Landbouw. Bu rgerwacht. Emile Meert, 2. Het is toegelaten, dit jaar, tot den 30 der aanslaande maand November, de vogels te vangen die, bij toepassing van 2 des artikels 2 van bet koninklijk besluit van 1 Maan *882, alleenlijk ge durende hei tijdstip dat de patrijzenjacht open is, vernield mogen worden. Het jagen, verkoopen of vervoeren is verboden 4. Na 3 November, van grauwe patrij zen. 2. Na 3 december, van alle soorten van vogelen, die in wilden staat leven be halve fezanten, kwakkels, bazelhoenders, riethoenders, kemphanen, watervogels en die welke begrepen zijn in art. 9 van het reglement van 1 meert 1882 op de in- sektenetende dieren. 3. Na 3 januari, boheraerhazen, kwak kels en andere hooger genoemde vogels. 4. Na 3 februari, reebokken, herten en damherten. 3. Na 18 april, watervogels als wilde eenden, kievitten, watersneppen, eksters, pluvieren enz. Het vervoeren en verkoopen van wild, dat in ons land niet voortteelt of in wil den staal leeft, is ten allen tijde toegela ten. Nieuwe guano. Het Bulletin (le Vagri culture bevat ook een artikel over eene onlangs ontdekte en zeer vruchtbare gusnosoort, die op de eilanden van Sar dinië, in Veroul (Frankrijk), in Hongarie alsook op Borneo gevonden wordt. Het is slechts in 1874 dat de wereld er het eerst meê bekend werd, namelijk tijdens de tentoonstelling te Weenen. Toen immers sprak men het eerst in het openbaar van de Vleermuizen-guano, die meestal in donkere rotsspleten ge vonden werd. De ontdekking van uitgestrekte holen, vol van die nieuwe guano, op bet eiland Cuba, waar de vleermuizen zeer talrijk zijn, deed er de aandacht van deskundi gen op vestigen en thans reeds ?ijn overal stalen rondgesteurd van deze meststof. In hetlandbouwgesticht van Gembloers heelt men vier verschiliige stalen vleer muizen guano ontleed en de vruchtbaar- makende hoedanigheden uitmuntend be vonden. De guano var. vleermuizen, bestaande in de uitwerpselen van deze zeer vraat zuchtige dieren en van hunne min of meer vergane lijken, volgens den ouder dom der bewaarplaatsen, is onvermijde lijk rijk aan vruchlbaarmakende bestand deelen, vooral wanneer zij niet te veel gemengd is met aarde of zand. De salpetervorming en bijgevolg de vruchtbaarmakende gehalte hangt af van de dikte der gevondene laag. Hoe dikker de laag hoe zwakker die uitwerking is en in de zware, vaste massas is zij bijna of geheel nul. M. P. Peeterman geeft eene vulledige gebruiksaanwijzing op, voor de verschil iige guanosoorten, die in hooger gemelde landbouwschool onderzocht werden. Wat er van zij, de bewaarplaatsen in cubaansche holen, hebben een wezenlijk belang voor den landbouw, want elke ontdekking van vruchtbaarmakende slof is geroepen, boe weinig het ook zij, bij to dragen tot bereiking van den dag Het leveren van goedkoope en goede mest stof. RECHTERLIJKE KRONIJK. Voor fr. 3,55 Maria Sophie Dhaene, eene dertigjarige herbergierster te Potles, in Henegauw,had over eenigen tijd eene arme rondleurster in bare woning gelokt, haar eerst half verwurgd, toen eenige messteken toegebracht, en ten slotte, meenendc dat zij dood was, haar in den kelder geworpen, die hall vol water stond. Gedurende den volgenden nacht stond zij uit haar bed op en bracht het lijk op den boord van den weg, omtrent 300 meters van hare woning verwijderd. En dit alles om de arme