Kieziüg te Brussel. Kaatspel-Houtmarkt. Jaarmarkt van St. Martinus. in Frankrijk gezaaid, waarvan men de opbrengst op 23,320 ton schat. De vlas oogst in dat land en zal dus nooit zoo gering als 1888 zijn geweestmen rekent er slechts op eenen halven oogst, dus op ten hoogste 12,000 ton. Diensvolgens Ierland, België, Neder land en Frankrijk hebben, in 1888, 300,000 ton of 30 millioen kilos vlas min der dan in een gewoon jaar voortge bracht, een te kort dat door Rusland zal aangevuld worden. Alles wel beschouwd, is het moeilijk aan te nemen dat de leege prijzen van het vlas, het garen er, het lijnwaad lang zul len kunnen stand houden, 't Is door den goedkoop van het Russisch papieren geld dat de vlasprijs alsnog zoo leeg staat, maar de opslag dien het Russisch papie ren geld siillekens ondergaat zal zeer denkelijk den opslag van vlas, garen en lijnwaad voor gevolg hebben. De Onafhankelijken hebben zich ver gaderd en hel besluit genomen dat zij zich bij de herstemming van maandag aanst. niet zullen onthouden, maai wel de candidatuur van M. Powis, uit alle alle hunne krachten ondersteunen. 51. Powis hield eeoe vlaamsche redevoering in de welke hij de Onafhankelijken voor de beloofde ondersteuning dankte. RECHTERLIJKE KRONIJK. Het Hof van beroep van Luik heelt uitspraak gedaan in zaak 1 huillier-Le- jeune. Het vonnis is zeer streng voor Lejeune zoowel als voor de Heusch en de andere verdedigers der eer. De eerste wordt veroordeeld tot twee jaren gevangenis eu 2000 fr. boete of drie maanden gevangenis. Heusch tot zes maanden derzelfde straf, 500 fr. boete en de helft der kosten. Gilman, Poncin en Wery elk tot eene maand gevangenis, 100 fr. boete en ge- samenlijk tot de andere helft der kosten. Op eisch der burgerlijke partij wordt Lejeune daarenboven veroordeeld tot het betalen van 6000 fr. schaêvergoeding aan de weduwe Thuillier, en 12000 fr. aan haar minderjarig dochtertje. Heusch wordt verwezen tot 1000 fr. aan de eerste en 2000 fr. aan de tweede. Na de uitspraak van het vonnis eischte de advokaat-generaaal de onmiddelijke aanhouding van Lejeune. STERFGEVALLEN. Dood van den oudsten burger en kiezer van BelgiëWoensdag morgend al heel vroeg, deelt De Standaerd van Vlaenderen meê, kwam ons uit Ruddervoorde het nieuws toe van het overlijden van M. Willem Van Renterghem, de oudste bur ger van 't land. Dinsdag avond, ter. 5 1/2 uren bad hij de HH. Rechten ontvangen en ten 2 uren 's nachts was hij dood. M. Van Renterghem werd geboren in de Ezelstraat op St-Jacobsparochie te Brugge en heeft den 2 december 1887 zijn 106J*jaar bereikt. Hij is van eene beroerte gestorven. Uit zijn huuwelijk met vrouw M. De Meuleman, geboren te Oostcamp, zijn vijf kinderen gesproten waarvan er nog twee in leven zijn, elk in de zeventig ja ren oud. DAVIDFONDS. AFDEELING ST-TRUIDEN. RETOOGIMG-COIVUVCKX In April 1889 zal de Sint-Truideusche afdeeliug van hel Davindsfonds plechtige Feesten geven ter gelegenheid van den Vijftigsten Verjaardag van het afsterven des beroemden viaamschen dichters Kanunnik S.-M. Coninekx. Alle vlaamsche Maatschappijen des lands zullen op die feesten uitgenoodigd worden en het programma der zelve ontvangen. Namens het bestuur De SchrijverDe Voorzitter Edm. VAN DE VOORDE. F. BOELEN. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Eerekanunnik benoemd de Zeer- eerw. Heeren Massez, superior van het Klein Seminarie te Sint Nikolaas, en De Mals, bestuurder van de Zusterkens der armen te Gent. Zijn pastoor benoemd, té Aygera, de Eerw. Heer Pauwels pastoor te Gijzenze- le te Grootenberge, de Eerw. Heer De Winter onderpastoor te Sottegemte Gijzenzele, de Eerw. Heer Permenlier onderpastoor te Petegem bij Oudenaarde. 