»S|p NIEUWS- EN AANKONDiGlüGSBLAU VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 18 October 1888, 10 centiemen per nummer. 458te Jaar, N° 2302. 't Paradijs ABONNEMENTPRIJS AWOACEAPHIJS Genoolseliaji legen de Slavernij. Kiesstrijd te SBrussel. DE DENDERBOBE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars f r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Eange-Zoutslraat, N° 10, naDij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque §Dum. M umir i wj ■■tMaujMMlilf wwi AELST, 17 OCTOBER 1888, VERTOOG van het Belgisch Het Belgisch Genootschap tegen de Slavernij, dat thans zijn vaste en op na- tionalen voet gesieunde inrichting beko men beeft, doet eenen oproep tol de dienstwilligheid en de milddadigheid der leden van de groote Belgische familie. Hetbevrijdingswerk, voor hetwelk wij de medehulp van onze medeburgers af vragen, is innig verbonden met de talrij ke pogingen tot beschaving, die. op zoo merkweerdige wijze, van zijne Majesteit Leopold II zijn uitgegaan, die in de grootmoedigheid van onzen koning eri zijne onverpoosde werkdadigheid krach tiger! steun gevonden hebben en door de verlossing van een ras en de vrijmaking van een werelddeel zullen bekroond wor den. In het hart van Afrika gelegen, langs alle kanten door welingerichte en mach tige volksplantingen omgeven, is de on afhankelijke Congosiaal geroepen, om, in dit werelddeel, dat zoo lange eeuwen deprooi der barbaarschheid was een mid denpunt te wezen van al de liefdadige ondernemingen, die het aan de algemee- ne beschaving moeten deelachtig maken. Die staat, bij zijne geboorte door Europa toegejuicht als een der bijzonderste me dewerkers tot Afrikas herschepping, heeft aan zijnen vruchtbaren en glorie vollen roep beantwoord en het doel zijner instelling krachtdadig nagejaagd. Met eene in de geschiedenis der volksplantin gen ongehoorde snelheid, heeft dif nieuw middellandsch rijk, alhoewel slechts eerst tot het daglicht geroepen, van zijne toekomst echter verzekerd, al de werk tuigen van het openbaar leven in zijn midden weten uit te breiden en heeft zijne pogingen op politiek, koophandels en kristelijk terrein, die tot de verheffing van het afrikaansch ras moeien leiden, tot in verre streken zegepralend zien doordringen. In een land zestigmaal grooter dan het onze, bewoond volgens de eenen door ten minste twintig millioen en volgens anderen door veertig millioen zielen, met onberekenbare natuurlijke rijkdom men en een net van overheerlijke be vaarbare stroomen begaafd, maar waar de geheele huishoudelijke en politieke instellingen nog moeten geschapen wor den, is het onmogelijk dat de hand van het opkomende rijk seffens en overal be hulpzaam weze en onmiddelijk al de openbare kwalen geneze, daar het, door de kracht der zaken zelve, verplicht is stap voor stap vooruit te gaan. VAM SIMT-MALO. Ö9C Vervolg.) Picter is dood zuchtte de weduwe, uw vader is dood, waarom zouden wij voortaan leven? Ik had de noodigc krachten om op hem te wach ten.. Pieter had gezworen hem terug te brengen. Pieter is een groot hart... God wil het niet, ziel ge, mijne dooliter, neen, God wil hel niet Oh de aarde is hard en deze wereld is wel bitter... Dc dood is beter, in dank haar omdat zij mij roeptGij zult naar een klooster gaan, Jocclyne, naar een klooster... Ifet klooster is ook een graf. Mevr. de Miniac stortte overvloedige tranen en en viel can in een koortsachtigon slaap. Zij richtte zich niet meer op. Jocclyne bemerkte met cene toenemende vrees den voortgang eener kwaal, welke zij niet kon overmeesteren... Die doodstrijd duurde veertien dagen. Jocelyne gedroeg zich als eene heldin. De plaag van den slavenhandel, voor altijd