leurster eene som van 5 frank 33 centiemen te ont nemen. Eerst meende die helleveeg haren man van die misdaad te beschuldigen toen betichtte zij eene naaister, maar eindelijk deed zij bekentenissen zonder het minste teeken van berouw te laten blijken. Het assisenhof van Henegauw heeft haar tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. En dat voor 5 frank Zondag en maandag II. hebben, zoo als onze geëerde lezers het weten, de kiezingen plaats gehad voor de titularis sen der verschiliige graden. Ziethier den uitslag 1® COMPAGNIE. (Catholiek). Kapi tein. M. Baron Felix Belhurm met 57 stemmen, tegen 4 aan M. E. Banneville. Luitenant. M. Camiel Liebaut met 59 stemmen. Onder-luitenanten. MM. Kiekens Seraphien en Burny Louis, zoon, met 62 stemmen. SergeantenMM. Verwayen Aug. De Looze Joseph, Buys Hector en Kiekens August. Fourrier M. Semey Frans. Korporaals. MM. Van den Bossche Corn., LiebautConst,. KeppensJan,Vande Maele FL, Fovel Cvrille, De Mette C. en Boone Edward. 2' COMPAGNIE. (Catholiek). Kapi tein M. De Vis Karei. Luitenant. M. MoensMax. Onderluitenanten MM. VanderMeersch Emiel en Burny Edmond. SergeantenMM. Willems Th., Van Mol. Cam., Moortgat Fr. en Vande Maele Germ. Fourrier: M. De Cock J. B. KorporaalsMAI. Van Gysegem B., Clinckaert Arh., Bonner Gust., De Smedt Leo, Vande Voorde Ben., De Co- ninck Cam. Bogaert Const., en De Vylder Odilon. 3 COMPAGNIE. (Liberaal). Kapitein, M. Callebaut Edward met 58 stemmen tegen 29 aan M. Blondiau Victor. LuitenantM. Leclercq Isidoor. Onderluitenanten MM. Leclercq Hector en De Brandt Valere. Sergeanten MAI. Van Hille Paul, Van Cutsem Jan, Verleysen A. en Lefevre Joris. Fourrier M. Hellinckx Cam. Korporaals MM. De Clercq Ferdinand, Schotte Joseph, Callebaut Prosper, Van Branteghem Edw., Pletinckx, Pauwels üesiré, De Smet Ach. en De Pauw Gust. 4C COMPAGNIE. (Catholiek). Kapi tein M. D'flonl Amand mei 58 stemmen tegen 24 aan M. Emiel Meert. Luitenant M. De Coen Leo met 61 stemmen. Onderluitenanten MAl. Vander Haegen Odilon en De Winter Gust. Fourrier M. Eemaas Louis. Sergeanten M. Geeroms Leo, Jacobs Leo, Renneboog Aug. en Sergeant Pieler. Korporaals Bogaert Ferd., De Boeck P, De Coen Mauriis, D'Haese J., Ileyvaert A., Hoeffelinck J., Remury P., Van der Heyden Th. 5° COMPAGNIE. (Liberaal.)Kapitein: M. Van Achter Louis. LuitenantM. Buekens Louis. Onderluitenanten ALM. Boterberg Rnné 58 stem. Van F.yck Joseph 49. AL Vanden Mende Leo, katholiek, bekwam 28 stem men. Sergeanten MM. Paerewijck Gust., Roggeman Domien, Tolleneer Adolf, Van der Taelen K., Van Coningsloo J. Fourrier. M. Van Coningsloo Pb. Korporaals. MM. Vanderscheuren Od., Schallin Osc., Eylenbosch Fr De Kegel Sev., Verbeeck Edw., Vanden Berg Frans, Verhulst Pieler. De kiezingen zijn afgeloopen gelijk het te voorzien was. Onze katholieke vrien - den zijn gekozen in drij compagniën en de liberalen in twee. Vele hoogmoedige liberale kwanten en andere vreemde vo gels slaan nu iu den vollen grond geplant. 