't Is waarlijk koddig al die liberale heerschappen door onze straten te zien dwalen met eene tronie waarop droef geestigheid gepaard aan eene zekere wraakzucht te lezen staan. Geen wonder toch Wie zou niet aan wraak denken, en wie zou zich niet willen wreken, als men tot over de ooren in den vollen grond werd geplant Vroeger was men mees ter, men voerde 'l bevel en niemand bijna dierf u vvedersiaan, want men beschik ten, om zoo te zeggen, over leven of dood, en nu is men tot den laagsten trap afge daald of men heeft als eene gunst moeten' afsmeeken van in de eene of de andere compagnie korporaal gekozen tewordenl Gij gevoelt u vernederd en geslagen, heeren liberalen, maar gij hebt u niet te beklagen, men heeft nu slechts met de maat gemeten waarmeê gij ons, catholie ken, sedert 1848, bij iedere vijfjaarlijke kiezing gemeten hebt... Op acht comp.tg- niën werd slechts eene aan de catholieken overgelaten, ondanks zij de meerderheid in de Burgerwacht uitmaken en nu geeft men u 2 compagniën op 5.Waarlijk g' hebt dus niet te klagen Maar dat de geledene nederlaag onver- kroppelijk is. O dat wordt begrepen DAGBOEK. Wij hebben andermaal ons dagboek doorbladerd en er de volgende merk- weerdige bezonderheden in geput Op 17 Junij 1764 en 7 volgende dae- gen is te Lede solemnelijk gevierl het 50° jaer van het miraculeus beid van den nood Gods waer dat Nieuwerker- ken heeft geofTert een velum, met die occasie heeft ons praterye een nieuw vendel gekogt en gekost 208 guldens en betaelt uyt de prochie kasse als ook sloyer pluym van den vendrik en tam- boer De zomer van 1764 heeft noodlottig geweest voor onze landbouwer, want. zegt onze dagboekhouder, desen somer heeft wederom geheel nat geweest soo dat'er veel graen geschoten is maer van op hall ougst heeft het gedroogt sonder eens te regenen t«t half sep- 8 temhre soo dat men weder al naer regen trachten. De wensch van de landbouwers werd volbrachtde regen kwam maar weldra bad men om droogte want van half septembre beeft het beginnen teregenen b altijd langs om meerder soo daller veel graen moet blijven te saeyen en slooren te planten, want van half Octobre heeft het soo geregent dat er geen peerden en konnenop 't land gaen en de pataiers staen in "t water. Op Ste Leonardusdag s'avonds heeft bet soo vreesselijk gewaeyd en geregent en ook gedondert soo datter in Aelst veel schade is, 't buys van J. B. Lankman is de cap van de mueren gekeert, den 8 regen heeft geconlinueert tot. half De- cembre dan heeft het seffens gaen vriesen en aengehouden tot nieuwjaer- 8 dag. Omtrent de inrichting der confrérie van den H. Roozenkrans te Nieuwerker- ken treffen wij in ons dagboek de vol gende bezonderheden aan 1765. Met desen jaere is in de kerk van Nieuwerkerken begonsl de contrerie van het aerdsbroederschap van den H. Roosencrans(welk broeder- schap eerst is verkregen in het jaer 1631) en de nu begonst. met ligt als te weten alle die een flambeeu dragen voor eens 56 str ende degone soo mans als vrouwen geen flambeen draegende ende willen in de confrérie deeïaglig syn 10 str eens, ende daer naer jaer- lijkx gelijk zal noodig bevonden worden soo tot onderhout van het wascb als ander oncosten, want van stonden aen eenen broeder ofte susler sal ingehaelt worden met vier flamb. (1) en met den eersten sondag volgende salder uytge- roepen worden welken dag dalter een gesongen misse sal gedaen worden tot laeffenisse van die ziele ook sullender jaarlykx vier jaergetyden gesongen worden voor de afgestorvene zielen van de broeders ende susters van de selve in welke jaergetijden sal den pastoor mogen ten offer siaen, ook sal de schael van het broederschapomgaen in die vier jaergetyden ook in alle andere missen omgaen en ook in het lof op alle L. V. daegen en eerste son- 8 daegen van de maend. (IJ Die inhaling met flambeeuwen wil hier beduiden dat, bij de begrafenis van eenen broeder