gebannen uit de immer aangroeien de gewesten, waar het blauw met gouden ster versierde en door eenieder eerbie- digd vaandel wappert, mag zich op do oosterscfie grenzen van den onafhanke- lijkcn Slaat niet vertoonen. Deze plaag, wier bestaan volgens de woorden van onzen beminden koning onze eeuw den schaamteblos op jaagt deze gruwel door Livingstone eene monsterachtige onrechtvaardig beid geheeten en die jaarlijks in Afrika boven de vijfhonderd duizend slachtoffers maakt, kunnen, moeten en willen wij be vechten. Dat zoo lang verwachte oogen- blik dat wij heden zien aankomen, willen wij verhaasten en den slavenhandel dooi de medewerking van allen, volkeren en bestierders, tot in zijnen oorsprong uit roeien. Er dient hulp gebracht te worden aan de smarten, die men ten rechte geken schetst heeft met te zeggen dat er geene grootere op aarde kunnen gevonden wor den Millioenen negers, vervolgd als wilde beesten, te midden der afgrijselijk ste folteringen naar de schandelijke markien van menschenvleesch gesleurd om daarna aan de verfoeiende en gruwe lijke üostersehe slavernij overgeleverd te worden, moeten aan die onbeschrijfbare ijselijkheden ontrukt worden. Voor die roovers, klein in getal, zoo laf als onmenschelijk volgens hel zeg gen van al de reizigers slechts omdat hunne misdaden, op onweerbare bevol kingen gepleegd, ongestraft blijven, moet de smalle weg, dien zij aan de grenzen van den onalliankelijken staat gebruiken, en waar een europeeseh korps, zonder gevaar van een deel zijner mannen te verliezen, gemakkelijk kan genaken, ge sloten worden. Aan die menschenjagers moeten de middelen ontnomen worden om hunnen hatelijken handel nog uit te oefenen, en zij moeten in de onmogelijkheid gesteld worden, door hunne heuveldader), de rust nog te storen in de vruchtbare ge westen door onzen koning voor de be schaving geopend en die in korten tijd zooals het eene bevoegde stem, die van den apostel zelve van de beweging tegen de slavernij zegde geroepen zijn om eene zekere bron van rijkdommen voor bet Belgisch volk te worden. Voor al wie weerd is den naam van mensch te dragen, zijn die ongelukkiger), welke meo foltert en die als koopwaren gekocht en verkocht worden, broeders, levende leden, gelijk in wezen, van het onschendbaar lichaam der menscliheid. Voor ieder kristen zijn zij zielen, verlost door liet bloed van eenen God. Wie zou dus zijn hart niet voelen trillen bij het hooren der verscheurende kreten, die ons van uit Afrika toeklinken en die ons Zij legde er zich op toe hare eigene smart en Pieter de Ja Barbinais te vergeten zij dacht alleen aan hare moeder, troostte haar, sprak haar moed in en deed haar al hare loop in God stellen. Zekeren avond werd er hevig op de deur van het houten buis geklopt. Gancltc durfde schier niet openen. Dal kloppen voorspelde echter iets goeds aan Jocclyne, zij meende ccuc blijde lijding te mogen verwachten. Doe open Gancttc, het is goed nieuws. Cancllc daaidc vlug de trappen af. Pij de schemering ccncr keers, welke zij in de hand droeg, bemerkte zij een knaap. Jufvrouw Jocelyne vroeg deze. Op zulk uur, wat wilt gij van haar Gij zult hel seffens weten en mij er over danken... Gij heet zeker Ganettc... Hij wachtte haar antwoord niet af, beklom den trap metdc behendigheid eener kat, en sprong ook vóór haar dc kamer der zieke binnen. Hij viel voor het bed op de knieën en zegde met afgebrokene stem tol .Mevrouw dc Miniac Gij kent mij niet... Ik hen Servan, een der scheepsjongens van den Sibils. Van den Sirius herhaalde Mevrouw dc Miniac, geheel de bemanning is dus niet dood Purbieu zegde het kind, er zijn er niet veel overgebleven, om hel rechtuit te zeggen. Jocelyne