't Is voor on e liberalen een oprechte Sedan geweest, want voor altijd is er een einde aan hunne heerschappij gebracht Weken geleden, had zekere liberale advokaat ons nogthans aangekondigd dat, bij de kiezingen voor de Burgerwacht, de liberalen zouden gestreden hebben lol der dood cn volgens den aanleg van ze kere liberale candidaten scheen het dat men er zich mocht aan verwachten. Ten andere bet was door't comiteil der liberale, associatie op voorstel van M. Jefke besloten dat men overal moest strij den kost wat kost. Had M. Jefi e en zijne handlangers borg gestaan dat zij al den spoeling van't Verbrandbof zouden bin nen gelapt hebben, men zou in .Mijlbeek ook gestreden hebben.... Had liet nog snaps geweest, niet waar Dendergalm Doch in de lc en 2° compagniën hebben de liberale heeren het hoogst voorzichtig geoordeeld in hunne schelp te blijven steken, of liever, van de pijp aan Merten te geven. In de 3e Compagnie was er strijd voor 't kapiteinschap tusschen vijandige libe rale broeders. M. blondiausedert jaren kapitein, rolde in 't zand. In de 5U Compagnie was er slechts strijd voor liet onderluitenantschap, tusschen MM. Leo Van den Hende en Joseph van Eyck. De laatste werd geko zen. Wij zouden baast de 4° Compagnie vergeten in de welke men eene hevigen strijd voorspelde. Een der kandidaten bad verklaard dat zijne verkiezing hem mocht 500 franks (Kalissestokken zeker) kosten en de ge wezen Kapitein der Compagnie AL Emiel Meert gaf een manifest uit dat knabbelt en bijl. Wij laten hier tot bewondering van allen dat merkweerdig factum vol gen Aalst, den 20 October 1888. Mijn heer en, Vrienden. Alaandag 22 October, om 2 ure namid dag, stipt, heeft de kiezing plaats voorde Officieren van de vierde kompagnie der Burgerwacht. Het woord Burgerwacht vrienden geeft alleen de beteekeriis, dat hier bet poli tiek geen te minste indruk mag maken op de burgers die hunne Officieren moeten aanwijzen. De benoeming van een Kapitein, een Luitenant, twee Onder-Luitenanten, Ser geanten en Korporalen, zijn aan uwe waardeering onderworpen. Men vraag zich af, wat de rede zou zijn de bier ondergeteeker.de le verwer pen, waarvan men zoovele jaren de te vredenheid uitgedrukt heelt, dewelke zelfs met de grootste lofspraak aange prezen zijn over eenige dagen, door de gene die zich heden tegensteilen. Waarom, dus dienen tweedracht wil len brengen in een Kompagnie die tot beden zien zoo wel verstaan beeft. Wij oude officieren zijn verzekerd van degene die ons /oo vele jaren aangewe zen hebben. Van uwen kant Heeren, Vrienden Gardens, gij hebt lot lieden te vreden geweest, van degenen die gij zoo veel jaren aangeduid hebt voor uwe Officieren, gij zijt verzekerd tc vreden te blijven iu liet toekomende, waarom zou men liet onbekend verkiezen aan het zeker. Wij vragen daar over de aandacht van alle de Heeren, Vrienden, Garden, die de nieuwe Kompagnie zullen uitmaken. Wij rekenen op de goede rede, en, hopen naar de kiezing in eene bijzondere vereeuigiug aile de Garden hartelijk te mogen bedanken en hulde le brengen aan een Kompagnie die hunne Oude-olfi- cieren verkiezen, dewelke aan de Garden verkleefd zijn en verkleeft zullen blijven met harte. Aanvaard onze ware groetenissen. gewezen Kapitein van de kompagnie. Dal is gesproken niet waar, geëerde lezers 't Is waarlijk jammer dat er in de menschen zooveel ondankbaarheid steekt, want M. de gewezen Kapitein be kwam slechts 24 stemmen tegen 58 gegeven aan zijnen tegenstrever, M. Amand D'Hondt. En dat er de gewezen kapitein hiermee nu maar af waar,'t zou nog al lijdelijk wezenwant een ernstig proces staat hem voor de deur. Maandag voormiddag, zag men hier met trein uit Brussel van 