NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 28 October 1888, 10 centiemen per nummer. 45ste Jaar, N° 2505. Zaak van Citeaux. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Landbouw. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, naDij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqae Suum. AVLST, 27 OCTOBER «888. Boulanger voor de kommissie der grond wetsherziening. Woensdag namiddag is generaal Boulanger verschenen voor de parlementaire kommissie der grond wetsherziening, De verklaringen van den generaal kun nen samengevat worden als volgt Hij wil de herziening door eene Con slituante. Hij eisclit de ontbinding, om de bewe ging van denkwijze, waaruit de nieuwe Kamer zal voortspruiten, den Senaat zou dwingen het hoofd te buigen en de her ziening aan te nemen. Ondervraagd over de wijze, waarop hij de nieuwe grondwettelijke inrichting verstond, weigerde hij uitleggingen te geven doch zegde dat zulks het werk zou zijn der Constituante. Echter deed hij opmerken dat hij in geenen deele het herstel der monarchie aannam, want de twee derden van het land zou opstaan, indien men haar herinrichte. Hij voegde er bij dat, moest de afschaf fing van het presidentschap der republiek worden voorgesteld, hij er voor stemmen zou. Hij wil de verantwoordelijkheid zien daarstellen van alle ambtenaars, van het hoofd van den Staat at tot den minste bediende, doch hij gaf geene uitleggingen op welke wijze de verantwoordelijkheid moet worden ingericht. De Constituante zou zich met dal werk moeten gelasten. Wat aangaat de scheiding tusschen Kerk en Slaat, de generaal wil hierover, bij middel van een referendum of eener volksstemming, het land laten uitspraak doen. Ten slotte verklaarde Boulanger dat het leger buiten alle politiek moest blij ven en de soldaten geen stemrecht moe ten hebben. De Kölnische Zeiling bemoeit zich met de Römerfahrt (reis naar Rome) van Kei zer Wilhelm, Het blad meldt dat, vermits het bezoek van Keizer Wilhelm in het Vaiicaan aan leiding heeft gegeven tot talrijke valsche uitstrooisels, rnen zich weldra mag ver wachten aan een officieel verslag van het onderhoud tusschen Paus en Keizer. Dit verslag zou noch te Rome. noch te Berlijn het licht zien. Wellicht in de bureelen der Kölnische Het Fremdenblatt heeft een artikel meê- gedeeld, over de russische troepenbewe gingen op de ooslenrijksche grens, dat VAIV 8IAT-MALO. «o» (41« Vervolg.) XV. DE TE-NTENOMHEINING. Jocelyne aanschouwde die belcedigcnde menigte en scheen hare leste krachten verloren te hebben. Zij wcnschle op dit oogenblik dat de armen, welke haar bedreigden, met éénen slag op haar nedervielen om een leven te vernietigen, dat op het punt was uit tedooren. Ganette, die kloeker was, stond op. Alhoewel zij niets begreep van de woorden welke de Kabij- len haar toestuurden, bemerkte zij echter dat het beleedigingen waren en zij beantwoordde dezelve met zulke hevigheid, dat de Kaliijlen er konden uit opmaken, dat zij beleedigmg voor belcediging ontvangen zouden. Overigens Ganette vreesde veel min voor zich zelve dan voor Jocelyne, wier zwakheid haar verontrustte. Zij maakte zich dan ook gereed om hare zoog- zuster met al de razernij der wanhoop te verde digen. veel opschudding heeft gemaakt in de staalkundige-, en ook in de financieele wereld. Die ontroering was echter spoe dig voorbij. De duitsche dagbladen zeil hebben verklaard, dat deze bewegingen reeds sedert lang voorzegd waren. Het Fremdenblatt komt nu