of zuster, vier flambeeu wen in den lijkstoet zouden gedragen worden. ZONDAG 28 OCTOBER. (Kleine decisie) Otn 10 ure voormiddag Aug. De Bac ker tegen R. Tallier. Om 2 ure namiddag Const. Uittesprot (Denderbelle) tegen P. Van Hemelryk, (Buggenhout). ALLERHANDE NIEUWS. Ten Bureele van Den Denderbode te verkrijgen De Groote bende van JAA DE LICHTE prijs 2 franks. Franco per Post fr. 2.50 Botermarkt. Heden zaterdag werden 1046 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6300 kilogr. Prijs 64 a 78. Ter gelegenheid dezer Jaarmarkt zul len nogmaals premiën en gulden eerme talen voor de peerden toegestaan wor den. Vlaamsche SchouwburgLakenstraat, Brussel. Ten einde voldoening ie ge ven aan de menigvuldige vragen welke het bestuur zijn toegekomen, zullen op Zondag 28 October en op Allerheiligen dag (Donderdag 1 November), dagvertoo- ningen gegeven worden, van het vader landse!) drama UE BRUSSELSCHE STRAATZANGER b (van J. Hoste), dat reeds meer als 200 maal werd opgevoerd. Deze volksvoorstellingen aan halve prijzen zullen ten 1 12 beginnen. (Buree- len open ten 1 uur). De Vlaamsche Patriot, 6 fr. per jaar 3 fr. per 6 maanden. Te verkrijgen bij alle gazetverkoopers. ÏO centiemen de nummer. INHOUD.Teekeningen De militaire opleiding der kinderen van keizer Wil helm in het kasteel van Oberhof (Thurin- gen). Keizer Wilhelm II en zijn huis gezin. De droom. Een kaltenfeest. Santa Luccia. Wetenschappelijke verscheidenheid. In de fransche krijgs school.M. Powis de ten Bossche. Caricaluren. Tekst Kronijk der week. Twee zinnebeelden. Do Commune van Parijs in 1871 (vervolg en einde). Meester Hans Pauwel en zijn zoon (ver volg). Iwein van xValst (vervolg). Onze platen. Wetenschappelijke ver scheidenheid. Raadsels. Ditjes en datjes. Wanhoop van een verliefde. Een jongeling van Si-Gilles, bij Brussel was zot verliefd op de dochter van zijnen huisbaas. Iiij moest en zou haar tot vrouw hebben. De huisbazin zou wel over te halen zijn, maar de man bleef hardvochtig. Onze jonge held zocht een middel om hem te verteederen de zelfmoord. Dijnsdag namiddag kwamen de huisge noten bij den kommissaris zeggen dat zij hoorden zuchten en klagen op de kamer van den verliefde, en het leed geen twij fel of er was een ongeluk gebeurd. De agenten volgden spoedig met hei noodige gerief om de deur open ie breken en windels, zalf, enz. wat zou kunnen noodig zijn om de eerste hulp te bieden. Boven gekomen zag men inderdaad het bloed onder uit de deurspleet siroomen. Binnen vond men den ongelukkige half ontkleed op zijn bed zitten en aan zijne voeten lag eene scheer. Hem ontkleeden en onderzoeken was het eerste werk. Maar met verwondering vond men op zijn geheef lichaam geen spoor van wond zelfs geen schram. Ondervraagd, bekende de wanhopige minnaar dat hij, om den hardnekkigen vader over te halen, een liter bloed bij den beenhouwer had gekocht, dit voor de deur had uitgegoten en dan op zijn bed was gaan zitten zuchten en klagen. Of dit middel zal geholpen hebben meldt de historie niet Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 417 melkkoeien, 24 ossen, 27 veerzen, 28 jonge ossen, 77 varkens, 142 jonge varkens. Hiervan zijn verkocht 118 koeien, 21 ossen, 42 veerzen, 19 jonge ossen, 62 varkens en 109, jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, fr 230 ossen, 335 veerzen, 240 jonge ossen, 100 varkens, 105 jonge var kens, 8.00. Zaak Engelbeen. En gel been is andermaal voor de raadskamer versche nen, en het aanhoudingsmandaat van 24 september, dat tegen hem was uitge- veerdigd, werd op nieuw voor eene maand bekrachtigd. Hij werd dien ten gevolge terug naar de gevangenis ge bracht. Engelbeen is niet veranderd. Hij blijft struisch en dik en loochent alles wat men hem ten laste legt. Het gerucht, als zou Fisch eene zware