40 uren 20 m. voormiddag Jef Casteleyn, de geroemde Eecloosche dichter, aankomen. Jef trok bekommerd stadswaarts. Op de Graan- merkt kreeg hij eene kennis, eenen vriend iu 't zicht, haalde hem in en sprak hem aan. Na de gebruikelijke begroetingen van hoe is 't er meê vroeg Jef den weg naar 't kantoor van advokaat üoebeke.... Naar den advokaat Hoebeke, Jef Naar den advokaat Hoebeke Gaat ge dan een proces-inspannen, Jonge Om den danjter, er zou niets meer aan mankeren moest ik het zoo laten Procederen, ja, zeker procederen.... Ik zal dat kereltje eens een leske doen ge ven.... Wat is er dan zoo al gebeurd Jef.... 't Schijnt zoo nog al grof te wezen, te oordeelen naar de gramschap die op uw aanzicht te lezen slaat Wie zou zich niet vergrammen Verbeeld u eens dat er hier te Aalst, een gewezen Kapitein wordt gevonden, die stout en vermetel genoeg is om mijne schriften na temaken Is dat,Ja»dore, geen schelmstuk Wat dat ge zegt, Jef Zeker'tis een onvergeeflijk schelmstuk Ja, liet moet er door, want er is 'nen stuiver aan vast, ik ga hem betrekken voor deloyale concurrentie Ik vraag 10 duizend... Jamaar, Jef, dat is nog al gevaarlijk, weet ge wei Tien duizend Voor deloyale concurrentie Brrrrr, 't is wreed Gevaarlijk of niet gevaarlijk, advokaat Hoebeke moet ik gaan vinden, dat is de man die mij doen winnen zal, beeft men mij verzekerdEn .lef, trekt de vuist ballend en taterend Ja, hij moet er aan, geen misericorde Ik zal dal ventje eens leeren 't kantoor, pardon, den win kel, binnen van advokaat Hoebeke Wat het advies van advokaat Hoebeke in deze zaak is. weten wij niet.... Nu, wij zullen bel einde van 't procesafvvach- ten en den uitslag aan onze lezers meê- deelen.. Werkoopingo Men kondigt ons eene moruweerdige openbare ver- kooping aan, door bevoegd ministerie en onder bestuur van eenen bekwamen stokhouder, van eene groote verzameling van volledige uitrustingen van officieren dei' Burger wacht, die alhier te Aalst kortelings zal gehouden worden Tal van hoeden met pluimen, jassen, broeken belegd met zilveren galon, zilveren épau letten en bandeliers, degens met zilveren kwasten, sporen enz. enz. alles tegen wil en dank en onverkroppelijk spijt afgelegd, zullen onder den hamer gebracht wor den. De plakbrieven zullen kortelings verschijnen en er zal aan deze verkooping de meeste ruchtbaarheid gegeven wor den. Wij roepen er de aandacht van alle de liefhebbers van heden af op in. Er zal kans te doen zijn 10 ten honderd voor alle kosten. Alen zegge het maar voort ALLERHANDE NIEUWS. Ten Bureele van Den I>enclerl)o<l© te verkrijgen De Groote bende van JAIV DE LICHTE prijs 2 franks. Franco per Post fr. 2.50 Burgerwacht. De verkie zingen van den bataljons-geneesheer en adjukt-geneesheer als ook van den Major-bevelhebber zullen plaats hebben, Zondag 4 November aanst. Dansjiai'Gjen. Alhoewel het nieuw reglement tot hiertoe de ko ninklijke goedkeuring niet heeft ont vangen, zal de heer Burgemeester geene toelatingen meer verleenen dan op de dagen door hoeger bedoeld reglement bepaald. De dagen zijn de drij vaslen- a vond dage n en den zondag daarna, de zes kermisdagen en op den dag der jaar markt van Si-AIartinus. Alle de herber giers die zondagen maandag II. openbare danspartijen hebben gehouden, handel den zonder toelating van den beer Burge meester en zullen uit