op de zaak terug en zegt dat haar eenigste doel was den Russen het bewijs te geven dat men hunne handelingen nauwkeurig gaêslaat. De Times verneemt uit Konstantinopel dal de Porte het inzicht heeft, in navol ging van Frankrijk, insgelijks een zeker toezicht uit te oefenen op de vreemdelin gen, die in Turkije verblijven, De korrespondent van de Daily News zegt, dat volgens een gerucht de gezant van Duitschland pogingen zal aanwenden om prins Ferdinand door de Porte als wettig vorst van Bulgarië te doen erken- en. Oostenrijk en Italië zouden weldra dit voorbeeld volgen. Sedert weken en weken hebben onze belgische liberale dag- en weekbladen den vollen teugel aan hunne lasterzucht gegeven met slechts de vuige lasteringen te herhalen die hunne franscheconlraters over de zoogezegde schandalen van Citeaux uitbraakten. Eindelijk is deze zaak voor het gerecht gekomen nadat het beoogde doel, name lijk, de afschaffing van liet kloosterorde van St-Joseph was bereikt geworden. Op zegevierende toon kondigen de liberale organen de uitspraak des gerechts afen zeggen De correctionneele rechtbank het volgende vonnis uitgebracht in zake der broederkens van Citeaux Broeder Jaubert is veroordeeld tot 18 maanden gevangenis en 16 franks boete frère Vivien tot 2 jaar broeder Faure tot 4 maanden en 16 franks boete en pater Migayrou tot drij maanden en 16 frank. Het is de tweede bakte dezer mon sters (in soutaan die voor de rechtbank moet verschijnen. Men zal zich herinneren dat eene eerste reeds veroordeeld werd wegens mishandelingen op hunne leerlingen. Een derde reeks van die christelijke on derwijzers, zal nu nog met hel hof van assisen af te rekenen hebben De klerikale bladen zullen er niet veel van voortvertellen. Indien de klerikale bladen over de zaken van Citeaux moesten zwijgen dan ware het min te verwonderen dan dat de liberale kladpapieren gelijkDeDendergalm Dc Kabijlcn bleven niet lang werkeloos De zee wierp overblijfsels van den Nautilb op het strand. De meestcn van ben gingen tot halflijf het water in anderen, die stouter waren, zwommen tot aan het vaartuig. Na eene korte beraadslaging, deden dc ouder lingen een tceken tot dc klockste vrouwen en wezen haar Ganette met de oogen aan. Deze wierpen zich op de brctonsche en schreeuwden als bezetenen vruehteloos poogde het arme meisje te weerstaan zij werd mishan deld en als krijgsgevangene naar de tenten ge sleurd. Joeelyne was nog altoos bewegingloos. Men wikkelde baar in ccncn dikken mantel, welken twee slaven oplichtten en stelde zich aan den traag op weg. Op het oogenblik dat zij de tcntcnomliciming naderden, opende Jocelyne de oogen. Zij liet een wanhopig geschreeuw hooren en sloot, de oogen weer seffens toe. om dc afschuwelijke gezichten niet tc zien van diegenen, welke haar wegdroe gen. Ganctle bevond zich reeds in de grootste tent. Hare klcederen werden uitgetrokken en tusschen dc vrouwen verdeeld, die haar vervolgens eenige ruwe wollen lompen toewierpen. Ganette begreep dat alle verdere worsteling haar tot niets zou baten. Zij besloot dan ook hare toevlucht tot het geduld en den list te nemen. Wanneer men Jocelyne in de tent bracht, liep Ganette hare meesteres tegen, nam baar in hare enz. over de zaak Engelbeen en nog meer ondere schandalen door geuzen bedre- en, zoo stom blijven alskarpers. Immers, Citeaux is in Frankrijk gelegen,terwijl de liberale schandalen in België werden gepleegd. Maar wij willen de zaak van Citeaux onder den domper niet