ontvreemding hebben doen ontdekken, wordt gelogenstraft. Er is spraak van on regelmatigheden, door Engelbeen ge pleegd tijdens de ziekte van den ontvan ger M. Delcroix. Zooals wij reeds gemeld hebbeu, on derging Engelbeen zaterdag zijne eerste ondervraging sedert de aanhouding. Het ontslag van eenen gemeenteraads heer zoo niet veroorzaakt zijn door de kwestie Engelbeen. Er wordt daar echter zooveel over gezegd dat men er den rech ten draad niet van vatten kan. De gemeenteraad moest woensdag eene zitting houden,, waarin de burgemeester uitleggingen moest geven. Daar hij de noodige inlichtingen daartoe nog niet bezit, moest deze zitting uitgesteld wor den. Het onderzoek van de uitkeering der leeningen zal eerst donderdag avond ge ëindigd ziju. Verscheidene beambten van het zeewezen zullen binnen eenige dagen naar Dumbarton vertrekken, om de offi- cieele proeven te doen met de tweede postboot Princesse Joséphine, voor den dienst tusschen Oostende en Dover. In dien die proeven gelukken, zal de Prin cesse Joséphine haren dienst beginnen in de tweede helft van november. Volders te Wasmes. Socialisten en Defuisseaulisten. Üe ster van Jan Vol ders, vroeger de almachtige aanleider van het secialismus, schijnt thans voor goed te willen ondergaan Zondag ging hij naar Wasmes, in den Borinage, waar eene groote meeting belegd was door de volgelingen van Defuisseaux. Van Frameries, Paturages en het om liggende waren de socialisten opgeko men. De vergadering begon ten 4 ure zij werd voorgezeten door Leon Defuis seaux. De ciloyens Fauviaux eu Volders beproefden zich te verdedigen tegen de beschuldigingen van verraad en afval, welke de socialisten uit den Borinage tegen hen uitgebracht hebben. Af de pogingen on zich te rechtveer- digen zijn eventwel vruchteloos gebleven en de toehoorder hebben hen geene be- leedigingen en geenen smaad gespaard Eenige sprekers hebben vervolgens de algemeene werkstaking aangepredikt en de vergadering ging uiteen onder het zingen van de Marseillaise;de Volderisten werden duchtig uitgefloten en er is hun niets overgebleven dan stilaan de plaat te poetsen. Past op de kinderen. Verleden vrijdag beging te Chênee (provincie Luik) een kind van 8 jaar en half de onvoor zichtigheid aan de uit te drinken van een koffiepot, op de tafel geplaatst. De koflie was kokend heet. De arme kleine werd de ingewanden verbrand, zoo erg dat hij 's anderdaags reeds te midden der ver schrikkelijkste pijnen gestorven is. In Congo. Er is te Antwerpen eene maatschappij gevormd tnei een kapi taal van 600,000 Ir., tot stichting van een hotel en van algemeene magazijnen te Boma. Die maatschappij is saterdag ge sticht. Op halfweg Boma-rive en Boma-plateau zal men een gebouw maken, beneden met magazijnen op de eerste verdieping zal men een koffiekamer en twee eetzalen vinden op de tweede slaapkamers. De verschillende gestichten van Boma werden, lot op 2 kilometers, in betrek king gebracht met eenen stoomtram. De Ladana, die den 25 dezer vertrekt, neemt behalve agenten, twee stoomboot jes meê, die in Congo zullen ineengezet worden. Zij krijgen de namen van Stad Gent en Stad Luik. Eenige belgische katholieken doen in Boma eene kerk ma ken. Zij wordt te Aiseau gereed gesmeed en gegoten, is 20 meters lang op 10 breed. De toren is 15 meters hoog en klok en uurwijzer ontbreken niet. De bouwstuk ken worden binnen kort per stoomboot uit Antwerpen, verzonden. De blauwe vlag en de toelating van va ren op de Congo, worden door het gou vernement afgeleverd. Den 27 juni le verde men beiden af aan 18 inlandsolie vaartuigen, elk door 30 a 15 man bezet. Deze bleven een dag in de statie, en zet- teden onder de blauwe vlag, hunnen weg voort. Eenige wenken voor rookers. l)r Van Hamel Roos geelt de volgende wen ken aan rookers Misbrujk van