bij alle gazetverkoopers. ÏO centiemen tie nummer. INHOUD. Teekf.ningen M. de baron d'Anethan. M. Tonnissen. Altaar in veelkleurig -hout, bestemd voor de Sint-Dominicuskerk, te Amsterdam. Gestrand De politiek na het eetmaal. Wetenschappelijke verscheidenheid. M. Emiel Vroonen. Caricaturen. TEKST Kronijk der week. Assump- ta est Vrede dos Heeren. Meester Hans Pauwel en zijn zoon (Vervolg.] Duimke zoon. In 'l avonduur. Iwein van Aalst (Vervolg.) Onze pla ten.Wetenschapelijk verscheidenheid. Ditjes en Datjes. Raadsels. Het banket ter eere van den lord- mayor heeft op vastgesteld uur plaats gehad. De verlichting der Groote-Markt is.... uitgebrand. Het koncert verwekte geen geestdrift. Het publiek stond onder een ondoordringbaar gewelf van para- plues en de gapers zijn er aan geweest voor hunne moeite. Slechts een goed dertigtal hebben M. De Keyset'met een enkelen oogslag kunnen zien. Ook de ga- lavertooning was niets bijzonders. Ontvreemdingen tennndeele der Gent- scheStadskas. Verscheidene personen van Brussel en voorsteden, zijn in de leste dagen onderhoord geweest wegens de zaak Engelbeen. Men heeft tot biertoe artisten, tooneel- spelers ondervraagd, die meegewerkt hebben in de feesten van liet Willemsge nootschap. Zij werden vet betaald. Zij trokken boven hunne reis- en verblijfkosten te Gent 75 t©t 125 franks per avond. Men zegt dat de erfgenamen van M. Delecroix die 40,0UO fr. hebben moe ten opleggen beweeren dat ten minste een deel dezer som te veel betaald is. Tot hiertoe blijkt enkel dit uit de zaak, de stadsontvanger er zal aan toeleggen, alsoek de stadskas, wat men ook gezegd hebbe alsnog dat hel toezicht over de stadkas zoodanig zou moeten gedaan worden dat misbruiken als die welke aan bet licht gekomen zijn, niet meer zouden kunnen gepleegd worden. Te St-Maria-Oudeuhove beeft men eene moordpoging gepleegd, op een jon geling van Nederbrakel. Zijn hoofd was met elf steken doorkerfd. De moordenaar is gevlucht. Men schrijft de misdaad aan jaloezie toe. Brug of tunnel. Wij lezen in den Journal des Intéréts maritimes Wij hebben onlangs gezegd dat de stad Antwerpen overeengekomen was met de maatschappij van 't Zuiden voor het niet leggen der brug tegenover de 3tad, aan het zuidelijkste einde onzer reede. Het nieuws was slechts gedeelteiijk juist. Waar is bet echter dat de Staat, zich veroordeeld ziende, iu tweeden aan leg, door zijnen advokaat heeft doen aan kondigen, dat bij niet voornemens was de brug tegenover de gronden der zuider maatschappij aan te leggen, en zich voor stelde, eer het vonnis uitgesproken wordt, eene transaktie aan te bieden. De grondslagen dezer transaktie wor den te Brussel bestudeerd en er is in de studie rekening gehouden van de aan biedingen der maatschappij van het Land van Waas, strekkc-nde tot het bouwen der brug welke zou bekostigd worden door gezegde maatschappij. De Staat zou te zijnen laste nemen de verlegging der spoorbaan van 't Land van Waas en de aansluiting van deze baan bij den spoorweg Brussel-Londerzeel. Men verzekert ook dat de Staat gene gen is deze voetstellen aantenernen, op voorwaarde dat de brug door eenen tun nel vervangen worde. Een moedig kind. Een lief buFgers- huis te Marchienne wordt bewoond door de echtgenooten Permeke-Bossaert en hunne kinderen. Den 7 dezer, kort nadat de 18 jarige zoon was uitgegaan, verliet ook de vader het huis om eene avondvergadering te gaan bijwonen. Een dief, die deze twee het huis had zien verlaten, maakte gebruik van een oogenblik waarop in de straat geen ver raad was om den holmuur over te klim men en zich op het dak der serre te ver schuilen, van waar hij al de bewegingen der overige huisgenooten kon gaê slaan, j Toen de moeder met de overige kinde- ren slapen ging, wist bij in de woning te j dringen maar de vrouw gerucht hoo- rende, kwam den trap af, voorafgegaan van haren tienjarigen zoon. Deze zag beneden aan den trap in de duisternis den indringer wegsluipen. Moeder, riep de kleine, daar is een dief neem spoedig uwen revolver en schiet hem dood De dief dit hoorende, wachtte niet tot die raad gevolgd werd. Hij sloop de eet zaal door, naar de keuken en ontvluchtte langs waar hij gekomen was. Moord te Grivignêe. Een