houden en deelen de uitgesprokene vonnissen meê gelijk zij door de liberale nieuwspapieren wor den opgegeven er slechts eenige bemer kingen bijvoegende. Wie zijn de veroordeelden En de liberale sehrij velaars antwoor den ons drij broeders en eenen pater Volgens het verslag van een fransch blad over de debatten is dat eenedwaling en ziehier hunne hoedanigheid t Broeder Jaubert verliet sedert twee jaren Citeaux hij is werktuigkundige gehuisvest te bijou. Een zonderlinge broeder voorwaar Broeder Vivien verscheen niet voor de rechtbank nooit droeg hij het kloos terkleed en had sedert lang Citeaux ver laten. Broeder Faure had sedert lang Citeaux verlaten om dienst te nemen bij 't leger hij was soldaat bij een regiment ruiterij. Eindelijk pater Migayrou is een jon geling oud 49 jaren, thans soldaat bij het 22e linieregiment.... Een vieze pater,niet waar geeërde lezers En dat zijn nu die zoogezegde broeders en paters die onze liberale schrijvelaars als monstersin soulaan aan hunne lezers voorstellen Geen enkel broeder,geen enkele pater, ja zelfs, geen enkel der hedendaagsche bewoners van 't gesticht te Citeauxstond te recht en nogthans volgens de liberale dagbladen, werden daar, eenige maan den geleden, de afschuwelijkste wanbe drijven gepleegd Wij willen over deze zaak nog verder spreken om aan de liberalen te toonen dat wij niet bang zijn de waarheid te doen kennen. Daags na deze eerste veroordeelingen werden er nog drij betichten veroordeeld doch in langs om zonderlinger omstan- digneden, te weten Chaumas lot een jaar, Tournier tot 3 maanden en Julien tot 15 maauden gevang. Doch dan volgde de zaak van Jules Gros welke wordt vrijgesproken in de volgende omstandigheden Jules Gros wordt even als de overi gen beschuldigd van onzedelijke misdrij ven. Door den voorzitter ondervraagd, loochent hij krachtdadiglijk de beschul diging tegen hem uitgebracht. Een der getuigen, dc jonge Ondet, had bij 't onderzoek verklaard dat Gros armen, kuste haar bebloed voorhoofd en gaf te kennen dat zij de wonde harer vriendin wilde vermaken. Men wierp het meisje eene katoenen vod toe, en een kind bracht water aan. Ganette legde de teederste zorgen voor Joce lyne aan den dag. De zwakheid der twee vrouwen was zichtbaar. Beiden sliepen in en ontwaakten eerst des anderendaags. Jocelyne was iets of wat verkloekt, maar bare wanhoop onbeschrijflijk. Waar bevond zij zich Op welken afstand van Algiers, ver, zeer ver, ongetwijfeld. Hare gevan genschap te midden dier zwervende volkstammen kon duizendmaal harder zijn dan het lot dal haar misschien in dc hoofdstad tc wachten stond. Wij zijn verloren, Ganette, zuchtte zij, ver loren Nog nietantwoordde da bretonsche. Wij zullen niet seffens kunnen ontsnappen, doch God is goed cn ik betrouw mij op hem. Laat ons spoe dig eenige woorden van die vervloekte taal aan- Iccren. Men vindt gemakkelijker het middel om zich tc verdedigen, wanneer men weet, waaameë men bedreigd is. Jocelyne stond recht, leunde op Ganette, en bereikte den ingang der deur. Men liet haar doen, hare zwakheid belette haar te ontvluchten. Die volksstam was samengesteld uit bergbewo ners, die tegen het gouvernement van Baba-lias- sen waren opgestaan, en een onafhankelijk leven zich aan monsterachtige daden had plich- tig gemaakt. Op 't verhoor komt hij ver klaren dat zijne getuigenis voor den on derzoeksrechter eene loutere uitvinding is en valsch van 't begin tot het einde. De voorzitter dringt aan het kind buigt het