legde hare hand op zijnen schouder Dc kapitein vraagde zij, oh antwoord mij, dc kapitein... Gevangene van den Pacha, jufvrouw. Het gelaat van Jocelyne helderde plotseling op op eene zoo welsprekende en hartroeren de wijze, onlangs hier in ons midden door de stem van Zijne Doorl. den kardi naal Lnvigerie zijn afgeschetst gewor den En wie van ons, Belgische burgers, in liet vreedzaam genot van de weldaden der algemeene beschaving, in het volle geniet van het onschatbaar welzijn der vrijheid, van de zekerheid onzer personen en onzer goederen, van het geluk van den huiselijken kring en zooveel andere gaven, al schatten aan de barbaren on bekend. wie van ons zoude onverschillig kunnen blijven en den roep niet beant woorden van die volkeren, aan onze nalie in den persoon van onzen koning, door hunne vereeniging onder denzelf den vorst, verknocht, en die slechts een weinig hulp en een weinig licht van ons afsmeeken om ons honderdvoud te be- looneri voor de opofferingen voor hen gedaan Talrijk zijn degene, die zich aanbieden om hunnen moed te toonen op liet veld van eer, bun door de onderneming tegen den slavenhandel geopend. Geldelijke giften ook zijn reeds gestort vóór dat onze maatschappij vast ingericht was. Wij hebben de taak op ons genomen deze sclioone beweging te ondersteunen en tot baar doel ie geleiden van elkeen, die het hart op de rec-hle plaats draagt, vragen wij krachtdadige hulp in onze pogingen. Komiteitsntot werking en verspreiding zijn in de bijzonderste steden des lands ingerichtaan deze Komiteiten vertrou wen wij het gulden boek van onze onder neming en verzoeken al de vrienden der menschlievendlieid en al de kristene zielen er milddadig op in te schrij ven. Van eenigen enkel vergen wij dat zij om ons ter hulp te komen, zouden vaarwel zeggen aan het geluk dat zij in hunne familie en in hun vaderland sma ken. Aan iedereen vragen wij de noodige geldmiddelen om de zelfopoffering der eersten te bevruchten. De Belgen hebben begrepen dat zij de eerste plaats moeten bekleeden in deze beweging tot vrijmakingen verlossing. De handen dus aan het werk geslagen, ondernemende en moedige mannen Help ons, liefdadige hartenEn welhaasl, met de hulp Gods, met de toestemming en de ondersteuning van onzen Koning, Vtrst van den onalliankelijken Staat, zal het Tanganika-meer hel schip der Ver lossing zien vlotien, uitgerust door de burgers ^.van het vrije Belgie en bemand door de zonen van oris Vaderland. Het zal de vrijheid der Afrikaansche bevolking, aan onze natie verknocht, verdedigen en zal den weg banen tot de volledige uit roeiing van dezen afgrijselijken gruwel, die vier duizend jaren wortel geschoten heeftden slavenhandel. Gevangene Maar dan kan liij nog weerko men, zijne broeders zullen alles voor hem opofic- een I Gevangen Arm, edel hart Te samen misschien... murmelde Mcvrovw dc Miniac, verstaat gij, Jocelyne, Pieter en uw vader vonden elkander ongetwijfeld in dcnzelfden kerker. .Maar gij hernam Jocclyne, hoe zijt gij ont snapt Door cene geschutpoort. Ik ben wel gelukkig geweest V Een koopman van Marseille heeft mij aan boord genomen om mij weer naar Frankrijk te begeven om u nieuws aan te brengen en ook om aan de vrijbuiters van den Sinus terug te geven wat ik van hun schip gered heb.... En wal hebt gij kunnen redden, arm kind Dc vlag 1 antwoordde dc kajuitjongen. Hij trok uit zijne horst eenen lap van witte zijde met Icliëngeborduurd en reikte zc aan Mevrouw de Miniac over. Deze bracht zc eerbiedig aan hare lippen. Jocelyne sloot liet heldhaftig kind in hare armen. Het is schoon wat gij daar gedaan hebt. Galliaubau had mij geboden hem tot eer te verstrekken, en ik heb er mij op toegelegd. En