tabak kan, gelijk hekend is doch nog niet algemeen genoeg chronische stoornissen en zelfs van zeer ernstigen aard veroorzaken, üe manier waarop men rookt, is hierbij var. grooten invloed. DrFavarger onderscheidt vier soorten van rookers 1. Zij die den rook inslikken of, beter gezegd, inademen de nicotine kan dan rechtstreeks op de longen werken 2. De rookers die den rook opsnuiven en bij wien de eerste werking zich be perkt tot slokdarm en luchtpijp 3. De rookers, dio de sigaar voortdu rend tusschen de lippen vastgeklemd houden, tengevolge waarvan zij met het speeksel ook de daarmeê vermengde nicotine inslikken. Bij hen kan eene rechtstreeksche werking op de maag daarvau het gevolg zijn 4. de rookers, die gebruik maken van sigarenbuisjes, zonder te zorgen dat deze voldoende schoon gehouden worden. Volgens Dr Favarger moet men, om nicotinevergiftiging te voorkomen, het volgende in acht nemen 1. nooit op de nuchtere maag rooken, opdat de nicotine slechts hare werking uitoefene, als deze gevuld is, en tevens om partij te kunnen trekken van de in sommige dranken (roode wijn, koffie, thee bevatte tannine, welke als het beste tegen vergif van nicotine beschouwd kan worden 2. niet voortdurend de sigaar in den mond houden 3. de sigarenbuisjes dikwijls vernieu wen en reinigen 4. slechts zeer matig gebruik van zware sigaren maken, om de hoeveelheid nicoti ne door de maag opgenomen, dus zoo veel mogelijk te beperken. Men leest in de Kurier Warszawski M. en Mevr. D„ die van eene reis in den vreemde te Warschau zijn teruggekeerd, hebben een tweejarig kindje meêgebracht, dat zij verlaten hebben gevonden, in een spoorwegrijtuig, tusschen Brussel en Antwerpen. Zij stelden zoo veel belang in dien levenden vond, dal zij hun ver blijf in België veertien dagen verlengd hebben, ten einde de formaliteiten te vervullen, die er noodig waren om het kind meê naar Polen te nemen. Zij zul len het als het hunne opvoeden. FRANKRIJK. Geheimzinnige zaak. In de maand juni leslleden trouwde een ingenieur van Parijs, M. Z. met Mej. X. wiens vaders ingslijks ingenieur is. Het jonge paar vertrok voor zijne speelreis naar over zee, huurde in een afgelegen landschap een lief buitenhuisje en nam voor alle dienstpersoneel een hovenier. Op zekeren dag, na het ontbijf, verliet de man het huis, onder voorwendsel eene kleine boodschap te moeten doen, Iu de afwezigheid van haren man ging Mad. Z. wandelen. Een half uur later kwam zij terug, bleek, bevend, ten prooi aan eene zonderlinge kwaal. Zij vertelde aan den hovenier dat zij de onvoorzich tigheid begaan had van in het water te gaan, om kreeften te vangen. intusschen kwam M. Z. terug en vond zijne vrouw buiten kennis op een divan uitgestrekt liggen. Vruchteloos trachtte hij haar te doen bijkomen. De genees heer, in aller haast geroepen hij woon de op een alsiand van 14 kilometers kon nog enkel de dood bestatigen. De toelating van begraven werd afgeleverd en 's anderdaags had de plechtigheid plaats. M. X. heeft maar onlangs de dood zijner dochter vernomen. Daarenboven vernam hij dat M. Z., alvorens Parijs te verlaten, eene verzekering op het leven zijner vrouw genomen had van 100,000 fr. Die bijzonderheid en de geheimzinnige dood van Mad. Z. geven slot lot naden ken. Er is een onderzoek geopend, om te weten of de dood van Mad. Z. natuurlijk was. DUITSCHLAND» Alexander I, koning van Elsas Lotha ringen. 