hoofd en herhaalt dat liet de justicie in dwaling heeft gebracht. De voorzitter getft hem eene zachte verma ning. »De genaamde Davodon komt nogthans verklaren dat hij Gros met den leerling Cantel eene oneerlijke daad heelt zien bedrijven. Cantel voor de rechtbank ge roepen, loochent krachtdadig de bewee ring van Davodon. De getuige Santois had, even als Ondet, den betichte beschuldigd en ver klaart ingsgelijks dat hij Gros belasterd heeft. De verontweerdiging van 't publiek kent geene palen. Niettemin houdt de procureur der republiek de beschuldiging staande. De verdediger van den betichte hekelt die houding van 't openbaar mi nisterie. Indien gij van de beschuldiging had afgezien, roept hij uit, dan zoudl gij de daar zou even uitgesprokene veroor deelingen voor de openbare denkwijze verrechtveerdigd hebben. De achtbare advokaat weigert de verdediging voor te dragen van iemand die geen beschuldigde meer is. De recht bank is verplicht hem vrij te spreken, o Het blad aan 't welk deze bezonder- heid zijn ontleend geworden, heeft gelijk uit te roepen De vrijwillige intrekking der onteerend sle beschuldigingen, dit te laat gekomen d berouw van twee getuigen, ken* sclietet ganscli de zaak van Citeaux. Wat deze getuigen deden, zouden welliGht al de anderen gedaan hebben, indien zij niet in het hert bedorven en door eervergetene kerels uitgekocht waren geweest. Wie weet of het de vrees voor die kerels niet is, die hen wederhouden heeft de beschuldigingen in te trekken die hun ingeblazen waren, want na de vrijspraak van Gros zijn zij hem allen, als eene gunst, eenen handdruk komen afsmeeken en een hunner zegde zegde Wij zijn ellendelingen door hetgene wij hebben bedrc Besluitde zaak van Citeaux valt gansch ten laste van hen die zich onteerd hebben om ze te verwekken en indien er in geheel deze zaak monster zijn, men men moet ze niet gaan zoeken bij de pa ters van Citeaux welke men niet heeft durven vervolgen, maar bij hunne ver volgers in de drukpers, in de holen der vrijmetselarij leidden. De sjeik was liet opperhoofd van den stam cn bleef dc gebergte bewonen. Men moest hem van iedere verzending, van elke kaping kennis geven. De Kabijlen keerden naar het ovesschot van den Nautile terug en doorzochten het vaartuig. Twee oude vrouwen, die in de tent waren waarin Joeelyne en Ganette sliepen, vatten het moorddadig besluit de twee Brclonschcn om liet leven tc brengen. In de afwezigheid der Kabvlcn, wierpen zij zich op de verschrikte meisjes cn poogden ze met een stuk koord tc verwurgen. Jocelyne en Ganette verdedigden zich met al dc krachten, welke dc wanhoop schenkt en riepen, zoo hard zij konden om hulp. verzekerd dat dc Kabylen dien moord aan de ellendelingen niet bevolen hadden. Zij bedrogen zich niet. Dc Kabylen, die het noodgeschrei van verre hoorden, kwamen toegesneld, verlosten de twee meisjes uit dc handen barer aanvallers, en gcescl- den dezen met eene zweep duchtig af. Jocelyne en Ganette konden dit schouwspel echter niet aanschouwen en vielen op de knieën om genade voor heide vrouwen af tc smeeken. Terwijl de mannen van dc zee naar de tenten- omheining terugkeerden, hadden zij nagedacht of dc sjeik het hun wel zou vergeven, dat zij de twee gevangenen behouden hadden. Als slavinnen had den dc meisjes zekere weerde. DE OOGST VAN HET VLAS. Uit de berichten over den algemeenen uitslag van den oogst van 1888 volgt dat het vlas overal, doch het minst in Ier land, mislukt is. In Ierland worden gemiddeld 121,000 akkers (50,000 hectaren) vlas 's jaars ge zaaid, die eene opbrengst van 20,750 ton geven, van 4045 kilos per ton. In 1888 is daar slechts 413,586 akkers vlas gezaaid, en de opbrengst wordt op 19,800 ton gesteld. Doch daar, gelijk overal, laat de hoedanigheid veel te wenschen over. 