kracht van 't nog in stand zijne reglement vervolgd wor den. De parlementaire zittijd zal begin nen, op dijnsdag 43 november. De zittijd zal lang en moeielijk zijn. Men denkt dat bij niet /al eindigen voor augusii, van het volgende jaar, daar de begrootiug 10 maanden zittijd opgeeft. Het nieuwe posthotel stond zater dag in 't droog zooals men dat noemt, dit wil zeggen dal liet zware metselwerk ge daan is. Ter «ere der aannemers en van 'i werkvolk mag gemeld worden dat ge durende de drie jaar dat dit werk duurt, geen enkel ongeluk gebeurd is, waardoor een menschenleveri te betreuren is. In 't Centrum. Een brief aan het brusselsche blad la Gazette, brengt ons eene verblijdende tijding, die aantoont dat de werking der liberalen, die wind zaaiden en storm oogsten, juist tegen hen uitvalt. De katholieke patronagiön, zegt de briefschrijver, verwerven iii 't Centrum een steeds toenemender! bijval, en de ui-, vloed hebbende katholieken laten niet na. dien bijval in toepassing te brengen. Gemeenten, die vroeger als bolwerk voor bet liberalism dienden, zijn thans bijna geheel onder het katholiek regiem terug gekeerd, dank aan den steun van zekeie hooggeplaatste personen, die mei invloed en geld dc werkliê, weten over te halen. De boycottage, door de socialisten in 'l werk gesteld (en door de liberalen in gevoerd) lukt niet, en de liberalen aldus door twee vuren bestookt, moeten van dag tot dag achteruit krabben. De briefschrijver beweert echter dal katholieken en socialisten samenspannen tegen bet liberalism. Daarin bedriegt hij zich. Dezelfde briefschrijver zegt dat de ver oordeeling van Coureur een diepen indruk heeft gemaakt. Coureur is als 't ware de ziel der groep Defuisseaux en heeft niet opgehouden gedurende twee jaren, eene ieverige so- cialistisch-anarchistische propaganda le maken. Men weet nog niet welke houding die partij tegenover dit vonnis zal aanne men. Een zonderling geval heeft le Luik, plaats gehad. Een doodskistenmaker raakte bij het kisten van eenen doode met eenen vinger, waaraan hij eene nog versche wond had, het lijk aan. De wond ontstak, woekerde voort en zaterdag beeft men hem den rechterarm moeten afzetten. HOLLAND. Aanvoer van aardappels. Wij le zen in een hollandsch blad Do invoer van aardappelen uil Duitsch- land hier te lande, is in den laalslen tijd merkelijk toegenomen en bereikte deze maand een boog cijfer. De vorige week zijn veel wagonladingen, vooral uit Sak sen, langs den Rhijnspoorweg te 's Hage aangevoerd, zoo dat bet iossen aan de statiën buitengewone bedrijvigheid te weeg brengt. Somwijlen komen treinen vol met aardappelen aan. Daar dikwijls elke wa gon met 150 hectoliters losse aardappelen gevuld is, kan men zich gemakkelijk een denkbeeld maken van den ontzaglijken aanvoer van deze veldvrucht. Met karre- vrechten ziet men de gevulde zakken naar den koopman voeren. Het gebeurt niet zelden dat een voor raad, daags le voren aangevoerd, reeds den volgenden dag is uitverkocht of ver handeld, zoo dat nieuwe bezendingen schier dagelijks noodig zijn. Het drukke aardappel-vervoer eischt extra-diensten op de spoorwegliju. Brand te Middelburg. Vijf dooden. Vrijdag morgein!, omtrent 3 ure, ontstond er brand in de Korledelft n. 44, welk liuis bewoond wordt door den broodbak ker J. M. In een oogwenk stond bet gebouw van onder tot