't Schijnt dat de Duitschers ook 'tien Boulauger willen hebben. Sedert eenigen tijd is het weêr al Bottenberg wat de klok slaat. Volgens sommigen zal binnen kort zijn huwelijk met Victoria, zuster van den keizer, te Windsor ingezegend worden. Er worden in Duilschland, doch vooral in de Elzas, stekskensdoosjes verkocht, prijkende met het portret van den held van Slivnitza, 't zij in generaals uniform, 't zij als kolonel der huzaren, Men leest daaronder liet opschrift Alex ander I, koning van Elzas-Lotharingen, of groot-hertog van Elzas-Lotharingen, of wel nog, kortaf Alexander 1, van Elzas- Lotharingen. De Post noemt heel de zaak eene beu zelarij. Een zonderling geneesheer. Voor het gerechtshof van Lübeck is op 20 de zer maand een 66 jarige geneesheer ver schenen, de Binder, beschuldigd van een zijner kliënlen op zonderlinge wijze tot het aanveerden zijner voorschriften ge dwongen te hebben. De doktor heeft den naam niet al te beleefd le zijn. In de lente werd hij ziek en een ander geneesheer nam de zorg zijner zieken op zich. Onder deze was er een 22 jarig meisje, Anna Utermark. die aan zwaarmoedigheid leed. Reeds over zes jaar bad Dr Binder haar van dezelfde ziekte genezen. Even als toen had hij haarweêrbaden bevolen, maar nu weigerde zij echter die te nemen. Alsdan heeft Dr Binder, om de zieke gewillig te maken, geen beter middel gevonden dan haar met eene koord en eenen stok eene duchtige rammeling te geven. De geneesheeren, die na de ziekte van Binder de behandeling van Anna Uter mark overnamen, hebben de lidteekens der wonden bestaligd. De Binder bekent het meisje geslagen te hebben, maar enkel voor haar eigen welzijn. Die handelwijze komt echter met de huidige wetenschap niet overeen. Het openbaar ministerie vroeg voor den aan geklaagde, die reeds^eens voor dergelijke feiten tat 6maanden gevangenis veroor deeld werd, een jaar en 6 maanden opsluiting. Het vonnis luidde 9 maanden gevan genis. AMERIKA. Lotgevallen van een been. De beken- do Santa Anna, president van de repu bliek Mexico, die meer dan eenig staats- opperhoofd herhaaldelijk zijnen zetel verlaten moest, verloor bij de moedige verdediging van Vera-Cruz (1839) tegen de fransche vloot, onder den admiraal Baudin, een zijner beenen. Zijne bewonderaars lieten, dat been balsemen en in dekerkplechtig bijzetten. In bet volgende jaar gelukte het echter zijn tegenstander, die reeds in 1837 pre sident geweest was, hem tedoen vallen; Santa-Anna redde zich door de vlucht, en de opgewonden menigte nam nu wraak op zijn been. Het werd uit de kerk gehaald, door de straten gesleept, en onder de galg begraven. In 1841 gelukte het Santa Anna weêr het presidentschap te bemeesteren. Bij zijne plechtige ontvangst vroeg hij seffens naar zijn been, Onmiddellijk werd het van onder de galg opgegraven, gezuiverd en onder een plechtigen optocht weêr in de kerk gebracht. Toen hij echter in 1844 weêr in ruzie kwam met den Senaat, werd hij verban nen verklaard, en het eerste wat zijne tegenstanders deden, was het been op nieuw uit de kerk te halen en het nu op een onbekende plaats te doen begraven. Het been van Silas Wegg uit Onze we- derzijdsche vriend, van Dickens, is hier nog niets bij. VEREENIGDE-STATEN ■Zonderling spoorweykonffikt. Vol gens telegrammen uit Toronto is de toe stand in-Manitoba onveranderd gebleven. De werkzaamheden voer den aanleg van den Red Riverspoorweg zijn gestaakt nabij het punt, waar deze lijn die der Canadian Pacific zal kruisen, en zij zul len niet hervat worden, alvorens door de rechtbank uitgemaakt is, of het verzet der Canadian Pacific gewettigd is. De bevolking van Manitoba schijnt be sloten le zijn, den aanleg van den Red Rivir spoorweg door te zetten, onver schillig wat de uitspraak der rechtbank zij. Tevens wordt op de engelsche regee ring een beroep gedaan, om Manitoba af te scheiden van het canadeesch Slaten- verbond, terwijl de kwestie der inlijving bij de Vereenigde Staten tegelijkertijd weêr op den voorgrond komt. De regee ring van Canada heeft het bestuur van Manitoba gewaargeschuwd tegen liet plegen van geweld. De troepen blijven gekonsigueerd in de kazernen.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2