't Is spijtig dat er in België geene jaar- lijksche statistiek van de vlasbezaaidheid bestaat. Uit dien hoofde hebben wij daar geene vaste opgaven over. De onachtzaamheid van ons gouverne ment, aangaande eenen zoo gewichtigen tak van volksvlijt als het vlas, is waar lijk schreeuwend. Laat ons hopen dat onze nieuwe minister van landbouw daarin spoedig zal voorzien. Uit de officieele opnemingen blijkt eventwel, dat, in 4880, 40,078 en in 1886, 57,015 hektaren vlas in België was ge zaaid en uit de opgaven van de douanen van Frankrijk en Engeland de twee landen aan welke België het meest zijn vlas levert ziet men dat ons land alle jaren gemiddeld 11,525 ton vlas naar En- land uitvoert. Men rekent dat onze groote binnen- landsche vlasspinnerijen alle jaren ge middeld 6,000 ton vlas verwerken, en dat België ongeveer 1,800 tonnen vlas uitvoert naar Bohemen en naar Duitsch land. Daaruit volgt dat de gemiddelde jaar- lijksche opbrengst in België 33,000 ton bedraagt. Men moet, natuurlijk, daarbij in acht nemen dat gunstig of ongunstig weder deze opbrengst merkelijk ver meerdert of vermindert. Alles ingezien en rekenende dat de vlasoogst in België de twee derden van een middelbaar jaar geeft, zou ons land 11,000 ton vlas te kort komen. In Nederland alleen Friesland uit gezonderd is de vlasoogst omtrent eender als in België uitgevallen. Reke nende dat Nederland gemiddeld 7,000 ton vlas 's jaars opbrengt, waarvan het 4200, ton naar Engeland en 2,800 ton naar België, Frankrijk en Duitschland uit voert, zou liet dit jaar 5,000 ton geven en er 2,000 te kort opleveren. Frankrijk is nog het meest van al be proefd. Over 20 tot 25 jaar was de vlas bezaaidheid in Frankrijk wel van 4u0,000 hektaren maar door bet verval van den prijs, uit hooide der konkurrencie van het Russisch vlas, is dat cijfer van jaar tot jaar verminderd in 1886 en was er reeds niet meer dan 42,394 hectaren vlas Men besloot dus haar naar het verblijf van den sjeik te geleiden. Men gaf haar twee dagen om uit te rusten. Gedurende dien tijd kregen zij versch water, melk der kamcclkoc en dadelsin overvloed. Wanneer de Kabijlcn het vertrek aankondigden, schenen dc twee jonge dochters er weinig of niet over ontsteld. Zij zouden deze eenzame kust verlaten, de blauwe bergen beklimmen cn hoornen, groen en bloemen weerzien. Jocelyne leunde op den schouder van Ganette,! cn zoo stelden zij zich te midden van een tienta Kabijlcn op weg. Het beklauteren der bergen duurde drie dagen. Jocelyne was letterlyk uitgeput. Eindelijk mochten zij eene groep tenten aan schouwen. Men kon die van den sjeik gemakkelijk onderscheideneene vlag wapperde hoven de deur. Dc hoofdman van dcu stam kon ten hoogste veertig jaren tellen. Hij had een innemend uiter lijk en eene zachte stem. Hij aanhoorde zonder spreken wat zijne onder danen hem verhaalden, vermaande hen, omdat zij dc gevangenen niet genoegzaam bewaakt hadden, verklaarde dat hij ze voor zijn aandeel in den buit behouden zou cn beval een eetmaal op te dienen. Slaven wezen aan dc jonge dochters de plaats welke haar was voorbehouden, te midden van de familie van den sjeik. WoniT VOORTGEZET

De Denderbode | 1888 | | pagina 1