boven in brand en werd met al wat er zich in bevond, eene prooi der vlammen. Ziehier hoe de Middelburgsche Ct. die ramp verhaalt. De bewoner M., wiens bakkerij zich in een ander deel der stad bevindt, wordt ieder nacht ten half drie gewekt en begeeft zich dan naar zijne werkplaats. Dat was ook vrijdag nacht het geval en ze er kort na zijn vertrek stond het huis in vuur en vlam. Een der buren door het knetteren der vlammen gewekt, stond op, bemerkte den brand en begaf zich dadelijk naar hei aangetaste buis. Hij trachtte langs de deur binnen te dringen, doch slaagde daarin niet alsdan sloeg hij de winkel ruit in stukken en bij hoorde de 24jarige huishoudster van AL, die zich in den winkel bevond, roepen Help, help, ik stik Hulp bieden was den gebuur onmoge lijk alleen kon bij zich haasten bet noodsein te geven. Spoedig was er dan ook veel volk ter plaats. Dan was echter in bet brandende buis het vreeselijk drama reeds voltrokken, waarbij de bovengenoemde huishoudster (een zuster van den bewoner) en vier kin deren waren omgekomen deze kinderen waren 3 meisjes van 9, 7, en van bijna 5 jaren en een jongetje van 6 jaren, Omtrent de oorzaak van den brand is uit den aard der zaak zeer weinig te zeg gen. De volgende veronderstelling is echter niet onwaarschijnlijk. Zooals boven gezegd is, wordt de be woner ieder nacht gewekt door zijnen knecht. Na zich gekleed te hebben, gaat hij naar beneden meteen petroollampje, dat li ij op de toonbank zet en uitblaast, waarna hij de deur sluit. Waarschijnlijk is nu, zonder dat M hel bemerkte, bij bet uitblazen de vlam in den oliehouder ge slagen en, terwijl Al. de deur achter zich sloot, de lamp gesprongen, de olie in vlam geraakt en zoo het houtwerk in brand gekomen. Daar liet buis van binnen geheel van bout is, stond bet in een oogwenk in vlammen. De vreeselijke waarheid is thans, dat de ongelukkige vader, eergisteaen nog in het bezit van vijf lieve kinderen, thans alleen zijn jongste, dat te Leiden bij zijne grootouders verblijft beeft behouden. Zijne wanhoop laat zich dan ook beter denken dan beschrijven. Zondag morgend werden onder de puinen twee lijken, dat van de huishoud ster en een der kinderen, gevonden en naar bet gasthuis overgebracht. Later werden ook nog de verkoolde overblijf selen van de andere kinderen ontdekt. Gedurende den ganscben dag verdrong zich een talrijke schaar vannieuwsgierie- gen nabij de plaats van het onheil. Iets voor eigenaars. Een landbou wer te Midwolda heeft aan al dearbeiders, -lie voor eigen gebruik van hem stukjes land huurden en daarop aardappelen graan enz. aankweekten, wegens den slechten oogst dit jaar een derde kwijt schelding van de huur verleend. Erfenis. Maandag werd ten kantore van den notaris B..., in de nederlandsche stad Roermond, de erfenis verdeeld van eenen landbouwer die zonder testament gestorven was. Van alle kanten uit Limburg, België, Pruisen, en zelfs uit Amerika waren erf genamen opgekomen. De verkoop der eigendommen had 7134 gulden opgebracht. Na aftrek der onkos ten, moest deze som onder 252 neven en achterneven verdeeld worden. De naaste erfgenaam kreeg 214 gulden; daarna werden de sommen kleiner en kleiner, lol zij eindelijk op 2 gulden 30 cents kwamen. Sommige erfgenamen moesten die som nog onder elkaar ver doelen, zoo dat een erfgenaam uit Prui