schrik kelijk tooneel heeft maandag morgend te Grivignêe plaats gehad een kerel, die kortelings hel krankzinnigengesticht ver laten tad, Jan Chrisiuel, heeft zijne vrouw met messteken gedood. Eene buurvrouw, die het huis binnen gekomen was om een btzoek bij mad. Christael af te leggen, heeft baar dood gevonden in baren zetel, Christael was een der lijkstroopers, die tijdens den franscii-duitschen oorlog op de slagvelden de soldaten uitplunder den. Te Sedan had hij eenen groeten buit opgedaan, en hij was zich dan gaan ves tigen le Parijs, waar hij eene herberg hield. Hij maakie echter failliet en keerde, nu 8 a 9 jaar geleden, naar Grivegnée te rug, waar hij een huis deed bouwen. Zijne vrouw, Félicité Piroton, oud 37 jaar, had een zeer slecht karakter en het huishouden was dan ook vooridurend in twisi. Zij iieeft haren man oprecht krank zinnig gemaakt. Verleden week verliet hij liet zinneloo- zengesticht, voorzien van een genees kundig certificaat, waarin gezegd werd dat luj volkomen genezen was. Sedert verleden donderdag was hij te Grivignêe weergekeerd. Alle dagen heerschten er weer twisten iu het huishouden. Maandag morgend omtrent 8 ure, had men «ie vrouw hooien om hulp roepen,} doch daar dit nog meermaals gebeurde,; had men er geen acht op gegeven. Chris tael was eenige oogenbükken later uit- gegaan, en toen de buurvrouw, die zijn vertrek bad afgewacht, nu binnentrad, vond zij vrouw Christael vermoord. Hel slachtoffer lag gansch bebloed in eenen leunstoel zij bad vier messteken bekomen, eene boven op het hoofd, eene in den linkerslaap, eene derde in de lin kerwang en eene vierde links in den hals. Het parket van Luik is dinsdag naar Grivegnée geweest tol nu toe is de moordenaar niet teruggevonden. HOLLAND. Ontdekking. In de Groote kerk te Arnhem is men bezig met een gedeelti v?u den vloer te verlagen. Bij die werkzaamheden heeft men een grafkelder opengelegd, waarin men het lijk van eenen priester vond, dat nog in het geestelijk gewaad gehuld was. Men denkt dat die geestelijke daar reeds sedert 1523 is begraven. Het lijk houdt een kelk in de hand. De slof van de kleèren is nog goed bewaard geble ven. De Groote kerk dagteekent van het midden der 15e eeuw in 1452 werd met den bouw aangevangen, onder hertog Arnold van Gelder zij was in 1491 nog niet voltooid wegens financieele moeilijk heden. FRANKRIJK. Een steenen bosch. De academie van wetenschappen te Parijs, heeft de vol gende meêdeeling ontvangen M. Philippe Thomas, aan de weten schappelijke expeditie in Tunis gehecht, heeft in dat land een overgroot bosch ontdekt, welks hoornen gansch versteend zijn. De geleerden zijn van gevoelen dat bet bosch van het derde vormingstijdperk: dagteekent. Levend verbrand. Er is dus niets aan te doen niettegenstaande de voor beelden, die de dagbladen dagelijks op sommen, wordt men met de petrool, die gevaarlijke vloeistof, toch maar niet voorzichtiger. Julia Danel, een jong meisje van 17 jaren, was in dienst van den genees heer Oudart, te Guine (Pas de Calais.) Zaterdag morgend wilde zij baar vuur eenigzi is aanwakkeren en beging de on voorzichtigheid er eene groote hoeveel-: heid petrool iu te gieten. Op hetzelfde oogenblik ontplofte de blekken kan, welke de gevaarlijke vloei stof bevatte, en bet jonge meisje was in een oogwenk van vlammen omringd. Door schrik verbijsterd liep zij om hulp roepende naar buiten. De personen, die daar juist naar den tram stonden te, wachten, gelukten er in de vlammen uit te dooven. Men bracht luiar dan weêr bij haren meester binnen, die echter afwezig was; een ander geneesheer, M. Goudy, diende haar spoedig de eerste zorgen toe, maar; de toestand van het arme meisje is zeer gevaarlijk. ENGELAND. Winterslaap. Men zal zich Dr Tanner nog wel herinneren die de eerste, te New-York, 40 dagen heeft gevast. Donderdag wil Dr Tanner opnieuw over zijne excentriciteiten doen spreken. Hij verklaart den winterslaap der die ren te hebben bestudeerd, 't is te zeggen die soort van verdooving waarin zekere dieren zich bevinden, die inden giond kruipen en gedurende maanden geen voedsel noodig hebben. Hij beweert dal de mensch zulks ook kan doen.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2