gij hebt hem gered, gelijk de vlag 't Onder het zingen ven ecu refrein en met liet toewerpen eener vijl, deed ik dat. Zij zijn alle twee ontsnapt.... Ik wachtte op hen aan boord..,. De kapitein wist niets.... Een braaf man, die kapi tein Croustiilac.... Hel schijnt echter dal dc turk- sche overheden hem zouden gestraft hebben, liad- NAMENS DEN BESTURENDEN RAAD De Voorzitter, Lt-Generaal JACMART, Volksvertegenwoordiger. De Ondervoorzitters, H. DOLEZ, Buitengewoon Afgezant en volmachtigde Minister, oud-Gouverneur van Brabant. F. JACOBS, Deken van Brussel. De Secretarissen, Graaf H. d'URSEL. E. DESGAMPS-DAVID. De Schatbewaarder, Graaf E. de LIEDEKERKE. Brussel, den 9 Oktober 4888. De bureelen van het Belgisch genoot schap tegen de slavernij zijn gevestigd ie Brussel. Warraoesberg, 4. De mededee- lingen kunnen er toegestuurd worden. De Grondwettige Conservatieve Ver eeniging van Brussel heeft zondag 11. be sloten met de kiezing van 22 dezer in 't strijdperk te treden. Drij kandidaturen zullen dus voorge steld worden 1" M. Powis de ten Bosscheprovinciaal raadslid voor Vilvoorde en sedert 33 jaren burgemeester van Eppeghem, een over tuigde vlaming, voor de Conservatieven. 2. M. Graux, de gekende belastinghef- fer of afperser van 't zweet des volks, voor de doctrinairs. 3. M. Féron, voor de radikalen. Volgens La Gazette, zou de kandida tuur van M. Van Bunnen door de Onaf- hankelijken reeds voorgesteld en ontvan gen zijn door den Voorzitter der rechtbank van eersten aanleg. Deze nieuwstijding der Gazette is tot hiertoe niet beves tigd geworden. Le Patriote van heden deelt er niets over meê. der werklieden of de instellingen ten hunnen voordeele ingericht door eene duitsche maatschappij, uit hel duitsch vertaald door een Antwer penaar en aan meesters, werkbazen en werklieden opgedragen. (Vervolg) 't Is een onbetwistbaar feit dat door de uitbreiding van maatregelen en in stellingen tot 't welzijn van den werkers stand, de werklieden altijd nauwer en inniger aan de groote ondernemingen ge hecht blijven, en inderdaad hoort men nu zeer zelden zeggen, dat een werker den dienst der Wurm-maatschappij heelt verlaten. Gemakkelijk is het te verstaan den zij geweten dat hij in zijn schip ontvluchte gevangenen opnam.... Ik verborg Galliauban in het koolkot's anderdaags kwam hij er uit cn bood zich voor dc Croustillas aan.... Hij verwekte medelijden.... Croustiilac veroordeelde mij tot twintig stokslagen omdat ik vreemdelingen aan boord had gebracht. Wat Galliauban en zijn gezel betreft, zij zijn te Marseille om er liet vaartuig te helpen lossen. Zal Galhauban niet terug komen vraagde Ganettc. Het kind schudde met het hoofd. Hij zal terugkomen als hij woord zal hebben gehouden, als hij zijnen kapitein zal hebben gered of hij de taak bezweken zijn. All 1 dal goed hart 1 zegde Ganettc. Ik zal hem binnen acht dagen gaan vinden. Ik ben maar hier gekomen om Mevr. de Miniac te zien, en haar nieuws van den kapitein te ge ven... Ik zal eerst den zegen van den almocsenier des hospitaals gaan afsmeeken en dan vertrek ik naar .Marseille... Men is er dichter bij Algiers, ziet F— De zieke richtte zich op ca trok Servan tegen haar hart. Dat God u bcsclicrmc, mijn kind, zegde zij gij schenkt mij ccnc loste hoop 's Anderdaags werd dc scheepsjongen van alle kanten omringd. Dc kooplieden stelden hem voor aan het bestuur van liet {admiraalschip. Een ver. slag werd naar den gouverneur van Brctanje ge zonden, en het weeskind van het gasthuis werd met geschenken overladon. Hij kreeg cene kosl- welke groote voordeelen er zijn vastge hecht aan het bezitten van vaste en ge trouwe werklieden. Dit wordt ook door den staat der in- komprijzen