sen.... acht-en-dertig cents en half be kwam FRANKRIJK. Ontploffing te Calais. Dinsdag avond bad in de haven van Calais eene vrees- selijke ontploffing plaats 't was de pa- ketboot Ville de Calais, wiens ketel ge sprongen was. De uitwerksels waren verschrikkelijk de boot was letterlijk in twee gesneden al de ruiten en schouwen van de omrin gende buizen waren verbrijzeld de stuk ken van het vaartuig waren tot 500 me ters ver geslingerd. De Ville de Calais heeft eene beman ning van 29 koppen, gelukkig waren er slechts 10 aan boord, waarvan er 8 ge dood zijn. Alen heeft tot hiertoe slechts 5' lijken teruggevonden. De ontploffing is ontslaan op het oogenblik dat men de vuren aanstookte, daar liet schip woensdag moest vertrek ken. De machien was, zegt men, te dicht gesloten. Prado, de moordenaar van Marie Aguétant, zal iu de maand november voor bet assisenhof der Seine verschij nen. Buiten de beschuldiging van moord, slaat hij ook wegens talrijke diefstallen verantwoordelijk. Dezer dagen zijn, met betrekking op deze leste, een 6tal perso nen, mannen en vrouwen, als medeplich tigen in hechtenis genomen. De ontvolking van Frankrijk. De Univers vestigt opnieuw de aandacht op een zeer verontrustend verschijnsel voor Frankrijk. Terwijl in alle overige Staten van Europa de bevolking gewoonlijk door overwicht van het aantal geboorten op dat der sterfgevallen blijft toenemen, wordt het getal der jaarlijks geborenen in Frankrijk voortdurend kleiner. In 1884 bedroeg .het nog 937,758 sedert daalde bet telken jare, zoodat het in 1887 niet meer dan 899,355 bedroeg en een ver mindering per jaar aanwijst van 12,898 Het getal sterfgevallen, hetwelk in 1884 bedroeg 828,828, bleef ongeveer op gelijke hoogte. Het gevolg is, dat terwijl in 1881 het getal geboorten dat der sterf gevallen overtrof met 108,229, dit leste cijfer is in 4887 gedaald is tot 56,536. Hoe klein dit verschil moet geacht worden, blijkt reeds hieruit, dat liet slechts zeer weinig verschilt van de jaarlijksche toeneming, welke in Neder land te bestatigen valt. Doch de beweging blijft dalende in dien zij nog zes jaren op gelijke wijze voortduurt, berekent de Univers, zal jaar lijks liet getal sterfgevallen dat der ge boorten gaan overtrtfien. Men kan bet tijdstip voorspellen, waarop, indien geen groote veranderingen plaats hebben, Frankrijk een derde van zijne bevolking zal verloren hebben. Duitsohland, dat bij liet begin van den lesten oorlog, wat bevolking aangaat, nagenoeg Frankrijk gelijk stond, zal tegen hel einde dezer eeuw ruim 30 miliioen onderdanen tellen. Frankrijk niet meer dan 57, Binnen een halve eeuw zal Fran krijk in bevolking bij Italië en bij Spanje achter staan, en dit terwijl vóór 1789 de bevolking in Frankrijk minstens even spoedig toenam als elders in Europa. Onnoodig te wijzen op de groote politie ke gevolgen, die hieruit zullen voortvloei en. De Univers bespreekt ook de oorzaken van dit diep betreurend verschijnsel. Hij geeft als zoodanig op de frausche wetge-, ving, die, door eene voortdurende split sing van grondbezit en het vermogen te belasten, vernietigend heeft gewerkt op het bestaan derfamilien, vooral ten platte lande, de toenemende zucht naar weelde en de onzedelijkheid. Ook wij zijn allerminst bewonderaars van de Iransche wetgeving op bet gebied

De Denderbode | 1888 | | pagina 2