bewezen. Voor de acht laatste jaren beliep de inkomprijs der magere steenkolen in evenredigheid niet hooger dan 4,96 mark per ton, en in die som is de daghuur der werklieden begrepen voor 3.12 mark rechtstreeksch en 0.29 mark onrecht- streeksche kosten (Kameraden vereeni- gings en sommige geldelijke toelagen) te samen 3,41 mark. Deze cijfers bewijzen aan eenieder die de plaatselijke moeielijkheden dezer wer ken en de noodige groote zorgen voor het soi'leeren en sommige voorbereidin gen der steenkolen kent, dat de zorgen der Wurm-maatschappij voor hare arbei ders zelfs, als winstberekening, goede vruchten hebben voortgebracht. Ten grooteren deele moeten die goede uitslagen ook aan den iever en de wijsheid van de technische beambten der Wurm-maatschappij toegeschreven wor den. Sedert lang reeds, is het 't gebruik van onder de bevolking zelve de noodige beambten te kiezen. Tot dit doel zijn er eene voorbereidende school en eene school voor de studie dei' mijnen inge richt geweest.In de voorbereidende school worden aangenomen de bekwaamste leerlingen der lagere school en in de tweede school de zonen'der beambten en andere jongelieden die zich tot den technischen dienst der mijnen willen be reiden en reeds in eene andere school eene zekere geleerdheid ontvangen heb ben. Tweemaal ter week, des namiddags en eenige uren des zondags, worden er in die scholen lessen gegeven over al de wetenschappen en kunsten, die in de scholen van volwassenen van het gou vernement aangeleerd wordenwissel en leekenkunde, en de vorbereidende begrippen over de studiën der mijnen en der maehienen. Die lessen blijven van twee tot vier jaren voortduren en gedu rende dien tijd, werken die leerlingen op eene werkdadige wijze in de werkhui zen der Wurm-maatschappij. Als ze deze scholen verlaten, gaan de beste leerlingen naar de mijnwerkers- school van Baldenberg, door al de steen koolmijnen der omstreek van Aachen ingericht, eu in de welke op twee jaren tijd, niet alleen de technische beambten der mijnen maar ook zeer bekwame meesters-machinisten gevormd worden en door welke school ook. sedert ver scheidene jaren, onze verantwoordelijke bestuurders der werken voortgebracht worden. De geleerdheid der beambten is zeker niet volledig als ze die school verlaten, bare horlogie en vele goudstukken. Zou ik met al dal geld, eenen matroos ran den Sutius kunnen vrijkoopen? vroeg bij. Dan begaf het kind zich naar moeder Cachelot cn vroeg haar het geld, dat Poigne d'Acier daar gelaten had hij zou het meenemen naar Algiers, om er den eigenaar meê af te koopen. Dc som beliep omtrent twee duizend livres. Twee dagen later ging Servan, do Maloënaar, vaarwel zeggen aan .Mevr. dc Miniac, aan Jocclyne cn aan Ganettc, Hij zwoer zich, zonder rusten, met dc duurbare wezens bezig te houden die zij beweenden. 's Anderdaags sloeg hij den weg in naar Maaseil- lc, waar Croustiilac hem verwachtte. De zieke ofschoon nu ccnigszins getroost, had ecu pijnlijk voorgovoel dat zij haren echtgenoot nooit zou wederzien, cn dat Jocelyne haren droom moest laten varen. Dc overtuiging was voor haar de genadeslag Zij kwijnde cn verbleekte, werd gedurig zwakker" beweende hare dochter en verloor dc laatste levens kracht. Op zekeren dag trok zij Jocelyne zeer dicht tegen haar hart... Met moeite kon zij ade men, hare oogen bleven starlings op het vizioen van het oneindige gevestigd zij murmelde Uw plicht is van naar ginder te gaan... liw vader... Red uwen vader... God zal u helpen... Zij viel bewcegloos neer en hare gelaatstrekken kreggendestijfheid van dc dood... Jocelyne bleef alleen in de wereld. Worst YOORTCÏZIT.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1